Volwasseneducatie TWEE WEKEN GRATIS D66 en VVD zwijgzaam over kunstwerk van Theo den Boon Bestuurscommissie I Voorlopig bestuur benoemd Voorwaarden grondverkoop Aangepaste exploitatie- opzetten Gemeentedag met veel activiteiten i; i it I I I I I I I Band Ten Feet Rock in Gemaal Bingo in De Boog Rijn en Gouwe van Provincie wil oprit rijksweg bij Moordrecht verbeteren Resultaat Mulder Boskoop fors lager W. Hennink wint van H. Smitskamp Ria H Berg MA/* in Zevenhuizen <4^ Aanspreekpunt Subsidie Commissie Middelen Oude jasje 1 Pagina 19 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 15 september 1993 Het gerestaureerde raadhuis aan de Zuidkade waarin de Stichting OOM (Opleidings- en Ont- Stichting OOM vestigt zich in oud raadhuis Vrijdaga- van toepassing. Postcode/woonplaats: Laurense, 8 De band Ten Feet Rock. o wikkelingsfonds voor het Metaalverwerkingsbedrijf) haar intrek heeft genmomen. (Foto: Peter Veenstra). ‘De laatste jaren zijn we snel ge groeid1, vindt OOM-directeur drs. dens heeft de band de beschik king over een kleine lichtinstalla tie, zijn er speciaal posters ge maakt en zijn er T-shirts gemaakt met daarop alle data en zalen. De afgelopen drie jaar heeft Ten Feet Rock bewezen een blijvertje De eerste aanleiding is het feit, dat het budget voor de basisedu catie niet meer door het ministe rie van Onderwijs en Wetenschap pen per gemeente zal worden vastgesteld, maar per WGR-regio. Het verstrekken van een beschik king door de bestuurscommissie zal hierdoor plaatsvinden onder de verantwoordelijkheid van het Algemeen Bestuur van het Inter gemeentelijk Samenwerkingsor gaan Midden-Holland en voor wat betreft het overmaken van finan ciële middelen worden uitgevoerd door het dagelijks bestuur van het ISMH. Een prentbriefkaart tijd. van het voormalige raadhuis in vroeger lil "71011 4"004O0Cr Tot nu toe stelde de commissie uitsluitend het ontwerp vast en werd het plan definitief vastge steld en de beschikkingen afgege ven door de afzonderlijke ge meenten. WADDINXVEEN - Gemeente bestuurders, gemeenteambtena ren, politiemensen, brandweer mensen en vrijwilligers zullen za terdag 25 september in touw zijn tijdens de eerste Gemeentedag waaraan Waddinxveen deelneemt. Op die landelijke dag houdt de gemeente voor alle Waddinxve- ners open huis van 10.00 tot 16.00 uur. Rondom het gemeente huis laten de buitendienst, de brandweer en de politie zien waartoe zij in staat zijn. De Stichting Waddinxveens Wel- zijnwerk houdt op het Raadhuis plein een informatiemarkt, waar instellingen de gelegenheid krij gen zich te presenteren. Hier wor den ook vrijwilligers geworven. Gebruikers van de Belbus zullen gratis van en naar de informatie markt worden vervoerd. Op het Raadhuisplein zijn ook culturele demonstraties. Verder toont het politiedistrict Gouwe IJssel de milieuauto, mogen kin deren op een politiemotor zitten en kunnen de meisjes en jongens vingerafdrukken laten nemen. Ook laat men zien wat er gebeurt als de politie via 06-11 wordt ge beld. De brandweeractiviteiten vinden plaats op het braakliggende stuk grond tussen het gemeentehuis en de Zuidkade. Er is een program ma opgezet voor de jeugd met leuke attenties en wedstrijden. De prijs is een Passagebon. Verder worden er reddingswerk zaamheden uitgevoerd bij auto’s die op elkaar gebotst zijn, worden er mensen uit de Gouwe gered en worden de brandweeractiviteiten afgesloten met het blussen van een grote brand. WADDINXVEEN - De me dewerkers van de tot voor kort in Gouda gevestigde Stichting OOM (17 personeelsleden) hebben hun intrek genomen in het oude raadhuis aan de Zuidkade in Waddinxveen. Het pand, dat door burge meester C.M. van der Linden officieel zal worden