Tuinbouw wil kassen Historische expositie in raadzaal Misbruik sociale voorzieningen in Waddinxveen in de 19e eeuw Schooldirecties zijn niet representatief Limaweg bij Bibelot herstraat in Zuidplaspolder l X Geslaagd Duif's mode Herdenkings- penning is te koop bij Rabobank Initiatief tv-krant Groene Hart Jan van der Linden wil op Coenecoop WADDINXVEEN MOERKA PELLE - Het in Waddinxveen op het bedrijvenpark Coenecoop met een schade-afdeling gevestigde autobedrijf Jan van der Linden (Hyundai-dealer) heeft daar plan nen voor de bouw van een nieuw pand. Eerste deel provinciale milieu verordening WADDINXVEEN/DEN HAAG Noord- en Zuid-Holland heb ben tot en met 2 augustus het ontwerp van het eerste deel van de Provinciale Milieuverordening ter visie liggen in alle gemeente huizen en de provinciehuizen. Historisch Genootschap Waddinxveen hield onderzoek LEZERS SCHRIJVEN Alphen aan den Rijn Telefoon (01720) 73818 I Fonds Papiermolens Papiermakers Zuidplaspolder Zuidplaspolder Delft Groen College PCO Gouda De Slalom Caste Hum De Sprong De Wadde St. Antoniuscollege Don Bosco-MAVO 1 WADDINXV^ X .M- Pagina 13 Woensdag 14 juli 1993 Weekblad voor Waddinxveen De voorkeurslokatie van een nieuw tuinbouwgebied in de Zuidplaspolder bij Waddinxveen. KOI in UIT (Plattegrond: De Kring Bleiswijk). en het nieu- 'vies- en inge- nog ruimte is voor 170 hectare. De B-driehoek biedt nog 520 hec tare ruimte en bij Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel is G.D. ANDEWEG Docent aan de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum te Waddinxveen. Tg”. fonds dat de comparitie in - zieke medewerkers vond zijn z 1 t weg bij de Kastanjelaan en de Li maweg bij de Dreef was restau rant Bibelot enkele weken moelij ker met de auto bereikbaar. In een paar weken tijd moest de weg worden opgeknapt en worden her- straat met klinkers en kwamen er mooie trottoirs voor de voetgan gers. inrichten met als thema ‘De Wad- dinxveense industrie'. Om alvast in de sfeer te komen plaatst het Weekblad voor Wad dinxveen in samenwerking met het Historisch Genootschap Wad dinxveen voorafgaand aan deze expositie een aantal artikelen met de huidige streekplanreserves be tekent dit dat binnen zes jaar die 890 hectare volgebouwd is. De. tuinbouw richt haar ogen op de Zuidplaspolder. Hier bevindt zich nu ruim 300 hectare glasop stand. Het huidige provinciale streekplan beidt nog ruimte aan 200 hectare. De tuinbouw verlangt een extra oppervlate van 500 hectare glas na de eeuwwisseling. Dit is drin gend nodig om ook na 2000 vol doende ruimte te hebben voor re constructie, hervestiging en auto nome groei in het Zuidhollandse tuinbouwcentrum. Met de nieuwe vestiging wil de onderneming inspringen op de wens van Greenib Car BV, de lan delijke importeur van Hyundai, om een vestiging te openen in de directe omgeving van Gouda. Hyundai-dealer Jan van der Lin den gaat ervan uit dat over onge veer tien maanden de nieuwbouw op Coenecoop gerealiseerd kan zijn. Er is inmiddels grond aange kocht en het wachten is nu op de bouwvergunning. Daarna kan de bouw van een nieuw pand op Coenecoop worden gerealiseerd. Als het nieuwe pand op Coenecoop is gerealiseerd zal Jan van der Linden de vestiging in Moerkapelle verhuizen naar Waddinxveen. De twee huidige panden aan de Moerkapelse Zijde en het Noord- einde worden dan verkocht. RIJNEVELD/WADDINX- VEEN Radio 1 nul 6 (106.5 FM) van f 'J veld zal voor het“einde van 1993 beginnen met het brengen van een kabelkrant. Onder de naam TV-Krant ’Het Groene Hart’ zal vierentwintig uur per dag nieuws en informatie uit de regio worden gebracht. TV-Krant ’Het Groene Hart’ zal te zien zijn in de gemeenten Rijn- woude en Zevenhuizen-Moerka- pelle. Een aantal andere gemeen ten in de regio, waaronder Alphen aan den Rijn, is ook verzocht tot doorgifte van de kabelkrant. De gemeenteraad van Zevenhui- zen-Moerkapelle heeft dinsdag 29 juni de programmaraad van Radio 1 nul 6 voor Zevenhuizen-Moer- kapelle representatief verklaard, waardoor binnenkort ook kan wor den begonnen met uitzendingen voor Zevenhuizen-Moerkapelle. Met ruim 30.000 luisteraars in de regio, wil Radio 1 nul 6 een van de best beluisterde lokale radio zenders worden. Radio 1 nul 6 is te ontvangen via FM 106.5 mHz. in de ether, en via de kabel op FM 103.1. Tot de Franse tijd werden vergoe ding van ziektekosten en uitkerin gen bij ziekten voor een belang rijk deel overgelaten aan een orga nisatie die terug te voeren is op de gildestructuur uit de steden. Het voert te ver om hier uitge breid in te gaan op de geschiede nis van deze voorlopers van de moderne ziektekostenverzekerin gen. Het komt echter hierop neer dat de gilden die oorspronkelijk wa ren opgezet met de bedoeling het ambacht te beschermen langza merhand hun bemoeienissen uit breidden en er ook toe overgingen gildebroeders tegen de gevolgen van ziekte en overlijden te verze keren. derlandse papierindustrie. Van deze ’’Comparitie der Zuid hollandse Papierfabrikeurs”, kort weg de Comparitie genaamd, was Jacobus van der Haas secretaris vanaf de oprichting in 1813 tot in ieder geval na 1846. Jacobus van der Haas was van 1803 tot 1839 voor de helft en van 1839 tot 1846 volledig eige naar van de papiermolen ”De Schoone Haas” (meer hierover in het eerste kwartaalblad van het Historisch Genootschap Waddinx veen dat begin september zal ver schijnen). De samenvatting van Van der Haas van de belangrijkste gebeur tenissen in de historie van de Comparitie en de uitvoerige be drijfsadministratie van zijn eigen molen behoren tot de belangrijk ste bronnen voor de geschiedenis van de Zuidhollandse papierindus trie. Dat de Comparitie juist in 1813 in de laatste maanden van de Na poleontische tijd werd opgericht is niet toevallig geweest. De Fran se overheersing had de Neder landse papierindustrie veel proble men gebracht. Door uitvoerrech ten (vanaf 1798) op lompen uit Frankrijk en uit andere bij Frank rijk ingelijfde gebieden ontstond een tekort aan grondstoffen. Verder werd vanaf 1799 een hoog invoerrecht op de invoer van bui tenlands papier geheven, zodat de export uit Nederland zeer be moeilijkt werd. Bundeling van de krachten van de papiermolenaars was dan ook zeer gewenst. Het belang van de Waddinxveen- se papierindustrie en de goede or ganisatie ervan maakte het moge lijk om ook aandacht te besteden aan een gemeenschappelijke ”zie- kenzoi Het fd w 1814 stichtte ter ondersteuning van zieke medewerkers vond zijn oorsprong in soortgelijke organisa- Waddinxveense stoomhoutzagers Johannes en Gerardus Alblas. Vandaag publiceren we het twee de artikel van het Historisch Ge nootschap Waddinxveen, ditmaal van de Waddinxveensee Joke Radstaat over het misbruik van sociale voorzieningen in Waddinx veen in de negentiende eeuw. arts, zoals ook al bekend was van de 19de eeuwse knechtsbossen. Omdat sommige fabrikanten te gen ”de moeiten met het volk” opzagen werd het ziekenfonds op 1 maart 1817, een kleine 2 jaar na de inwerkingtreding, al opgehe ven. Het nadelig saldo bedroeg 35,55 hetgeen door de fabri- keurs is bijgelegd. Hoeveel procent van het normale loon bedroeg toentertijd de uitke ring? Er zijn bedragen bekend uit 1751 en 1846 ook weer uit aante keningen van Van der Haas: tus