De zin van het Wad in 7 veen iHoera-auto' voor geslaagden Eerste exemplaar uit gereikt Wethouder opent tweede Kerstmarkt on zin hoek' Tsjechen liepen stage bij TOOS I Zaterdag 11 december in Bomenwijk Kerstfeest met Platte landsvrouwen Storing kabel-tv Fakkelwacht bij stations van Amnesty EO-opname in Gouda Een muzikale adventsdienst Maranatha- dienst Gouda lezers schrijven /llgemeen Psychologisch Puro BN. Kerstviering van I eger des Heils voor bejaarden Pagina 23 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 Praktijk in Capelle a/d Ussel en Waddinxveen. Voor afspraak bellen: 010-4582411 Ml Onderzoek en advies kinderen vanaf 8 jaar (o.a. leerproblemen; dyslexie; keuze vervolgschool; pakket- of beroepskeuze) f395,- Keuze 1 Doel boek Emotioneel Traditioneel Hedendaags Niet uniek 73E O I T eerste exemplaar van ‘Bouwen in de Randstad'. (Foto: Sjaak Noteboom}. I o o Bouwbedrijf (AVBB) in het Bouwvoorlichtingscentrum (oud)leerlingen en dat wc ze met een gerust hart alleen de weg op sturen. Het is pure nazorg', aldus Henk van Erk en John Mimpen. In mijn artikelen heb ik gepro beerd de ontwikkeling van Wad dinxveen te plaatsen binnen het algehele beeld van de Europese 'I Waddinxvener ing. H.P. Barth ontvangt als landelijk voorzitter van het Algemeen Verbond t aan de Staringlaan in Waddinxveen het ringlaan in Waddinxveen het eer ste exemplaar van het magazine ‘Bouwen in de Randstad' officieel in ontvangst genomen. Viermaal per jaar zal 'Bouwen in de Randstad' bij ontwerpende en I GOUDA - Zondagavond 12 cember om zes uur Het koor heeft haar faam vooral te daken aan het optreden in de Doelen-concerten, die jaarlijks via radio en televisie worden uitge zonden. Tegenwoordig treden zij in de tijd rond Kerst vaak op in Dordrecht, waar ze samen met an dere koren, Christmas-carols in de Songs of Praise ten gehore bren gen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zondagavond 12 december om half zeven zal door de Baptisten gemeente in de Bonifatiuskerk in Alphen aan den Rijn een wel heel unieke adventsdienst worden ge houden, waarin wordt voorgegaan door ds. H.G. Koekkoek. De Baptistengemeente verwacht zoveel belangstellenden dat er is uitgeweken naar de grote Bonifa- ciuskerk aan de Paradijslaan. Be kende muzikanten zullen in deze dienst laten horen dat zij hun mu zikale reputatie weten te verstaan. Allereerst zullen daar de koorle den van het christelijk gemengd koor Song of Praise uit Rotter dam hun liederen ten gehore brengen. Dit koor dat tot 1991 geleid werd door de - inmiddels overleden - dirigent Arie Pronk staat tegenwoordig onder de be-, zielende leiding van Jelte Veenho ven. Alsof dit koor alleen nog niet ge noeg is treden in de adventsdienst ook de Gebroeders Brouwer op. Zij brengen, nu al bijna 25 jaar lang, op hun trompetten geestelij ke en licht klassieke muziek ten gehore. Henk Brouwer, die les geeft op de muziekschool, zal sa men met Rende Brouwer, die de muziek zelf ook produceert in de ze Adventsdienst, de trompet op hun unieke wijze gaan bespelen. de- is er in de evangelische gemeente Parousia in de Calvijn-MAVO aan de Win terdijk in Gouda een maranatha- dienst met als thema 'Christus, onze komende koning'. Het gos pelkoor De Rovenians uit Mij drecht, bestaande uit zo’n 40 en thousiaste mensen, werkt aan de ze dienst mee met prachtige Prai- se-muziek en zang. De prediking zal verzorgd worden door Theo Niemeyer, directeur van Het Zoeklicht. Na afloop is er gele genheid onder het genot van een kopje koffie na te praten. WADDINXVEEN - Een groot aantal leden van de werkgroep Waddinxveen van Amnesty Inter national houdt vrijdagmiddag 10 december om 16.00 uur op het Koningin Wilhelminpaplein een fakkelwacht. Daar worden ook stencils uitgereikt aan voorbijgan gers. Na een half uur zal de groep in tweeën gesplitst worden en naar