4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 TWEE WEKEN GRATIS Journalist koopt Kinderpostzegels RPF Waddinxveen Natuur, recreatie, landschap en landbouw na Bentwoudstop H. Stam wringt zich in top WSV I I I IIII II I11 I I I I Houd gebied open, akkerbouw moet blijven, denk aan hongerwinter Rijn en Gouwe 078-253753 078-253753 Thema is dit jaar 'kind en media' Teun v.d. Krol is in opmars Iol J*'06 punten Fred Zaadhof Slechte vangst STUDIECENTRUM Alles is te leren WADDINXVEEN - Tussen Zoetermeer en Wad- HEEFT U TROUWPLANNEN? Natuur M/W I Voorstel niet in de natuur-historie. De akkerbouw moet blij ven. Recreatie liMilieu’ Pagina 9 Woensdag 27 oktober 1993 Weekblad voor Waddinxveen Particulier alternatief voor gebied van Bentwoud gerd 93). 9 De openheid die hier nog aanwe- dc Oude Rijn en de Vliet. Postcode/woonplaats Waddinxveen en geboren en getogen in dit gebied De lijst is langer. Meer informatie: Automatisering automatisering in de koeltechniek industriële automa tisering PLC technieken datacommunicatie toegepaste telematica scheepsautomatisering plas van Poot (Voorlaan-De Kruis- weg-Achterlaan). In de verbrede oevers van de pol dertochten kan zich een interes- Bent. Door het handhaven van de land bouw kunnen de bestaande popu- raties te behouden. Daarbij komt dat er al vrij veel bos aanwezig is: cent is bestemd voor projecten in Nederland. Het Plaatselijk Comité voor Kin derpostzegels Waddinxveen is be reikbaar via mevrouw M.W.C. Blom-Sluis, Brugweg 59, Wad dinxveen. Vakken veranderen. Verandert u mee? Met de functiegerichte trai ningen van Studiecentrum SBC houdt u uw vakkenis up-to-date. Blijf bij en bel als u meer wilt weten. - Bijvoorbeeld over: en ruiters is naast de routes via de polderka- den en -dijken ook gedacht aan extra onverharde paden door het ring uitgesproken over de samenstelling van de kieslijst voor de Stolker aan de zegekar. De afge- 1 Inn K rntnor van gemeenteraadsverkiezingen in 1994. 13), B.C. Oosterom (Abraham WADDINXVEEN - Het schrap pen van de Bentwoud-plannen heeft mooie gevolgen voor de na tuur, de recreatie, het landschap en de landbouw in het gebied tus sen Waddinxveen en Zoetermeer. En u wilt er schitterend uitzien? Niet te duur en goed verzorgd? Met een keuze uit meer dan 150 japonnen? Maak dan vrijblijvend een afspraak met mw. Fioole, s 01727-18300. Bruidsboetiek ’Angela’, Zijde 204, Boskoop De nieuwe kinderpostzegels 1993, die woensdag 17 novem ber worden uitgegeven, hebben als thema kind en media. (Af beeldingen: PTT Post). joen gulden worden verdeeld over projecten in binnen- en buiten land. De Stichting Kinderpostzegels Nederland beoogt met haar steun aan ruim 1.400 projecten per jaar het welzijn van kinderen te verbe teren. Daarbij gaat de aandacht uit naar hulp aan gehandicapte kinderen, straatkinderen, werken de kinderen, maar ook naar pre ventieve activiteiten en projecten gericht op de integratie van ge handicapte en buitenlandse kinde ren. Transport, Veiligheid, Hygiëne, Milieu ias t ver plaatsen kraanbesturen veilig werken met de hef- j truck basiscursus gevaarlijke stoffen i vervoer gevaarlijke stof fen - binnenvaart - wegverkeer - havenbedrijf - off-shore basiscursus onderbrand- meester oriëntatiecursus brand preventie levensmiddelen, micro biologie en hygiëne elektrische installaties in ruimten met gasontplof fingsgevaar Mechamscne technieken hydraulische en pneu matische systemen automatiseringstechnie- ken in de hydrauliek en pneumatiek isometrisch pijptekenen hydraulisch en pne- umatisch ontwemc^B WADDINXVEEN - In de 6e en 7e ronde van Excelsiors onderlin ge damcompetitie heeft Teun van der Krol goede zaken gedaan door twee keer te winnen, waardoor hij naar de kop van de