over opheffing SWOW Verbakel BV Open Air Pop festival in Waddinxveen PvdA zeer verbaasd is gesloten Perdijk-tournooi met 150 partijen „Flexibele” berging slib in het Hollandsch Diep v a MOTORRIJLES? Zaterdag 14 augustus Bep Vermeij vraagt om spoedige discussie Lies van Straalen in de bibliotheek Mark Okkerse regelt award verscherpte regelgeving Langebaan- competitie met één Boskoper Goed jaar voor groep Westnederland BOSKOOP/WADDINXVEEN NV Verenigd Streekvervoer Westnederland heeft vorige week het jaarverslag 1992 gepubli ceerd. Het was voor de Westne- derland-groep een goed jaar. Neel van Oosten exposeert in Voorburg Verzet tegen vervuild slib bij ’t Weegje ja LEUK!! Maar dan wel een GEDIPLOMEERD I KNMV-instrukteur! Flexibel List Uitslagen: Stemmachines Hergebruik Eendrachtig ’V’QK/ wf Pagina 15 Woensdag 14 juli 1993 Weekblad voor Waddinxveen Bodembe- MOTORRIJINSTRUKTEUR TV v RIJSCHOOL „Maar als we dat doen vinden we Rijkswaterstaat op onze weg. Die wil de klus zo goedkoop mogelijk mingsgebieden, want hij meent dat dit in een groot aantal geval len niet goed is onderbouwd. Ook vraagt de Gewestelijke Raad om een betere afstemming van de planvorming op de milieuproble men in een gebied, want de land bouw is gaarne bereid mee te wer ken met een Plan van Aanpak voor diverse probleemgebieden, indien voor alle betrokkenen een win-win situatie kan ontstaan, zo dat er een draagvlak gecreëerd wordt onder de agrariërs in het gebied. E. Blaauwen, WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense ondernemer Mark C.G.I. Okkerse (28) is door de 25-jarige Junior Kamer Gouda belast met de opzet en uitvoering van de nieuwe Goudse Onderne mersprijs, de VSB-Award. De prijs voor het inventieve en opvallende bedrijf zal op donder dag 4 november in de Goudse Schouwburg worden uitgereikt. De Goudse bedrijven die aan de verkiezing willen deelnemen kun nen zich bij een jury aanmelden. Er zullen vervolgens vijf bedrij ven worden genomineerd. De win naar krijgt een oorkonde en f 750,-. In de jury hebben onder andere zitting prof.dr. E.J. gomhoff (Erasmusuniversiteit) en drs. J.C. Brink (Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland). zouden nu juist contact op moe ten nemen met onze onderne mersvereniging. En wij moeten ook meer druk uitoefenen op de bestuurders om hun houding te doen veranderen. Het is niet ge zond voor een gemeenschap als je zo afhankelijk bent van één sec tor, het lijkt wel een monocul tuur.” De ondernemersvereniging kan veel voor ondernemers betekenen. De vereniging is aangesloten bij de overkoepelende werkgeversor ganisaties. En om meer druk uit te kunnen oefenen op bestuur ders, wordt er gezocht naar een breder draagvlak. Sinds kort wordt er een periodiek uitgegeven waarin voor ondernemers belang rijke onderwerpen aan bod ko men. Dat periodiek gaat in de toe komst naar alle, dus ook niet aan gesloten, ondernemers. „We pro beren de link te leggen naar ande ren. Dus ook naar de boomkwe kers, want we hebben gezamenlij ke belangen.” „We zijn laat met het inspelen op de veranderde situatie”, vult de secretaris aan. „Boskoop ziet het geen vijf voor twaalf, maar vijf voor één worden. Maar we zijn in staat om met een noodgang de achterstand in te halen.” zullen er in totaal 5 goepen optre den en zal het festival-terrein de mogelijkheid bieden voor kramen en stands. De inschrijving hier voor is open. De toegang tot Waddinxveen 760 Open Air is gratis. Het program ma begint om 15.00 uur en ein- digt.21.30 in de avond. Twee we ken voor zaterdag de veertiende wordt een speciale festivalkrant uitgegeven, waarin adverteren mogelijk is. Ook op het festivalterrein worden mogelijkheden geboden voor het realiseren van reclame-uitingen. Voor informatie over sponsoring, adverteren, huren of inschrijven voor een stand of kraam kan con tact worden opgenomen met de organisatie; te bereiken onder de telefoonnummers 01828-17653 10296 31932. ten Collectief Waddinxveen. De naam geeft al aan dat dit festi val in de open lucht plaats