Actie voor Raadsleden bij verkeerslicht graveren kenteken een stelletje boerenjongens Met zomaar ilzsfa Lidmaatschap kost 25 gulden Waddinxveen 760jaar Planten- markt van Korbis en De Gouwe Vakantie periode uitkerings gerechtigden Man (31) door politie betrapt ii Rommelmarkt WSE-voetbal Herdenkings- penning is te koop bij Rabobank Moeders in Derde Wereld L is ,1 1 De Ridder als het om uw Nachtrust gaat. De Ridder fè Nachtrust-Adviseur WADDINXVEEN - Zonen van ontginners, flink uit de kluiten gewassen boerenjongens uit het noordwesten van het huidige Zuid-Holland, stonden in 1233 - dit jaar 760 jaar geleden - aan het begin van de ontwikkeling van het huidige Waddinxveen. te- *5 Ite a Naam Parochie De Gouwe Korbis Ka in het veen Vervening Autodiefstallen -jo i Pagina 33 Woensdag 5 mei 1993 Weekblad voor Waddinxveen «Hffr. >1 v""** '^//A ‘'A ;e- De Waddinxvener A.J. Glasbeek (Peuleyen) was de eerste 760 WADDINXVEEN Bij Het bestuur van de vereniging Historisch Genootschap Wad dinxveen tijdens de ondertekening van de oprichtingsacte. Van rechts naar links notaris mr. J.A.M. Kock, vice-voorzitter J.D. Geel, voorzitter en oud-notaris J. in 't Hol, secretaresse C.J.Th. de Jong-Steenland en lid H. Smid. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN 1233-1993 WADDINXVEEN - Op de slot dag van de jeugd houdt WSE- voetbal zondag 6 juni een rom melmarkt op het complex De Lansbrekers (Willem de Rijke- laan). De spullen daarvoor kunnen vanaf dinsdag 1 juni elke avond tussen acht en negen uur worden ingele verd. De traditionele ouder-kind wed strijden van WSE voor pupillen en M- en C-junioren worden op de avonden van maandag 10, dins dag 11 en woensdag 12 mei ge houden. WADDINXVEEN - Zondag 9 mei is het Moederdag en de We reldwinkel Waddinxveen (Konin gin Wilhelminaplein) vraagt daar om extra aandacht voor de vrou wen en moeders in de Derde We reld. In de Wereldwinkel zijn er weer nieuwe, betaalbare artikelen geko men uit diverse landen in de Der de Wereld, zoals handgemaakte geschenken. Voor levensmiddelen, kunstnijver heid en sieraden betekent het dat een groot deel van het werk is verricht door vrouwen. De vrou wen en moeders zorgen soms ge heel voor het dagelijks inkomen. Daarnaast hebben zij de zorg voor het gezin, .verbouwen het voedsel en moeten vaak grote afstanden lopen voor drinkwater. Vrouwen in de Derde Wereld moeten heel vindingrijk zijn om dit alles voor elkaar te krijgen. SOS-Wereldhandel heeft al veel kleine producenten kunnen vin den die heel mooie produkten ma ken. Met overleg en afspraken over vormgeving, kleur en kwali teit komen er steeds mooie nieu we artikelen en levensmiddelen in de Wereldwinkel. De producenten krijgen een goede prijs betaald en kunnen zo een beter bestaan op bouwen. Zaterdag 1 mei en vrijdag 7 mei is er in de Wereldwinkel weer ge legenheid koffie te proeven en een stukje mokkataart. Een speci aal Moederdag-recept. Het recept kan gratis worden meegenomen. Wie zich vandaag de dag gaat oriënteren op het gebied van bo dems en matrassen, zal er versteld van staan wat er al niet mogelijk is. U doet er dan verstandig aan om eens bij De Ridder Nachtrust Adviseur naar binnen te stappen. Als geen ander weten de adviseurs van De Ridder dat een goede nachtrust ook voor u van vitaal belang is. Bij De Ridder vindt u dan ook slaapsystemen die voor zover het aan het bed kan liggen, u een perfecte nachtrust garanderen, b.v. Elisma lattenbodems, de