PTT Post Waddinxveen gaat weer drukke tijden tegemoet VANDAAG OPENT BROWN EYES HAAR OGEN Liever geen hervormde Sint f'- B Den Edel in de prijzen SINTERKLAAS BESTAAT Tijdens de kerstperiode 400.000poststukken Waddinxveense sporen in boekje Jan de Bas Brand Jan de Bas Subsidie voor radarappara- tuur Kerstsalon in Stadsgalerie I ij /-Ji als u dat wilt WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS BROWN Vacatures bij H AVO-Atheneum Uitslag loterij Pagina 17 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 over sintbeleving in Nederland TRENDSETTER IN BRILMODE EN CONTACTLENZEN TOT 6 DECEMBER, "3 3 2 Op school Vanaf 12 november te koop in de goede boekhandel - 104 - 121 - 132 - 190 - 201 - 206 - 221 - 253 - 258 - 281 - 303 - 322 - 354 - 413 - 444 - 456 - 469 - 507 - 526 - 566 - 601 - 658 - 754 - 772 - 805 - 810 - 818 - 869 - 892 - 901 - 915 - 927 - 1004 - 1031 - 1064 - 1150 - 1157 - 1159 - 1180 - 1220 - 1234 - 1291 - 1305 - 1313 - 1342 - 1381 - 1413 - 1428 - 1457 - 1478 - 1495 - 1516 - 1525 - 1583 - 1592 - 1598 - 1609 - 1612 - 1625 - 1629 - de door zowel de afzenders als ge- 1630 - 1639 - 1652- 1710 - 1741 - 1812- 1855 - 1886 - 1931 - 1943 - 2008 - 2023 - 2034 - 2075 - 2135 - 2181 - 2184 - 2272 - 2312 - 2322 - 2454 - 2479 - 2487 - 2524 - 2540 - Protestants verzet Jan de Bas draagt voor bij boekhandel Cazemier-Bruna in het winkelcentrum ‘de Passage' ter Het boekje De kerst- en nieuwjaarskaarten BOSKOOP/WADDINXVEEN - gevoelige post, zoals rouwkaarten. gelegenheid van zijn boekje ‘Sinterklaas bestaat (als u dat wilt}'. (Foto: Sjaak Noteboom). GOUDA - Van zaterdag 4 tot en met vrijdag 24 december wordt in de Goudse Stadsgalerie (Achter de Kerk) onder de naam ’Kerstsa lon’ - mede in het kader van de Kerstmarkt - een breed opgezette verkoopexpositie gehouden met werk van meer dan veertig Goud se en regionale kunstenaars, onder wie de Waddinxvener Theo den Boon. vertroebelt. ‘God ziet en weet alles en niet een verklede man met een staf en een schimmel’, aldus de heer H.K. van Dijk van de reformatorische Rehobothschool uit Zeist. Sint komt er op de Rehoboth niet in. de eerste deuk voor het geloof in God, die je niet kan zien, kunnen KLEIWEGSTRAAT 28 2801 GM GOUDA 01820-80783 O De volgende taekwondo’s van Den Edel vielen in de prijzen: Aspiran ten: 1. V. Vuurens, 2. F. Luiten en J. Boom, 3. D. Sybesma en K. Orham. Junioren: 1. S. Moestadja en M. Keus. Senioren: 2. D. Schoonveld en A. Vons. Het boekje van Jan de Bas ‘Sinterklaas bestaat (als u dat wilt)' met tekeningen van Len Munnik. (Uitgave: Merweboek). roer wel de ’Opstand der Elfjari gen’ genoemd. Een gevolg van deze houding van de lokale overheden is dat het feest vooral een ’binnenfeest’ werd. De ’openbare inhaling’ van Sinterklaas in 1934 te Amsterdam veranderde dit weer een beetje. Al blijken anno het begin van de jaren ’90 nog niet alle lokale be stuurders enthousiast te zijn over het feest van de goedheiligman. De burgemeester van Barneveld is, om het maar eens bijbels te formuleren, geen eenzame roe pende in de woestijn. In het dag- bladTrotw van 5 december 1992 getuigt dr. Fahner, historicus en cultureel antropoloog van gerefor meerde snit, tegen de Sint. Hij vindt het onjuist om Sint ac tueel te houden. ‘Voor kinderen is het een reëel bestaande godheid: alwetend, onsterfelijk, goedertie ren, rechtvaardig'. Als kinderen ontdekken dat hij niet bestaat, Boskoop wil geen ruim 3.000 gul- hoewel ze hem zien, dan zou dat den steken in de aanschaf van een fotocamera voor de radarappara- tuur