Bas Lieuwe Visser zingt in raadzaal één bedrijf minder 2e Editie streektoekomst Giganten Festival Per saldo in W’veen Regio-avond SGP, RPF en GPV over Landelijke actie rampenvoorlichting De Wadde langlauft 18 mille bij elkaar Kamermuziekconcert op 18 maart I Avond over bouwplan Brugcentrum Harde Smart bij de RTW Bingo bij Waddinxveen Gjfers over vierde kwartaal 1992 Zuidkade twee maanden afgesloten L GLASBEEK FOCWf WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS Goudse Kamer Programma Succes Eerste land BB AUTOSCHADE KOMT HOARANDEERD WEER GOED! Enquête Plaatsbewijzen Werkgelegenheid Kwartaalcijfers Pagina 17 Woensdag 10 maart 1993 Weekblad voor Waddinxveen Leerlingen van de christelijke scholengemeenschap De Wadde De bas Lieuwe Visser. (Foto: Nederlands Impresariaat). Zaterdag- WADDINXVEEN OP 7N BE5T t in de Belgische Ardennen voor ‘Artsen Zonder Grenzen' WADDINXVEEN/DEN HAAG - De door minister drs. len Dales van Binnenlandse Zaken vorige week officieel gepresen teerde landelijke campagne rampenvoorlichting is ook de Wad- tor industrie nam het aantal be-, drijven per saldo met 8 toe. Bij de detailhandel en de bouwnijverheid was sprake van een stabiliteit. Binnen de sector dienstverlening gaf met name de zakelijke dienst verlening een sterke toename te zien. Per saldo kwamen hier in de maanden oktober, november en december van 1992 32 onderne mingen bij. Bij FOCWA garantiebedrijf Noordkade 24 Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NfDFHlANOSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIE BE DRIJT De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Holland in Gouda is een instelling van en voor het bedrijfsleven. Zij be heert onder andere het handelsre- gister waarin elk bedrijf, op een aantal uitzonderingen na, inge schreven moet zijn. in Waddinxveen hebben gelanglauft en skieden daar ruim 18 mille vooi bij elkaar. (Foto: De Wadde). WADDINXVEEN - Zaterdaga vond 13 maart om acht uur wordt er in de kantine van de voetbalve reniging Waddinxveen een grote bingo-avond gehouden. Er zijn diverse grote prijzen te verdienen. Iedereen is welkom, de zaal is open om half acht. wijze en oogste daarmee veel suc ces. Het sublieme samenspel tus sen deze drie jonge musici kwam uitstekend uit de verf in het trio op. 1 no. 3 in c van Beethoven en het trio op. 100 in Es van Schu bert. WADDINXVEEN - Leerlingen van de christelijke scholenge meenschap voor MAVO-VBO De Wadde (Sniepweg) in Waddinx veen hebben in België gelanglauft ten bate van ‘Artsen Zonder Grenzen'. Er werd daar f 18.225,- voor het goede doel bij elkaar ge skied. ‘Het is verheugend te merken dat veel jongeren zich willen inzetten voor anderen en Artsen Zonder Grenzen spreekt hen aan. Natuur lijk is een dagje langlaufen bij mooi weer geen opgave, maar het bijeenbrengen van volle sponsor kaarten en het ophalen van al het toegezegde geld is wel een reuze karwei', aldus de school. Over enkele weken zal het gewel dige bedrag officieel worden over handigd aan de artsenorganisatie, die zo vaak in het nieuws is van wege haar positieve bijdrage om MET DANK VOOR OW Mgp E WERK1N 6 "DiËNSTY" SOPENBftRt1 r werken MOERKAPELLE - De gezamelijke kiesverenigingen van SGP, RPF en GPV in Zevenhuizen-Moerkapelle houden woensdaga vond 24 maart om acht uur in dorpshuis Op Moer in Moerkapel- le een openbare regio-avond over het thema ‘Bomen, bedrijven of bouwland?' De sprekers van die avond zijn dr. J. Blokland uit Nieuwerkerk a/d IJssel en ir. M. Houtman uit Gouda, leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Na hun inleiding wordt er een fo- rumbespreking gehouden. In dit forum nemen behalve de genoem de statenleden ook mensen met een speciale betrokkenheid bij en kennis van dit gebied zitting, te weten J.S. Bakker uit Moerkapel- le (geschiedenis en landschap), G. van Laviere en H. van der Smit (gemeenteraadsleden van respec tievelijk Moerkapelle-Zevenhui- zen