NEEM NU EEN BESLUIT! Lichte stijging van botsingen in verkeer Info-avond Osteoporose Film in koffiebar Rabobank vergadert 8 juni fe I I I I I I I I I I ii 111 n~m Verkeer eiste 2 doden en 82 ziekenhuis gewonden Rijn en Gouwe Serie kamer muziekconcerten I i Aanrijdingen Top 5 Parkeren Schoolactie Surveillance Snelheidscontrol es Efficiënt Plaatselijk Kredietgroei Vrachtauto’s Verkeer sbrigadiers Alcohol Buitenland Schaalvergroting Dienstverlening Markten Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 2 juni 1993 Rabobank Waddinxveen tevreden over jaar 1992 •K Postcode/woonplaats: 8 van bouwmateria- met verbouwings- f name de rood-licht-discipline van de schoolgaande fietsers. Uit enkele controles bij aanvang van het schooljaar is duidelijk ge bleken, dat het nog slecht gesteld is met het verkeersgedrag van een groot deel van de jeugdige wegge bruikers. Gewoontegetrouw presenteert de Coöperatieve Rabobank Waddinx veen als plaatselijke en zelfstandi ge bank jaarlijks een eigen jaarre kening. De Rabobank is een loka le kredietcoöperatie met leden, een daaruit gekozen bestuur en een raad van toezicht, waarvan de leden afkomstig zijn uit de direc te omgeving. In een toelichting op de jaarcij fers stelt de Rabobank een heel eigen karakter te hebben. Als coö- GOUDA - Dinsdagavond 25 mei werd in het Goudse Groene Hart Ziekenhuis weer een osteoporose informatieavond gehouden. Vanaf 1986 vond er gemiddeld twee maal per jaar een voorlichtingsa vond over botontkalking plaats. Tijdens deze avonden wordt uit gebreid aandacht geschonken aan de risicofactoren van osteoporose ofwel botontkalking en wordt in formatie gegeven over de behan delingsmethode en natuurlijk het voorkomen van osteoporose. Naarmate men ouder wordt ont- kalken de botten enigszins. Bij os teoporose gaat dit proces veel sneller dan normaal. Deze ziekte kan iedereen overkomen. Vrouwen lopen echter een groter risico, waarvan de oorzaak ligt in de vermindering van de vrouwelij ke hormonen tijdens de overgang. Osteoporose zorgt ervoor dat de botten snel ontkalken en daardoor poreus en breekbaar worden. Door middel van een specialisti sche behandeling is het mogelijk deze ziekte goed te behandelen. WADDINXVEEN - In Waddinxveen is het aantal aanrijdingen in het verkeer vorig jaar licht gestegen van 426 naar 461, zo blijkt uit het jaarverslag 1992 van de groep en het rayon Wad dinxveen van de rijkspolitie. In 1992 eiste het lokale verkeer 2 doden en 82 ziekenhuisgewonden. Uitgangspunten van het verkeers beleid van de politie voor 1992 waren toezicht en controle op snelheid en het samen met de ge meente Waddinxveen en het Pro vinciaal Orgaan Verkeersveilig heid Zuid-Holland (POV) toe zicht en controle houden op het risicovol verkeersgedrag van de schooljeugd. In 1992 registreerde de Waddinx- veense politie in totaal 461 aanrij dingen. In 1991 werden er 426 aanrijdingen geregistreerd. On danks de lichte stijging is dit aan tal overigens nog beduidend lager dan het jaarlijks gemiddelde van de periode 1986 tot en met 1991. In 1986 registreerde de politie nog ruim 100 aanrijdingen meer (563). Een opvallend gegeven hierbij is dat de vermindering van 100 aanrijdingen ten opzichte van 1986 bijna in zijn geheel van toe passing is op die wegen, waarvan de gemeente Waddinxveen de wegbeheerder is (van 423 aanrij dingen in 1986 naar 324 aanrij dingen in 1992). De aanrijdingen op wegen in be heer bij provincie en rijk blijken over die periode niet of nauwe lijks af te nemen. Op de rijkswe- gen van 98 in 1986 naar 91 in 1992 en op provinciale wegen van 42 in 1986 naar 46 in 1992. Bij de aanrijdingen