geopend, werd in het begin van deze eeuw gebouwd, is dus bijna een eeuw oud, maar na de res tauratie door architectenbu reau Bob C. van Beek in Oeg- stgeest weer als nieuw. WADDINXVEEN - Ondanks de zwijgzaamheid van D66 en VVD is het gemeentebestuur vam Waddinxveen van plan over te gaan tot aankoop van een kunstwerk van de Wad- dinxveense kunstenaar Theo den Boon voor de hal in het 15-jarige gemeentehuis, dat in 1978 door Prins Bernhard werd geopend. Over het voor stel van B. en W. zal de ge meenteraad vanavond (woens dag 15 sepetmber definitief kunnen besluiten. De hal van het gemeentehuis is, nadat het ’mummie’-kunstwerk door aanstoting in gruzelementen is gevallen, wat kaal geworden, vinden B. en W. De in de plaats gekomen nieuw ’mummie’ kwam op de lokatie bij de ingang van de raadzaal niet tot haar recht. Deze ’mummie’ is naar het centrum voor kunstzinni ge vorming ’Kreater’ gegaan, waar zij beter tot haar recht komt. Teneinde de lege plek in de hal aan te kleden, zijn diverse moge lijkheden bezien. Uiteindelijk is door de positieve uitstraling van de expositie van Theo den Boon ter gelegenheid van zijn 50-ver- jaardag (geopend door makelaar Harry Mens uit Lisse) het idee ontstaan bij deze kunstnaar een kunstaankoop te doen voor plaat sing in de hal. In januari 1993 is bij de provincie subsidie aangevraagd om bedoel de kunstaankopen te doen. In april 1993 is hierop door de pro vincie positief gereageerd. De subsidie is groot maximaal ƒ13.250,-. Van de subsidie is 80%, zijnde ƒ10.600,- reeds op de gemeenterekening overgemaakt. De leden van de raadscommissie voor Kunst en Cultuur zijn over genomede kunstaankoop gehoord. De commissie heeft in eerste in stantie haar bezwaren geuit tegen de gevolgde procedure en het kunstwerk. In een apart overleg met een lid van deze commissie, de kunste naar en wethouder Karei van Soest (VVD) is na een nadere toe lichting besloten voor te stellen het kunstwerk, zoals ingediend door de kunstenaar Theo den Boon, aan te kopen. De meerderheid van de raadscom missies voor Onderwijs, Personeel en Sociaal Cultureel Werk en voor de Financiën kunnen zich met genoemde aankoop verenigig- nen. Bij de raadscommissie vóór On derwijs, Personeel en Sociaal Cul tureel Werk onthielden zich van stemming D’66 en VVD, terwijl bij de raadscommissie voor Finan ciën alleen D’66 zich niet uit sprak over de aankoop. Voor de plaatsing van het kunst werk in het gemeentehuis is een aantal werkzaamheden nodig, zo als belichting, verfwerk en beves tiging van het kunstwerk; hier voor is een krediet van ƒ2.000,- benodigd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor accoord te gaan met de ver koop van het kunstwerk en de daarvoor te verrichten werkzaam heden. De totale kosten bedragen ƒ28.500,- (kunstwerk Theo den Boon van ƒ26.500,- vermeerderd met het extra krediet van ƒ2.000,-). De kosten kunnen voor ƒ13.250,- gedekt worden uit de provinciale subsidie (50% van de vervaardi- gingskosten ad ƒ26.500,-) en voor ƒ15.250,- uit de reserve ’beelden de kunsten’. Voorts heeft de bestuurscommis sie de procedure voor 1993 geëva lueerd en de procedure voor 1994 op nog een aantal punten bijge steld. Tenslotte zullen in 1994 het deelterrein Voortgezet Algemeen Volwassenenonderwijs en deeltijd Middelbaar Beroepsonderwijs on derwerp van de planning zijn. Kunstenaar ineo den noon (rechts op de joto) tijdens de ex positie ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag naar aanlei ding waarvan het gemeentebestuur besloot werk van hem aan te kopen. Links Henny den Boon en in het midden tentoonstelling- sopenaar Harry Mens. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). BOSKOOP - Mulder Boskoop NV (fabrikant van truckmixers, beton- en bandtransportinstallaties en silobouw) heeft in het eerste halfjaar het resultaat sterk zien teruglopen. De winst voor belastingen daalde van ƒ0,6 miljoen naar ƒ164.000 en de winst na belastingen bedroeg ƒ102.600 tegen ƒ413.00 in de eer ste helft van 1992. De omzet liep fractioneel terug tot ƒ9,2 miljoen. De winstdaling is volgens de di rectie van het bedrijf, waar ook veel Waddinxveners werken, ener zijds te wijten aan de valutacrisis en de algemene recessie, ander zijds is er een voorziening geno men op onderhanden werken waarvan de afloop nog onzeker is. De deelneming in Van Mook Be heer heeft ruimschoots bijgedra gen in omzet en resultaat van Mulder Boskoop NV en heeft daarmee uitstekend aan de gestel de eisen voldaan. MOORDRECHT/W’VEEN - De provincie Zuid-Holland heeft een plan opgesteld om de bij veel Waddinxveners bekende aanslui ting van de Middelweg (N456) op rijksweg A20 (Gouda-Rotterdam) in Moordrecht te verbeteren. Dit kruispunt staat op de black- spotlijst van de provincie. Uit een analyse van de ongevallen over de jaren 1989-1991 blijkt dat de au tomobilisten vanuit de richting Waddinxveen vaak te hard rijden op de Middelweg. Ook blijkt dat de op- en afrit van de rijksweg aan de kant van Moordrecht onoverzichtelijk is. Naast de aansluitingen met de rijksweg, heeft de Middelweg een aansluiting met de parallelweg (rijksweg) en is er een uitweg van het wegrestaurant Pleisterplaats Moordrecht. Daar komt nog bij dat de nabijge legen spoorwegovergang Gouda- Rotterdam in de spitsuren voor fi levorming en gevaarlijke manoeu vres zorgt. Het ingenieursbureau van de pro vincie heeft een verbeteringsplan opgesteld in overleg met Rijkswa terstaat en de gemeente Moor drecht. Aan de Waddinxveense kant van de rijksweg voorziet het plan in de aanleg van een ver keersplein bij de aansluitingen van de op- en afrit van de rijks weg op de Middelweg. Hierdoor zal de snelheid van het verkeer op de Middelweg sterk verminderen. Op deze plaats komt ook een fietsoversteek. Aan de Moordrechtse zijde zal de situatie worden verbeterd door de aansluiting van de parallelweg op de Middelweg te verleggen. De provincie wil de oprit van de rijksweg richting Gouda verleg gen en daar ook de uitweg van het restaurant op laten uitkomen. Met enkele grondeigenaren is in middels contact gelegd over de verwerving van de benodigde gronden. De provincie wil in de tweede helft van 1994 met de uit voering van het werk beginnen. De kosten worden geraamd op ruim 1,6 miljoen gulden. Belangstellenden kunnen het plan inzien vanaf maandag 20 septem ber tot en met vrijdag 1 oktober in het gemeentehuis van Moor drecht. Eventuele reacties kunnen tot vrijdag 15 oktober worden ge stuurd naar de provincie Zuid- Holland, dienst Verkeer en Ver voer, afdeling Ingenieursbureau, postbus 90602, 2509 LP Den Haag. besluit, betreffende de verkoop van gronden zoals genoemd in de bijgestelde exploitatie-opzet ’Zuidplas 1980 plus’. WADDINXVEEN - Omdat het voltallige bestuur van de Stich ting Centrum voor Kunstzinnige Vorming in Waddinxveen is af ge treden, is door het college van B. en W„ op grond van de statuten van de stichting, een voorlopig be stuur benoemd, in afwachting van de benoeming van een nieuw be stuur. Dit voorlopige bestuur, dat per 1 september 1993 in functie is ge treden, bestaat uit de raadsleden drs. M. Kraaijestein (PvdA), P.F.J. van Schie (CDA), J.C.A.C. de Vogel (VVD) en mr. W.H.K. Dijksterhuis (PCW), alsmede A. Hoogervorst (D66). Arne Valk, ‘en onze activiteiten blijven zich uitbreiden. Naast het uitvoeren van de subsidieregeling voor het opleiden via het leerling wezen, de Bijscholingsregeling en het financieren van