Bentwoud in Waddinxveen Bomen in Bomen in W’veen (2) Bomen in W’veen (3) BEZORGERS/STERS VERLOOP W’veen (1) Versterking natuur en landschap Reeuwijk Ethiek en geloof in Rem. Kerk Herziening plannen voor ‘Noordkade4 Scouting herdacht oprichter WADDINXVEEN omgeving Henegouwerweg 01828-18950 Openbare avond Leon van Gelder Het Weekblad voor Waddinxveen Mimegroep in koffiebar De Schaapskooi .,7 in Noordeinde 351, 2771 WR Boskoop, k Telefoon 01727-15569 Maandagochtend en woensdagochtend gesloten. Aquariumliefhebber. zorg dat uw vis zich kiplekker voelt! HOE? voldoende planten afwisselend voer goede watersamenstelling juiste verlichting MEER ADVIES? KOM EVEN LANGS! Tevens zeewaterafdeling en aquariumshowroom Uitstekende beloning. Bel voor informatie: AQUARIUMSPECIAALZAAK LEZERS SCHRIJVEN [WH je wat bijverdienen en toch over veel vrijetijd beschikken dan is het bezorgen van ons week- j—- blad voor Waddinxveen net iets voor jou! is op zoek naar goede Uitbreiding - H r .7/; rf 9 Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 10 maart 1993 JU Waddinxveens groen in lentetooi, een blik op de Da Costaweg in de Vondelwijk. (Foto: Sjaak ieer A.A. van Houwelin- r i Het zal iedere Waddinxveense na tuurliefhebber al zijn opgevallen. Dat elke dag die mannen weer in uw buurt komen. Ja natuurlijk, (let wel natuurlijk) die bomen moeten uitgedund wor den, ze staan te dicht op elkaar en ILSE WOORDMEIJER, Noordeinde 42, Waddinxveen TANJA EN LIESBETH BOS, Noordeinde 40, Waddinxveen A. VAN DOORN, Peuleyen 150, Waddinxveen. Maar nog afgezien daarvan, het is toch niet uitgesloten dat deze po pulieren ouderen kunnen worden dan hun gemiddelde leeftijd? Waarom worden deze bomen dan niet gekapt als ze werkelijk oud en der dagen zat zijn? In het bekende gedicht van Hen drik Marsman, ’Denkend aan Hol land’ ziet de dichter ’populieren als hoge pluimen aan de einder staan’. Als het beleven de deskun digen ligt, zullen we dat nooit meer kunnen beleven want de po pulieren zullen worden omge zaagd. u zich af? Wel, die mannen in dezelfde kle ding met handschoenen aan, die mannen die ongeveer geen boom met rust kunnen laten. Ik heb niets op deze mannen te- Het gevoerde beleid en de daar mee samengaande werkzaamhe den is voor veel bewoners niet al tijd even begrijpelijk. Meer uitleg en toelichting is dan ook noodza kelijk. De uitspraak ’Bomenvandalisme’ van de hi gen (Nederlands Hervormd predi kant) is bij de mensen van de Waddinxveense Plantsoenendienst hard aangekomen. De tegenstel ling is dan ook groot. De heer Van Houwelingen spreek van ’bomenvandalisme’ en stelt dat de Plantsoenendienst Wad- i er niet mooier op maakt. De Plantsoenendienst is echter duidelijk een heel andere mening toegedaan. Sterker nog, met be leid zijn er bomen gerooid. grondgebruik, met als gevolg op veel plaatsen aantasting of bedrei ging van natuur- en. landschaps waarden. Om dit probleem het hoofd te kunnen bieden heeft het Rijk in 1975 een nota uitgebracht over de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapbehoud. Maatregelen uit de relatienota zijn onder meer reservaatvorming en de aanwijzing van beheersge bieden. In beheersgebieden kun nen boeren op basis van vrijwillig heid een overeenkomst afsluiten met het Rijk, waarin zij afspreken rekening te houden met de natuur in hun agrarische bedrijfsvoering, bijvoorbeeld minder mest uitrij den of later maaien tijdens het broedseizoen. nen we dagelijks in de kranten le zen en op de televisie waarnemen. Door het ingrijpen van de mens, die de overwinning op de natuur wil behalen, treden er geweldige ecologische verstoringen op. Volgens mij heeft het een en an der ten diepste te maken met het feit dat de ’natuur’ in onze cul tuur een ’neutraal’ gegeven is ge worden en niet meer als ’schep ping’ wordt beleefd, d.w.z. als een werkelijkheid die ons van hoger hand, van Godswege, geschonke- nis. Het is mijn overtuiging dat de scheppingsgedacht een andere omgang met de natuur