in 1992 vielen 2 doden en 82 gewonden te be treuren. Afgezet tegen de jaren 1990 en 1991 betekent dit een zeer kleine toename van het aan tal slachtoffers. Bij 18 aanrijdingen bleek alcohol in het spel te zijn. Twaalf be stuurders werden wegens dit alco holgebruik bekeurd. De overigen bleven onder de wettelijke toege- stande grens voor wat betreft het alcoholpromillage. De top 5 van ongevalsoorzaken in het Waddinxveense verkeer ziet eri volgens depolitie zo uit; - Onvoldoende afstand bewaren; - Niet verlenen van voorrang; - Niet verlenen van vrije door gang; - Onvoldoende rechts houden (af snijden bochten); - Onjuist insteken en wegrijden bij parkeersituaties. Telefoon (voor controle op bezorgmgl 'doorhalen wat met van toepassing is VP 6 Een kwartaalabonnement a f81.30 Betaling d m v toegezonden acceptgiro’s. Een kwartaalabonnement a f 79.80 Automatische betaling d m v machtiging a 127.30 Automatische betaling d m v machtiging WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse in Waddinxveen draait vrijdagavond 4 juni om half negen de film Shout for joy. Deze waargebeurde film gaat over zon, zee en strand en dan vooral het wereldkampioenschap surfen. De toegang in de koffiebar, die om kwart voor acht open gaat, is gratis. voorspoedig. De beoogde fusie tussen Interpolis en AVCB (Avé- ro - Centraal Beheer) is erop ge richt deze afzet nog te vergroten en tevens nieuwe gecombineerde produkten te ontwikkelen. Deze fusie is in 1992 dichterbij ge bracht. De verder uitbouw van de samen werking met de Robeco Groep past ook in deze Allfinanz-ontwik- keling. In 1992 werd via de lokale Rabobanken voor f 1,8 miljard vrachtauto’s zich redelijk stabili seert. Behoudens een enkele klacht leidt het tijdelijk parkeren van vrachtauto’s binnen de be bouwde kom niet tot onoverkome lijkheden. Zodra het nieuwe parkeerterrein voor vrachtauto’s is aangewezen komt aan het gedoogbeleid een eind en zal de politie weer verba liserend optreden tegen fout ge parkeerde vrachtauto’s. Begin 1992 heeft de politie een aanvang gemaakt met scherper toezich op de naleving van de par keerregels in Waddinxveen. Met name het gebied rond de Passage, de Juliana van Stolberglaan, de Kanaalstraat en de Kerkweg-Oost werd hierin betrokken. Op de Kerkweg-Oost bleken op zaterdag veel automobilisten fout te parkeren in verband met de bakkerskraam daar. In overleg met de gemeente is de standplaats voor deze kraam naar het parkeer terrein Beukenhof verplaatst, waardoor het foutparkeren ook af nam. De bevoorrading van de winkels op de Kanaalstraat door vrachtwa gens leidt ook nogal eens tot ver traging op deze smalle noord-zuid verbinding. Een situatie die eind 1992 mede in de hand werd gewerkt vanwege het wegvallen van het speciale laad- en losvak op de hoek van Kerkweg-Oost. Dit parkeervak moest geruime tijd worden gebe zigd als opslag len in verband werkzaamheden. Nu de verbouwing is gerealiseerd, dient de politie er zich sterk voor te maken dat de laad- en loshaven als zodanig weer in gebruik wordt gesteld. De actie ‘Wij gaan weer naar school* werd in 1992 wederom door de politie en gemeente van harte gesteund. Naast de gebrui kelijke affiches, spandoeken en perspublicaties ontwierpen ge meente en politie in nauwe sa menwerking een felgekleurde fol der voor de nieuwe brugklassers van de in Waddinveen gevestigde middelbare scholen. In deze folder, die geheel op de locale situatie was geschreven en voorzien van foto’s, werd inge gaan op knelpunten in de routes naar school en werd ingegaan op andere, veilige routes naar school. Ook werden algemene veiligheids tips gegeven. Deze actie