Voorkeur HSL tracé voorlopig Spoorrails weggehaald MAAK ZELF EEN KEUZE Josiah Onemu (48) in Stadsgalerie Politiek, provincie en publiek: Ja. Akkerbouwers: Nee. Minister tot Kamer: bij Wielaard Regenkleding scholieren Op politie bureau mag verdieping extra komen loopt mee in Vierdaagse ZVH vrij in eerste cupronde I I I I I I I I 1 Waddinxve ner j I II Rijn en Gouwe In Waddinxveen 9.634watermeters Voorzieningen Protest tegen kappen bomen Pagina 15 01828 - 18708 004000 710114 GAAT U VERHUIZEN? POELIERSBEDRIJF ’TER AAR’ K. Straver - Ter Aar •s 01722-3133 N^ERKBQE VH&UEHK Wilt u informatie? ASSCHEMAX WAMINKVEIN Locatie iedere zaterdag op de Boskoopse markt Gekoelde verkoopwagen vol kip, kipspecialiteiten, verse kalkoendelen en een groot assortiment voor de barbeque Onze uitsnijderij staat onder Rijks Veterinaire Keuring. Uw garantie voor kwaliteit, hygiëne en versheid. Motivering Landbouw Open landschap Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 21 juli 1993 dat de akkerbouwers Droogmakerij bij Boskoop goed en Al2 (keuze 2a), echter in gerin- OosiDOide'weg 9 274’ MD Waddinxveen de nieuwe spoor- 8 Het Bentwoud blijft de gemoederen bezighouden Dan staan u verschillende mogei'iKheden ler beschikking kompieet verzorgde verhuizing huur verhuiSaulO rnel ^30^0^^126' zell-verhu'Zing me' oeDfuik van verhuis- auto pakmater-aien en diverse hulpmiddelen den van het gebied. Wel zijn in de drie Bentwoud-ont- verschil van inzicht. Maar gecon stateerd kan worden dat de wens om te komen tot bosaanleg niet met grote landschappelijke cultuurhistorische waarde. Dit grootschalige open en niet Neem Kontakt op en wi kunnen u middels e?n bezoek vrijblijvend informeren over de di verse mogelijkheden en prijzen roept. Eveneens wordt gewezen op de goede structuur van de ak kerbouw ter plaatse. De totale bruto oppervlakte ak kerbouw in het zoekgebied voor het Bentwoud is circa 5.000 ha. Door het onttrekken van 2.000 ha zou de centrumfunctie voor ak- belang, kerbouwbedrijven in deze regio Gekozen is daarom op provinciale ondermijnd worden, hetgeen tot verpaupering van de resterende akkerbouw zal leiden. Verder wordt getwijfeld aan de fi nanciële haalbaarheid van l plan. In relatie hiermee zijn de betrokken agrariërs bezorgd over Telefoon Ivoor controle op bezorging! xx halen wat niet van toepassing is VP 2 _J Een kwartaalabonnement a 81,30 Betaltngdmv toegezonden acceptgiro’s. _J Een kwartaalabonnement a l 79,80 Automatische betaling d m v. machtiging. Een maandabonnement a l27,30 Automatische betaling d m v. machtiging if a ats<:hri|vinq van hc: atxxincmentsgekl is dn mijn bank/giro rekeningnunimei WADDINXVEEN - Voor het aanbrengen van voorzieningen aan vier openbare scholen in Wad dinxveen heeft de gemeente f 26.800,- beschikbaar gesteld. 1. Creëren van een groot bos met een natuurkernfunctie. 2. Opvang van behoefte nieuwe spoorlijn, de specifieke milieueffecten samenhangend met de inpassing in de bewoonde en landelijke omgeving en de kosten van de verschillende denkbare va rianten. Deze aspecten zijn in het kabinet nog niet aan de orde ge weest. Over de bouwlokaties in het Groene Hart is het overleg met de betrokken provincies en ge meenten gaande. Het is de bedoe ling daarover afspraken vast te leggen. De Tweede Kamer krijgt die te zijner tijd te horen. Voor dien wordt het regeringsvoorne- men inzake de HSL bekend. De afspraken over de bouwloka ties dienen vervolgens te worden vastgelegd in