van het politiedistrict IJssel zijn. ‘Daarom', zo vervolgt Fah ner, ‘kun je niet zaterdagavond Sinterklaas vieren en zondags Deze wat ’zwaardere’ christelijke scholen (ontstaan uit onvrede over de ’verwording’ van de protestants christelijke scholen) vinden dat ben alle gemeenten in het politie- Sint het godsbeeld van kinderen district als gevolg van nieuwe sub sidiestromen gevraagd bij te dra gen in de aanschaf van nieuwe ap paratuur om snelheidsovertredin gen vast te leggen. Daarmee is de lokale verkeersveiligheid en de verkeersleefbaarheid gediend. Voor dat doel wil het Gouwedorp Wat zouden ze in Zeist doen met bijna 5.400 gulden op tafel leg- sprookjes, kabouterjes en andere gen. kinderfantasiën? De hervormde Eben-Haëzerschool uit Waddinxveen gaat het verbod op het Sinterklaasfeest iets te ver. De school stelt dat het feest een heus kinderfeest is, dat gevierd dient te worden. De sinterklaasfi guur vindt men echter omstreden. Het compromis is daar: zwarte Piet mag wel, die zal je niet zo snel met God verwarren. Hoe men precies tegen Zwarte Piet aankijkt blijft onduidelijk. Zwarte Piet als gulle gever of als goede zwarte knecht die gebukt 'gaat onder de last op zijn rug, de zak met mooie cadeaus voor de mensheid? Wellicht heeft de bijzondere si tuatie rond Zwarte Piet een aan genaam effect op het godsbeeld van de leerlingen op de Eben- Haëzerschool? Het is jammer dat ze dit compromis in de 17e eeuw niet kenden. Misschien het wel een aardige suggestie voor de bur gemeester van Barneveld? WADDINXVEEN - Bij aarde werkfabriek Wigo Potteries aan de Noordkade in Waddinxveen is ’s avonds rond acht uur brand ontdekt. Men zag rookontwikke ling op het dak. Het bleek dat de brand was ontstaan tussen de dak platen, die daar ’s middags door dakdekkers waren aangebracht. De Waddinxveense vrijwillige brandweer had de zaak snel onder controle. In de nachtelijke uren werden aan de Korenakker van twee auto’s een band lekgestoken. Beide au to’s behoorden thuis op hetzelfde adres. aan de Stationsstraat weer in volle gang. Er wachten immers weer drukke tijden. In de komende weken zal de aan voer van kerstpakketten en de kerst- en nieuwjaarswensen weer in volle hevigheid losbarsten. Op de piekdagen zal de aanvoer van brieven, gelukwenskaarten en pakketten bijna verdubbelen. Lan delijk wordt verwacht dat er circa 200 miljoen kerst- en nieuwjaars kaarten verstuurd zullen worden. Binnen het bestelgebied van het voorsorteercentrum Waddinxveen - dat bestaat uit de woonplaatsen Waddinxveen, Moerkapelle, Ze venhuizen en Boskoop - worden wekelijks circa 280.000 poststuk ken besteld. Tijdens de kerstperi ode zal dit aantal enorm stijgen en ruimschoots boven de 400.000 poststukken uitkomen. De Waddinxveense manager Post verkeer A.C. Pronk vertelt dat ge durende de nachtelijke uren de post uit het land via het expeditie- knooppunt ’s Gravenhage op het sorteercentrum wordt verdeeld over de bestelwijken. Om zes uur in de ochtend komt het grootste deel van de postbestellers in dienst om alle poststukken op straat te sorteren. Als dat is gebeurd worden alle poststukken op huisnummer ge sorteerd en op bestelroute afge bundeld. Vervolgens worden de poststukken besteld. Deze werk zaamheden zijn zeer arbeidsinten sief en dienen met grote nauw keurigheid uitgevoerd te worden. Dat er tijdens deze werkzaamhe den weleens wat fout gaat is niet te vermijden. Door dagelijkse controles uit te oefenen, zowel tij dens de sorteerwerkzaamheden als tijdens de bestellinn, proberen de