zal dit najaar worden herhaald. Naast deze ’papieren-actie’ voerde de politie ook controles uit op met Eén van de gevolgen van de reor ganisatie van de politie is het ont binden van de Verkeersgroep der Rijkspolitie. De motorrijders die op dit onderdeel waren gestatio neerd, werden in afwachting van hun definitieve plaatsing tijdelijk ondergebracht op de diverse groe pen van de rijkspolitie. De groep Waddinxveen profiteer de ook van deze verdeling en kreeg zodoende een motorrijder toegewezen. Op het politiebureau aan de Mozartlaan in Waddinx veen zijn twee motoren geplaatst. IN 1992 werden door de politie meerdere snelheidscontroles ge houden. Controleplaatsen worden gekozen aan de hand van klachten over snelheid op bepaalde wegen. Gelet op de resultaten van deze snelheidscontroles, moet worden geconcludeerd, dat dit rijgedrag nauwelijk lijkt te zijn beïnvloed. Oplossingen om de snelheid op bepaalde wegen te drukken liggen veel in aanpassingen van structu rele aard. Hierover wordt regelmatig van gedachten gewisseld met de ge meente tijdens het periodiek ver- keersoverleg tussen politie en ge meente. zeer dicht net van meer dan 35.000 bedieningspunten dat de belangrijkste Europese landen dekt. Aan verder verdieping van de dienstverlening via deze kana len wordt gewerkt. Samengevat was 1992 voor de Ra- bobankorganisatie een jaar waarin toekomstig functioneren werden genomen en voorbereid. Het coö peratieve karakter van de organi satie, met de doelstelling zoveel mogelijk voordeel te behalen voor de leden, dwingt tot extra effici ent functioneren op alle niveaus. Tegelijkertijd mogen er volgens de Rabobank geen concessies wor den gedaan aan de kwaliteit van de dienstverlening. De bank vindt dat deze kwaliteit gezien het ken terend tij nog flink zal moeten worden opgevoerd. Professionalisme bij alle mede werkers en optimale aanwending van de groeiende technologische mogelijkheden maken dit zeer wel mogelijk. Beschouwend constateert het be stuur van de Rabobank Waddinx veen dat de bank met tevreden heid kan terugzien op het jaar 1992. Een terugval in balanstotaal werd met name veroorzaakt door een incidentele afname van het saldo termijndeposito’s, terwijl het saldo van de ingelegde spaar gelden met ruim 10% toenam. De kredietverlening bewoog zich met een stijging van 9% op een zeer acceptabel niveau. De afzet van bancaire produkten en dien sten heeft bij de Rabobank Wad dinxveen in het afgelopen jaar be hoorlijke impulsen gekregen. De weerspiegeling daarvan wordt onder andere teruggevonden in de groei van zowel de provisie- als rentewinst. Mede doordat de kos ten slechts beperkt toenamen, ver beterde het financiële resultaat. Voor de toekomst zal volgens het Waddinxveense bankbestuur blij vend gestreefd moeten worden naar verbetering van de efficien cy, verlaging van het relatieve kostenniveau en intensivering vna de kwalitatieve dienstverlening. ‘Als coöperatieve bank stellen wij ons onder andere tot doel om spe cifieke public-relations- en voor lichtingsactiviteiten over financië le en bancaire aangelegenheden te organiseren voor groepen van le den en cliënten', geeft het bank bestuur in het jaarverslag 1992 aan. het voordeel van haar leden-on- dernemers. Dat betekent volgens het bestuur scherpe tarieven en gunstige voor waarden voor bedrijfsfinancierin- gen. De Rabobank en de leden zijn sterk met elkaar verbonden. Bovendien werken de zelfstandige en plaatselijke Rabobanken samen in één grote, krachtige en toon aangevende organisatie. Het activiteitenniveau van de lan delijke Rabobankorganisatie ont wikkelde zich in 1992 voorspoe dig. De