Aanmelden voor Waddinxveense Ondernemersprijs naar Tsjechië Tegenbezoek gemeentebestuur Waddinxveen aan Tsjechische stad ‘Vox Jubilans‘ Tsjechische dansdocenten bij TOOS Pelhrimov telt 15.000 inwoners In jubileumjaar 1995 Koffieochtend 11 Pagina 15 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 Zondag se bestuurders voor de Donderdag Vrijdag Zaterdag zoveelste keer de uitnodi ging naar de Tsjechische stad te komen. Afgelopen week was de tijd einde lijk rijp voor een vlie gensvlug vierdaags tegen bezoek van donderdag 11 tot en met zondag 14 no vember. B. en W. van Pelhrimov hadden al twee keer in het Gouwe- dorp rondgekeken. Ook de contacten van de Stichting Vrienschaps- band Waddinxveen - Pel hrimov met de Waddinx veense bevolking zijn in tussen behoorlijk uitge groeid. ‘En dat laatste is altijd onze voorwaarde geweest voor een inten sieve samenwerking4, zegt onderwijswethouder Karei van Soest (VVD), die speciaal op verzoek van het Weekblad voor Waddinxveen een dag boek bijhield van het be zoek dat zes Waddinxve ners en een tolk aan het 100 kilometer van Praag gelegen Pelhrimov brach ten. Kerstconcerten WADDINXVEEN - Na dat Waddinxveens burge meester Kees van der Linden en en Pelhrimov’s eerste burger Jan Toma sek twee maanden gele den de vriendschapsver- klaring tussen beide ge meenten officieel hadden getekend aan het begin van de eerste Pelhrimov Week in Waddinxveen kregen de Waddinxveen- fSFrtSOS 1 De overhandiging van de vlag van Pelhrimov aan burgemees- naschledanou (tot voor der Linden wordt het gemeentehuis gereed voor I -a-- u TORONTO/WADDINXVEEN - De Hervormd Gemengde Zangvereniging ‘Vox Jubilans' in Waddinxveen viert in 1995 het 5O-jarig bestaan. In dat jaar zal op 5 mei 1995 in De Doelen in Rotterdam worden deelgenomen aan een grootscheeps interna tionaal Bevrijdingsfeest, terwijl dan ook een achtdaagse concert- door wethouder KAREL VAN SOEST stels wordt 95% zelf vervaardigd, zowel van hout, plastic als metaal. Dus redelijk compleet. Men ver koopt de produkten voor tweeder- X.o. ter C.M. van der Linden (links) door burgemeester J. Tomasek. (Foto: Karei van Soest). ZEVENHUIZEN - Donderdag morgen 25 november om half tien komt Edith Schouten in het Her vormd Centrum aan de Dorps straat in Zevenhuizen spreken over ‘Vrouwen bouwen aan Gods Koninkrijk' om elkaar te bemoe digen in het geloof. De koffieoch tend van vrouwen uit verschillen de kerken in Oud-Verlaat, Zeven huizen en Moerkapelle duurt tot elf uur. Kinderopvang is aanwe zig. uitziet. Tegen het eind van de middag ke ren we terug naar ons logeeradres waar we ons geestelijk en licha melijk voorbereiden op het af scheidsdiner en het vertrek naar Praag. Tijdens het diner wisselen we onze indrukken uit. De gasthe ren gaven toe enigszins gespannen te zijn geweest vóór onze komst, omdat ze zich afvroegen of zij ons wel wat te bieden hadden. Wij stelden vast dat er aan gast vrijheid en vriendschappelijkheid niets ontbrak. En wat wij gezien en gehoord hebben heeft ons veel geleerd van de stad, de bewoners en hun dagelijkse bezigheden en zorgen. Na enkele keren in Wad dinxveen als gastheren te zijn op getreden is het goed geweest in Pelhrimov te zijn geweest. Door zo’n bezoek gaat alles toch veel meer voor je leven. Onze indrukken van de stad zijn, dat men in drie jaar erg veel heeft gepresteerd voor wat je zou kun nen noemen de wederopbouw. Ook in letterlijke zin. Monumen tale gebouwen worden gerestau reerd en de infrastructuur wordt verbeterd. Wij constateren ook een behoor lijke rijkdom en wel in cultuur, historie, traditie, natuur