Help de kamerplant het voorjaar door Onkruid verwijderen EEN GRATIS BOEK BIJ DE GROENBOEKERIJ! .W.POUW HAAGCONIFEREN 01714-13314 Doordacht ontwerp geeft aan iedere tuin extra dimensie Andere tuin als de j kinderen groot zijn Mfr IS IS>b RECYCLING BEGINT Hakselaars BOEKEN KANTOOR DRUKWERK SK3 1000 IN UW EIGEN TUIN... 1 GRATIS. l v.d. Knijff liH in diverse uitvoeringen! P. J m Boeaütwthtrijen Brucar Baahoop Woensdag 17 maart 1993 1 I O DE TUIN TOONT TELKENS WEER EEN EIGEN GEZICHT Tuinonderhoudsbedrijf Gespecialiseerd in: Aangeboden, uit voorraad leverbaar: Scherpe prijzen voor bedrijfsklare machines Verkrijgbaar bij: Tevens leveren wij alle materialen. Telefoon: Bredeweg 31 - Moerkapelle - Tel. 01793-1728 van 1 tot 2 meter in vele variëteiten zowel in pot gekweekt of met kluit. Tevens goed assortiment andere tuinplanten. Geopend: maandag t/m vrijdag 08.00-18.00 uur, zaterdag 08.00-13.00 uur. Dorpskernwinkelier Braderie-deelnemer Spelnet Lotto/Toto Staatsloterij CD’s/MC’s IMPORT-EXPORT-GROOTHANDEL TEVENS PARTICULIERE VERKOOP Een GAZONMAAIER koopt u toch ook bij de man, die hem repareren kan. Burg. Colijnstraat 33-35, 2771 GE Boskoop. Telefoon 01727-173 48 Halve Raak 8, 2771 AD Boskoop Tel.: 01727-17186, fax: 01727-18686. Uit voorraad leverbaar: handmaaiers - electromaaiers akkumaaiers - benzinemotormaaiers tuintractoren - bosmaaiers ƒ479 699 599 Burg. Colijnstraat 17B, 2771 GC Boskoop Telefoon: 1727-17249. Oud in nieuw TIPS over tuin-en kamerplanten A Nauwelijks onderhoud Bij aankoop van een boek uit de Groenboekerij ontvangt u, Goed getegeld GROEN BOEKERIJ zolang de voorraad strekt, DIT BOEK Afkiiken mag Verstelbaar zonnebed Kleur en decor H 1300 H 1800 H 1600 TCS 2200-220 V ƒ1449 H 5000-380 V ƒ1829 Trendsetter Natuurlijk gescheiden Geen werk maken van sierbestrating plaatsen van tuinhuisjes plaatsen van omheiningen reinigen van terrassen 1 i Pagina 13 eekblad voor Waddinxveen tuintrends. Ssajsa- Ss hark, rij (plank ter breedte van I Heideplanten een KRUISWIJK BOSKOOP Dat geldt ook voor de aanleg en het onderhoud van paden en ter rassen, alsmede voor de mate rialen die daarbij worden ge bruikt. Vaak behoort een sa- Er is keuze te over uit kant-en- klare schuttingdelen (foto Hil lhout). menspel van advies en begelei ding door de specialist en zelf doen tot de mogelijkheden. Maak vooral niet eerste hele maal schoon schip door de tuin volkomen egaal te maken. Er zijn vast enkele elementen in de oude tuin die in het nieuwe plan opgenomen kunnen worden. Schoffelen doet u bij voorkeur bij zonnig weer en een vrij dro ge grond. Bij regen is het wei nig zinvol want het onkruid wordt dan als het ware ver plaatst en groeit op een andere plaats verder. Met schoffelen alleen bent u er nog niet. Het ’vuil’ moet worden wegge harkt. Een mooie boom, een fraai be groeide pergola kunnen de basis vormen voor de nieuwe tuin. Het 6«ÖEJi BOEKEKU Bij de aanleg van een pad of ter ras speelt een goede ondergrond een belangrijke rol. Graaf de grond daarom minimaal zo’n 15 tot 20 cm diep uit en breng een zandbed van vulzand aan. Houdt bij het vlakstrijken van het zand rekening met de afwa tering. Het pad/terras moet dus iets (van de gevel van de woning af) naar de zijkanten aflopen. De bestrating kan vervolgens in het zandbed worden gelegd. Tik tegels met een rubber hamer goed aan. Als alles op de juiste plaats ligt, wordt het geheel af gewerkt met water en voldoende zand, het zogenoemde inwassen, zodat de tegels en klinkers ste vig komen te liggen. Modern tuinmeubilair kan na genoeg zonder onderhoud het hele seizoen buiten staan. De fauteuils en zonnebedden zijn in vele standen verstelbaar en bieden dankzij de ergonomi- Het najaar is bij uitstek geschikt om werkzaamheden uit te voe ren waarvan u in voorjaar pro fijt hebt. Vaste planten en hees ters die niet op de juiste plaats staan, kunnen nu worden terug gesnoeid en verplant. Schakel een deskundige hovenier in als u niet over voldoende kennis be schikt of vraag een tuincentrum om advies. Zeker als u groot scheepse plannen hebt, is het verstandig bij het ontwerp en de inrichting van de tuin een daar in gespecialiseerde deskundige te raadplegen. Het komt in het resultaat tot uitdrukking en u zult daarvan vele jaren plezier hebben. voordeel is dat als zulke elemen ten worden geïntegreerd, er di rect een zeker massa aanwezig is waaruit de tuin verder kan wor den