jjjjj GrUH ^?72168 Nieuw pand Staringlaan voor Roos Records Antilopers WADDINXVEEN - In Bleiswijk werd door de plaatselijke atletiek- en tennisvereniging De Kieviten de 9e Midzomeravondloop geor ganiseerd. Brons voor Jan Willem v.d. Hoek Bouw van 12 huizen in Brugcentrum WADDINXVEEN - In het ge meentehuis liggen de plannen ter inzage voor de bouw van 12 wo ningen in het Brugcentrumge- bied. Hervormde Gemeente bij RTW Boerderij ‘Jagtlust‘ herinnert nog aan droogmaking Noordplas 3 enj V In m - n MOTORRIJLES? ..1 T i Grenzen zijn verlegd in het onderwijs Pieter Voshol leidt koers Veteranen- tournooi De Gouwe Smash Bedrijfswagen voor gemeente ML ARDAPPELE T JA LEUK!! GLASBEEK GEDIPLOMEERD FOCWj sEUVWt iedere zaterdag op de Boskoopse markt Gekoelde verkoopwagen vol kip, kipspecialiteiten, verse kalkoendelen en een groot assortiment voor de barbeque Onze uitsnijderij staat onder Rijks Veterinaire Keuring. Uw garantie voor kwaliteit, hygiëne en versheid. POELIERSBEDRIJF ’TER AAR’ K. Straver - Ter Aar s 01722-3133 AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! Maar dan wel bij een KNMV-instrukteur! Tegelbakkerij Houtindustrie Conclusies leerkracht Gelijkstelling Kerk Na basisschool |5 f- t ij IX p fep- ■MIMI** -<w Pagina 13 Woensdag 28 juli 1993 Weekblad voor Waddinxveen Schoolbesturen moeten fuseren l-lvbUerLbi Ie voorstel hieraan ge- RUSCNOOLj VERVOLG VAN DE VORI GE TEKSTPAGINA voor het onderwijs van ruim 900 leerlingen. Daar kwam bij, dat de papiermo lens een groot turfverbruik ken den, wat voor hen als verveners een goedkope brandstof beteken de. Cjro.e^tsv'oorcte. MOTQRRIJINSTRUKTEUR Ook enkele Antilopers deden hier aan de afstand van 15 kilometer mee. Onder goede loopomstandig- heden, alleen wat veel wind, werd goed gepresteerd en behaalden de Antilopers alle drie een persoon lijk record. Arie Stolwijk finishte als eerste in 1 uur en 35 seconden, Wim Los in 1 uur 1 minuut en 26 secon den, terwijl Piet Graafland 1 uur en 3 minuten en 43 seconden liet noteren. gebruik kunnen de lagen of dat we nu de definitieve grens hebben bereikt. Het is dus belangrijk om te weten waar je staat en te weten wat je wilt. Laten we vanuit die koude avond in 1868 naar de toekomst kijken. In het begin van het jaar 1868 is de vereniging PCO opgericht en eerste school van start met 45 leerlingen. Op dit moment heeft B. en W. zijn van plan voor die bouwplannen een bouwvergun ning met vrijstelling af te geven. Het gaat om 9 eengezinswoningen op de strook tussen het gemeente huis en de bebouwing aan de Zuidkade 8-22 en om de bouw van 3 eengezinswoningen op het braakliggende stuk aan de Zuid kade (tussen de woningen van brandweercommandant P. Baan en haarstylist C. van Es). Aan de invulling van het Brug- centrumgebied wordt in Wad dinxveen al jarenlang gewerkt. De angst voor een te grote bouwmas sa (gezien de flat aan de Kerk- weg-Oost) en de financiële proble matiek vormden de reden voor steeds weer nieuwe bouwplannen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling nabij de Jan Dorrekenskade- Oost een woonflat voor ouderen neer te zetten van een humanisti sche woonstichting. Hiervan is het nooit gekomen. Ook andere plannen van deze organisatie in Waddinxveen leden schipbreuk. Er ontstond echter een verschui ving van meubelproduktie naar meubelhandel. Het is dan ook ty perend voor de ondernemings geest in Waddinxveen dat men, direct nadat dit Gouwedorp zijn 750-jarig bestaan in 1983 her dacht heeft, in 1984 is gekomen met de presentatie van Waddinx veen als