Gigantenfestival op twee zaterdagen I I 1 I I GOUWE MEUBEL Veel verwachtingen van nieuw hobbyproduct Reflections O.. KOM ER EENS KIJKEN! «•tl In De Tunnel in Boskoop Er 3 BRUGWEG 2 - WADDINXVEEN (BIJ DE HEFBRUG) S 01828-17705 Start in 1974 Gevarieerd Uniek Dallas ’’Wonderprodukten” Koud emaille Uitvinder Workshop I I F Pagina 15 Woensdag 3 februari 1993 Weekblad voor Waddinxveen Gerrit Oudijk wil met Salda Amerika veroveren Directeur Gerrit Oudijk in de weer met het nieuwe Salda-product Reflections op de CCA- De Waddinxvener Salda-directeur Gerrit Oudijk temidden vention Center in Dallas op de stand van zijn Amerikaanse im porteur Cousin Corporation of America (CCA). (Foto: Bert Woudenberg). en het De groepen die zich hebben aan gemeld zijn Beer Bottle Blues Band, Fingers, ’t Heerst, Kachiro, Mental Force, No Says, Sons of Pipo, Steamroller Funhouse, Whi te Mansions, Zij van Boven en Zwart op Wit. Als special acts, buiten mededin gen, zullen Blind Justice (debuut CD verschijnt in maart 1993) en pen. Hij weet bijvoorbeeld als eni ge Europese firma textielverf in Amerika aan de man te brengen, terwijl dat land met een markt van 250 miljoen mensen volop ei gen textielverf maakt. Hij is er zelfs de uitvinder van”. ’’Voor wat Gerrit Oudijk als een eerlijke Nederlandse ondernemer op de Amerikaanse markt pres teert neem ik diep mijn petje af. Teleurstellingen, die iedereen wel in zijn werk ondervindt, remmen hem niet af. Hij gaat telkens weer met veel doorzettingsvermogen verder”. ”In zijn branche is hij als uitvin der ook zeer vernieuwend bezig. te Boskoop. Door het grote aanbod van bands is het een plezierige noodzakelijk heid dat het festival nu over twee dagen verdeeld moet worden. Bij na alle bij het Muzikanten Collec tief Waddinxveen aangesloten pop-groepen zullen daarom ook aan dit voor de regio unieke festi val deelnemen. De organisatie is wederom een co- produktie van de Stichting Muzi kanten Collectief Waddinxveen en De Tunnel te Boskoop. Het exacte programma is nog niet be kend, maar zeker is dat dit evene ment een mengeling wordt van vele muzieksoorten en verrassin gen. w iedereen in één keer te leren. De Amerikanen houden hier erg van”. Gerrit Oudijk bezocht de Ameri kaanse HIA-beurs voor de zeven de maal, ’s Werelds grootste jaar lijkse vakbeurs in Dallas mag hij voor zijn werk niet missen. Hij wil alle ontwikkelingen in zijn branche zo goed mogelijk bijhou den. Dit voorjaar laat hij en zijn mede werksters zich zien op talrijke plaatsen in en buiten Nederland. In de eerste helft van elk jaar worden al gauw activiteiten ont plooid op een tiental beurzen, ex posities en tentoonstellingen. Net teruggekeerd uit Dallas staan Londen, Houten, Neurenberg, Birmingham, Utrecht, Frankfurt, Dortmund en Amsterdam op het (demonstratie)programma. Op 27 mei 1974 begon ex-verte- genwoordiger Gerrit Oudijk voor zichzelf. Dat is volgend jaar 20 jaar geleden. Aanvankelijk was hij van plan voor het smelten van plastic met Italiaanse sealappara- tuur de markt te veroveren (de naam Salda is daarvan afgeleid), maar het werd al gauw het koud emaille-systeem. Na actief te zijn geweest aan de Tesselschadelaan, de Henegou- werweg, de Zuidelijke Dwarsweg en de Mercuriusweg streek de Waddinxvener, vader van drie dochters, een paar jaar geleden neer aan de Dorpstraat. Een trotse Salda-directeur Gerrit Oudijk in het Dallas Con- Export Gerrit Oudijk bedient als fabri kant en als groothandelaar met 35% van zijn hobbyprodukten de Nederlandse markt. Ze zijn bij voorbeeld te koop in hobbyzaken, speelgoedzaken, warenhuizen en wolwinkels. De rest van zijn 1.000 artikelen en 12 produkten zet hij af in het buitenland. Bij Salda BV hebben 10 mensen een vast dienstverband. Daarnaast is voor dit bedrijf overal in het land een groot aantal free-lance- demonstratrices dagelijks in de weer en beschikt men aan de Dorpstraat