en land- schap. Nauurlijk is er na 40 jaar communisme ook een zekere ar moe. Liquide middelen ontbreken voor een optimale vernieuwing, de economische situatie staat onder druk en de handelscontacten zijn achtergebleven. Toch is er voldoende wil en uitda ging om door te gaan. Ook wij hebben in Nederland een periode van wederopbouw gekend en die heeft men nu daar. Maar voor Pelhrimov geldt hetzelfde als voor Keulen en Aken. Niet alles kan tegelijk en de bewoners en het ge meentebestuur hebben vooral tijd nodig. De wil en inzet van hen is er in elk geval. Wij hebben elkaar ervan kunnen overtuigen dat onze vriendschap pelijke contacten een hechtere ba sis hebben gekregen. Het valt on ze gastheren op dat onze contac ten zo open zijn en de bereidheid tot samenwerking zo duidelijk aanwezig is. Zij ontwaren bij zich zelf een gevoel van vertrouwen en voor een bevolking die 40 jaar met wantrouwen heeft geleefd is dat een belangrijke constatering. Na het eten nemen we hartelijk afscheid in de vaste overtuiging dat onze contacten zijn verrijkt en een vervolg zullen krijgen. In ie der geval tijdens een in 1994 of 1995 te organiseren Hollandse Week in Pelhrimov. Of anders tij dens een vakantie in Pelhrimov en omgeving, want dat kunnen we al le Waddinxveners aanraden. We vertrekken naar Praag. Na een goede nachtrust in de Tsjechische hoofdstad houden we er ons nog enkele uren op om ver volgens vandaar weer te vertrek ken naar Schiphol en Waddinx veen. Ons bezoek was kort, intensief en zeer vruchtbaar. Met elkaar zijn we het er over eens dat het goed is geweest dat we het gedaan heb ben. Pelhrimov, ziens). reis naar Tsjechië in de tweede helft van september zal worden ondernomen. Het nieuws van het Bevrijdings concert werd onlangs in ‘De Ne derlandse Courant' in Canada ge publiceerd en is tijdens de repe- tieavond van maandag in De Hoeksteen (Esdoornlaan), waar dirigent Pieter Stolk zijn bronzen jubileum vierde, bevestigd voor voorzitter Piet Burger. Hij maak te de leden ook bekend met het bestuursbesluit om de trip naar Tsjechië te maken. Het Canadese weekblad voor geë- WADDINXVEEN - Volgend jaar zomer zal de Waddinxveense Ondernemersprijs voor de derde keer in successie worden uitge reikt. Kwekerij Sjaloom (Abraham Kroesweg) en CombiCare BV (Coenecoop) waren de winnaars van de tweejaarlijkse prijs in 1990 en 1992. De aanmeldingsperiode voor de Waddinxveense Ondernemersprijs gaat weer van start. Vandaag (woensdag 17 november) op de eerste dag van de bedrijvenbeurs ’Ondernemen in Midden-Hol- land’, is bij het plaatselijke be drijfsleven de folder over de Wad dinxveense Ondernemersprijs én het aanmeldingsformulier in de bus gevallen. Iedereen kan het eigen bedrijf of dat van een ander aanmelden. Voor diegenen die de brochure en het aanmeldingsformulier niet ontvangen hebben, zijn deze aan te vragen bij de secretaris drs. P.A.M. Kooien van de jury. Hij is op werkdagen bereikbaar onder telefoonnummer 01828-24629. De criteria waarop een bedrijf De mooie verlichtingsarmaturen op het marktplein vormen één van de hoogtepunten tot nu toe. Niet alleen omdat daarmee sfeer is toe gevoegd aan dit mooie plein, maar ook omdat het denk ik de verlich ting symboliseert die in hun leven is gekomen. Overal waar je bent wordt met bitterheid en cynisme gesproken over de communisti sche periode. Een tijd van wan trouwen is afgesloten en de blij heid is teruggekomen. Toch brengt de nieuwe tijd niet altijd verbetering. De aanpak van de milieproblemen gaat - net als bij ons - gepaard met kostenstijgingen. Betaalde men