VOOR f 12,50 WEET JE ALLES Vo/KUILEn BOSKOOP». Sla uw slag met de Peugeot 106 Ace of de 205 Ace. I I I I I I I I Voorlichting borstvoeding boonstoppel b.v. Sponsorloop wijkschool St. Jozef Praatjes na wanhoopsdaad Boskoopse jongen J 5 GESLOTEN BESTEL Rijn en Gouwe Kunstzinnige verkoop door Passe-Partout STERK IN BEDRIJFSWAGENS Vo/KUILER BOSKOOP». Zijde 450 Boskoop Telefoon 01727-15111 Opname Weggelopen Crimineel Eigen wereldje Verslechtering Opname Stemmen Oorzaken Roes I Ja, ik wil graag geheel vrijblijvend een proefabon- nement van vier weken voor f 12,50. Ik ontvang dan I Rijn en Gouwe ’s ochtends vóór zevenen in de bus. Ik wacht met betalen tot ik bericht heb ontvangen. d jOVAG Wie een occasion wil kopen moet nog éven wachten, want binnenkort komt er een grandioos in. Waddinxveen. Let binnenkort op onze advertentie S in deze krant. i:s:t Pagina 17 Woensdag 21 april 1993 Weekblad voor Waddinxveen schizofrenie door CEES BAKKER 205 ACE SLAJE SLAG IN DE SMASHING ACE OPEN. PEUGEOT I M/V* 8 o K r 4F m’IF r. Onbegrip en taboesfeer rond 2680 1710 1519 0560 1137 1372 1220 6.5 4,4 PEUGEOT 2 5 Itr. dsf 54 kw/75 pk 4250 rpm 14.9 daNm 2250 rpm AANBIEDINGEN GELDEN BIJ AANSCI BTW/BPM.E 2.5 Itr. turbo dsl. 70 kvv/95 pk 3700 rpm 21 daNm 2000 rpm ZHAF EN REGlSTRA EXCL KOSTEN R'. Nu bij ons in de showroom: smashing uitvoeringen van de Peugeot 106 en 205. De 106 Ace, extra compleet, extra scherp geprijsd (va. 20.275,De 106 Ace ’Special’ (va. 24.995,-) met 1.605. voordeel. De 205 Ace (v.a. 23.370,-), met 1.100,- voordeel. Daarbij kunt u ook nog kiezen voor dubbel voordeel met de zéér aantrekkelijke financierings-aan biedingen (max. 15.000,-): Nu halen, 1 november ’93 pas be talen óf laagrentende lening (24-36 48 mnd), 8.9% effectief Lengte laadruimte’) Breedte Idddruimte Hoogte Idddruimte Ldodvloerhoogte onbel. Breedte opening zijdeur Hoogte opening zijdeur GOUDA - Woensdagavond 12 mei van half acht tot tien uur ver zorgen het Groene Hart Zieken huis in Gouda (gehoorzaal, lokatie Bleuland) en La Leche League een informatieavond voor aan- staande ouders over borstvoeding, de voorbereiding en het goed aan leggen van de baby, alsmede de ziekenhuisbevalling en een video presentatie van de kraamafdeling en verloskamers als afsluiting. La Leche League is een organisa tie die informatie en ondersteu ning biedt aan vrouwen die hun baby borstvoeding willen geven. Deze ondersteuning is noodzake lijk omdat veel moders in de kraamtijd ontdekken dat er bij borstvoeding meer komt kijken dan men wel denkt. Het gedeelte over borstvoeding zal worden ver zorgd door ervaren La Leche Lea- gue-leidsters. Tijdens de informatieavond in het Groene Hart Ziekenhuis, waar al le bevallingen zijn geconcentreerd in de lokatie Ble iland, zal uitge- de realiteitszin leidde dat tot een verandering van zijn doorgaans kalme en vriendelijke aard. Door dit alles kwam de situatie in het ouderlijk gezin onder druk te staan en escaleerde tenslotte. Mi chael onthulde kort daarna aan zijn moeder, een serieuze poging te hebben ondernomen om zijn le ven te beëindigen. Met een door de huisarts in zijn vuilnisbak ach tergelaten injectienaald had hij geprobeerd lucht in een ader te spuiten. Zijn moeder sloeg de schrik om het hart. Steeds vaker uitte Michael tegenover zijn ou ders de vrees binnen korte tijd in valide te zullen raken. Daarmee wilde hij niet geconfronteerd wor den en vaak vroeg hij zich totaal onredderd af hoe hij verder moest leven. Toen al was duidelijk dat spoedige opname nodig was. Op dat signaal werd echter lauw gere ageerd. WADDINXVEEN - Zaterdag 24 april van elf uur ’s morgens