MT-mensen zoveel mogelijk fouten te voorkomen en indien no dig te herstellen. Dagelijks zorgen in Waddinxveen circa 65 postbestellers, onder wie WADDINXVEEN Woensdag 24 november heeft Sinterklaas de trekking verricht van de Sinter klaasloterij van wijk- en speeltuin vereniging „Zonnig Zuid”. De hoofdprijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 67 en 1790 (telefoontoestel); 2110 (boeken kast); 2595 (kleurentelevisie); 2929 (schemerlamp) en 3485 (fri- teuse). Verder zijn er prijzen gevallen op de nummers: 2 - 10 - 23 - 39 - 100 WADDINXVEEN - Taekwon do’s van de sportschool Den Edel hebben meegedaan aan het kam pioenschap van district West in Hoogvliet. De Waddinxveense sportschool nam deel met een 16 man sterke delegatie. In de och tend werd gestart met de aspiran ten en de junioren. Gezien het Omdat december nu eenmaal de geschenkenmaand bij uitstek is, is gekozen voor een expositie in sa- lonstijl met een grote verschei denheid aan werk voor betaalbare prijzen (tot maximaal duizend gulden). De tentoonstelling omvat grafiek, schilderijen, tekeningen, keramiek, beelden, textiel, edel- smeedwerk, gouaches, collages en gemengde technieken. De voorzitter van de Regionale Kunststichting, Jacques de Klerk, zal op vrijdag 3 december om 20.00 uur deze Kerstsalon ope nen. De kunstwerken zullen op zondag 12 december - als speciale Kerstmarktsurprise - in een muzi kale lijst worden gezet. Van 14.00-16.00 uur speelt het Klein Klarinet Ensemble sfeervolle mu ziek in de Stadsgalerie. De openingstijden van de Stads-- galerie zijn dinsdag, woensdag, vrijdag en zondag van 14.00-17.00 uur, donderdag en zaterdag van 11.00-17.00 uur. Bovendien op Kaarsjesavond (dinsdag 14 de cember) van 20.00-22.00 uur. en Gouwe. De meerderheid bin nen het college van B. en W. van het kwekersdorp vindt dat de kos- God lof zingen'. ten hiervan door het ministerie Fahner verwoordt wat op veel re- van Justitie moeten worden gedra- formatorische scholen ook leeft, gen. Als deze oneigenlijke finan- cieringsweg namelijk wordt inge slagen zal het einde zoek zijn. B. en W. van Waddinxveen heb- WADDINXVEEN - De voorbereidingen voor de komende kerstperiode zijn in het voorsorteercentrum Waddinxveen van PTT Post fejt dat de meeste van de tae- kwondoka’s voor het eerst deelne men aan een tournooi, was het be haalde resultaat zeer goed te noe men. In de middag was het de beurt aan de senioren. Het alge meen niveau van de senioren was behoorlijk. Twee van de drie se nioren vochten zich in de prijzen. Drukke tijden breken er weer aan voor PTT Post in het verdeelcentrum aan de Stationsstraat in Waddinxveen. (Foto: PTT Post). gaan er zaken mis. Het gebruik van een juiste postco- adresseerden is hierbij van groot belang omdat tijdens de sorteer- processen op postcode wordt ge sorteerd. Ook dit jaar wordt de inmiddels 2575 - 2640 - 2643 - 2682 - 2707 - traditionele kerstzegel uitgegeven. 2742- 2816- 2830- 2885 - 2934 - De kerst- en nieuwjaarskaarten 3001 - 3024 - 3030 - 3035 - 3040 - kunnen hiermede tegen een gere- 3082 - 3161 - 3191 - 3198 - 3202 - duceerd tarief van 55 cent worden 3205 - 3311 - 3326 - 3331 - 3367 verzonden. -3374 - 3408 - 3424 - 3437 - 3448 Kijkend naar - de komende zeer - 3451 - 3471 en 3500. drukke weken adviseren de Wad- Op alle loten met als eindcijfer 21 dinxveense PTT-groepsleiders is als troostprijs een sleutelhanger Hans Verbeek, Jan Sevenhoven gevallen. Wie een prijswinnend en Leen van Dalen iedereen zijn lot heeft kan zijn of haar prijs in of haar kerstkaarten