streek- en structuur plannen. Concrete plannen voor bouwlokaties moeten nog worden ontwikeld en daarna worden vast gelegd in bestemmingsplannen. Het zal nog een aantal jaren du ren voor de daadwerkelijke reali satie van de woningbouw op deze lokaties een aanvang kan nemen. Het is de bedoeling voordien de besluitvormingsprocedures over het HSL-project af te ronden. In wezen verloopt de besluitvorming over de woningbouwlokaties en een eventuele nieuwe hogesnel- heidsspoorlijn parallel. Op deze manier wordt de samenhang tus sen de projecten bestuurlijk vorm gegeven. Het kabinet zal haar definitieve standpunt zeker ook laten afhan gen van de inspraakreacties. Het definitieve standpunt zal op basis hiervan aan het parlement worden voorgelegd. ‘De waarde van de inspraak is dus wat deze behoort te zijn*, aldus minister Hanja Maij-Weggen. De reacties spelen een rol bij zowel de besluitvorming in het kabinet als bij de besluitvorming in het parlement. Dit laat echter onver let dat de kabinet bij meerdere varianten een voorlopige voorkeur kan aangeven. De keuze van de bouwlokaties heeft invloed op de horizontale en verticale ligging van een HSL. Een bepaalde keuze voor woning bouwlokaties kan resulteren in een andere detaillering van een tracé dan wel leiden tot de keuze voor een ander tree. Bij de besluitvorming over het HSL-project komen verschillende tracé-varianten aan de orde. De keuze hiervan heeft effect op de beoogde en toekomstige bouwlo katies. Een eventuele keuze van het kabi net en het parlement voor een tracé ten westen dan wel ten oos ten van Zoetermeer beinvloedt het ontwerp van een aantal loka ties dan wel kan leiden tot een an dere keuze met betrekking tot de bouwlokaties. Volgens de minister van Verkeer en Waterstaat mag van de rege ring worden verwacht dat zij lei ding geeft aan de ontwikkeling van deze projecten. Daarom wor den deze door het kabinet zowel apart als in samenhang bekeken. Later dit jaar zullen de voorne mens hiervoor worden bekend ge maakt. Ja, bezorg mi| gratis twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven uur Daarna kies ik het volgende abonnement: Naam M/V' I WADDINXVEEN/DEN HAAG - Ondanks alle berichten over de komst van een hogesnelheidsspoorlijn in de buurt van Wad dinxveen (Zoetermeer, Benthuizen, Rijnwoude) heeft het kabi net over een dergelijke tracé door het Groene Hart van Holland beslist nog geen definitief besluit genomen. Dat schrijft minister J.R.H. Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op schriftelijke vra gen van de VVD-Tweede-Kamer- fractie. De bewindsvrouwe zegt wel dat het kabinet begin vorige maand onder een aantal voorwaar den een voorlopige voorkeur heeft uitgespoken voor een HSL-tracé ten oosten van Zoetermeer. In het licht van de ruimtelijke structuren in de Randstad is het kabinet namelijk van oordeel dat een tracering van een eventuele hogesnelheidsspoorlijn ten oosten van Zoetermeer minder nadelen lijkt te bieden dan een tracering ten westen van Zoetermeer. Voor een eventueel nieuw aan te leggen HSL ten noorden van Rot terdam moet nog een tracébesluit worden genomen. Hieraan gaat de in de Wet op de Ruimtelijke Or dening voorgeschreven procedure voor een Planolgische Kernbeslis sing (PKB) vooraf. Later deze zomer zal het kabinet op basis van een integrale afwe ging van alle aspecten zeggen hoe de HSL Amsterdam-Brussel- Parijs/Londen in Nederland zou moeten gaan lopen. Dit voorne men wordt daarna ter