tot drie uur ’s middags wordt er een sponsorloop gehouden door leer lingen van de wijkschool St. Jozef (Kanaalweg) in Waddinxveen. Er wordt gelopen op een circuit, dat om het plantsoen voor de school wordt uitgezet. Alle kinderen zijn gesponsord met een bedrag per ronde. Door het afleggen van veel rondjes zullen ze proberen zoveel mogelijk geld bij elkaar te lopen voor de klasse- bibliotheek van hun eigen groep. Verder zal een gedeelte van het geld geschonken worden aan de ’buurman’ van de school, de rooms-katholieke St. Victorkerk (Zuidkade), die dringend aan een opknapbeurt toe is. Iedereen kan verder bij de school deelnemen aan een aantal leuke activiteiten en evenementen, zoals het rad van avontuur met mooie prijzen, een grabbelton voor de kleintjes, straattekenen, schmin ken en een plantenmarkt. Verder is er een gezellig terras met een hapje en een drankje voor ieder een. Uw dealer voor Peugeot personen- en Iveco bedrijfswagens Het is mogelijk het onderdeel borstvoeding of ziekenhuisbeval ling afzonderlijk bij te wonen. Aanmelden voor deze gratis infor- matie-avond bij het Patiënten Ser vice Bureau van het Groene Hart Ziekenhuis (locatie Bleuland), tel. 01820-66324 (van 9.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur). Oranjelaan 21 Waddinxveen Tel 01828-12344 Showroom Juliana van Stolberglaan Zijde 450 Boskoop Tel. 01727-15111 zen met het leven om hem heen. Hij leeft in een eigen wereldje waardoor dingen die hij doet of zegt vreemd of op z’n minst onge bruikelijk lijken. De ziekte verloopt vaak sterk wis selend, met perioden waarin de patiënt erg in de war is en perio den waarin hij stabiel is. In de slechte perioden wordt de patiënt psychotisch. Het woord schizofrenie is het eerst gebruikt door een arts in het begin van deze eeuw, Bleuler. Het woord is samengesteld uit het oud-Grieks ’schizo’ (splitsen of scheuren) en ’frenes’ (geest). Daarmee wilde de arts aangeven dat bij patiënten, die er aan lij den, de samenhang en de orde ning van de geestesprocessen ver loren is gegaan. Dit mag echter niet verward worden met een ’ge spleten persoonlijkheid’, wat iets heel anders is. Prijs v.a. 25.145,-exci. BTW MOTOR: 2 Hr. benz. 55 kw/75pk 5000 rpm 147 daNm 2500 rpm breid informatiemateriaal ter in zage zijn. Tijdens de koffiepauze kunnen de bezoekers nog specifie ke vragen stellen aan de LLL- leidsters. Na de pauze zal de avond worden voortgezet door verpleegkundigen van de afdeling verloskunde. Zij zullen vertellen wat de zwangere vrouwen kunnen verwachten bij een bevalling in het ziekenhuis. Vragen als wie er allemaal aan het bed verschijnen en wat wel en niet is toegestaan zullen worden beantwoord. Hierdoor weet men van te voren wat er te gebeuren staat en hoeft men geen angst te hebben voor het onbekende. ruggebracht zou worden, des noods met politiedwang. Het ei gen falen werd gemaskeerd achter een starre, bureaucratische hou ding. Het werd een afschuwelijke nacht voor de ouders. Heen en weer praten en argumenten hielpen niet. De politie trachtte nog te be middelen maar liep ook tegen een bastion van onwil op. De ouders stonden met hun rug tegen de muur. Na enkele weken kwam Michael af en toe toch mee naar huis, de behandeling had echter geen uit werking en Michael sprak op nieuw over zelfdoding en met een geestelijke over vergeving van zonden. Tegen zijn moeder zei hij: ‘Mam, als mijn armen of be nen er af moeten, pleeg je dan eu thanasie?' Zijn psychiater reageer de lakoniek op de signalen over zelfdoding. ‘Dat doet ’ie toch niet.’ Nog diezelfde dag dat hij - naar later bleek ten onrechte - ontslag had kunnen nemen, logen strafte Michael diens woorden met zijn wanhoopsdaad. BOSKOOP - Schokkende gebeurtenissen blijven in een kleine dorpsgemeenschap ook in onze buurgemeeste als Boskoop zel den binnenskamers. Zo kwamen ook de tongen los na een wan hoopsdaad van een jongeman die zich vorig jaar het leven benam door van een flat te springen. De dorpse achterklap sprak van drugsgebruik, maar de waarheid is anders. Zijn moeder heeft er genoeg van tegen spoken te vechten en doet een poging het on begrip over de ziekte schizofrenie te doorbreken. Tegelijkertijd is het een aanklacht tegen falende hulpverleners. vertonen. Hij werd wat kinderlijk in zijn gedrag, twijfelde aan zijn identiteit en sexuele geaardheid, was vaak zeer sterk vermoeid en sliep veel. Terug in Nederland volgden de gebeurtenissen elkaar snel op. De verwarring en panische angst van Michael werden onderkend en on der meer door de liefderijke over reding van zijn moeder liet hij zich nog dezelfde dag vrijwillig opnemen in een psychiatrische kliniek. Hij werd geobserveerd om vast te stellen welke medicijnen hij nodig had en mogelijke bezigheids- of arbeidstherapie. Re-socialisatie zou hem vervolgens moeten voor bereiden op een nieuwe start als maatschappelijk zelfstandige vol wassene. Tijdens zijn verblijf in de kliniek werd Michael dagelijks door zijn ouders bezocht en later, toen zijn situatie verbeterde, ook meegeno men buiten de inrichting. Zodra dat werd toegestaan bracht hij de weekeinden thuis door. Maar on danks de medicijnen en de be trekkelijke rust van de kliniek bleef hij angstig voor zijn nieuwe omgeving en mede-patiënten. Tijdens zijn gedwongen opname kreeg Michael medicijnen die niet direct hielpen. Dat komt vaker voor. Zijn ouders hadden het per soneel gewaarschuwd er voor te waken dat hij niet wegliep. Dat gebeurde dan ook prompt. Er volgde een urenlange zoekactie. De moeder was ten einde raad, vrezend dat er iets onherstelbaars was gebeurd. Uiteindelijk dook Michael op, in shocktoestand en totaal verkild. In Boskoop werd hij in bed ge stopt. ’s Nachts om drie uur belde de dienstdoende verpleger van de inrichting op. Op hoge toon eiste hij dat Michael onmiddellijk te- voor het oog van de buurt. Het praatje dat een drugsdealer was gearresteerd, was snel geboren. Ze mocht niet mee naar het bu reau en moest toezien hoe haar zoon huilend als een kind werd af gevoerd, volhoudend dat hij niets gedaan had. Later in het politie bureau in Waddinxveen zag ze hem in een cel opgesloten. Hui lend, bang en wanhopig. Later werd Michael per ambulance naar een inrichting gebracht. Ook toen werd meerijden aanvankelijk bot geweigerd. Er zijn vergissingen gemaakt, zo werd later toegegeven. Maar het leed was aangericht en het krank zinnige verhaal van de drugsver slaafde ging een eigen leven lei den. ‘Hij gebruikte geen drugs, in ieder geval geen harddrugs. Hij was daar juist fel op tegen. Ook de mensen die hem behandeld hebben weten dat‘, zegt zijn moe der met grote nadruk. Vooral de reacties in de buurt hebben haar geschokt. Toen hij wat later in het bezit bleek van een heuse strop, kon ook de Riagg niet meer heen om Michael’s toenemende suïcidali- teit. Vrijwillige terugkeer naar de kliniek liep op niets uit; gedwon gen opname was de enige oplos sing. Zijn ouders probeerden dat via justitie te bewerkstelligen daar Michael niet wilde meewerken. Dat lukte uiteindelijk maar de op name zelf werd een nachtmerrie. Omdat een dergelijke gedwongen opname via justitie verloopt wor den politiemensen ingezet om de patiënt op te halen. Toen het moment kwam dat Mi chael opgehaald zou worden, ver liet