WSV zevende in GOUWEBAD f12,50 In het Gouwebad De Sniep is het zomerseizoen begonnen Succes met verkoop van Omega-horloges AL HET NIEUWS VOOR ‘Ik blijf niet in mijn winkel af wachten nationale strijd Brief van Basil Paré, boer met lef in Torna fik O fes Het hele jaar onder de palmen. Bidden tegen Wet Gelijke Behandeling Dominee in koffiebar Juwelier Joop den Haag in de Passage Personeels commissie gemeente Energieplan Waddinxveen WADDINXVEEN Nog steeds contacten met Kerngroep I I I I I Rijn en Gouwe Ui Verzamelaars Contacten Relaties Dorpsgroepen Geduld Arresleetocht I Ja, ik wil graag geheel vrijblijvend een proefabon- nement van vier weken voor f 12,50. Ik ontvang dan I Rijn en Gouwe ’s ochtends vóór zevenen in de bus. Ik wacht met betalen tot ik bericht heb ontvangen. Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 19 mei 1993 1 ZOMERSEIZOEN 01828-3 0444 00400Ó1 t Juwelier Joop den Haag in het winkelcentrum de Passage in Waddinxveen. Nu is hij alweer achttien jaar ge vestigd in winkelcentrum de Pas sage, waar hij behalve Omega horloges ook nog vele andere mer ken verkoopt zoals Swatch, Pul sar, Seiko, Tisot en de laatste tijd Rado met een hele moderne lijn. Voor kinderen heeft hij de wat voordeligere kinderhorloges van Flik Flak. WADDINXVEEN - Vorige week vrijdagavond 14 mei heeft ds. H.G. Abma uit Gouda een praatje gehouden in de hervormde koffie bar De Schaapskooi aan de Nesse. WADDINXVEEN - Aan de ge meenteraad zal, na advies door de raadscommissies, door B. en W. worden voorgesteld accoord te gaan met de opstelling van een Gemeentelijk Energiebeleidsplan. Door middel van dit plan zal via een planmatige aanpak worden getracht het gemeentelijk energie beleid nieuw leven in te blazen. De algemene doelstelling van dit beleid is ’het bewerkstelligen van een extra inspanning, binnen de bevoegdheden en mogelijkheden van de gemeentelijke overheid, om een vermindering van de mi- lieu-effecten van het energiever bruik in de gemeente te stimule ren’. 8 ''710114 Maar niet alleen horloges zijn te vinden in de winkel in De Passa ge. Ook een collectie schitterende sieraden is aanwezig. Onder meer van het merk Le Chiq. En ten slotte is er een vitrine vol met een overvloedige verzameling kristal- figuren van Swarovski. ‘Dat is iets voor verzamelaars', zegt Joop den Haag over het kris tal. ‘Er zijn trouwens ook mensen die horloges verzamelen. Bijvoor beeld vele typen van Swatch. Maar helaas is die verzamelwoede op zijn retour. Vroeger maakte je mee dat mensen speciale typen kwamen zoeken in je winkel*. De jeugd voornamelijk, tot een jaar of dertig. ‘Die kunnen nog wat makkelijker geld uitgeven. Nog altijd is de jeugd een grote doelgroep voor een juwelier*. Dat Joop den Haag altijd bezig is met het aanboren van relaties, blijkt wel uit zijn reactie op de nieuwe golfclub in Gouda. ‘Toen die golfclub werd geopend, heb ik speciale dasspelden met een golfstick erop, met briljant, laten maken en in de vitrine ge legd in het restaurant van de golf baan. Het was een doorslaand suc ces. Dat bedoel ik nu met niet in je winkel blijven afwachten*. Bovendien verkeren de boeren in een dilemma. Als de eerste regens vlalen zaait de niet-opgeleide boer zijn velden meteen in, terwijl de genen met opleiding dan zijn veld moet gaan voorbewerken om pas later in te zaaien. Als de groene loten bij de buurman uit de grond schieten, is de verleiding