vindt. Als lokatie is hiervoor het evene mententerrein aan de Dreef geko zen. Het is de eerste keer dat een openlucht festival van dit formaat in Waddinxveen wordt georgani seerd. Afhankelijk van reacties van sponsors en publiek wordt in overweging genomen jaarlijks een dergelijk festival op te zetten. Aan dit midden in de zomer en in de laatste week van de schoolva kanties plaatsvindend evenement zal veel aandacht worden besteed aan geluid, licht en special ef fects. De programmering is nog niet he lemaal bekend maar zeker is al wel dat 1st Avenue als headliner zal fungeren. Volgens planning WADDINXVEEN - Verbakel Mode en Textiel BV aan de Zuidkade in Waddinxveen heeft zaterdag definitief de winkel deur dichtgegaan. Dat is een week eerder dan de bedoeling was, maar de opheffingsverkoop liep bijzonder voorspoedig met kor tingen van 70% op alle dames-, heren- en confectiemode. Met de sluiting van de vestiging van Verbakel BV, die inmiddels is ontruimd, komt er een einde aan een tijdperk van 65 jaar. De slui ting werd in februari door direc teur J.A.M. Linderhof bekend ge maakt. Het bedrijf zag na jaren lang wachten geen kans meer in het perspectiefloze Brugcentrum- gebied de poorten open te hou den. De meerderheid van de gemeente raad bepaalde bijna anderhalf jaar geleden namelijk dat het pand van Verbakel BV buiten het aan te pakken Brugcentrumgebied zou blijven, dus zat er uiteindelijk voor de directie van het kleding concern niets anders op zich op de toekomst te bezinnen. Verbakel BV had op het laatst 14 vaste en part-time-medewerkers. Hiervan moesten er 9 met mede werking van het Arbeidsbureau in Gouda worden ontslagen. Het kolossale pand aan de Zuid kade werd verkocht aan Anva Vastgoed BV in Vleuten. Dese on- derneming verkocht het pand di rect door aan Keukencentrum Waddinxveen aan de Henegou- werweg. In drie verdiepingen van het com plex (souterain, begane grond en eerste verdieping) zal Wim Slin gerland en zijn vrouw de nieuwe vestiging van het Keukencentrum Waddinxveen gaan realiseren. De opening van het bijna vijf jaar oude Keukencentrum Waddinx veen, dat wordt uitgebreid met badkamers, badmeubels en sauna’s, is voorzien in november. Bij het bedrijf, dat de vestiging aan de Henegouwerweg sluit, zijn 12 mensen in dienst. De tweede etage van het Verba- kel-pand zal in het najaar in ge bruik genomen worden door de showroom van het adviesbureau De Energie-Kluis (rolluiken, gara gedeuren, zonwering, open haar den, plafonds), welk bedrijf door Gerda en Koos Cortvriendt-Beel- dens is overgedaan aan Martin Vink van de Zuidplaslaan. WADDINXVEEN - De raadsfractie van de Partij van der Ar beid heeft met grote verbazing in het Weekblad voor Waddinx veen van vorige week woensdag gelezen dat de problematische Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen wordt opgedoekt. De WADDINXVEEN Tergelegenheid van het 760-jarig bestaan van Waddinxveen wordt er op zaterdag 14 augustus een rock- en rïng," dirëcté^régelgêvmg er. popfestival georganiseerd onder de naam Waddinxveen 760 koop, de kwaliteiten van de bo- Open Air. Waddinxveen 760 Open Air is een initiatief van de dem te behouden en te verster- Stichting Welzijnswerk Waddinxveen en de Stichting Muzikan- ken. klaren. Zij is verantwoordelijk voor het uitbaggeren van 80 pro cent van de wateren in het betref fende gebied. Die opgebaggerde specie moet ergens blijven. De goedkope methode de baggerspe cie te storten ligt dan ook voor de hand. De provincies willen alleen een vergunning voor de berging verle nen als er afspraken zijn gemaakt over hergebruik. Tenslotte wil het Rijk ook dat zeker 20 procent zal TV Krimpen aan de Lek (75, 60), 2. M. van Leeuwen, TC Zevenhuizen. Dames dubbel Cl: 1. J. Goud/Baptist, LTC Triomf Berg- schenhoek (61, 46, 62), 2. T. van Leeuwen/C. Anders, TC Zevenhuizen/de Woerd Waddinx veen. Dames dubbel D2, 25+: 1. B. Hoogduijn/J. Lloyd, TV Buyten- wegh Zoetermeer (75, 76), 2. S. Advocaat/H. Visser, Alex andria ’66 Rotterdam. ‘Zonder enige discussie