1 felS» fe I Zevenhuizen- Moerkapelle stelt harde voorwaarden iLr- COLOPHON MEDISCHE DIENSTEH BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN i CSe w UW AbYERTENTIE/ BEREIKT 22.000 GEZINNEN Verhuizing Tropische afdeling Schooltuin Weekblad voor Waddinxveen Combinatie Pagina 7 Woensdag 28 juli 1993 Weekblad voor Waddinxveen 1. KERK Prinses Bea- GE- BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfaterkapel, Molenwerf- straat: 10.00 uur ds. H.G. Koekkoek 18.30 uur ds. H.G. Koekkoek GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de: 9.30 uur ds. J.C. de Moor 17.00 uur ds. L.M. Verseput, Oegstgeest CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEEN TE Kerkgebouw Dorpstraat: 9.30 uur ds. N. van der Want 17.00 uur ds. N. van der Want Elke woensdagavond: 19.30 uur ds. N. van der Want JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE MEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 18.00 uur leesdienst REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur geen dienst Het doek valt. ’The End’ stond veelbetekenend op de uitnodiging voor het laatste examenfeest. De Hogere vertrekt naar Velp, toch wel een leeg gevoel achterlatend. Maar de Stichting Studenten Huisvesting blijft voorlopig nog bestaan. Ofschoon de van de ge meente gehuurde flats, na overleg met de nog in Boskoop blijvende studenten en andere huurders worden afgestoten en dus beschik baar komen voor de Woonruimte Advies Commissie. Die kan daardoor op vrij korte termijn een aantal woningzoeken den gaan verrassen met een wel licht al lang gewenste woning. LEGER DES HEILS Immanuëlkerk, trixlaan 14.30 uur samenkomst (elke laatste zondag van de maand) De intrede van de Mammoetwet bleek een doorslaggevende factor. Als gevolg daarvan veranderde er veel in het onderwijs en de Tuin bouwschool kreeg een erkende, hogere opleiding. Daardoor dijde het aantal leerlingen verder uit en het gebouw werd hopeloos te klein. In 1972 werd het nieuwe school gebouw aan de Azalealaan in ge bruik genomen, maar dat was ei genlijk op dat moment ook al niet toereikend meer. Deze school kreeg de naam RHSTL: Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschapsarchitectuur. De RMTS, de middelbare school die ook was verhuisd naar de Aza lealaan, ging haar eigen weg. De goede reputatie van de school en de band met Boskoop zorgden voor een grote toestroom van leer lingen. Vaak konden alle aanvra gen niet gehonoreerd worden en belandden leerlingen op een wachtlijst. Er moest ook gepres teerd worden, want een herkan sing was bepaald niet vanzelfspre kend. In de loop der jaren werd het schoolgebouw een aantal malen uitgebreid. In 1975 kwam er een RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Zuidhonk, Zuidplaslaan 10.00 uur samenkomst nog vijf jaar geleden toen bij het 90-jarige bestaan van de school een jubileumboek verscheen waar in oud-studenten allerlei anekdo tes vertellen en hun wedervaar- digheden in Boskoop. De geit (’gait’ in goed Boskoops) woonde nu in Boskoop en zou dat weten ook. De bijnaam ’gait’ is welhaast een geuzennaam geworden. De stu denten danken deze aanduiding aan het feit dat ze in het Boskoop- se op pad gaan naar studiemateri aal en dan groepsgewijs planten en bomen op graashoogte te lijf gaan. Behalve de ’gait’ kent Bos koop ook het verschijnsel ’hang- gait’; studenten die na hun school tijd in Boskoop blijven hangen en zich settelen. Heel wat prominen te Boskopers zijn zulke 'hanggai- ten’. Het was de ’Pomologische Veree- niging’ in Boskoop die al in 1867 probeerde een vorm van tuin- bouwonderwijs van de grond te krijgen. De gemeente toonde zich echter weinig toeschietelijk en bo vendien waren er geen kundige leerkrachten te vinden. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat ook het aantal aanmeldingen van stu denten flink tegenviel. In die tijd hechtte men op het platteland niet zo veel waarde aan vakonder wijs en in Boskoop was het niet anders gesteld. De praktijk was de beste leerschool, zo vond men. Enkele leden van deze ’Pomologi sche Vereeniging’ leven voort in straatnamen: K. Ottolander en C. de Vos. Voorzitter A. Koster Mzn. kreeg zelfs een beeltenis aan de gevel van het schoolge bouw aan de Azalealaan. In 1867 was sprake van de stich ting van een tuinbouwschool in Watergraafsmeer met een han- delskwekerij, gesubsidieerd door de staat. De Pomologische Veree niging ageerde daartegen fel doch vruchteloos. Prompt benoemde de vereniging een commissie die de mogelijkheden van vakonderwijs in Boskoop ging onderzoeken. De minister van Binnenlandse Zaken wilde wel meewerken, zolang het initiatief van Boskoop uitging. Zo kreeg het plan vaste vorm, maar de gemeente werkte niet mee en de school kwam er niet. Daarop werd gestart met een avondcursus onder auspiciën van de afdeling Boskoop van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDER LAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst Geboren: Michel Christian Auke z.v. G.A. Klaassen en J.E. Dam; Johannes G. z.v. W.J. Blansjaar en H.M.C. Oostendorp; Tjalling Pieter z.v. H.M. Bos en C.P.L. Zeilstra; Robin Jan z.v. A. de Feij en N.J. Karemaker; Roos d.v. A.C. Vuik en A.J. Verkade; Bonno z.v. R.G. de Vries en G.D. Middelbrink; Merel d.v. P. van Iterson en A. de Ruijter; Fatima d.v. A. Alhaft en F. Madmar; Bas Joseph z.v. R.PJ. Hendrinks en N.T. Jacobs; Eelkje Hendrika Petra d.v. H. Postmus en J.C.M. Keijzer; Brigida Daina d.v. J.C.P. Keizer en G.A. Cowan; Iris Vera d.v. J. Goedhart en C.J. van Bekkum; Irene Teunette Cornelia d.v. B. Hofman en M.H. de Zwart; Christine Anne Wilhelmina d.v. T. Rijm en K. Gorissen; Anna d.v. M. Kap- tein en E.A. Faber; Robin z.v. R. Köllmann en T.A.M. de Kwaad- steniet; Denise d.v. A.J. Dear en D.P. de Jonge; Hendrik Johannes z.v. M.J. Bregman en M.J. Schipper; Cornelia d.v. A.M. de Kooter en M.J. van Leiden; Marc z.v. R. Hogerbrug en M.P. Meershoek. Ondertrouwd: Lepelaar, Tim Adriaan en Riekert, Paulina Maria; van Leeuwen Pieter van Strien, Jozina Maria; Stuut, Everhardus en van Engelen, Gijsbertha Antonia; Hoogeveen, Wilhelminus An- tonius en Zwanenburg, Hermijntje. J. Roest en H. Spuij; H.J.P. Koetsier en J. de Rui ter; J.A. Hoogendoorn en K. Burger. Gehuwd: Pothuizen, Martinus Gijsbertus en Lamfers, Monique; Hoogendoorn, Johannes Antonie en Burger, Karin. J.P. Vreem en C.H.C. Angenent; J.M. Houweling en A.S. van Es; P.T.H. de Wit en W.E. de Graaf. ZATERDAG 31 JULI en ZONDAG 1 AUGUSTUS 1993 Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms (groep I) heeft dienst: Arts: T.S. Wilms, Troelstrahoeve 66, tel. 18613 Voor de praktijk van de huisartsen Alberts, Glaser, Van der Linde, Hemminga en Vreeken (groep II) heeft dienst: Arts: C.N. Vreeken, Weidezoom 50, tel. 12979 Dienstdoende apotheek: D.C. van Doorn, Prins Bernhardlaan 65, tel. 14162 Dienstdoende verloskundige: A. Voss-Becks, Peuleyen 60, tel. 16801 Mededeling: De regeling ‘medische weekeinddienst' is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken ge maakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoed gevallen bereikbaar. ZONDAG 1 AUG. 1993 NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost: 9.30 uur ds. J. Maasland, Kootwijk 17.00 uur kand. G. v.d. Brink, Nijkerk De Hoeksteen, Esdoornlaan: 9.30 uur geen opgave 18.30 uur ds. H. Schipaan- boord Betbelkerk, Bilderdijklaan: 9.00 uur geen opgave 17.00 uur ds. H. Schipaan- boord Rehobothschool, Sperwerhoek: 10.30 uur geen opgave 17.00 uur kand. B.M. Bos, Woudenberg Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan: 9.30 uur ds. J.M. Hoekstra, Oegstgeest 17.00 uur geen dienst (Samen op Weg-dienst in Ontmoe tingskerk) CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK BOSKOOP Kerkgebouw Nieuwstraat 79: 9.30 uur ds. M.J. Oosting 18.30 uur ds. M.J. Oosting duur van de cursus verlengd en de school ontwikkelde zich tot een echte vakopleiding voor boomkwekers, tuinarchitecten en bloemisten. Een probleem vormde de behui zing, maar een jaar na de oprich