’vergeten eersteling’ Dr. J. Haitsma uit Boskoop schrijft boek over Sjoelavond 17 maart Winstgroei Grontmij Badjassen Noordegraaf Gouwe-jeugd Bazar van SOOS op 19 maart Velocitas sterkste in sporthal Orgelconcert John Propitius in Bethelkerk Zomerbeurs kinderkleding Het Zuidhonk Sp' 'W Vraagtekens Gemiste kans Gedichten Christen Haarkloverij Recreatie I Kamers reageren op Structuurschema Groene Ruimte Boomteelt Glastuinbouw Oproep F* Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 17 maart 1993 i De naar Isaüc da Costa in Waddinxveen genoemde Da Costaweg in de Vondelwijk. (Foto: Isaüc da Costa. deze tijd nog belangrijk’ door SJAAK BLAAZER De Boskoper dr. Jt Haitsma. (Foto: Archief). Bedrijfsleven: Oerbos oerstom Sjaak Noteboom). vrij onder Nassaus heerschappij van wond en wee genezen! Maar ach! de ondankbare vraagt niets meer! Zij vraagt naar d’eêlste gaaf niet weer haar Kerk is niet herrezen! Dit nieuwe deel in de serie ’Ver geten eerstelingen’ is uitgegeven door J.J. Groen en Zoon. Het boek dat ver krijgbaar is in de boekhandel kost 29,95 gulden. lijkheid, de verdraagzaamheid en menselijkheid, op de kunst, de wetenschap, de constitutie (de grondwet) en de voorrechten door de geboorte. Het verwijt klinkt door dat men door de Verlichting de publieke opinie verafgoodt en er een teveel aan nutteloos onder wijs is. De eeuw van vrijheid en verlichting is voor Da Costa niets anders dan een eeuw van slaver nij, bijgeloof, afgoderij, onkunde en duisternis. Op al deze' punten gaat Haitsma in en hierdoor krijgt de lezer een uitstekend beeld van de denkwe reld van Da Costa. BOSKOOP - De Boskoopse predikant dr. J. Haitsma is ooit in zijn leven geboeid door een joodse man die christen werd en van dat onderwerp - joden die Christus aanvaarden - is hij nooit meer losgekomen. Na zijn studies over Christiaan Salomon Duijtsch en Ragstat a Welle is er van Haitsma deze maand weer een boek, over een jood die christen werd, van de persen gerold. Het handelt over Isahc da Costa. Waarschijnlijk de bekendste van de Nederlandse christen-joden en een man die in de Neder landse geschiedenis een belangrijke rol heeft gespeeld in het Re veil. Het boek van Haitsma over Da Costa kan zeker geslaagd genoemd worden, al moet men wel interesse voor dergelijke za ken hebben om het te kunnen waarderen. Natuurlijk is het niet eerlijk om slechts een kort fragment van een heel gedicht als voorbeeld te ne men om daarmee de gedateerd heid aan te geven. Vooral niet om dat Haitsma in zijn boek duidelijk maakt hoe en waarom Da Costa Nederland vergelijkt met Israël. In dit gedicht vergelijkt immers de jood Da Costa zijn eigen volk (Israël) met het Israël van het Westen (Nederland). Maar daar door wordt de dichtkunst van Da Costa nog gedateerder, want naast de stijl en de woordkeus, zullen tegenwoordig toch velen de schouders ophalen bij het idee dat Nederland een tweede Israël is. Of vergis ik me daarin? WADDINXVEEN - Vrijdag 19 maart wordt in het Anne Frank- centrum de jaarlijkse bazar van de SOOS (Stichting Ouderen On derling Sociëteit) gehouden. De opening van de bazar, die duurt van 14.00 tot 20.30 uur, wordt verricht door de heer R. Gaykema, begeleider van de gym nastiek voor ouderen. De opbrengst van deze bazar komt in zijn geheel ten goede aan het ouderenwerk wat inhoudt het organiseren van SOOS-middagen, een reisje in het najaar en kerst- middagen. Op deze bazar kan iedereen de hele middag en avond terecht voor allerlei aangename en nuttige zaken, zoals schitterende hand werken, bruikbare tweedehands artikelen en boeken, baby- en kleuterkleding, levensmiddelen, bloemen en planten en nog vele andere