ranglijst is ge slopen. In de 6e ronde won hij via een omsingeling van voorzitter Piet Swart en een week later zegevier de hij over oud-clubkampioen Fred Zaadhof. ,Tijmen den Ouden jr. raakte ach terop door zijn verliespartij tegen Dick Dibbets en doordat hij zijn partij tegen Jan Both niet in winst kon omzetten. Het gelijkspel van Jan Both mag verdienstelijk wor den genoemd. Vincent van Es klopte Ruud van Dijk, die kennelijk wat van slag js. In de daaropvolgende ronde moest Vincent in het broederlijk duel de winst aan Raymond van Es laten. De winst van laatstge noemde was ook verdiend. Tijmen den Ouden sr. won knap van Adriaan Blom, die daarmee meteen wat uit de kop van de ranglijst duikelde. In de 7e ronde remiseerde Adriaan Blom met Gerrit van der Zijden. In de water- en moeraszones langs de polderkaden en -dijken kan zich een flora en fauna ontwikke len die vergelijkbaar is met de Oostvaardersplassen. Het accent wordt gelegd op ondiepe plassen met plaatselijk moerasbos. Evenals het Oostvaardersplassen- gebied kan dit gebied wat betreft zijn watervoorziening geheel af hankelijk zijn van neerslagover- schot en kwel. Gebiedsvreemd water hoeft in beginsel niet te worden ingelaten. Naar verwach ting ontstaat een goede waterkwa liteit. De water- en moeraszones zorgen voor een ecologische verbinding tussen Rotte en het Noord-A ge bied (Rottedijk-Oude Leedijk- Oostkade- Benthuizervaart). Ver der zorgen ze voor een ecologi sche verbinding naar het Gouwe- gebied (Noorddijk-Oostdijk-Klei- kade), alsmede voor een verbin ding naar Zoetermeer, zandwin- 3. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid advi seert in haar rapport ’Grond voor keuzen’ de landbouw te concen treren in die gebieden waar de produktiefactoren het best be heersbaar zijn en te beëindigen daar waar beheersing moeilijk is. De vrijkomende gronden kunnen dan bestemd worden voor bijvoor beeld natuur, recreatie en bos bouw. Het gebied waar het Bentwoud gedacht wordt, is bij uitstek een gebied waar alle produktiefacto ren goed beheersbaar zijn. Mest stoffen, bestrijdingsmiddelen, wa ter en energie worden optimaal in gezet, waardoor verspilling kan worden voorkomen. Zoals bekend werkt de RPF in de gemeenteraadsfractie samen met SGP, HKV en GPV in de Protes tantse Combinatie Waddinxveen (PCW). Reeds op de jaarvergade ring, die in april werd gehouden, spraken de leden zich uit om de samenwerking in de komende raadsperiode (1994-1998) te con tinueren. Conform de afspraken binnen PCW-verband levert de RPF een zestal kandidaten. Met overgrote meerderheid van stemmen werd oud-gemeenteraadslid Kees Sen- neker (39) van de Onderweg ge kozen als RPF-lijsttrekker. In een vroegere raadsperiode heeft Kees Senneker zijn sporen reeds verdiend. Omwille van de samenwerking en de daarbij ge maakte afspraken bezette de RPF in 1990 de vijfde plaats op de PCW-lijst. Een tekort van acht stemmen maakte dat Kees Senneker ’even’ niet in de gemeenteraad te zien was. Thans wordt verwacht dat Kees Senneker zonder meer weer in de Waddinxveense gemeente raad terug zal keren. De RPF neemt namelijk de derde plaats in op de PCW-lijst. Kees Senneker is als senior mede werker werkzaam bij het ministe rie van Justitie bij de directie Vreemdelingenzaken. De overige RPF-kandidaten zijn: M.J. van der Haven (Lindengaarde 22), D. Oosterom (Nicolaaserf 29), ing. B. van d»>- Roest (Heemraadweg SBC polder De Wilde Venen. 