in hoogtijdagen over thuiswerkers voor de samenstel ling van de Salda-produkten. Gerrit Oudijk’s vrouw en drie kinderen leven intens met de zaak mee, maar zijn er niet actief in. Dat is zijn schoonzoon Arie Spek snijder overigens wel. Arie Speksnijder heeft een chemi sche opleiding en staat zijn schoonvader adviserend terzijde. Bovendien rust geregeld de dage lijkse gang van zaken bij Salda BV op zijn schouders, omdat zijn schoonvader vaak op reis is. De hobbyprodukten van het Wad- dinxveense bedrijf zijn en blijven gevarieerd. Hierbij gaat het om koud emaille, verschillende tex tielverven, Krimpie (krimp-plas- tic), gekleurd zand, Cristoball (kristallen balletjes), replica (poe der voor afgietsels), Chamelon- van de ploeg mensen waarmee hij in Nederland en in Amerika werkt. In het midden zijn medewerksters Elze Koster (achter aan) en Jeanette Giesbergen en links en rechts van hen directie leden van Cousin Corporation of America (CCA) - George Cou sin, Jeffrey G. Cousin en Sam Cooper -, welk bedrijf het al- leenverkooprecht van Salda-produkten in de Verenigde Staten van Amerika heeft. (Foto: Bert Woudenberg). rA if ”Wat ’’Jerry” Oudijk op de Ame rikaanse hobbymarkt brengt is uniek, gevarieerd, heel speciaal en gemakkelijk in het gebruik”, ver telt in één volzin CCA-president George Cousin in het Dallas Con vention Center. ”Wij hebben grote verwachtingen van zijn hobby-produkten als koud emaille en het spiksplinter nieuwe Reflections. Het versieren van allerlei dingen en het maken van sieraden is eenvoudig en voor puntje”, vormen een ander suc cesvol produkt van Salda BV. Er kunnen afbeeldingen op T-shirts, broeken, tassen en tafellakens mee worden getekend. De Ameri kanen lijken niets liever te doen, zo wordt in het Dallas Convention Center duidelijk. Directeur Gerrit Oudijk kent de weg in Dallas, waar hij al gere geld is geweest. Het is een metro pool dat samen met Fort Worth drie miljoen inwoners omvat. Hèt is ook een merengebied met prachtig natuurschoon en veel re creatiemogelijkheden. Dallas ligt in de ’’alone star state” Texas, de op één na grootste staat van de Verenigde Staten van Amerika. Deze staat is aanzienlijk De mensen van Cousin Corpora- j__ t? tion 0£ America, die 25.000 arti kelen in huis hebben, zaten overi gens niet direct op de hobbypro dukten van Salda BV te wachten. Ze probeerden eerst de in eigen land te koop zijnde hobby-materi- alen op dit gebied uit. Maar die voldeden niet. En toen kwam op het juiste moment Sal da-directeur Gerrit Oudijk uit Waddinxveen het CCA-hoofd- kwartier in Largo binnen stappen. Daar kregen de produkten met het etiket ’’Made in Holland by Salda BV Waddinxveen” al gauw een enthousiast onthaal. Ze staan nu paginagroot in ’’fashi on section” van de dikke en kleur rijke 1993-catalogus van Cousin Corporation of America. Met slo- Fontello D’avanti het feest com pleet maken. Een jury, maar ook het publiek, spelen bij het bepalen van de ’winnaars’ een grot erol. De prij zen variëren dit jaar van deelna me aan een groot ’open-air’ pop festival met bekende binnen- en buitenlandse acts, dat later in het jaar in de regio wordt georgani seerd tot een gratis studio-dag in de Soundride Studio. Het Muzikanten Collectief Wad dinxveen (SMCW) is een plat form voor lokale en regionale pop muziek, al dan niet met een pro fessioneel karakter. Vele bands vinden bij SMCW hun noodzake lijke oefenruimte en kunnen in het zelfde gebouw demo’s of plaatopnamen maken. Een aantal groepen en bands treedt regelmatig door de gehele Benelux op en hebben inmiddels hun plaats op de poppodia verwor ven. SMCW bestaat sinds 1984 en jaarlijks groeit de achterban, waarbij collectief in een grote be hoefte voorziet. door BERT J. WOUDENBERG in Dallas (Texas) DALLAS (TEXAS) WADDINXVEEN - In de Verenigde Staten van Amerika kennen ze hem als ’’Jerry” Oudijk, de 47- jarige directeur