Twaalf ere burgers met barokmuziek 400 Vogels op tentoonstelling Trio Uccellini Eendaagse infomarkt ouderen Markante Waddinxvener was raadslid en wethouder voor PvdA Plotseling weg op 1 Pagina 19 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 Cornells Verolme WADDINXVEEN - Er is een markante Waddinxve ner doodgegaan: Simon Pille, ereburger, oud-wethou- der en oud-gemeenteraadslid voor de Partij van de Spoorlijn Wethouder Arbeid (PvdA) en Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Rijk leven Weg op trouwdag Rijksweg Verkiezingen JL 25^^" L. B vakbond. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). De op 93-jarige leeftijd overleden ereburger, oud-gemeenteraadslid en oud-wethouder Simon Ereburger Simon Pille (93) zaterdag begraven droten steun van zijn vrouw. Alleen in de oorlogsjaren, toen de WADDINXVEEN - Donderdagavond 25 november om half ne gen wordt in de raadzaal van het Waddinxveense gemeentehuis het tweede kamermuziekconcert van dit seizoen gehouden. De aan het Jan van Bijnenpad. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). - - - 1 tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Pille in zijn woning Telemann en Vivaldi. Het is betrekkelijk eenvoudig toe gankelijke muziek die goed in het gehoor ligt. Maar wel gecompo neerd door vakmensen en dat geeft de garantie dat deze muziek nooi verveelt. Het Trio LJccellini In 1920 was hij echter weer te rug. Op de timmerfabriek van Van Mechelen in Bergambacht kon hij aan de slag. Iedere dag fietste hij van het oude dorp in Waddinxveen twintig kilometer heen en terug, weer of geen weer. Door die baan in de Bergam- bachtse timmerfabriek begon in direct de politieke loopbaan van Simon Pille. Simon Pille werd op 17 septem ber 1900 in Middelharnis gebo ren. Hij wilde koopman worden, net als zijn vader, die een galante- riewinkeltje had en met paard en wagen de boer op ging. Maar zijn vader vond dat hij een vak moest leren: timmerman. Simon Pille ging naar de ambachtsschool en was daar gelijk scholier met scheepsbouwer Cornelis Verolme, die er het metaalvak leerde. Toen hij zo’n 14 4 15 jaar was kreeg Simon Pille zijn eerste baan bij een timmerfabriek in Som- melsdijk. Het werkloon bedroeg drie cent per uur. Als hij het over die prille jeugdjaren had, ver strakte vaak zijn gezicht. ‘Ik heb weinig aan mijn jeugd gehad. Mijn moeder overleed toen ik ne gen jaar was. Ik moest helpen in de winkel, helpen in de huishou ding en ook nog naar school. Mis schien ligt daar de oorzaak van het feit, dat ik het altijd voor de jeugd heb opgenomen*. In 1916 kwam Simon Pille voor het eerst naar Waddinxveen. Hij kon daar een baan krijgen bij de meubelfabriek Van der Loo, waar zijn broer ook werkte. De Wad dinxvener maakte er met de hand meubels. Eind 1917-begin 1918 ging hij terug naar Flakkee. Daar was het niet zo beroerd gesteld met de voedseldistributie als in Waddinxveen. door BERT J. WOUDENBERG De stijlperiodes in de barokmu ziek kan men weer onderverdelen in de Italiaanse, de Duitse en En gelse barok. Al deze stijlen heb ben een eigen idioom en uitvoe ringswijze en in het Waddinx veense concert komen ze alle drie aan bod in werken van Marcello, tere Hoop' (Dikke Bet), die na in Dieupart, Handel, Marain Marias, Er brak een staking van een halve dag uit. Dat was in juli 1921. En Simon Pille werd lid van de vak bond. De staking deed hem ineens voelen dat de saamhorigheid on der de arbeiders geboden was. Al gauw was Simon Pille bestuurslid. In 1923 werd hij secretaris van de bouwarbeidersbond in Waddinx veen. Hij bleef dat tot in 1946. Van 