r l NEUF Mulder Boskoop NV neemt Van Mook over I Jeugd in de prijzen W Jubileum- week 125- jarig PCO Tekening contract Raadtsaam Rondleiding veilingen in Naaldwijk en Bleiswijk WADDINXVEEN/ NAALD WIJK - Ook tijdens de Kerstva kantie zet Bloemenveiling Hol land in Naaldwijk haar deuren wijd open voor belangstellende va- kantievierders. Rondje Goudse Kamer langs zes sectoren Praktijk Kerkweg- Oost van L.C.N. Franchimont Onderwijsmarkt in Goudse Agnietenkapel KOUD/WARM BUFFET doorlopend van 17.00 tot 20.00 uur f37,50 p p I V KNIPTIP U ABN AMRO (kantoor Kerkweg-West) (kantoor Passage gesloten) iedere zaterdag op de Boskoopse markt Gekoelde verkoopwagen vol kip, kipspecialiteiten, verse kalkoendelen en wild Onze uitsnijderij staat onder Rijks Veterinaire Keuring. Uw garantie voor kwaliteit, hygiëne en versheid. POELIERSBEDRIJF ’TER AARr Bouwnijverheid S; HOTEL-RESTAURANT ING BANK RABOBANK VERENIGDE SPAARBANK Gevestigd te WADDINXVEEN!!! Detailhandel AUTO HUREN? PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* Zeer concurrerende tarieven. Het ruimste aanbod BESTELWAGENS tot 20 m3 inhoud RECTIFICATIE In de Gouwe Koerier van 16 december jl. stond vermeld dat de avondopenstelling van donderdag 24 december wordt verplaatst naar woensdag 23 december. Echter, de advertentie had alleen betrekking op: DE SCHANS 25 ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720- 7 51 55 -AJ\ UT Groothandel k jet Pagina 19 Woensdag 23 december 1992 Weekblad voor Waddinxveen Goede boterham SS» OSRAM voor bedrijven In de winkel van Heemskerk BV aan de Dorpstraat fotografeerden we de jeugdige prijswin- wel 3 ft F De bouwnijverheid heeft een goed jaar achter de rug. Bijna alle on dernemers in de bouwnijverheid behaalden in 1992 een positief re sultaat. Vrijwel alle ondernemers verwachten ook in het komende jaar wederom winst te zullen be halen. Provinciaal, respectievelijk landelijk bleef het percentage on dernemers met winst steken op 90 ling voor. De kleinere bedrijven in Midden-Holland investeerden evenwel 50% meer dan het jaar daarvoor. De helft van de onder nemers verwacht komend jaar te zullen investeren. De prijswinnaars van deze kleur- wedstrijd zijn: Dennis Hamstra, BOSKOOP - De op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerde Mulder Boskoop, leverancier van truckmixers en bandtransport- installaties, wil alle aandelen overnmen van het staalverwerkings- bedrijf Van Mook Beheer. Mulder Boskoop had al 33 procent van Van Mook Beheer in handen. Dit is bekend gemaakt door Mulder Boskoop. K. Straver - Ter Aar ■s 01722-31 33 Barendstraat, 2771 DJ Boskoop Telefoon 01727-12031 3e kerstdag (zondag 27-12) en nieuwjaarsdag: schuif aan bij ons Reservering gewenst. LSL IS EEN AKTIVITEIT VAN BV LIAM De omzet van de textiel- en leder industrie steeg het afgelopen jaar met één procent. De kleinere be drijven (tot 50 werknemers) ver hoogden hun omzet met ruim twee procent. In Zuid-Holland en landelijk deed zich een stabilisatie voor. De om zetstijging in Midden-Holland komt voor een belangrijk deel voor rekening van de export. De export nam in 1992 toe met 14 procent, tegen landelijk een toe name van één procent. ment over het geïnvesteerde ver mogen in 1992 als voldoende. De ondernemers in de food-sector realiseerden in het afgelopen jaar een toename van de omzet met 8%, tegen +3% landelijk. Een derde deel van de ondernemers verwacht komende jaar een groei van de omzet te zullen realiseren. De investeringen stegen ip 1992 met 22 procent. Landelijk deed zich een daling voor met 13%. Door de helft van de ondernemers in Midden-Holland is het afgelo pen jaar geïnvesteerd. De groei van de werkgelegenheid kwam uit op 5%, tegen landelijk +2%. Bijna alle ondernemers ver wachten in 1992 meer of evenveel mensen in dienst te zullen hebben als in 1992. 