vroeger als afvalstoffenhef fing het symbolische berag van 1 kroon per week (50 per jaar ƒ3,50), nu is dat vertienvoudigd. Die stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de afvalschei ding. En die scheiding is nodig, omdat de uitstortplaats over ruim een jaar vol zal zijn. Door afvalscheiding probeert men die tijd wat te verlengen en ook het hergebruik te bevorderen. Hergebruik is niet eenvoudig om dat er nog niet voldoende verwer kingscapaciteit is. Men denkt nu aan de aanleg van een nieuwe stortplaats. Om het milieu te ont lasten denkt men aan een geïso leerde stortplaats, zoals wij die kennen. Dit is erg kostbaar en men probeert dit in regionaal ver-,. ouders met zich. Hoewel nog niet feitelijk, maar toch in voorberei ding is de vorming van ouderra den. Men is erg benieuwd hoe on ze ervaringen met ouderparticipa tie en medezeggenschap zijn. De grotere invloed van de ouders wordt in elk geval door de school toegejuicht. Het programma van een uur loopt door de interessante inhoudelijke discussies behoorlijk uit, zodat we ons om 12.30 uur naar het ge meentehuis spoeden voor de lunch van de beide colleges en de naaste medewerkers. De lunch krijgt een officeel tintje door de speeches, de uitwisselingen van ervaringen en van geschenken. Als reactie op de overhandiging op zaterdag 18 september van de Waddinxveense vlag (die tijdens ons gehele verblijf in de stad wap pert op het gemeentehuis) ont vangt burgemeester Kees van der Linden de gemeentevlag van Pel hrimov. Op zijn beurt onverhan- digt onze burgemeester aan zijn collega twee etsjes van de Wad dinxveense kunstenaar Jan Groe- newegen, voorstellende het oude raadhuis en de Brugkerk. Het middagprogramma dat om twee uur begint leidt het gezel schap naar een aantal sportvoor- zieningen. Ik heb een apart pro gramma op eigen verzoek. Ik heb in Waddinxveen namelijk enkele keren een programma verzorgd voor de Tsjechen (onder wie di recteur David van Openbare Wer ken) over de afvalproblematiek, één van de grote problemen waar zij mee worstelen. Ons bezoek aan Pelhrimov is voor mij een mooie gelegenheid de voortgang an hun aanpak te bekijken. De ontvangst door directeur Da vid, zijn vrouw, die als tolk op treedt, en zijn naaste medewer kers van de technische dienst, is aller hartelijkst. Met trots wordt verteld wat ze voor werkzaamhe den verrichten aan het openbaar groen, de bestrating en de verlich ting. In een tijd van drie jaar na de communistische periode is dat al heel wat. Om 8.00 uur staat ons gezelschap precies op de afgesproken tijd bij Waddinxveens eerste burger C.M. van der Linden overhandigt Waddinxveense etsen van Jan Groenewegen aan zijn collega van Pelhrimov, J. Tomasek. (Foto: Karei van Soest). Wij krijgen de mogelijkheid om onder leiding van een gids een wandeling te maken door de on dergrondse gnagen die daar over een afstand van 650 meter zijn de in eigen land en eenderde is uitgegraven in de 16e eeuw, met onder andere als doel het bier koel op te slaan. Het is een in drukwekkende tocht, zeker wan neer je je beseft dat de harde steen met mensenhanden moest worden uitgekapt en uit de gan gen moest worden gesleept. We vertrekken om 16.30 uur uit Tabor voor de laatste 45 km. Het begint al flink donker te worden en wat opvalt is dat de kleine dorpjes onderweg volledig in duis ternis zijn gehuld. Straatverlich ting is er niet. De reden daarvan ligt in de achtergebleven ontwik keling van de dorpjes. Echt dorpsleven is er niet omdat er niet of nauwelijks landbouw is geweest. De mensen zijn meestal werkzaam in de stad en hebben