La Grenouille in wording In Waddinx veen wordt 1828 voortaan 0182 Sleuteluitreiking in Zevenhuizen Tweede informatie-avond aanleg rioolpersleiding Voor f 25,- lid van Historisch Genootschap Videocorner reikt twee prijzen uit Folders met uitnodigingen voor hervormde Tentweek Optimalisatie bedrijfs voering bij Schieland WADDINXVEEN ROTTER DAM Het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap van Schieland heeft in zijn vergade ring van woensdag 30 juni een krediet gevoteerd ten behoeve van een drietal maatregelen op de af valwaterzuiveringsinstallatie (aw- zi) Kralingseveer te Capelle aan den IJssel (gelegen naast de Van Brienenoordbrug) in verband met de optimalisatie van de bedrijfs voering. In oktober open dag bij Hooge Burch In Waddinxveen 19 bedrijven erbij Grafstenen zijn weer leesbaar gietwater Zwemvierdaagse eind augustus OM KBG WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS AF EN TOE GAAN MONDJE DICHT T i.i h 1. S -Ri Zuurstofregelaar Zuivering ZEVRE»1 OpA-/ MET ONS NAAR DE SPEELTUIN TOE Noodaggregaat Verbetering Pagina 13 Woensdag 21 juli 1993 Weekblad voor Waddinxveen het hiervoor bedragen 28.500,-. de produktie ongeveer 2.600 m3 vendien de verzilting tegen. n, L WADDINXVEEN - In de toe komst wordt het nieuwe netnum mer van Waddinxveen 0182 in plaats van 01828. Onder 0182 ko men ook de oude netnummers 01820, 01821, 01822, 01823, 01824, 01825, 01825, 01827 en 01829 te vallen. De aanpassing van de telefoonnu- mers in nederland, die in 1966 moet ingaan, houdt voor Rotter- dan en de ruime regio daar om heen (dus ook Waddinxveen) een stevige wijziging in. Alle telefoonnummers worden 10- cijferig: een netnummer van 3 cij fers met een abonneenummer van 6 cijfers. In het algemeen bestaan de nieuwe netnummers uit de eer ste vier cijfers van de huidige net nummers. per saldo Het aantal gevel straatzijde ZEVENHUIZEN - In Hotel Vos aan de Dorpsstraat in Zevenhui zen 1 van Schieland maandagavond 19 actieve Waddinxvener. Als gevolg van het initiatief van Chris de Vries, erelid van de vrij willige brandweer van Waddinx veen en oud-voorzitter van de volkstuindersvereniging Ons Ge noegen, kregen de Waddinxveen- se begraafplaatsen een nieuwe ge daante. De Waddinxvener heeft de afge lopen maanden met zijn zoon Hans veel tijd gestoken in het weer zichtbaar maken van de tek sten op de grafstenen en de graf zerken. plaats er in de meeste gevallen verwaarloosd bij lagen. Deze situ atie vormde toen voor (oud- jinwoners aanleiding contact op te nemen met het gemeentebestuur. ‘Ik vond dat de graven er met na me op de oude begraafplaats vre selijk uitzagen. Gedreven uit lief de voor de velen die ons in Wad dinxveen - de parel aan de Gouwe voorgingen ben ik op de oude en de nieuwe begraafplaats aan het werk gegaan met het schoonma ken van grafstenen', vertelt ons de De werkzaamheden worden met speciale milieuvriendelijke appa ratuur uitgevoerd, doch zonder fi nanciële bijdragen van de ge meente. Aan de dienst Openbare Werken en Bedrijven is om een kleine tegemoetkoming gevraagd. Particulieren die over de schoon- maakwerkzaamheden van Chris de Vries contact willen opnemen kunnen met hem bellen via het te lefoonnummer 01828 - 30828. Hij is van plan dit onderhoud jaarlijks te gaan uitvoeren. WADDINXVEEN - De Centrale Hervormde Gemeente van vingen in hethandelsregister en 62 maanden april, mei en juni met 40. Verder kwamen er per saldo 12 beleggingsinstellingen bij. De groothandel groeide (per saldo) met 15 bedrijven. In de sectoren bouwnijverheid en industrie nam het aantal bedrijven toe met respectievelijk 7 en 10. De detailhandel nam per saldo toe met 15 ondernemingen. WADDINXVEEN - Terwijl Arie Boonstoppel sr. en jr. kortgeleden betrokken waren bij het slaan van de officiële paal voor Autopunt Gouda-Waddinxveen, het geza menlijke bouwproject van Mitsu- bishi-dealer Arie Boonstoppel jr. en Nissan-dealer