zaken. Ook zijn er diverse spelen (sjoelen, vlotbruggen (bil jarten) en een super lange sjoel bak). Haitsma’s boek over Da Costa verscheen in de serie ’Vergeten eerstelingen’. Dat zijn monogra fieën over Messiasbelijdende Jo den. De monografieën zijn zo uit gevoerd dat zowel kerkhistorisch als theologisch geïnteresseerden er geboeid door kunnen worden. Daarin slaagt dit boek over Da Costa beslist. Hoewel het leven van Da Costa niet uitgebreid be handeld wordt, komt de lezer veel te weten over de denkwereld van deze toch wel boeiende man. Met name hoofdstuk vier waarin Da Costa door Haitsma als prótestant wordt opgevoerd is buitengewoon interessant. Mede doordat Haitsma hier zelf ook om de hoek komt kijken en laat zien waarom Da Costa ook voor onze tijd nog belangrijk is of kan zijn. Persoonlijk vind ik het jammer dat Haitsma dit zo kort doet, want juist op de momenten dat dit welgebeurt blijkt Da Costa een man die zeggingskracht heeft. Maar meer nog blijkt eruit welke vraagtekens Haitsma zelf plaatst bij de godsdienst in deze tijd. Vraagtekens die wel gezet, maar niet echt beantwoord worden. Dat is een gemiste kans. Nu is dat allemaal wel niet de be doeling van ’Vergeten eerstelin gen’, maar door de ideeën van de ze dichter/theoloog nog meer naar deze tijd te halen, zou Haits ma een groter publiek kunnen be reiken. Juist als hij actueel wordt, boeit Haitsma - en zijn onderwerp - het best. WADDINXVEEN - Zoals reeds eerder is aangekondigd wordt er op maandag 22 en dinsdag 23 maart in Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan in Waddinxveen weer een kinderkledingbeurs ge houden. De te verkopen kinderkleding moet schoon, heel en eigentijds zijn en geschikt voor kinderen met de maten 86 tot en met 176. De kleding kan men inleveren op maandag 22 maart van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag 23 maart van 9.00-11.00 uur. De verkoop vindt plaats op dins dag 23 maart van 13.30-16.30 uur. Isaüc da Costa werd geboren op 14 januari 1798 in Amsterdam en groeide daar op in de jaren dat de Fransen in Nederland (De Bataaf se Republiek) de baas waren. In 1813, als hij vijftien jaar oud is, wordt Nederland bevrijd en keert het Huis van Oranje terug. Het is het moment van grote politieke veranderingen en het begin van het Koninkrijk der Nederlanden. Het is echter ook de tijd waarin de ideeën van de Verlichting steeds meer invloed krijgen. Ruw gezegd komt dat hier op neer dat de mensen minder belang hecht ten aan het geloof en meer ver trouwden op het menselijk ver stand. Het leven werd, mede on- der invloed van de opkomende Romantiek, belangrijker gevon den dan de leer, het geloof. Om met Haitsma te spreken: ‘Het was de tijd waarin de kracht der gereformeerde traditie verslapte. De calvinistische dogmata werden vaak niet meer als levend ervaren, dwalingen werden in de protes tantse kerken steeds gemakkelijk verdragen, de tolerantie gepropa geerd en de deugd, bedaardheid en braafheid beklemtoond.' Haits ma laat het hier niet bij; hij laat ook zien dat niet alles slechter werd, maar dat er ook goede din- gen uit deze tijd voortkwamen. Ook de in het boek opgenomen briefwisseling tussen Da Costa en dr. H.F. Kohlbrugge is alleen voor werkelijk theologisch geïnte resseerden leesbare lectuur. Zelfs auteur Haitsma moet deze brief wisseling ervaren hebben als theo logische haarkloverij. Aan het eind van hoofdstuk zes merkt Haitsma namelijk op: ‘We willen het hierbij laten. De lezer herleze de beide brieven. Mogelijk komt bij hem dezelfde vraag op als bij ons: Bedoelen beide groten der kerk in wezen niet hetzelfde: ’de rechtvaardiging van de goddeloze’ en ’het is God die in u werkt het willen en het werken naar Zijn welbehagen.’ Is er tussen hen meer dan een verschil van ac cent?' In de daarna volgende hoofdstuk ken valt er voor ieder wel iets mee te pakken. Zo zijn Da Costa’s bijbellezingen en zijn ge dachten over bepaalde politieke zaken best aardig. Dat Da Costa een voorstander is van theocra tisch denken, waarbij rekening ge houden moet worden met Gods leiding in de geschiedenis, zal geen verbazing wekken. Toch is het de moeite waard om de argu menten van Da Costa eens te be kijken, want dan komt er - anno 1993 - toch wel iets van verbazing naar boven. De problematiek die aan de orde komt in de hoofdstukken vijf en zes zijn niet voor ieder echt boei end te noemen. Da Costa keert zich daar tegen de ’Groningers’ en ’Leyden’. In Groningen en la ter in Leiden zijn in die tijd na melijk nieuwe ideeën ontstaan over de goddelijkheid van Chris tus en over de drieëenheid. Die ideeën worden door Da Costa scherp bestreden. het Bentwoud tot stand wordt ge bracht. Bereikbaarheid en door gaande routes spelen daarbij een belangrijke rol'. In het Structuurschema wordt de Sliedrechtse Biesbosch (Eiland van Dordrecht) aangemerkt als strategisch groenproject. Om de bestaande recreatieve druk op de Biesbosch te kunnen verminderen dient - naast de natuurontwikke ling en de aanleg van bosgebieden - ook ruimte voor de aanleg van toeristisch-recreatieve voorzienin gen te worden gereserveerd, me nen de Kamers. Ten aanzien van de in het Struc tuurschema genoemde ontwikke ling van het Haringvliet zijn zij van mening, dat de uitbreidings mogelijkheden voor het aantal lig plaatsen niet uitsluitend moet worden geconcentreerd in de noordwest-hoek van het Haring vliet. Ook elders in het Haring- vlietgebied (Zuidflank) moeten mogelijkheden worden geboden voor uitbreiding. In zijn algemeenheid geldt dat, gelet op de druk op andere gebie den in deze regio, de ontwikkeling van het Haringvliet de komende jaren gestalte dient te krijgen tot het kerngebied van waterrecrea- tie, zoals in eerdere plannen al was aangekondigd. In het Structuurschema wordt het Voordeltagebied omschreven als natuurontwikkelingsgebied. Hier bij merken de Kamers op, dat er in de Voordelta ook recreatiege bieden zijn, zoals de Brouwers- dam, het Maasvlakte- en het Au tostrand. ‘Wij achten het van groot belang, dat naast natuurontwikkeling ook recreatie mogelijk blijft in de Voordelta. Wij zijn voorstandeer van recreatief medegebruik met als uitgangspunt ’positieve stu ring’. Daar waar de recreatie moet wijken, dient compensatie plaats te vinden'. Zoo zag hij (God) ook op Hol land neêr, hoe ze in des Aadlaars (Napole ons) klauwen zuchtte, ontfermde zich, en redde weer het bloedig roofgevogelt vluchtte! Ja! Neêrland zij op nieuw wéér vrij. Da Costa stamt af van de zoge noemde Sefardische (Spaanse en Portugese) joden, die in ons land in de 17e eeuw vaak een goede maatschappelijke positie en een zeker aanzien hadden. De jonge Isaac was buitengewoon intelli gent en kon uitstekend leren. Van jongsaf aan had hij wat hij zelf noemt ‘een godsdienstig instinct. Hij heeft een ’onbestemd verlan gen’ om God te leren kennen en hem tedienen, maar daarbij twij felt hij voortdurend. Als hij door zijn studie les gaat krijgen van de dan al beroemde Hollandse dichter Willem Bilder- dijk, worden beide mannen be vriend en komt Da Costa in de ban van het christelijk geloof. Hoewel Da Costa, in tegenstelling tot zijn vriend Abraham Capado- se en Salomon Duijtsch, nauwe lijks iets over zijn christen-worden op papier gezet heeft, schrijft hij rond 1820: ‘Ik begon het nieuwe testament te lezen; ik las de onuit