van Salda BV (’’craft and hobby products”) aan de Dorpstraat in Waddinxveen. Dezer dagen was Gerrit Oudijk een weekje in Dallas (Texas) om eerst en vooral met zijn nieuwe produkt Reflections (zelf kaarten en sieraden maken) door te stoten op de omvangrijke Amerikaanse hobby- en vrijetijds markt. Vier dagen lang was Salda BV met Reflections en koud emaille een creatief herkenningspunt op de 52e HIA-show (Hobby Indus tries of America) in het kolossale Dallas Convention Center in Dal las. Met zijn trouwe medewerksters Elze Koster uit Gouda en Jeanet te Giesbergen uit Haarlem liet Gerrit Oudijk van de Prinses Bea- trixlaan de talrijke Amerikaanse bezoekers van ’’the largest craft hobby trade market on earth” enthousiast kennis maken met de produkten van Salda BV. Elze Koster doet bij het Wad- dinxveense bedrijf aan produkt- ontwikkeling en geeft creatief in vulling aan de ideeën van haar di recteur. Samen met Jeanette Giesbergen, een succesvol verte genwoordigster, lieten ze het Amerikaanse publiek nader ken nis maken van Reflections, de nieuwe loot aan de stam van Sal da BV. De Salda- en Reflections-stand in Dallas was een initiatief van ’’Cousin Corporation of America” (CCA) uit Largo in Florida. Met deze Amerikaanse groothandel en importeur, die in 1970 van start ging en waar 250 mensen werken, sloot Gerrit Oudijk een exclusieve samenwerkingsovereenkomst. De hobbyprodukten van Salda BV zijn door de jaren heen voor ie dereen ’’wonderprodukten” geble ven. Ze worden door Gerrit Oud ijk (’’Mister Salda”) over de hele wereld verkocht. De beroemde HIA-show in Dallas maakte duidelijk dat het nieuwe produkt Reflections een grote toe komst op de Amerikaanse martk tegemoet kan gaan. Het gaat hier weer om een eigen uitvinding van het Waddinxveense bedrijf. Natuurlijk is het niet zo dat iede re uitvinding van Salda BV in elk land een even glorieuze toekomst tegemoet gaat. Met Reflections lijken de kaarten geheel anders te liggen, want de reacties zijn over het algemeen heel goed. Een bezoeker van HIA-show in Dalles liet de Londense agent Leigh Morris van Salda BV bij voorbeeld weten dat hij Reflec tions - met welke techniek ieder een mooie kaarten en prachtige sieraden kan maken - het mooiste produkt van de Amerikaanse hób- bybeurs vond. Hét succesprodukt van Salda BV door de jaren heen blijft het wer ken met koud emaille. Hiermee maak je - zonder dat er een dure oven aan te pas komt - van gewo ne gebruiksvoorwerpen de mooi ste en kleurrijkste sieraden (rin gen, hangers, oorbellen) en versier je naar eigen ontwerp porselein, hout, glas, aardewerk, metaal, karton, papier, gips, koper en steen. Voorwerpen als naamplaatjes, huisnummers, broches, knopen, asbakjes, oude scholtelstjes, han gertjes, kaarsenstandaards, onder zetters en luciferdoosjes krijgen na een behandeling met koud emaille - een vloeibare koudhard- ende kunststofhars - weer een nieuw leven. Koud emaille van Salda BV is te koop in allerlei pakketten. Wie de mogelijkheden ziet wil het heb ben. Het is dan ook werkelijk ’’prachtspul” gebleven, dat vaak op binnen- en buitenlandse beur zen is bekroond met eervolle ver meldingen en andere erkenningen. De textielverven, verpakt in knijpflesjes met het ’’pientere Gerrit Oudijk actief tijdens één van de workshops met zijn Salda-produkten in het Dallas Convention Center in het Ameri kaanse Dallas. (Foto: Bert Woudenberg). verf (twee kleuren in één flesje), mix-mirrors (sieradenplaatjes) en Reflections. ”In Dallas heb ik Reflections als nieuw wereldwijd produkt gepre senteerd. De Amerikaanse markt reageert heel goed op dit hoofdar tikel van Salda. Op de speelgoed beurs in Neurenberg introduceer ik deze week gekleurd zand-verf voor het versieren van vazen en aardewerk”, legt Gerrit Oudijk uit. ”Ik verwacht ook veel van het ge kleurd zand-verf, al is het ten op zichte van Reflections maar een