groot meteen te gaan zaaien. Basil moet beschikken over einde loos geduld. Eerst zien en dan ge loven is een dagelijks obstakel. Het is niet gemaldcelijk de boeren te overtuigen dat hun verminder de opbrengsten minder het gevolg zijn van gebrekkige regenval dan van erosie en uitputting van hun grond. Dat er dus bij iedere boer afzonderlijk anti-erosie maatrege len moeten worden genomen. Maar Basil Paré gelooft in de toe komst. Gedurende vijf jaren, van 1976 tot 1980, onderhield de Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen intensieve con tacten met de mensen in dit land bouwproject. De Waddinxveense financiële bij drage voor ontwikkelingssamen werking was voor dit NOVIB-pro- ject bestemd. In 1980 werd het project door de Afrikanen overge nomen. Maar de contacten bleven bestaan. Uit de post die de Kerngroep dit jaar uit Torna ontving, blijkt dui delijk dat Basil Waddinxveen niet vergeten is. In zijn nieuwjaars wens 1993 èn in zijn lange brief die vorige week binnenkwam, groet hij de leraren en leerlingen van de scholen en alle families die hij toen bezocht. En hij spreekt over de goede herinneringen die hij heeft aan Waddinxveen. Om 11.00 uur werd het startsein gegeven voor de eerste ronde. Er werd direct fel van leer getrokken en ontspon er een spannende strijd op de 64 velden. Na de vierde ronde hadden de kansheb bers zich in de top van het klasse ment genesteld. JSV Bobby Fischer en O O uit Kampen, die elkaar in de derde ronde in evenwicht hadden gehou den (2-2), gingen gelijk aan kop. Daarachter volgden Op Eigen Weiken uit Leiden, het Apel- dooms Schaak Genootschap en de Brabanders van SV Mierlo. De eerste ronde van de strijd om de Nationale Jeugdclubtitel, ijzi ge stilte opgevuld met hels ge klets van de houten figuren en het moordend geklik van de schaak- klokken, verliep voor WSV flit send. Nathaniël DiPaola, Barry Loef, Taco Stouten en Ivo de Vries lie ten direct zien waarvoor ze geko men waren en versloegen binnen enkele minuten BSV uit Blerick van de Limburgse Schaakbond met 4-0. Door de euforie mis schien wat overmoedig geworden, verloren ze daarop met 1-3 van de Eenhoorn uit Hoorn. De derde ronde ging tegen Gro ningen. Vrouwe Fortuna stond aan Noordelijke zijde. Trainer en teamleider Hans van Woudenberg WADDINXVEEN - ‘Even voor stellen: Ik ben Basil Paré, boer in Torna*. Onder deze titel ver scheen in het Weekblad voor Waddinxveen op 21 oktober 1976 de eerste van een driedelige reeks artikelen over Basil Paré, boer in Toma (Bukina Faso, toen Boven- Volta geheten). Dit was het begin van een contact dat de vereniging geworden Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen aanging met een landbouwprojekt in de streek Torna in het Afrikaanse land Bur kina Faso. Hoogtepunt in dit contact was het bezoek van Basil Paré aan Wad dinxveen in december 1977. Hij kwam samen met Karim Sanogho en bezocht (op de fiets) de kaas boerderij aan de Tweede Bloks- weg en de tomatenkassen van Lau en Mieneke van der Lans aan de Tuinbouwweg. is ervoor te zorgen dat je veel mensen ontmoet. Relaties maken. Ik wacht niet af in de winkel, maar ik zoek de mensen op*. ‘Horloges verkoop ik trouwens ook veel als relatie- of jubileum geschenk. Het gouden horloge bij een zoveeljarig dienstverband, ja dat komt vaak bij mij vandaan*. De Waddinxveense juwelier, die al 25 jaar het merk Omega ver koopt, is als Nederlandse