werkgelegen heidsprojecten, zijn er vijf scho- lingsadviseurs in dienst gekomen, die opleidingsplannen voor bedrij ven opzetten1. ‘Ook zijn er bedrijfstakadviseurs bijgekomen die zich ondermeer bezighouden met pr-activiteiten en werkgelegenheidsprojecten. In dit ’eigen’ huis hebben we meer ruimte om de activiteiten zelf standig vorm te geven. Bovendien vormt het een duidelijk aan spreekpunt voor de branche’. kan vanaf half twaalf gedanst wor den. van 1 maart 1984 zijn de ’Alge- °P worden genoemd. De partij van R. Kloet tegen E. Philipse was de wedstrijd van de avond ofwel de runner-up van vo rig jaar tegen een speler van de top-5. R. Kloet speelde een gran dioze partij met duidelijk de ge hele partij het initiatief, de zwart- speler kon er weinig daden tegen over stellen. Helaas kon de witspeler dit niet helemaal uitbuiten door tegen middernacht in het hectische slot fase, een matstelling over het hoofd te zien, waarbij remise het hoogst haalbare was, en waarbij Philipse met dit behaalde resul taat zijn handen mag dichtknij pen. Verder moest WSV’s jongste seni- or-lid, T. van Bruggen (ex-jeugd- speler), nu een nederlaag incasse ren tegen het nieuwe schaaklid M. Moerland, dat overigens gelijk zijn tweede partij van het seizoen won. Verder kende de partij H.E. van Offeren tegen P. van Offeren een verrassende uitslag. De zwartspe- ler speelde een zwakke opening, waarna de witspeler de gehele wedstrijd zich de meerdere kon tonen, de partij volledig naar zich toetrok, en zo de punten kon op strijken. Tn de loop der jaren zijn er wat verbouwingen geweest die niet al lemaal technisch verantwoord wa ren', vertelt architect Bob van Beek. ‘We hebben de oude funde ring vervangen door een nieuwe op palen, waardoor dat gebouw er voer nog eens honderd jaar prima bij zal staan1. Verder werden het casco, gevels, kappen, daken en balklagen, volle dig in de oorspronkelijke staat hersteld, evenals de entree en het trappenhuis. Bob van Beek: ‘Het pand heeft een prachtige entree in een overgangsstijl tussen Ju gendstil en art déco, met een mooie tochtpui'. ‘Er zit ook een fraai stucplafond in met een art déco-rand. Het ver nieuwen van het stucwerk en het herstellen van het glas-in-lood was bijzonder werk. En alle deuren zien eruit alsof ze van eikehout zijn gemaakt, maar dat effect is met de verfkwast aangebracht. Dat zogenoemde ’houten’ was mo de in de tijd dat dit gebouw werd neergezet. En dat hebben we dus weer gedaan. Het is echt ’deftig’ binnengekomen. Ik heb me altijd voor historische bebouwing geïn teresseerd en van mijn hobby m’n beroep gemaakt'. Het raadhuis aan de Zuidkade, zoals dat in 1992 en in 1993 in restauratie is geweest. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). ginnen. ‘Voor Waddinxveen is het leuk dat het bewaard is gebleven. Het is in feite een nieuw gebouw in een oud jasje. De ’gewone’ werkvertrekken zijn op heden daagse wijze afgewerkt met sys teemplafonds en aangepast aan de recente bouwverordeningen op het gebied van brand, geluidsiso latie, en dergelijke. Maar dat ou de jasje is heel zorgvuldig her steld met respect voor het verle den. De Stiching OOM zit nu in een zeer karakteristiek pand'. Daar het vormings- en ontwikke- - lingswerk een gemeetelijke zaak is en blijft, is de wijziging van de qPTI verordening op dit onderdeel niet tnpnoccino WADDINXVEEN - Vorige week donderdagavond speelde de Wad dinxveense Schaak vereniging WSV de tweede ronde in de on derlinge schaakcompetitie. De topper in de competitie, H. Smitskamp tegen W. Hennink, leek na een gelijkopgaande partij in het eindspel uit te lopen in een remise, maar de zwartspeler, de kampioen van vorig jaar, had even iets meer klasse (geluk?) in