nieuwste generatie van Lattoflex. Het merk Lattoflex staat als uit vinder van de lattenbodem garant voor een eerste klas produkt en be wijst met de Elisma lattenbodem dat goed slapen binnen ieders be reik ligt. Van een eenvoudige vlak ke lattenbodem tot een volledig door afstandsbediening gestuurde elektrisch verstelbare lattenbo dem. Natuurlijk heeft De Ridder daarbij ook de bijpassende ma trassen, vervaardigd uit zuiver na tuurrubber, die een optimaal samenspel met de lattenbodem aangaan. Verstandige mensen kie zen voor De Ridder als het om hun nachtrust gaat. Eik! w i - Ti: Induttneunein Ri’nhavmWeU'- naast KARWEI BOUWMARKT i Het dagelijks bestuur van het Historisch Genootschap bestaat uit voorzitter J. in ’t Hol, vice- voorzitter J.D. Geel, penning meester H. Smid en secretaris C.J.Th. de Jong-Steenland. stolen merk was Volkswagen en nummer drie Ford. De Fiat Uno liet een stijging zien van 77,5%. De markt voor kleine re auto’s is blijkbaar verzadig- baar. Kleine auto’s zijn makkelijk verhandelbaar en sedert het open gaan van het Oostblok is er niet ver van de grens een flinke twee- dehandsmarkt bijgekomen. Dat heeft Duitsland gemerkt. Daar kon men vorig jaar ook een triest record melden: een 100% toena me van de autodiefstal. Het stelen van auto’s is volgens het CRI een vrij simpele manier om je te verrijken en de pakkans is klein. Het opsporen van een ge stolen auto is tijdrovend en kost baar. Een goede en goedkope manier om een auto onaantrekkelijk voor diefstal te maken is het graveren van het kenteken in de autoruiten. Een gestolen auto wordt namelijk vaak met gestolen papieren van een andere auto weer doorver kocht. Alleen als het eigen kenteken in alle ruiten van de auto is gegra veerd, is duidelijk van wie de auto is en kan iedereen zien of de pa pieren kloppen. Dieven hebben dan ook een duidelijke voorkeur voor niet gegraveerde auto’s. Poli tie en verzekeringsmaatschappijen staan daarom van harte achter de ze vorm van diefstalpreventie. Waddinxveen). De eerste honderd leden kunnen voor 30 gulden een speciale herdenkingsmunt aan schaffen. De vereniging Historisch Genoot schap Waddinxven heeft in het bijzinder tot doel de kennis van de geschiedenis van Waddinxveen te bevorderen. Zij wil dat doen door het opsporen, verzamelen en publiceren van gegevens, docu menten en voorwerpen van histo rische betekenis voor Waddinx veen. Het eerste plan is het in september organiseren van een tentoonstelling over de geschiede nis van de Waddinxveense indus trie. w i.i 1 im 11'11' 'v rX— 1 11 1 to y,/. /y door TOM GLASBEEK De kolonisten van buitenaf, overigens niet zomaar een stel letje boerenjongens, namen met hun activiteiten Waddinx veen op in de vaart der volke ren. Ze kregen in de buurt van de Oude Gouwe door koop een stuk grond in gebruik tussen Piclede en het land van Jacke- linus (Jacobus van Sevenhuy- sen). Koop heeft hier overigens niet onze betekenis van iets in eigendom krijgen, maar meer het mogen gebruiken van de grond tegen betaalde voor waarden. WADDINXVEEN - Volgende week woensdagmiddag 12 mei stappen de leden van de Waddinxveense raadscommissie voor Openbare Werken en Verkeer weer op de fiets voor de jaarlijkse fietstocht door het Gouwedorp. Dit jaar voert de toch onder meer langs de fietsroute tussen het Stationsplein en Coenecoop, de woonwijk Zuidplas, de (landelijke) Piasweg en de in recon- strie zijnde Esdoornlaan. ’s Middags om vijf uur