bijartikel. In ieder geval hoop ik op een stuk meer response dan toen ik destijds met gekleurd zand op de markt kwam”. ”Bij een bezoek aan Jordanië, waar ik door een importeur was uitgenodigd, besloot ik namelijk op een keer met gekleurd zand de markt op te gaan. Met dit ge kleurd zand konden flesjes, voor zien van een eigen naam, worden gevuld. Aan de binnenkant van het glas konden met het gekleurd zand mooie afbeeldingen worden gemaakt”, gaat Gerrit Oudijk ver der. ”Dit produkt liep op de vakantie- manifestatie Jeugdland in Rotter dam werkelijk als een trein. Ik verkocht later echter geen enkel doosje meer. Onbegrijpelijk. Niet alles lukt dus. Van het gekleurd zand ben ik nu ook in de gekleurd zand-verf terecht gekomen. Eens kijken hoe hier op gereageerd gaat worden”. Gerrit Oudijk is met zijn hobby produkten niet alleen een succes volle ondernemer, maar ook een gezellige en altijd opgeruimde man die graag veel mensen om zich heen heeft. Medewerkster Jeanette Giesber gen uit Haarlem, samen met de oud-Waddinxveense Elze Koster actief in Dallas, waardeert hem zeer. ”Het is een baas met veel creatie ve kanten. Hij luistert naar je er varingen en hij stimuleert je. Hij heeft ook een goed zakelijk in zicht en is wat je noemt een door douwer. Zijn textielverf is werke lijk heel beroemd”, geeft ze te kennen. In het vliegtuig van British Air ways naar Dallas, in het immens grote hotel Loews Anatole (1.500 WADDINXVEEN/BOSKOOP - Naar aanleiding van het grote succes van het Gigantenfestival 91/92 wordt dit jaar voor de tweede maal op zaterdag 13 februari en zaterdag 13 maart het Gigantenfestival 1993 gehouden in jongerencentrum De Tunnel Gerrit Oudijk bij het Dallas Convention Center met op de achtergrond de skyline van de Texaanse metropool. (Foto: Bert Woudenberg). Mede door hem is Nederland het toonaangevende Duitsland op hobbygebied voorbij gestreefd. Ik heb dan ook veel respect, waarde ring en bewondering voor datgene wat Gerrit Oudijk doet”, besluit collega en concurrent Herman Kars uit Ochten. Waddinxvener Gerrit Oudijk heeft hier in Dallas niets meer aan toe te voegen. Hij kent zijn hobbybranche als geen ander. Vernieuwend bezig zijn is voor hem een permanente uitdaging. De creatieve wereld in binnen- en buitenland is hem op het lijf ge schreven. Hij zal dan ook nog veel van zich laten horen. sensation direct from Europe!” worden de Salda-produkten, waar over ook Engelstalige instructie boekjes met ideeën zijn versche nen, aangeprezen. George Cousin op de HIA-show in Dallas: ”De hobbyprodukten van Salda voldoen voor ons het best. Het is perfect materiaal. Het zijn voortreffelijke produkten met een goede toekomst voor de Amerikaanse markt. Er valt door de mensen heel goed mee te wer ken. We verwachten er dan ook een grote toekomst voor”. De CCA-president, wiens woor den de hartelijke instemming krij gen van zijn zoon en vice-presi dent Jeffrey G. Cousin en zijn verkoopleider Sam Cooper, is in het Dallas Convention Center ge regeld te vinden op de plek waar Salda BV haar produkten demon streert. Als hij zich lovend over de activi teiten van ’’Jerry” Oudijk uitlaat is de Waddinxvener elders in het immense complex, bekend van de Salda-directeur Gerrit Oudijk in Dallas op de stand met zijn produkten met zijn creatieve trouwe medewerksters Jeanette Giesbergen uit Haarlem (vooraan) en Elze Koster uit Gouda. (Foto: Bert Woudenberg). stand tijdens de HIA-show in het Dallas Convention Center in Dallas. (Foto: Bert Woudenberg). kamers), op de HIA-show in het Dallas Convention Center, op de evenementen en party’s ’s avonds en in het vliegtuig terug weet Gerrit Oudijk met zijn uitstraling veel mensen aan zich te binden. ”Een paar jaar geleden bezocht de ons goed bekende Waddinxve ner 's werelds grootste hobby- beurs in Amerika als één van de eersten”, zegt Pieter van der Wolk, directeur van Shenandoah