meubelstad! door D. ROSEBOOM voorzitter van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs te Waddinxveen (PCO) WADDINXVEEN - Het was een koude avond in het begin van januari 1868. In januari van dit jaar, toen de Vereniging voor .Protestants-Christelijk Onderwijs te Waddinxveen haar 125-jarig bestaan vierde, was het eveneens koud. Dit zou je zowel letter lijk als figuurlijk kunnen beschouwen. WADDINXVEEN - Op dinsdag 13 juli heeft de gemeente Wad dinxveen een nieuwe bedrijfswa gen in gebruik genomen ter ver vanging van de 6 jaar oude Volks wagen LT 35. Omdat men goede ervaringen heeft met deze Volkswagen is er wederom gekozen voor een LT 35 D 6 cilinder Diesel met een door Carrosseriefabriek v.d. Peet te Nieuwkoop opgebouwde achtero- verkipper. Deze onlangs ver nieuwde Volkswagen LT is nu standaard uitgerust met onder an dere stuurbekrachtiging, toeren- teller en een in hoogte verstelbare chauffeursstoel. Bedrijfswagenadviseur P. van Dij ken van Van Leeuwen Truckservi ce BV te Waddinxveen overhan digde de sleutels aan de heer T. van Nielen van de Gemeente Waddinxveen. tember de turf was verkocht, dan duurde het tot maart, aleer er weer werk was in de veenderij. Dat lange winterseizoen beteken de voor de veenarbeiders werk loosheid en armoede. Sommigen gingen houthakken in de grien den, anderen maakten thuis klom pen, houten stelen en schoppen en eenvoudig gerij en gereedschap voor boeren en vervener. In 1768 worden alle ambachten, die hier uitgeoefend worden opge- somd. Molenaars, rietdekkers, metselaars, scheepmakers. Maar dan volgen de bedrijfjes die in het hout hun brood verdienen: tim- merluijden, klompmakers, rama kers en draaijers. Zij allen moesten bij hun werk een dopje op de pijp hebben ‘van koper of ander compositie1 om brand te voorkomen. Met draaiers werden de ‘stoel- draijers1 bedoeld, die natuurlijk zich ook wel aan een tafelpoot waagden. Reeds in 1672 is er sprake van een Jacob Dircksz. Stoeldraijer. Hier ligt de oor sprong van de meubelindustrie. Daar de waterwolf steeds grotere gebieden in Waddinxveen ver slond, werden sinds ca. 1700 vele huizen en schuren in het veen af gebroken en langs de Gouwekade weer opgebouwd. Zodoende ontstond een concentra tie van ambachtelijke bedoen- inkjes, gelegen aan de Gouwe. Als oudst gespecificeerde meubel (na de gewone stoel) vond ik de kak stoel vermeld (in 1781). Tot kort na de Tweede Wereldoorlog zou de kinderstoel een typisch Wad- dinxveens product blijven. In 1801 worden de bezigheden van de Waddinxveners omschre ven als ‘het maken van allerhande Gereedschappen, Vrouwe Klom pen, Poppekramers Goederen, en alle soort van Handwerken, zijnde het Plaatsje reedlijk welvaarend, zodanig dat elk alhier een goed bestaan vind*. Op die paar laatste propagandawoorden konden de armmeesters nogal wat af dingen! In 1939 worden de statuten van onze vereniging aangepast om de oprichting van de kleuterschool f_ J- -- J- WTTT lijk te maken. De huidige statuten Openbaar Onderwijs en de vereni ging PCO. Op deze wijze kunnen de identi teiten ingebracht worden in een samenwerkingsgedachte, die dan door deze tripatisering ook kan worden uitgedragen. Enigszins revolutionair, maar niet Bij FOCWA garantlebedrijf NoordKade 24 Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen N( Of H| ANDSf 7f Hf .ING .Arj OM)f HNf Mf HS IN Hf T AHHOSSf Hif Bf OHi jf hun kind in de klas, we hebben ouderparticipatie gekregen en noem maar op. Ouders zijn mon diger geworden, het niveau van de opleiding ouders is vergelijkbaar met