vetrekken de commissieleden vanaf het ge meentehuis. De toch is acht kilo meter lang. Aan het begin van de route, op de kruising van de fiets route met de Sniepweg, stellen de raadsleden gezamenlijk omstreeks kwart over vijf de verkeerslichten in werking door een schakelaar over te halen. Als het licht op groen staat ver wijderen zij ook nog de afzet- tingselementen van het fietspad. Dan is er vrij baan voor de fiet sers. De verkeerslichten op dit kruispunt zijn afkomstig van de oorspronkelijke fietsoversteek aan de andere kant van de spoorlijn. Enkele weken geleden zijn de ver keerslichten al verplaatst naar de nieuwe kruising. Het installatie- werk heeft deze week vonden. Vanaf donderdagmiddag 12 mei regelen de verkeerslichten het verkeer. Het nieuwe fietspad is alleen toegankelijk voor fietsers en niet voor bromfietsers. Na de ingebruikname van dever- keerslichten vervolgt het gezel schap haar royte richting Zuid plas, via Coenecoop en het fiets pad langs de Zuidelijke Rondweg. Langs het Zuidplashof en via het fietspad door de Roosje Voshoeve bereiken zij de Piasweg. Fietsend richting Waddinxveen kunnen de raadsleden het fiets- comfort van de Piasweg ervaren. Via de Sniepweg leidt de route dan naar de Esdoornlaan. In de Esdoornlaan zijn de reconstructie- werkzaamheden in volle gang. De rotonde en de fietsvoorzieningen die daar worden aangelegd begin nen zich al af te tekenen. De raadsleden gaan vervolgens via de Esdoornlaan, de Kerkweg- West en de Stationsstraat terug naar het gemeentehuis. Aanslui tend op de fietstocht gaan de Vanuit de Oude Gouwe gemeten krijgt een 25-tal flink uit de klui ten gewassen boerenjongens de opdracht scheisloten te graven van maar liefst 1.250 meter lang. In de koopacte, of liever gezegd ’cope’, wordt gesproken over zes voorling. Om even bij cijfers en oude maten te blijven: de breedte van een hoeve tussen de scheislo ten bedraagt in die tijd bijna al tijd 30 roe, ongeveer 113 meter. Dit levert elke beginnende boer ongeveer 16 morgens bouwland op of anders gezegd een kleine 14 hectare. Een oppervlakte waar een redelijk bestaan op mogelijk is. Na het graven van het slotennet kan de grondwaterstand dusdanig worden verlaagd dat er naar har telust koren kan worden ver bouwd op de vruchtbare veen grond. In de oorkonde wordt vermeld dat er naast allerlei betalingen jaar lijks ook tachtig schepels uitgele zen gerst moeten worden overge dragen. Het graan gaat naar alle waarschijnlijkheid naar Leiden om tot bier verwerkt te worden raadsleden weer met elkaar in de bat in een vergadering van deze raadscommissie onder voorzitter schap van PCW-wethouder J. Neele. Al tweemaal eerder zijn de leden van de commissie voor Openbare Werken en Verkeer op de fiets gestapt. In 1991 gong de tocht door de Zuidplas. Vorig jaar lag het accent op de 30 km-zone, op de woonerven en op de groenvoor zieningen in Waddinxveen-Noord. de vestigingen van de Rabobank Waddinxveen aan de Kerkweg- Oost en Groensvoorde is een ter gelegenheid van de oprich ting van de vereniging Histo risch Genootschap Waddinx veen (HGW) bij de ’s Rijks Munt in Utrecht geslagen her- denkingspenning te koop. De nikkelen en als zilver proefgeslagen herdenkingspen- ning, een initiatief van HGW- bestuurslid ing. T.W. Verweij (Stationsstraat), werd dinsdag 20 april - de 760e ‘verjaardag* van het in 1233 ontstane Wad dinxveen - in de Ontmoetings- kerk (Groensvoorde) gepresen teerd. De van het