Holding BV in Tilburg en Waal wijk met dochters als Comar Cre atief, Comar Educatief en Dit- mar, tijdens een gezellige avond in Trail Dust Steak House in Dal las. ’’Mede door toedoen van Gerrit Oudijk zitten we nu met zo’n 20 Nederlanders in Dallas. Hij weet iedereen te enthousiasmeren. In Nederland doen we met elkaar za ken op het scherp van de snede. Hier in Amerika trekken we als vrienden met elkaar op. Daar speelt Gerrit Oudijk een belang rijke rol in”. Hij is niet de enige die zo spreekt over de Waddinxveense zaken man. Eenzelfde geluid valt te ho ren van Herman Kars, directeur van de handenarbeid groothandel Kars Co BV (Kars Kreatief) uit Ochten. De internationale activi teiten van Gerrit Oudijk waar deert hij namelijk zeer. ’’Salda BV van Gerrit Oudijk heeft unieke hobby-artikelen in het assortiment. Die heeft nie mand. Dat betekent dat wij in ons wereldje niet om hem heen kun nen. Hij heeft kostbare spullen, die veel moeite en geld kosten. Die maken wij niet na, want zo werkt dat bij ons niet”, vertelt een openhartige directeur Her man Kars van Europa’s grootste handenarbeid groothandel met 40 medewerkers en maar liefst 26.000 artikelen. ”Het knappe van de zakenman Gerrit Oudijk is dat hij zelfs kans ziet in de Sahara zand te verko- groter dan Frankrijk en Duits land. In het reusachtige ’’Big D”, zoals de Amerikanen de voormalige handelspost uit 1841 noemen, be palen banken, verzekeringsmaat schappijen, oliehandelaren hoogwaardige technologie werkklimaat. De indrukwekkende wolkenkrab bers, die de skyline van Dallas zo nadrukkelijk bepalen, zijn soms door ondergrondse tunnels met el kaar verbonden. Dallas is ook de plaats waar presi dent John Fitzgerald Kennedy op 22 november 1963 werd ver moord. De Elmstreet en omge ving, bij het gebouw van waaruit werd geschoten (waar nu de her- denkingstentoonstelling The Sixth gans als ’’the new jewelry making Floor is ingericht), liggen er nog precies eender bij als dertig jaar geleden. In dit ’’historisch district” herin nert een betonnen grafmonument aan de gebeurtenissen van toen. De plek wordt nog elke dag door honderden mensen bezocht. Even buiten de stad ligt South fork Ranch, bekend van de daar opgenomen televisieserie Dallas. Elke dag komen daar nog bezoe kers om in het echt te kunnen zien in welke omgeving de acteurs en actrices werkten. Amerikaanse voorverkiezingen voor het presidentschap, druk be zig met de voorbereiding en bege leiding van een Salda-workshop op Amerika’s grootste hobby- en vrijetijdsbeurs ter wereld. Op die zeer snel uitverkochte workshop kregen de Amerikanen de verschillende toepassingsmoge lijkheden van de Salda-produkten gedemonstreerd door de Ameri kaanse Deborah Campbell. De Amerikaanse mannen en vrou wen, die een plaatskaartje hadden weten te veroveren, lieten zich al les geduldig en geïnteresseerd uit leggen. Voordat Deborah Campbell aan de slag ging hield verkoopleider Sam Cooper namens de Ameri kaanse groothandel en importeur Cousin Corporation of America een inleidend praatje. Daarin stel de hij Gerrit Oudijk voor als de ’’Nederlandse uitvinder van de Salda-hobby-produkten”. Op de workshop sprak de Wad dinxveense directeur ook nog eventjes over de mogelijkheden van zijn produkt. Je ziet en hoort dat hij blij is op de Amerikaanse markt volop actief te kunnen zijn. Maar het is tegelijkertijd ook weer een gevaarlijke markt. Zijn textielverven worden er inmiddels al volop geimmiteerd, zo heeft hij moeten vaststellen. Gerrit Oudijk heeft altijd in de belangstelling gestaan van de televisie. Halverwege de jaren zeventig kwam bij hem al een Duitse ZDF-televisieploeg van het toenmalige programma ’’Freizeit” langs om het werken met koud emaille op het gevoe lige celluloid vast te leggen. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Sis o u, o o.

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 29