kredietverlening groeide stevig. De kredietgroei is opmer kelijk omdat sprake was van min der gunstige economische omstan digheden en verslechterende voor uitzichten. De Rabobankorganisatie wist haar positie op de bedrijvenmarkt ver der te versterken. Daarin ligt het bewijs dat zij er ook in 1992 weer in slaagde haar doelstelling waar te maken. Het coöperatieve Rabobankpro- dukt bij uitstek - de bedrijfslening met variabele rente - kon welis waar niet zo scherp worden ge prijsd als de afgelopen jaren het geval is geweest, maar de prijs stelling was zonder meer concur rerend te noemen. Een verbeterde marktpositie was dan ook het ge volg. Zoals in 1991 reeds was voorspeld verscherpte zich de problematiek rond het parkeren van vrachtauto’s binnen de bebouwde kom van Waddinxveen. De tijdelijke locatie op de IJser- manweg bleek voor vele chauf feurs zeer onaantrekkelijk. De af gelegen en (te) donkere plekken kon met het oog op gevoelens van onveiligheid en daarmee gepaard gaande criminaliteit geen genade vinden bij de vrachtwagenbe stuurders. Het gevolg hiervan was dat steeds meer vrachtwagenchauffeurs op zoek gingen naar alternatieve lo caties in de gemente om hun wa gen te parkeren. Met name het bedrijventerrein Coenecoop werd populair onder de vrachtrijders. Het parkeren op deze lokatie leidde evenwel weer tot klachten van enkele bedrijven op Coenecoop. Vanaf augustus 1992 participeer de de politie in een gemeentelijke werkgroep, die de mogelijkheden van een nieuwe vrachtwagenpar keerplaats in de gemeente moest onderzoeken. Begin 1993 zijn de werkzaamhe den van deze werkgroep tijdelijk op een laag pitje gezet, omdat de mogelijkheid zich voordeed om een bestaand terrein bij de Twee de Bloksweg voor dit doel in te richten. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande en kun nen waarschijnlijk zeer binnen kort positief worden afgerond. In afwachting van de realisering van een vrachtwagenparkeerplaats stelt de politie zich coulant op te genover de vrachtwagenchauf feurs. Tot die tijd wordt zo veel als mogelijk bemiddeld. Wanneer er sprake is van reële overlast of verkeersgevaarlijk par keren, wordt repressief opgetre den. Een en ander is besproken met de officier van justitie voor verkeerszaken in het arrondisse ment Rotterdam en de gemeente als wegbeheerder. Ondanks deze gedoogsituatie is de politie van mening, dat de par-, keerproblematiek rond WADDINXVEEN - In het nieu we seizoen zullen er in de raad zaal van het gemeentehuis weer zes kamermuziekconcerten wor den gehouden. Voor de nieuwe serie 1993-1994 zijn op donderdag de volgende da ta vastgelegd: 14 oktober, 25 no vember, 27 januari, 24 februari, 24 maart en 28 april. De uit 1972 stammende hoofdvestiging van de Rabobank Waddinxveen aan de Kerkweg-Oost staat weer een ingrijpende verbouwing te wachten om als financieel dienstverleningscen- trum nog beter aan alle wensen van de cliënten te kunnen vol doen. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Zo werden in 1992 diverse semi nars gehouden, waarbij aan het theam ’elektronisch betalen’ veel aandacht werd geschonken. Vele leden en bedrijven hebben op uit nodiging van de Rabobank de we- reldtuinbouwtentoonstelling Flori- ade in Zoetermeer bezocht. Dit werd gecombineerd met een bezoek aan de door de Rabobank organisatie gehouden bijeenkom sten over uiteenlopende onderwer pen zoals beleggingen, succesvol ondernemen, zaken doen met het buitenland en de concurrentie kracht van de Nederlandse land en tuinbouw. Tezamen met een zevental andere Rabobanken is de Rabobank Waddinxveen vanaf 1991 ver enigd in het samenwerkingsver band