visie gelegd teneinde de Nederlandse burgers de gelegenheid te geven inspraak reacties in te dienen. Voorts zal er bestuurlijk overleg over het voornemen plaatsvinden met de betrokken provincies, ge meenten en waterschappen. Bo vendien zullen enkele adviesorga nen het kabinet over het voorne men adviseren. Op grond van de reacties, het be stuurlijk overleg en de adviezen, zal het kabinet uiteindelijk haar definiteive standpunt voor de aan leg van de HSL in ons land bepa len. Dit wordt vervolgens ter goedkeu ring aan het parlement voorge legd. Daarna vindt vaststelling van het tracé plaats. Ervan uit gaande dat de nieuwe Tracéwet per 1 januari 1994 in werking treedt, zal hierbij de procedure conform deze wet worden ge volgd. Voor de bepaling van het HSL- tracé speelt behalve de ontwikke ling van de woningbouw in de Randstad, een groot aantal andere voor de ruimtelijke inrichting van de Randstad belangrijke elemen ten een rol. Genoemd kunnen onder andere worden de groenstructuren (Bent woud), de glastuinbouw, het Plan Mainport en Milieu Schiphol, de ontwikkelingen met betrekking tot Zestienhoven en de eventuele aanleg van een nieuwe hogesnel heidsspoorlijn tussen Rotterdam en Schiphol. Het zou volgens de minister van onzorgvuldig bestuur getuigen in dien al deze elementen niet mede in beschouwing zouden worden genomen. Behalve de ruimtelijke structuur speelt overigens een groot aantal andere aspecten een rol bij het bepalen van het rege- ringsvoomemen inzake het HSL- project. Dit zijn onder andere de ver- voersaspecten, de exacte ligging en de hoogte v^n een eventuele WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense beeldhouwer en sculptor Josiah Onemu (48) exposeert plastieken in de Stads galerie, Achter de Kerk 10 in Gouda. Hij laat zijn werk tot en met zondag 8 augustus zien met schilderijen van Araun Gordijn (1947) uit Gouda en tekeningen en schilderijen van Marieke van Ameron (1942) uit Alphen aan den Rijn. De Waddinxvener liet al eerder in de Stadsgalerie eigen werk zien. De zoon van een boer en een houtbewerker, die op zijn 22e naar Europe kwam, exposeert dit maal nieuwe sculpturen. Daartoe behoort het in brons uit gevoerde Proliferation, een uit zes delen bestaand en in elkaar ge schroefd werkstuk dat op ver schillende manieren kan worden opgezet. Ook is een deel te zien uit zijn 5-delige beeldenformatie Religie en Dualisme. Josiah Onemu, lid van de Raad van de Kunst, lid van de gemeen telijke commissie voor kunst en cultuur en docent van het cen trum voor kunstzinnige vorming Kreater (Kerkstraat), is in 1945 in Nigeria (Irri) geboren. De kunstenaar-docent woont met zijn vrouw Ria en drie kinderen aan het Wikkeveld en beschikt over een atelier (Studio 5000 1) aan de Peter Zuidlaan. Zijn professionele opleiding vol tooide hij na Lagos aan de Haagse Vrije Academie in Nederland. Hij werkte in Polen, Engeland, Frank rijk, Oostenrijk en in Nigeria, waar hij in de periode 1977-1985 een beeldhouwafdeling oprichtte. Bovendien hield hij talrijke expo sities in binnen- en buitenland. Josiah Onemu is een beeldhouwer die experimenteert met geheel nieuwe concepten en probeert sculpturen te scheppen die be staan uit afzonderlijke steeds wis selende holle en bolle vormen. Hij noemt zijn sculpturen semi-ab- stract. Volgens Josiah Onemu spelen in de christelijke leer en de Afri kaanse religies heiligdommen, al taar en regilieuze objecten een be langrijke rol. ‘Het is mijn doel