dat van een leerkracht. Zij willen daarom als gelijkwaar dig behandeld worden. Zelfs de kurkwarenfabriek was gesticht door de houtwarenfabri kant Bremmer. In de bloeitijd wa ren er 200 mensen in dienst. Voor de houtindustrie kwam de kentering aan het eind van de ja- WADDINXVEEN - Administra tiekantoor Roos in Waddinxveen heeft een nieuw kantoor betrok ken. Het bedrijf verhuisde van de Zuidplaslaan naar de Staringlaan 17b. Het is al de tweede maal sinds de oprichting in 1987 dat het admi nistratiekantoor door de toene mende hoeveelheid werk van een steeds grotere klantenkring uit zijn bestaande huisvesting groei de. Het kantoor van de heer M. Roos, destijds als eenmansbedrijf ge start op een zolderkamer, geeft thans werk aan drie vaste krach ten. Daarnaast ondersteunt een be drijfseconoom het kantoor op free-lance basis. Gezien de ruime opzet van de vestiging verwacht het bedrijf langere tijd op de nieuwe locatie in Waddinxveen- Noord vooruit te kunnen. Ook de Waddinxveense tegelbak kerij profiteerde van diezelfde voordelige brandstof. De Neder landse Stad- en Dorpbeschrijver noemt in 1801 de ‘Tegelbakkery* al in de aanhef van zijn lofdicht op Waddinxveen als een bezig heid die het ambacht deed flore ren. Helaas was het met dat bakken van oventegels hier geen zuivere koffie. De beste klei daarvoor werd in de Beemster gevonden en de enige fabriek stond in Purme- rend. Om namaak te voorkomen bakte men daar in iedere tegel het wa pen van Purmerend, met de letter P eronder, ’t Hielp weinig. Men constateerde weldra dat het merk door ‘baatzuchtige lieden* was na gemaakt. Deze lieden woonden in ‘Wens- veen‘, zoals ons dorp toen werd aangeduid. In 1839 werd deze toen reeds jaren bestaande prak tijk als volgt omshereven: ‘Of schoon men elders in Zuid-Hol- land (lees Waddinxveen) eene dergelijke fabrijk vindt, wier eige naar of eigenaars het wapen der steenen van de Purmerender fa brijk heeft of hebben nagemaakt en onbeschaamd genoeg zijn om deze steen als echte Purmerender overtegelsteen te verkoopen, waardoor de menschen deerlijk bedrogen worden en de Purme render fabrijk merkelijk afbreuk lijdt'. Die klachten over oneerlijke con currentie bleven de gehele 19e eeuw bestaan. Op een in 1893 ge houden nijverheidstentoonstelling in Gent waren beide concurrenten aanwezig. Tijdens een demonstratie sloeg de directeur uit Noord-Holland een Waddinxveense tegel in tweeën en toonde aan dat de tegels uit Waddinxveen van binnen zwart waren en slechts met een dun laagje geel waren bedekt. De Purmerender tegels hadden zowel van binnen als van buiten een gele kleur en werden als de enige echte aangemerkt. De door de Belgische koning Leo pold de Tweede uitgeloofde me daille ging naar de rechtmatige fabrikant en de Waddinxveense tegelbakker werd in een rechtszit ting veroordeeld. Verband tussen de verveningen en de opkomst van de houtindustrie is er eveneens. Wanneer in sep- Goes verrassend de titel voor zich opgeëist. Dit jaar vonden deze J 17 juli plaats in het Steenwijkerdiep. Jan Willem wist dat het moeilijk zou worden en had gedurende en kele weken extra getraind door het dagelijks overzwemmen van de surf plas bij Zevenhuizen. De gevestigde marathonspecialist Hans van Goor was echter bijzon der op zijn hoede en liet het niet op een eindsprint aankomen. In één uur en 4 seconden tikte hij aan, vijftig seconden voor het el kaar niets toegevende tweetal Al- mar v.d. Meer en de Boskoper Jan Willem v.d. Hoek. Er stond voor deze twee meer op het spel dan de nationale titel, want