98% van de bedrijven Groensvoorde 48 (8 jaar), Christa Vos, Nicolaas Beetslaan 49 (8 jaar), Lolanda, W. Bunninglaan 9 (9 jaar), Pieter van Nieuwkoop, 6e Tochtweg 4a (9 jaar), Carola Snel, leplaan 61 (10 jaar), Miran da v.d. Berg, Alpherwetering 26 (10 jaar), Bianca Blom, Jupiter- laan 15 (6 jaar), Ruud Vink, Mauritslaan 29 (6 jaar), Remco Poot, Oostpolderweg 76 (7 jaar), Margreet Hoogendoorn, Groens- WADDINXVEEN - In vervolg op de berichtgeving in het Week blad voor Waddinxveen over de nieuwe praktijken voor fysiothera pie aan het Heuvelhof en de Van Mecklenburg Schwerinlaan, die ontstaan zijn na het vertrek van fysiotherapeut Rob Gaykema per 1 januari 1993, is nu ook officieel de komst van fysiotherapie ”Kerkweg-Oost” aangekondigd. Deze nieuwe vestiging voor fysio therapie wordt omstreeks maart 1993 gerealiseerd. Als fysiothera peute zal daar werkzaam zijn me vrouw L.C.N. Franchimont (Pep- pelhorst). Ook zij maakte deel uit van de maatschap voor fysiotherapie Gaykema c.s., die tot Nieuwjaars dag 1993 als zodanig bestaat. Zo lang er nog geen ruimte betrok ken kan worden aan de Kerkweg- Oost zal mevrouw Franchiomont haar praktijk uitoefenen op het oude adres aan de Van Mecklen burg Schwerinlaan 31 in Wad dinxveen. in staat om grote opdrachten te verwerven. Van Mook Beheer is een produ cent van staalconstructies voor winkelcentra, fabrieks- en sport hallen. Hoe groot de omzet van de over te nemen onderneming is, wil Kranenburg niet bekendma ken. Volgens gegevens uit het archief had Van Mook een omzet van on geveer ƒ50 miljoen en werkten er 200 mensen. Mulder Boskoop be haalde in 1991 een omzet van on geveer ƒ20 miljoen. Reeds in het jaarverslag 1990 als mede in 1991 is reeds vermeld dat de ingezette visie ’samen ster ker’ hiermede kan worden voort gezet. Dit is voor Mulder Bos koop mede van belang om in staat te blijven grote opdrachten te ver werven en te fabriceren. Er wor den geen nieuwe aandelen uitge geven en er worden geen extra bankkredieten opgenomen. De directie van Mulder Boskop NV is verheugd dat door deze deelname de wens om tot een nog nauwere samenwerking te komen met Van Mook Beheer BV kan worden gerealiseerd. Hierdoor is Mulder in staat om de in het persbericht van 31 augus tus 1992 genoemde terugval in omzet van de internationale en na tionale bouwactiviteiten op te van gen. Door aanvulling van de pro- duktenrange van Van Mook BV voorde 92 (7 jaar), Susette Blom, Jupiterlaan 15 (4 jaar), David v.d. Plicht, Eksterdreef 6 (4 jaar), Fe- be Vermeulen, De Genestetlaan 98 (2 jaar), Sanne v.d. Wijngaard, Joke Smithoeve 20 (2 jaar), Rei- mon Snel, leplaan 61 (5 jaar), Maayke v.d. Geest, Akkerwinde 39 (5 jaar), Frank v. Haastrecht, Sweelinckhof 7 (3 jaar), Juliette Lindhout, C. Huygenslaan 51 (3 jaar). Bekeken werden in dit onderzoek onder zo’n 1.300 van de 2.000 aangeschreven bedrijven de secto ren, industrie, bouwnijverheid, groothandel, detailhandel, dienst verlening en de agrarische sector. De industrie in Midden-Holland heeft een redelijk jaar achter de rug. De omzet steeg in 1992 met 2%, gelijk aan het landelijk ge middelde. In Zuid-Holland deed zich een stabiliteit voor. De grotere bedrij ven (50 en meer werkzame perso nen) kenden een toename van de omzet van bijna 4%. De export van de Middenholland- se bedrijven groeide in 1992 met 4 procent. De grotere bedrijven haalden een stijging van bijna 5%. Landelijk bleef de exportont- wikkeling steken op +1%; in Zuid-Holland deed zich een da ling voor met bijna 2%. Meer dan een kwart van de be drijven in deze sector exporteerde het afgelopen jaar. Deze exporte rende bedrijven realiseerden daar mee bijna de helft van hun omzet in het buitenland. Een jaar eerder lag dit aandeel nog op een derde. Door 86% van de