dit religieus du alisme in beeldhouwwerken tot uitdrukking te brengen. Het the ma is zeer omvangrijk. Ik heb ge tracht door middel van het ge bruik van drie-dimensionale vormtaal het uitgezette doel te re aliseren. De nadruk is gelegd op de traditionele heiligdommen en beelden, hun geïntegreerde rol in religies1. De openingstijden van de vorige week vrijdagavond geopende nieu we expositie in de Stadsgalerie in Gouda zijn dinsdag tot en met zondag van 14.00-17.00 uur en donderdag en zaterdag van 11.00- 17.00 uur. en Zoetermeer volgens de provincie Zuid-Holland (te beginnen met 1.000 hectare) en de rijksoverheid (21.00 hectare) moet ko men, blijft de gemoederen bezig houden. De stand van zaken is dat de landelijke politiek een compleet Bentwoud wil, dat de grote openheid van het landschap - afhankelijk van de uiteindelijke omvang - (groten)deels opgege ven. In het kader van de streekplan- Het handhaven van de grote open heid ten noorden van de Al2 is niet te combineren met de aanleg WADDINXVEEN/NIJMEGEN - Aan de Vierdaagse van Nijme gen, die dinsdag 20 juni weer is begonnen en tot en met vrijdag duurt, neemt ook de Waddinx veense wandelaar Leo Wempe weer deel. WADDINXVEEN - Voor het re aliseren van een 30 km-zone in de Vondelwijk moet bij de flats aan de Vondellaan waarschijnlijk een groepje mooie en gezonde bomen met bosschages wijken voor de aanleg van zes extra parkeerplaat sen. De groenstrook tussen de etage- woningen en de eengezinswonin gen bij het WSE-voetbalcomplex ‘De Lansbrekers1 wordt opgeof ferd, omdat er in de wijk ruimte nodig is voor snelheidsremmende voorzieningen, zoals verkeerdrem- pels. Het gemeentebestuur streeft er naar het aantal parkeerplaatsen in de wijk op peil te houden. Ook autobedrijf Van Beynum moet de ruimte hebben. De buurtbewo ners willen echter niet dat er op lossingen worden gevonden door het laten verdwijnen van het aan wezige openbaar groen. De dienst plantsoenen van Open bare Werken en Bedrijven is be reid de plannen te heroverwegen en om te zien naar andere oplos singen indien blijkt dat de omwo nenden daar overwegende bezwe- aren tegen houden. WADDINXVEEN/GOUDA - Bij de Stoofkade in Waddinxveen- Zuid, het verlengde van de Wil- helminakade, zijn op de oude spoordijk bij ’t Weegje door de Nederlandse Spoorwegen hele stukken rails weggehaald. Er komt een nieuwe, minder om vangrijke, spoorlijn te liggen. De oorspronkelijke railverbinding liep over de oude en inmiddels weggehaalde stalen spoorbrug over de Gouwe, die naar het zich laat aanzien zal worden veranderd WADDINXVEEN - Als er in het politiebureau aan de Mozartlaan in Waddinxveen meer ruimte voor de regiopolitie nodig is kan er op het grijsgetinte complex, dat in 1981 door Zuidhollands commis saris der Koningin mr. M. Vrolijk officieel werd geopend, een ver dieping op worden gebouwd. Dat blijkt uit het ontwerp-bestem- mingsplan Groenswaard 1 en 2, waarover in het gemeentehuis voor een 15-tal bewoners een in formatieavond door het college van B. en W. is gehouden. Het bestemmingsplan, waarover de gemeenteraad nog een besluit moet nemen, regelt ook de door de Stichting Waddinxveense Be jaardenhuisvesting gewenste bouw van 49 seniorwoningen tussen de ouderenflats aan het Jan van Bij- nenpad en de flats aan de Peter Zuidlaan. Voor dat doel is op die plek een voormalige kleuterschool met de grond gelijk gemaakt. Het ontwerp-bestemmingsplan maakt het ook mogelijk dat huis eigenaren stukjes ‘snippergroen* van de gemeente kunnen kopen. Bewoners zien dat niet altijd zit ten omdat buren dan opeens schuttingen kunnen gaan neerzet ten, waardoor het uitzicht kan worden belemmerd. wordt ingepast. Aangaande verdere verstedelij- doorsneden gebied heeft daarmee king van het gebied kan worden tevens een grote potentie voor het opgemerkt dat de kans op verste delijking van het open gebied op korte termijn misschien gering lijkt. In het kader van het Groene Hart-beleid zal hier ook een res trictief beleid ten aanzien van be bouwing en glastuinbouw gevoerc worden, onder andere door hei aangeven van maximale bebou wingscontouren per kern. In prin cipe is het juist om te stellen da! de Ruimtelijke Ordening de open heid kan handhaven. Onderzoek in het kader van het Groene Hart heeft echter duide lijk gemaakt dat in gebieden waar de economische druk hoog is (glastuinbouw, huizen, bedrijven, kantoren, infrastructuur), juist kwetsbare openheid snel aangetast wordt. Als voorbeelden zijn het Tussen gebied en delen van de Zuidplas- polder te noemen. Verwacht kan worden dat op de lange termijn een groot boscomplex wel dege lijk betekenis heeft voor het we ren van verdere verstedelijking. Aansluitend aan de kernen Gouda en Waddinxveen zal ruimte gebo den worden voor opvang van wo nen en werken voor de regio. Ten oosten van Zoetermeer wordt re kening gehouden met een bouwlo catie. Deze uitbreidingsruimte wordt niet ingeperkt door de nu opgestelde bosontwerpen. Erkend moet worden dat door bosaanleg aan de randen aantrek kelijke bouwlocaties voor de lan gere termijn kunnen ontstaan. An derzijds kan de kwaliteit van deze ruimte juist een versterkt argu ment zijn om het onbebouwd te houden. Natuurlijk geldt wel dat daar waar het eigenlijke bos is aange legd, verstedelijking niet voor de hand ligt. Aangezien het lange tijd vergt een groot aaneengeslo ten bosgebied te kunnen realise ren moet nu van de mogelijkheid gebruik worden gemaakt die het •open gebied biedt. Daarmee worden zowel het instru ment van de ruimtelijke ordening als instrumenten ter versterking van de groene functies ingezet om de kwaliteit van dit deel van het Groene Hart te verbeteren. De voorgestelde onttrekking van een grote hoeveelheid landbouw grond ten behoeve van bosaanleg heeft zowel directe als indirecte effecten. Een belangrijk direct ef fect is de sterke vermindering van het aantal akkerbouwbedrijven. Indirecte hiermee samenhangende effecten hebben betrekking op een krappere grondmarkt, minder mogelijkheden voor schaalvergro ting (onder andere nodig voor geïntegreerde teeltmethoden) en minder draagvlak voor toeleveran ciers en loonwerkbedrijven. Ten behoeve van verdere planvor ming is onderzoek aangaande in directe effecten gewenst. In prin- WADDINXVEEN - Wielaard voor de fiets in de Waddinxveen se Dorpstraat heeft een speciale lijn regenkleding voor kinderen van de bekende Alkmaarse regen- kledingfabrikant Agu-Sport in de collecte opgenomen. De nieuwe collectie, opvallend van vorm en uniek van kleur, is bedoeld voor scholieren van 3-10 jaar. De serie bestaat uit vijf ver schillende jacks (waarbij gratis een ruime opbergzak wordt gele verd, en twee bijzondere pon- chootjes. De prijzen lopen uiteen van f 24,50 tot f 44,50. De spoorbaan langs 't Weegje wordt afgebroken sinds de ingebruikname van brug over de Gouwe. (Foto: Sjaak Note boom). cipe zijn het rijk en de provincie in de bestuursovereenkomst Groe ne Hart