de slotfase, waarna H. Smitskamp zich de haren uit hoofd trekkend, toch in het zand moest bijten. De partij Brobbel tegen Kardol was een partij met het meeste ini tiatief van wit en met nog een aantal stukken op het bord bood de witspeler remise aan, maar dit werd afgeslagen door Kardol, die blijkbaar toch winstkansen zag. Brobbel deed echter de juiste pi- onzet, waarbij de zwartspeler zich daarna toch bij remise moest neerleggen, wat overigens een knappe prestatie van Brobbel mag drukken, houtsnijwerk laten ken. Die kamers in Japan zijn haast mooier dan de originele in ling van een gewijzigd delegatie- Nederland, doordat we een betere kleurafstemming hebben bereikt. Al die oude technieken zijn nog steeds mogelijk. Alleen is arbeid duur geworden'. In 1991 kon Bob van Beek aan het karwei in het Gouwedorp be- ZEVENHUIZEN - Op donder dag 23 september komt op initia tief van ‘Vrouwen bouwen aan Gods Koninkrijk' Ria van den Berg uit Ederveen spreken in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.00 uur. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar. Er is kinderopvang aanwezig. Het thema van de ochtend zal zijn ‘Als ik het maar eens wist*. Het doel is elkaar te bemoedigen en op te bouwen in het geloof. Voor inlichtingen: Co Sterken burg, tel. 01803-12969, Jeanette v.d. berg, tel. 01802-1841 en Margreeth Laurense, tel. 01793-1203. de de verkoop van gronden bin nen genoemd bestemmingsplan, eveneens aanpassing behoeft. B. en W. hebben de gemeente raad voorgesteld de per 1 januari >nnoie op öezorgng» 'doorhalen wal niet van toepass-ng is VP 4 _J Een kwartaalabonnement a f81.30 Betaling d m v toegezonden acceptgiro's I Een kwartaalabonnement a f79.80 Automatische betaling d m v machtiging I Een maandabonnement a f27.30 Automatische betaling d m v machtiging Voor de automatische afschrijving van het abonnementsgeld IS d-t mijn Dank/guo-fekenir g» - I Ja. bezorg mij gratis twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven uur. Daarna kies ik het volgende abonnement: I Naam: Adres: I Telefoon handtekening Bon m open envelop. I zonder postzegel. zenden naar Ri,n en Gouwe. Antwoordnummer 10008 I 2400 VB Alphen aan den Rijn WADDINXVEEN - De Wad dinxveense gemeenteraadsleden is gevraagd de exploitatie-opzetten van de complexen Zuidplas ’80- plus, Zuidplas ’90, Oostpolder- wijk, Coenecoop 1 en Coenecoop 2 van het gemeentelijk grondbe drijf te herzien. Aan het college zijn immers aan geboden de per 1 januari 1993 bijgestelde exploitatie-opzetten van deze vijf complexen. De ex ploitatie-opzet Zuidplas ’80 is ont staan door samenvoeging van de complexen Zuidplas ’80 en Be bouwing Sportvelden. De genoemde exploitatie-opzetten hebben de instemming van de raadscommissie voor de Financiën en de raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening. Voorts zul len de exploitatie-opzetten worden opgenomen in het financieel jaar verslag van het grondbedrijf over 1993. De exploitatie-opzet Zuidplas ’80- plus heeft tot gevolg dat de ex ploitatie-opzet niet meer in over eenstemming is met de grenzen van het bestemmingsplan ’Wijk oU(je amhachten Zuidplas 1980’, waardoor het de- UUUe amoacnïen legatiebesluit van de gemeente- Wat de oude vaklieden twee- of raad d.d. 25 april 1990, betreffen- driehonderd jaar geleden konden, j- j- i--j-- 1 kan nu ook nog, is de mening van Bob van Beek. ‘We hebben voor de kopie van Huis ten Bosch in Japan stijlkamers ingericht. Daar voor hebben we marmeren 1993 bijgestelde exploitatieopzet- schoorstenen gehakt, behang laten ten van het grondbedrijf voor de drukken, houtsnijwerk laten ma- vijf complexen vast te stellen en tevens over te gaan tot