vereist, dan nu in onze cultuur zichtbaar is. Met een ’geschenk’ ga je ten slotte anders om dan met iets wat je bij toeval in de schoot is gewor pen. In de bijbelse scheppingsverhalen wordt de cultuuropdracht van de mens omschreven niet als een ’maken’ en ’fabriceren’ maar als een ’behoeden’ en ’bewaren’. Het is verre van mij om de plant soenendienst te beschuldigen van natuur bedrevend gedrag. Inte gendeel, ik geloof dat ook bij hen de zorg voor de natuur hoog in het vaandel staat. Niettemin zou ik de vraag op wil len werpen of er toch niet ook iets van dat idee van de ’maakbaar- al nieuwe bomen tussen deze po pulieren geplant zodat op het mo ment dat deze vervangen zouden moeten worden er al reeds nieuwe forse bomen zouden staan zodat de ingreep minder groot is. Het op dit moment verwijderen was noodzakelijk. Bij de afgelo pen stormen waren er al diverse grote takken uitgewaaid, dit als gevolg van zogenaamde ’plakok- sels’ en rot zijn van een groot aan tal takken bij de stamaanhech- ting. Tevens was de stam onderaan van de boom aangetast door de wil- genhoutrups. Langer uitstellen zou nadelige concurrentie beteke nen voor de reeds aangeplante bo men, een cultivar van de zwarte els, een boom die circa 15 meter hoog wordt en een fraai ingesne den blad heeft. Noodzaak dus voor de Plantsoe nendienst om de bomen te verwij deren. Voor het februarinummer van het maandblad van de hervormde Im- manuelkerkgemeénte schreef ik een ’boos’ stukje over de volgens mij onnadenkende manier waarop de laatste tijd in de gemeente Waddinxveen aan de lopende band bomen werden omgezaagd. Het werd er allemaal niet mooier op in onze gemeente, zo oordeel de ik. De reacties in eigen ge meente waren gemengd. Sommi gen lieten mij weten dat ze het met mij eens waren, anderen von den dat ik de plank op vele centi meters gemist had. Tot mijn verrassing en ook wel enigszins tot mijn verbazing trof ik een bericht over dat stukje ver volgens aan in Het Weekblad voor Waddinxveen van 24 februa ri. Behalve de kop boven het arti kel en de eerste inleidende zin nen, was het de tekst, zoals ik die in het maandblad had gepubli ceerd. Ik hecht eraan om te verklaren dat ik deze bredere publiciteit in het Weekblad dus niet zelf heb gezocht en dat mij er nooit om te doen is geweest een publieke dis cussie over de bomen los te ma ken. Uit de positieve reacties die ik na het verschijnen van het artikel in het Weekblad ontving, bleek ech ter dat ik een onderwerp had aan gesneden dat ook vele andere Waddinxveners nogal hoog zat. Een andere reactie kwam van de heer L. Ettema, hoofd van de plantsoenendienst van de gemeen te. Omdat het artikel, door publi- katie in het Weekblad een andere status had gekregen, kon hij, als direct verantwoordelijke voor de groenvoorziening in de gemeente, de kritiek op de plantsoenen dienst, die in het artikel werd ver woord, niet zomaar laten passe ren. In een gesprek liet hij mij weten dat mijn kritische opmerkingen aan het adres van de gemeente en de plantsoenendienst bij hem en zijn collega’s niet in goede aarde waren gevallen en naar hun oor deel - op zijn zachts gezegd - nog al ongenuanceerd waren. Verder heeft hij mij proberen uit te leggen hoe het ’bomenbeleid’ in de gemeente Waddinxveen er in grote lijnen uitziet. Wat mij in dat gesprek vooral duidelijk werd, was dat je bij het werk aan de bomen in de gemeen te Waddinveen voor nogal wat las tige dilemma’s komt te staan, dat er voortdurend pijnlijke afwegin gen moeten worden gemaakt en moeilijke knopen moeten worden doorgehakt. Ik heb ook begrepen dat je het als groenwerker nooit iedereen naar de zin kan maken. Ik weet inmid dels ook dat de plantsoenendienst maar een beperkt financieel bud get tot haar beschikking heeft en dat werk in de gemeente met steeds minder mensen moet wor den gedaan. De bezwaren van de heer Ettema tegen mijn stukje hebben mij daarom wel aan het denken gezet. Maar dat betekent niet dat ik mijn kritiek