in com missieverband wordt door u al aangekondigd dat op de Gemeen- tedag (zaterdag 25 september) ge oefend kan worden op een stem- machine', aldus Bep Vermeij. ‘Kunt u ons informeren waarom u dit moment gekozen hebt om die informatie naar buiten te bren gen?' je aan de westelijke kant van de worden hergebruikt.” Het hergebruik van baggerspecie kan verhinderen dat het dure bag- gerspeciedepot ongeveer twee maal zo duur als de ruim 200 mil joen gulden kostende Slufterdam voor verontreinigd havenslib bij de Maasvlakte binnen de kort ste keren vol is. „We hopen na vijftien jaar dat het depot open zal staan, een heel eind te zijn met saneren”, aldus Van den Berg. „Als het depot eenmaal klaar is kun je altijd nog zeggen ’vul het maar op tot het een ei land is’ als er meer specie moet worden geborgen dan waar we vanuit zijn gegaan. Maar we kun nen het depot ook nog afdekken tot onder het niveau van het wa teroppervlak als er minder slib hoeft te worden opgeslagen. Het Atol is dan ook de meest flexibele vorm van bergen.” echter dat zolang alternatieve lo- Hom of kuit De plannenmakers voor het groot schalige baggerspeciedepot ble- nen bij te stellen. Nadat uit on- gerspecieberging lager kan wor den dan oorspronkelijk gepland. Als dat mogelijk is zal de rand van het depot en daarmee het de pot zelf minder zichtbaar zijn. „Dat vinden de bewoners heel be langrijk”, zegt Van den Berg over de nog niet door de betrokken ge meenteraden goedgekeurde bijge melde plannen. „In september wordt het wat dat oetreft hom of kuit. Wij hebben :ot nog toe wel met de colleges van B W gesproken, maar uit- eindelijk nemen de gemeentera den zelf het besluit of er wordt neegewerkt om het plan ook •uimtelijk mogelijk te maken.” den doen. Concurrenten erbij, Po len en Portugezen volgden. Van den Broek vat samen: „Waar eerst onze export naar toe ging, wordt nu vandaan geïmporteerd.” Handelscentrum OVB-secretaris G. Kranenburg legt uit dat er wel gezien wordt dat veranderingen noodzakelijk zijn, maar dat er vervolgens geen beleid voor wordt opgesteld. „We hebben hier in Boskoop bijvoor beeld het International Trade Center (ITC), een 42 hectare groot handelscentrum. Daar zou je natuurlijk een centrum van moeten maken waarin de boom kwekerij en alles wat daarmee sa menhangt zich presenteert. Maar de boomkwekers hebben al ge noeg geïnvesteerd in het eigen be drijf op het eigen terrein en zijn niet geïnteresseerd. De aan de kwekerij verwante bedrijven mo gen volgens de regels niet in het centrum. Gevolg: de boel staat half leeg!” Langzamerhand dwingt de praktijk tot het bijstel len van de regels voor het ITC. De OVB, waar overigens het me rendeel van de boomkwekers niet bij is aangesloten, ziet voor het ITC wel degelijk een belangrijke rol weggelegd, namelijk: een han delscentrum waar alle boomkwe kers hun waren aanbieden en van waaruit heel Europa de rest van de wereld worden bediend. Een centrum waar ook alle aan de kweek gerelateerde bedrijven een plekje hebben. „Daar is een ande re manier van denken voor nodig. Maar het komt, er wordt al over gesproken”, aldus Kranenburg. „Er is altijd gedacht dat de tradi tionele handel wel blijft bestaan”, zegt Van den Broek. „Maar de ontwikkelingen nu vragen een an dere inzet en beleid. En dat het niet zo vlot gaat, ligt niet alleen aan de kwekers. Het gemeentebe stuur treedt evenmin daadkrach tig op als het om nieuw beleid gaat. Er is geen ruimte voor be drijven uit andere sectoren, in ons bestemmingsplan staat dat alles ZEVENHUIZEN Mooi weer begeleidde het He open Perdijk- toemooi van de tennisclub Zeven huizen (TZ). Van 26 juni t/m 2 juli werden maar liefst 150 partijen gespeeld door dames en heren in het enkel en (mix)dubbel in diverse catego rieën. De sterksten uit deze partij en kwamen zaterdag 3 juli uit in de halve finales. De winnaars hiervan speelden zondag 4 juli in de finales. Opvallend tijdens het toernooi was het jonge talent Robin Nico lai (13 jaar), die onvermoeibaar in de Heren enkel Dl en C2 finales