bedrijven kon 1992 met winst worden afgeslo ten. Van de ondernemers was 68% tevreden over hun rende- mentspositie. De investeringen stabiliseerden zich in 1992, terwijl in Zuid-Hol land en Nederland sprake was van een daling met respectievelijk 10 en 4 procent. Ook de omvang van' de werkgelegenheid bleef op het niveau van 1991. Dit was gemid deld in Zuid-Holland eveneens het geval terwijl landelijk sprake was van een lichte daling met een procent. Voor 1993 gelden de volgende verwachtingen: een derde deel van de ondernemers verwacht ko mend jaar een omzettoename te zullen realiseren; één op de drie ondernemers heeft exportplannen; de helft van de ondernemers denkt te zullen investeren. Daar naast verwacht 91 procent van de ondernemers in Midden-Holland 1993 met winst af te kunnen slui ten. In de Kerstmaand december is Bloemenveiling Holland hét alter natief om alvast die speciale Kerstsfeer te proeven. Dennegroen, kerststerren, hulst en kerststukjes verschijnen dage lijks in grote hoeveelheden voor de digitale veilingklokken. Daar naast zijn ook de tulpen, narcissen en hyacinten al in ruime mate vertegenwoordigd. In de Kerstvakantie organiseert Bloemenveiling Holland speciale kerstrondleidingen. Deze vinden nog plaats op maandag 28 decem- Volgens directeur K. Kranenburg, die op 1 mei 1993 vervroegd uit treedt, staat de combinatie door de overneming sterker in de markt. Door de transactie is Mul- GOUDA - In Gouda wordt op woensdag 16 januari van 10.00- 15.00 uur voor de dertiende keer de Onderwijsmarkt gehouden. Deze markt is wederom in de Ag nietenkapel. De Onderwijsmarkt wordt georga niseerd voor alle leerlingen die dit jaar de basisschool verlaten en trekt daarom jaarlijks vele hon derden bezoekers. Ouders en leer lingen kunnen zich op de Onder wijsmarkt op de hoogte laten stel len van alle vormen van Open baar- en Algemeen Bijzonder Voortgezet Onderwijs in de ge meente Gouda een hen zo te hel pen een juiste schoolkeuze te ma ken. Dit jaar richt de aandacht zich ondermeer op de invoering van de basisvorming op de deelne mende scholen. Op de onderwijsmarkt zijn stands van de Goudse Scholengemeen schap voor Mavo, Havo en Athe neum, het Coornhertgymnasium, het Delta College Gouda, scholen gemeenschap voor basisvorming en Voorbereidend Beroepsonder wijs en de Slalom, school voor voortgezet onderwijs. Samen ge ven deze scholen een beeld van gedegen en eigentijdse opleidings mogelijkheden in het Voortgezet Onderwijs. Naast docenten zijn ook ouders en leerlingen op de Onderwijs markt aanwezig om bezoeerks over hun school te informeren. De dienst onderwijs en educati van de gemeente Gouda en de Vereni ging Openbaar Onderwijs zijn ook met een informatiestand aanwe zig. De sector industrie is onderver deeld in verschillende bedrijfstak ken, te weten de voedings- en ge notmiddelenindustrie, textiel- en lederindustrie, hout- en bouwma terialenindustrie, papier- en grafi sche industrie, chemische indus trie en metaalindustrie. De omzet van de voedings- en ge notmiddelenindustrie steeg het af gelopen jaar met 3%. De kleinere bedrijven (tot 50 werkzame perso nen) realiseerden een omzettoena me van bijna 4%. Vier op de tien ondernemers verwachten in 1993 een omzetstijging te kunenn beha len. De export steeg licht met één pro cent. Ruim de helft van de Mid- denhollandse ondernemers expor teerde het afgelopen jaar. Deze exporterende bedrijven realiseer den meer dan 60% van hun om zet in het buitenland. Van elke tien ondernemers verwachten er zes in 1993 te zullen exporteren. Het investeringsvolume steeg in 1992 met ruim de helft. Voor Zuid-Holland en Nederland bleef de stijging beperkt tot 10%, res pectievelijk 8%. Zes op de tien ondernemers verwachten in 1993 te investeren. Het personeelsbe stand nam toe met drie