De Kring. Deze samenwer king krijgt met name gestalte op terreinen als public relations, op leidingen, bedrijfsvoering en pubi- liciteit. In het afgelopen jaar heeft de Ra bobank Waddinxveen ook enkele belangrijke lokale evenementen In 1991 viel er een énorme stij ging van het aantal aangiften van doorrijden na een aanrijding te constateren. Vorig jaar was er een aanzienlijke daling van 142 naar 101 aangiften waar te nemen. Of dit een reëel beeld geeft van de werkelijkheid valt volgens de politie te betwijfelen. Voor diege nen die zich met hun schade tot het Waarborgfonds Motorverkeer willen wenden is een politierap port, en dus een aangifte bij de politie, noodzakelijk. In 25 gevallen (25%) is de ver oorzakende bestuurder bekend ge worden middels opsporing, dan wel dat deze zich heeft gemeld. In 16 gevallen is proces-verbaal opgemaakt terzake doorrijden na een aanrijding. en activiteiten gesteund. ‘Daar waar wij immers nauw verbonden zijn met het wel en wee van onze gemeenschap, vertrouwen wij er op dat mede daardoor de saamho righeid wordt gestimuleerd', aldus het bankbestuur. Ook de vele ontwikkelingen in de gemeente Waddinxveen werden door de Rabobank Waddinxveen vanzelfsprekend nauwlettend ge volgd. De affiniteit van de plaat selijke bank geldt niet alleen de economische bedrijvigheid, maar ook het wonen en werken. De Rabobank Waddinxveen: ‘Door ons wordt betreurd, dat de jarenlange discussie rondom de centrumvorming nog steeds niet heeft geleid tot besluitvorming. Tevens zijn er vraagtekens ten aanzien van het toekomstige aan zien en karakter van Waddinx veen. Het gemeentebestuur heeft daartoe haar visie neergelegd in de ’Ontwikkelingsschets Wad dinxveen 2010’“. De Waddinxveense bank zegt in haar jaarverslag te beseffen dat de beslissingen, die binnenkort op het gebied van de ruimtelijke or dening door zowel het rijk, de provincie en de gemeente moeten worden genomen, doorslaggevend zullen zijn voor de aard en om vang van de lokale ontwikkeling. Zaterdag 19 september 1992 stel de burgemeester C.M. van der Linden met enig ceremonieel ver toon de geldkiosk van de Rabo bank aan de Zuidplaslaan in ge bruik. Het voorzieningenniveau van de wijk Zuidplas is hiermee volgens de Rabobank Waddinx- Dnnrriidon veen aanzienlijk versterkt. He|, J bedrag van de eerste opname In 1991 viel e (duizend gulden) werd geschon ken aan het ’Comité Sehiorenreis Waddinxveen’. In tegenstelling tot uitgesproken veronderstellingen was het in 1992 niet haalbaar te starten met de verbouw en herinrichting van het hoofdkantoor van de Rabo bank Waddinxveen aan de Kerk weg-Oost. Herijking en wijziging van het beleid zorgde voor mini maal één jaar uitstel. Tijdens de algemene vergadering van 25 argusU; 1992 is afscheid genomen van vöüxattcr J.P. van Oosten van de raad van toezicht. Wegens het bereiken van statutai re leeftijdsgrens heeft hij zijn functie neergelegd. Het bankbe stuur dankt hem voor zijn inzet en de betekenis die hij voor de bank heeft gehad. ‘Al met al kunnen wij terugzien op een bevredigend jaar. Met na me de grote inzet van directie en medewerkers-sters en de interesse die de leden en cliënten in het werk van onze bank hebben ge toond, hebben aan dit resultaat in belangrijke mate bijgedragen. Wij vertrouwen erop dat wij ook in 1993 een goede ontwikkeling zul len doormaken', besluit de Rabo bank Waddinxveen, die aan hel slot van de toelichting op het jaar verslag 1992 zegt nu en in de toe komst te zullen blijven streven naar een sterke bank voor ieder een. Ook in 1992 zorgden de diverse verkeersbrigadiers er weer voor dat vele schoolkinderen veilig