hij door de achterdeur het huis. De agenten waren niet op de hoogte van de situatie en gingen er van uit met een arrestant te maken te hebben. Michael werd met machtsvertoon overweldigd en in de boeien geslagen. De beelden liggen nog vers in het geheugen. Michael’s moeder zag .haar zoon tot haar afgrijzen als den geschoven, kwam Michael be- een crimineel afgevoerd worden gin februari 1991 weer thuis bij zijn ouders. Er was even sprake van een ople ving. Michael pakte de draad weer op en liet zich inschrijven als werkzoekende. Zelfs trof hij voorbereidingen om zijn vakoplei ding in Amsterdam voort te zet ten. Concentratieproblemen en vermoeidheid door medicijnge bruik vormden echter een onover komelijk probleem. De hervatte studie liep op niets uit, evenals een baan als magazijnbediende. Toen zijn werkgever na een proef tijd een negatief oordeel velde, viel Michael’s wereld in duigen. Opnieuw stak een psychose de kop op. De huisarts en de Riagg werden benaderd, maar de situa tie werd niet ernstig genoeg ge vonden om gedwongen opname te Schizofrenie is een ongeneeslijke maar wel te behandelen ziekte. Medicijnen en therapeutische be geleiding, een aangepaste omge ving en vooral rust en begrip kun nen het leven van deze patiënten aanmerkelijk verlichten. Er is echter ook veel onbegrip, zelfs huplverleners en psychiaters zit ten er in hun beoordeling nog wel eens naast en dat kan fatale afloop hebben. Meestal openbaart de ziekte zich rond het twintigste levensjaar. Aangenomen wordt dat het erfe lijk kan zijn, maar aangetoond is dit niet. Het kan echter iedereen overkomen. Gemiddeld krijgt één •op de honderd mensen er mee te maken. Dat gemiddelde geldt voor arme, zowel als rijke landen, mannen en vrouwen. Opmerkelijk detail is dat de ziekte zich stee vast openbaart bij jongeren die al blijk gaven van een gevoelige aard. Over de symptomen is veel be kend. De patiënt kan soms horen of zien wat er niet is. Zijn ge dachten kunnen verward raken waardoor het moeilijk is met hem te praten. Hij raakt herinneringen kwijt en luistert niet altijd naar wat er gezegd wordt. Daardoor kan de patiënt het contact verlie- Opleving Toen gaandeweg duidelijk werd dat de voorgespiegelde behande ling en begeleiding om financiële en organisatorische redenen her haaldelijk op de lange baan wer- IATIE VÓÓR 25 MEi 93 EN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT PRIJZEN INCL IIJKLAAR MAKEN WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN Teleursteling over het misbruik van zijn gastvrijheid, de niet afla tende stemmen in zijn hoofd en zijn ingebeelde overtuiging te Elementen, die door jonge worden berdreigd, vergrootten het i-gevoel van eenzaamheid en de af keer van zijn nieuwe woonomge ving. Het duurde niet lang of Mi chael ging iedere dag naar zijn moeder. De medicijnen, die aan vankelijk voor verbetering hadden maar voor een schizofrenie-pati- gezorgd, bleken nu ook een min dere gunstige uitwerking te heb ben. Michael’s achterdocht nam toe en samen met zijn verminder- streeks naar zijn eigen woning ge gaan. Met de auto kwamen ze langs de flat waar politieauto’s stonden en een menigte nieuwsgierigen zich vergaapte. Op dat moment voelde de moeder zich koud worden. Ze kregen een angstig voorgevoel, stapten uit de auto en zagen toen het tafereel dat ze nooit meer zul len vergeten. ‘Hij heeft nog een uur geleefd, ik weet zeker dat hij me nog heeft gehoord, misschien zelfs gezien.' Daarna volgde een periode waarin de dingen als in een roes gebeur den. Pas daarna kwam het los, de boosheid over de geruchten, over de falende hulpverlening, over het onbegip. ‘De