procent, tegen één procent voor Zuid-Hol land en Nederland. Van de ondernemers sloot 93 pro cent het jaar af met een positief resultaat, tegen 89 procent voor Zuid-Holland en Nederland. Het percentage ondernemers dat het rendement over het geïnves teerde vermogen als gunstig be schouwt kwam uit op 74 procent. Dit is respectievelijk 9 en 6 pro cent (punten) meer dan de gemid delden voor Zuid-Holland en Ne derland. Vier op de tien ondernemers ex porteerden in het afgelopen jaar en realiseerden daarmee bijna driekwart van hun omzet in het buitenland. Voor 1993 verwacht iets meer dan de helft van de on dernemers te zullen exporteren. Bijna driekwart van de onderne mers investeerde in 1992. Het ni veau van de investeringen kwam uit op 98% van het jaar daarvoor. Driekwart van de ondernemers heeft voor het komende jaar in vesteringsplannen. Vier op de tien verwachten daarbij meer te inves teren dan in 1992. Acht op de tien ondernemers sloten 1992 af met een positief resultaat. De export van de metaalindustrie nam het voorgaande jaar toe met ruim 9 procent. Dit is 8% meer dan het landelijke cijfer. De gro tere bedrijven (50 of meer werk nemers) exporteerden ruim 16% meer dan het jaar daarvoor. Een derde deel van de onderne mers exporteerde het afgelopen jaar. Bij de grotere bedrijven betrof dit driekwart van de ondernemers. De exporterende bedrijven be haalden een derde deel van hun omzet in het buitenland. De omzet in Midden-Holland steeg met 3%, tegen een landelij ke toename van één procent. De grotere Middenhollandse bedrij ven realiseerden een omzettoena me van 6%. Een derde deel van de ondernemers verwacht in 1993 een hogere omzet te zullen reali seren. Het personeelsbestand is het afge lopen jaar licht gedaald. Het in vesteringsniveau kwam uit op 90% van dat van vorig jaar. De grotere bedrijven in Midden-Hol land investeerden echter 17% meer dan een jaar eerder. Ruim de helft van de ondernemers heeft investeringsplannen voor 1993. Acht op de tien ondernemers slo ten 1992 af met een positief resul taat. De detailhandel heeft een goed jaar achter de rug. Omzet en per soneelsbestand groeiden met 3, respectievelijk 4 procent. Deze groei was sterker dan gemiddeld in Zuid-Holland en Nederland. Zowel provinciaal, landelijk als in de regio deed zich een daling van de investeringen voor. Van de be drijven in Midden-Holland sloto 97 procent het afgelopen jaar af met een positief resultaat, 7 pro cent (punten) meer dan landelijk. Van de ondernemers in de regio Van de Middenhollandse bedrij ven in de papier- en grafische in dustrie sloot 94 procent het afge lopen jaar af met een positief re sultaat. Landelijk en voor Zuid- Holland betrof dit respectievelijk 88 en 85 procent van de onderne mers. Door 98% van de Middenholland se ondernemers wordt verwacht het komende jaar met winst af te zullen sluiten. 79% van de onder nemers beschouwde het rende ment over het geïnvesteerde ver mogen als voldoende. De cijfers voor Zuid-Holland en Nederland kwamen uit op 65% respectievelijk 69% De omzet daalde het voorgaande jaar licht. Sinds 1986 is het omzetvolume echter met 37 procent gestegen. Bijna de helft van de onderne mers in Midden-Holland verwacht in 1993 meer omzet te zullen be halen. Zes op de tien onderne mers hebben investeringsplannen voor dat jaar. Eén op de vijf on dernemers in Midden-Holland verwacht het komende jaar meer personeel in dienst te zullen heb ben dan in 1992. De chemische industrie heeft een goed jaar achter de rug. De omzet steeg met 5%. Landelijk deed zich een lichte daling voor. De positieve omzetontwikkeling is voor een belangrijk deel te verkla ren uit de stijging van het export volume met 12%. WADDINXVEEN/GOUDA - Het bedrijfsleven verdient in Midden-Holland een goede boterham en zal dat ook in 1993 kunnen blijven doen, aldus de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Holland op basis van een enqueteronde bij het regionale bedrijfsleven (Enquete Regionale Bedrijfsontwik keling ERBO). kan meer kracht aan de onderne ming worden gegeven. Van Mook Beheer BV en haar dochterondernemingen zijn pro ducent van staalconstructies voor der Boskoop volgens eigen zeggen .