deze wedstrijd vormde tevens de selee- WADDINXVEEN - Zondag 1 augustus verzorgt de Centraal Hervormde Gemeente weer een uitzending op de RTW-radio. Zo als altijd van 9.00-9.30 uur het kinderprogramma. Daarna zenden zij de kerkdienst uit die op dat moment in de Brugkerk begint. Oud Waddinxveens-predikant J. Maasland zal deze dienst leiden. Na de dienst schotelen wij u twee muziekprogramma’s voor. Als eerste zal een orkest-instrumen- taal centraal staan in diverse klas sieke muziekstukken. En als twee de zullen diverse gospelartiesten een lied ten gehore brengen. U kunt trouwens op onze pro gramma’s reageren. Luister daar om zondag van 9.00-12.00 uur op 105.8 (ether) en 87.9 (kabel op de FM-zender). tie voor de Europese Marathon- kampioenschappen eind volgende maand in Tsjechië. Hans van Goor was reeds geselec teerd voor de 25 km en de limiet voor de 5 km was gesteld op een uur en 30 sec. Ondanks hun felle onderlinge strijd bleven Almar en Jan Willem daarboven, respectie velijk in één uur en 53 sec. en in één uur en 54 sec. Zodoende een mooie derde plaats voor Jan Wil lem maar helaas geen uitzending naar de EK. Daarnaast werden dit weekeinde ook de zomerse bekerklassements- wedstrijden weer gehouden. Op de 2000m in het Steenwijkerdiep, enige uren na de vijf km, kwamen de zwemmers opnieuw in actie. Hans van Goor bleek nog zo fris als een hoentje en zwom weer re gelmatig weer regelrecht naar de overwinning, maar door een moei lijke start in een druk zwemmers- veld miste Jan Willem de aanslui ting met de kop van het peleton en werd hij uiteindelijk zevende in 24.23.3. Master Nic Geers van de Gouwe had eveneens op dit nummer in geschreven en werd van de 70 deelnemers verdienstelijk 30-ste in 28.29.7. Op de km vrijeslag voor 50-plussers zou Nic vervol gens eerste worden en Hans den Boer derde, die tenslotte nog tweede werd op de km schoolslag. Zondag vond het slootzwemmen plaats in de Sloterplas in Amster dam, waar Jan Willem v.d. Hoek, op de de twee km vrijeslag vierde werd in 24.30.5 en de masters de zelfde rangschikking bereikten als de dag ervoor. Bij de masters in de Sloterplas was in de jongste mastersgroep - 25/29 jaar - ook de nationale schoolslagkampioen Ron Dekker van de partij die, zij het met de nodige inspanning, ook bij de slootzwemmers wist te win nen. manszaakjes als Van Berkesteijn (1921) en Hogenelst (1918) groei den uit tot respectabele bedrijven. Dan waren er nog de draaierijen van Bremmer, van Noorlander. En uit de radio- en wagemakers kwam het carosseriebedrijf van Verheul voort. Van oorsprong be horend tot de houtindustrie. Het werd carosseriebouw in het groot. Werk voor 500 man. nieuw. Misschien ook niet gepast om in het jaar waarin je je eigen geboorte herdenkt, maar als ik nog even denk aan het thema de grenzen zijn verlegd, dan moeten we constateren dat er inderdaad grenzen verlegd zijn, maar dat het grensverleggen nog door zal gaan gezien de ontwikkeling in de maatschappij. Het tweede voorstel hieraan ge koppeld is: Laten de bijzondere schoolbesturen eens om de tafel gaan zitten om te praten over haar identiteit(en) om zodoende te trachten de breuk die in 1936 ontstaan is, te lijmen. In ons laatste gezamenlijk overleg (december 1992) heb ik de aan wezige verenigingen al voorge steld dit onderwerp - identiteit- op de agenda te zetten. De reden om deze voorstellen te doen ligt in het feit dat we indien we het onderwijs gezamenlijk be heren kosten kunnen besparen, tijd kunnen besparen, van eikaars deskundigheid maken en daardoor