ting kon in 1899 een fonkelnieuw schoolgebouw worden betrokken op de hoek Reijerskoop-Valken- burgerlaan. De leerlingen hadden intensief contact. Vaak werd tot diep in de nacht gediscussieerd. Zo ontstond in 1908 de vereniging Arboricul- tura, opgericht in de melksalon van Stolker in de Gouwestraat waar de wekelijkse bijeenkomsten plaatsvonden. De naam werd in 1910 bedacht door de toenmalige directeur van de school, ir. Chr. Moerlands. Dat het contact tussen de school en het bedrijfsleven goed was, bleek uit de aanpassingen van het vakkenpakket. Toen de Boskoopse handelaren omstreeks 1916 een goede markt voor hun produkten vonden in Zweden en Rusland, kwam prompt het Zweeds en Russisch op het lesprogramma. Met het verdwijnen van deze af zetmarkt werden ook de talen ge schrapt. Er voor in de plaats kwam een Indische cursus, later de tropische afdeling genoemd, om de leerlingen op te leiden voor een functie in het toenmalige Oost-Indië. De afdeling heeft be staan tot 1963. Om aan de vraag naar bijscholing te kunnen voldoen startte in 1937 een éénjarige vervolgcursus Tuin architectuur. Dat bleek te kort, want de cursus werd in 1942 uit- Weekeinddienst dierenarts: J. Slager, Kerkweg-Oost 220, Waddinxveen, tel. 01828-12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts W.C.M. van den Heuvel, Driewegplein .8, Gouda, tel. 01820-11215). C. de Vos en B. de Vos-Kroeze, Prins Bernhardlaan 17, tel. 10462 (bij afwezigheid dierenarts C. Moons, tel. 01829-2568). gebreid tot vier jaar en ging in 1957 verder onder de naam HO- TA (Hogere Opleiding voor Tuin architectuur). Later kwamen er steeds meer gespecialiseerde op leidingen. Als gevolg hiervan werd het ge bouw aan het Reijerskoop te klein. Men loste dit op door loka len te gebruiken van een Mavo, het Proefstation en in gebouw De Loods. dependance achter de school, la ter kwamen er een grote kas, praktijkruimten, lokalen en een koelcel bij. In 1980 werd een tweede en daarop nog een derde dependance toegevoegd. De schooltuin en het contact met de praktijk is altijd belangrijk ge weest voor de school. In 1899 werd al de vereniging ’De Proef tuin’ opgericht. Achter de school aan het Reijerskoop werd een hal ve hectare grond (hier kwam ja ren later ook het Proefstation) aangekocht en ingericht voor de vier afdelingen van de school: groente, fruit, bloemen en boom teelt. De tuin diende als demonstratie- terrein voor de leerlingen en als onderzoeksterrein voor de Bos koopse produkten. De aangeplan te sortimenten werden gebruikt als studiemateriaal voor kwekers en leerlingen van de school. La ter, toen het onderwijs naast de wintercursus ook zomercursussen en een voortgezette cursus in aan leg en onderhoud ging bevatten, werd de collectie verder uitge breid wat ten koste ging van de Boskoopse culturen. In 1940 werd de proeftuin van de Koninklijke Vereniging voor Bos koopse Culturen samengevoegd met de proeftuin en kon iedereen lid worden. De doelstelling bleef onveranderd. Bij het nieuwe schoolgebouw, dat in 1972 in gebruik werd genomen, werd door de fa. Binder BV uit Rhoon een driekwart hectare gro te schooltuin aangelegd, naar een ontwerp van Bureau J. Meijers uit Dordrecht. Uit de oude school tuin aan de Valkenburgerlaan werden enkele waardevolle bomen overgebracht. Een oude Parrotia persica werd per kraan naar de Azalealaan gebracht en door prins Claus op het voorplein geplant, bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de school. Overleden: Rietveld, Cornells, oud 86 jaar; Van Leeuwen, Andreas, oud 76 jaar; Voshol, Cornells, oud 84 jaar; Hamstra, Marten, oud 74 jaar; Rupke ev Kerver, Margaretha J., oud 85 jaar; De Booij, Maarten, oud 83 jaar; Lips, Pieter, oud 77 jaar; Hofman, Pieter M., oud 64 jaar; Van den Berg ev Sekeris, Dirkje, oud 73 jaar; Melse, Cornells Gerrit, oud 60 jaar; Alblas, Teunis Albertus, oud 90 jaar. ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk, Zuidkade Eucharistievieringen op zon dag: 9.30 uur, woensdag: 19.00 uur. Ontmoetingskerk, Groensvoor- de: Eucharistievieringen op zater dag: 19.00 uur, zondag: 11.15 uur, dinsdag: 9.00 uur, don derdag: 9.00 uur. D Agrarische hogeschool na 95 jaar weg uit Boskoop Ee'n van de laatste stunts van de tuinbouwstudenten. Een enorme muurschildering op het pand van Van den Broek bij de Bos- over de Gouwe. (Foto: Opdrachtfoto Boskoop). Uitgave: Dagblad van Rijn en Gouwe BV, Raoul Wallenbergplein 9, Postbus 1, 2400 AA Alphen a/d Rijn Redaktie-adres: Peuleyen 144, 2742 ÉN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Kantoor: Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 372, 2740 AJ Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: Maandag t/m donderdag; 08.30-17.30 uur. Vrijdag: 08.30-16.30 uur. Klachten bezorging: Donderdag voor 17.00 uur Oranjelaan 9 2740 AJ Waddinxveen Tel. 01828-14788 ZEVENHUIZEN/MOERKA- PELLE De gemeente Zeven- huizen-Moerkapelle heeft in de cember 1991 schoorvoetend het VINEX-Startconvenant Verstede lijking Rotterdamse Regio onder tekend. Eén van de randvoorwaar den is altijd geweest dat de ver- stedelijkingsrichting Achtkamp niet ten noorden van de Wolle- foppenweg mag komen. Een ande re voorwaarde is dat de problema tiek rond onaanvaardbare ver keersbelasting van de Burgemees ter Klinkhamerweg/TW67 dient te worden opgelost. Nu de eerste haalbaarheidsstudie is afgerond blijkt volgens de op stellers van het eindrapport Acht kamp dat juist die planvorm waar bij de Wollefoppenweg wordt overschreden het meest te vol doen aan de voor de grote verste- delijkingslocaties vereiste criteria voor een metrovoorziening en wo- ningaantal. Uit dit rapport is informeel over leg tussen bestuurders uit Rotter dam, de provincie Zuid-Holland en het Overleg Orgaan Rijnmond de conclusie getrokken dat de wijk Achtkamp moet worden ge realiseerd met een overschrijding van de Wollefoppenweg. Duidelijk is ook geworden dat een onvrijwillige grenswijziging zou worden opgelegd als de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle hier niet mee akkoord zou gaan. Deze onvrijwillige annexatie zou een gebied omvatten dat veel groter is dan voor de bouw van de 5.000 woningen nodig zou zijn. De nieuwe wet op de gemeentelij ke indeling biedt de provincie na melijk de mogelijkheid dit soort ’’kleine” grenswijzigingen relatief snel te realiseren. Burgemeester en wethouders van de gemeente Zevenhuizen-Moer kapelle hebben zowel inhoudelijk als procedureel zeer grote bezwa ren tegen de gang van zaken. Pijnpunten hierbij zijn: - de recente gemeentelijke her indeling die werd opgelegd om verdere verstedelijking tegen te gaan; - het feit dat overschrijding van de Wollefoppenweg niet wordt gezien als de goede keuze; - informele afspraken buiten de Stuurgroep om beïnvloeden het proces en geven het gevoel voor ’’spek en bonen” mee te doen; - de dreiging met annexatie van een groot deel van het grondge bied is principieel onjuist en zet bij de gemeente het mes op de keel. Gelet op de grote druk die op de gemeente wordt uitgeoefend en met inachtneming van het feit dat de minister van Ruimtelijke Or dening persé voor de zomervakan tie overeenstemming wil hebben bereikt over lokaties, woning- bouwaantallen, faseringen en be grenzing heeft het college van burgemeester en wethouders ge meend een aanbod te moeten doen voor de laatste onderhande- lingen met de minister die op 25 juni hebben plaats gehad. Het aanbod is gedaan met de be doeling om enerzijds te ontsnap pen aan een grote onvrijwillige grenswijziging anderzijds er nog iets voor de burgers uit te slepen. Aangeboden is in te stemmen met een overschrijding van de Wolle foppenweg onder de volgende voorwaarden: Realisering van de verbinding tussen Al2 en de A20 waar door de TW67 kan worden af gesloten voor doorgaand ver keer (uiterlijk in 1997). 2. 300 woningen extra in plan Swanla voor opvang van eigen inwoners in de periode 1995-2005. 