opgebouwd. De zandbak van de kinderen, die daar nu te groot voor zijn ge worden, kan wellicht worden omgevormd tot een leuk vijver tje. zaak van lange adem Begin maart en het onkruid begint de kop alweer op te steken. Veelal zuchtend be ginnen de tuinliefhebbers aan het straks veelvuldig te rugkerende werk: schoffe len. Wanneer u het onkruid zijn gang laat gaan, hebt u er in de zomer veel last van. Daarom is het aan te bevelen al vroeg met de onkruidbe- strijding te beginnen. Als een tuinpad uitsluitend wordt gebruikt om zo nu en dan een paar bloemen te plukken, is een breedte van zo’n 40 cm vol doende. Maar wanneer er druk gebruik wordt gemaakt van het pad en mensen elkaar moeten kunnen passeren, zal de breedte toch al gauw een meter moeten zijn. Voor terrassen geldt onge veer twee vierkante meter per zitplaats als vuistregel. Overpotten en stekken van ka mer- en tuinplanten is een dank baar werkje voor een mooie droge dag. Een tuin vertelt het hele jaar door z’n eigen verhaal in geuren en kleuren. Maar niet alles in zo'n groene oase hoeft per definitie te groeien en te bloeien. Denk maar eens aan een rustiek zitje, een vij ver en een pergola waartegen een wilde wingerd zich een weg om hoog slingert. Wanneer het terras of pad aan sluit op het gazon, verdient het aanbeveling om de bestrating op een iets lager niveau te houden, zodat u bij het maaien geen schade aan de messen van de machine krijgt. Het benodigde gereedschap bestaat uit een kruiwagen, schop, waterpas, schg vormgeving optimaal comfort. Ze kunnen veelal ge heel vlak worden ingeklapt waardoor ze weinig bergruim te in beslag nemen. Ook de ta- felprogramma’s hebben be langrijke verbeteringen on dergaan. Vooral de stabiliteit (kolompoten) en de krasbe stendige uitvoering van de bladen kreeg veel aandacht. Laat een mooie pergola staan. Hij kan als basis dienen voor de nieu we tuin (foto Hillhout). Een ingrijpende tuinrenovatie is niet gemakkelijk maar ook weer niet onuitvoerbaar. Het inschakelen van een tuinarchi tect of erkend hovenier is het overwegen ’tvaard, maar hier aan zijn kosten verbonden. Aan de hand van het schetsplan dat zij maken, is het mogelijk aan de hand daarvan te gaan expe- j rimenteren. Wanneer de kosten van een professioneel advies niet in het budget passen, moet zelf tijdig plannen gaan maken. 'Geef de vers gepotte planten een klein scheutje water of sproei ze met een zachte straal uit de tuinspuit af. Als ze uitgedrup peld zijn, kunnen ze weer terug- Zorg dat de planten mooi recht in de aarde staan en niet hele maal links of rechts, maar in het midden van de pot. Geef ze zo nodig een extra steuntje door ze met niet snijdend groen ge kleurd draad aan een steunstok of mosstam te bevestigen. In allerlei tuinboeken staan idee[n genoeg. De plannetjes die in deze boeken worden beschre ven, zijn bijna nooit pasklaar voor de eigen situatie, maar on derdelen ervan kunnen zeker worden gebruikt. Wanneer er in de buurt model- tuinen zijn, kunnen daar goede idee[n worden opgedaan. Ge woon rondkijken bij buren en daar de leukste elementen van ovememen werkt trouwens ook goed. gezet worden in huis. Klaar voor nieuw seizoen groei en bloei. Binnen de collectie zit- en lig- meubelen is de Admiral Loun ger een opvallende nieuwko mer. Dit betoverend mooie luxe zonnebed is in vier stan den verstelbaar en kan moei teloos van een geheel vlakke ligstand naar een comfortabe le zitstand worden versteld. Het is bovendien voorzien van automatische vergrendeling. De fraaie Admiral Lounger is compact opvouwbaar en is le verbaar in wit, champagne, jade of platir.um/graphite. Voor méér informatie over ’The colourful world of Hart man’ kunt u bellen met de Consumentenlijn: tel. 053 - 885546. De tuinset bestaat uit de Queens Club, de Garden Table en de Admiral Lounger De kus sens en de parasol zijn uitge voerd in dessin Tropical De collectie tuinmeubelen van Hartman werd uitgebreid met de fraaie kleuren champagne en bordeaux, die perfect aan sluiten op de in het vorig sei zoen zeer succesvol gebleken groene moss-lijn. De nieuwe kussencollectie is volledig op de nieuwe tinten afgestema, want Hartman profileert zich als totaalleverancier. Behalve met natuurlijke kleuren is de Hartman-collectie verrijkt met een aantal unieke met marmer gedecoreerde tafels: de Queens, Emperor en de Mo narch Decor Table. bruik. Op mooie dagen doet hij dienst als