winnaar van de Omegawedstrijd als een vorst onthaald in Zwitserland. ‘Ook in andere landen was de wedstrijd gehouden. In sommige landen hadden meer juweliers de reis gewonnen, maar in Neder- eland was er slechts één uitverko ren*. üe Sniep GOUDA - Woensdagavond 9 juni om kwart voor acht vindt er in het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Ronsse- weg 1-3 in Gouda een bijeen komst van gebed en appél plaats tegen de Algemene Wet Gelijke Behandeling. Sprekers op deze avond zijn ds. A. Moerkerken, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Gouda en mr. L.J. Molenaar^ werkzaam bij de Raad van State. De leiding van die avond is ih handen van drs. LA. Kole, lid centrale directie van de Christelij ke Hogeschool De Driestar in Gouda en lid van het kernberaad geestelijke vrijheid. De bijeenkomst wordt georgani seerd door het Beraad Geestelijke ganisaties en instellingen zich bij hebben aangesloten om hun be zorgdheid tot uitdrukking te bren gen over deze wet. De bijeenkomst in Gouda is de vijfde in een reeks van bijeenkom sten die het Beraad op verschil lende plaatsen in de maanden mei en juni belegt. Informatie te ver krijgen bij het secretariaat tel. 03410-25750. Er zijn in Nederland niet minder dan 140 winkels die het merk Omega in hun collectie hebben. ‘Ook in Amsterdam en Rotter dam. Daarom vind ik het zo leuk, dat juist ik het meeste had ver kocht, hier in het overzichtelijke Waddinxveen met haar 25.000 in woners*, aldus een trotse Joop den Haag. Hoeveel horloges hij nu precies heeft verkocht in die twee maan den wil hij niet kwijt. Ook al om dat het niet in een simpel getal is te vangen. Want de Omega-fabri- kant, die de eenmalige wedstrijd had uitgeschreven onder zijn dea lers, keek ook naar het type horlo ge dat verkocht werd. ‘Voor het verkopen van een duur der horloge kreeg je meer punten dan voor een wat voordeliger ty pe*, legt Waddinxvener Joop den Haag uit. ‘Ik had de meeste hor loges verkocht met het hoogste aantal punten*. Bij Omega-horloges gaat het ove rigens altijd om behoorlijke be dragen. Het goedkoopste type kost bijna duizend gulden, maar het duurste Omega-horloge gaat voor niet minder dan zestien mille over de toonbank. ‘Omega is een topmerk, het beste horloge van de wereld*, meent Joop den Haag. ‘Ik heb inderdaad veel types in huis. Ze staan in de etalage*. Een etalage die overigens zwaar beveiligd is, met 28 mm dik spe ciaal glas in vier lagen. ‘Als ze er een straattegel tegenaan gooien, gaan nog niet al die lagen kapot*, zegt Joop den Haag. ‘Een paar jaar geleden is er met een karabijn op mijn etalage ge schoten, maar de achterste ruit bleef nog heel. Door de etalage heen heb ik nog nooit diefstal ge had. Maar de laatste jaren haal ik uit voorzorg toch maar elke avond mijn etalage leeg*. Wat heeft Joop den Haag gedaan om in de laatste maanden van het jaar zo’n topomzet te halen? ‘Niet veel bijzonders eigenlijk*, vindt de Waddinxveense juwelier. ‘Ja, wel wat extra geadverteerd. Maar het belangrijkste in dit vak WADDINXVEEN - In het Anne Frank-centrum is zaterdag 15 mei het E-clubviertal van de jeugdschaakvereniging Bobby Fi scher (Wassenaar) Nederlands kampioen geworden. In de span nende finale werd al snel duidelijk dat Bobby Fischer en O O (Kampen) de sterkste teams naar het grote schaakfeest in Wad dinxveen, waaraan 26 verenigingen deelnamen, hadden afgevaar digd. Voorzitter