overeengekomen als in spanningsverplichting 175 miljoen gulden voor aankoop en inrichting van het bos op de begrotingen te zetten. Wanneer het Bosplan met bijbe horende kostenraming door rijk, provincie en gemeenten is vastge steld, wordt daarmee door boven genoemde partijen ook de financi ële verplichting aangegaan. De inspanningsverplichting van rijk en provincie zal dan omgezet worden in plaatsing van middelen op hun begrotingen. Grondverwerving, uitvoeringsor ganisatie en financiering zijn as pecten waarover in de Nota Bos plan Bentwoud gerapporteerd zal worden. De stuurgroep Bentwoud gaat in haar programma van eisen uit van een uitvoeringsperiode van ongeveer 25 jaar en daarbij van een aankooptempo van 75 tot 100 ha per jaar. Hierbij wordt uitgegaan van vrij willige grondverwerving. Om de onzekerheid voor de betrokken agrariërs te beperken en tussen tijds tot realisering van afgeronde boseenheden te kunnen komen, wordt bij aanleg en grondverwer ving uitgegaan van een duidelijke fasering in deelplannen. In het streekplan zullen voorals nog alleen die fasen op de plan- kaart worden opgenomen waarvan uitvoering binnen de planperiode (2005) te verwachten is. De totale omvang van het kernbos voor de streekplanperiode is bepaald op 1.000 ha. Deskundigen zijn het er over eens dat er geen causaal verband be staat tussen een verhoogde luis- druk en aanwezige houtopstanden in de directe nabijheid van akker en tuinbouwbedrijven. Er zullen door de aanwezigheid van het bos ongetwijfeld meer diersoorten in de directe omge ving verschijnen, maar het is niet gezegd dat al deze soorten wild- schade (kunnen) veroorzaken. Het aanplanten van zogenoemde ‘waardplanten* in de directe om geving van Boskoop wordt door de Plantenziektekundige Dienst beschouwd als enigzins risicover- hogend met betrekking tot het op treden van bacterievuur. Als waardplanten gelden mei doorn, lijsterbes, appel, peer en vuurdoorn. Van direct besmet tingsgevaar is echter geen sprake. De belangen afwegende van ener zijds de grote landschappelijke openheid en de goede agrarische structuur en anderzijds de belan gen van de aanleg van een groot bos - de natuurkernfunctie, de re- creatiefunctie en het tegengaan van verstedelijking - is besloten om uit te gaan van een aaneenge sloten, multi-fuctioneel kernbos van 1.000 ha, dat ook als zelfstan dige eenheid in stand kan blijven. Verdere uitbreiding van het bos na de streekplanperiode is even wel niet uit te sluiten en zal indi catief met uitbreidingspijltjes op de plankaart worden aangegeven, zodat naast het kernbos een aan vullende, op de verstedelijking ge ente groenstructuur wordt onder scheiden. Gouda naar Alphen aan den Rijn (Waddinxveen en Boskoop) en omgekeerd. Van de naast de nieuwe betonnen spoorbrug te maken tweede spoor brug over de Gouwe is niets meer te zien. Op welke wijze de nieuwe spoorbrug (wellicht zijdelings) overigens zal worden voorzien van de voet- en fiets verbinding moet nog nader worden bekeken, even als de kosten ervan en de te han teren openingstijden voor de scheepvaart. WADDINXVEEN/GOUDA - In Waddinxveen zijn 9.634 waterme ters, 9.843 aansluitingen en 25.653 inwoners. Dat staat in een recent overzicht met gegevens uit 1992 van NV Watermaatschappij Zuid-Holland Oost. In 1992 lag voor WHZO, dat over een hoofd- en transportlei- dingnet beschikt van 3.338 kilo meter, de nadruk* op het veiligst ellen van de drinkwatercontinuïteit. Er werden nieuwe