speelde. Jurriaan Duijvesteijn, een D2 speler, deed iedereen ver rassen door door te dringen tot de Heren-Dl finale. De TZ was zeer verheugd vele clubleden in de finale te mogen begroeten. Slechts Marcel Hel mers en Harmen Witkamp slaag den erin als eersten te eindigen. In veel finalewedstrijden moest zwaar voor de kampioenstitel ge streden worden, zodat er veel 3e sets aan te pas kwamen. Hierdoor was de prijsuitreiking twee uur later dan gepland. Dit was echter geen probleem, want degene die uitgespeeld waren en hun publiek konden genieten van mooie wedstrijden met daarnaast een lekker stukje vlees van de barbeque en een glaasje. Rond 7 uur waren alle wedstrij den beslist en werd door de hoofdsponsor van dit toernooi, Gerard Perdijk, de prijzen over handigd aan alle finalisten. Alle spelers geëindigd op de eerste plaats kregen een (drink)beker met TZ-opdruk, een handdoek en een sporttas. Degenen geëindigd op de tweede plaats kregen ook de beker en handdoek met daar naast een T-shirt. Na de prijsuitreiking volgde een verloting onder alle deelnemers van mooie prijzen, beschikbaar gesteld door diverse sponsors. De ze prijzen varieerden van spsort- kleding, sporttassen, parfum tot een tuinset inclusief parasol. Dames enkel C2: 1. B. Madsen, TV Stolwijk (6—0, 2—6, 7—5), 2. M. van Dam, LTVB Bleiswijk. Dames enkel Dl: 1. M. den Boer, WADDINXVEEN - In de Open bare Bibliotheek (Van Mecklen burg Schwerinlaan) exposeert tot dinsdag 31 augustus de Waddinx veense kunstschilder Lies van Straalen (Van Lippe Biesterfeld- laan). Lies van Straalen toont in de bi bliotheek dertien aquarellen en een olieverfschilderij. Hij laat zien een Kaaps viooltje, een zons ondergang, twee duinstudies, Middelburg, een vlinder, de Win terdijk in Waddinxveen, een ui terwaard, een chrysant in pot, de Maasvlakte (Kwadehoek), de dui nen (ook met waterwingebied) en de Petteplas in Waddinxveen. De openingstijden van de Open bare Bibliotheek zijn maandag 14.30-20.30 uur, dinsdag 10.00- 12.00 en 14.30-17.30 uur, woens dag 14.30-20.30 uur, donderdag 14.30-20.30 uur, vrijdag 14.30- 20.30 uur en zaterdag 10.00- 12.00 uur. katies i de plek in de Zuidplaspolder te- - 7.'„ 'j beschikbaar moet blijven als één van de acht in ken zelf flexibel genoeg hun plan- een milieu-effect-rapport van de r“ ».r - Grontmij NV opgediepte regionale derzoeken gebleken was dat het het vervuilde baggerspeciedepot bij wijze van spreken kon worden opgeschoven naar het oosten is dat toegezegd bij de behandeling van de plannen voor de locatie door de Staten en tijdens informatie-bijeenkomsten. Er wordt nog onderzocht of het depot in plaats van 30 meter diep 50 meter diep kan worden. Met het schoonmaken van de ver- Verder zullen de deskundigen be- DEN HAAG De Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap maakt bij de sta tencommissies bezwaar tegen de extra verscherpte regelgeving in het ontwerp-Intentieprogramma Bodembeschermingsgebieden. Hij meent dat de resultaten van diverse ontwikkelingen in de land bouw ten aanzien van het milieu (bijvoorbeeld mineralenboekhou ding, emissie-arme mestaanwen- ding, Meerjarenplan Gewasbe scherming, groen-label stallen) af gewacht dienen te worden, voor dat extra of verscherpte regelge ving wordt doorgevoerd, om zo doende voldoende draagvlak on der de agrariërs voor het milieu beleid te houden. Vorige maand presenteerden Ge deputeerde Staten in de staten commissies Groen, ROV, Milieu en Waterstaatszaken het ontwerp- Intentieprogramma schermingsgebieden. Iedere provincie is in het kader van de Wet Bodembescherming verplicht het bodembescher- mingsbeleid in een intentiepro- gramma vorm te geven. Gedeputeerde Staten stellen voor om op vier beschermingsniveaus, te weten voorlichting, stimule- -en In Boskoop is het vijf voor één formeerd te willen worden en te willen discussiëren over een aantal zaken. Zo wil ze namens haar fractie weten wat er in de afgelo pen jaren bestuurlijk is gedaan aan de uitvoering van de gemeen- T telijke ouderennota ‘Hoezo oud?'