6. Landschappelijke inpassing of verplaatsing van glastuinbouwbe drijven uit de polders De Wilde Venen en de Honderd Morgen! ten Noorden van Moerkapelle naar centra ten zuiden van Moer kapelle of naar Bleiswijk. ne Hart en het behoud van de landbouw één van de doelstellin gen van het Groene Hart beleid gaat daarmee verloren of wordt verengd tot veehouderij in veen weidegebieden. Steeds hebben agrariërs moeten wijken voor randstedelijke ontwik kelingen. Het areaal bouwland voor akkerbouw en vollegronds- groenten is daardoor aanzienlijk verkleind. In de huidige omvang is deze agrarische sector in dit deel van Zuid-Holland levensvat baar. Door de aanleg van 2100 hectare bos wordt de kritische minimale omvang overschreden. Het Bent woud neemt het hart weg uit het landbouwgebied en leidt tot ono verkoombare sociaal economische neveneffecten voor de blijvers rondom het Bentwoud. Het is met name hierom waarom de boeren zo ageren tegen het bos. Zij voelen zich verjaagd wor den uit de provincie, wellicht zelfs uit Nederland. Dit steekt des te meer daar hun voorouders, een doorslaggevende rol hebben gespeeld bij de totstandkoming en vormgeving van Hazerswoude, Waddinxveen, Moerkapelle, Zoe termeer en Benthuizen hebben een belangrijke bijdrage geleverd. en Goudse Hout, Gouwebos en het binnenduinge- bied. routes in sommige perioden be- Met het^alternatieve plan blijft de cultuurhistorische waarden ver sterkt. Door de aanleg van een water- en moeraszone wordt ener zijds aangesloten bij de situatie die hier was direct na afzetting van de zeeklei bij de vorming van het zoetwater meer. Mogelijk kan men bepaalde zones laten verlanden zodat op lange op de natuurontwikkeling zullen tJerm.'jp veenvorming ontstaat. An- bepaalde zones niet bevist moeten J J~ A~ worden. Al vele fietsers maken gebruik van het pas aangelegde fietspad derzijds sluit deze zone aan in de periode dat hier veenpiassen aan wezig waren voor de droogma king. verminderen. Het is overigens opvallend dat de bedenkers van het Bentwoud geen aandacht hebben gegeven aan de sociaal-economische en strategi sche gevolgen. Welke toekomst wacht de vertrekkende boeren? Welke de blijvende boeren en met hen de toeleverende en af ne mende bedrijven? De toekomst van de blijvende ste deling laat zich raden. Geen fiets tochten en wandelingen langs de akkers van boeren. De pas aange legde fietspaden zijn te laat geko men. Geen vers, goedkoop en kwalitatief goed voedsel meer di rect van de boerderij. In tijden van crisis: ondervoeding en hongersnood? De geschiedenis voorspelt weinig goeds. Zuid-Hol- land is gemakkelijk isoleerbaar. Hoeveel meer slachtoffers zou de hongerwinter niet hebben geëist als er in de droogmakerijen geen landbouw was geweest? Na de oorlog is de kwetsbaarheid van dit deel van Zuid-Holland toegenomen. Er wonen nu aan merkelijk meer mensen en om de ze te huisvesten is een groot deel van het bouwland-areaal verloren gegaan. In deze tijden van voedselover- schotten en welvaart denken we hier doorgaans niet aan. Maar re geren is vooruitzien en alleen al ten behoeve van de voedselvoor ziening in de toekomst is het wen selijk om in dit deel van Zuid- Holland een levensvatbare akker bouw en vollegrondgroenteteelt te handhaven. De droogmakelrijen in Zuid-Hol land hebben al een belangrijke bijdrage geleverd aan de verstede lijking van de Randstad. Wonin gen, bedrijfsgebouwen, afvalber gen, wegen, recreatiegebieden en glastuinbouw hebben het open droogmakerijen landschap al aan zienlijk aangetast, denk aan Zoe termeer, de B-driehoek en Wad dinxveen. Het ligt meer in de rede om de nog resterende openheid en cul tuurhistorische waarden van de droogmakerijen te behouden en zonodig te herstellen. De moge lijkheden die ontstaan zijn door een deel van het droogmakerijen- landschap onder te brengen in het Groene Hart zouden daarvoor be nut moeten worden. natuur- en milieuoverwegingen om de marginale gronden uit pro- duktie te nemen teneinde de hui- Boeren zijn belangrijk voor een stad. Denk aan dige