daar ook hun vertier. Als we Pel hrimov naderen valt meteen op dat we stad binnen komen door de hoogbouw en de goede straatver lichting. Om 18.00 uur zijn we in ons lo- geerverblijf in de fitness-boerderij van wethouder Valenta. Om 19.00 uur treffen we de rest van de de legatie van Pelhrimov, onder wie burgemeester Jan Tomasek en wethouder Marek, aan tijdens het avondeten. De avond gaat voorbij met vele diepgaande gesprekken over de staatkundige inrichting, de sa menstelling van het gemeentebe stuur en de vele problemen die ze ondervinden na de communisti sche overheersing. De, gesprekken maken ons duidelijk dat de con tacten met het westen hard nodig zijn om te proberen kennis op te doen maar zeker ook om zakelijke contacten op te bouwen voor de ontwikkeling van hun land. Om 9.00 uur rijden we naar het centrum van Pelhrimov om daar onze gemeentesecretaris Cees Loose af te zetten. Hij krijgt die ochtend een speciaal programma om met zijn collega in Pelhrimov informatie uit te wisselen over de opbouw en het werk van de ge meentelijke ambtelijke organisa tie. Over en weer is dit zeer leerzaam geweest. Vooral op het gebied van wetgeving en verordeningen heeft de gemeente de laatste drie jaar na de bevrijding van het commu nistische juk erg veel werk moe ten verzetten. Maar ook de uit voering van de nieuwe regels komt sterk op gang. Natuurlijk kunnen wij met onze ervaringen hen best bijstaan. Van de zomer heeft er een gemeente ambtenaar al bij ons in Waddinx veen stage gelopen. Op juridisch gebied heeft men nu veel te ma ken met het herverdelen en terug geven van onroerend goed aan de eigenaren en hun nabestaanden van wie het na de Tweede We reldoorlog is afgenomen. Na onze gemeentesecretaris te hebben achtergelaten gaat de rest van het gezelschap door naar de borstelfabriek. Deze fabriek, waar 720 mensen werken, is in zijn soort één van de grootste ter we reld. Men maakt daar een veel heid van produkten in vele uitvoe ringen en kleuren verdeeld over vier groepen: huishoudelijke arti kelen, persoonlijke verzorging, schildersartikelen en materiaal voor kunstschilders en onderwijs. Van de onderdelen van de bor- band te doen. Vuilverbranding of overdekte composteringsinstalla- ties zoals wij die kennen is voor hen nog verre toekomstmuziek. Op onze rondtour door de stad komen we langs verschillende kringloophaltes met containers voor glas, papier en metaal. Ook staan er hier en daar open contai ners voor tuinafval. Getuige de in houd van de containers is de dis cipline van de burgers nog een bijzonder punt van aandacht. Een bezoek aan de vuilstortplaats bewijst voor mij het gelijk van de nieuwe aanpak. Men heeft het be lang voor een schoon milieu ge lukkig ingezien. De directeur en zijn medewerkers vertellen mij in de gesprekken na de rondtoer dat ze de verandering hebben kunnen doorvoeren, dankzij Waddinx veense hulp, adviezen en ervarin gen. En dat is ook voor ons plezie rig- Om 16.15 uur, na een hartelijk, af scheid, voeg ik me weer bij de groep voor een bezoek aan wat men daar noemt de belangrijkste fabriek van de stad: de bierbrou werij. De trots op het produkt kunnen wij begrijpen, zeker onder het proeven van het verse jonge bier. Maar ook de zorg over de brouwerij begrijpen we. De ge meente is in een juridisch gevecht gewikkeld met de staat omdat de gemeente van mening is dat de brouwerij die vroeger van de plaatselijke gemeenschap is, nu teruggegeven moet worden, zoals dat met veel onroerend goed ge beurt. Dat gaat nog niet van een leien dakje. Een rondgang door de brouwerij leert ons