^winkelcentra, fabriekshallen en» sporthallen alsmede producent van silocomplexen voor de veevoe derindustrie en opslag van graan, rijst en cacao. Een onbewaakte auto met daarin een came ra... dat is vragen om diefstal. De investeringen daalden in 1992. Deze ontwikkeling deed zich ook op provinciaal en landelijk niveau voor. Hier staat tegenover dat vijf op de tien ondernemers van plan zijn om in 1993 te investeren. Het personeelsbestand daalde licht. Landelijk was sprake van een daling met ruim 3 procent. Van de ondernemers sloot 95 pro cent het jaar 1992 af met een po sitief resultaat. De personeelsomvang van de hout- en bouwmaterialenindustrie is het afgelopen jaar nagenoeg de zelfde gebleven. Ook voor Zuid- Holland en Nederland als geheel was dit het geval. Door 94% van de ondernemers wordt verwacht in 1993 meer of evenveel mensen in dienst te hebben als in 1992. De omzet daalde met 5 procent. Voor een deel is dit te verklaren door de verminderde export het afgelopen jaar. De kleinere bedrij ven wisten evenwel 5% meer te exporteren dan het jaar daarvoor. Van de ondernemers in Midden- Holland sloot 86 procent het jaar met een positief resultaat af. Door 96% van de ondernemers wordt verwacht in 1993 winst te zullen behalen. ber, zowel bij veilcentrum Naald wijk als bij veilcentrum Bleiswijk. Tijdens deze speciale rondleidin gen wordt de bezoeker door een rondleidster uitvoerig ingewijd in het veilinggebeuren. Voor een rondleiding bij veilcentrum Naaldwijk dient de bezoeker zich om 08.30 uur te melden bij de Toeristëningang aan de Elsenzijde van het veilingcomplex. Bij veilcentrum Bleiswijk dient men zich om 08.00 uur te melden bij de receptie. De rondleiding duurt tot ongeveer 11.00 uur. Kosten ƒ4,- per persoon in Naald wijk, ƒ2,50 in Bleiswijk. Via een speciale bezoekersroute op veilcentrum Naaldwijk kan men ook zelfstandig kennis ne men van het levendige veilproces. Deze bezoekersroute is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.00 uur tot 10.00 uur. Een bezoek op donderdag is niet aan i te raden, omdat het veilen dan al I vroeg eindigt. Op vrijdag 31 december is de vei ling gesloten. Voor meer informa tie en aanmelding kan men bellen met de afdeling PR, telefoon 01740-32158 (veilcentrum Naald wijk) en 01892-40200 (veilcen- trum Bleiswijk). De ondernemers in de sector dienstverlening in Midden-Hol land behaalden in 1992 goede fi nanciële resultaten. Negen op de tien van hen sloten het afgelopen jaar af met winst. Driekwart van de ondernemers beschouwde het in 1992 behaalde rendement over het geïnvesteerde vermogen als voldoende. Het per soneelsbestand in Midden-Hol land groeide het afgelopen jaar met ruim 4%. Dit kwam voor een groot deel voor rekening van de grotere be drijven (+8%). De gemiddelde groei van het personeelsbestand kwam voor Zuid-Holland en Ne derland uit op 2%. De omzet stabiliseerde zich op het niveau van 1991. Bij de klei nere bedrijven (minder dan 50 werknemers) deed zich een toena me voor van 5% (landelijke +3%). Een op de drie onderne mers verwacht het komende jaar een grotere omzet te zullen beha len. De investeringen daalden licht. De kleinere bedrijven investeer den echter ruim 15% meer dan het jaar daarvoor. Landelijk werd 4% minder geïnvesteerd dan het voorgaande jaar. De export kwam afgelopen jaar uit op 90% van het niveau van 1991. Door 16% van de bedrijven werd geëxporteerd. Zij