1923-1959 was Simon Pille vice-voorzitter en voorzitter van de NVV-Bestuurdersbond. De SDAP-PvdA diende hij 25 jaar als penningmeester. Simon Pille werkte ook mee aan de aanleg van de spoorlijn Gouda- WADDINXVEEN - Waddinx veen kent twaalf ereburgers. De zaterdag begraven oud-wet- houder en oud-gemeenteraads lid Simon Pille (93) was de ze vende die in 1970 tot (toen nog zilveren) ereburger werd be noemd. Van de ereburgers is nu nog de helft nog in leven. In 1991 was oud-notaris J. in ’t Hol de laatst benoemde ere burger. Daarvoor ging het ere- burgerschap naar oud-burge- meester mr. A.G. Smallen- broek (1981) en naar oud-wet- houder mevrouw L.M. Ooster- broek-Waagmeester (1986), de enige vrouwelijke ereburgeres in Waddinxveen. De andere ereburgers zijn on dernemer H. Verheul (I960)," wijlen huisarts P. van der Lin de (1960), prins Bernhard (1961), wijlen architect P.D. Stuurman (1961), wijlen nota ris D.B. van der Most )1967), wijlen burgemeester A. War- naar Jzn. (1968), oud-burge- meester C.A. van der Hooft (1975) en wijlen gemeentese cretaris H. Jenné (1976). Het predikaat ‘Ereburger van de gemeente Waddinxveen* wordt slechts in zeer bijzonde re gevallen door de gemeente toegekend ‘als blijk van grote waardering en erkentelijkheid aan hen, die zich jegens de ge meente -Waddinxveen in hoge mate verdienstelijk hebben ge maakt, alsmede als onderschei ding aan burgers der gemeente, die door hun grote en alge meen erkende verdiensten op enigerlei gebied zich die toe kenning waardig hebben ge maakt*. Elke toekenning van het predi kaat wordt aangetekend in het ‘Ereboek van de gemeente Waddinxveen*, dat een vaste plaats heeft in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Voorts wordt bij de toekenning van het pre dikaat ‘Ereburger van Wad dinxveen* aan de begiftigde een oorkonde en een zilveren ere penning uitgereikt. Tot 11 september 1981, de da tum waarop oud-burgemeester mr. A.G. Smallenbroek het ereburgerschap werd toege kend, werd ‘volstaan* met de toekenning van ‘Erepenningen der gemeente Waddinxveen*. De term ‘ereburger* werd tot deze datum niet gehanteerd. WADDINXVEEN - De Waddinxveense vogelvereniging De Vogelvrienden houdt de jaarlijkse tentoonstelling in het clubge bouw van de duivensportvereniging De Sperwer (Stationsplein) cello) en Ria Voskuilen (clave- cimbel). Van de Italiaan Benedetto Mar- voor blokfluit en basso continuo opreed. De motorrijder liep kneu- (clavecimbel met een versterkte zingen en schaafwonden op. cello (1686-1739) wordt de sonate Simon Pille heeft het raadswerk nooit gedaan voor eigen gewin. Toen hij in 1933 lid van de ge meenteraad werd was hij als zove- len werkloos. Hij kreeg f 2,50 presentiegeld voor de raadszittin gen. Die werden prompt afgetrok ken van zijn steunuitkering van f 11,20. Het was geen vetpot bij het nieuwe SDAP-raadslid thuis, vooral omdat zijn echtgenote vond dat haar man er in die func tie netjes uit moest zien: met een schoon overhemd en knap in het pak. Het echtpaar had veel ellende en armoede gezien en geleden. ‘We hebben zwarte sneeuw gegeten', zeiden ze wel eens. Praten met Si mon Pille betekende steeds van het ene naar het andere onder werp overstappen. Hij tastte altijd terug in een scala van herinnerin gen, die allemaal steeds weer de kleur van een grote sociale bewo genheid droegen. mede voor de vakbeweging in Waddinxveen. in Waddinxveen werd gehouden. In een speciaal hoekje kan de ruim een uur durende film, die in 1964 op initiatief van de muziek vereniging Concordia is gemaakt, worden bekeken. Bezoekers kun- iten tijdens de informatiedag