dat er ook hier nog veel te verbeteren is. De brouwerij is oud en het onderhoud is in onze ogen erg achterstallig. De keu ringsdienst van waren en de hin- derwethandhavers bij ons zouden er handenvol werk aan hebben. Hopelijk geldt ook hier: komt tijd komt raad. Het avondeten wordt gebruikt om de vele ervaringen en indrukken van die dag met elkaar te verwer ken en in de gesprekken met de gastvrouwen en -heren komen ve le onderwerpen over hun leven en werken aan de orde. De taalbar rières worden geslecht door de tolken, ons Engels en Duits en het Nederlands van gymnasiumle raar Jan Bilkovsjy. En zo vliegt ook deze avond weer voorbij. Om 9.00 uur worden we verwacht in het museum van Pelhrimov. Vanwege ons strakke programma hebben we hiervoor slechts een uur. De conservator gaat dan ook met behoorlijke pas en een dosis humor door het museum. Wat men daar aan historische en culturele erfgoederen heeft be waard is eigenlijk overweldigend. Het verraadt een rijke historie met verschillende culturele in vloeden. De communistische over heersing van de laatste 40 jaar heeft de mensen geleerd trots te zijn op hun verleden. Burgemeester Jan Tomasek, zelf historicus, heeft daar gelukkig aandacht voer en probeert in het behoud en het herstel van de ou de gebouwen en de stad weer iets terug te geven van die historische rijkdom. Omdat om 11.00 ’s zaterdags de winkels dicht zijn hebben we nau welijks tijd even te zoeken naar een aardigheidje voor thuis. Dit lukt dus niet. We worden ver wacht op het bureau van de stads politie. Sinds kort kent men naast de staatspolitie ook de stadspoli tie. In Pelhrimov hebben ze vori ge maand een mooi verbouwd pand betrokken. De taken en bevoegdheden van de stadspolitie zijn nog niet allen in de wetgeving vastgelegd, zodat ar restaties nog niet mogen worden verricht. Men houdt zich nu voor namelijk bezig met zaken als openbare orde, oplossen van bu renruzies, overlast, parkeren, ver keer, milieucontroles en begelei ding van geldtransporten. We praten over de opbouw en de werkwijze van het politieapparaat en wisselen kennis en ervaring uit. Het is voor de stad en het ge meentebestuur erg belangrijk een eigen ordegezag te kunnen heb ben en op te bouwen. We krijgen nog een demonstratie zelfverdedi ging in het instructielokaal en dan is het weer hoogste tijd voor het volgende programma-onderdeel: een bezoek aan de bossen van Pel hrimov in het gebied van de berg Kremesnik, waar het die nacht licht heeft gesneeuwd. Op de top van de berg bezoeken we een oud kerkje uit de 17e eeuw dat nu nog als pelgrimsoord dient. In het naastgelegen restau rant gebruiken we de lunch. We hebben best trek gekregen, maar het is dan ook inmiddels 14.00 uur. wordt beoordeeld zijn de kwaliteit van het ondernemersschap, de bij drage aan de werkgelegenheid en de aandacht voor het milieu. De jury voor de Ondernemers prijs bestaat uit mr. M.J. van den Berg (Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda), J.G.M. Daeter (Ar beidsbureau Gouda), G.Th.B. Mulleman (ondernemerskring In dustrieel Contact Waddinxveen ICW), C. de Bas (KNOV), P. Grootemdorst (vakbonden FNV en CNV), mevrouw T.M.B. Gerts (CDA-gemeenteraadslid) en voor zitter J.A. Hielema (CDA-wet- houder). De prijswinnaar zal onder meer een fraaie oorkonde en de trofee ontvangen. vertrek. De delegatie bestaat uit Kees van der Linden (burgemees ter), Karei van Soest (VVD-wet- houder), Jan Hielema (CDA-wet- houder), Cees Loose (gemeentese cretaris), Wilma Romeijn (wel zij nsambtenaar), C. Glasbeek (Stichting Vriendschapsband Waddinxveem-Pelhrimov) en