agrarische overschotten te de hongerwinter tijdens de Tweede Wereldoorlog in 1944-1945. De voorgenomen aanleg van het Bentwoud heeft de gemoederen in Het Groene hart danig in beroe ring gebracht. Zowel agrariërs als vele niet agrariërs zijn verontrust. Inmiddels zijn de betrokken ge meenten en de politieke partijen verdeeld over noodzaak en om vang van het Bentwoud. Het met veel verve gelanceerde bosplan dreigt stuk te lopen. Terecht ook, want het Bentwoud is de verkeer de oplossing voor dit gebied. Er is een beter alternatief moge lijk waarmee de openheid van het gebied in stand blijft, ruimte wordt geboden aan natuur en re creatie, schakels in ecologische in frastructuur worden hersteld, re kening wordt gehouden met de hist.orie van het gebied, en het agrarische functie in de vorm van akkerbouw, vollegrondsgroente- teelt en veehouderij behouden kan blijven. Vooruitlopend op de toelichting van het alternatief, wil ik eerst in gaan op de nadelen van het Bent- woud-plan. Dirk Heeren I ondervond veel te genstand van Lucien Claessen. 1 i Deze strijd eindigde onbeslist. In -4"IT Izi AC 111 cï" ZAWA de voorgaande ronde moest Dirk In de B-groep was er dubbele WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagavond 19 oktober heb- winst voor nestor Teun Twigt. ben de leden van de reformatorische Politieke Federatie (RPF) Achtereenvolgens bond de oude in Waddinxveen zich tijdens een druk bezochte najaarsvergade- meester Dirk Heeren II en Cor lopen week won Jan Kramer van de jeugdige Daniël Westmaas. De overige partijen eindigden alle in Kroesweg 31b) en J. Tanis (Win- puntendelingen (P. van Es-B. van Eijk, C. Blonk-J. de Heer en M. v.d. Bosch-A. Zwanenburg). WADDINXVEEN - Vorige week donderdag 21 oktober werd de achtste ronde van de onderlinge competitie van de Waddinxveense Schaak Vereniging WSV ge speeld. De topper was de partij tussen nummer 5 P. de Niet en koploper H. van Woudenberg. De koplo per, blijkbaar nog steeds in goede vorm, verstevigde zijn positie door met sterk spel in de opening een pion in het centrum te win nen, waardoor de stelling van P. de Niet als een kaartenhuis in el kaar viel en zo binnen één uur tijd de winstpunten op te strijken. Een andere partij in de top was die tussen J. Stam en W. v.d. Hoek. J. Stam, dit seizoen goed op dreef, speelde een gedegen spel, waarbij de zwartspeler moei lijk in zijn spel kon komen, ster ker nog, W. v.d. Hoek had zelfs een heuse off-day. Door geblunder bracht hij er, on danks zijn derde plaats op de ranglijst, weinig van terecht. J. Stam kon rustig zijn partij uitspe len en de punten gretig op zijn conto bijschrijven. De partij tussen nummer 2, oud- kampioen W. Hennink, en num mer 7 B. Jansen, kende een ge- lijkopgaande strijd. Naar gelang de partij vorderde, kwam de zwartspeler wat beter te staan. In de slotfase deed W. Hennink een foutieve voortzetting, wat B. Jansen een prettige avond bezorg de. WSV’s oudste schaker J. de Bock, dit seizoen sterk spelend, speelde een goede partij tegen F. Ritter en ging ook met de punten naar huis. Verder kwam J. Muit, dit seizoen wat beneden zijn kun nen, verrassend genoeg, niet ver der dan remise tegen H.E. van Offeren. Voorts speelde één van de jongste schakers van WSV, L. Willemen, knap gelijk tegen A. Kardol en verder moest A. Versluis een ne- j derlaag incasseren tegen T. Kui- per. R. Kloet laat het dit seizoen J nog duidelijk afweten, na verlies tegen M. Moerland. In de kelder van de ranglijst hiel- 1 den G. Torenbeek en J. van San- dijk elkaar in evenwicht, nadat J. van Sandijk een hem nog aange boden remise had geweigerd. De WSV-top 10 is er als volgt uit: 1. H. van Woudenberg, 2. W. Hennink, 3. J. Stam, 4. T. v.d. Oord, 5. B. Jansen, 