bij heïxHistorisch Genootschap Wad- <1 in ween een foto bestellen van de vroegere papiermolen ‘De Be- -f"---* r>--\ J - de loop der eeuwen driemaal te zijn herbouwd in 1909 definitief werd afgebroken. werden gesteld, kwam er een on derbreking in het raadslidmaat schap van Simon Pille. Dat wilde allerminst zeggen, dat hij zijn po litieke activiteiten staakte. In Gouda hield hij contacten met voormannen als Vorrink en Ne- derhorst om zich te beraden wat er na de Tweede Wereldoorlog zou moeten gebeuren. Van zijn huis uit werden de illegale partij- geschriften verspreid. Toen in 1942 het door de bezet ters gestimuleerde Nederlandse Arbeiders Front de verboden vak bond kwam vervangen zorgde Si mon Pille ervoor, dat iedereen voor de eer bedankte. Het NAF heeft in Waddinxveen nooit eenr afdeling gekregen. In 1945 was het een heel werk om de zaak weer op te bouwen. En dat is ge lukt. ‘Het was één van de mooiste dingen die ik heb beleefd', liet Si mon Pille zich geregeld ontvallen. In datzelfde 1942 vorderde Si mon Pille in overleg met het toen malige college van Burgemeester en Wethouders land bij de boeren voor scheuring tot volkstuintjes. Op deze manier konden 376 men sen, die de voedselschaarste be gonnen te voelen, aan een tuintje worden geholpen, waarop zij hun figen groente teelden. In 1946 kregen de boeren hun grond te rug. Wie Simon Pille vroeg in welke kwaliteit hij die grond des- kan je ineens voor een probleem tijds vorderde kreeg altijd als ant- - J woord te horen: ‘Als organisator'. In 1958 werd Simon Pille naast A. Oudijk wethouder onder bur gemeester A. Warnaar Jzn. Toen burgemeester C.A. van der Hooft in december 1958 de voorzitters hamer overnam bouwde Simon Pille met hem samen voort op de erfenis van Warnaar en de inmid dels overleden wethouder Oudijk, totdat het college weer werd aan gevuld met J.A. Venema als wet houder. Simon Pille is acht jaar wethou der geweest. In die periode was voor hem alles belangrijk. Specia le hoogtepunten wist hij eigenlijk nooit op te noemen. Met Cor van der Hooft werd wel veel gelachen. Het college kwam bijvoorbeeld met het vrij gewaagde voorstel ge meentelijke voetbalvelden ook op zondag te laten bespelen. Een voorstel, dat Simon Pille zou ver dedigen. Maar op het allerlaatste moment zei de burgemeester: ‘Laat mij het maar doen als echte gereformeerde'. Het voorstel haal de het. Simon Pille was er ook bij toen ereburger prins Bernhard in 1961 de nieuwe Citosa-hal officieel opende. Voor de gemeente nam de PvdA-wethouder de honneurs waar. Wat benauwend was echter het moment dat Simon Pille de gemeente moest vertegenwoordi gen bij de viering van het rooms katholiek kerkelijk jaar. Daar spraken de bisschop en de deken. Een plotseling ook wethouder Si mon Pille, die hierop helemaal niet gerekend had. Op 93-jarige leeftijd kwam na een kort verblijf in het Goudse Groe ne Hart Ziekenhuis vorige week dinsdag 16 november een einde aan een lang, veelzijdig en werk zaam leven. ‘Met dank en veel waardering denken wij terug aan zijn grote verdiensten voor de gemeente en de Waddinxveense gemeenschap, gedurende tientallen jaren', rea geerde loco-burgemeester K.W.Th. van Soest (VVD) op het overlijden van de man die tot het eind van zijn leven heeft gewoond aan het Jan van Bijnenpad. Ook zijn aan de Sniepweg wonen de dochter A. Oudendijk-Pille en schoonzoon J.H. Oudendijk kij ken in dankbare herinnering terug op het leven van hun vader en schoonvader Simon Pille, deze •maand twaalf jaar weduwnaar. Zaterdagmiddag 20 november is hij na het spelen van enkele socia listische