on ze tolk mevrouw M. Stradal. De tocht naar Schiphol verloopt, on danks de drukte van de ochtend spits, voorspoedig en volgens schema vertrekken we om 9.45 uur. Na vijf kwartier landen we op het vliegveld van Praag. De eerte op vallende verschillen met Neder land vallen al op, waaronder het Praagse vliegveld zelf. Het is oud en klein en doet denken aan het oude Schiphol. Wethouder Valenta en een chauf feur staan ons al op te wachten. In twee auto’s gaan we op weg naar Pelhrimov. De tocht gaat dwars door Praag; veel oude wo ningen en gebouwen waaraan op valt dat ze door uitlaatgassen erg vervuild zijn. Er wordt op veel plaatsen ook gerestaureerd. De gebouwen in het centrum van de stad zien we voor een klein deel. Op onze terugweg zullen we meer van Praag te zien krijgen. De stad Praag is behoorlijk uitge strekt en telkens wanneer je denkt de stad uit te rijden kom je even later weer in een ander stedelijk gebied. Ook valt in het buitenge bied hier en daar vervuiling op in de vorm van her en der verspreide stortplaatsjes van afvaL Vanuit de lucht bij het dalen viel me dat al op. Om 13.00 uur maken we een tus senstop bij het beroemde kasteel Konopiste in de plaats Benesov. Een mooi gebouw in een prachti ge omgeving. Het is er stil, zo buiten het zomerseizoen, maar het glooiende landschap en de mooie herfstkleuren geven een aparte charme aan het kasteel. Om 15.00 uur zijn we in Tabor waar we ons even vertreden, om de$: oude stad te bezichtigen. export. De zorg voor de werknemers blijkt uit de volgende voorzienin gen: hygiënische voorzieningen zoals douches en kleedruimten, eigen kantine en keuken waarin per dag 650 warme maaltijden worden klaar gemaakt, gratis werkkleding, sociaal fonds en een fonds voor zomerkampen voor de kinderen van de werknemers, be- drijfsvakantiewoning met 70 bed den en een woningfonds dat na de privatisering is verkocht aan de werknemers. De liberalisering heeft de mensen veel vrijheid en nieuwe mogelijk heden gebracht, maar ook weer nieuwe problemen. Zo ook bij de borstelfabriek. Door de splitsing van Tsjechië en Slowakije is een belangrijk deel van de afzet verlo ren gegaan door de zwakke finan- cieel-economische situatie in Slo wakije. Nieuwe investeringen zijn niet goed mogelijk omdat de banken over weinig geld beschikken en derhalve geen risico’s willen ne men in een toch al zwakke econo mie. Weinig perspectief dus. Een ander probleem is ontstaan door de samenvoeging van West en Oost-Duitsland. De eigen pro blemen die men daar heeft ver oorzaken een daling in de export naar Duitsland dat toch altijd goed was voor 80% van de totale export van de borstelfabriek. Het aantrekken van buitenlands kapitaal door samenwerking met buitenlandse partners heeft nu al le aandacht. Voor onbekendheid met de produkten, veroorzaakt door gebrek aan geld voor recla me en promotie, komt die samen werking niet zo op gang. Wij bieden aan om waar mogelijk contacten te leggen en stellen voor op de bedrijvenbeurs in Bleiswijk het bedrijf in onze stand ’mee te nemen’ en wellicht voor volgend jaar een eigen plek. Dit voorstel wordt door directeur Zbrojka met graagte aanvaard en nog dezelfde middag krijgen we voor de beurs van deze week een doos met diverse produkten mee. Om 11.00 uur rijden we naar het gymnasium. Vanzelfsprekend staat dit bezoek op de agenda. Immers, de vriendschapsband met Pelhrimov is begonnen met de uitwisseling van het gymnasium en onze eigen samenwerkings school voor HAVO-Atheneum. Het worden voor een deel her nieuwde contacten, maar nu in hun eigen omgeving. We