6. J. de Bock, I 7. H. Smitskamp, 8. W. v.d. J Hoek, 9. P. de Niet, 10. E. Philip- se. 1. Het gebied waar het bos moet komen (tussen Zoetermeer en Waddinxveen) heeft bijzondere landschappelijke en cultuurhisto rische waarden. Het heeft een voor de Randstad verrassend gro te openheid en vormt in Zuid- Holland het laatste nog vrijwel onaangetaste droogmakerijen- landschap. Door het Bentwoud precies in het centrum van het gebied aan te leggen, wordt het gebied zijn openheid ontnomen en worden de cultuurhistorische waarden in ho ge mate aangetast. Door de ne veneffecten, waarover verder meer, zal de verstedelijking en verglazing in het gebied rondom het Bentwoud worden gestimu leerd. WADDINXVEEN - De hengel- sportvereniging Waddinxveen HSW startte zaterdag met de wintercompetitie. In de Oude Rijn bij Koudekerk aan den Rijn bekampten zestien deelnemers el kaar in de eerste wedstrijd. Nieuw in de competities van de HSW is dat er in twee vakken wordt gevist. Zowel de winnaar van het A-vak, als de winnaar van het B-vak krijgt één klassements- punt. De nummers 2 krijgen twee punten, de nummers 3 drie pun ten enzovoorts. Aan de vangst in beide vakken was te merken dat de vis weinig bijtlustig was. H. Kraan en M. Reichard werden vakwinnaars. Zij vingen ieder 1250 gram. Beiden krijgen één klassementspunt. In vak B vingen M. van Leeuwen en H. de Kwaadsteniet beiden 1020 gram en krijgen hierdoor twee punten. In het A-vak gingen de twee punten naar J. van Eg- dom. Hij haalde 950 gram vis op de kant. In dat zelfde vak behaal de R. Poldervaart (met 750 gram) een derde plaats, dus 3 punten. De tweede wedstrijd is komende zaterdag. Er wordt dan gevist in de Leidsche Vaart. Vertrek vanaf het NS-station Waddinxveen om Ó6.30 uur. 2. De Stuurgroep Groene Hart merkt in haar eindrapport (januari 1992) op dat het Groene Hart ge reserveerd moet worden voor landbouw, natuurbehoud en meer of minder intensieve vormen van recreatie. Een goede doelstelling, die gelukkig breed gedragen wordt. Helaas is de uitwerking voor het droogmakerijen-gebied anders. Het Bentwoud zal de genadeslag zijn voor de akkerbouw en de vol- legronds-groenteteelt in het Groe- Ja, bezorg mij gratis twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven - uur. Daarna kies ik het volgende abonnement: I Naam: Adres: handtekening Bon in open envelop. I zonder postzegel, I zenden naar Ri(n en Gouwe. Antwoordnummer 10008 I 2400 VB Alphen aan den Rijn Telefoon ivoor controle op bezorging» ’doorhalen wat met van toepassing is VP 4 Een kwartaalabonnement a 81.30 Betaling dmv toegezonden acceptgiros CJ Een kwartaalabonnement a f 79.80 Automatische betaling dmv machtiging O Een maandabonnement a f 27.30 Automatische betaling dmv machtiging I Voor de automatische afschrijving van hei abonnementsgeld >s d n^n bank/gm -eke- j- zorgden voor een verlandingspro- ces dat tot ca. 1200 na Christus is doorgegaan. In het zoekgebied van het Bent woud waren de omstandigheden te voedselarm voor de ontwikke ling van een bos. Hier groeide voornamelijk veenmos. Een ideale grondstof voor het maken van tur ven. Al gauw ontstonden door de vervening uitgestrekte plassen. Deze zijn in de 17e, 18e en 19e eeuw drooggemaakt en in gebruik genomen als landbouwgrond. ’Graan voor Visch’ is de naam van een boerderij die gedoemd is in het Bentwoud te verdwijnen. Bij het versterken van de natuurwaar den, het ontwikkelen van de eco logische infrastructuur en het sti muleren van recreatie (de overige functies van het Groene Hart) zou zoveel mogelijk bij de historie van het gebied moeten worden aangesloten. Mijn alternatief biedt deze moge lijkheden. Daarbij is uitgegaan van het gehele droogmakerijenge- bied ten noorden van de A 12. Het beslaat dus een groter gebied dan het Bentwoudplan. Mijn voorstel, in plaats van een bos dat de boeren verjaagt, luidt: 1. Aanleg van een water- moeras zone langs de polderkaden en -dij ken. In deze zone ontwikkelt zich een flora en fauna vergelijkbaar met de Oostvaardersplassen. De zone verbindt de Rottemeren met de Noord-A, met Waddinxveen en met Zoetermeer. 