strijdliederen en een kort woord van uitvaartleider C.H. de Vries in rouwcentrum ‘Gouwehof op de algemene begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan ter aar de besteld. ‘Als... Als je in je levensstrijd warmte om je heen hebt ver spreid; als je iemand, die daar treurt, hebt getroost en opge beurd; als je hielp, waar je kon aan wat warmte, en wat zon: als je een goed voorbeeld geeft, heb je niet voor niets geleefd', had Si mon Pille boven de rouwkaart la ten zetten. Vanaf zijn ziekbed van een week heeft hij zijn begrafenis tot in de tails geregeld. Hij wilde geen bloemen en geen toespraken. De uitvaart werd onder andere bijge woond door het vrijwel voltallige college van Burgemeester en Wet houders, (oud-)raadsleden van PvdA en CDA en de oud-wethou- ders A.H. van Gent (PvdA) en H. Huizer (PCW). Oud-burgemees ter C.A. van der Hooft stuurde vanuit zijn woonplaats Doorwerth een condoléancebrief. ‘Ik heb ellende geleden, ik heb een rijk leven gehad', was de uit spraak van Simon Pille toen er in 1970 na 37 jaar (1933-1970) een einde kwam aan zijn raadswerk. Na het wethouderschap voor de PvdA was hij er in geslaagd nog één keer met voorkeurstemmen in de gemeenteraad (1966-1970) te rug te keren. Hierdoor kon de la tere PvdA-fractievoorzitter Marie Boere pas een oeriode later zijn entree maken als gemeenteraads lid. Bij zijn afscheid van het politieke leven bijna een kwart eeuw gele den werd Simon Pille benoemd tot (zilveren) ereburger als blijk van dankbaarheid en waardering voor zijn verdiensten op maat- schappelijk en sociaal gebied als- kwam in 1983 naar Waddinxveen om Simon Pille in het zonne tje te zetten in verband met zijn 60-jarig lidmaatschap van de Oud-voorzitter Arie GroeneVelt van de Industriebond FNV Alphen aan den Rijn. Uit die tijd stamt het volgende verhaal. ‘Het was 1933. Bij de aanleg van de spoorbaan waren ook Friezen en Groningers betrokken. Eén van die Friezen werd ziek. De dokter zei dat het ongeneeslijk was en dat-ie naar het sanatorium moest. Maar de Raad van Arbeid gaf geen geld voor een sanatorium voor iemand, die bedlegerig was. Toen heb ik een landelijke collec- teactie opgezet onder de bouwar beiders en ik kreeg een paar dui zend gulden bij elkaar voor twee en een half jaar sanatoriumver- blijf. Zo’n sanatorium kostte f 550, per halfjaar'. ‘Ik ben toen naar zijn uitvoerder gegaan, want die man had nog recht op dertien vakantiebonnen van zestig cent. Die uitvoerder vroeg of hij verplicht was die bon nen te geven. Ik zei: ‘Ja, dat is zijn sociaal recht*. Toen zei die uitvoerder weer: ‘Als het moet, dan krijgt hij ze. Maar ik zou ook iets anders kunnen doen'. En toen betaalde hij een heel jaar verple ging. Kijk, op zo’n moment moet je de sociale rechten maar laten varen. We konden die man bijna drie jaar laten verplegen'. In 1923 werd Simon Pille lid van de toenmalige SDAP, van 1924 tot 1947 was hij afdelingspenning- meester. Op 9 februari 1946 ging bond toegestuurde maandblad ’Onze vogels’, een blad vol infor matie over vogels en over vogels houden en kweken en met prach tige kleuren foto’s. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Op donderdagavond, de puntenwaardering vrijdagavond en zaterdagmiddag i. (jraajt het raj van avontuur waar bij zeer vele schitterende prijzen zijn te winnen. uur), vrijdag 26 november (14.00 tot 22.30 uur met om 21.00 uuj^ie trekking van de grote verloting) en zaterdag 27 novem- benfiO.OO tot 16.00 uur met om 15.30 uur de prijsuitreiking). Misschien betekent een bezoek aan de tentoonstelling wel de start van een nieuwe hobby, die een mens laat genieten van een stukje beschermde natuur in of rondom de woning. Natuurlijk zijn er tijdens de ope ningsuren veel ervaren vogelhou- ders die een ieder met raad en daad ter zijde kunnen staan. Naast inlichtingen over vogels kan men op de tentoonstelling ook terecht voor inlichtingen over De Vogelvrienden. Het lidmaatschap kost slechts ƒ48,- per jaar voor volwassenen en voor de jeugd tot 18 jaar slechts geheel een wedstrijdelement. Het ƒ36,-. Dit is inclusief het door de gaat de leden om zo hoog moge- bond toegestuurde lijk te scoren met de eigen ge- kweekte vogels en misschien wel algemeen kampioen te worden, zodat dan het voor de liefhebber felbegeerde bondskruis kan wor den behaald. Los van geeft de keurmeester ook aan wat er eventueel aan de vogel nog ver beterd kan worden. Elke deelne mer kan daaruit zijn conclusies trekken en daarmee rekening hou den in het volgende kweeksei- zoen. Op dit moment is de uitslag natuurlijk nog niet bekend, maar gezien de ontwikkeling van de laatste jaren en de successen die de leden reeds behaald hebben op de diverse tentoonstellingen zul len er ongetwijfeld hoge punten gescoord worden. Door de medewerking van enkele bedrijven is het bestuur van De Vogelvrienden er in geslaagd een aantrekkelijk prijzenpakket samen te stellen. Medewerking werd ver leend door Van Noort Transpor ten en Verhuizingen, Assurantie kantoor Verwey, Verwey Recrea tie Zevenhuizen en Dierenspeci aalzaak Het Beestenspul. Er zijn ruim 400 vogels te zien, zoals 65 kleurkanaries in tien kleuren, 75 postuurkanaries in vijf soorten, 40 zebravinken in acht kleuren, 65 overige tropische vo gels in 25 soorten, 40 gouldaman- dines in zeven soorten, 20 gras parkieten in zes kleuren, 20 Aga- pomiden (dwergpapagaai) in 12 kleuren, 40 Australische- en Azia tische parkieten in 19 soorten en 20 tropische duiven in acht soor ten. Er is gelegenheid vogels te kopen WADDINXVEEN - In de Open bare Bibliotheek in Waddinxveen (Van Mecklenburg Schwerinlaan) wordt woensdag 1 december een ééndaagse informatiemarkt v.oor ouderen gehouden. De markt wordt die ochtend om elf uur offi cieel geopend door Waddinxveens burgemeester C.M. van der Lin den. De informatiemarkt, waarvoor wordt samengewerkt met de Pro vinciale Bibliotheekcentrale Zuid- Holland, haakt in op het Europees Jaar van de Ouderen 1993. Zo wordt er op gewezen dat de bi bliotheek er is voor grijs (oude ren) en groen (jongeren). Dat be tekent onder andere gegevens over gezond leven, leeshulpmid- delen, cursussen voor ouderen en het lidmaatschap van de ouderen bonden. Lokale organisaties en instellingen die zich op de informatiemarkt presenteren zijn Boek-aan-huis- dienst, de Vereniging Historisch Genootschap Waddinxveen, Bel bus Waddinxveen, De Zonne bloem, De Vierstroom (kruiswerk en maatschappelijke dienstverle ning) en de Anne Frank-SOOS. In de Openbare Bibliotheek is ook de expositie ‘Stralend grijs' te zien. Bijzondere activiteiten be treffen op woensdag 1 december de informatie door een gezinsver- zorgster (11.30-13-30 uur), infor matie door een wijkverpleegkun dige (13.30-14.30 uur) en een de monstratie volksdansen voor oude ren (13.30-14.00 uur). Gedurende de gehele dag kunnen de bezoekers een oude film over Waddinxveen van ongeveer dertig jaar geleden bekijken. Deze rol prent was een succes toen in sep tember in de raadzaal van het ge meentehuis de historische exposi- muziekuitvoering met het Trio Uccellini staat in het teken van tie over het vroegere bedrijfsleven de barokmuziek. Het concert is toegankelijk tegen betaling van f 12,50 (CJP-houders en 65-plussers f 11,-). bas, meestal een cello) in d ge speeld. Van Charles Dieupart is weinig bekend. De tweede helft van zijn leven - hij stierf in 1740 - bracht hij door in Engeland. Zijn zes sui tes voor viool of fluit en clavecim bel (basso continuo) zijn opgedra gen aan de Amsterdamse ’Ma dame la Comtesse de Sandwich’. Daaruit horen de concertbezoe kers de suite in f. Een suite was in die tijd een verzameling van dansstukken zoals de Allemande, Courant, Sarabande, Gavotte, Menuet en Gigue. Zeer veel com posities uit die tijd zijn op deze manier opgezet.» G.F. Handel béhoeft geen nadere introductie. Van hem wordt ge speeld de Allemande in F (HWV 476) voor clavecimbel solo. Van de Fransman Marain Marais (1656-1728) is een compositie be kend die een galblaas-operatie be schrijft. Hij was een virtuoos cel list. Zijn werken voor cello en cla vecimbel worden veelvuldig ge speeld met een blokfluit. Dat was overigen? in die tijd ook heel ge bruikelijk. Van' hem wordt één van zijn suites voor blokfluit en basso continuo gespeeld. Georg Phillip Telemann heeft een immens oeuvre nagelaten, waaron der twaalf fantasiën voor blokfluit solo, zeer muzikale en virtuose composities. Donderdagavond speelt Vincent van den Ende de Fantasia in g. Eveneens van Tele mann hoort men de sonate in D voor cello en basso continuo. Als laatste werk staat op het program ma de Sonata a Due voor blok fluit, cello en clavecimbel van An- thonio Vivaldi. Ereburgers onder elkaar. Van links naar rechts wijlen dokter P. en Waddinxveens oud-burgemeester C.A. van i' mon Pille in hotel-café-restaurant De Unie (Kerkweg-Oost) zijn 90e verjaardag vierde. (Foto: Ar chief - Sjaak Noteboom). ~l. van der Linde, wijlen S. Pille der Hooft. De foto werd in 1990 gemaakt toen Si- in Waddinxveen op donderdag 25 november (20.00 tot 22.30 ic^e trekking van de grote verloting) en zaterdag 27 novem- n(iO - De Vogelvrienden is een afdeling van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. Ze is met bijna 100 leden één van de grotere af delingen in Zuid-Holland. De driedaagse onderlinge tentoonstel ling telt dit jaar maar liefst 404 inzendingen. Voor de leden van De Vogelvrienden is de tentoon stelling het hoogtepunt van het jaar. Voordat de tentoonstelling don derdagavond voor het publiek wordt geopend, worden die vo gels door acht bondskeurmeesters beoordeeld en met punten ge waardeerd. Hierdoor krijgt het Waddinxveens eerste PvdA-wethouder Simon Pille (1958-1966) en Waddinxveens (tot nu toe) laatste PvdA-wet houder drs. Martin Kraaijestein (1982-1990). (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). hij naar de oprichtingsvergadering van de Partij van de Arbeid in Amsterdam. Die datum vergat hij gemeenteraden buiten werking nooit, omdat hij die dag 25 jaar getrouwd was. Toen hij om twaalf uur ’s nachts thuis kwam zaten de gasten te wachten om het feest te vieren. In 1925 kreeg Simon Pille een baan bij het bouwbedrijf van Jan Reym senior. In een tijd dat het al beroerd moeilijk was om aan werk te komen. Zeker voor een jongeman als hij, die als 'rood' te boek stond. ‘Maar Jan Reym keek enkel naar je handen', zei Simon Pille eens. Hoewel huizen er in Waddinx veen nog staan, waarvoor hij ma chinaal het houtwerk heeft ge maakt is onbekend gebleven. In die aanloop van de werkloosheids periode had Simon Pille veel steun van architect P.D. Stuur man. Hij had waardering voor de goede vakman die de overleden Waddinxvener was. In dat kader was hij er in de werkverschaffing ook bij toen in de Oranjelaan een fundering moest worden aangelegd. ‘Die