zomaar laat vallen. Goed, ik geeft toe: de woordkeus in het stukje was nogal zwaar aan- Noteboom). heid’ in het groenbeleid van de gemeente zichtbaar wordt. De populieren langs de kant van de Beethovenlaan bijvoorbeeld, waarover ik in mijn stukje repte, zijn op grond van statistische ge geven over de gemiddelde leeftijd van een populier, omgezaagd. In een bestaand landschap wordt er derhalve op grond van puur tech nische en planmatige overwegin gen ingegrepen. Zoals ik in het eerdere artikel reeds opmerkte, wordt daarbij geen rekening gehouden met de rol die schoonheid (van bomen) in de beleving van mensen van hun welzijn speelt. mogelijk zijn ze ziek enz. enz. Al les heeft zijn reden. Nu leven wij in Waddinxveen niet in een tropisch regenwoud, maar toch wil ik zeggen dat ik het jam mer vindt, gewoon jammer. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te l buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Iedereen heeft kunnen lezen dat er in Waddinxveen en omstreken een recreatiegebied moet komen in de vorm van een bos dat het Bentwoud gaat heten. Dit is men van plan in verband met het tegen gaan van huizen bouw, meer ontspanning en het behouden van het Groene Hart. Dit is echter niet zo positief als het allemaal lijkt. Zeven eeuwen lang is men bezig geweest met droogmakerijen om ons land in cultuur te brengen, kanalen en tochten te graven, dij ken, kaden en wegen aan te leg gen, boerderijen, boomgaarden en landhuizen te bouwen. Veel meer dan alleen een agrari sche geschiedenis. En nu - alles radicaal weg? Terug naar bossen en moerassen. Verloren werk? Wij zijn tegen de dictatuur. Dan moeten wij toch ook tegen de dic tatuur van de meerderheid zijn? In een democratisch land kan een provincie, ook al is dat een Rand- stad-provincie, toch niet zomaar het Groene Hart van Zuid-Hol- land opeisen en een andere be stemming geven zonder met de bewoners van de polders en droogmakerijen overeen te stem men? Er is een plan, maar financiële dekking allerminst. Het opzetten van dit bos alleen al gaat 175 mil joen gulden kosten. De rijksoverheid betaalt 1600 hectare, het bedrijfsleven de rest, en dan het onderhoud nog. Dit gaat namelijk ƒ2.000,- per hectare per jaar kosten. Waarschijnlijk zal dit niet opge bracht kunnen worden en zullen onkruiden ongehinderd hun gang kunnen gaan. Bomen mogen aanspraak maken, of mogen zelfs wel recht laten gelden, op de zorg en de aandacht van mensen. Ik zou iedereen, in clusief de plantsoenendienst, wil len oproepen om (nog) zorgvuldi ger met het bomenbestand in Waddinxveen om te gaan. Ik zou willen pleiten voor een ui terst terughoudend beleid rond het gebruik van de motorzaag. Degene, die zo’n apparaat bezit ten of in gebruik hebben, zullen zich moeten realiseren dat ze daarmee een instrument in hand hebben waarmee ze een grote macht ten opzichte van de bomen kunnen uitoefenen dan de keizer van China ten opzichte van zijn onderdanen. Ik zou de plantsoenendienst wil len aansporen om ook de ’stem men’ van de bomen te laten mee tellen en zich tegenover de men sen tot hun woordvoerder te ma ken. Ik zou de groenwerkers wil len aanmoedigen zich in te den ken wat de bomen er zelf van vin den en zich te verzetten tegen boomvandalen. Het zou aanbeveling verdienen om ons eens in te denken dat bo men wel eens belangrijker zouden kunnen zijn voor mensen dan wij denken. Niet alleen omdat ze fun- i WADDINXVEEN - Woensdaga vond. 17 maart om acht uur houdt de [openbare Leon van Gelder- sohool (Essengaarde) in Waddinx- vëeti een informatie-avond voor de ouders van de huidige jongste leprlingen en voor ouders van toe- komstige leerlingen. Het! team van de Leon van Gel- d^rjchool zal de ouders op deze avond uitvoerig informeren over de werkzijwe op school en de me- tHodén die worden gebruikt. Er £al voor alle roepen lesmateri aal wórden getoond. gen hoor, maar waarom komen ze toch steeds weer. Die ‘zaaggrage’ mannen met hun vol automati sche, uit zijn