Groene Hart regio in 1995 MAAK ZELF EEN KEUZE Vervuilende bedrijven opvangen bij Doelwijk ‘Op de werkvloer moet het gebeuren II Zwemdiploma A voor twee gehandicapten 6 REO signaleert grote behoefte Joop van Uunen is verhuisd Kabinet steunt regio Groene Hart Rommel markt bij Jodokus Concerten Concordia I t I I I I I I I ii 1111 mn Rijn en Gouwe André de Bruin steunt beleid Karei van Soest Levendige discussie toekomst openbaar onderwijs Minder omzet Mulder Boskoop Showcase in De Tunnel met 1ste Avenu K Ons telefoonnummer is ongewijzigd 01828-16167 8 Alle verzekeringen voor uw bedrijf en particulieren adres: Mercuriusweg 28 Waddinxveen PENSIOENEN HYPOTHEKEN SPAARSYSTEMEN FINANCIERINGEN Assurantiekantoor k Streekplan Centraal E I Woensdag 28 april 1993 Weekblad voor Waddinxveen Postcode/woonplaats: J in het Gouwebad ‘de Sniep' geslaagd is voor het KNZB-diplo- ma A. (Foto: A. Both). 1 Ja, bezorg mij gratis twee weken Rijn en Gouwe, vóór uur. Daarna kies ik het volgende abonnement: Naam: Utrecht, dringend is gewenst. Op dit moment zijn de besturen van het Alphense Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) en het Goudse Interge- meentelijk samenwerkingsorgaan Midden-Holland (ISMH) reeds bezig met het tot stand brengen van een nieuwe regeling voor het gebied Zuid-Holland Oost. Hiertoe is het projectbureau Het Groene Hart in het leven geroe pen en is het basisdocument ‘Op weg naar het Groene Hart1 ge schreven. Aan de gang is een be stuurlijke rondgang langs de deel nemende gemeenten om het basis document, en de daarin geformu leerde uitgangspunten, te bespre ken. veen te ontwikkelen, omdat het goed bereikbaar is via rijksweg Al2, het ver afligt van bestaande woningen en er bovendien al een milieubelastend bedrijf is geves tigd. Het verplaatsen van bedrijven is een kostbare zaak, die niet meer uit het stads- en dorpsvernieu- wingsfonds betaald kan worden. Het REO verzoekt de provincie en het rijk hiervoor een bedrag toe te kenne. Ook de sanering van vervuilde locaties is kostbaar en komt in veel gevallen voor reke ning van bedrijven. In het rapport wordt de suggestie gedaan dat de provincie hiervoor risico-dragend kapitaal ter be schikking stelt tegen ’zachte’ voorwaarden. Het REO vraagt daarnaast of de provincie de resul taten van het onderzoek wil ver werken bij de herziening van het streekplan Zuid-Holland Oost. De showcase van zaterdagavond 1 mei in De Tunnel in Boskoop wordt gehouden voor mensen uit de business en de media, waarbij hieuw materiaal en eerdere songs van 1ste Avenue live worden ge bracht. Een beperkt extra aantal entree-kaarten voor de fans zullen in de voorverkoop en aan de zaal verkrijgbaar zijn. BOSKOOP - Mulder Boskoop NV (producent van truckmixers, beton- en bandtransportinstalla- ties) heeft over 1992 een omzet behaald van 17,6 miljoen tegen over 20,3 miljoen in 1991. Dat blijkt uit de vorige week vrij dag 23 april gepubliceerde jaarcij fers van het Boskoopse bedrijf, waar ook veel Waddinxveners werken, dat overigens opdrachten over de hele sector boekte. Het resultaat uit gewone bedrijfs uitoefening bedraagt bij Mulder Boskoop NV over 1992 1.138.000,-. Dit was in 1991 1.379.000,-. Het positieve resul taat na belastingen bedraagt over 1992 748.500,-, tegenover 865.000,- in 1991. De financiële gegevens van eigenaar Van Mook Beheer BV zijn over 1992 tijds- evenredig betrokken in de consoli datie. Reeds in het bedrijfsbericht van 31 augustus 1992 voorzag het Boskoopse bedrijf een terugval van vele nationale en internationa le bouwactiviteiten, mede als ge volg van de ingezette recessie. Hierdoor en door de sterke positie van de gulden op de internationa le markt is de prijsconcurrentie verder verhevigd. Ook door een scherpe kostenbewaking is de te ruggang in het resultaat beperkt gebleven. Overeenkomstig de statuten zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die in het Bos koopse bedrijfskantoor wordt ge houden op vrijdagmiddag 25 juni om vier uur, worden voorgesteld een gedeelte van het resultaat over 1992 uit te keren als divi dend aan de houders van gewone aandelen. Voorgesteld wordt over 1992 1,75 per gewoon aandeel van 20,- in contanten uit te keren (was over 1991 2,- per aandeel). Op grond van de huidige gang van za ken wordt ook voor 1993 een posi tief resultaat verwacht. Vanaf 31 mei 1993 zullen het jaarverslag en de door de directie opgemaakte jaarrekening over 1992 ten kantore van Mulder Bos koop NV voor aandeelhouders ter inzage liggen. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders zal directeur K. Kranenburg na een dienstver band van meer dan 40 jaar met ingang van 1 mei 1993 gebruik maakt van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden. De raad van commissarissen van Mulder Boskoop NV heeft L. G.M. van Mook met ingang van heden aangesteld als gedelegeerd commissaris, die tijdelijk met het bestuur zal zijn belast. GOUDA/WADDINXVEEN - Het in Gouda aan de Hoge Gou we gevestigde projectbureau Het Groene Hart, dat mede namens Waddinxveen bezig is met de op zet van een Groene Hart-regio, is verheugd over het standpunt van het kabinet-Lubbers. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) heeft na melijk namens het kabinet de ‘Overlegnotitie herziening Wgr- indeling' naar de Tweede Kamer gestuurd. In deze notitie geeft het kabinet haar voorlopige standpunt over de herziening van de Wgr-regio-inde- lingen van de Nederlandse provin cies. In het stuk stamt het kabinet onder meer in met de samenvoe ging van Midden-Holland en Rijnstreek tot het nieuwe Wgr-ge- bied Zuid-Holland Oost. Verder meent de regering dat de vorming van een duidelijk herken bare Groene Hart-regio, bestaan de uit Midden-Holland, Rijn streek en het gebied West- k_ i lil l,710114l,00400011 WADDINXVEEN - De Wad dinxveense onderwijshistoricus dr. André de Bruin (Bilderdijk- laan) steunt van harte het on derwijsbeleid van wethouder Karei van Soest (VVD), die sterk geneigd is grotere be- stuursverantwoordelijkheden binnen het openbaar basison derwijs te leggen bij de ouders van leerlingen. ‘Hij durft dat ook vanwege de goede ervaringen die de wet houder heeft met de samenwer kingsschool voor HAVO-Athe- nemum‘, betoogde André de Bruin vrijdagavond voor de RTW-radio. ‘Met zo’n be stuursvorm kan geen enkele ouder achtergesteld worden. Dat is een groot voordeel*. ‘Voor ouders is het grote ver schil tussen openbaar en bij zonder onderwijs dat het bij zonder onderwijs ieders gods dienstige overtuiging weegt. Kinderen aanmelden mag, wel maar als het echt aankomt op essentiële invloed dan heb je nul-komma-nul te vertellen*. Volgens de Waddinxvener is in dit dorp overigens sprake van een ‘zeer humane overlegsitua tie* tussen het gemeentebestuur en de scholen. Naar de over legorganen binnen bet open baar onderwijs wordt volgens hem door de liberale wethou der zeer serieus geluisterd. ‘Helaas is het in Waddinxveen wel zo geweest dat de ouders weggelopen zijn van de open bare Klaas de Vriesschool (Herman Heijermanslaan), om dat daar te veel gekleurde kin deren zaten. Dat siert het bij zonder onderwijs niet, want zij voerden een zodanig selectief beleid dat die kinderen niet werden toegelaten en ontstond er mede daardoor een onder wijsprobleem. Dat kan niet*. André de Bruin, die voorstan der is van een zelfbewuste openbare school ais ontmoe tingspunt voor alle culturen en opvattingen, onderstreepte dat de kwaliteit van het onderwijs en de prestaties van de leerlin gen uiteindelijk worden be paald door de man of de vrouw voor de klas en niet door de bestuursvorm. ‘En ik spreek uit eigen ervaring*. Het projectbureau is zeer ver heugd dat de regering het stand punt over de wenselijkheid van een Groene Hart-regio heeft over genomen. Verwacht wordt dat dit standpunt van het kabinet een be langrijke steun in de rug zal blij ken voor de eigen activiteiten