muntmeestersteken voorziene penning, met een plastic omhulsel verpakt in een sierlijk blauw doosje, kost 40 gulden indien die bij de Rabo- bankl Waddinxveen wordt aan geschaft. Leden die zich aanmelden als lid van het Historisch Genoot schap Waddinxveen (secretari aat Souburghlaan 22, 2741 EL Waddinxveen, telefoon 01828 - 15698) betalen slechts 30 gul den. Op de voorzijde van de herden- kingspenning, die als munt is geslagen, staat de tekst ‘Histo risch Genootschap Waddinx veen. Opgericht 20 april 1993*. De keerzijde wordt gesierd door een fraaie afbeelding van de neo-classistische hervormde Brugkerk aan de Kerkweg- Oost, één van de weinige mo numenten die Waddinxveen rijk is. De tekst hiervan luidt: ‘Ned. Herv. Kerk Waddinx veen. Anno 1837*. Waddinxvener Theus Verweij, een verwoed munten- en post zegelverzamelaar, heeft slechts 100 exemplaren van de herden- kingspenning laten slaan. Dat betekent dat er sprake is van een exclusief aandenken. Van elke bij de Rabobank Wad dinxveen verkochte penning wordt tien gulden afgedragen aan het Historisch Genoot schap Waddinxveen. De Stationsstraat-bewoner heeft in het verleden eerder lo kale herdenkingspenningen uit gegeven. Dat was onder andere het geval bij het 750-jarig be staan van Waddinxveen in 1983 (een zilveren daalder), het 50-jarig bestaan van de spoor lijn Gouda-Alphen aan den Rijn in 1985, het 75-jarig be staan van het Waddinxveemse architectenbureau Stuurman Partners BV aan de Brugweg in 1986 en de opening van de Coenecoopbrug in 1987. WADDINXVEEN - Het ge meentebestuur van Waddinxveen heeft aandacht gevraagd voor de vakantieperiode van uitkeringsge rechtigden. Binnenkort staat de vakantieperio de weer voor de deur. Om misver standen te voorkomen leggen B. en W. uit wat de rechten en plich ten zijn van personen die een uit kering van de gemeente .ontvan gen als zij op vakantie willen gaan. Er mag jaarlijks vier weken met behoud van uitkering op vakantie gegaan worden. Deze vakantie hoeft niet aaneengesloten opgeno men te worden. Voor mensen ouder dan 57 jaar of ouder is een periode van maxi maal 3 maanden vakantie met be houd van uitkering toegestaan. Buitenlanders die naar hun vader land met vakantie willen, mogen meestal zes weken wegblijven. Van deze zes weken wordt echter alleen de eerste vier weken van de uitkering doorbetaald. Men moet van te voren aan de af deling Sociale Zaken doorgeven wanneer en hoelang men op va kantie wil gaan. Na terugkeer van vakantie dient men zich onmid dellijk bij de afdeling Sociale Za ken te melden. Wie te lang op vakantie gaat, wordt de uitkering over die lange re periode niet doorbetaald. Bo vendien loopt men de kans dat de uitkering verlaagd wordt. Voor verdere informatie over dit onderwerp, kan men contact op nemen met de sectie Bijstands- maatschappelijk werk. Deze is da gelijks van 09.00 tot 10.00 uur te lefonisch bereikbaar, telefoon nummer 24642. ten behoeve van de bewoners van de grafelijke burcht aldaar. De Waddinxveense kolonisten hebben overigens nog meer op met Leiden, want ze zijn voor de hoge rechtspraak aangewezen op de baljuw van Rijnland, die in Leiden zitting houdt. Deze relatie met de sleutelstad verklaart mis schien wel de oorsprong van ons gemeentewapen. De kolonisten komen in het Wad dinxveense nou niet direct onder de mensen, maar je kunt ook niet spreken van een door iedereen ge meden gebied. Aan de overkant van de Gouwe, het later genaam de