krachten gegroeide puntenslijper achter hun tractor aan. Dit bos zal er komen om de ver stedelijking van het Groene Hart tegen te gaan. De praktijk leert dat het tegendeel waar is. Ook in Ede, Arnhem en Emmen heeft uitbreiding plaats gevonden, on danks, of dank zij, de bossen er omheen. Tussen de bomen gaat de huizenbouw veel onopvallen der. De provincie tekent een bos en de gemeente een bungalowpark en een bedrijvenpark erbij. Moet dit bos er komen om de ver stedelijking aan het oog te ont trekken? En welke garanties heb ben wij, dat het Groene hart ook werkelijk groen blijft? Wij zijn van mening dat ons land zichzelf van behoeften en noden moet kunnen voorzien en dat boe ren dus van noodbelang zijn voor landen die zich niet afhankelijk willen stellen van andere landen wegen belemmering van de im port. Er is veel armoede en honger, denk aan Somalië, in de wereld en dan gaan wij duizenden hectares van de allervruchtbaarste land bouwgrond uit de produktie ne men. Dit zijn nog maar enkele punten van de vele bezwaren die tegen dit plan zijn ingebracht. Ook op vergaderingen en hoorzittingen is veel naar voren gebracht. Maar wij merken dat er nauwe lijks wordt geluisterd. Zal men straks hoorzittingen achteraf gaan houden? De uiteindelijke leeftijd van bo men in een stedelijke omgeving waar de groeiomstandigheden voor de bomen vaak minimaal zijn, bedraagt gemiddeld 50 jaar. Alleen om deze reden zullen dus elk jaar al circa 200 stuks bomen gerooid en door nieuwe bomen vervangen moeten worden. Ook om andere redenen zullen bomen verwijderd moeten worden bij voorbeeld in het kader van reno- vatiewerkzaamheden aan het weg dek. Echter, ook dan zal het streven zijn om de bomen die om deze re den verwijderd zijn weer te ver vangen door nieuwe bomen. Terugkomend op de reactie van de heer Van Houwelingen die vooral gericht was op het verwij deren van de bomen langs de op rit van de Beethovenlaan naar het Noordeinde kan bovenstaand be leid nader worden toegelicht. Op deze locatie stonden populie ren die circa 30 jaar oud waren. Populieren zijn bomen die een kort omlooptijd kennen en bedui dend- minder lang meegaan dan andere boomsoorten. Dit wetende zijn zes jaar geleden Dit neemt niet weg dat voor be woners berichten over het rooien van bomen vaak onduidelijk zijn. De Plantsoenendienst probeert door middel van persberichten de bewoners hierover te informeren. Probleem hierbij is dat dit niet al tijd door iedereen wordt gelezen en dat zo’n bericht vrij algemeen is. Voor gedetailleerde informatie per locatie schiet dit vaak tekort. Vaak wordt deze informatie op de locatie per brief aan de bewoners WADDINXVEEN - Zaterdag 20 februari vierden de drie Waddinx veense scoutinggroepen (St. Vic tor, Pieter Maritz en Klimop) Ba den Powell-dag. Baden Powell, die de oprichter is van scouting, werd geboren op 22 februari 1857. Over de gehele we reld wordt zijn verjaardag nog steeds gevierd. Deze zaterdag was een groot suc ces. Na de officiële opening op het terrein van de Pieter Maritz- groep werden er twee vossenjach ten gehouden met ongeveer 200 kinderen. De jongste kinderen bleven in het gebied rond de Passage, terwijl de wat ouderen in het Gouwebos vreemd-uitziende mensen gingen vangen, dat is namelijk wat een vossenjacht inhoudt. Om 16.30 uur werd de dag weer afgesloten op het terrein van de Pieter Martiz-groep. Na een kou de maar zeker geslaagde dag ging iedereen naar huis. f REEUWIJK - Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hebben een voorstel gedaan voor de begrenzing van een gedeelte van het relatienotagebied Boskoop-Reeuwijk. Het gebied omvat circa 1Ó5 ha reservaatgebied in de polder Reeuwijk, ten oosten van Waddinxveen bij de Middelburgseweg en de Zwarteweg. Dit voorstel is voorgelegd aan de Provinciale; Commissie Beheer Landbouwgronden,; (PCBEÏ, die voor het gebied een beheersplan gaat opstellen. Het relatiegebied Boskoop- Reeuwijk is een open, laag veen weidegebied