en Reeuwijk). De discussie wordt geleid door M. van Leeuwen, oud-wethouders van de gemeente Benthuizen. Ook niet-leden van de drie genoemde partijen zijn van harte welkom. Het gebied tussen Gouda, Wad dinxveen, Alphen en Zoetermeer staat onder grote druk. Eeuwen lang was het weids en vruchtbaar polderland, een voorraadschuur met een eerste levensbehoeften in het hart van Holland. Nu wordt het bedreigd op ver schillende manieren. Vanaf de randen willen de dorpen die uitge groeid zijn tot steden nog meer ruimte ten behoeve van woning bouw, voor het bedrijfsleven en voor recreatie met alle gevolgen van dien, de hoge snelheidslijn in cluis. Het open hart van Holland dreigt op lange termijn volgebouwd te worden, met huizen, industrie of anders met kassen. Eén van de antwoorden daarop is de aanleg van een grootschalig bosgebied van 2100 ha. waardoor een derge lijke verstedelijking of verglazing voorkomen wordt. Maar ook de aanleg van dit bos betekent een al even revolutionare Kort samengevat zijn de taken van een Kamer van Koophandel: - belangenbehartiging bij de over heden door advisering en stimule ring; - ondersteuning van bedrijven door voorlichting, dienstverlening en advisering; - uitvoering van enkele economi sche wetten. Het werkgebied van de Kamer van Koophandel voor Midden- Holland omvat de gemeenten Bergambacht, Bleiswijk, Bodegra ven, Boskoop, Gouda, Moor drecht, Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel, Ouderkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Schoonho ven, Vlist, Waddinxveen en Ze venhuizen-Moerkapelle. WADDINXVEEN - In verband met herstraatwerkzaamheden wordt de Zuidkade tussen de Bur gemeester Trooststraat en de Apollolaan vanaf maandag 15 maart gedurende twee maanden afgesloten voor het doorgaande verkeer. De toegang naar de plaatselijke bedrijven en woningen wordt op borden aangegeven bij de Schie- landweg, de Burgemeester Troost straat en de Apollolaan. het leed van dit moment te hel pen lenigen. Het langlaufen gebeurde op woensdag 24 februari in de zonni ge en besneeuwde Hoge Venen in de Belgische Ardennen, 250 kilo meter en drie en een half uur met de touringcar rijden van Wad dinxveen. Bij gebrek aan sneeuw was de langlaufdag al tweemaal eerder afgelast. De sportieve excursie ging uitein delijk door en het langlaufavon- tuur werd een geweldige sponsor- lauf-happening. Iedere 'gelaufte' kilometer werd door goedgeefse sponsors betaald. Bij het plaatsje Hockay was par cours van tien kilometer uitgezet. Met vallen en opstaan - voor velen was dit de eerste ski-ervaring - werd het geld bij elkaar gegleden. Ook de docenten van De Wadde lieten zich niet onbetuigd. BOSKOOP/WADDINXVEEN - Zaterdagavond 13 maart van af zeven uur wordt in het Boskoopse jongerencentrum De Tun- mende bands zijn aangesloten bij het Muzikanten Collectief Wad dinxveen, een organisatie die sinds 1984 actief is voor lokale en regionale popmuziek. Vele bands vinden bij deze stich ting (tel. 01828-10296, 30042, 17653) hun noodzakelijke oefen ruimte en kunnen in hetzelfde ge bouw in Waddinxveen-West demo’s of plaatopnamen maken. White Mansions Eén van de deelnemende bands in Boskoop is komende zaterdaga vond ‘White Mansions', waarvan het management in Waddinxveen is gevestigd. De band ontstond als een gelegenheidsformatie, be staande uit muzikanten met de meest uiteenlopende muziekstij len. Dit maakt de groep tot een ener giek gebeuren met muziek die zijn oorsprong vindt in het zuiden van de Verenigde Staten van Amerika. De muziek van ‘White Mansions' is een belevenis. Alle songs zijn gemakkelijk mee te zingen. De band heeft in het afgelopen jaar verschillende malen opgetre den, bijvoorbeeld als support-act van Harry Muskee en in de open lucht voor meer dan 1.000 men sen. Een toer door België komt er aan. De sfeerband bestaat uit 5 muzi kanten en 4 beeldschone dames. In april vorig jaar heeft ‘White Mansions' een demo opgenomen met de eigen song ‘Southern Friends', dat is gedraaid op Radio 101 FM in de USA en waarvan een deel is gebruikt voor een ver kiezingscampagne WADDINXVEEN - Zaterdag middag 13 maart is de Goudse popgroep ‘Harde Smart' te gast bij de lokale RTW-radio in het programma ‘Het Middagmysterie' tussen één en drie uur. De vijf bandleden zullen in dat programma meer over zichzelf vertellen. Ook wordt muziek ge raaid van hun cd ‘Wild en gevo gelte'. ‘Harde Smart' maakt niet alleen stevige muziek. De Goudse groep is ook vaak te horen tijdens optre dens van De Dijk, The Sine en Raymond van het Groenewoud. Met de liedkunst van Schubert wordt waarschijnlijk het wezen van deze componist geraakt. Wie Schubert zegt, denkt aan het kunstlied, liederen als Erlköning en de cycli Schöne Mullerin en Winterreise hebben grote bekend heid en zijn bovendien bij een groot publiek erg geliefd. Schu bert schreef ruim duizend wer ken, waaronder ongeveer zeshon derd liederen. Lieuwe Visser maakte voor dit programma een keuze uit liederen uit verschillende perioden van Schuberts leven: Die Taubenpost, An Schwager Kronos (een drama tische ballade), Grenzen der Men- schheit, Lied der gefangenen Ja gers en Der Schiffer. Richard Strauss liet 'slechts' on geveer honderdveertig liederen met pianobegeleiding na. Zijn naam wordt misschien het snelst in verband gebracht met zijn symphonische gedichten als Don Juan en Don Quixote of opera’s als Ariadne of Naxos of Electra, maar volgens sommigen is zijn liedkunst het meest indringend. Op het programma staan vier van zijn liederen. Hugo Wolf wordt naast Schubert tot de grootste lie derencomponist gerekend. In zijn oeuvre neemt het lied een domi nante plaats in. Kenmerkend is dat de pianopartij in zijn liederen, meer nog dan bij Schumann, vol strekt gelijkwaardig is aan die van de zangsolist. Dat wil in de praktijk zeggen dat de moeilijkheidsgraad nogal hoog is. Lieuwe Visser en Rudolf Jan sen. maakten een keuze van zeven liederen van de in totaal 53 door Wolf in 1888 geschreven liederen op gedichten van Eduard Mörike. Na de pauze staan Russische lie deren centraal van Sjostakovitsj en Moessorgski. Bij de laatste naam denkt men meestal direct aan zijn beroemde werk ‘Schilde rijen van een tentoonstelling' dat vooral in de orkestratie van Ravel zo bekend is geworden. Het liedoeuvre van Moessorgski is niet zo omvangrijk, het bestaat uit 66 liederen. Wel gaat het hier om heel karakteristieke muziek waar bij de eenheid van tekst en mu ziek een belangrijk kenmerk is. Il lustratief bovnedien is dan ook dat Moessorgski voor bijna een kwart van zijn liederen zelf zijn teksten schreef. Van Dimitri Sjostakovitsj is be kend hoezeer hij geleden heeft onder en gekant was tegen het stalinistische Sovjetregime. Zijn werken dragen er de sporen van omdat ze soms reminiscenties be vatten van ingrijpende gebeurte nissen in de Sovjetgeschiedenis. De laatste jaren wint zijn muziek en met name zijn symfonische muziek op ongekende wijze aan populariteit. In het totaal van zijn oeuvre neemt de leidkunst een be scheiden plaats in. Het kamermuziekorkest van don derdag 25 februari jl, waarin het trio Marieke Blankenstijn, Pieter Wispelwey en Paul Komen op trad, is een groot succes gewor den. De wijziging in het programma wegens ziekte werd door het pu bliek goed opgenomen. Het trio wist ook met het veranderde pro gramma het publiek te boeien. Paul Komen speelde de pianoso nate op. 110 in As op zeer direkte verandering van het landschap. Kortom, het gebied van de grote droogmakerijen in Hollands hart dreigt, hoe dan ook binnen enkele tientallen jaren totaal, onherken baar van karakter te veranderen. Natuurlijk roept dit vragen op, al lereerst bij beroepsgroepen die re gelrecht in hun bestaan worden bedreigd. Moet dit allemaal, en zo ja, hoe? Moet alles blijven zo als het nu is? Of zijn veranderingen