in de op de het wijkgebouw in de St. Victor- postkantoren daarvoor bestemde straat ophalen tijdens een van de bakken of brievenbussen te depo- aktiviteiten, of na telefonisch neren. overleg met Jan van Hoof, tel. Het verdient aanbeveling om tijd- 01828 - 15859. gevoelige post, zoals rouwkaarten. WADDINXVEEN - De gemeen teraad heeft op voorstel van het college van B. en W. besloten te voorzien in de vacatures in de commissie van bestuur voor de sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum. Op grond van de geldende veror dening treden op 1 november van elk jaar drie leden van de com missie en hun plaatsvervangers af volgens een daarvoor door de commissie opgemaakt rooster. Dit jaar zijn aftredend de leden mevrouw J.M. Penninga-Stolk, T.J. Sluman en A.J.M. van den Hondel en de plaatsvervangende leden F.H. Meijer, D.M. Hameet- man en A.A.M. Struyk. Ter ver vulling van de genoemde vacatu res zijn door de Vereniging voor Voortgezet Onderwijs in Samen werkingsverband voorgedragen voor de protestants-christelijke sectie van de vereniging mevrouw J.M. Penninga-Stolk (vacature J.M. Penninga-Stolk) en als plaatsvervanger F.H. Meijer (va cature F.H. Meijer), voor de openbare sectie van de vereniging T.J. Sluman (vacature T.J. Slu man) en als plaatsvervanger D.M. Hameetman (vacature D.M. Hameetman) en voor de katholie ke sectie van de vereniging A.J.M. van den Hondel (vacature A.J.M. van den Hondel) en als plaatsvervanger A.A.M. Struyk (vacature A.A.M. Struyk). Bij deze benoemingen is ervan uitgegaan dat per 1 augustus 1994 een besturenfusie zal wor den gerealiseerd. In verband daar mee hebben de zittende leden van de commissie van bestuur zich bereid verklaard beschikbaar te blijven. WADDINXVEEN - Eén van de hoofdstukken in het boekje ‘Sin terklaas bestaat (als u dat wilt' van oud-Waddinxvener drs. Jan de Bas is getiteld ‘Liever geen hervormde Sint'. Daarin zijn ook Waddinxveense sporen te vinden. Het Weekblad voor Waddinxveen publiceert met toestemming van de schrijver en uitgever Merwe boek integraal dit hoofdstuk. Teugen! Dat is heel kort samenge vat de mening van de burgemees ter van de Veluwse gemeente Bar neveld. Burgemeester Hardonk weigert Sinterklaas te ontvangen. Iets dat sinds de jaren dertig een goede Hollandse traditie is. De gereformeerde burgemeester is vastberaden: hij gelooft niet in de Sint, omdat deze volgens hem niet bestaat. En iemand die er niet is, ga je niet met veel bomba rie binnen halen. Ook als kinde ren, winkeliers en aan traditie ver knochte burgers daar zo’n prijs op stellen. Hardonk gelooft alleen in de God van de Bijbel. Bovenstaande vond plaats in 1992! Het getuigt dat de geest der Reformatie in het begin van de jaren ’90 van de 20ste eeuw nog altijd springlevend is. De geest die vanaf 1517 door Europa ging- In ons land is deze ’protestantse spirit’ sinds toen merkbaar aanwe zig. Hoewel de meerderheid van de, laten we gemakshalve zeggen, Nederlandse bevolking in de 16e en 17e eeuw nog overtuigd katho liek was, domineerden de protetst- anten. De protestanten, ook wel gereformeerden, hervormden, re- formatorischen of calvinisten ge noemd, bezaten in aardig wat plaatsen de macht. Ze moesten weinig tot niets heb ben van de roomsen en hun heili gen. Je mocht je vertrouwen niet op zo’n produkt van half heidense dwaling zetten. Dus: weg met die beelden van katholieke illusies. In 1566 voegde een aantal arme calvinisten, aangespoord door een militante predikant, daden bij hun gedachten. Ze drongen een aantal rijke