in dit kader. De mogelijkheden om te komen tot een goed regionaal bestuur voor het Groene Hart zijn door deze notitie fors verbeterd. Daardoor kon wel een heldere eindconclusie getrokken worden. Dat deed tenslotte discussieleider Henk Schaaf, hoofdredacteur van het door het ministerie van On derwijs en Wetenschappen in Zoetermeer uitgegeven onderwijs- tijdschrift Uitleg. ‘De kwaliteit van het openbaar on derwijs is belangrijker dan de be- stuurvorm, maar deze moet wel verbeterd worden', concludeerde de onderwijsjourna list. Die verbetering is volgens hem mogelijk door de invoering van een bestuursvorm, zoals die nu wordt gebruikt door de samen werkingsschool voor Havo-Athe- neum in Waddinxveen en waarin de ouders de eerste viool spelen. Bovendien biedt deze bestuurs vorm mogelijkheden voor wijkge richte toekomstige samenwer kingsscholen voor basisonderwijs. De laatste conclusie was overigens al getrokken in het door VVD- wethouder Karei van Soest en de inleiders zeer gewaardeerde rap port ’Onverdeeld achter de open bare school’. Dit rapport is opgesteld om de ge hele Waddinxveense gemeen schap te informeren over de mo gelijke veranderingen en adviezen inzake het behoud van lokaties openbaar basisonderwijs, be stuursvorm en fusiemogelijkheden met het bijzonder onderwijs. Ouders die zich willen oriënteren op een actieve rol in het openbaar onderwijs of zij die willen weten wat ’het openbaar onderwijs’ be zig houdt, wordt dan ook aangera den het rapport te lezen. Het is te verkrijgen bij de afde ling onderwijs in het gemeente huis van Waddinxveen en bij de afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Openbaar Onder-, wijs (tel. 01828 - 15718). Het rapport bevat bovendien een schematische analyse van de gods dienstige basisscholen in' Wad dinxveen. Hoewel de openbare school in Waddinxveen goed bekend staat - zo barst de openbare Kohnstam- MAVO aan de Mauritslaan ’uit haar voegen’ - moet de aantrekke lijkheid daarvan nog meer worden vergroot. GOUDA/WADDINXVEEN - In Midden-Holland is tussen nu en het jaar 2005 behoefte aan 60 hectare bedrijfsterrein voor de opvang van milieubelastende bedrijven uit deze regio. Om aan een deel van die behoefte te voldoen zou ten noorden van de rijksweg A 12 (Utrecht-Den Haag), bij het bedrijfsterrein Doel wijk aan de Bredeweg in Waddinxveen, een nieuw bedrijfster rein moeten komen. Een reservelocatie kan liggen ten oosten van het bedrijventerrein Broekvelden - Groote Weetering in Bode graven. WADDINVEEN - De Amsterdamse onderwijssocioloog drs. S. Karsten, zijn Rortterdamse collega drs. J. Braster en de Wad dinxveense onderwijs-geïnteresseerde drs. D. Lont. Dat waren vorige week donderdagavond in de Kohnstammschool voor open baar MAVO aan de Mauritslaan de drie spraakmakende inlei ders van een levendige discussie over de toekomstige bestuurs vorm van het Waddinxveense openbaar onderwijs. Meningsvor ming daarover is absoluut noodzakelijk, omdat het kabinet-Lub- WADDINXVEEN - Het Wad dinxveense particuliere kinder dagverblijf ‘Jodokus* aan de Mer curiusweg in Waddinxveen-Zuid heeft een rommelmarkt en een zo merfeest in voorbereiding, zo laat leidster Simone de Jong weten. Zaterdagmiddag 8 mei wordt er een rommelmarkt opgezet. Deze zal van 13.00 tot 16.00 uur ge houden worden op het speelplein van het kinderdagverblijf. De op brengst zal ten goede komen aan de aanschaf van nieuw buitens peelgoed. Zaterdag 28 augustus staat er weer een zomerfeest op het pro gramma voor alle kinderen, ou ders en personeelsleden. Verschillende dansen werden zit tend in de rolstoel vertoond. Het waren dansen zoals die ook wor den gedanst door valide mensen. In de rolstoel gaat dat natuurlijk op een andere manier, maar het ging allemaal keurig op maat en het was een lust voor het oog dit rolstoeldansen gade te slaan. De bedoeling van de demonstratie was te tonen dat mensen in een rolstoel niet in een isolement be hoeven