gelegen tussen het sierteeltgebied van Boskoop en de rijkswegen All (bij Bodegraven) en Al2 (bij Gouda). De polders in het gebied zijn na genoeg geheel in gebruik als gras land. In het gebied komen zeer waardevolle vegetaties en weide- vogelpopulaties voor. In de toe komst kunnen de gronden, na ver werving door het Rijk, beheerd worden door Staatsbosbeheer. Er is een duidelijke ecologische samenhang tussen de noordelijk (Rijnstreek-Zuid) en zuidelijke (Driebruggen Krimpenerwaard) gedegen (veen)weidegebieden. Sa- mpn vormen zij een gebied met grtbte botanische waarden en veel weidevogels, waaronder soorten als zwarte stern, zomertaling en slobeend. Op basis van dit voorstel vragen GS de PCBL om na te gaan waar uitbreiding van zo’n 25 ha van het reservaatgebied nog mogelijk is. Ook uitbreiding van het gebied met beheershectares behoort tot de mogelijkheden. Dit zal het ge bied als kerngebied voor de wei devogels enorm versterken. De njodernisering in de landbouw heeft geleid tot wijzigingen in het De Plantsoenendienst heeft circa 10.000 stuks bomen in beheer. Het beleid en het beheer is erop gericht om deze bomen duurzaam in stand te houden. Dit houdt in, dat voortdurend bo- vzmen vervangen dienen te worden Wat dat voor gevolgen heeft, kun- omdat geen enkele boom het eeu- jj- -wige leven heeft. Wordt dit niet gedaan dan zal het bomenbestand snel afnemen. WADDINXVEEN - De gemeen teraad van Waddinxveen heeft een voorbereidingsbesluit geno men voor het gebied van de Noordkade. In het kader van het actualiseren van bestemmingsplannen wordt momenteel een integrale herzie ning voorbereid van de bestem mingsplannen ‘Noordkade 1967‘ en ‘Noordkade langs de Gouwe1, welke globaal worden begrensd door de Gouwe, bestemmingsplan recreatiegebied Gouwebos, Ring vaart en Sint Huybertsgerecht. Herziening van deze bestem mingsplannen is noodzakelijk van wege het feit, dat in het plan re gelingen zijn opgenomen, welke geen recht meer doen aan de ac tuele situatie. Voorts voldoen de voorschriften niet meer aan de richtlijnen, welke gelden voor pe rifere detailhandelsactiviteiten. De bovenstaande argumenten, als mede het feit dat de plannen reeds dateren qua goedkeuring uit respectievelijk 1972 en 1978, doch qua opstelling reeds uit 1967 en 1974, maken het nodig thans één herziening van het ge bied voor te bereiden. Om te voorkomen dat ongewenste bouwactiviteiten plaatsvinden, achten B. en W. het gewenst, dat de raad een nieuw voorbereidings besluit nam voor onderhavig ge bied. gezet; ik sprak over oneerbiedig heid’ en ’onrechtvaardigheid’ en over ’bomenvandalisme’, maar die werden mij in de pen gegeven Weike”mannen vraagt door mijn ’boosheid’ over wat ik met de bomen in mijn omgeving zag gebeuren. Voor zover ik individuele mede werkers van de plantsoenendienst met deze woorden pijn heb ge daan, spijt mij dat. Misschien had de speerpunt van mijn kritiek eer der gericht moeten zijn op de mensen, die de plantsoenendienst vragen bomen om te zagen omdat hun auto daarvan last ondervindt. Ik aarzel niet om deze mensen wel als ’boomvandalen’ en zelfs als cultuurbarbaren te betitelen. De indruk is wellicht gewekt dat ik alleen de verantwoordelijken voor de groenvoorziening in mijn stukje op de korrel nam. Maar dat is onjuist. Mijn ergernis over het verdwijnen van zoveel prachtige bomen koppelde ik immers aan opmerkingen van meer algemene aard. Wat de plantsoenendienst op het ogenblik met de bomen doet, zag dinxveen ik als symptoom van een bepaalde r' - tendens in onze cultuur. Ik die zin werd de verantwoordelijkheid niet alleen op het bordje van de plantsoenendienst gelegd maar mocht iedere burger zich aange sproken voelen. Want ’cultuur’ is iets van ons allemaal. Het idee heeft zich in onze cul tuur postgevat, dat alles naar de menselijke maat gesneden kan en moet worden. We leven met het idee dat alles ’maakbaar’ is, dat heel de werkelijkheid (te) verre gaand voor menselijke manipula tie vatbaar