2. Aanleg van verbrede oevers langs poldertochten ten behoeve van rietstroken en oevervegetatie, onder andere met verbindingen naar de niet verveende gebieden tussen Hazerswoude en Alphen (het Rietveld) en tussen Hazers woude en Zoeterwoude (de Bent). 3. Aanleg kanoroutes, ruiter-, voet- en fietspaden, schaatsroutes en loipes voor langlaufen. 4. Herstel van de bovenbouw van een aantal van de 10 nog resteren de molens langs de Rotte en langs de Voorlaan tussen Kruisweg en Zoetermeer. 5. Herstel zuidelijke dijk van de sen, en in de winter schaatsen en l"an° heTgëbïed To~pen'"vfa’dë"^L «n kunnen voortaan bijna voor de derkaden en -dijken te weten d‘*"r anH-rkin/Un Oostkade, Oude Leedijk, Noord- dijk, Oostdijk en Kleikade. ter en moeraszone langs de pol- van de ruiter- en wandelpaden, derkaden en -dijken en langs en- Er :z yccl dtccucctc r J kele poldertochten. Zo wordt het geschikte omgeving mogelijk te kanoën van Zoeter- t:“ meer naar de Rotte en van Wad dinxveen naar de Rotte en de Noord-A, met aansluitingen naar groter dan in een bos. dc Oude Rijn en de Vliet. D" ---1—j Via de poldertochten wordt het zig valt nu voor de volgende gene- ook mogelijk om het gebied ten 1 noord-oosten en noord-westen van Hazerswoude te bereiken (Het Westerpark, Baleibos, Delftse-, Rietveld, De Bent). Ter bescher- Reeuwijkse- ming van de broed vogels en over winterende vogels zullen de kano- perkt" toegankelijk "of "gefloten -openheid behouden en worden de ahItini ict Aricnko nmarrlAH VAT- In de water en moeraszone zal zich een goede visstand ontwikke len. In het heldere water met lich te bodem zullen de vissen zelfs goed zichtbaar zijn. De visstand van de poldertochten is goed en zal nog verbeteren door het ver breden van oevers. Met het oog Dwars door het wijdse akkergebied bij Waddinxveen, de plek waar het Bentwoud is gedacht loopt de een nieuw fietspad tussen Onderweg in Waddinxveen (op de foto) en de Hoogeveenseweg in Hazerswoude-Boskoop. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). k ta a kt rKTTD De hoeveelheid meststoffen en door ir. D. VAN DER EIJK bestrijdingsmiddelen per kg pro- landbouwkundig ingenieur, wonende aan de Bloemendaalseweg in dukt zijn hier aanmerkelijk lager dan in vele andere gebieden, ter wijl de opbrengsten aanzienlijk hoger zijn. De wetenschappelijke dinxveen moet geen oerbos als het Bentwoud komen, raad adviseert dan ook mede uit Het bos ontneemt het gebied zijn openheid en past WADDINXVEEN - De Wad dinxveense journalist Bert Woudenberg geef woensdag morgen 17 november in het postkantoor van PTT Post aan de Kerkweg-Oost in Waddinx veen het officiële startsein voor de verkoop van kinder postzegels, die dit jaar als the ma hebben ‘Kind en media*. Woensdag 17 november is de eer ste dag van uitgifte van de nieuw ste Kinderpostzegels. Op die dag gaat ook de landelijke comité-ac- tie van de Stichting Kinderpostze gels Nederland van start. De vrijwilligers van het Waddinx veense Plaatselijk Comité voor Kinderpostzegels beginnen over drie weken met de verkoop van de nieuwe serie Kinderpostzegels en een uitgebreide collectie wens kaarten. De verkoop duurt tot eind decem ber. De opbrengst van de Kinder- póstzegelactie is bestemd voor kinderen in Nederland, Oost-Eu- fopa en dé ontwikkelingslanden. De vrijwilligers van het plaatselijk comité in Waddinxveen zijn elke dag in