Bloemendaal, zullen de daar al langer gevestigde boeren de nieuwkomers veel sterkte hebben kunnen toewensen. Er bevindt zich dan overigens door het rechttrekken van een vervelende bocht in de Gouwe zelfs wat gronden van de Bloe- mendaalse boeren aan de west kant van de rivier, ingeklemd tus sen de Oude- en Nieuwe Gouwe. Ten zuiden van de Piclede zijn dan ook al flinke delen ontgonnen en het land van Jackelinus, Jaco bus van Sevenhuysen, zal er ook niet ongebruikt bij hebben gele gen. De naam Waddinxveen wordt voor zover is na te gaan in 1233 voor het eerst op perkament ge zet. Men spreekt dan over de grond die Waddinxveen genoemd wordt. De naam dateert al uit een grijzer verleden, maar pas vanaf 1233 zal er van enige gemeenschapsvor ming sprake zijn en de 760e naamviering op dinsdag 20 april in de Ontmoetingskerk (Groens voorde) is daardoor terecht. De gemeenschap wordt opgeno men in het landrechtelijke rechts verkeer en vormt daardoor in het graafschap Holland een ambacht. De schout en schepenen zorgen voor bestuur en lagere recht spraak. Het ambacht Waddinx veen vindt aldus zijn oorsprong in 1233. Men heeft in deze contreien de smaak flink te pakken. Elf jaar la ter komt, iets ten noorden van Waddinxveen, het ambacht Poe- liën tot stand. De naam is naar al le waarschijnlijkheid ontleend aan Puglia (Apulië), een landstreek in Zuid-Italië. In de ontginningsgebieden zijn meer nederzettingen vernoemd naar verre landen en streken, zelfs naar onbereikbare gebieden zoals Kockengen, Cocagne of duidelij ker: Luilekkerland. Poeliën vormt een apart ambacht. Dit geldt ook voor het in 1269 uitgegeven Groensvoorde en het ten noorden van Poeliën gesitu eerde Snijdelwijk. Tussen Wad dinxveen, Poeliën en Groensvoor de is er dan ook nog sprake van de gerechten van Jacobus van Se venhuysen, de al eerder genoem de Jackelinus, en dat van Willem van Brederode, het later genoem de Hubertsgerecht. In het bisdom Utrecht wordt voor ambacht het woord gerecht ge bruikt. Merkwaardig is dat hier het Utrechtse synoniem voor am bacht wordt gebruikt. De oorkon des van 1233 en 1244 geven aan dat deze stukken grond al eerder waren uitgegeven aan de betref fende heren. De streek rond de Gouwe is lange tijd betwist gebied geweest tussen de Hollandse graaf en de Utrecht se bisschop. Beide stukjes kunnen dus in een eerder stadium mis schien wel door de Utrechtse bis schop ter ontginning zijn uitgege ven. Zo zijn aan het einde van de 13e eeuw tussen ruwweg het tegen woordige Weegje en de Boskoop- se Zijde zes verschillende am bachten ofwel gerechten te locali- seren, die uitnodigen tot samen werking. In 1365 wordt voor het eerst mel ding gemaakt van de Waddinx veense parochie. Een acte uit dat jaar leert dat de zes elkaar op pa rochiaal gebied hebben gevonden. In de eerste jaren na de ontgin ning heeft men naar alle waar schijnlijkheid in het oudere Bloe mendaal gekerkt. Tegen het einde van de 13e eeuw zal de inmiddels flink toegenomen bevolking aan deze kant van de Gouwe de behoefte hebben ge voeld zelf een kerk te stichten. De kerk wordt in het midden ge laten en men gaat voortaan samen op weg om op het land van Jaco bus van Sevenhuysen ter kerke te gaan. Er wordt gesproken over de Waddinxveense parochie. Dit zou kunnen betekenen dat de naam Waddinxveen oorspronkelijk voor het gehele hier besproken ontgin- ningsgebied werd gebruikt. Samenwerking is ook al snel waar te nemen waar het gaat om de wa