te geraken maar op deze manier ook actief kunnen deelne men aan bepaalde activiteiten. Het zwemmen voor gehandicap ten wordt een beetje bedreigd door het gebrek aan voldoende vrijwilligers. Wil het bestuur van de Stichting Zwemrecreatie- en Revalidatie Waddinxveen opti maal kunnen doorgaan dan moe ten er meer vrijwilligers komen. Aan het slot van de demonstratie In het midden (met rode strik) Waddinxvener Wim baas, die De eerste Avenue-cd ’Tears Triumph’ heeft in alle Nederland se en meerdere internationale mu ziekbladen fantastische recensies opgeleverd. Naar aanleiding van de vele lovende reacties uit het buitenland zal de marketing van de nieuwe cd nog meer gericht zijn op de internationale markt, zo laat de Stichting Muzikanten collectief Waddinxveen weten over de band waarvan de boekin gen zijn ondergebracht bij Artis- tock Agency in Hilversum, terwijl Rock On Worldwide het manage ment voert en de promotie coördi neert. Dit is één van de conclusies van een onderzoek van het Regionaal Economisch Overleg Midden-Hol land (REO). Voorzitter J.M. de Koning van de werkgroep REO (Regionaal Economisch Overleg) heeft dit rapport vorige week dinsdag 20 april in het Haagse Provinciehuis aangeboden aan de Zuidhollandse gedeputeerde me vrouw drs. I. Günther (economi sche zaken). In Midden-Holland is een tekort aan goede vestigingsmogelijkhe- den voor milieubelastende bedrij ven. Het REO, waarin de ge- BOSKOOP - In het jongerencen trum De Tunnel in Boskoop is za terdagavond 1 mei om tien uur tijdens een grote showcase de Ne derlandse rockgroep 1st Avenue te zien en te horen. De rockgroep 1st Avenue zal nog dit jaar hun tweede cd afleveren. Tijdens de laatste bespreking met de produktie-maatschappij Bol land en Bolland en CNR-Indisc werd besloten vaart te zetten ach ter de release van de tweede cd van Nederlands beste (hard)rock act. De band is druk bezig met het schrijven en kiezen van songmate- riaal, waarvan het meeste single- gevoelig zal worden. Vanaf vol gende maand gaat 1st Avenue de studio in onder leiding van Okkie Huysdens om de songs uit te wer ken. De komende zomermaanden doet 1st Avenue ook nog een aantal buitenlandse optredens en festi vals. rolstoeldansen bedankte Wim Baas uit Waddinxveen voor de be langstelling en voor de geboden mogelijkheid deze demonstratie te kunnen geven. bers het voornemen heeft de bestuursvorm van het openbaar on derwijs op termijn ingrijpend te veranderen. Aanwezig in de aula van de Prof. Kohnstammschool waren leer krachten, vertegenwoordigers jjit de overlegorganen, ouders, raads leden (D66 en PvdA), onderwijs wethouder Karei van Soest (VVD), bestuursleden van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs, genodigden uit het bijzonder ba sisonderwijs en belangstellenden uit de Goudse streek. In de discussie fungeerde de Am- belangrijk sterdamse onderwijssocioloog drs. J S. Karsten, die meent dat ver nieuwing van het openbaar onder wijs in Waddinxveen op de (school)werkvloer moet gebeuren, als aanjager. Steeds als men tot een gemeen schappelijk standpunt neigde te komen probeerde hij de deelne mers aan de discussie op het ver keerde been te zetten. Een kwartaalabonnement a 79,80 Automatische betaling d mv machtiging. J Een maandabonnement a 127.30 Automatische betaling d m v machtiging. Voor de auloniabsche af schilling van he* abonnementsgeld is dK mip bank/giro rekeningnummer wordt gekoerst op de kaders zoals aangegeven in de aangescherpte Wet gemeenschappelijke regelin gen, de Wgr-plus. Dit betekent dat de samenwerking het karakter van verlengd lokaal bestuur be houdt, maar een minder vrijblij vend karakter zal krijgen. Op termijn wordt gestreefd naar een verdergaande oplossing en zal, indien de mogelijkheden dat toelaten, overgegaan worden tot de oprichting van een regionale bestuursautoriteit. - De samenwerking krijgt in ieder geval vorm binnen het gebied van het huidige regio’s Midden-Hol