. luBnODOUWSCIlap Ook wil ze een overzicht van de ambtelijke stukken, die tot de op- 162611 6X11*3. heffing van de Stichting Welzijn w 1 Ouderen Waddinxveen hebben geleid, wil ze de sociale en finan ciële gevolgen van het verdwijnen van de SWOW weten en vraagt ze zich af waarom het college ‘dit moment van informeren' heeft ge kozen. Een volgende zaak waarin de Par tij van de Arbeid vindt dat de raad buiten spel en voor het blok zet is gezet is de aankondiging door B. en W. van de aanschaf van dertien stemmachines voor de in 1994 te houden drie verkiezin gen (gemeenteraad, Tweede Ka mer, Europees Parlement). WADDINXVEEN - De zwem- club De Gouwe had vorig week einde maar één zwemmer in het water bij de langebaanwedstrij- den. Dat was de Boskoper Jan Willem v.d. Hoek, die zaterdag in het Kanaal Hoeke-Sluis in Zeeuwsch Vlaanderen op de drie kilometer vrije slag probeerde het maximum-aantal punten te verza melen voor het klassement van de Zwemkroniek-beker. Hij kende de situatie daar nog niet, maar onder ideale omstan digheden lukte het hem inderdaad om - weer met een scherpe eind sprint - eerste te worden in de snelle tijd van 35 minuten en 22,6 seconden. Zondag werden in hetzelfde ka naal de Vlaanderen-marathons ge houden over acht en zestien kilo meter. Met het oog op de nationale kam pioenschappen op de 5.000 meter in Steenwijk op zaterdag 17 juli, waar Jan Willem v.d. Hoek zijn otitel op die afstand zal verdedi- vriendelijke houding ten opzichte ëen\ had de Boskoper als voorbe- van ambacht en industrie. Van reiding ingeschreven op de acht den Broek: „Dat soort bedrijven kilometer prestatiemarathon. j— Een dergelijke afstand had hij nog nooit in één keer afgelegd en door een stevige verzuring op de laatste 500 kilometer moest hij zijn concurrent Almar v.d. Meer uit Hilversum laten gaan. sociaal-democraten hebben dat maandag 12 juli in een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders geschreven. Het per 1 januari 1994 opheffen van de SWOW gebeurt om het gemeentelijk ouderenbeleid met een meldpunt voor ouderen en ge handicapten, een nieuw ouderen platform en de overheveling van sociaal-culturele activiteiten voor ouderen naar de Stichting Wad- dinxveens Welzijnswerk in een nieuw jasje te steken. In haar brief aan het college stelt PvdA-fractievoorzitter Bep Ver meij vast dat in de gemeente raadsvergadering van donderdag avond 1 juli - ‘nog geen week daarvoor' - door de sociaal-demo craten is aangedrongen eerst een inhoudelijke discussie te voeren over de Stichting Welzijn Oude ren Waddinxveen, voordat er ad hoc-besluiten worden genomen. ‘Toen is er aan de raad geen enke le informatie gegeven, terwijl de plannen zo te lezen kant en klaar zijn. Ik moet constateren dat de raad door uw college buiten spel is gezet', schrijft Bep Vermeij. Ze zegt zo spoedig mogelijk gëïn- WADDINXVEEN/DEN HAAG „Er is letterlijk een probleem tussen twee provincies en daar willen we ons samen met Rijkswa terstaat verantwoordelijk voor voelen.” Dat zegt beleidsmedewerker Hu go van den Berg van de afdeling Waterstaatszaken over de oplos sing, die de provincies Noord-Bra- bant en Zuid-Holland en Rijkswa terstaat (directie Zuid-Holland) hebben gevonden voor de berging van ernstig verontreinigd bag- gerspectie klasse 3 en 4 uit de Nieuwe Merwede, Amer, Bies- bosch, Hollandsch Diep en Ha ringvliet. Het depot is ook bedoeld voor verontreinigde specie van ge meenten en waterschappen uit het zuiden van Zuid-Holland en Noord-Brabant, zoals de Holland- sche IJssel. Ze hebben het Hollandsch Diep gekozen als locatie voor het bag- gerspeciedepot, waarin 30 miljoen kubieke meter specie kan worden geborgen. Dat baggerspeciedepot komt op de locatie West midden in het Hollandsch Diep, ruim 300 meter ten oosten van Willemstad. In de aanleg van het half onder watedr gelegen depot (het zoge noemde Atol) alleen de dijk- randen van de te graven put komt boven het wateroppervlak uit zal 300 a 400 miljoen gulden wor den geïnvesteerd. De betrokken provincies en