vaststel- Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) en ook om enkele prakti sche redenen is het thans noodza kelijk nieuwe verkoopvoorwaar den vast te stellen. In het licht van het vorenstaande zijn, in samenspraak met enkele medewerk(st)ers van de afdeling Algemene Zaken, door notaris mr. P.L. van der Meulen in con cept nieuwe algemene voorwaar den opgesteld voor de verkoop van gronden en opstallen door de gemeente Waddinxveen. Daarbij zijn tevens diverse zaken, die tot nu toe steeds in de grond- aanbieding worden meegenomen, opgenomen in de algemeen ver koopvoorwaarden. Dit betekent een efficiëntere werkwijze. WADDINXVEEN - In het jon gerencentrum ’t Gemaal aan de Kanaaldijk in Waddinxveen is vrijdagavond te zien en te horen de band Ten Feet Rock, die aan de vooravond staat van de Sunday Morning Nightmare Tour. Zaterdag 25 september start Ten Feet Rock met de zelf georgani seerde kleine tour. Deze tour zal de bandleden door allerlei gele genheden in Zuid-Holland met Deze onderwijssoorten worden één uitstapje naar Utrecht voeren, uitgevoerd door het Gouwe Colle- Speciaal voor deze serie optre- ge voor de inwoners van de WGR-regio’s Midden-Holland en Rijnstreek. Ook deze vorm van onderwijs zal het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een regionaal budget ter beschikking gaan stellen, zij het, dat dit bud get rechtstreeks door het ministe- te zijn in de Nederlandse rock- rie aan het Gouwe College zal scene. Het afgelopen jaar heeft de worden verstrekt op basis van de band twee wedstrijden gewonnen, 'i een voorprogramma en werkte een aantal festivals af. De muziek van de band laat zich het beste omschrijven als Ameri kaans georiënteerde gitaarrock. De band speelt zowel eigen num mers als covers waarbij de eigen nummers het belangrijkste zijn. De laatste demo met eigen werk stond in het blad Misic Maker. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de Waddinxveense ge meenteraad gevraagd een wijziging aan te brengen in de be voegdheid van de bestuurscommissie Volwasseneducatie. Hier door wordt het mogelijk dat de commissie met ingang van 1994 het regionaal Educatief Plan vaststelt en de beschikkingen ver strekt. In de gemeenteraadsvergadering van 29 april 1992 is besloten de taken en bevoegdheden en de voorbereidende en coördinerende werkzaamheden, zoals genoemd in de Kaderwet Volwassenenedu catie, op te dragen aan het Inter gemeentelijk Samenwerkingsor gaan Midden-Holland. Tevens heeft de raad besloten geen bezwaar te hebben tegen de instelling van een bestuurscom missie Volwasseneneducatie, die uitvoering geeft aan de overgedra gen taken en bevoegdheden. B. en W. stellen de raad voor de verordening op deze commissie te WADDINXVEEN - T'”'„ vond 17 september om half negen wordt in het buurtcentrum de Boog (C. Huijgenslaan) een bin- go-avond gehouden. Het is de eer ste bingo-avond van dit seizoen in Waddinxveen-Noord. In de Boog is een zaal voor rokers en niet-rokers. Na de bingo ver zorgt dj Arend de muziek, zodat de aanwezigen kunnen dansen. Er door de bestuurscommissies afge- speelde in geven beschikking. aan het Gouwe College zal WADDINXVEEN - Er komen in Waddinxveen nieuwe algemene voorwaarden voor de verkoop van gronden en opstallen door de ge meente Waddinxveen. Bij besluit van de gemeenteraad mene Voorwaarden voor verkoop van onroerend goed’ vastgestelc, die de gemeente Waddinxveen hanteert bij verkoop van gronden en opstallen. wijzigen, waardoor het mogelijk Door de inwerkingtreding van het wordt dat de bestuurscommissie K,;*- met ingang van 1994 het Regio naal Educatief Plan vaststelt en de beschikkingen verstrekt. sw «JUMP* L»t 77 h W si'cR^j I

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 19