katholieke kerken binnen, haalden de beelden omver en knikkerden deze daarna triomfan telijk de kerk uit. Deus lo vult! Ook Sint-Nicolaas, de grootvader van de huidige Sint, moest het loodje leggen. En het bleef niet bij het bestormen van beelden, in diverse plaatsen wierpen de pro testanten het roomse regime om ver en grepen ze de macht. De protestantse leiders lieten het niet bij het de laan uitsturen van lokale, nationale en internationale heiligen. Een reeks maatregelen volgde. Deze was vooral gericht tegen enkele zeer populaire heili gen, die de mens van het ware ge loof afhielden. Eén van de meest geliefde sinten was Nicolaas, de aardige kinder vriend uit Myra, die nooit een vlieg had kwaad gedaan. Het stad bestuur van Delft verbood in 1600 een markt die ter gelegen heid van de geboortedag van Sint- Nicolaas werd gehouden. In 1607 deed men dat opnieuw. Niet omdat men het besluit van 1600 (wat gebeurde er toen nog meer?) vergeten was, maar omdat het niet werd nageleefd. Een oud bewijs van het slecht functioneren van wetten die de ontwikkelingen in de maatschappij niet volgen. Delft bleef niet de enige anti-Sint stad. In 1657 verbood Dordrecht het publiek vieren van het Sint- Nicolaasfeest. En om alle stieke me verering tegen te gaan stond het bestuur van Amsterdam niet langer toe dat Sint-Nicolaaspop- pen werden gebakken en ver kocht. Het argument was bijbels: ‘Gij zult u geen gesneden beeld noch enige gelijkenis maken, van het geen boven in den hemel is, noch van hetgeen in de wateren onder de aarde is. Gij zult u voor die niet buigen, noch hen dienen, want Ik de Heere uw God, ben een ijverig God, Die de misdaad der vaderen bezoek aan de kinde ren, aan het defde, en aan het vierde lid dergenen, die Mij ha ten' (Exodus 20: 4 en 5). Het vervolg schreef geschiedenis. Een volksopstand dwong de stads bestuurders Nicolaas weer in ge nade aan te nemen. Vanwege de door het vernoemde besluit ge kwetste doelgroep wordt dit op- Postbestellers zijn aan de Stationsstraat bezig met het verde len van de post. (Foto: PTT Post). 7 chauffeurs, ervoor dat alle post- geboortekaarten en huwelijksaan- i wor- kondigingen, onder toelichting den bezorgd. Tijdens de komende aan het loket van het postkantoor geven en deze niet in de ’brievenbus te deponeren. Aan de zakelijke klanten advi seert PTT Post de corresponden tie en pakketten aan de business- balie van het sorteercentrum af te geven. De businessbalie is gesitu eerd aan de achterzijde van het sorteercentrum. Men hoeft hier niet te wachten en er is parkeer ruimte genoeg. Het bedrijfsleven moet zo min aard goed worden gepland anders mogelijk last hebben van de enor me drukte die in deze periode bij PTT Post heerst, is de opvatting •van manager Postverkeer A.C. Pronk. ‘Wij zullen dan ook probe ren om onze slogan ’Vandaag ge post en morgen bezorgd’ ook tij dens de kerstperiode zoveel moge lijk waar te maken'. De Waddinxveense manager, zijn groepsleiders en alle postbestel lers zijn er klaar voor. kondigingen, onder toelichting stukken op de juiste adressen kerstperiode wordt het vaste per-_ af_te soneel ondersteunt door een aan- tal deeltijdwerk(st)ers. Vaak zijn dat scholieren of stu denten die ook op zaterdag al dit werk voor PTT Post verrichten. Ook wordt wel een beroep gedaan op uitzendkrachten als blijkt dat de aanvoer dusdanig groot is dat ook met de deeltijdwerkers alle post niet verwerkt kan worden. In de vroege ochtend moet dit uiter- V. I' G ggg

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 1