winlokaties onderzocht en ontwikkeld, er is gestart met de aanleg van de slagader, de nieuwe hoofdtransportleiding dwars door het verzorgingsgebied, er zijn zui veringsprocessen gerenoveerd en het nieuwe zuiveringsstation in Langerak werd gebouwd. Van de raad van commissarissen van WHZO, dat 1992 afsloot met een positief resultaat van f 452.000,-, maakt voor de gemeen te Waddinxveen deel uit oud- CDA-wethouder en gemeente raadslid P.F.J. van Schie. Van de WHZO-winst zal een be drag van f 74,- per aaandeel, in to taal f 48.692,-, als dividend aan de aandeelhouders worden uitge keerd. Tot de sponsors van de Regionale Kunststichting Gouda, waarvan ook Josiah Onemu lid is, behoort onder andere Autobedrijf Boon- stoppel BV in Waddinxveen. in een voet- en fietsbrug, waar door voor de Gouwenaars het dag- recreatiegebied ’t Weegje nog sneller bereikbaar zal zijn. Voor de brug met wandel- en fietsvoorzieningen, waarvoor zich geruime tijd Gouda’s oud-wethou- der, Zuidhollands oud-gedepu- teerde en oud-Eerste Kamerlid drs. J. Borgman (PvdA) sterk had gemaakt, zal een combinatie wor den aangegaan met een tweede (eveneens hoge) spoorbrug, die nodig is voor het treinverkeer van WADDINXVEEN - Het Bentwoud, dat er tussen Waddinxveen ander wordt geregeld via het stra- - - - -- tegisch groenproject Zoetermeer- Zuidplas uit het Structuurschema Groene Ruimte. Voor het kernbos Bentwoud wordt globaal ingezet op een con- provincie vooralsnog een ‘half Bentwoud denkt te kunnen reali- tour waarbij tevens de pottenteelt- seren, dat de streekbewoners in het algemeen een Bentwoud bij locatie in de Hazerswoudsche de deur zeer op prijs lijken te stellen en helemaal geen Bentwoud willen. Een deel van de reacties richt zich tegen de aantasting van de grote openheid van het landschap door het Bentwoud. Voorts wordt er door deze groep voor gepleit de voorstellen van het structuurplan voor de Zuidplaspolder te realise ren. Vanuit de inspraak blijkt er een lichte voorkeur te zijn voor situe- Adres handtekening Bon m open envelop. I zonder postzegel. zenden naar Rijn en Gouwe. Antwoordnummer 10008 I 2400 VB Alphen aan den Hijn niveau gekozen voor een multi functioneel kernbos van 1.000 ha, dat als zelfstandige eenheid kan functioneren. het Verdere uitbreiding van het bos na de streekplanperiode wordt evenwel niet uitgesloten. Zonder de sociale en financiële gevolgen deze uitbreiding kan het bos ech- van de bosaanleg. ter zelfstandig (blijven) functione- Ook wordt van agrarische zijde ren. Door deze keuze wordt de gesteld dat het resterende akker bouwgebied gevoeliger is voor ziekten, plagen en wildschade. Erkend wordt dat het akkerbouw gebied ten noorden van de Al 2 gekarakteriseerd kan worden als herziening wordt onderscheid ge waardevol grootschalig open land- maakt tussen een aaneengesloten schap. In de beleidsstrategie van multifunctioneel kernbos Bent- het streekplan Zuid-Holland Oost woud van 1.000 ha ten noorden (1987) wordt dit gebied dan ook van de A12 in het streekplange- aangeduid als niet verdicht gebied bied Zuid-Holland Oost en de op de verstedelijking geënte, aanvul lende groenstructuur in een rui mer gebied. Deze laatste groenstructuur be treft de zogenaamde Rottewig, de groene afronding Zoetermeer- Oost, en die van Waddinxveen- Gouda-West. Voor wat betreft de financiering wordt ervan uitgegaan dat een en ZEVENHUIZEN - Het eerste herenteam van de Zevenhuizense volleybalvereniging Rentokil ZVH hoeft