een hogere kwaliteit onderwijs kunnen leve ren. De identiteit kan gewaarborgd blijven als de verenigingen hun identiteit kennen en kunnen blij ven uitdragen in gezamenlijkheid. Het voortgezet onderwijs zit in een benauwde situatie, er moet iets gebeuren. Door deze voorstellen kan je geza menlijk bouwen aan een organisa tie die kwaliteit kan blijven leve ren. Ook in de komende 125 jaar. moeten sluiten. Van Schaik en Berghuis startten in 1899 ‘De Eerste Waddinxveen- sche Stoommeubelfabriek'. Be gonnen met 6 man personeel. In 1910 45 man en in 1939 80 werk nemers. A. Kempkes begon in 1906 een meubelfabriekje aan de Nesse met 5 man personeel. Ook daar werkten er in 1931 80 man. De meubelindustrie bloeide. Namen als Modderkolk Dijs, een naam als Matse, waren een begrip op meubelgebied. Het le ven werd in Waddinxveen gediri geerd door de stoomfluit van de meubelfabrieken. Kleine één- ren zestig. Tussen 1970 en 1975 verloor Waddinxveen verscheide ne bedrijven, die zo lang het beeld van ons dorp bepaald had den. De algehele malaise in de meubelindustrie deed zich hier ook voelen. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense tennisvereniging De Gouwe Smash (Wamaarplant- soen) houdt zaterdag 24 en zon dag 25 juli haar eerste open D-ve- teranentournooi. Er was zoveel belangstelling dat er tennissers te leur gesteld moesten worden. Er zal worden gespeeld in drie on derdelen: dames, mixed en heren dubbel. Op alle onderdelen wordt gespeeld met 16 paren. Hiervan gaan 8 winnaars naar de winnaars- poule en 8 verliezers naar de ver- liezerspoulwe. Vervolgens wordt in beide poules volgens het afval- systeem verder gespeeld. Bij alle onderdelen wordt de derde set vervangen door een tiebreak. Op zondag worden de halve fina les en de finales gespeeld. Voor de deelnemers wordt die dag van- afg één uur een gratis lunch ge serveerd. De Gouwe Smash is van plan er een gezellig toumooi van te ma ken. Er zal zaterdagavond Indisch worden gekookt door Richard van de Palm uit Zoetermeer. Voor een plaats aan tafel kan bij de wedstrijdleiding worden gereser- o veerd. De live-muziek is dan in* cies weten wat er gebeurt met handen van Martin de Witte. Het toumooi in het Warnaarplant- soen is financieel mogelijk ge maakt door De Energie-Kluis (M. Vink), Koppen Lethem (L. Duivesteijn), parfumerie P. Francken en Trilux verlichting (W. Voogd). WADDINXVEEN - Amateur- wielrenner Pieter Voshol is in bergschenhoek de nieuwe leider in het Kringklassement geworden, een serie van vijf wielerwedstrij den deze deze zomer door groen te- en tuinbouwveiling De Kring (Bleiswijk-Waddinxveen) wordt verreden. Pieter Voshol volgt daarmee Eric Venema op de tijdens de eerste wedstrijd in Bleiswijk op zaterdag 3 juli de rode leiderstruim mocht aantrekken. vinger naar onze onderhandelaars, de Besturenraad en de vakbond PCO op zijn plaats. Dit zijn de organisaties die enigszins kunnen sturen. De snelheid van alle veranderin gen is niet meer bij te houden. Niet voor bestuurders en direc teuren, niet voor leerkrachten en zeker niet voor ouders. Gooi maar in mijn pet: WSNS (Weer Samen Naar School) FBS, BGZ, schaalvergroting, basisvor ming enz. Waar blijft de kwaliteit van het onderwijs. Is daar nog wel tijd voor? Voor 1868 zien we dat het onder wijs gegeven wordt op openbare scholen. Nadien zien we dat hele veld verdeeld wordt tot op dit mo ment vijf schoolbesturen in het basisonderwijs of zoals we dat te genwoordig noemen de ’bevoegde In 1917 vindt pas de gelijkstelling gezagen’. plaats tussen Openbaar