naar en van school konden. Voor afgaande aan hun inzet werd de nieuwe lichting verkeersbrigadiers weer aan het begin van het schooljaar geïnstrueerd door twee met de coördinatie belaste politie mensen. Hierbij werd gebruik ge maakt van een enigszins ver nieuwde diaserie. Aanpassing van de serie was nood zakelijk geworden door enkele veranderde situaties en het in werking treden van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. Naast de gebruikelijke aandacht tijdens de surveillance voor be stuurders die achter het stuur zit ten nreT ëéi1'’borrel op, werd in 1992 een aarjvang gemaakt met het plannen van districtelijke al coholcontroles. Dit betrof een samenwerking tus sen de rijkspolitiegroepen Nieu- werkerk aan den IJssel en Wad dinxveen met het oog op de ko mende reorganisatie. Dit leidde tot een drietal contro- - les in de maanden oktober, no vember en december 1992 waar bij ook de gemeente Waddinx veen werd aangedaan. Tijdens die controles in de ge meente Waddinxveen werd van ongeveer 315 bestuurders een blaastest afgenomen, waarbij bleek dat 4 bestuurders meer al coholhoudende drank hadden ge dronken dan wettelijk was toege staan. Totaal 27 automobilisten zijn be keurd in verband met het bestu-| ren van een motorvoertuig onder invloed van alcohol. In 12 geval len betrof het rijden onder in-' vloed van alcohol in aanrijdingssi- tuaties. ril ■j Ja, bezorg mij gratis twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven uur. Daarna kies ik het volgende abonnement: Naam: >j rj M/V* WADDINXVEEN - De Rabo bank Waddinxveen boudt dins dagavond 8 juni om acht uur in hotel-café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost de 90e algemene vergadering. Op de agenda staat een 12-tal punten, zoals de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering, de goedkeuring van de jaarrekening 1992 en het voorstel tot winstbestem- ming, welke winst vorig jaar (na belastingen) toenam tot 263.000 gulden (was 261.000 gulden). Als lid van het bestuur is aftre dend en herkiesbaar voorzitter G. van Ringelenstein en als le den van de raad van toezicht zijn aftredend en herkiesbaar C.J.J. Meewisse en J. Willem- stein. Vlak voor het Pinksterweek- einde liet het bestuur van de Rabobank Waddinxveen het jaarverslag 1992 verschijnen, waarin met tevredenheid wordt teruggekeken op het afgelopen jaar. Bij de bank, die een balansto taal heeft van 223.756.000 gulden (was 231.162.000 gul den) en die vestigingen heeft aan de Kerkweg-Oost en de Groensvoorde,nam het ledenal toe tot 2.099 (was 2.097), nam het aantal spaarrekeningen af tot 14.594 (was 15.356), groei de het aantal leningen naar 1.091 (was 1.049) en steeg ook het aantal rekeningen-courant naar 8.168 (was 8.155). De toevertrouwde middelen daalde in 1992 naar f 202.888.000,- (was f 212.369.000,-), terwijl de uit gezette middelen stegen naar f 164.032.000,- (was f 150.443.000,-), zo blijk uit een overzicht van de kerncijfers. Bij de Rabobank Waddinxveen werken, omgerekend naar mensjaren, 51 mensen. Dat zijn er evenveel als een jaar ge leden. De directie wordt ge vormd door A.J. Ammerlaan (directeur) en J.W. Groeneveld (onderdirecteur bedrijfsvoe ring). Afdelingshoofden bij de bank zijn P.F. Trapman (hoofd commerciële zaken) en S. Lod der (interne controle en organi satie). Van het bestuur van de Rabo bank Waddinxveen maken deel uit G. van Ringelenstein (voor zitter), J.B. Veldwijk (secreta ris) en J. Rooker en van de raad van toezicht drs. S.C. Hooimeijer (voorzitter), ing. C.M. Kroes (secretaris), L. La- mens, CJJ.M. Meewisse en J. Willemstein. In het buitenland is verder voor uitgang