3. Bescherming van het resteren de open landschap langs de Rotte; 4. nieuwe gemeentegrens wordt tussen het nieuwe stedelijk ge bied en de ten noorden daar van gelegen buffer gelegd. GEREFORMEERDE (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage: 9.30 uur ds. L.S.K. Hoogen doorn 16.30 uur ds. P.M. de Wit, Gouda A. Koster, voorzitter van de Pomologische Vereeniging, siert Tuinbouw- sinds jaar en dag het schoolgebouw aan de Azalealaan in Bos school zou worden, werd mede koop. (Foto: Archief - Cees Bakker). gestimuleerd door de Pomologi sche Vereeniging die een vastbe raden brief naar de regering stuurde. Daarin werd gewezen op het belang van goed onderwijs. „Men mag toch nimmer uit het oog verliezen dat tuinbouw een vak is waarin men op de hoogte van den tijd moet blijven, dat men de concurrentie te voeren heeft met hoogst bekwame bui- tenlandsche kweekers, wier woon plaatsen gunstig gelegen zijn voor den wereldhandel, zodat, hoe groot ook de schat van practische kennis is die in de Gemeente be staat, waar het kweeken van bo men en planten sinds eeuwen op grote schaal wordt uitgeoefend, de behoefte aan theoretisch on derwijs, dat geheel ontbreekt, diep wordt gevoeld.” De Boskoopse school startte met 16 leerlingen en 3 toehoorders. Bij gebrek aan ruimte werd les gegeven in de raadzaal van het ge meentehuis. Overigens was het woord ’school’ een veel te weidse aanduiding. De opleiding bestond uit tweemaal een wintercursus met 18 lesuren in de week. De resterende tijd werd gewerkt op de kwekerij. Directeur C.H. Claassen nam de ideeën van de Pomologische Vereeniging over; een combinatie van praktijk en theorie. Daarnaast een diversiteit aan vakken. Al spoedig werd de BOSKOOP Met het einde van het schooljaar is ook ’The end’ gekomen voor de agrari sche hogeschool ’Larenstein’ in Boskoop. Deze vorm van onderwijs verhuist deze zomer naar Velp, wat overblijft is het middelbaar onderwijs, met het lager samengebundeld in AOC ’Groen College’. Veel Bosko pers hadden al moeite met ’Larenstein’, daar de voormali ge RHSTL (Rijks Hogere School voor Tuin- en Land schapsarchitectuur) lange tijd een begrip was terwijl voor ou dere Boskopers de oude RM TS aan het Reijerskoop model stond voor het tuinbouwonder- wijs. Dit gebouw bezweek in 1978 onder de slopershamer, later verrezen op die plek wo ningen. De verhuizing van de school gaat gepaard met gemengde gevoelens. In 95 jaar is er een band gegroeid tussen de school en Boskoop. Veel oud-leerlingen zullen dat volmon dig beamen. Er werd door de bra ve Boskopers wel eens raar aange keken tegen de strapatsen van de ’gaiten’, maar zeker is ook dat het levenslustige volkje leven in de brouwerij bracht. Zelfs de Bos koopse cultuur heeft verrijkt. Hoe sterk de band is tussen Bos- koop en (oud-)studenten bleek kooose hefbrug gesteund door andere tuinbouw verenigingen. De gemeente stelde nu wel een schoollokaal ter beschikking. De cursus werd geleid door J.W. de Ruyter die les gaf in de cultuur van diverse boomkwekerijproduk- ten. Leraren waren ook J.J. de Vink en J. Vellinga. Later kwam ook J. de Bruin erbij. Het onderwijs was in die tijden eenvoudig van opzet, maar was wel toegesneden op de Boskoopse praktijk. Desondanks bleef het aantal leerlingen gering. In 1898 werd de Rijks Tuinbouw Winter school opgericht om jonge boom kwekers in de stille wintertijd on derwijs te geven. Deze school vormde nauwelijks concurrentie, maar dat veranderde later. De stichting van de Rijks Tuin bouw Winterschool, wat later de Rijks Middelbare De oude Tuinbouwschool an het Reijerskoop in zijn nadagen in 1978, wachtend op de slopershamer. (Foto. Archief - Cees Bak ker). EVANGELISCHE GEMEEN TE PAROUSIA GOUDA Aula Joh. Calvijn-MAVO, Winterdijk: 10.00 uur ds. A.W. Davidse Enige opschudding ontstond in 1981 toen huize Wilhelmina aan het Reijerskoop in Bosoop vanwege de slechte staat ver kocht zou worden. De studenten bewerkten de publieke opinie dusdanig dat de gemeenteraad om ging. (Foto: Archief - Cees Bakker). j? ■M

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 7