sprekelijke verhevene en gezegen de woorden: Tn het beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God’ (Joh. 1, 1-14). Ik werd ervan overtuigd dat bijbelplaatsen zoals die er zijn in Jesaja en de Psalmen en vele andere bereids vervuld zijn ge worden. Ik aanbad - ik geloofde - en allengskens werkte dit geloof ook op mijn geweten en mijn da gelijks leven.' Op 20 oktober 1992 laat Da Cos ta zich samen met zijn vrouw Hannah Belmonte en zijn vriend Capadose in Leiden dopen. Dit gedeelte en het volgende hoofd stuk: ’Da Costa als pró-testant’ zijn onmiskenbare hoogtepunten in het boek van Haitsma. ken in het negatieve - het aanvoe ren van argumenten tegen de geest der eeuw - maar het ge schrift laat uitlopen in een positie ve oproep. Het geschrift richt zich tot de vorsten, de krijgslieden, de lera ren, de predikanten en tot alle christenen. Da Costa wil met zijn bezwaren aantonen dat de Ver lichting in verschillende opzich ten een verderfelijke invloed - heeft op: de godsdienst, de zede- WADDINXVEEN/DE BILT - Het ook in Waddinxveen (Lima- weg) gevestigde advies- en ingeni eursbureau Grontmij heeft over het afgelopen jaar een winst ge boekt van 14,1 miljoen gulden, zo heeft de directie bekend gemaakt. Dat betekent een groei met 8,7 procent ten opzichte van het jaar ervoor, toen het bureau een resul taat van iets meer dan 13 miljoen gulden in de boeken schreef. Voor het lopende jaar verwacht de di rectie opnieuw een lichte groei van het nettoresultaat. De omzet nam in 1992 met zes procent toe van 428 miljoen naar 455 miljoen gulden. Grontmij stelt voor het dividend per aandel te verhogen van 1,60 naar 1,70 gulden. Dit werk van Da Costa veroor zaakte na verschijning veel dei ning. Over de storm van kritiek die over dit werk opstak zegt Haitsma niet veel. ‘Een explosie van verontwaardiging! Velen die met hem dweepten, schaamden zich nu voor hem', is in feite alles wat Haitsma erover opmerkt. Wel somt hij hierna - en daarom is dit één van de sterkere gedeeltes van het boek - een aantal vraagtekens op die Haitsma nadrukkelijk ge plaatst wil zien. Vraagtekens over de ideeën van Da Costa ten aan zien van de menselijkheid, het te rooskleurig schetsen van de toe stand van de slavernij, de negatie ve opmerkingen over de weten schap en de rol van het onderwijs. Hier trekt Haitsma een lijn naar het heden, omdat Haitsma van mening is dat Da Costa in dit werk profetisch sprak. Haitsma schrijft hier in bevlogen woorden: ‘Werpt in deze tijd de rede zich niet dikwijls op tot rechter over Gods woord? Wordt zelfs in de kerk niet de loochening van de Godheid van de Zaligmaker en van de verzoening door zijn bloed vernomen? Komt er ook vandaag niet slavernij voor in allerlei ver schrikkelijke vormen? Worden verschillende vormen van overspel niet gewettigd en wordt het huwe lijk soms zelfs niet nog minder dan een verdrag beschouwd? Is het niet zo dat de publieke opinie voor velen een norm is voor hun denken en doen?' Dit alles is slechts een greep uit hetgeen Haitsma naar voren brengt in dit sterke hoofdstuk 4. Haitsma schrijft in zijn boek, dat het jammer is dat Isaac da Costa in deze tijd vergeten dreigt te ra ken. Ook zegt hij dat wie de ge schriften van Da Costa leest, on der de indruk zal raken van de zeggingskracht en dat in het bij zonder geldt voor Da Costa’s ge dichten, die een verkondigend ka rakter hebben. Toch betwijfel ik of dit voor veel lezers nog geldt. Voor mensen die thuis zijn in de taal van de Staten vertaling zullen de gedichten zon der meer zeggingskracht hebben, maar voor de minder geschoolde lezer, dus de mensen die dit taal gebruik niet (goed) kennen, zeg gen