geboekt. Wereldwijd be schikt de Rabobankorganisatie thans voer 50 vestigingen in 20 landen. In Europa heeft zij 30 vestigingen in 11 landen. De internationale dienstverlening verloopt zowel langs het spoor van de Europese Rabobankvestigingen als via allianties met buitenlandse banken. De dienstverlening via de samen werkingspartners is vooral op Eu ropa gericht en is aanvullend op de Rabobankvestingen. De samen werking is vooral van belang voor de internationaal opererende on dernemers uit het midden- en klein bedrijf. Zij kunnen aldus op de specifieke lokaties waar ze actief zijn direct worden bediend. In 1992 zijn in dat kader nieuwe strategische sa menwerkingsverbanden gesloten met de Italiaanse bank Cassa di Interpolis zijn ontwikkeld, verliep Risparmio delle Provincie Lom- i.-_ T-,- i harde (CARIPLO), met de Oos tenrijkse Raiffeisen Zentralbank (RZB) en met de Duitse coöpera tieve zusterorganisaties, die meer dan 3.150 Volks- en Raiffeisen- banken vertegenwoordigen. Al eerder werden dergelijke over eenkomsten gesloten met de Fran se Crédit Agricole, de Spaanse Banco Popular en de Britse Lloyds Bank. Door al deze allian ties heeft de Rabobankorganisatie de beschikking gekregen over een WADDINXVEEN - De Rabobank Waddinxveen kijkt terug op een bevredigend jaar 1992. Hoewel er sprake was een incidente le terugval in het belanstotaal, nam het saldo van de termijndeposito’s met ruim 10% toe en ging de kredietverlening met 9% omhoog. De afzet van bancaire produkten en diensten kregen behoorlijke impulsen. De, resultaten van 1992 worden door het bestuur van de Rabo bank Waddinxveen, bestaande uit G. van Ringelenstein (voorzitter), J.B. Veldwijk (secretaris) en J. Rooker, gemeld in het vlak voor Pinksteren verschenen jaarver slag. Opvallend daarin is dat het bank bestuur niet alleen de landelijke en plaatselijke financiële resulta ten bespreekt, maar ook ingaat op lokale ontwikkelingen. Zo zegt het bestuur van de Rabo bank Waddinxveen het te betreu ren dat de jarenlange discussie rondom de centrumvorming nog steeds niet heeft geleid tot be sluitvorming. Volgens de bank zijn er ook vraagtekens ten aan zien van het toekomstig aanzien en karakter van Waddinxveen. Bij de op 29 maart 1905 opge richte Rabobank Waddinxveen, waarvan de directie wordt ge vormd door A.J. Ammerlaan (di recteur) en J.W. Groeneveld (on derdirecteur bedrijfsvoering), fun geert naast het bestuur ook een raad van toezicht, die bestaat uit drs. S.C. Hooimeijer (voorzitter), ing. C.M. Kroes (secretaris), L. Lamens, C.J.J. Meewisse en J. Willemstein. Adres I LJ Een maandabonnement Voor öe automatische afschrijving van het aoonnementsgeia s a< <r oa^/g 'o 'e*enr handtekening Bon m open envelop. I zonder postzegel. zenden naar Ri,n en Gouwe. Antwoordnummer 10008 I 2400 VB Alphen aan den Rijn aan middelen in de Robecofond- sen belegd. De Rabobankorganisatie vindt vanouds haar kracht bij de zelf standige plaatselijke banken, het hart van de organisatie. Daar wor den de spaarmiddelen geworven, die dienen als grondstof voor de kredietverlening aan de leden in belangrijke beslissingen over het de lokale gemeenschap. Met het oog daarop is een uitge breid net van vestigingen een ver eiste. De veranderingen op de middelenmarkt en de voortschrij dende technologische ontwikkelin gen op het gebied van distributie, vragen echter om een wat minder wijdvertakt netwerk. peratie werkt de bank primair in Schaalvergroting werkt eveneens -j__< i-i-j- verder inkrimping van vestigingen in de hand. Deze schaalvergroing is noodzakelijk door de behoefte aan kwaliteitsverbetering. De fu- sietendens onder