sen deze jaren steeg het loon niet of nauwelijks zodat we mogen veronderstellen dat de genoemde bedragen ook voor de periode 1814-1817 goldden. Voor de molenaar en schepper be droeg het loon ca. 6 en 5,70 per week, voor de koetser was dit 4,20 tot 4,50 en voor heffers en hangsters 1,80. Zoals u ziet bedroeg de uitkering gemiddeld maar rond de 50% van het loon. Als men dan ook nog be denkt dat er een wachttijd van 3 dagen was, voordat men über haupt voor een uitkering in aan merking kwam, kan men zich nauwelijks voorstellen dat er zo veel misbruik van het fonds werd gemaakt. schikbaar van vrijdagmiddag tot en met zondagavond. ‘De reconstructie van de Lima- weg was voor de gasten van Bibe lot vervelend en gaf veel ergernis, vooral voor de partybezoekers. Met het Gouderakse bedrijf dat de herstrating verzorgde groeide echter een goede samenwerking', laten Ton Ververs en zijn vader weten. Hun restaurant blijft, evenals an dere in Waddinxveen gevestigde restaurants, gedurende de gehele zomervakantie geopend. Na sluitingstijd van de aan de Li- maweg gelegen kantoren kan res taurant Bibelot beschikken over maar liefst 123 parkeerplaatsen. Die zijn in het weekeinde be- Deze zogenoemde eerste tranche bevat regels over de inzameling van en de omgang met gevaarlijke afvalstoffen, inspraak op het pro vinciale milieubeleidsplan en in spraak op en beoordeling van bo- demsaneringsplannen. Verder is er een adviescommissie voor het provinciale milieu- en waterbe leid. Volgens de Wet Milieubeheer zijn Provinciale Staten verplicht een eigen milieuverordening op te stellen. Op 1 januari 1994 moet er al een regeling zijn voor de on derwerpen, die nu in de eerste tranche zijn meegenomen. Noord en Zuid-Holland en Utrecht wil len op hoofdlijnen daarvoor een gezamenlijke tekst opstellen en vervolgens de eerste tranche in voeren op 1 januari 1994. Noord- en Zuid-Holland hebben al openbare hoorzittingen gehou den. Schriftelijk reageren kan nog tot en met 2 augustus aan Gede puteerde Staten. De volgende stap was dat niet al leen de ’’meesters”, maar ook de ’’gezellen” in zogenaamde ’’knechtsbossen” verzekerd wa ren. In de loop der tijd werden bovendien steeds meer mensen die niets met het oorspronkelijke ambacht te maken hadden tot de ze verzekeringen toegelaten. Voor een wekelijkse inleg in zo’n knechtsbos van 2 a 3 stuivers kreeg men bij ziekte een geldelij ke ondersteuning van circa 3 gul den per week. In 1798 kwam aan de aldus ge groeide structuur een abrupt ein de toen het gildewezen als zijnde feodaal werd afgeschaft door het ’’Vertegenwoordigend Lichaam des Bataafschen Volks”. Een groot aantal gilde- en knechtsbos sen werd daadwerkelijk beëin digd, een aantal herleefde na de Franse tijd en rekte het bestaan nog tot in de 19de eeuw. De gilde- en knechtsbossen wer den na 1813 vervangen door zoge naamde ’’direktiefondsen” en op winst beluste particuliere onder nemers. Dit gaf aanleiding tot al lerlei wantoestanden op het ge bied van medische zorg. Het spreekt vanzelf dat alleen werkenden zich deelname aan een knechtsbos konden veroorloven. Alle anderen waren bij ziekte ge heel afhankelijk van kerkelijke liefdadigheid of het gemeentelijk armenwezen. „Armoede word veel verzagt, wanneer door elk word bijge- bragt”. Onder dit motto werd door Jacobus van der Haas op 31 december 1814 een reglement tot oprichting van een fonds tot on dersteuning van werknemers, die op de Waddinxveense papiermo lens werkten, aan de vergadering van de Comparitie voorgelegd. Het plan werd aangenomen ”met veel dankbaarheid om het goede dat erin gelegen was”, zoals Van der Haas