terhuishouding. Het gaat niet Een 31-jarige in Rotterdam ver blijvende Hagenaar en inmiddels een goede bekende van de politie is in de nacht van maandag 26 april op heterdaad aangehouden bij een inbraak in een bedrijf aan de Noordkade. De politie trof de verdachte na een korte zoekactie aan de achter zijde van het pand aan. De man trok na zijn ontdekking een mes en bedreigde daarmee de politie mensen. Deze wisten door op de man in te praten escalatie te voorkomen, waarop de man het mes liet vallen en zich overgaf. De man bleek bij zijn aanhouding ook in het bezit van een geringe hoeveelheid ver dovende middelen. Deze zijn in- beslaggenomen. Nader onderzoek moet aan het licht brengen of er eventueel iets uit het pand aan de Noordkade ontvreemd is. De politie onder zoekt de zaak verder. WADDINXVEEN - In Waddinx veen zullen er twee plantenmark- ten worden gehouden. Eén van de zwem- en waterpoloclub De Gou we in de Passage en één van de Waddinxveense korfbalvereniging Korbis aan de Dreef. Vrijdag 7 mei (13.00-18.00 uur) en zaterdag 8 mei (9.00-17.00 uur) houdt de zwem- en waterpo- loclub De Gouwe - met het oog op Moederdag - in het winkelcen trum ‘de Passage* in Waddinx veen de jaarlijkse plantenmarkt. In dit voorjaar haakt De Gouwe in op mensen met groene vingers, die oude planten vervangen, hun tuin aan het veranderen zijn of een nieuwe tuin aanleggen. De tweedaagse plantenmarkt biedt een uitstekende mogelijk heid moeders te verrassen met prachtige planten en struiken. Ook dit jaar biedt De Gouwe weer een zeer breed assortiment. Deskundige groenkenners geven het publiek adviezen. Er zijn onder andere geraniums, begonia’s, vlijtige liesjes en afrika- nen te koop tegen scherpe prijzen. Nieuw is dit jaar de verkoop van tuinaccessoires, zoals gieters, tuin kabouters, emmers en potten. De traditionele plantenmarkt van Korbis-korfbal neemt een paar weekeinden in beslag. Het gaat om een planten- en een potten- markt, die op vrijdag 7, zaterdag 8, vrijdag 14 en zaterdag 15 mei wordt gehouden op het korfbalter- rein aan de Dreef. De planten worden rechtstreeks uit de kas geleverd door kweker en oud-Korbis-speler Jaap Noor- dam. Gegarandeerde kwaliteit staat derhalve voorop. De potten voor tuin en balcon zijn van prima kwaliteit en worden geleverd door Korbis-sponsor betonfabriek Rog geveen van de Henegouwerweg. WADDINXVEEN - De spik splinternieuwe vereniging Histo risch Genootschap Waddinxveen, die wordt voorgezeten door oud- notaris J. in ’t Hol (Prinses Bea- trixlaan), is op weg naar de eerste honderd leden. Van het Historisch Genootschap, dat op de 760e verjaardag van Waddinxveen (20 april) officieel werd opgericht, kan men lid wor den tegen betaling van 25 gulden per jaar. Men krijgt dan gratis toegang tot tentoonstellingen, le zingen en diavoorstellingen en men ontvangt vanaf september op zijn huisadres een kwartaalblad. Leden kunnen zich opgeven bij secretaresse C.J.Th. de Jong- Steenland, Souburghlaan 12, 2741 Waddinxveen, telefoon 01828 - 15698. Het gironummer van het Historisch Genootschap is 6494844 en het bankrekening nummer 3668.01155 (Rabobank goed met de grond. Door de voortdurende ontwatering zakt de grond in en is directe lozing op de Gouwe steeds moeilijker. Het waterpeil van de rivier wordt bovendien ten behoeve van de scheepvaart kunstmatig hoog ge houden. Er worden kilometerslan ge afwateringskanalen gegraven naar de Hollandse IJssel. Het ambacht Waddinxveen