lokale Raboban ken past in dat kader. Per 1 januari 1993 waren er nog 744 Rabobanken met ruim 2.000 vestigingen. Het aantal geldauto maten nam daarentegen toe tot I. 400. De doelmatigheid en commerciële slagvaardigheid bij de Rabobank worden verhoogd doordat een toe nemend aantal banken wordt aan gesloten op een nieuwe generatie informtiesystemen op Olivetti-ap- paratuur. Ultimo 1992 waren reeds meer dan 50 banken overge schakeld. De Rabobankorganisatie werkt voortdurend aan een moderne, ge avanceerde serviceverlening tegen een zo laag mogelijke kostprijs. Met het oog daarop vraagt zij ook van haar leden en cliënten een bij drage in de efficiency. Om het betalingsverkeer kosten dekkend te maken en efficiënter betaalgedrag te stimuleren heeft zij als eerste een systeem van transactiegebonden tarieven (TGT) in de zakelijke markt geïn troduceerd. Tegelijk werden de rentevoor- waarden voor de klanten verbe terd. Ook maakt zij veel werk van elektronische en daardoor goedko pere betaalalternatieven. Eind 1992 was TGT bij nagenoeg alle zakelijke relaties ingevoerd. Het elektronisch betalingsverkeer voor de ondernemers zit overigens sterk in de lift. Het aantal zakelij ke relaties dat gebruik maakt van Rabobank Telebankieren is in 1992 meer dan verdubbeld tot II. 000. Ook van de particuliere cliënt wordt een bijdrage gevraagd. Aan minder efficiënt betaalgedrag is inmiddels een bescheiden prijs kaartje gehanden. Via voorlich ting werd in 1992 veel aandacht besteed aan efficiëntere alterna tieven, zoals ’machtigen’ en ’pin nen’. De actie, gericht op het afgeven van machtigingen voor automti- sche incasso’s, werd een groot succes. De Rabobank Waddinxveen verzorgde vorig najaar op de bedrijvenbeurs^ Ondernemen in Mid- den-Holland in Bleiswijk het happy hour van "f"f ”z~ f f Waddinxveense standhouders bezochten dit evenement. (Foto: Archief - Fejagrajie Ton Benne- meer). Het beeld van de bancaire omge ving wordt bepaald door een structurele ontwikkeling. Er is sprake van een kenterend tij. De bancaire markten raken verza digd. Daardoor verminderen over de gehele linie de groeimogelijk heden, terwijl door de toenemen de concurrentie de marges krim pen. In het gehele bankwezen zijn aan passingen in de bedrijfsvoering en de distributie aan de orde. Ook voor de Rabobankorganisatie geldt dat een zo efficiënt mogelij ke uitoefening van het bank- en verzekeringsbedrijf meer dan ooit vereist is. Het kenterende tij kwam in 1992 het duidelijkst naar voren op de middelenmarkt. Tegenover de doorgroeiende kredietverlening bleef de aanwas van spaarmidde len flink achter. Bovendien wer den de middelen opnieuw duur der. Dit was het gevolg van de omge keerde rentestructuur (in tegen stelling tot normaal was ook in 1992 de korte rente flink hoger dan de lange rente). Ook de ver hevigde concurrentie speelde een belangrijke rol op de spaarmarkt. Die markt werd ook in 1992 ge kenmerkt door spaarders die steeds rendementsbewuster wor den. Onder ander via een verbete ring van de voorwaarden voor de aantrekkelijke Rabobank Rende ment Rekening is op deze ontwik keling geantwoord. Bovendien was er sprake van een voortschrijdende vervaging van grensen tussen sparen, verzekeren en beleggen. De zeer succesvolle gemengde spaar-verzekeringspro- dukten van de Rabobank zijn een antwoord op de ontwikkeling. De afzet van deze produkten, die samen met verzekeringsdochter Directeur A.J. Ammerlaan van de Rabobank Waddinxveen. het Industrieel Contact Waddinxveen. Tal van (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). X f I

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 11