ietwat zelfingenomen schrijft. Iedere molenaar en schepper betaalde wekelijks 15 centen, koetsers 10 centen, hef fers en hangsters 5 cent, terwijl de molen zelf (lees: de eigenaar) jaarlijks 5 gulden inlegde. Als een knecht 3 dagen ziek ge weest was, kreeg hij al naar ge lang zijn inleg 3, 2 of 1 gulden per week. Na korte tijd bleek ech ter dat door sommigen veel mis bruik van het fonds werd ge maakt. Volgens Van der Haas zou dit door uitbreiding van de regels makkelijk te voorkomen zijn ge weest. Hij vermeldt helaas niet aan wel ke uitbreidingen hij hierbij dacht, maar we mogen wel aannemen dat hij doelde op meer controle door het bestuur van het fonds of een Tegenover het eethuisje van Ton en Caroline Ververs is intussen een nieuw kantoorpand verrezen vlak naast de vestiging Zuid-Hol land van het advies- en ingeni eursbureau Grontmij NV. Dat be tekende ook een aanpassing van de directe omgeving. Door de afsluiting van de Sniep- WADDINXVEEN - Het dit voorjaar officieel opgerichte His torisch Genootschap Waddinx veen, dat wordt voorgezeten door oud-notaris J. in ’t Hol, zal van vrijdag 3 tot en met zaterdag 11 september in de raadzaal van het gemeentehuis een tentoonstelling door JOKE RADSTAAT WADDINXVEEN Misbruik van de sociale voorzieningen in geen verschijnsel van deze tijd al leen. dit bewijst de korte geschie denis van een vroeg negentiende eeuws ziekenfonds, dat gesticht was door de Waddinxveense pa piermolenaar Jacobus van der Haas. Het fonds was zijn tijd ver voor uit. Om de ontstaansgeschiedenis ervan te begrijpen moeten we eerst uitweiden over de Waddinx veense papierindustrie en de orga nisatie ervan. In de 18de en 19de eeuw kende Waddinxveen een bloeiende pa pierindustrie. In de 18de eeuw stonden 13 van de 21 Zuidhol landse papiermolens in Waddinx veen langs de Noord- en Zuidka- de. Dit aantal liep terug in de loop van de 19de eeuw. Waddinxveen bleef echter verreweg het belang rijkste centrum van de papierin dustrie in Zuid-Holland. In tegenstelling tot Gelderland en de Zaanstreek werd in Zuid-Hol- land uitsluitend pakpapier ver vaardigd. Behalve de gunstige lig ging aan de Gouwe wordt ook wel de aanwezigheid van textielstad Leiden als beslissende factor bij het ontstaan van de papierindus trie te Waddinxveen genoemd. Immers, de vilten die gebruikt werden om tussen de pasgevorm- de natte papiervellen te leggen werden in Leiden gemaakt. Bo vendien was de Leidse textielin dustrie een belangrijk afnemer van pakpapier. De eigenaars van de papiermolens werkten in de 18de eeuw al inci denteel samen wanneer hun ge meenschappelijk belang dit ver eiste. In 1813 werd echter een echte ondernemersvereniging op- ties uit de voorgaande periode, gericht, de eerste binnen de Ne- Gezondheidszorg wetenswaardigheden over het Waddinxveense bedrijfsleven door de eeuwen heen. Op woensdag 26 mei publiceerde in dit kader Kees Verlooij het ar tikel ‘Waddinxveners bekeken nieuwe stoommachines hoofd schuddend', dat verhaalde over de Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy l buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder J pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent, J Gesproken werd over een enquête onder de bevolking en over het consulteren van het bedrijfsleven. Met alle respect voor de vier ge raadpleegde schooldirecties durf ik toch te stellen dat zij niet re presentatief zijn voor een hele sa menleving. In het rapport wordt een aantal maniere beschreven waarop de zo genaamde afvloeiïngslijst samen gesteld kan worden. De vraag „Moet er personeel afvloeien?” blijft onbeantwoord en kan ook bij benadering