en Chris- De tendens op dit moment is, ze- „jrx- -ker van je zjjjg van jjet openbar onderwijs om de grenspalen weer te verwijderen en de besturen in elkaar te schuiven. Daar waar problemen ontstaan, fi nancieel of teruggang in het aan tal leerlingen, zien we dat gebeu ren. Kijk bijvoorbeeld ook maar naar de kerken in Noord-Brabant en Zeeland; daar waar het geld op is en minder kerkgangers de dien sten bezoeken gaan de hervorm den en gereformeerden samen. Een verschuiving dus! Waar blij ven we met onze identiteit? De identiteit die we op onze scholen uitdragen kan zich die verenigen met een samengaan? Wat is onze identiteit eigenlijke nog? Een belangrijke vraag zeker als we de volgende uitspraak lezen uit het boek van Hans Wansink: Een school om te kiezen. ‘In vele bijzondere scholen wordt er aan het geloof weinig of niets gedaan. Tweederde van het scho lenbestand heeft immers formeel een katholieke of PC-grondslag, maar de markt voor rechtzinnig chr. onderwijs is veel kleiner. En aangezien kinderen schaars zijn, de concurrentie om leerlingen dus groot en overleven voor de school altijd de voorkeur geniet boven streven in zuiverheid, past het schoolbestuur het aanbod aan de vraag aan. Uit een onderzoek naar motieven van ouders blijkt gods dienst of wereldbeschouwing slechts op de 8e plaats te komen*. Hetzelfde probleem zien we in het voortgezet onderwijs. Vier fu- t een eigen identi teit, met een eigen gezicht, met een eigen bestuur. Wordt het niet eens tijd om daadwerkelijk iets te ondernemen. Mijn voorstel is (en dit voorstel is geboren uit onze verbondenheid met de christelijke scholenge- de gemeentelijke meenschap De Wadde) om alle verenigingen en stichtingen op te heffen en een nieuwe vereniging op te richten met drie participan ten: Stichting Katholiek Onder- wijs St. Victor, de afdeling Wad en de fusie met de MULO moge- dinxveen van de Vereniging voor I*"* van de vereniging geven nog steeds deze mogelijkheid. In 1956 wordt de MULO weer overgedragen aan de gezamenlijke Stichting voor Chr. ULO-onder- wijs te Waddinxveen. De twee andere kanttekeningen die ik wil plaatsen, zijn die van de leerkacht en bestuurslid. In 1868 was je nog wat als leer kracht. Eén van de redenen is dat toendertijd de leerkracht een van de weinigen was die gestudeerd had. Er werd op gekeken naar de onderwijzer en zeker naar het hoofd der school, deze kwam zelfs voor in het rijtje van notabelen. Tegenwoordig willen ouders pre- WADDINXVEEN - Bij de natio nale kampioenschappen over vijf km vrijeslag in buitenwater had Jan Willem v.d. Hoek van de Uit*“1849" bezïuen "we** nogmaals ^™Club De 90“Wf /?rig ■’aar- een specificatie van de werkzaam- *•*- heden in het hout: Men vervaar- digt alhier ‘kinderwagentjes, wedstrijden^ ^zaterdag schoppen, klompen en ander hout- werk*. In een (heel toepasselijk) geheel van hout opgetrokken fabriek be gon in 1894 A. van der Loo aan de Dorpstraat een fabriek ‘voor het vervaardigen van ronde stok ken en latten voor behangerij en houten huishoudelijke artikelen*. Maar al spoedig werd overgescha keld op de fabricage van meube len. Alles handwerk en nog zon der machines. Het bedrijf is Wad- dinxveens oudste meubelfabriek en nadert het eeuwfeest. Iets wat gerust curieus genoemd mag worden, want meubelgigan- gen die na Van der Loo begonnen zijn, hebben inmiddels de poorten Het jubilerend PCO kijkt dit jaar niet alleen terug naar de geschie denis, maar wil vooral opok naar schiedenis moeten we de stap in geval dezelfde, namelijk hebbend j -j--die