maakt voor een groot deel gebruik van de Ouwe Gouwe. Het krijgt toestemming van de Moordrechtse ambachtsheer om de Waddinxveense wetering op zijn grondgebied tot aan de IJssel voort te zetten. De ambachten ten noorden van Waddinxveen pakken de afwate ring gezamenlijk met Alphen, Ha- zerswoude en Boskoop aan. Zij graven in 1357 vanaf de Rijndijk tot aan de IJssel de 15 kilometer lange Alphense wetering. De inwoners van de ambachten tussen Boskoop en de Waddinx veense Ka, die in het veen van Claes Dorrekens ligt, worden aan geduid met de verzamelnaam ’die van Waddinxveen’. De ambachts- of gerechtsnamen worden niet gegeven. Dit geeft weer aan dat de naam Waddinx veen ooit voor een groter geheel zal hebben gegolden dan die voor het zo genoemde ambacht. Door de verschillende ontgin- ningsuitgiften ten noorden van de Ka zijn voor delen van het land dat Waddinxveen wordt genoemd andere benamingen noodzakelijk gebleken. Het lijkt logisch dat de hier besproken Ka in het veen van Claes Dorrekens de tegenwoordi ge Jan Dorrekenskade is. Men groeit ten noorden van de Waddinxveense Ka steeds verder naar elkaar toe. De schout van Poeliën vervult in 1357 ook al dit ambt in Snijdelwijk en Groens voorde. Dit leidt aan het eind van de middeleeuwen tot een versmel ting van deze drie ambachten. In 1569 is er sprake van het am bacht Noord-Waddinxveen. Lo gisch dat dan het gebied ten zui den van de Dorreka voortgaat on der de naam Zuid-Waddinxveen. De verbeterde afwatering kan echter de bodemgeschiktheid in het Waddinxveense niet redden. Integendeel, de grond klinkt hier door juist steeds verder in. In de eerste anderhalve eeuw kan dat wel zo’n drie en een halve me ter geweest zijn. Het land wordt daardoor steeds natter. Akker bouw is op den duur niet meer mogelijk. Veeteelt is geen aantrekkelijk al ternatief. Er lijkt geen redden meer aan. Boeren trekken naar de stad of verkwanselen hun grond aan turfwinners. Met name de stad Gouda kan onze turf goed gebruiken. Rond 1480 is er sprake van maar liefst 350 brouwerijtjes in de stad. Het Waddinxveense land gaat aan bier ten onder. De roofbouw gaat in een moor dend tempo. Slechts het kleine gerecht van Jacobus van Seven huysen tussen Kerkweg en Jan Dorrekenskade, maar één hoeve breed, weet aan de vervening te ontkomen. Het gevolg is desastreus. Grote plassen, de Noord- en Zuidplas, zijn het gevolg. Ten westen van de Gouwe weet dus slechts de naar alle waar schijnlijkheid oudste ontginning stand te houden. Het gerecht van Jacobus van Sevenhuysen heeft tot op heden het grootste deel van zijn veengrond weten te behou den. spreker over de geschiedenis van Waddinxveen tijdens de vie ring van het 760-jarig bestaan van Waddinxveen op dinsdag 20 april 1993 in de Ontgmoetingskerk (Groensvoorde). Hij belicht te het ontstaan en de ontwikkeling van Waddinxveen. Tom Glasbeek (43) is ongeveer 20 jaar in het onderwijs werkzaam, waarvan circa 16 jaar als leraar geschiedenis aan de christelij ke scholengemeenschap De Wadde (Sniepweg). In juli 1991 pu bliceerde hij zijn geschiedenisscriptie Ambachtsvorming in het Waddinxveense veengebied in de dertiende eeuw' (deel 1) en ‘Het ontstaan van Noord- en Zuid-Waddinxveen in de late Middeleeuwen' (deel 2). (Foto: Sjaak Noteboom). Op het parkeerterrein Groensvoorde kunnen automobilisten hun kenteken in de ramen laten graveren ter voorkoming van diefstal. (Foto: Automark). Zelfs op dit smalle stukje slaat echter