niet beantwoord worden, omdat er geen echt on derzoek verricht is. Van de leden van de stuurgroep mag men aannemen dat zij hun kinderen naar een brede scholen gemeenschap zullen sturen. Maar hoe ligt dat in het algemeen in Waddinxveen? En in de omlig gende gemeenten? Bij ouders met kinderen met een vbo-indicatie? En met een mavo-, havp- of vwo- indicatie? Zolang daarover geen gegevens bekend zijn, is elke keuze (brede fusie, smalle fusie of geen fusie) een slag in de lucht. Ik hoop dat de stuurgroep het met me eens is dat haar standpunt pas goed gefundeerd kan zijn als het huiswerk van Edukern-APS overgemaakt of op zijn minst ver beterd wordt. Voorlopig hebben ze een stevige onvoldoende, maar wel met recht op herkansing. WADDINXVEEN - Restaurant Bibelot aan de Limaweg in Wad dinxveen is weer goed bereikbaar omdat ter plaatse de weg is gere construeerd en herstraat. WADDINXVEEN - Om ook na de eeuwwisseling voldoende berekend dat er in het^Westland ruimte te hebben voor reconstructie, hervestiging en autonome groei heeft de tuinbouw nog eens 500 hectare extra nodig. De Zuidplaspolder is dè meest geschikte lokatie om deze kassen te herbergen. Dit plan heeft de Tuinbouwstructuurcommissie aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland gepresenteerd. te onderschatten rol van de glas tuinbouw als economische motor voor Zuid-Holland door middel van de nota ‘Economische koplo per wil werkruimte'. In deze commissie zijn vertegen woordigd de Westelijke Land- en Tuinbouworganisaties (WLTO), de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB), de Zuidhol landse groente- en bloemenveilin gen, de Nederlandse Tuinbouw Studieclubs (NTS), de Voedings bond FNV en de Industriee- en Voedingsbond CNV. Nog dit jaar of uiterlijk in het voorjaar van 1994 moet de provin cie Zuid-Holland een beslissing nemen over de lokaties voor glas tuinbouw na de eeuwwisseling. De huidige streekplanreserves zijn dan volgebouwd. De tuin bouwstructuurcommissie koos voor twee locaties. De Zuidplas polder en, zij het met minder na druk, de Hoeksche Waard voor grootschalige en op Voorne-Put- ten voor kleinschalige uitbreiding van de glastuinbouw. De nadruk ligt op de Zuidplaspol der, omdat daar de tuinbouw bin nen het Zuidhollandse Glasdis trict kan blijven en haar centrum functie kan behouden. In deze polder kan projectgewijs tuin bouw worden gevestigd met be houd van de recreatieve en land schappelijke functie van het ge bied. Het Consulentschap voor de Landbouw in Zuid-Holland heeft De glastuinbouw in Zuid-Holland beslaat een oppervlakte van ruim 6.100 hectare (1992) en kent een directe werkgelegenheid van 25.000 mensen. De indirecte werkgelegenheid bedraagt circa 60.000 mensen. Op slechts enkele procenten van de totale cultuurgrond in de pro vincie realiseerde de glastuinbouw een produktiewaarde van 5 mil jard gulden. De Zuidhollandse glastuinbouw levert daarmee 13,6% van de to- tale Nederlandse agrarische pro- duktiewaarde. In het oosten van de provincie Zuid-Holland ligt de Zuidplaspol der. Moerkapelle, Zevenhuizen en Nieuwerkerk aan den IJssel vor men de westgrens van deze polder die ruim 4.000 hectare groot is. Waddinxveen en Gouda markeren de oostelijke grens van het ge bied. Het gebrek aan voldoende ruimte in de steeds voller wordende pro vincie Zuid-Holland heeft de af gelopen jaren een stroom van nota’s en rapporten en tal van in formatiebijeenkomsten opgele verd. De verschillende belangengroepen in de glastuinbouw, recreatie, in dustrie en steden vragen van de verantwoordelijke politici voort durend aandacht voor hun belan gen. Deze keer