Rijkswaterstaat heb ben het Atol bestempeld als de verkieselijke manier om bagger specie te bergen. De andere alter natieven waren een bergingsloca- tie onder het oppervlaktewatemi- veau en de berging van bagger specie tot de kruin van het aan te leggen dijklichaam, waarmee het slib boven het oppervlaktewater zou uitkomen als een soort eiland. Als alles volgens plan verloopt zal de verontreinigde baggerspecie in 1996 tot 1997 in het depot kun nen worden opgeslagen. De afdeling Waterstaatszaken gaat ervan uit dat het depot onge veer vijftien jaar kan worden be nut. Daarom is het van belang er voor te zorgen dat baggerspecie niet langer wordt verontreinigd, zodat het niet hoeft te worden ge borgen in een speciaal depot. Van den Berg: „De provincies willen hergebruik zo veel mogelijk be vorderen en natuurlijk is preven tie van verontreiniging heel be langrijk. Maar hergebruik is drie keer zo duur als storten in de bak, die zal worden aangelegd. Dus moeten we een methode vinden om de financiering van herge bruik mogelijk te maken. Dat kan bijvoorbeeld door opcenten te leg gen op de stortkosten. In 1992 bouwde de Westneder- land-groep haar aktiviteiten ver der uit. Met de verwerving van het Schiedamse Eurotax Holding B.V. en de oprichting van West- nederland Business Tax te Rijs wijk is de groep ook met eigen ondernemingen tot de taxivervoer- markt toegetreden. Op het gebied van de technische dienstverlening werden diverse belangrijke dealerschappen ver worven, o.a. van geavanceerde hulpremsystemen, lijnfilmaandui- dingen, boardcomputersystemen en airconditioning voor bedrijfs wagens. Besprekingen over de overname van een dealerschap van bedrijfswagens zijn in een vergevorderd stadium. „Ons streven de bestaande werk- plaatsoutillage volledig te benut ten door onze technische knowhow öok ten behoeve van derden in te zetten, krijgt met de ze dealerschappen een extra im puls. De uitkomst van de strategie van Westnederland om tot een verbreding van bedrijfsactivitei ten te komen, lijkt veelbelovend. Ten opzichte van 1991 is het re sultaat over 1992 verdubbeld,” al dus Westnederland. Westnederland heeft reeds in 1992 geanticipeerd op het rege ringsbesluit fors te bezuinigen op financiële bijdragen voor het openbaar vervoer in 1993 en 1994. Met de in 1992 doorgevoerde be zuiniging van f 4 miljoen is ge tracht het voorzieningenniveau te optimaliseren. Dat deze opzet ge lukt lijkt, blijkt uit het feit dat Westnederland in het afgelopen jaar het recordaantal reizigers van 1991 vrijwel evenaarde: 70,8 mil joen. Gelet op de diverse in korte tijd doorgevoerde tariefverhogingen en de door het kabinet aangekon- digde extra bezuinigingen voor het stads- en streekvervoer voor de komende jaren, zien de streek vervoerders de toekomst voor het openbaar vervoer echter aanmer kelijk minder positief. 1992 was een goed jaar voor de Westnederland-groep. De omzet steeg tot f 231 miljoen en de net towinst na belasting bedroeg in 1992 ƒ3 miljoen. BOSKOOP Ondernemersvere niging, Boskoop verkondigt een nieuwe manier van denken in het Boskoopse. Boomkwekers, ge meente en alle andere onderne mers moeten de handen ineen slaan om Boskoop het middelpunt van de wereld te laten blijven. Over Boskoop spreken zonder het over boomkwekers te hebben, is uitgesloten. Zo ongeveer de helft van de inwoners is op enigerlei wijze betrokken bij deze sector. Boskoop wordt dan ook wereld wijd gezien als hét centrum voor de sierteelt. Maar de wet van de remmende voorsprong is ingetreden: uitbrei ding van de bedrijvigheid is nau welijks mogelijk, ’branche-vreem- de’ bedrijven worden amper geac cepteerd, en steeds meer produ centen uit andere gebieden stor ten zich op dezelfde markt. „Het is hier een opmerkelijk ge bied”, stelt C. van den Broek, voorzitter van de Ondernemers Vereniging Boskoop (OVB). „Er zitten zo’n zes a zevenhon derd concurrenten maar tege lijk ook vakbroeders en branche genoten op een kluitje. Alle maal producenten en handelaren in binnen- en buitenland. Ze