de gedichten weinig (meer). Dit ondanks het feit dat Da Costa ook in de Nederlandse literatuur nog steeds gezien wordt als één van de grootste dichters van die tijd. Dit samen met zijn leermees ter Willem Bilderdijk. Ik kan me echter - helaas - niet aan de indruk onttrekken dat een en ander toch te gedateerd is. Zo aan het eind van de twintigste eeuw raakt toch niemand meer in vervoering bij: alleen haalbaar en acceptabel, wanneer de tuinbouw redelijke voorwaarden kunnen worden ge boden. Het hiervoor aangeven in strumentarium in het Structuur schema vinden de Kamers te ma ger. ‘Boskoop is het nationale centrum voor de boomteelt. Terecht wordt geconstateerd, dat dit gebied, vanwege de sterke concentratie van alle schakels van de bedrijfs kolom, de motor voor het gehele sector is', vinden de Kamers. Handhaving en versterking van het bestaande nationale boomt- eeltcentrum Boskoop e.o. als ge wenste ruimtelijke ontwikkeling onderschrijven zij dan ook. De in het Structuurschema Groene Ruimte genoemde uitbreidingsop- pervlakte tot het jaar 2000 van 350 ha. bruto voor Boskoop en omgeving moet in dit verband als een absoluut minimum worden gezien. De Zuidplaspolder ten oosten van Zoetermeer en ten westen van Gouda en Waddinxveen is zoek- ruimte voor een groot groenge bied van 2.100 ha., het zogenaam de Bentwoud. ‘Wij plaatsen grote vraagtekens bij de financiële haalbaarheid van dit project in deze omvang, te meer daar het gebied ten oosten van Zoetermeer een goed rende rend akkerbouwgebied betreft'. De Kamers zijn voorstander van de aanleg van een extra grootscha lige groenvoorzieningen; het be oogde Bentwoud moet echter van aanmerkelijk geringere omvang zijn. ‘Wij wijzen erop, dat betrokken groengebied niet belemmerend mag werken voor een gewenste verdere ontwikkeling van de aan wezige economische functies (be drijfsterrein, woningbouw). Het bedrijfsleven in het Groene Hart kent een sterke autonome ontwik keling. Ook in de toekomst moet een normale gezonde economi sche ontwikkeling van het be staande bedrijfsleven mogelijk blijven'. Binnen de opdracht tot het vinden van een lokatie wijzen de Kamers een substantiële plaats voor deze woudontwikkeling ten zuiden van rijksweg Al 2 (Utrecht-Den Haag) nadrukkelijk af. ‘Het gebied Gouda-Waddinxveen- Moordrecht leent zich uitstekend voor de invulling van de groeipo tenties van de regio Midden-Hol- land. Door de provincie Zuid-Hol- land wordt dit ook aangegeven in de Nota Beslispunten, Herziening Streekplan Zuid-Holland Oost'. Lokaties, die nadrukkelijk in beeld zijn ten behoeve van de ont wikkeling van bedrijfsterrein, zijn onder meer de Bredeweg (trans port- en distributiecentrum, Wad dinxveen) direct ten zuiden van rijksweg A12, en het gebied ten westen van het recreatiegebied ’t Weegje in combinatie met de aan leg van een transferium tussen de spoorlijn Den Haag-Gouda en Rotterdam-Gou da. Daarnaast is het gebied Gouda- Waddinxveen-Moordrecht, ten zuiden van rijksweg A12, ook in beeld voor de realisatie van een terrein voor milieubelastende be drijvigheid. De Kamers: ‘Wel is het van be lang, dat er een logische overgang tussen het Rottemeren-gebeid en WADDINXVEEN - De bekende organist John Propitius zal zater dagavond 20 maart een concert geven op het orgel van de her vormde Bethelkerk te Waddinx veen. Deze muzikale avond zal door de organist gevuld worden met wer ken van verschillende componis ten. Uiteraard zullen zijn alom geprezen improvisaties niet uit blijven. Iedereen die deze avond wil bij wonen is hartelijk welkom in de Bethelkerk, Bilderdijklaan te Waddinxveen. Het concert begint om 20.00 uur. In het beleid van de