G. Torenbeek van de organiserende Waddinxveense Schaak Vereniging WSV huldig de na afloop de Wassenaarse spe lers Frank Erwich (9 jaar), Mare Erwich (7 jaar), Remy Koolschijn (9 jaar) en Patrick Jagusiak (8 jaar). WSV eindigde op een ver dienstelijke 7e plaats. De Waddinxveense Schaakvereni ging organiseerde voor de tweede maal het Nederlands Jeugdclub kampioenschap E-categorie. De jongeste schaakgeneratie van de KSNB, de E-categorie is voor spelers t/m 10 jaar, meldde zich met groot enthousiasme aan de speelzaal. De regionale schaakbonden had den in totaal 26 teams van 4 spe lers ingeschreven, die uit voorron den geselecteerd waren. Het kam pioenschap werd gespeeld volgens het Zwitsers Systeem. Er werden 7 ronden afgewerkt met een be denktijd van 20 minuten per spe ler. En beide gasten werden officieel ontvangen op het gemeentehuis door het toenmalige college van B. en W bestaande uit burge meester mr. A.G. Smallenbroek en de wethouders A.H. van Gent (PvdA) en P.F.J. van Schie (CDA). Nu, 16 jaar later, is Basil Paré seeru ooor ner oeraaa ^esjenjxe - De N0VIB. Vnjheid, waar vele christelijk^ act£ voor de Sahel b ,Goed oaniQatiPc ftn incfp.llinop.n Tirn nn T i nieuws uit TomaIn het maand- blad ’Onze Wereld’ en in ’Rails’ van deze maand staat het verhaal van de journalist Albert Stol, die Basil kortgeleden opzocht in To ma. De titel van het verhaal: ‘Een boer met lef*. Basil Paré, nu 45 jaar en vader van vijf meisjes en een jongen en inmiddels grootvader, mobiliseert dorpsgroepen. Hij helpt ze bij het ontwikkelen van een economische activiteiten. Hij geeft cursussen en helpt de boeren hun velden beschermen te gen toenemende erosie door de grond onder bomen in te zaaien, dijkjes aan te leggen en bomen aan te planten. Makkelijk is Basils werk niet. Door de achteruitgang van de grond en de noodzaak magere gronden in gebruik te nemen om de oppervlakte te vergroten, zijn de verschillen in opbrengst tussen de boeren met en zonder ossen kleiner geworden. WADDINXVEEN - Juwelier Joop den Haag uit het Waddinxveense winkelcentrum de Passage heeft volgens eenm reportage in het magazine ‘Ondernemen in Midden-Holland* van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland alle reden om tevreden terug te kijken op het afgelopen jaar. Nog net in de laatste twee manden boekte hij een opmerkelijk succes. Hij bleek de Nederlandse juwelier, die in die periode de meeste horloges van het merk Omega had verkocht. Daarmee won hij een reisje naar Zwitserland. Basil Paré werd in 1977 in het gemeentehuis van Waddinxveen ontvangen door burgemeester mr. A.G. Smallenbroek. Op de achtergrond de oud-wethouders P.F.J. van Schie (CDA) en A.H. van Gent (PvdA - Progressieven), oud-gemeentebode P.T. Rooks en geheel links Kerngroep-secre- taresse Emka Kröschell-Koopmans. (Foto: Archief - Weekblad voor Waddinxveen). zag met pijn in het hart Barry in gewonen stand zijn dame offer- eren en Nathaniel in zeer goede stand remise accepteren. Op Eigen Wieken uit Leiden was de volgende tegenstander. Het werd 2-2. Wakker geschud door een inspirerend betoog van Hans van Woudenberg, hervonden de jongens hun kracht. ASC uit Alphen en het team uit Leiderdorp werden rigoureus met 4-0 geklopt. Op bordpunten ston den zij nu op de derde plaats. Bij winst in de laatste ronde was een hoge klassering te verwachten. Taco Stouten was binnen 2 minu ten als eerste uit de zaal