is het de tuinbouw zelf die bij monde van de Tuinbouw structuurcommissie de provinciale politici informeerde over de niet WADDINXVEEN - Bij de vesti gingen van de Rabobank Wad dinxveen aan de Kerkweg-Oost en Groensvoorde is nog altijd een ter gelegenheid van de oprichting van de vereniging Historisch Genoot schap Waddinxveen (HGW) bij de ’s Rijks Munt in Utrecht ge slagen herdenkingspenning te koop. De nikkelen en als zilver proefge- slagen herdenkingspenning, een' initiatief van HGW-bestuurslid T.W. Verweij (Stationsstraat), werd dinsdag 20 april - de 760e 'verjaardag' van het in 1233 ont stane Waddinxveen - in de Ont- moetingskerk (Groensvoorde) ge presenteerd. De van het muntmeestersteken voorziene penning, met een plas tic omhulsel verpakt in een sier lijk blauw doosje, kost 40 gulden indien die bij de Rabobank! Wad dinxveen wordt aangeschaft. Leden die zich aanmelden als lid van het Historisch Genootschap Waddinxveen (secretariaat Sou- burghlaan 22, 2741 EL Waddinx veen, telefoon 01828 - 15698) be talen slechts 30 gulden. Op de voorzijde van de herden kingspenning, die als munt is ge slagen, staat de tekst ‘Historisch Genootschap Waddinxveen. Op gericht 20 april 1993'. De keerzij de wordt gesierd door een fraaie afbeelding van de neo-classisti- sche hervormde Bnigkerk aan de Kerkweg-Oost, één van de weini ge monumenten die Waddinxveen rijk is. De tekst hiervan luidt: ‘Ned. Herv. Kerk Waddinxveen. Anno 1837'. Waddinxvener Theus Verweij, een verwoed munten- en postze gelverzamelaar, heeft slechts 100 exemplaren van de herdenkings penning laten slaan. Dat betekent dat er sprake is van een exclusief aandenken. Van elke bij de Rabo bank Waddinxveen verkochte penning wordt tien gulden afge dragen aan het Historisch Ge nootschap Waddinxveen. De Stationsstraat-bewoner heeft in het verleden eerder lokale her- denkingspenningen uitgegeven. Dat was onder andere het geval bij het 750-jarig bestaan van Waddinxveen in 1983 (een zilve ren daalder), het 50-jarig bestaan van de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn in 1985, het 75-jarig bestaan van het Waddinxveemse architectenbureau Stuurman Part ners BV aan de Brugweg in 1986 en de opening van de Coenecoop- brug in 1987. Het opgeknapte gedeelte van de Limaweg bij restaurant Bibelot (rechts op de foto) we kantoorpand aan de linkerzijde, dat onder andere gebruikt gaat worden door adv nieursbureau Grontmij Zuid-Holland NV. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Aan de christelijke agrarische school De Groene Zijde (Agrarisch Oplei- difigs Centrum Groen College) in Boskoop slaagden uit Waddinx veen de examenkandidaten Dani elle de Bake, Martijn Bos, Ciska la Grand, Gaylord de heij, Edwin Kraan en Henk Molenaar. Voor het examen van de Vak school Boomteelt slaagden uit Waddinxveen Sake Saakes en Walter van Triet. Aan de Agrarische Hogeschool Delft, studierichting Tuinbouw, is geslaagd Peter Verbaas uit Wad dinxveen. Aan het Groen College in Gouda slaagde voor het diploma land bouw, het NIL lasexamen (begin ners) en het praktijkexamen ma chinaal melken Wilbert Moons uit Waddinxveen. Aan de gemeenschap van scholen voor Protestants Christelijk On derwijs te Gouda en omgeving slaagden uit Waddinxveen voor het HAVO-diploma Reinier Alg- era, Esther den Edel, Krista Hoo- gendoorn, Cynthia Kroese, Her- riët Leusink, Pieter Jan Luitjes en Martijn v.d. Put (tweede tijdvak). Voor het Gymnasium-examen slaagden Remco Frerichs, Anne- marieke de Haan, Suzanne de Jong en Arjan Verhoeff. Het Atheneum-diploma werd ge haald door Nienke Algera, Leonie van der Bas, Adriaan Moelker, Jannet