land en Rijnstreek. Gestreefd wordt echter naar een territoriale uitbreiding om te komen tot één gebied voor het hele Groene Hart. Daartoe zal op korte ter mijn contact gelegd worden met de stuurgroep regionale samen werking West-Utrecht. Na de bestuurlijke rondgang zul len deze zomer de randvoorwaar den definitief worden vastgesteld. Aan de gemeenten zal gevraagd worden deze uitgangspunten door een raadsbesluit te bekrachtigen. Vervolgens zal in het najaar, op nieuw in samenspraak met de ge meenten, verder gewerkt worden aan het taken- en bevoegdheden pakket dat aan het nieuwe orgaan opgedragen zal worden. Ook hier voor worden in het concept-basis- document de eerste bouwstenen aangedragen. Tevens zal de gemeenschappelijke regeling worden ontworpen, als mede de bijbehorende bestuurlij ke en ambtelijke organisatiestruc turen, het nieuwe orgaan kan vol gens het draaiboek per 1 januari 995 van start gaan. Angrid de Wit krijgt haar KNZB-A-diploma in het Gouwebad ‘de Sniep'. (Foto: A. Both). WADDINXVEEN - De Stichting Zwemrecreatie- en Revalida tie Waddinxven organiseert elke woensdagavond in het Gouwe bad De Sniep recreatiezwemmen voor gehandicapten. Hieraan nemen wekelijks zo’n 150 mensen deel. Getracht wordt ook de genen die dat wensen op te leiden voor het behalen van een zwemdiploma. Vorige week woensdagavond was het dan zover. Angrid de Wit en B. van Dijk konden deelnemen aan het zwemmen voor het KN- ZB-diploma A. Angrid heeft vier seizoenen getraind en de heer Van Dijk twee seizoenen. Groot was de belangstelling voor deze twee kandidaten. De gehele tribune in het overdekte zwembad leefde met hen mee. De laatste seconden van het onderdeel wa tertrappen werd meegeteld door het aanwezige publiek. Groot was de vreugde bij Angrid de Wit en B. van Dijk dat ze nu ook in het bezit zijn van het zwemdiploma A. Een geweldige prestatie die niet alleen werd be kroond met het diploma, maar ook met bloemen van het stich tingsbestuur en enkele bezoekers. Het zwemmen voor gehandicap ten in Waddinxveen is uiteinde lijk voortgekomen uit het peuter- zwemmen. Een vijftigtal vrijwilli gers spant zich regelmatig in om het zwemmen voor gehandicapten in goede banen te leiden. Fysio therapeute Jonet Warmenhoven van de Boezemweg is de motor in dit grote geheel. Ter gelegenheid van het diploma- zwemmen voor gehandicapten werd er een demonstratie rolstoel dansen gegeven in een ruimte naast het diepe bad door de Goudse rolstoelvereniging. Wekelijks oefent deze groep in het activiteitencentrum De Ro^ tonde in Gouda. Van deze vereni ging zijn ook mensen uit Wad dinxveen lid. zeven M/W Telefoon Ivoor controle op be/orgingi •doorhalen wat niet van toepassing is VP 2 I Een kwartaalabonnement a f 81.30 Betaling d.m.v toegezonden acceptgiro's. I WADDINXVEEN - Op 30 april (Koninginnedag), 4 mei (Doden herdenking) en 5 mei (Bevrij dingsdag) verzorgt de Waddinx veense muziekvereniging Concor dia diverse activiteiten. Op 30 april zullen zeven leden van de harmonie, twee slagwer kers, één op bariton, twee trombo- nisten en twee trompettisten, va- derlandse liederen spelen tijdens twee schoolaubades. De eerste aubade begint om 8.45 uur bij de hervormde Bethel school (Heggewinde) en de twee de aubade wordt gegeven om 9.15 uur bij de hervormde Rehoboth- school (Sperwerhoek). Dinsdagavond 4 mei zal Concor dia de Dodenherdenking bij het oorlogsmonument aan het Sta tionsplein in Waddinxveen muzi kaal begeleiden. Het bejaardentehuis De Zevens ter in Zevenhuizen heeft de Wad dinxveense harmonie en het slag- werkensemble weer uitgenodigd een concert te geven dat in het te ken zal staan van de bevrijding. Naast populaire muziekwerken (Highland Ball, Twins, Princess Streetparade en Cornfield Rock) zullen er voor de ouderen ook va derlandse liederen gespeeld wor den (Holland Jubelt en Neerlands Jubelmars). Ook zal de harmonie onder lei ding van Gerrit de Knegt geza menlijk met het slagwerkensem- ble onder leiding van Jan Alblas enkele marsen ten gehore bren gen. Op zaterdag 15 mei wordt er in het clubgebouw De Hoge Noot (J.W. Frisoweg) van de muziek vereniging Concordia van 9.