met een punt op zak en Ivo de Vries wei gerde remise en haalde staande, met een stuk achter, toch de volle winst binnen. Hier bleef het bij: 2-2 tegen UVS uit Nijmegen. WSV-E behaalde 8 matchpunten en 18,5 bordpunten. Persoonlijk resultaat uit de 7 partijen: le bord Nathaniël 4,5, 2e bord Barry 3, 3e bord Taco 5 en zeer sterk aan het 4e bord Ivo met 6 punten. De twee andere teams van de Rotterdamse Schaakbond JSV De Bongerd uit Capelle a/d IJssel en SO’81 uit Ommoord bleven op 2 matchpunten van WSV en eindig den op de 13e en 16e plaats. JSV Bobby Fischer liep in de vijf de ronde een punt uit op O O. JSV Bobby Fisher won van Gro ningen (3-1), terwijl O O zich stukliep op de SV Mierlo (2-2). In de zesde en zevende ronde stel de JSV Bobby Fischer het kampi oenschap veilig door winst op SV Mierlo (3-1) en een gelijkspel te gen Op Eigen Wieken. Het Apeldoorn Schaakgenoot schap gaf het tournooi een verras sende wending door in de laatste ronde nog van O O te winnen en bereikte de vierde plaats ach ter O O (2e) en Op Eigen Wie ken (3e). De SV Mierlo eiste de 5e plaats op. Post voor de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen van de boer Basil Paré uit Toma (Burkina Faso). De groep winnaars ging niet naar Zwitserland om de Omega-fabrie- ken te bezoeken. ‘Nee, deze keer was het echt een kleine luxe va kantie. Meteen al op het vliegveld in Zurich werden we leuk welkom I geheten met een aperitief. We I verbleven in Sankt Moritz, een luxe ski-oord*. ‘Alle dagen stonden er recreatieve uitstapjes op het programma. Bij voorbeeld een arresleetocht over een bevroren meer, en dan kwa men we uit bij een leuk restau rant, waar buiten een ketel met glühwein boven het vuur hing en vuurwerk werd afgestoken. Dat soort dingen. Het was echt klas se*. Joop den Haag maakte de trip sa men met zijn enige personeelslid, dat naast zijn vrouw al tien jaar in het juweliersbedrijf werkt. Hij startte zijn winkel 28 jaar geleden samen met zijn vrouw in een klein pandje onderaan de hefbrug. VP3 I I i Basil Paré, staand links van zijn vader. Zittend zijn verdere familie. (Archief - Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen). WADDINXVEEN - In het ge meentehuis heeft de verkiezing plaatsgevonden van de leden van de nieuwe medezeggenschaps commissie van de gemeente Wad dinxveen. De stemming was nodig omdat door de gemeenteraad is besloten de bestaande medezeggenschaps commissie voor gemeentesecreta rie en voor de dienst Openbare Werken en Bedrijven op te heffen en te vervangen door één commis sie voor de gehele gemeentelijke organisatie. Namens de sector Middelen zijn H. ten Zijthoff, G. Dekker, P.A.M. Kooien en W.G. Moolen- beek gekozen. Voor de sector Welzijn, Onder wijs en Sociale Zaken zijn dit M.A.A.M. Moons en H. Heide- brink, terwijl voor de dienst Openabre Werken en Bedrijven de dames E.A.M. van Vliet en J. W. Jansen en P.D. de Jong, B.D. Onstein en J.K. Ramdhani de meeste stemmen verkregen. De nieuwe medezeggenschaps commissie is op dinsdag 18 mei door personeelswethouder K. W.Th. van Soest (VVD) offici eel geïnstalleerd. Naam: MA/’ Adres: I Postcode/woonplaats: Telefoon (voor controle op bezorging): ‘doorhalen wat niet van toepassing is Bon in open envelop, I zonder postzegel. zenden naar. Rijn en Gouwe. I Antwoordnummer 10008 2400 VB Alphen aan den Rijn ■’"S r f f)

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 11