rijks- en pro vinciale overheden tekent zich naar de mening van de Kamers in toenemende mate een nationale ruimtelijke strategie voor de glas tuinbouw af. ‘Wij ondersteunen deze strategie waar zij is gericht op het handha ven en versterken van de bestaan de internationale centra, zoals het Zuidhollands glasdistrict. Wij stemmen tevens in met de verta ling van deze hoofdlijn waar deze bestaat uit handhaving van de om vang van het netto-glasareaal in het Westland en het ontwikkelen van nieuwe gebieden als de Hoek- sche Waard, waar aanvullende ca paciteit op overzichtelijke afstand kan worden geboden'. De eventuele ontwikkeling van de glastuinbouw in de Hoeksche Waard dient volgens de Kamers evenwel zorgvuldig te worden in gepast in de bestaande ruimtelij- ke-economische structuur. Omdat glastuinbouw veel transportbewe- gingen oproept, is uitbreiding van de hoofdinfrastructuur door aan leg van de A4-Zuid noodzakelijk, zo wordt gevonden. Voorts dient het landelijk karak ter van de Hoeksche Waard zo veel mogelijk intact te blijven. Dit is met name van belang voor de toeristisch-recreatieve sector, j een belangrijke pijler van de eco nomie van de Hoeksche Waard. ‘Derhalve zijn wij van mening, dat eventuele kassenbouw in een gering aantal (1 a 2) geconcen treerde lokaties zal moeten plaats vinden. Wij achten voornoemde voorwaarden essentieel voor de toelaatbaarheid van de glastuin bouw in de Hoeksche Waard'. ‘Wij maken ons verder ernstig zorgen over de praktische uitvoer baarheid van de beleidsstrategie ten aanzien van de glastuinbouw. De voornaamste reden hiervoor is, dat op essentiële punten afstem ming en overeenstemming ont breekt tussen de verschillende overheidsniveaus rijk, provincies en gemeenten'. Specifiek noemen zij in dit ver band het Parkstad-beleid van de provincie Zuid-Holland, dat voor het gebied Pijnacker e.o. veel res trictiever is dan hetgeen in het Structuurschema Groene Ruimte staat. ‘Maar ook de afwijzing van de glastuinbouwvestiging door be trokken gemeenten in de Hoek sche Waard en het zig-zagbeleid van de provincie rond deze loka tie, dragen ertoe bij, dat thans fundamentele onduidelijkheid dreigt te ontstaan over de werke lijke ontwikkelingskansen voor de Nederlandse glastuinbouw in de komende decennia', stellen de ka mers. ‘Wij dringen erop aan, dat de rijksoverheid haar beleidsinstru menten inzet om de huidige pla nologische onzekerheid snel weg te nemen. Het gaat er daarbij om, dat de nationale c.q. randstedelij ke beleidstrategie in de planoli- sche kernbeslissing daadwerkelijk wordt doorgezet naar het bestem- mingsplanniveau. Het voortduren van onzekerheid hierover zal ern stig afbreuk doen aan de hoofd doelstelling van instandhouding en verdere ontwikkeling van de glastuinbouw'. De uitvoering van de geschetste beleidsstrategie vraagt naar de mening van de Kamers om een adequate procesbegeleiding door de betrokken overheden. Het rijk kan en moet hier naar hun me ning een actieve(re) rol vervullen. Dit geldt in de eerste plaats voor de noodzakelijke vernieuwing van bestaande internationale centra, zoals het Westland, waar drin gend behoefte is aan een nieuwe herstructureringsregeling. Dit geldt tevens voor het vormge ven van hervestigingsoperaties, waar een betrokkenheid van het rijk door middel van fiscale’ on dersteuning en financieringsfond- sen een belangrijke slaagfactor kan zijn. Hervestiging is immers WADDINXVEEN - Vanavond (woensdag 17 maart) kan er vanaf zeven uur weer gesjoeld worden in het gebouw van de schutters vereniging Waddinxveen aan de Alberdingk Thijmlaan. De prijzen in de A-klasse gingen op de laatste sjoelavond naar Guus van