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt ge houden. In beide lokalen staan er standjes waar bruikbare artikelen, zoals electrische apparaten, huishoude lijk spullen, boeken, spelletjes en puzzels verkocht worden. Bruikbare artikelen kunnen nog tot vrijdag 14 mei ingeleverd wor den in het clubgebouw aan de J.W. Frisoweg in Waddinxveen. Men kan daarvoor eerst even bel len met 01820-24412 of 01828-18150. meenten in Midden-Holland (Waddinxveen, Boskoop, Zeven- huizen-Moerkapelle), de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland en de pro vincie Zuid-Holland samenwer ken, heeft daarom het onder zoeksbureau BRO Adviseurs in Vught de opdracht gegeven daar een onderzoek naar te verrichten. Dit onderzoek moet duidelijkheid geven over de vraag naar en het aanbod van vestigingsmogelijkhe- den voor milieubelastende bedrij ven in Midden-Holland. Het REO adviseert de locatie in Waddinx- GOUDA/WADDINXVEEN - De Goudse gemeenten en die in de Rijnstreek, allemaal gelegen in het Groene Hart van Holland, gaan een nieuw en groter samenwerkingsorgaan oprichten. Van die Groene Hart-regio (‘regionale bestuursautoriteit') zullen ook de gemeenten Waddinxveen, Boskoop en Zevenhuizen-Moerka- pelle deel uitmaken. De dagelijkse besturen van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) en het Inter gemeentelijk Samenwerkingsor gaan Midden-Holland (ISMH) werken intussen al volop aan de oprichting van dat nieuwe samen werkingsorgaan van de gemeenten in Midden-Holland en de Rijn streek. In Midden-Holland zijn dat Berg ambacht, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Moordrecht, Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel, Ou derkerk, Reeuwijk, Schoonhoven, Vlist, Waddinxveen en Zevenhui- zen-Moerkapelle. In de Rijnstreek zijn dat Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Jacobswou- de, Nieuwveen, Nieuwkoop en Rijnwoude. Op termijn is het bedoeling een samenwerking te realiseren voor het hele Groene Hart. Deze be stuurlijke werkzaamheden zijn een direct gevolg van de op 31 au gustus 1992 te Nieuwkoop uitge sproken intentie van de 19 betrok ken gemeenten. Effectieve intergemeentelijke sa menwerking stoelt op het vertrou wen en de actieve medewerking van de deelnemende gemeenten. Bij het vormgeven aan de nieuwe samenwerking moeten de gemeen ten dus voorop staan. Daarom zal een delegatie van beide besturen een rondgang houden langs de ne gentien gemeenten in Midden- Holland en Rijnstreek. In een open dialoog zullen de opvattin gen van de gemeenten geïnventa riseerd worden. Om na afloop van de rondgang conclusies mogelijk te maken, hebben beide besturen een con- cept-basisdocument opgesteld on der de titel ’Op weg naar het Groene Hart’. Met dit stuk om de hand zullen de gesprekken met de gemeenten gevoerd gaan worden. Aan dit do cument zal een brede versprei ding in de regio worden gegeven. In het basisdocument zijn de randvoorwaarden aangegeven waaraan de regionale samenwer king in de toekomstige Groene Hart-regio zal moeten voldoen. Deze punten zullen tijdens de rondgang aan de gemeenten wor den voorgelegd. Kortweg komen deze op het volgende neer: - De samenwerking moet een meerwaarde opleveren, zowel voor de deelnemende gemeenten als voor de burgers. Vele voor de burger belangrijke zaken spelen op het regionaal niveau. Te den ken valt aan de woning- en ar beidsmarkt, het vervoer, vrije tijdsbesteding en onderwijs. De ligging in het Groene Hart geeft, met name door het ruimte lijk beleid, een goede basis om ge zamenlijke belangen te beharti gen. De meerwaarde zal vooral zitten in een grotere daadkracht en effectiviteit. Daarnaast kunnen bepaalde taken, zoals op het ge bied van het milieu, beter en goedkoper worden