Joop Baas jr. op Coenecoop 2, keken aan de ande re kant van de Zuidelijke Dwars weg dochter en zus Tonneke de Bruin-Boonstoppel met haar man Ron naar de aan de gang zijnde verbouw aan het Akkeroord. Op die plek bij de Zuidelijke Dwarsweg wordt een woonhuis verbouwd tot het nieuwe restau rant ‘La Grenouille'. Dit eethuisje van het Waddinxveense echtpaar WADDINXVEEN ZWAMMERDAM Hooge Burch, het christelijk centrum voor mensen met een verstandelij ke handicap in Zwammerdam en met twee dependances in Wad dinxveen (Zuidplaslaan en Sta- ringlaan), houdt zaterdag 9 okto ber een open dag van 10.00-16.00 uur. Optimale zorg vanuit een mense lijke overtuiging is de basisge dachte van waaruit de 1000 vaste medewerkers, parttimers en op roepkrachten, dag-in-dag-uit de ruim 650 bewoners van het chris telijk centrum voor mensen met een verstandelijke handicap, Hooge Burch, omringen met vele vormen van zorg. In de meer dan 100 jaar dat de Johannes Stichting waarvan de Zwammerdamse instelling onder deel is bestaat, heeft het men selijk aspect altijd een primaire rol gespeeld. De maximale aandacht voor de in dividuele bewoners, die leidt tot een zo groot mogelijke zelfred zaamheid, waarbij leren, werken en ontspanning tot de dagelijkse bezigheden behoren, hebben Hooge Burch gemaakt tot één van de toonaangevende inrichtingen van het land. Hoewel, ’inrichting’ is niet het juiste woord. Hooge Burch is ge bouwd als een klein dorp met een centrum en een dorpsplein, waar omheen gebouwen zijn gesitu eerd. Een dorp met ruime en ge zellige woningen, een kerk, een supermarkt, uitstekende medische voorzieningen en met volop ont spanningsmogelijkheden, waar ook de pastorale begeleiding voor zowel bewoners als hun familiele den een belangrijke plaats in neemt. ’Zorg op maat’ noemt personeels functionaris Frank Dales het stre ven de mate van begeleiding af te stemmen op de individuele be hoefte. „Daarom onderscheiden wij zes doelgroepen”, legt hij uit, „bewo ners van laag-, hoog- en middenni veau, bejaarden, gedragsgestoor- den en meervoudig gehandicap ten. Zij worden niet ’zomaar’ er gens geplaatst, maar juist daar waar zinvolle begeleiding aansluit bij hun ontwikkelingsniveau.” - f MM MM T door een huis-aan-huis verspreiding van programmafolders. Be woners in de wijken Zuidplas en Groenswaard zullen van het kerkgenootschap ook persoonlijke uitnodigingen ontvangen. voor de medewerkers op dinsdag Dienstverlening Vande 182 ondernemingen die er per saldo zijn bijgekomen, be hoort tweederde deel tot de sector dienstverlening. Binnen deze sec tor gaf met name de zakelijke dienstverlening een sterke toena me te zien. Het aantal zakelijke dienstverle nende bedrijven groeide in de 10 augustus gaat het werkelijke programma woensdag 11 augustus van start. Er is elke dag wat te doen, zoals vertellingen, zingen, knutselen, poppenkast, toneelstukjes, wereld- spelletjes en een sprookjesmiddag. Ook zijn er computerspelletjes, tafeltennis, tafelvoetbal en darts. Bijzonder zijn de voorstelling van het poppentheater van Jeroen van den Berg met ‘Een eeuwenoude schat', een politiehondenshow, een volleybaltournooi, een gospel- avond met de groep Courage en een kanotocht met barbecue (in Boskoop) Zaterdagavond 14 augustus is er een openluchtzangavond met het jongerenkoor Sound of Joy onder leiding van Frank Bakker uit Nieuwerkerk aan den IJssel. De tentweek wordt besloten op zon dagmorgen 15 augustus om half tien met een themadienst onder leiding van ds. H. Schipaanboord. WADDINXVEEN - In het Gouwebad ‘de Sniep' (Sniepweg) in Waddinxveen wordt volgende maand weer een zwemvierdaagse gehouden. De jaarlijkse zwemvierdaagse vindt plaats tussen maandag 23 en vrijdag 27 augustus. Van de vijf dagen kan er één dag verzuimd worden. De zwemvierdaagse is voor het Gouwebad weer aanleiding voor de organisatie van diverse neven activiteiten. er komen door