spreken met de directeur van de school en de collegeleden over de plaats en de rol van het gym nasium in Pelhrimov en in het Tsjechische onderwijsbestel. Dat laatste maakt een aantal hernieu wingen door. Maar waar is dat niet. Meer dan voorheen krijgen de moderne talen de aandacht. Het vroegere verplichte onderwijs in de Russische taal is nu faculta tief en neemt in belangstelling af. Voor de kennis van de buitenland se talen, maar ook voor de maat schappelijke ontwikkeling van de leerlingen zijn de bezoeken aan scholen in andere landen van groot belang. Naast het contact met de samenwerkingsschool heeft men ook uitwisselingscon- tacten met scholen in Oostenrijk, Duitsland en Italië. De vernieuwing brengt ook een groei naar meer invloed van de WADDINXVEEN - Volgend weekeinde brengt een groep van 12 tot 15 vrouwelijke Tsjechische dansdocenten Waddinxveen aan doen op hun Nederlandse trip. Ze arriveren op donderdag 25 novem ber en gaan zondag 28 november weer weg. Voor de opvang in ge zinnen zijn de leden van de gym-, nastiekvereniging TOOS inge schakeld. Het Marktplein van Pelhrimov met links het gemeentehuis waar de vlaggen van Pelhrimov en Waddinxveen wapperen. (Foto: Karei van Soest). Rijkdom van Pelhrimov zit in cultuur, historie, traditie, natuur en landschap De directeur van de dienst bosbe heer, de heer Kucera vertelt ons over de geschiedenis van de bron nen van de berg Kremesnik en de natuurlijke rijkdom waarover hij het beheer voert. Pelhrimov heeft 1.700 ha woud in beheer waaronder 900 ha in ei gendom van de gemeente zelf zijn. De gemeente is erg trots op haar wouden omdat de kwaliteit erg goed is en van zure regen niets te lijden heeft. Het enige ge vaar van aantasting komt van de uitlaatgassen en bestrijdingsmid delen in de landbouw. De gemeente heeft de bossen na het vertrek van de communisten teruggekregen, via eigen regelge ving veilig gesteld en het beheer opgepakt. De uitstekende staat waarin de bossen verkeren is voor al te danken aan het goede werk van de voorouders vóór de com munistische tijd. Men heeft nu dus een traditie hoog te houden. Ondanks de daling van de hout- prijs is men in staat op de exploi tatie van de bossen enige winst te maken. Deze wordt gebruikt voor investeringen in materialen en machines voor de houtzagerij. Er wordt in het gebied op twee plaatsen gecontroleerd gejaagd. De fauna is erg gevarieerd: reëen, mouflons, everzwijnen, vossen, konijnen, hazen en diverse vogel soorten. Het jachtbeleid is gericht op bevordering en instandhouding van het ecologisch evenwicht. Na de lezing maken we een excursie door de wouden en komen tot de conclusie dat het er bijzonder mooi is en erg goed en verzorgd mtgreerde Nederlanders wist al in één van ide laatste edities te mel den" dat Vox Jubilans, dat vorig jaar september een 10-daagse reis door Amerika (Michigan) en Ca nada (Toronto) maakte, waar schijnlijk zal meewerken aan het Nederlandse feest ter gelegenheid het einde van de Tweede Wereld oorlog, in 1995 50 jaar geleden. Over twee jaar viert de Hervormd Gemengde Zangvereniging ook gouden jubileum. Ter gelegenheid daarvan maakt het koor in dat jaar de derde buitenlandse reis. Na Duitsland, Canada en Ameri ka is nu Oost-Europa (Tsjechië) aan de beurt. De eerste stappen voor de organi satie van deze reis zijn door het bestuur al gezet. Het ligt in de bedoeling in de tweede helft van september 1995 gedurende acht dagen op reis naar Tsjechië te gaan voor het geven van drie tot vier concerten. Hieraan zal ook ds. J.H. Gijsbertsen zijn mede werking verlenen. De