van ’t Spijker en Michiel Steenwinkel. Het MAVO-diploma werd be haald door Martine Bomhof, Dé- sirée van Dijk en Talita van der Put. Aan de De Salomschool voor VSO in Gouda slaagden uit Wad dinxveen voor het staatsexamen LEAO Administratie en Kantoor- praktijk Khalida el Allaoui en voor het diploma LMO-verkoop Liesbeth v.d. Heuvel. nog 200 hectare beschikbaar. Met ff A VO Gouda Aab de Maarten Luther MAVG in Gouda slaagden uit Waddinx veen Martine Bomhof, Désire van Dijk en Talita van der Put. Ashram College Aan het Ashram College in phen aan den Rijn slaagde v het MAVO-diploma uit Waddi veen Stan van Roermund. j Aan de christelijke schob meenschap voor MBO Cast) in Alphen aan den Rijn slat... - voor het diploma Agogisch - Residentieel Werk Mar Kort, Ineke v.d. Ree, Anne 1 van Soldt en Annemiek van len uit Waddinxveen. Voor het diploma MEAO-S< tariële Richting slaagde Rij Voorberg uit Waddinxveen. Aan de rooms-katholieke schd voor voortgezet speciaal ondervT De Sprong in Gouda zijn voor hé staatsexamen MAVO-geslaagc. Kees de Klerk Wolters en Marcc van Leeuwen uit Waddinxveen. Bij de christelijke scholengemeen schap De Wadde in Waddinxveen zijn voor het MAVO-examen in het tweede tijdvak geslaagd Kitty Jonkers (Boskoop), Hestia Tame- rus (Boskoop), Ronald Honkoop (Waddinxveen) en Eveline Mim- pen (Waddinxveen). Voor het AVBO-diploma machi- neschrijven zijn geslaagd Leon- tien Bontekoe (Boskoop), Tamara van Oort (Boskoop) en Brigitte den Houter (Moordrecht). Aan het St. Antoniuscollege in Gouda slaagde uit Waddinxveen voor het HAVO-diploma Onno Deichmann. Aan de Don Bosco-MAVO in Boskoop slaagden uit Waddinx veen Rob den Adel, Marjolijn v.d. Akker, Michel Belt, Xander Bik- bergen, Joost v.d. Bosch, Henriët- te van Dijk, Mariëlle Favata, Robbie van Gils, Chantal Gren del, Jorrit van Leeuwen, Duncan v.d. Lem, Michael v.d. Lem, Joyce Lustig, Marcellina Oost hoek en Monique van Staveren. Met belangstelling heb ik in het Weekblad van Waddinxveen van 30 juni het artikel gelezen over de eventuele scholenfusie in onze re gio. De kop „Stuurgroep kiest voor brede scholengemeenschap” laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Het is goed te weten waar iedereen in deze zaak staat. Ook al biedt het rapport van Edu- kem-APS nog enkele varianten, de stuurgroep vindt er blijkbaar voldoende argumenten in voor haar standpuntbepaling. Waar is echter dit rapport op gestoeld? Van de journalist kan men niet verwachten dat hij in zijn artikel op alle details ingaat. Anderzijds hebben de lezers in een voor ve len zo belangrijke zaak recht op een volledig beeld van de situatie. Ik pretendeer niet dat te kunnen geven. Wel wijs ik de lezers erop waarop dit hele rapport gebaseerd is: op gesprekken met vertegen woordigers van de vier schooldi recties en met leden van de mede zeggenschapsraden die slechts op persoonlijke titel hieraan deelna men en niet als representanten van hun achterban (blz. 3). En dat is alles. Op grond hiervan is dit hele rapport geschreven. De verdeelde reacties op het vori ge rapport van Edukern-APS (27-1-93) vormden de aanleiding tot het nu verrichte „onderzoek”. Tijdens de bespreking van het vo rige rapport op 15-2-93 op de Sa menwerkingsschool zijn duidelij ke suggesties gedaan: een onder zoek naar de behoefte aan een brede scholengemeenschap Waddinxveen en omliggende ge meenten. 30’ 4154 >rp «0341 .V«e< PÓLDFR,/ V16> 3515; fö«! «•o ’•OïM.tXÏ I JMMW- 4fM grX 10138 HAGf 357» 1 u 1 ®N A 3«Q4 AS» X Gro*n«w«fl X? louw»-Aqua, apelle ZUIDOÉXS W.a4h>«»»4>n^ ’’2’ J 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 13