fundering deugde daar toen al niet. Die palen waren tekort. Het was in die tijd dat het in Duits land zo begon te rommelen. We noemden die werkverschaffing het ‘Roergebied*. Ze betaalden meer dan in de werkloosheidsuit- kering: 16 gulden*. In 1933, midden in de crisistijd, werd Simon Pille raadslid voor de SDAP. Zijn fractie telde twee man, hij was het jongste raadslid en is dat tot de Tweede Wereld oorlog toe gebleven. Simon Pille werd de opvolger van Faviani, een bekwaam raadslid want hij hield een algemene beschouwing van anderhalf uur geheel uit het hoofd. ‘We hadden in Waddinxveen maar 45 leden van de SDAP en toch zaten we met twee man in de raad: we kregen stemmen door het vertrouwen dat we wekten met onze houding tegenover enor me sociale problemen*, vertelde Simon Pille wel eens over die tijd. Hij was van meet af aan één van de politiek geïnteresseerde jonge ren, die zich lieten voorbereiden op het raadslidmaatschap door mannen als De Miranda, Drees en Eduard Polak. Simon Pille ging in 1937 voor de Amsterdamse Ballast Maatschap pij werken bij de aanleg van de rijksweg Utrecht-Den Haag. Toen hij voor deze maatschappij werd overgeplaatst naar de Domstad wilde hij weg uit Waddinxveen. Burgemeester P.A. Troost verhin derde dat en bezorgde hem een baan bij NV Auto-Industrie Ver heul. Na drie maanden was hij daar voorman. Hij heeft er tot zijn 65e jaar als controleur ge werkt. Tot 1950 werd Simon Pille gesta tioneerd bij Aviolanda en Fokker in Amsterdam om de mensen daar te leren autobussen te bou wen. Hij bleef raadslid en kon die combinatie van werkzaamheden alleen volhouden door de onver- Het Trio Uccelini. (Foto: Nederlands Impresariaat). ‘Ik heb maar doorgeborduurd op de toespraak van de bisschop over de samenwerking van de zuilen. Later hoorde ik, dat de bisschop het erg heeft gewaardeerd. Zo komen te staan, waar je dan een visie op moet hebben', vertelde Simon Pille eens in een terugblik op zijn wethouderschap. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1966 zette de PvdA Simon Pille niet meer op een verkiesbare plaats. De socialisten vonden het na een raadsperiode van 33 jaar welletjes. Geheel buiten medewe ten van Simon Pille om voerde zijn achterban de voorkeursactie ‘Stem no. 7 van lijst 1*. En met 363 voorkeursstemmen ging Si mon Pille andermaal de gemeen teraad in. De laatste periode als gemeente raadslid is Simon Pille overigens niet in de kouwe kleren gaan zit ten. ‘Ik heb alle fractievergaderin gen bijgewoond en me steeds on derworpen aan de partijdiscipline. Maar het telkens ageren tegen het beleid van het college en van de burgemeester vond ik misplaatst. Alles stokte er een beetje door. Ik heb nooit anders gewild dan de grootst mogelijke samenwerking. Het gebrek daaraan in het tweede deel van de jaren zestig heb ik fu nest gevonden', verklaarde Simon Pille in 1970. ‘Je hoorde de stemming van ‘de burgemeester is een dictator*. Och, kom, daar ben je als raadslid zelf bij. Het college heeft nu een maal vaak een heel andere visie dan de raad, maar je moet probe- rem elkaar te vinden. In de jaren dat ik wethouder mocht zijn is er veel tot stand gekomen. En het stokte heus wel eens. Ook in het college. Maar dat kwam nooit naar buiten*. WADDINXVEEN - Op de Abra- bestaat uit Vincent van den Ende ham Kroesweg is een 24-jarige (blokfluit), Job ter Haar (barok- Goudse motorrijder in botsing ge- r>- - komen met een 51-jarige Wad dinxveense automobiliste, die plotselng vanaf een oprit de weg zingen en schaafwonden op. F’

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 31