koorleden en hun partners zul len die week in hotels en andere accommodaties worden onderge bracht. Het nieuwe reisdoel bete kent dat een mogelijke reis naar Israël vooralsnog niet zal worden georganiseerd. Het Bevrijdingsconcert 1995 in Rotterdam is één van de uitvoe ringen die met name Canadese or ganisatoren tussen 28 april en 5 mei 1995 willen organiseren in de grote kerken van bijvoorbeeld Amersfoort, Arnhem en Kampen. Hetconcert in De Doelen met Vox Jubilans, het Kamper Man nenkoor, solisten en een speciaal Canadees Gemengd Koor met minstens 150 personen moet in deze reeks een hoogtepunt vor men. Voor de organisatie is overzee het Comité Bevrijdingsconcerten ge formeerd, dat is samengesteld uit WADDINXVEEN - De Tsjechische stad Pelhrimov begint in Waddinx veen steeds meer tot leven te komen. Met het gymnasium in die gemeen te heeft de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum al vijf jaar in tensief contact. Contacten met scholen, instanties en groepen daar zijn inmiddels ook gelegd door de christelijke scholengemeenschap De Wad- de, politieke partijen, de Rotary Club Waddinxveen, de rooms-katholie- ke St. Victorparochie, Be Fair-tennis, Be Fair-voetbal, TOOS-gymnas- tiek, de Waddinxveense Kunstkring, de Openbare Bibliotheek Waddinx veen, bedrijven en winkeliers. De Stichting Vriendschapsband Waddinxveen - Pelhrimov is in 1992 ontstaan uit de op particulier initiatief in 1989 opgerichte Werkgroep Stedenband. Het stichtingsbestuur met voorzitter ing. Jac. Bost en se cretaris A.H. van Gent wil werken aan betere verstandhoudingen tussen Oost- en West-Europa. Daarvoor zijn het opbouwen van vriendschaps banden tussen personen en organisaties en het leggen van zakelijke con tacten uitstekende middelen. Sinds de omwenteling in 1989 is het ook veel eenvoudiger geworden zulke banden aan te knopen en te onderhou den. Na tientallen jaren dictatuur stellen de mensen het zeer op prijs uit gebreid contact te hebben met mensen in het Westen. Pelhrimov ligt in Bohemen, 110 km ten zuidoosten van Praag. Er wonen ongeveer 15.000 mensen. Het is de hoofdstad van het district Peihrimo- vsko. Op economisch, bestuurlijk en cultureel gebied is Pelhrimov het middelpunt. Opvallend is het gezellige marktplein in het centrum, dat ge markeerd is door historische huizen. Pelhrimov is de toegangspoort tot het Zuidboheemse merengebied en ligt nabij een westelijke uitloper van het bergmassief van Centraal Europa. Vlakbij de stad ligt een meer dat een natuurlijke bron vromt voor de wa tervoorziening van Praag. De naaste omgeving is rijk aan kastelen en burchten (ongeveer 800 in Bohemen), waarin interessante tentoonstellin gen te zien zijn. afgevaardigden van het organisa tiebureau Tonica Muziek van Willem van Suydam en de Dutch Inyternational Society. ‘Vox Jubilans' neemt dit jaar deel aan het Kerstconcert in de Rot terdamse Laurenskerk op zater dagavond 18 december en aan het Kerstconcert in de hervormde Brugkerk (Kerkweg-Oost) op za terdagavond 24 december. Verder zijn er met ‘Vox‘ nog Kerstconcerten in Moordrecht (zaterdag 11 december), in Zoe- termeer (maandag 20 december) en in Woerden (woensdag 22 de cember). Half september verscheen de cd ‘Heilig Woord van God‘ van ‘Vox Jubilans*. Het koor was op zater dag 30 oktober rechtstreeks op Radio 5 bij de EO te horen in een uitzending uit Middelburg ter ge legenheid van Hervormingsdag. Burgemeester C.M. van der Linden wordt geïnterviewd de lokale televisie van Pelhrimov. (Foto: Karei van Soest). r r r i

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 23