de turf zucht toe. De Pette- plas getuigt er nog van. Toch is hier de oude middeleeuwse struc tuur nog enigszins terug te vin den. Met het tellen van passen kom je van hefbrug tot Dorpstraat tot on geveer 1.250 meter. De breedte van scheisloot tot scheisloot, waar van de sloot ten zuiden van het oude algemene begraafplaats aan de Kerkweg-West nog een restant is, meet ongeveer 113 meter. De afmeting van de oude standaard hoeve uit de dertiende eeuw is hier nog terug te vinden. Het is tekenend voor het gebrek aan respect voor de Waddinxveen se historie dat het oude kerkhof en omgeving slechts nog de sfeer ademt van dit verre verleden. Waddinxveen is met zijn geschie denis nooit erg zorgvuldig omge sprongen. Met name de laatste dertig jaar is er op historisch on verantwoorde wijze gesloopt. De treurigheid is wat dat betreft op dit moment wel het grootst. Tot voor kort prachtig onderhou den monumentale patriciërswo ningen uit voorbije eeuwen staan aan de oostkant van de Kerkweg- Oost te verkommeren tussen hoogstaand onkruid en Heras-hek- werken. Het idee om ze allemaal plat te gooien lijkt gelukkig van de baan. Liefhebbers van de historie en in het bijzonder van de geschiedenis van Waddinxveen zijn daarom bij zonder blij met de oprichting van de vereniging Historisch Genoot schap Waddinxveen. Hiermee kan het Waddinxveense verleden weer tot leven geroepen worden. WADDINXVEEN- Zaterdag 8 mei van negen uur tot half vijf kunnen autobezitters op de parkeerplaats van winkelcentrum Groensvoorde in Groenswaard 2 voor f 25,- per auto weer zijn of haar kenteken in alle ramen van de personenwagen laten grave ren. Dit is een actie van Automark. Het karwei is in enkele mi nuten geklaard. Het gespecialiseerde bedrijf Au tomark, dat al acht jaar in Neder land professioneel kentekens gra veert, voorziet voorts de beide portieren van een waarschuwings sticker. Voor tien gulden extra kan men - bij droog weer - een speciale re- flectielaag over de gravures laten aanbrengen, waardoor de inscrip tie ook bij regen en ’s avonds bij weinig licht goed zichtbaar blijft. Dat verhoogt de preventiewaarde. Volgens Automark is het aantal autodiefstallen in 1992 opnieuw gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Na een stijging van de autodiefstal van 16% in 1990 en 22% in 1991 is er in de eerste helft van vorig jaar maar liefst een groei geweest van 24%. De cijfers van de tweede helft van 1992 zijn nog niet verwerkt, maar een totaal van ruim 32.000 gesto len voertuigen is niet denkbeel dig. Praktisch een verdubbeling dus ten opzichte van 1989, het jaar dat het Oostblok openging. In Europa werden vorig jaar twee miljoen auto’s gestolen en voor speld wordt dat dit aantal alleen nog maar zal toenemen. Niet zo verwonderlijk als bedacht wordt dat een professionele dief binnen een halve minuut een auto steelt. Op de Duitse markt zijn er nu zelfs legaal autodiefstal-setjes mét videorecorder te koop, waarin ge toond wordt hoe men de meest gangbare automerken open maakt. Steeds minder auto’s worden te ruggevonden. Werd vroeger nog 60% van de gestolen voertuigen teruggevonden, nu komt nog maar 40% terug. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) was het jaar daarvoor ruim een kwart van de gestolen auto’s een Opel, het geen bewijst dat er niet alleen voor ’dure’ merken een heler is te vinden. Het op één na meest ge- kentekei

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 33