planologische me dewerking van het gemeentebe stuur. Tegen de komst van het eethuisje hebben overigens de eigenaren van de restaurants 't Baarsje, Bi belot en De Gouwe Dis eerder dit jaar tevergeefs geprotesteerd. Zij vonden dat Waddinxveen voldoen de goede restaurants binnen de gemeentegrenzen heeft. La Grenouille in Gouda staat be kend om de selecte seizoenspecia- liteiten, geserveerd in een groen geschilderd en smaakvol ingericht interieur met een aanzienlijke ver zameling kikkers. Het restaurant daar beschikt over een open keu ken op de eerste verdieping. zeker te stellen is, naast affiniteit voor het werk, de wil voor een an der te zorgen en een uitstekende opleiding, een goede onderlinge samenwerking onontbeerlijk. Wij besteden daarom veel aan dacht aan het personeelsbeleid om onze medewerkers zoveel moge lijk voldoening te geven in hun werk”, schrijft directeur algeme ne zaken, G.A. van de Weg, aan iedere nieuwe medewerker. „Men gaat hier intensief met be woners en collega’s om. Dat bete kent: samen wonen, studeren, sporten en lol maken”, aldus Dales, „juist die veelzijdigheid van activiteiten en de vele contac ten met mensen maken het werk bij Hooge Burch zo boeiend. Zij geven inhoud aan wat wij hier doen: oprecht mensenwerk.” Zo gaan jongeren of naar een school in de omgeving of naar De Speeldoos, het ontwikktlings- en activeringscentrum op Hooge Burch. Daar zijn spel-, zand- en waterruimtes, die volop gelegen heid bieden tot activiteiten, afge stemd op niveau en belevingswe reld. „Daar wordt ook gesnuffeld en gedoezeld of zoals wij dat hier noemen: gesnoezeld.” Het meren deel van de volwassen bewoners werkt dagelijks in het dagactivi teitencentrum, waar vogelhuisjes gemaakt worden en EHBO-dozen gevuld, of verricht nuttige werk zaamheden in de tuin of op de boerderij. ’Maatwerk’ in aandacht en activi teiten, dat maakt Hooge Burch tot een thuis voor de bewoners, tot een veilig baken, waar men zich geborgen weet. Door de so- ciowoningen van Hooge Burch in Zwammerdam (Eljo), Bodegraven (Zwaluw) en in Waddinxveen (De Kniek), de zogenaamde buiten voorzieningen waar zo’n 100 ver standelijk gehandicapten min of meer zelfstandig wonen, is de re gio redelijk bekend met het werk in ’het boeiendste dorp van Ne derland’. „Om de naamsbekendheid te ver groten, om te laten zien wat wij doen, houden wij op zaterdag 9 oktober Open Dag”, zegt Wim Brussen, leider van het welbeken de Josti-Band Orkest, hoofd van de audio-visuele afdeling en al 27 jaar werkzaam op Hooge Burch. „Van 10 tot 4 uur kan iedereen een feitelijke werkdag op Hooge Burch meemaken. Er zijn rondlei dingen, videopresentaties en de monstraties. Het restaurant is open en men kan een kijkje in de keuken nemen. Niet alleen daar, ook de woningen staan open. De plantsoenendienst is op volle sterkte, op de kinderboerderij en in het dagactiviteitencentrum kan men de bewoners bezig zien.” Het Josti-Band Orkest van Brus sen waarvan met Kerstmis weer een cd uitkomt speelt na tuurlijk, de talrijke bezoekers kunnen zien hoe de hobby- en creatieve clubs enthousiast in de weer zijn en op welke verschillen de manieren de bewoners zich ’s avonds kunnen ontspannen. Om de hoge kwaliteit van de zorg per dag, thans is het daggemid- delde circa 4.500 m3, met een hoogst gemeten waarde van 7.100 m3 per dag. De ontwerpcapaciteit bedraagt 4.000 m3 per dag met een maximum van 6.000 m3 per dag. Bij een biogasproduktie van meer dan 6.000 m3 is de capaciteit van de gasleiding tussen de slibgis- tingstoren en de gashouder te ge ring. Hierdoor wordt de druk in de slibgistingstoren te hoog waar- Het betreft het plaatsen van fre- door de hierop gemonteerde over- quentie-omvormers (zuurstofrege- J~1 laars) op twee beluchters, het ver hogen van de capaciteit van het biogastransportsysteem en de aan schaf van een noodaggregaat. Op de awzi Kralingseveer vinden momenteel proeven plaats