alleen toe laatbaar mits zij het karakter van het landschap in wezen niet aan tasten? Of moet dat grote 'Bent woud', zoals het wel genoemd wordt, er dan toch komen? En waar den en hoe? Eeuwenlang maakten de bewoners van het gebied zelf de dienst uit via gemeente- en polderbesturen hoe het land ingericht was. Die tijd is voorbij. De beslissende stem ligt nu veel meer op boven plaatselijk niveau. Houdt men daar voldoende reke ning met de directe belangen van de inwoners van het gebied? Hóe is men in Den Haag vanuit het gebied geïnformeerd? En omge keerd, wat weet men vanuit Den Haag? nel (tel. 01727 - 17709) de tweede editie gehouden van het Gi- ganten-Festival met zeven regionale popgroepen. De toegangs prijs bedraagt slechts drie rijksdaalders. Een bezoekersaantal van 250 mag gerust een groot succes worden geppemd voor de eerste editie van het Giganten-FestiVal, een initia tief van de Stichting Muzikanten Collectief Waddinxveen in samen werking met De Tunnel in Bos koop. De eerste - ook door de gemeente Waddinxveen gesubsidieeerde - popavond leverde een tussenstand op waarbij de Goudse popgroep ‘No Says' voorlopig de eerste plaats bezet, gevolgd door het Waddinxveense 'Zij Van Boven' en 'Kashiro'. In hoeverre deze stand verandert hangt natuurlijk af van de ver richtingen van de bands op de tweede avond van komende zater dag in Boskoop. In dezelfde formule treden dan op de popgroepen ‘Beer Bottle Blues Band', 'Steamroller Fun house', ‘Zwart Op Wit', 'Flash back', ‘White Mansions', ‘Fingers' en ‘Fontello d’Avanti'. Aan het einde van de avond maakt de jury onder voorzitter schap van de Goudse journalist Marko de Koekkoek de uiteinde lijke winnaars bekend. De twee prijzen, die te verdelen zijn, bestaan uit deelname aan een groot internationaal popfestival, dat later dit jaar in de Goudse re gio wordt georganiseerd en een studiodag in de Soundride Studio aan de Kleikade in Waddinxveen, welke gebruikt kan worden voor het opnemen van een 16-sporen demo. Het unieke aan dit Boskoopse fes tival, dat mede tot stand kon ko men door steun van de Zuidhol- landse Popunie, is dat alle deelne- Leden van de popgroep ‘Steamroller Funhouse' in afwachting van de uitslag tijdens de eerste avond van het Giganten-Festi- val in De Tunnel in Boskoop. (Foto: Stichting Muzikanten Col lectief Waddinxveen). GGD en het Nederlands Rode Kruis. Om het effect van de activiteiten te kunnen bepalen zal de nationa le campange rampenvoorlichting door metingen van het NIPO worden gevolgd. Volgens minister len Dales zullen deze metingen uitwijzen dat het niet bij deze ene keer kan worden gelaten. Herhaling is in ieder ge val nodig in 1997, wanneer het nieuwe waarschuwingsstelsel in gebruik wordt genomen. Minister len Dales onderstreepte in haar toespraak dat we bij de rampenvoorlichting niet alleen aan herhalingen moeten denken. Zij vindt het nodig dat er in de toekomst oefeningen rampenbe strijding worden gehouden, waar van ook de rampenvoorlichting een onderdeel uitmaakt. Dergelij ke oefeningen kunnen worden in gepast in de oefenplannen van de gemeenten. De bevolking moet worden be trokken bij die oefeningen en ze moet daar uiteraard goed op wor den voorbereid, aldus de minister. WADDINXVEEN - Donderdag avond 18 maart om half negen ge ven Bas Lieuwe Visser en pianist Rudolf Jansen een concert in de serie kamermuziekconcerten 1991-1993 in de raadzaal van het gemeentehuis te Waddinxveen. Lieuwe Visser studeerde bij Jo van de Meent aan de Academia di Santa Cecilia in Rome. Hij vol tooide zijn opleiding aan de Stu- dio van de Nederlandse Opera Stichting. Hij zong in binnen- en buitenland rollen in opera’s van diverse componisten, waaronder Monteverdi, Mozart, Verdi en Britten. Als concertzanger werkte hij on der andere met Bernard Haitink, Edo de Waart en Reinbert de Leeuw. Als recitant was hij te be luisteren in een bijzonder gevari eerd repertoire, Liszt (melodrama’s), Schönberg (Ode to Napoleon, Der Jakobsleiter), Walton (Facade) en Honegger (le Roi Napoleon, David). Zijn interpretatie van Theo Loe- vendies Nachtegaal, met David Porcelijn als dirigent, werd met een Edison bekroond. De pianist Rudolf Jansen werd geboren in Arnhem. Hij groeide op in een muzikale familie, zijn vader was organist en zijn moeder celliste. Hij studeerde aan het Amsterdamse Conservatorium, nu het Sweelinck Conservatorium, bij Nelly Wagenaar en Felix de Nobel. In 1966 behaalde hij de Prix d’Excellence aan het Swee linck Conservatorium, waaraan hij thans als docent verbonden is. Rudolf Jansen heeft zich, naast zijn solistische spel, meer en meer toegelegd op kamermuziek en liedbegeleiding. Hij treedt op over de gehele wereld tezamen met talloze musici, ondermeer met Elly Ameling, Ruud van der Meer, Robert Holl, Abbie de Quant, Han de vries en Andreas Schmidt. Hierdoor is hij een groot deel van het jaar op concert reis in het buitenland. dinxveners niet ontgaan. Iedereen kent inmiddels de gegeven ad viezen als de sirene loeit: Ga naar binnen, doe deuren en ramen dicht en zet de radio aan. Volgens de rijksoverheid moeten alle gemeenten met risicovolle be drijven - die vallen onder de zoge heten Seveso-richtlijn (voor indus triële activiteiten uitgevaardigd door de EG in 1982 na de dioxi- neramp in Italië in 1976) - hun bevolking gaan voorlichten over de specifieke risico’s van deze be drijven. Minister len Dales zei dit vorige week bij de presentatie van de maandag 8 maart gestarte lande lijke campagne rampenvoorlich ting. Het is haar bekend dat er gemeenten zijn die wel de alge mene voorlichting geven, maar dat de risicovolle bedrijven buiten beschouwing laten. ‘Dat is natuurlijk niet goed uit te leggen aan de bevolking', aldus de bewindsvrouwe. Zij gaat er dan ook van uit dat daar op korte ter mijn iets aan gebeurt. Nederland is het eerste land in Europa waar een landelijke cam pagne rampenvoorlichting wordt gehouden. Doel daarvan is de ge meentelijke activiteiten op dit ter rein te ondersteunen. In circa 95% van de gemeenten zijn inmiddels of worden op korte termijn campagnes rampenvoor lichting gevoerd. Via TV, radio, dagbladpers, poster en brochures wordt het publiek voorgelicht over de vraag hoe te handelen als zich een ramp voordoet. Daarbij richt de overheid zich met name op de situatie in huis. Voor scholen is speciaal materiaal ontwikkeld dat door de gemeen ten kan worden verspreid. Om te zorgen dat er een aangepast sce nario voor de automobilist is, werkt ook de ANWB aan de cam pagne mee. Binnenkort worden de 2,7 miljoen ANWB-leden daarover geïnfor meerd. De werkgeversorganiaties hebben hun medewerking toege zegd door de informatie te ver spreiden in de bedrijven, zodat men ook daar weet wat men moet doen als de sirene gaat. Het voorlichtingsmateriaal is eveneens vertaald in het Ara bisch, Turks, Frans, Duits en En gels. De campagne rampenvoorlichting vormt het sluitstuk van de reorga nisatie van de rampenbestrijding in ons land, die zo’n tien jaar in beslag heeft genomen. Veronder steld mag worden dat binenn die nieuwe organisatie inmiddels ie dereen weet wat hij of zij moet doen als er zich een ramp voor doet. De reorganisatie heeft slechts in beperkte mate nut, als de bevol king niet weet wat ze moet doen, oordeelt de minister. Tot 1986 was de organisatie Be scherming Bevolking belast met de bestrijding van natuurrampen en rampen in oorlogstijd. De ge wone hulpverlenende diensten zorgden voor de bestrijding van gewone ongevallen. Voor calamiteiten van andere aard waren geen speciale voorzieningen getroffen. De reorganisatie van de rampenbestrijding heeft deze la cune opgevuld. De diensten die met de dagelijkse hulpverlening zijn belast zorgen ook voor de rampenbestrijding. Het gaat on der meer om de brandweer, de politie, ambulancediensten, de WADDINXVEEN - Volgende week