behaalden 40 procent van hun omzet in het buitenland. Eén op de vijf onder nemers is van plan het komende jaar te exporteren. De sector dienstverlening- omvat de bedrijfstakken horeca, am bacht, transport, makelaardij, za kelijke en overige dienstverlening. De horeca realiseerde in 1992 een stijging van de omzet van ruim 7% (landelijk: +3%). Een derde deel van de ondernemers ver wacht in 1993 meer om te zullen zetten dan in 1992. Ook het per soneelsbestand groeide en met 3% (landelijk: +2%). Door 94 procent van de onderne mers werd in het afgelopen jaar een positief resultaat behaald en 77 procent van de ondernemers beoordeelde het behaalde rende ment als gunstig. De ambachtelijke bedrijven om vatten onder andere stoffeerderij- bedrijven, schoenmakers, repara- tuers van uurwerken, fietshandel- aren en kappersbedrijven. Hun omzet steeg het afgelopen jaar met bijna één procent, gelijk aan het landelijk gemiddelde. Vier op de tien ondernemers ver wachten in 1993 een omzettoena me te kunnen realiseren. Lande lijk gezien wordt dit door 2 op de 10 ondernemers verwacht. De in vesteringen gaven, evenals lande lijk het geval was, een daling te zien. Hier staat tegenover dat vier van de tien ondernemers in Mid den-Holland investeringsplannen hebben voor het komende jaar. Van de ondernemers in de regio behaalde 95 procent het afgelo pen jaar winst en 85 procent van de ondernemers beschouwde het rendement over het geïnvesteerde vermogen als voldoende. De transport- en distributiesector heeft wederom een uitstekend jaar achter de rug. Omzet, export, investeringen en personeelsbe stand zijn gestegen. De groei van de omzet kwam uit op 3 procent. Dit kwam voor een belangrijk deel voor rekening van de bedrij ven met 50 en meer werknemers in dienst. De export nam toe met 5 procent. Vooral de kleinere bedrijven droe gen hiertoe bij (+7%). Eén op de vijf bedrijven exporteerde het af gelopen jaar. De omzet van deze exporterende bedrijven werd voor bijna viertiende deel in het bui tenland behaald. Door de grotere bedrijven werd relatief meer ge- - exporteerd. Zij behaalden hun omzet voor zestiende deel buiten Nederland. De investeringen stegen in 1992 met 27 procent. Landelijk deed zich een daling voor van 9 pro cent. Vier op de tien ondernemers heeft investeringsplannen voor het komende jaar. Het personeelsbestand nam toe met 2%. Acht van de tien bedrij ven behaalden een positief resu- laat over 1992. Tweederde deel beschouwde het rendement over het geïnvesteerde vermogen als gunstig. Eén op de vier ondernemers in de makelaardij realiseerde in 1992 een omzetstijging. Desondanks daalde de omzet gemiddeld met 3 procent. Eén op de drie onderne mers verwacht komend jaar een toename van de omzet. De inves- beschouwde 81 procent het rende- teringen gaven het afgelopen jaar een daling te zien. Ook landelijk was dit het geval. Door 91 procent van de onderne mers werd 1992 met een positief resultaat afgesloten. Het landelijk percentage kwam uit op 88 pro cent. 83 procent van de onderne mers in de regio beoordeelde het rendement over het geïnvesteerde vermogen als gunstig (landelijk: 75%). Je omvang van het personeelsbe- >tand van de zakelijke dienstverle ning groeide het afgelopen jaar met 7%. Vooral de grotere bedrij ven droegen hieraan bij (+13%). Landelijk bleef de groei beperkt tot 3%. Voor 1993 verwacht een kwart van de ondernemers meer personeel in dienst te hebben dan in 1992. realiseerde in 1992 een positief De omzet daalde in 1992 met 6%. De kleinere bedrijven reali seerden echter een toename van de omzet met 7%. De kleinere bedrijven, realiseerden echter een toename van de omzet van 7%. ver wachten komend jaar een omzet groei te zullen behalen. Bij de grotere bedrijven wordt deze ver wachting door ruim de helft van de ondernemers uitgesproken. De investeringen daalden in 1992 resultaat. Door de ondernemers in de non foodsector werd een toename van de werkgelegenheid met 4 pro cent gerealiseerd. Landelijk be droeg de groei van het personeels- Vier op de tien ondernemers bestand één procent. De omzet groeide het afgelopen jaar met één procent. Eén op de drie ondernemers verwacht het komend jaar een stijgende omzet. 