pas in de tweede ron de voor de Europa Cup II in actie te komen. De Zevenhuizenaren spelen op za terdag 4 (uit) en zaterdag 11 de cember tegen de winnaar van de ontmoeting tussen het Litouwse Lamaring Vilnius en het Noorse Brostadboten Tromsu. Voor de Europa Cup-wedstrijden werd er vorig weekeinde in Luxemburg geloot. Landskampi oen Piet Zoomers Dynamo zal in de eerste ronde (6 en 13 novem ber) het Portugese Sporting LisJ boa ontmoeten, welke ploeg vorig seizoen ZVH uitschakelde. Trainer Toon van der Burgt van ZVH is zeer tevreden met de komst van de middenaanvaller Arno van Solkema. Deze Friese speler speelde vorig seizoen bij Maaseik in België en zit in de se lectie bij het nationale team. Voor de Zevenhuizense ploeg is dit een goede versterking van de selectie. Naast Van Solkema heeft de selectie in de breedte ook aanvuling gekregen in de ta lentvolle Schovocomca-speler Jean Paul van Gemeren. Deze zal zijn talent verder binnen de ZVH- ploeg gaan ontplooien. Van de huidige selectie is alleen tweede spelverdeler Remco Val kenburg afgevallen. De selectie bestaat verder uit de spelers Pie ter Nobel, Arnold van Ree, Ro nald Kooijman, Hans Foekens, Edgar Tinthof, Rini Boutens, Cees van Opijnen en de weer her stelde Brecht Rodenburg. De laatste heeft weer een uitnodiging voor het Oranjeteam gekregen. creëren van een groot boscom plex. Met de aanleg van 2.100 ha bos, zoals in de procinciale Nota Beslispunten genoemd, verdwijnt de openheid van het landschap ring ten noorden van de rijksweg ten noorden van de A12 groten- A12 (keuze 2a), echter in gerin- deels. gere om vang dan de 2.100 hecta- Over de beoordeling van de kwali- re. teit van het gebied als visuele Van natuurbeschermingszijde open ruimte bestaat op zich geen sluit men aan bij de keuze ten noorden van de Al2 (Utrecht- Den Haag) en pleit men voor vol doende ruimte voor ecologische verenigbaar is met het open hou- verbindingszones zowel ten zui den als ten noorden van de A12. Het Zuidhollands Landschap pleit werpen (schetsen) de Eendragts- daarbij voor een aaneengesloten polder en de Tweemanspolder ge- natuurkern van 400 ha ten noor- heel en polder De Wilde Veenen den van de A12. grotendeels opengehouden. De verbinding langs de Rotte Deze gebieden worden ook in het wordt in veel reacties van groot Landschapsstructuurplan Zuid- belang geacht. Ook wordt er in plaspolder (LSP) als essentiële een aantal reacties voorgesteld open ruimtes aangeduid. een kleiner bos met een sterker Het handhaven van de grote open accent op de functie recreatie in het ontwerp op te nemen. Met name van agrarische zijde van 2.100 ha bos. Aan de keuze worden grote vraagtekens gezet van 2.100 ha bos liggen drie mo- bij de motivering voor de behoef- tieven ten grondslag: te aan het Bentwoud. Gesteld wordt dat ook zonder bosaanleg de verstedelijking te weren is 2. (Jpvang van behoefte aan ex- door toepassing van de Wet op de tensieve natuurgerichte recratie in Ruimtelijke Ordening. de Randstad. Een aantal insprekers merkt op 3. Op lange termijn tegengaan dat de bosaanleg juist verstedelij- van verstedelijking in dit deel van king aan de rand van het bos op- het Groene Hart. Wil men de grote openheid hand haven, dan is het echter niet meer mogelijk om de drie bovenge noemde functies alle te vervullen. De vervulling van deze drie func ties zijn mede in het kader van het Groene Hart-beleid van groot

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 15