is. We denken dat we de natuur in regie kunnen nemen en naar onze ideëen en denkbeelden te kunnen (her)inrichten. I Onderaan de tekening de begrenzing van het Reeuwijks-Boskoopse reservaatsgebied ten oosten van Waddinxveen. De zuidelijke punt grenst aan restaurant 't Baarsje aan de Zwarteweg bij de Bloemendaalseweg. (Tekening: Provincie Zuid-Holland). duidelijk gemaakt of eventueel aan de deur mondeling meege deeld. In ieder geval zal de Plant soenendienst zich verder beraden hoe deze informatie-overdracht verbeterd kan worden. Muon Daarnaast leert de praktijk daï^’ het onmogelijk is om op elke loca- tie het iedere bewoner naar de zin te maken. Vaak spelen meerdere belangen en tegenstellingen. Bo vendien is het heel persoonlijk of iets mooi of lelijk gevonden wordt. WADDINXVEEN - Dinsdag avond 16 maart zal in de Remon strantse Kerk (Zuidkade) een avond worden gehouden waar drs. H. Meijburg een inleiding zal houden met als motto: ‘Wat is het leven ons waard'. Deze avond be gint om 20.00 uur en is voor ie dereen vrij toegankelijk. Drs. Herman Meijburg is als the oloog verbonden aan het College van Advies en Bijstand inzake eh- tische en levensbeschouwelijke as pecten van zorgverlening van de Nederlandse Zorg Federatie. Met het oog op de huidige ont wikkelingen en de gezondheids zorg zal drs. Meijburg ingaan over ethische afwegingen bij het stellen van prioriteiten waar het gaat om vragen als: Hoe ga je om met orgaantransplantaties, is eer een maximum leeftijd voor het doen verrichten van ingrepen, hebben mensen die over veel geld beschikken meer kans op een op timale behandeling dan financieel zwakkeren etc. Dit alles bezien vanuit het geloof. Het belooft een interessante avond te worden. Het kerkbestuur rekent op de belangstelling van velen. Getracht is om inmiddels dit be richt duidelijk te maken dat de Plantsoenendienst niet zomaar bo men weghaalt. Laat staan dat er sprake is van ’bomenvandalisme’. In ieder geval beseft de Plantsoe nendienst als geen ander dat bo men en groen en de schoonheid hiervan van belang is voor het welzijn van de mensen. Vanuit dit oogpunt geizen is de Plantsoenendienst wel blij met het betoog van de heer Van Hou welingen, die immers opkomt voor het Waddinxveense groen en die dit een warm hart toedraagt. Dit laatste geldt zeker ook voor de medewerkers van de Plantsoe nendienst. L. ETTEMA, chef van de sectie Plantsoenen van de dienst Openbare Werken en Bedrijven te Waddinxveen. geren als de longen van de natuur en mensen voor hun adem hun le ven) van bomen afhankelijk zijn. Maar ook op een totaal andere manier. Op een manier zoals die bijvoorbeeld wordt beschreven in Tolkiens bekende boek Ik de ban van de ring. Daar wrodt een on vergetelijk beeld opgeroepen van bomen die optreden als bondgeno ten van mensen. Welke lezer zal zich niet het ge voel van opluchting herinneren, als hij ziet dat de Enten partij kiezen voor de goede zaak en ’met donderend geweld’ en ’zwaar ges tamp’ oprukken naar de stad Isen- gard, de zetel van de Kwade Machten? ’Wij kommen, wij kom men met roffels en trommen’ zo zingen ze en vanaf dat moment wordt duidelijk dat de zege in het verschiet ligt. Om de bomen de kans te geven om ons te hulp te komen, zullen we ze ook de kans moeten geven om op te groeien en zullen wij niet voortijdig moeten ’kommen met bijlen en zagen’ om ze om te hakken. Het wordt tijd dat men sen een nieuw bondgenootschap sluiten met de bomen. DS. A.A. VAN HOUWELIN GEN, Peuleyen 44, Waddinxveen. WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar De Schaapskooi treedt vrijdagavond 12 maart om half negen de Barneveldse mime groep ‘BaMi‘ op. De groep brengt een gevarieerd programma met sketches, liedjes en een dia-klank- beeld. Humor en ernst wisselen elkaar af in de Waddinxveense koffiebar, die om kwart voor acht open gaat voor iedereen van 15 jaar en ou der. [r Gouwe- =MiddclburgJ\ Tem /i’

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 11