mensen kletsen maar wat, ze begrijpen het niet. Het is zó dom...' Het hoofdstuk falende hulpverle ning is nog niet afgesloten, een klachtenprocedure is inmiddels gestart. ‘Maar daarmee zijn die dingen natuurlijk niet meer terug te draaien. Bovendien, je eigen le- heid en minder bemoeienis van ouders zijde zouden, zo was de overtuiging bij het Riagg, op ter mijn vruchten afwerpen. Michael’s moeder, door ervaring inmiddels wijs geworden, bestreed die opvatting. Maar tevergeefs. Ook gaf Michael, ondanks zijn ac tiviteit en vermeende onafhanke lijkheid, regelmatig signalen die blijk gaven van een grote behoef te aan steun en begeleiding. Er volgde een intake-gesprek voor vrijwillige opname gedurende drie maanden in de psychiatrische kli niek van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam, maar de leiding twijfelde aan Michael’s activiteit en motivatie. Toen kreeg hij woonruimte in Boskoop toegewezen. Moedig be gon Michael aan een eigen huis houding en stelde, deels om zijn eenzaamheid te verdoezelen, zijn huis open voor ’bevriende’ jonge ren. Hij bleef echter onrustig, wantrouwend en angstig, wat hij voor buitenstaanders met succes verborgen wist te houden. Zijn toenemende slapeloosheid en soms nachtelijke zwerftochten Ie; verden hem de onterechte verden king op betrokken te zijn bij de diefstal van een autoradio. Zijn moeder lichtte Michael’s toestand toe bij de plaatselijke politie. De politie liet weten een positieve in druk van hem te hebben en be loofde een oogje in het zeil te zul len houden. Ook meelevende bu ren toonden regelmatig belang stelling en nodigden Michael van tijd tot tijd uit op de koffie. De ziekte openbaarde zich bij Mi- chael (een gefingeerde naam) vrij rechtvaardigen. Meer zeffstandig- plotseling in 1990. Hij volgde in :J - - J ------ Amsterdam een opleiding tot zil versmid en woonde met enkele andere studenten samen in één huis. Michael had zijn dienst plicht zonder problemen vol bracht en had willen nadienen maar door gebrek aan vacatures had het leger hem niet nodig. Zijn ouders woonden op dat mo ment in Duitsland, in verband met de werkkring van zijn pleeg vader. Het viel op dat Michael stil werd en later openbaarde zich paranoia (achtervolgingswaan) en hoorde hij stemmen. De ouders namen Michael mee op een reis naar Denemarken, maar dat pakte falikant verkeerd uit. Hij was ang stig en had duidelijk hulp nodig. Een geconsulteerde arts adviseer de opname in een Nederlandse kliniek, wat op dat moment moei- Jijk was. De ouders zochten con- ■tact met de Riagg (Regionale In stelling Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) en gingen zo snel mogelijk naar Nederland. Gedurende de hele reis klampte Michael zich aan zijn moeder vast, ten prooi aan angstideeën. Michael’s moeder verkeerde op dat moment in volslagen onbe kendheid over de ziekte van haar zoon. Pas later bleek dat hij de symptomen van schizofrenie ver toonde. Angsten, in zichzelf ge keerd, stemmen horen. De ziekte is in aanleg aanwezig maar kan gestimuleerd worden door een ge voel van miskenning of afwijzing. Veranderingen in vertrouwde pa tronen, een toenemende eigen ver antwoordelijkheid en de ontdek king daar moeite mee te hebben, kunnen de ziekte aan het licht brengen. Ze ligt immers ten grondslag aan het ’falen’. De pati ënten hebben geborgenheid en veiligheid nodig. Rust en regel maat. T" J volwassenen juist op eigen kracht verworven moeten worden. Michael was in die periode door een Amsterdamse vriendin afge wezen. Dat is een ervaring die miljoenen mensen doormaken, ent kan dit het gevoel te falen, versterken. Michael