woensdagavond 17 maart om half acht zal er in de raadzaal van het gemeentehuis door het college van Burgemeester en Wet houders een informatie-avond worden gehouden over de bouw plannen voor het al jarenlang braakliggende Brugcentrumge- bied achter de Zuidkade bij het gemeentehuis. Bij de ontwikkeling van dit ge bied, waar het complex van verba- kel Mode BV buiten is gehouden, gaat het om het neerzetten van drie woningen langs de Zuidkade, tien woningen op het terrein ten zuidoosten van het gemeentehuis en een kantoorgebouw tussen het voormalige gerenoveerde raadhuis en het huidige, 15 jaar oude, ge meentehuis. Aan de hand van een maquette en tekeningen zal op deze avond een toelichting op het bouwplan wor den gegeven. Daarna bestaat gele genheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen over dit nieuwe plan voor het Brugcentrumgebied. In verband met de programme ring van de serie 1993-1994 is een enquête gehouden onder de be zoekers van het concert van fe bruari. Hieruit blijkt dat de serie goed gewaardeerd wordt door de bezoe kers, met name door de variatie in de programmering en de kwaliteit van de musici. Tevens blijkt dat zij over het alge meen heel tevreden zijn over de raadzaal als accommodatie en de sfeer van de kamermuziekconcer ten als aangenaam ervaren. De prijs van losse kaarten be draagt ƒ11,25, met CJP en Pas- 65+ƒ8,25. Voor cursisten en beta- lingsplichtigen van Kreater geldt de 'Kreaterkorting'. Zij betalen voor losse kaarten ƒ10,-, CJP en Pas-65+-houders ƒ7,50. Mensen die in aanmerking willen komen voor deze korting dienen telefo nisch te reserveren in het gemeen- tehuis (tel. 01828-24642, op werkdagen tussen 9.00-12.00 uur). keling van de bedrijvigheid in het vierde kwartaal van 1992. Tegenover 272 nieuwe inschrij vingen en 57 vestigingen van bui ten de Goudse regio staan 145 op heffingen, 71 vertrokken onderne mingen en 10 faillissementen. Van de 103 ondernemingen die er totaal per saldo bij zijn gekomen, behoorden er 71 (69%) tot de sector dienstverlening. In de groothandel groeide het aantal ondernemingen per saldo met 25 ondernemingen. In de sec- WADDINXVEEN/GOUDA - Het aantal in het handelsregister ingeschreven Waddinxveense ondernemingen is volgens zojuist gepubliceerde cijfers over het vierde kwartaal 1992 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda met één gedaald. In de maanden oktober, november en december nam het aantal inge schreven bedrijven in waddinx veen toe met 28 (26 nieuwe vesti gingen en 2 vestigingen van bui ten de Goudse regio), maar omdat er 29 bedrijven verdwenen (20 door opheffing en 9 door vertrek buiten de Goudse streek) bedroeg het saldo -1. In Boskoop was er per saldo spra ke van een toename van 14 bedrij ven en in Zevenhuizen-Moerka pelle van +8. In de regio Midden-Holland zijn ruim 13.000 bedrijven gevestigd. Zij verschaffen werkgelegenheid aan bijna 58.000 personen. Dit is geen constant gegeven, stelt de Goudse Kamer. In de omvang en de samenstelling van het be drijfsleven doen zich vanzelfspre kend veranderingen voor. Deze veranderingen, voor zover zij economisch relevant zijn, wor den door de Kamer van Koophan del eens in de drie maanden in een rapportage samengevat, waar bij tevens wordt ingegaan op de ontwikkeling van het reeds geves tigde bedrijfsleven. In oktober, november en decem ber van 1992 is het aantal onder nemingen in Midden-Holland per saldo met 103 toegenomen, het grootste deel hiervan telt één, twee, drie of vier werkzame per sonen. Het aantal arbeidsplaatsen steeg met circa 53. De branches die het sterkst groei den waren de zakelijke dienstver lening (+32 bedrijven) en de groothandel (+25 bedrijven). Het aantal ondernemingen nam het sterkst toe in Gouda (+45 bedrij ven). Boskoop volgt met 14 be drijven erbij. De hierna volgende tabellen ge ven nadere inzicht in de ontwik-

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 17