Renesse, Tine Valen- karnp, Cees Kuypers en Bas Brou wer. Klasse B: Dirk-Jan van Drunen, Pascal van Gils, Mien van Renes se en Bas Koppenaal. Klasse C: Sjaan Faay, Cor Kers bergen, Frans Bötger en Erwin Pleus. Klasse D: Rinus Taktor, Peter Bötger en Henry Pijpers. Klasse E: Jan Olie, Ronald Meij er, Edwin van Abshoven en Miep Zonderland. WADDINXVEEN - De turn- ploeg van het Goudse Velocitas wist als enige deelnemende ver eniging aan de door TOOS-Wad- dinxveen georganiseerde provinci ale D-kampioenschappen in de Waddinxveense sporthal ‘de Sniep' drie prijzen in de wacht te slepen. Aan deze tumstrijd namen 150 turners en turnsters van 65 ver enigingen deel. Ze hadden zich geplaatst na voorwedstrijden in vier regio’s. De besten in de C-lijn gaan op za terdag 27 maart voor voorwed strijden naar Zevenaar. De besten van hen gaan door naar de Neder landse Kampioenschappen in juni. In de D-lijn zijn geen nationale kampioenschappen. ’Isaac da Costa is ook voor WADDINXVEEN/GOUDA - De samenwerkende Kamers van Koophandel van Zuid-Holland hebben in een uitgebreide schrif telijke reactie op het Structuurschema Groene Ruimte van de rijksoverheid geschreven dat het tussen Zoetermeer en Wad dinxveen geplande Bentwoud te groot is, de financiële haalbaar heid nog maar zeer de vraag is en dat het bos de gewenste ont wikkelingen als de aanleg van bedrijfsterreinen in het gebied zal belemmeren. ‘Een oerstom oerbos', vat directeur drs. J.C. Brink van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Middan-Hol- land kernachtig samen. De Kamers hebben wel met in stemming kennis genomen van het uitgangspunt voor de ruimte lijke doelstelling van het Struc tuurschema Groene Ruimte, te weten voldoende ruimte bieden voor het voortbestaan dan wel het ontwikkelen van de verschillene functies in het landelijk gebied. ‘Wij zien hierin een erkenning van de economische functies in het landelijk gebied. Ten aanzien van het ’nationaal vertrekpunt’ be nadrukken wij het groeiende be lang van toerisme als één van de functies die onlosmakelijk met el kaar in relatie staan'. De Kamers onderschrijven dan ook het streven van het rijk (’zo veel mogelijk verweving van het wederzijds benutten van sterke punten’), uitgaande van een ge lijkwaardige weging van de econo mische toeristische-recreatieve functie. WADDINXVEEN - Zaterdag kreeg het gemengde pupillenteam van zwem- en poloclub De Gouwe prachtig nieuwe badjassen, die werden geschonken door Noordegraafs Automobielbedrijf aan de Noordkade in Waddinx veen. De uitreiking van de badjas sen werd een heel plezierige ge beurtenis. Het pupillenteam van De Gouwe bestaat uit Jeroen Kolet, Thijs Kolet, Paul Verwey, Geert van de Linde, Myk Middendorp, Patrick van Keulen, Dirk-Jan Both, Wijco Zalm, Emy Stayen, Nellian van de Berge, Sebastian Verwey, Mar tine van de Linde, Kim Midden dorp en Martine Verwey. Ze vormen een nieuwe lichting waterpoloërs bij De Gouwe, die op een nieuwe en vooral verfris sende wijze opgeleid worden om de toekomst bij deze Waddinx veense vereniging zeker te stellen. Bij de pupillen, die op maandag en donderdag trainen, is nog altijd plaats voor nieuwe leden. De Gouwe is ook op zoek naar en thousiaste meiden tussen de 12 en 16 jaar, die graag willen gaan wa- terpoloën. Voor meer informatie: Elly Middendorp, tel. 01828 - 16538. In ’Da Costa als pró-testant’ gaat het over een geschrift dat Da Costa kort na zijn doop liet ver schijnen, namelijk ’Bezwaren te gen de geest der eeuw.’ Met het schrijven van protestant als pró- testant wil Haitsma duidelijk ma ken dat Da Costa niet blijft ste- i

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 15