ging ook an dere kenmerken van de ziekte GOUDA/WADDINXVEEN - Vrijdag 23 en zaterdag 24 april wordt in samenwerking met Pas se-Partout International uit Wad dinxveen een feestelijke lente ver- koop-expositie georganiseerd van schilderijen en grafieken in win kelcentrum Nieuwe Markt Passa ge te Gouda. Passe-Partout International verte genwoordigt een groot aantal kun stenaars uit binnen- en buiten land. Hun werken variëren van klassieke tot zeer modern en ab stract. Ook presenteert men sinds vorig jaar een unieke collectie moderne werken van twee Amerikaanse en een Israëlische kunstenaar die in korte tijd veel furore maakten in Nederland. Naast veel olieverfschilderijen zijn er tijdens de expositie ook grafische werken te bewonderen, onder meer van de Rotterdamse kunstenaar B. Kemper en de Amerikaans-Nederlandse Patty Harpenau, waarvan het werk valt onder de ‘nieuwe Cobra'. Tijdens de lente verkoopexpositie in de Goudse Nieuwe Markt Pas sage ontvangt men bij aankoop van een schilderij maar liefst 50% korting op de lijst! Vanzelfsprekend zijn tijdens bei de expositiedagen voortdurend medewerksters van Passe Partout International present om belang stellenden van de gewenste infor matie te voorzien. De expositie vindt plaats op het binnenplein van winkelcentrum Nieuwe Markt Passage en is ge opend op vrijdag 23 april van 11.00-18.00 uur en op zaterdag 24 april van 10.00-17.00 uur. ven is ook totaal veranderd. Die ziekte, die ellende, heb je zo in tens meebeleefd, daar hou je wat van over.' Toch zijn er ook de goede herin neringen. ‘Hij had humor, we hebben ook veel gelachen. Je denkt aan hoe het had kunnen zijn als de dingen anders waren gelopen. In die moeilijke tijd zijn we toch sterk naar elkaar toege groeid.' Het verwerken van alle gebeurte nissen doen ouders samen met lot- genoten. Velen zijn aangesloten bij Ypsilon, een vereniging van ouders en andere familieleden van psychotische of schizofrene men sen. Daar hebben ze geleerd niet alleen te staan, ook niet in hun er varingen met falende hulpverle ning en een volslagen onbegrip in de omgeving. ‘Dat contact met anderen die je begrijpen is heel fijn. Het is net alsof je thuiskomt. Al die ouders die de eenzaamheid rond hun kind zelf hebben meegemaakt... en het kan iedereen overkomen.' Ypsylon is gevestigd op het adres Grindweg 135, 3054 VJ in Rot terdam, tel. 010- 4183050/4185608. Daarnaast bestaat de stichting La byrint, een zelfhulporganisatie van familieleden, partners en vrienden van psychiatrische pati ënten. Het gaat daarbij niet alleen om patiënten met schizofrenie. Ze organiseert steungroepen en geeft informatie: Adres: F.C. Donder- straat 29, 3572 JB in Utrecht, tel. 030-712610. Ongeveer een uur nadat hij de kliniek verlaten had, bracht een verpleger Michael’s moeder in summiere bewoordingen van zijn vertrek op de hoogte. Bezorgd vroegen de ouders zich af, waar om men hem onder deze omstan digheden op eigen houtje had la ten gaan. Bij het verstrijken van de avond nam hun ongerustheid toe en tegen elf uur besloten zij hem te gaan zoeken. Misschien was hij op zoek naar rust recht- Vermogen Dij koppel bij [AFMETINGEN INTERIEUR (in mm.): Breedte opening ochterdeur 1314 Hoogte opening achterdeur 1370 Breedte tussen wielkassen Laadvolume (m m’) Opp. laadvloer (in m’) Naam: Adres: I Postcode/woonplaats: Telefoon (voor controle op bezorging): ‘doorhalen wat niet van toepassing is. Bon in open envelop. I zonder postzegel, zenden naar Rijn en Gouwe, I Antwoordnummer 10008 2400 VB Alphen aan den Rijn 106 ACE UTO ROi aai >■*■1 iSSH I

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 17