die een optimalisatie van het zuiverings proces moeten opleveren voor wat betreft de verwijdering van rijke factor hierbij is de zuurstof- kan de awzi Kralingseveer door- huishouding in de beluchtingscir- f cuits (hier vindt de biologische motoren gewoon doorgaan met zuivering van het afvalwater plaats). gevel tuinzijde matie-avond over het voornemen nieuwe rioolgemalen te bouwen en rioolpersleidingen aan te leg gen tussen de gemeenten Bleis- wijk, Zevenhuizen-Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel. Omdat het tracé van de rioolpers leidingen gedeeltelijk over parti culiere grond loopt, waren voor deze informatie-avond alle belang hebbende perceeleigenaren uitge nodigd. De avond was een vervolg op de eerdere informatie-avond van dinsdagavond 18 mei, die omtrent de uitvoering van de rioolperslei dingen is gehouden. De aanwezigen werden op deze eerste avond onder andere geïn formeerd over de voorgenomen ligging van de rioolpersleidingen, uitvoeringsaspecten, cultuurtech nische apsecten, vergoedingen en de procedure voor het vestigen van het recht van opstal. Tijdens de tweede informatie-bij- eenkomst van maandagavond werd het gekozen tracé nader toe gelicht en werd dieper ingegaan op de uitvoeringsaspecten van het traject. Afvalwater moet gezuiverd wor den voordat het weer zonder pro- culiere grond. Op twee plaatsen (Zuidplas en Groenswaard 3) houdt het evan gelisatiewerk van de Centrale Hervormde Gemeente dit jaar in de tweede week van augustus een tentweek onder het motto ‘Hé, ga je mee?'. In de wijk Zuidplas komt de tent te staan aan de Kuyperhoeve en in de wijk Groenswaard 3 aan de Wingerd. Het programma in de tent in de Zuidplas is bedoeld voor 4-12-jarigen en in de Kom- Inn-tent in Groenswaard 3 voor 12-16-jarigen. Het thema van dit jaar ‘Hé, ga je mee?' is opgezet rond het woord reizen. Dit onderwerp komt terug in bijbelvertellingen, het thema lied, de werkstukjes die de kinde ren en jongeren maken en tijdens de spelmiddagen. De tentweek begint op maandag 9 augustus en eindigt zondag 15 au gustus. Na het verspreiden van uitnodigingen op maandagavond 9 augustus en een instructieochtend Moordrecht eveneens verkocht door Perdijk Makelaardij BV. De huurprijs van de negen sociale huurwoningen is f 681,- per maand. Hierbij komen nog de kosten voor glasverzekering en schoonmaken dakgoten. Deze kos ten bedragen f 3,20 per maand. Het hele plan is ontworpen door het Waddinxveense architecten bureau Treffers en Polgar BV (Middelburgseweg) en wordt ge bouwd door het Moordrechtse bouwbedrijf Frans Vink en Zn. BV. Naar verwachting zullen de vijf sociale koopwoningen en de acht vrije sector-koopwoningen medio september van dit jaar gereed zijn voor bewoning, onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden. WADDINXVEEN - Sebastiaan Overdam (Alpherbrink) en Mare Hillers (Kerkweg-West) hebben van de Filmclub Videocorner aan de leplaan in Waddinxveen een prijs in ontvangst genomen, die ze hadden gewonnen met een door de Filmclub en Sega (computer spelletjes) gehouden wedstrijd. De beide jeugdige Waddinxve- ners legden beslag op twee Sega- megadrives. Videocorner in de Bomenwijk beschikt naast een grote collectie vilms ook over eebn uitgebreid assortiment com- putergames van Sega en Ninten do. Ook kan men er terecht voor het huren van een spelcomputer. C3 II ZEVENHUIZEN - De Waddinx veense woningbouwvereniging SSW heeft op feestelijke wijze de sleutels uitgereikt aan de bewo ners van de negen sociale huurwo ningen aan de Perkstraat in de Zevenhuizense woonwijk Swanla. Deze negen eengezinshuizen ma ken deel uit van een complex van 22 eengezinswoningen, waaronder nog vijf sociale koopwoningen en acht vrije-sectorkoopwoningen. De negen sociale huurwoningen zijn gebouwd in opdracht van de Waddinxveense woningbouwvere niging SSW, evenals de vijf socia le koopwoningen. Deze laatste wo ningen zijn reeds verkocht door Perdijk Makelaardij BV. De acht vrije-sectorkoopwoningen zijn na mens Vink Ontwikkeling BV uit Het Waddinxveense echtpaar Ron en Tonneke de Bruin-Boonstoppel met hun kleinzoon voor het pand aan het Akkeroord in Waddinxveen-Zuid, waarin in het najaar het nieuwe restaurant La Grenouille moet worden geopend. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De op dins dag 20 april - de 760e verjaardag van Waddinxveense - opgerichte vereniging Historisch Genoot schap Waddinxveen, die wordt voorgezeten door oud-notaris J. in ’t Hol (Prinses Beatrixlaan), werft elke week nieuwe leden. Van het Historisch Genootschap kan iedereen lid worden tegen be taling van 25 gulden per jaar. Men krijgt dan gratis toegang tot tentoonstellingen, lezingen en dia voorstellingen en men ontvangt vanaf september op zijn huisadres een kwartaalblad. Leden kunnen zich opgeven bij secretaresse C.J.Th. de Jong- Steenland, Souburghlaan 22, 2741 Waddinxveen, telefoon 01828 - 15698. Het gironummer van het Historisch Genootschap is 6494844 en het bankrekening nummer 3668.01155 (Rabobank Waddinxveen). De eerste honderd leden kunnen voor 30 gulden een speciale herdenkingsmunt aan schaffen. De vereniging Historisch Genoot schap Waddinxven heeft in het bijzinder tot doel de kennis van de geschiedenis van Waddinxveen te bevorderen. Zij wil dat doen door het opsporen, verzamelen en publiceren van gegevens, docu menten en voorwerpen van histo rische betekenis voor Waddinx veen. Het eerste plan is het in september organiseren van een tentoonstelling over de geschiede nis van de Waddinxveense indus trie. Het dagelijks bestuur van het Historisch Genootschap bestaat uit voorzitter J. in ’t Hol, vice- voorzitter J.D. Geel, penning meester H. Smid en secretaris C.J.Th. de Jong-Steenland. Ron en Tonneke de Bruin-Boon stoppel is nu nog in een uit 1830 daterend grachtenpand aan de Oosthaven in Gouda gevestigd, maar komend najaar zal het naar Waddinxveen-Zuid worden ver plaatst. Langs Akkeroord, tot 1 januari 1992 Moordrechts grondgebied, zijn al de nodige parkeerplaatsen aangelegd om de bezoekers van het nieuwe specialiteitenrestau rant zonder parkeerproblemen snel een plaats aan tafel te kunnen aanbieden. De opening van La Grenouille zal in de tweede helft van dit jaar met enig feestvertoon worden be geleid. Het nieuwe restaurant kan WADDINXVEEN - De Wad dinxveense oud-begrafenisonder- nemer Chris H. de Vries (60) van de Tesselschadelaan is, zoals we eerder schreven, gedreven uit lief de en op eigen initiatief grafste nen op zowel de oude begraaf plaats aan de Kerkweg-West als op de nieuwe begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan (vak 18) in Waddinxveen gaan schoonmaken. Eerder dit jaar schreef het Week blad voor Waddinxveen dat vooral de graven op de oude begraaf- De gevel aan de straatzijde en de gevel aan de tuinzijde van de 22 eengezinswoningen in de Zevenhuizense woonwijk Swan la. (Tekening: Treffers en Polgdr BV). regeling in de twee beluchtings- circuits plaats met behulp van (twee keer) vier rotoren die ieder in twee snelheden kunnen werken. Voor verdergaande stikstofverwij- dergelijk geval worden de toe- dering is een fijnere zuurstofrege- voergemalen automatisch uitge- ling nodig. Deze wordt gereali- schakeld en wordt derhalve het seerd door het installeren van zuiveringsproces stilgelegd, twee frequentie-om vormers die, doordat zij op meerdere snelhe- Met het installeren van een nood den kunnen werken, de aanvoer stroomaggregaat is het mogelijk van zuurstof beter kunnen rege- een gasmotorunit opnieuw te star- len. Na installering van deze voor- ten waardoor het zuiveringsproces ziening komt over- of onderbe- op de awzi, ook bij afwezigheid luchting van het circuit nauwe lijks meer voor. Een bijkomend voordeel van aanbrengen van de frequentie-om- vormers is een besparing van elec- trische energie (minimaal 43.000,- per jaar). De kosten van het aanbrengen van de voorzie ning bedragen 275.000,- wat be tekent dat de investering na plus minus vijf jaar is terugverdiend. blemen terug kan naar de natqur. Het hoogheemraadschap van hield het hoogheemraadschap Schieland heeft in zijn beheersge- 1 19 bied (nu nog) zes afvalwaterzuiv- juli om acht uur de tweede infor- eringsinstallaties in gebruik. Drie van deze installaties zijn klein en kunnen in de nabije toe komst niet meer voldoen aan de nieuwe milieunormen. Ze zullen dan ook binnen niet al te lange termijn gesloten worden. Het betreft hier de afvalwate rzuiveringsinstallaties in Bleis- wijk, Zevenhuizen en in Nieuwer kerk aan den IJssel (Emmahof). De sluiting van deze installaties past ook in het beleid van Schie- land om lozingen op binnenwater zoveel mogelijk te beperken. Schieland werkt aan een plan om het afvalwater dat nu nog door ri oleringen naar deze drie kleine in stallaties stroomt, via nieuwe ri oolpersleidingen naar de grotere installatie Kortenoord in de ge meente Nieuwerkerk aan den IJs sel te transporteren. Dit betekent dat voor het trans port van afvalwater van woningen en bedrijven uit de gemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle en Bleiswijk rioolgemalen moeten woden gebouwd en nieuwe riool persleidingen moeten worden aan gelegd. De tracé’s van de rioolpersleidin gen lopen zoveel mogelijk in openbare grond. Het bleek echter onvermijdelijk de leidingen in be paalde delen te situeren in parti- drukventielen openen. Afhanke lijk van de windrichting (en sterk te) kan hierdoor geurhinder ont staan. Deze ongewenste situatie wordt met de aanleg van een tweede bio gasleiding tussen de slibgistingsto- rens en de gashouder beëindigd. Kosten: 57.000,-. de verwijdering van Bij onderbreking van de stroomle- scikstof(totaal). Een zeer belang- vering vanuithet openbare net gaans met behulp van twee gas- ,.t het zuiveren van afvalwater. rAfhankelijk van de mate en de Op dit moment vindt de zuurstof- snelheid van de spanningsdaling regeling in de twee beluchtings- kunnen tevens de gasmotoren uit- circuits plaats met behulp van vallen en is er op de installatie geen energie meer beschikbaar voor het zuiveringsproces. In een WADDINXVEEN - Tuinders in deze streek gebruiken gietwater steeds opnieuw. Dat blijkt uit een speciale folder over dit onderwerp van de provincie Zuid-Holland en dens het slibgistingsproces kan de de hoogheemraadschappen van Schieland en van Delfland. Hergebruik van gietwater be spaart veel kostbare meststoffen en ook water, het is goedkoper en biedt bovendien een oplossing voor tuinders, die met watertekort kampen. WADDINXVEEN/GOUDA - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda meldt dat er in het tweede kwartaal van dit jaar in Waddinxveen per saldo 19 be drijven zijn bijgekomen. Gouda zag het netto-aantal bedrij ven stijgen met 49 en toonde zich daarmee in de periode april-juni van dit jaar de sterkste groeier. Bodegraven telde 22 nieuwe on dernemingen, Reeuwijk 17, Nieu werkerk aan den IJssel 15 en Bleiswijk 13. In heel Midden-Holland is het aantal ondernemingen met 182 toegenomen. arbeidsplaatsen groeide als gevolg hiervan met circa 285. Tegenover 302 nieuwe inschrij- Waddinxveen laat de jaarlijkse tentweek in augustus voorafgaan vestigigingen van buiten Midden- Holland staan 106 opheffingen, 63 vertrokken bedrijven en 13 faillissementen. ten waardoor het zuiveringsproces van spanning op het openbare net, gewoon kan doorgaan. De kosten Door het biogas dat vrijkomt tij- awzi Kralingseveer voor een groot deel voorzien in zijn eigen ener gieverbruik. De produktie van biogas op deze installatie is na een aanpassing van het aanvoersys- teem van het afvalwater sterk ver hoogd. Was in het verleden de gemiddel- Hergebruik van gietwater gaat bo-

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 13