vjsje om jlet Joej van (je yer_ eniging te willen verwezenlijken. Nog steeds lukt het om bestuurs leden te vinden die het christelijk onderwijs een warm hart toe te dragen. Uit eigen ervaring weet ik dat het een klus is. De verant- Een bestuurder uit 1868 is in sommige opzichten een ander, dan die van nu. de toekomst kijken. Vanuit de ge- In een opzicht is hij of zij in ieder de toekomst dureven te zetten. Het slechte elimineren en het goede analyseren en neerzetten in het heden om te trachten een or ganisatie te bouwen die nog eens 125 jaar mee kan. Bij het motto ‘De grenzen zijn verlegd* - het thema van ons mini-symposium woording voor het personeel en op vrijdag 8 januari in de Ont- -- moetingskerk - kan men zich af vragen of de grenzen eerst ergens Voorheen moest de vereniging -r j.x- J- pqq zorgen (jat er geid binnen kwam om leerkrachten uit te be talen, gebouwen te kopen en te onderhouden. Door de bezuinigin gen zouden we wat dat betreft weer voor 1917 terecht kunnen komen, zodat opnieuw subsidies verworven moeten worden en leergeld in het basisonderwijs vanaf augustus in dat j'aar gaat de moeten worden geheven. Decentralisatie en deregulering zijn de toverwoorden van onze re de vereniging 5 scholen in beheer gering. Hierbij is een wijzende met 930 leerlingen en 66 perso- -• neelsleden, en is daarmee de ver eniging met de meeste leerlingen in het Waddinxveense basisonder wijs. De vereniging heeft 387 leden. Er mag dan ook iets verwacht wor den van ons, zoals gelijkstelling openbaar-christelijk, kerkelijke in menging, voortgezet onderwijs, status leerkracht en bevoegdhe den schoolbesturen. In de geschiedenis van de vereni ging spelen drie belangrijke facet ten door die een grote zorg zijn geweest voor de toen zittende be sturen. In de begin jaren was het moeilijk om het hoofd boven water te hou den. De vereniging werd niet ge- subdieerd en haar inkomsten be stonden uit giften en per kind werd schoolgeld geheven. In 1917 vindt pi plaats tussen O[ telijk onderwijs. De vereniging gaat dat vanaf juli 1919 merken in de financiële vergoedingen die dan ontvangen worden. Elke gulden die aan openbaar on derwijs wordt besteed moet ook aan het bijzonder onderwijs wor den besteed. Vanaf 1889 wil de Hervormde Kerk meer zeggenschap over de vereniging en daarmede ook in vloed uitoefenen op de lessen en zeker op de godsdienstlessen. In 1902 werd een compromis ge sloten en kreeg de Hervormde Kerk ambtelijk toezicht op het godsdienstonderwijs. Dit- bleek niet voldoende en het bleef er niet bij. In 1936 leidt dit uiteindelijk tot een opsplitsing. De Hervormde Kerk richt een ei gen hervormde schoolvereniging op, die tot de dag van vandaag nog steeds bestaat. Hiermede zijn weer een aantal grenspalen gezet en is een territo rium afgebakend. Een derde kantteking is de op richting van een MULO-school. Deze wordt opgericht in 1912. De zelfstandige MULO wordt opge richt met de toezegging, dat zij niet de concurrent zal worden van de bestaande scholen. Toch zien we, tot heden, het ge touwtrek tussen de diverse vereni gingen en de gemeente. In eerste instantie vanwege geldzorgen sie-partners met (voor 1917) en vervolgens weer vanwege geldzorgen, namelijk die van de overheid (bezuinigingen). In 1936 wordt een poging onder nomen om de drie schoolvereni gingen, Hervormde Schoolvereni ging, MULO en PCO te laten fu seren. Zelfs overheid is hiervan voorstander. -tri o peufficr I» p- s-.ijdel t 't j 1 2 I V'A o o r J d r e

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 13