97% van de ondernemers sloot het voorgaande jaar af met een met 8%. Ook op provinciaal en positief resultaat, 8 procent (pun- landelijk niveau deed zich een da ten) meer dan gemiddeld voor Nederland. Acht op de tien ondernemers be oordeelde het rendement over het geïnvesteerde vermogen als posi tief. WADDINXVEEN - In het ge meentehuis zijn dinsdagmiddag 22 december in een officiële bij eenkomst de contracten getekend tussen Raadtsaam Vastgoed BV en het gemeentebestuur van Wad dinxveen. WADDINXVEEN - In de win kels van Heemskerk BV aan de Dorpstraat zijn vrijdagmiddag de prijzen uitgereikt van de tijdens de Sint Nicolaasactie 1992 van de Ondernemersvereniging Waddinx veen (KNOV) gehouden kleur- wedstrijd voor de jeugd. WADDINXVEEN - Op vrij dag 8 januari zal het 125 jaar geleden zijn dat de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, de voorloper van de huidige Vereniging voor Protestants Christelijk Onder wijs te Waddinxveen, werd op gericht. Om dit heuglijk feit te herdenken en te vieren zal de maand januari in het teken hiervan staan. Op vrijdagmiddag 8 januari zal er in de Ontmoetingskerk een mini-symposium gehouden worden voor genodigden met als onderwerp ”De grenzen zijn verlegd”. De sprekers zul len zijn: mr.ing. W.G.J.M. van de Camp (Tweede-Kamerlid der Staten Generaal voor het CDA), E.W. de Jong (voorzit ter van de Protestants Christe lijke Onderwijs Vakorganisa tie), dr. H. Klifman (stafmede werker van de Besturenraad voor Protestants Christelijk Onderwijs) en ing. D. Rose- boom (voorzitter van de Ver eniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Wad dinxveen). Het symposium zal geleid worden door drs. K.C. Tammes (burgemeester van de gemeente Lienden). Vrijdagmorgen 29 januari is het feest voor de kinderen. De leerlingen van vier van de vijf PCO-scholen worden met bus- sen van school naar sporthal De Sniep vervoerd, waar hen een heel bijzonder feestpro gramma te wachten staat. Na afloop van het feest worden door alle leerlingen ballonnen op gelaten op het terrein van voetbalvereniging Be Fair, aan de overzijde van de sporthal. Na dit ongetwijfeld kleurrijk schouwspel worden de leerlin gen die met de bus gebracht zijn ook weer met bussen naar school vervoerd. Zaterdagmorgen 30 januari staan alle vijf PCO-scholen open voor (oud)-leerlingen, ou ders, (oudHeerkrachten en ver dere belangstellenden. Op elke school is dan een tentoonstel ling te bewonderen met als on derwerp: Onderwijs vroeger en nu. Van 10.00 uur tot 12.00 uur kunnen de scholen bezocht worden en onder genot van een glaasje fris of een kopje koffie kan men rondkijken in de school van de kinderen, of in de school waar men zelf vroe ger naartoe ging en daar kun nen dan allerlei herinneringen opgehaald worden. Tenslotte zal op zondagmiddag 31 januari om 17.00 uur in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde een kerkdienst in het kader van ’’Samen op Weg” gehouden worden, waar in het 125-jarig bestaan van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Wad- dinveen herdacht zal worden. Voorganger is ds. L. de Koot- er, zelf oud-leerling van één van de PCO-scholen. Gedurende de maand januari zal er in de Openbare Biblio theek een tentoonstelling zijn over het 125-jarig bestaan van de Vereniging voor PCO te Waddinxveen. Ook verschijnt op vrijdag 8 januari het boek ’’Onvoltooid verleden tijd”, de