werktafel in de frisse lucht. Goed voor het strijkgoed, prima voor je huiswerk, fijn om aan te tekenen. Daarnaast biedt zo’n tafel plek aan een uitge breid ontbijt, een zonnig lunch, een diner voor velen en een uit gebreide barbecue. Een tijdloze tafel die het jarenlang uithoudt als hij tijdig een lik beits of verf krijgt (foto Hillhout). len in Europa. Als A-merk ge niet Hartman wereldwijd een reputatie die synoniem staat met ongeëvenaarde kwaliteit en betrouwbaarheid. Produkt- innovatie vormt één van de be langrijkste pijlers van het suc cesvolle Hartman-concept. Telkens weer komen de ont werpers met verrassende nieu we modellen en praktische op lossingen. Een voorbeeld daarvan is dit seizoen de Com pact Table, de eerste geheel in klapbare tuintafel van groot formaat. Koop goede potgrond, extra grote binnen- en buitenpotten en wacht op een mooie droge dag die niet te koud is. Zet de planten buiten en het werk kan beginnen. Zet elke plant in een pot die net een slag groter is dan hij gewend was. Werk van groot naar klein, zodat er niet voor alle planten nieuwe potten no dig zijn. Maak gebruikte potten eerst goed schoon met water zonder schoonmaakmiddelen. Een ruwe borstel helpt daarbij. Geef zoveel mogelijk nieuwe passende aarde. Pas op dat de wortels niet beschadigen als de oude aarde wordt uitgeschud. Niet alle planten gedijen in de zelfde grond. Vraag de bloemist om raad of raadpleeg een goed kamerplantenboek. TUIN- EN PARKMACHINES AA'-'' T Ai. Zo’n tafel met vaste zitplaatsen is multifunctioneel in het ge- uunnsuaar maten- W Niet alleen buitenplanten groeien flink in het voorjaar. Ook huiskamerplanten krijgen een groeistoot. Daarom verdie nen kamerplanten elk voorjaar extra zorg en aandacht. Buiten sfeer creëren met de nieuwe tuinmeubelen Aan tuinmeubelen worden steeds hogere eisen gesteld. De een voudige metalen of houten tuinstoel van een paar jaar geleden, heeft plaatsgemaakt voor vernuftige zitsystemen. De ontwik kelingen op het gebied van kunststof perstechnieken hebben veel nieuwe en vooral praktische mogelijkheden binnen bereik gebracht, die perfect aansluiten op de sfeerbepalende woon- en Hartman in Enschede is één van de meest vooraanstaande producenten van tuinmeube- Waren kunststof tuinmeube len tot voor kort uitsluitend in wit verkrijgbaar, nu zijn ze er in vele natuurlijke tinten, va riërend van champagne, jade en graphite tot net groene ’moss’ en het verrassende ’bor deaux’. het pad om te egaliseren) en rubber hamer. Om het werk goed uit te zetten zijn bovendien kantplanken en piketten (hou ten paaltjes) goede hulpmidde len. Hout in de tuin is een even na tuurlijk als onmisbaar materi aal. Een 1 u brengt de veel gekoesterde pri vacy en biedt aan tal van bloei ende klimplanten een ideale on dersteuning. Er is keuze te over uit kant-en-klare schuttingde len. Met het bijbehorende beves tigingsmateriaal zijn ze snel, eenvoudig en stabiel te monte ren. Wanneer u de onderkant van de schutting net even vrij houdt van de grond komt dat de levensduur van het hout ten goede. Met een grondboor hoeft er voor het opstellen van de dra- I gende constructie (de staanders) niet te worden gegraven. Wie eenmaal de smaak te pak ken heeft, kiest voor een pergola als blikvanger. Overwoekerd door bijvoorbeeld druivenran ken of andere klimmers brengt deze eenvoudige constructie zo mers extra verkoeling. Optisch wordt de tuin bovendien in de len verdeeld. De dwarsbalkjes - ruiters geheten - geven het beste effect op onderlinge af standen van zo’n 50 tot 80 cm. Wanneer het schoffelen om wat voor reden ook niet meer gedaan kan worden, kunt u bolgewasjes hebt geplant om heidetuinen blijft helemaal overwegen om uw tuin anders de tuin te laten verwilderen is achterwege. aan te planten. Bodembedek- schoffelen een hachelijke wortelen ondiep en u doet ze al kers maken het schoffelkar- zaak. Ga in dit geval zeer voor- snel veel kwaad als u daar met wei overbodig. Ook als u veel zichtig te werk. Schoffelen in de schoffel doorheen gaat. O ja. Planten die te groot wor den kunnen worden terugge snoeid. Ook hier kan de bloemist raad geven of brengt een kamer plantenboek uitkomst. Bewaar de Stekken, zet ze op water. De buurvrouw, de school van de kinderen of andere gezinsleden hebben er weer plezier van als de stekken wortel hebben ge schoten. Ui.

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 13