bie den gezamenlijk een enorm assor timent planten aan. En als ze iets zelf niet hebben, dan weten ze het wel ergens anders vandaan te halen. Er wordt zelden ’nee’ ver kocht.” Het gebied rondom Boskoop heeft de structuur van Giethoorn: smalle reepjes land omgeven door water, pittoresk ja, maar „Het is niet toegespitst op het moderne leven”, vult de voorziter aan. „De economische groei wordt ge hinderd door de verouderde infra structuur. Bovendien neemt het Boskoopse marktaandeel af door de Europese integratie.” Er zijn nieuwe kapers op de kust. Waren de Boskoopse kwekers eerst zo bijdehand om bepaalde boomsoorten die op andere grond moesten groeien, bijvoorbeeld op stukken grond in Brabant te telen, de Brabanders hadden al snel door dat ze dat zelf ook wel kon- Een ets van Neel van Oos ten. WADDINXVEEN - Het werk van de Waddinxveense kunstena res Neel van Oosten is regelmatig buiten het Gouwedorp te zien. Nu is er tot en met dinsdag 10 augustus een expositie van aqua rellen en etsen ingericht bij Pan ter Kunstkyk aan de Prins Bern- hardlaan 214 in Voorburg. Deetsen van Neel van Oosten zijn fijne stukjes tekenwerk van kleine huisdieren, landschappen en wilde bloemen. De laatste tijd is zij vooral bezig met het aquarelleren van bloemen en landschappen. Ook in deze techniek laat zij verdienstelijk werk zien. De landbouw zal de voorlichtings- en stimuleringsprojecten van har te ondersteunen. De directe regel geving, waaronder het leggen van de ALN-bestemming (agrarisch gebied met natuur- en landschaps waarden) op de bodembescher mingsgebieden en verscherpte ei sen in de provinciale Milieuveror dening, wijst de landbouw daaren tegen ten stelligste af, omdat: de bereidheid onder agrariërs om mee te doen aan stimule ringsprojecten zeer gering zal zijn als er een extra ALN-be stemming aan gekoppeld is of als de vrijwillige deelname aan de projecten zal resulte ren in verplichte verscherping van de normen irj de milieu verordening; volgens het Waterhuishou- dingsplan geen peilverlaging meer mogelijk is in ALN-ge- bieden en zelfs individuele on- derbemalingen opgeheven zouden kunnen worden, zodat een drastische vergroting van het ALN-gebied zeer nadelig voor de agrariërs zal zijn; de extra ALN-gebieden (waar geen peilverlaging mogelijk is) in de in voorbereiding en uitvoering zijnde landinrich- tingsgebieden dan onverenig baar zijn met het provinciaal beleid, omdat de provincie in die landinrichtingsplannen wijzigingen in de waterstand heeft toegestaan; een ALN-bestemming geen zaken zoals vermesting, ver spreiding en verzuring kan re gelen, zodat dit instrument niet past bij het doel van het bodembeschermingsbeleid. Tevens maakt de Gewestelijke Raad bezwaar tegen de te ruime Heren enkel Cl: 1. De Jonge, tV begrenzing van de bodembescher- Holy Vlaardingen (61, 63), ---- 2. E. Schuchman, TV Rokkeveen Zoetermeer. Heren enkel C2: 1. R. en Blaau wen, TV Zoetermeer (26, 6— 2, 7—6), 2. R. Nicolai, TC Schiebroek Rotterdam. Heren enkel Dl: 1. R. Nicolai, TC Schiebroek Rotterdam (76, 75), 2. J. Duijvestein, TC Ze venhuizen. Heren enkel Dl, 25+: 1. W. van der Wees, TV Seghwaert Zoeter meer (6—4 46, 10 ivm bles sure), 2. G, Cuales, Seghwaert Zoetermeer. Heren dubbel Cl: 1. Schuchman/R. den Eioau^vu, TV Rokkeveen/TV Zoetermeere (6—4 6—3), 2. O. Heus/P. Burg- mans, TC Zevensprong Rotter dam. Heren dubbel Dl, 25+: 1. M. Helmers/H. Witkamp, TC Ze venhuizen (76, 46, 62), 2. J. de Boer/J. Grootjans, ALTV Zoetermeer. Heren dubbel D2, 25+: 1. G. Boks/P. Nagelkerken, Be Quick Gouda (7—5, 6—2), 2. R. van Leen/P. de Leeuw, TC Zevenhui zen. Mix dubbel Cl: 1. M. Buisman/R. de Groot, TV Buy- tenwegh Zoetermeer (76, 06, 76), 2. S. Kasteel/E. van de Geijn, TC Zevenhuizen/TC Schiebroek Rotterdam. Mix dubbel Dl, 25+: 1. A. Buikeman/J. Grootjans, ALTV Zoetermeer (62, 75), 2. C. Bink/H. Rijckenberg, TC Zeven huizen. Mix dubbel D2, 25+: 1. D. Roggeveen/R. Roggeveen, CTC Benthuizen (63,62), 2. M. Vollebregt/C. Opten, TV Buyten- wegh Zoetermeer. nog niet beschikbaar zijn genover ’t Weegje milieu-effect-rapport stortlokaties voor slib uit de Hollandsche IJssel en van de zellinggronden. Bovenop de vervuilde grond zou naar de mening van het college van Gedeputeerde Staten, die met een dergelijke lokatie bij )t Weeg je kunnen instemmen, een natuur gebied aangelegd kunnen worden. vuilde waterbodem in de beneden- kijken of de dijkrand van de bag- loop van de Hollandsche IJssel zou minister J.R.H. Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) nog dit jaar willen beginnen. Bij monde van het Waddinxveense christen-democratische statenlid Willem Waterreus gaf de CDA- fractie laatst in het Provinciehuis te kennen dat het wellicht ook een idee kan zijn het vervuilde slib tij delijk op de zellinggronden van Nederlands smerigste rivier op te slaan. WADDINXVEEN/GOUDA - De bezwaren tegen het storten van ernstig vervuild slib uit de Hol landsche IJssel tegenover ’t Weeg- Noordringdijk in Waddinxveen- Zuid blijven toenemen. Niet alleen wordt er door een meerderheid in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland gevonden dat er voor de opslag van die bag gerspecie gezocht moet worden naar een alternatieve lokatie (bij voorbeeld het Hollandsch Diep of de Maasvlakte), ook de gemeente besturen van Gouda, Moordrecht en Waddinxveen verzetten zich te gen de groene Moordrechtse plek tussen de spoorlijn Gouda-Den Haag en rijksweg A 20 (Gouda- Rotterdam) als sliblokatie. Tegenover ’t Weegje in Waddinx- veen-Zuid willen de drie gemeen ten, daarin gesteund door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland, het liefst in de toekomst een bedrijfsterrein re aliseren. Voor vervuild slib is dan geen plaats. De Stuurgroep Hollandsche IJssel (provincie en gemeenten) vindt gerelateerd moet zijn aan de boomkwekerijen. Dat kan toch niet, hier laat men liever gebou wen een half jaar of nog langer leeg staan dan toestemming te ge ven om er iets anders mee te doen. Of het ligt aan de gemeen te, of aan de kwekers, maar er zijn al diverse anderssoortige be drijven weggegaan. Dan was er geen ruimte voor, dan hadden de buren overlast door geluid. Maar als er een kweker ’s morgens vroeg lawaai maakt, stoort nie mand zich daaraan.” De regels voor het bestemmingsplan zijn volgens de gemeente bedacht door de provincie. „Maar daar verzet je je als gemeente toch met hand en tand tegen, en dat ge beurt niet voldoende”, stelt de OVB-voorzitter. „Er zitten hier mogelijkheden genoeg, maar be denk eens een list, zoals Bommel zei tegen Tom Poes.” Zoals gezegd, praten over Bos koop is praten over boomkweke rijen. En ook al zijn de 78 onder nemers verenigd in de OVB geen kweker, ze hebben er natuurlijk alle belang bij dat het goed gaat met de handel. Secretaris Kranen burg merkt op: „Als Onderne mers Vereniging overleggen we regelmatig met de gemeentebe stuurders, en ze luisteren wel maar als het om het doorbreken van die statische structuur hier in het dorp gaat, geven ze verder geen gehoor. Daarentegen is er wel eendrachtig gewerkt aan het creëren van een echt dorpscen trum. In 1975 spraken we erover dat het goed zou zijn om de dorpskern te verdichten met woningen en win kels. Ondernemers en gemeente bestuur waren het met elkaar eens en rond tachtig was het al gereali seerd. De OVB heeft zo nu en dan als catalysator gefungeerd, om de vaart erin te houden.” En zo staat er voor de komende tien jaar plan ’Waterrijk’ op de agenda. Een klein oud poldertje in het hart van het dorp wordt eveneens ingevuld met winkels en woningen. „In dat opzicht wordt er wel dui delijk een goed beleid gevoerd”, vult Van den Broek aan. „Zowel voor het winkelareaal als op woon gebied. Het centrum heeft nu ook een eigen karakter. Dat merk je, het heeft een zuigende werking naar de randgemeenten. En nu zijn we zelfs bezig een deel van het centrum autorvrij te maken.” De ondernemersvereniging maakt zich echter zorgen over de on- industrie. Van reiding ingeschreven op de acht kV ff

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 15