geschiedenis van 125 jaar pro- testants-christelijk onderwijs in Waddinxveen. Dit boek werd in opdracht van de Ver eniging voor PCO te Waddinx veen geschreven door P. Roos en is voor de prijs van ƒ25,- tijdens alle festiviteiten en van af begin januari op alle scho len verkrijgbaar. Burgemeester C.M. van der Lin den en algemeen directeur J.P. van Stoop van Raadtsaam Vast goed BV uit Deventer hebben in aanwezigheid van de Waddinx- veense notaris mr. P.L. van der Meulen hun handtekening gezet onder een acte van levering voor ongeveer 10.000 vierkante meter grond op het bedrijvenpark Coen- ecoop. Raadtsaam Vastgoed BV koopt de grond aan om daarop een nieuwe vestiging te realiseren voor Veveo Coatings BV uit Schiedam. Inmiddels is de eerste paal voor het nieuwe bedrijf reeds geslagen door het bouwbedrijf Metabouw BV uit Deventer. procent en 92 procent. Van de ondernemers in Midden- Holland beoordeelde 88% het rendement over het geïnvesteerde vermogen als voldoende, terwijl in Zuid-Holland en landelijk dit cij fer uitkwam op 74 respectievelijk 75 procent. De omzetstijging in Midden-Hol land kwam uit op +2%. Landelijk deed zich een stabilisatie voor. De kleinere Middenhollandse bouw bedrijven verhoogden hun omzet met bijna 3%. Het personeelsbestand stabiliseer de zich. Bijna alle ondernemers verwachten in 1993 meer of eve ned personeel in dienst te heb ben. De investeringen daalden in 1992 met 15%. Het jaar daarvoor waren de investeringen echtei sterk toegenomen (+48%). Door tweederde van de bedrijven werd in het afgelopen jaar geïn vesteerd. De exportdaling heeft weinig invloed op de omzetont wikkeling van de bouwnijverheid. Nog geen 2% van de bedrijven exporteerde het afgelopen jaar. Daarmee was nog geen procent van de af zet gemoeid. Ook in de sector groothandel be haalden de Middenhollandse on dernemers goede financiële resul taten. Door 91 procent van hen werd het afgelopen jaar met een positief resultaat afgesloten. Dit is 5, respectievelijk 4 procent (pun ten) meer dan in Zuid-Holland en Nederland. Van de ondernemers in de regio beschouwde 89 procent het rende ment over het geïnvesteerde ver mogen in het afgelopen jaar als voldoende. Dit is aanmerkelijk meer dan voor Zuid-Holland en Nederland. De cijfers hiervoor kwamen uit op 68, respectievelijk 71 procent. Het personeelsbestand nam toe met één procent. De kleinere be drijven (tot 50 werknemers) reali seerden een personeelstijging van ruim 2%. De omzet stabilisserde zich op het niveau van 1991. Bij de grotere bedrijven deed zich echter een toename voor van bijna 3%. Bijna een derde deel van de Middenhollandse ondernemers verwacht in 1993 een stijging van de omzet te kunnen realiseren. De export daalde licht. Hier staat echter tegenover dat in 1991 spra ke was van een exportstijging met 6%. De grotere bedrijven wisten het afgelopen jaar een toename van de export met 6% te realise ren. Door de helft van de bedrij ven werd in 1992 geëxporteerd. Daarmee behaalden deze expor teerde bedrijven ruim een derde deel van hun omzet. De investeringen daalden in 1992 licht. Provinciaal en landelijk was sprake van een sterkere terug gang. De kleinere Middenholland se bedrijven investeerden echter meer dan het jaar daarvoor (+15%). In 1992 werd door bijna 3 op de 10 ondernemers geïnvesteerd. Naar verwachting zullen komend jaar ruim 4 op de 10 ondernemers investeren. Bijna alle onderne mers verwachten in 1993 meer of evenveel werknemers in dienst te zullen hebben. In de winkel van Heemskerk BV aan de Dorpstraat fotografeerden we de jeugdige prijswin naars van de door de Ondernemersvereniging Waddinxveen (KNOV) gehouden kleurwedstrijd als onderdeel van de Sint Nicolaasactie 1992. (Foto: Sjaak Noteboom). t

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 19