uitgevoerd bij een groter draagvlak. - Het nieuwe samenwerkingsor gaan zal tenminste de bestaande taken en bevoegdheden van het IGOR en het ISMH overnemen en daarbij uitgaan van de meest vergaande taakopdracht per deelterrein. Op termijn zal een voor alle gemeenten gelijk taken pakket tot stand komen. - De samenwerking moet een vol doende democratisch gehalte heb ben. Mede afhankelijk van het ta kenpakket da het nieuwe orgaan zal krijgen, zal de bestuursstruc tuur gekozen moeten worden. Als er sprake is van een beperkt ta ken- en bevoegdhedenpakket kan volstaan worden met getrapte ver kiezingen door de gemeenteraden. Als echter een meeromvattend ta ken- en bevoegdhedenpakket overeengekomen wordt, zal ook de bestuursstructuur anders opge zet moeten worden; dan komen rechtstreekse verkiezingen als mo gelijkheid in het vizier. - De vorming van het nieuwe sa menwerkingsorgaan moet passen in bestaande toekomstige wettelij ke kaders. In eerste instantie Adres handtekening Bon m open envelop. I zonder postzegel. zenden naar Rijn en Gouwe, Antwoordnummer 10008 I 2400 VB Alphen aan den Rijn Eén van de uitgangspunten is dat beide besturen - op termijn - na drukkelijk streven naar een regio voor het hele Groene Hart. Het projectbureau Het Groene Hart heeft naast de eigen ge meenten onder meer de minister Dales van Binnenlandse Zaken, de provincie Zuid-Holland, de ge meenten in West-Utrecht en de lokale en regionale politieke par tijen geïnformeerd over dit stand punt. De meeste reacties op het basisdocument zijn tot nu toe zeer positief. Dat kan door in toenemende mate de ouders te betrekken bij de gang van zaken. ‘Sterke troefkaart van de openbare school is dat alle ouders dezelfde rechten hebben', stelde Waddinxvener drs. D. Lont als lid van de werkgroep die ver antwoordelijk is voor het rapport ‘Onverdeeld achter de openbare school'. Tevens moet gelet blijven worden op de kwaliteit van het onderwijs. Discussie over het toekomstig be stuur van het openbaar onderwijs is daarom nodig. Ouders moeten in de toekomst over meer belang rijke onderwijszaken meebeslis sen. Opvallend was dat de inleiders meenden dat tussen de openbare basisscholen didactisch-pedagogi- sche verschillen mogelijk moeten zijn als het schoolteam en de ou ders dat willen. De besluitvorming kan daarom al len in de school plaatsvinden. Wie onderwijs en opvoeding ter harte gaan, zal aan deze meningsvor ming willen deelnemen. Dat kan alleen op democratische wijze. Als iedereen gelijke rechten heeft. Dat is in de openbare school het geval. Dat allen die bij het openbaar on derwijs betrokken zijn die menin gen delen, mag afgeleid worden uit het feit dat vier werkgroepen (37 personen) bereid waren vele avonden te benutten om het eer dergenoemde plaatselijke onder- wijsrapport samen te stellen. Niet voor niets bestaat er in de regio hiervoor veel belangstelling. Tot slot poneerde ’aanjager’ Kars ten nog twee stellingen. De eerste luidde: ‘Bestuursvorm en kwali teit van de bijzondere school zijn beter'. Van deze stelling bleef weinig overeind. Er zijn in Nederland vele goede en zelfs slechte scholen. Openba re en bijzondere. De bestuurvorm is daarvoor niet bepalend. Wat dat betreft zou er in Waddinx veen niet veel veranderd behoe ven te worden, werd opgemerkt. Dat men de openbare school des alniettemin wil promoten en ver der democratiseren vindt vooral haar verklaring in het feit dat de schaalvergroting van alle scholen dwingt tot nadere bezinning en dus tot grotere betrokkenheid. Wél werd in dit verband gesteld dat het Waddinxveense openbaar onderwijs niet gebaat zou zijn met een wethouder wiens hart bij de godsdienstig georiënteerde school ligt. Daarmee werd ook een voorproef je genomen van de gemeente raadsverkiezingen in maart 1994. In Waddinxveen is echter het on derwijs langjarig in handen van politici van PvdA en VVD.

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 11