het Waddinxveense post kantoor aanwezig van 9.00 tot 17.00 uur. Het plaatselijke comité verkoopt niet alleen het velletje Kinder postzegels, maar ook de serie, de eerst-dag-envelop en het PTT- mapje. De waarden van de drie Kinderpostzegels zijn 70 (+35) cent (twee verschillende zegels en 80 (+40 cent). De ontwerper Oot je Oxenaar heeft zich gebaseerd op het thema van dit jaar ‘Kind en media*. De nieuwe kaartencollectie van de Stichting Kinderpostzegels Ne derland bestaat dit jaar uit 36 ont werpen. De prijzen variëren van ƒ0,60 voor een ansichtkaart tot ƒ2,50 voor een luxe dubbele kaart. Bekende ontwerpers die dit jaar Veertig procent van de beschikba- met een exclusief ontwerp aan de re fondsen wordt besteed aan bui- collectie hebben bijgedragen zijn tenlandse projecten, zestig pro- onder andere Janneke Brinkman- ic in Salentijn, Marjolein Bastin, Mie- ke van Tilburg, Jaap ter Haar en Thea Gouverneur. Met de opbrengst van de Kind- erepostzegelactie kan er jaarlijks een bedrag van rond de 14 mil- 4. Het Bentwoud past trouwens ook niet in de historie van het ge bied. Het staat wetenschappelijk vast dat in dit gebied nooit een bos geweest is. De bedenkers van het Bentwoud hebben dit over het hoofd gezien. Hoe heeft dit ge bied er dan wel uitgezien? De bodem van de droogmakerijen bestaat uit zeeklei die tot ca 2500 voor Christus is afgezet. Het ge bied was toen te vergelijken met het huidige Waddengebied. Daarna raakte het afgesloten van de zee en vormde zich een zoet meer. Water- en moerasplanten pulaties voorkomen van deze vo gels. Gedacht wordt aan actieve vor men van recreatie: wandelen, fiet sen, paardrijden, kanovaren, vis sen, en in de winter schaatsen en Schaatsliefhebbers in Zoeter- langlaufen. De hoofdontsluitingen meer, Waddinxveen en Benthui- deur de schaatsen onderbinden om een tocht te maken op de Rot- temeren. Langlaufers kunnen ’s Aanieg’vanJ kanoroutes" in de wa- winters ondermeer gebruik maken Er is veel discussie over de meest j voor recrea tie. Met de toenemende verstede lijking wordt de behoefte aan re creëren in een open landschap gische verbindingen. Dit element zit ook in het huidige Bentwoud plan. Door het gebied ten noorden van de Hoogeveenseweg in het alter natief te betrekken kunnen ver- bindingen gemaakt worden vanaf dinxveen te fietsen? naar het noorden naar de Oost- vaart, het Rietveld en de Water gang, alsmede naar het westen naar het Noord-A gebied en de bouwland "gebied. Te dénken vak 5ent-aan drie paden. Een pad vanaf de Noorddijk via de waterscheiding naar de Benthom en vandaar laties aan grondbroedende vogels langs bijvoorbeeld de limiettocht zoals kievit, grutto, veldleeuwerik naar De Bent en het Weipoortge- en patrijs behouden blijven. Het bied, tussen Zoeterwoude en Ha- is nog bij weinigen bekend dat in zerswoude. het bouwlandgebied stabiele po- gen tweede pad in het verlengde hct aanggiggde fletspad van de Hoogeveense weg naar de Voorweg en vandaar doortrekkend naar het Rietveld en Alphen aan den Rijn en een derde pad van de Noorddijk in oostelijke richting naar het Gouwebos. Schaatsliefhebbers van de Onderweg, tussen Wad dinxveen en Moerkapelle, naar de Hoogeveenseweg. In het alterna- tiefplan blijft dit pad behouden, santé oevervegetatie ontwikkelen Het is merkwaardig dat dit pad in met bijbehorende fauna. Deze het Bentwoudplan opgeheven en kunnen ook bijdragen ^in de, ecolo- grotendeels verwijderd wordt. ~'~~lOverige fietspaden worden, voor zover nog niet aanwezig, gelegd via de polderkades en -dijken. Zo wordt het mogelijk van Zoeter meer via de Oostkade, Noorddijk, Oostdijk en Kleikade naar Wad- de Noorddijk via Limiettocht Voor wandelaars 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 9