beide NS-stations lopen. Eén groep zal de weg via de Juliana van Stolberglaan en de Passage nemen en de andere groep zal via de Koningin Wilhelminasingel, Luifelbaan en Staringlaan rich ting station Waddinxveen-Noord lopen. Op de uit te reiken formulieren wordt aandacht besteed aan de dag van de rechten van de mens en de actie waar de werkgroep zich in deze periode mee bezig houdt, alsmede een oproep tot het actief lid worden van de werk groep van Amnesty International. De wagen, voorzien van de tekst 'Hoera, ik ben geslaagd', is zater dag 11 december te zien tijdens de Kerstmarkt in de Bomenwijk. De autorijscholen Succes - Mim pen en Henk van Erk loten hier uit nieuwe aanmedlingen tijdens de Kerstmarkt per rijschool één gratis rijopleiding. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te I buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN - In het hele land viert het Leger des Heils ie der jaar het Kerstfeest samen met de bejaarden. Dit jaar wordt er met deze traditie ook in Waddinx veen een begin gemaakt. Het feest zal worden gehouden in Het Nieuwe Trefpunt (Stations straat) op donderdagmiddag 23 december van 14.00 tot 17.00 uur. Verschillende afdelingen van het Leger des Heils zullen aan dit feest hun medewerking verlenen, zoals muziek, zang en nog veel meer. Ook zal er veel samenzang zijn en aan een natje en een droog op zijn tijd zal het zeker niet ont breken. De kaarten voor dit feest kan men (natuurlijk gratis) afhalen op dins dagmorgen 14 december van 9.00 .uur tot 12.00 uur in Het Nieuwe Trefpunt. Wanneer men die dag echt niet kan of door omstandig heden niet zelf kan komen, kan zijn of haar kaarten ook telefo nisch reserveren op maandag 13 december overdag op tel. 079-214608. GOUDA - De Evangelische Om roep (EO) maakt op woensdag 15 december in Gouda een tv-opna- me van een grootse koor- en sa menzangavond. De Kerstzang- avond wordt gehouden in de St. Janskerk (Achter de Kerk) en be gint om 20.00 uur. In verband met de tv-opname worden belang stellenden verzocht om 19.45 uur aanwezig te zijn. Muzikale medewerking wordt verleend door een 600 stemmen- tellend koor bestaande uit: het Hervormd Gemengd Koor 'De Lofzang' uit Gouda, het Regio naal Mannenkoor Schoonhoven, het Christelijk Jongerenkoor Joy uit Benschop, het Christelijk Jon gerenkoor 'Deum Fidentes' uit Polsbroek, het Christelijk Kinder koor 'Met Blijde Klanken' uit Gouda, het Christelijk Kinder koor 'De Zangvogeltjes' uit Pols broek, het Christelijk Kinderkoor ‘De Jonge Lofstem' uit Benschop, de Christelijk Gemengde Zang en Oratorium Vereniging ‘Eensge zindheid' uit Oud Alblas en het Christelijk Mannenkoor Slie- drecht onder leiding van André van Vliet. Verdere werken mee: Collegium Voci onder leiding van Yvonne Keizer, Anke Andersom op harp, Jan van der Velde en Ron Most- ard op trompet. Martin Zonnen- berg zal het orgel van de St. Jans kerk bespelen. EO-voorzitter ds. A. van der Veer verzorgt de ope ning en sluiting van deze avond. De toegang is vrij. De tweede Kerstmarkt op de lep- laan is een initiatief van de winke liers- en ontspanningsvereniging WADDINXVEEN - Waddinxve ner ing. Hans Barth, landelijk voorzitter van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB), heeft vorige week dinsdagavond in de Stichting Bouwvoorlichtingscen trum Midden-Holland aan de Sta- WADDINXVEEN - Vorige week donderdagavond 2 december is de ontvangst van radio- en tv-signa- len in Waddinxveen enkele uren gestoord geweest. Dit was het ge volg van een defecte voeding in een trajectversterker in het net van Alphen aan den Rijn. Enkele stations waren overigens wel te ontvangen, omdat die niet uit Al phen aan den Rijn worden door gestraald, maar door het plaatse lijke CAl-bedrijf worden doorge geven. Er wordt inmiddels ge werkt aan de installatie van een nood-ontvangst, zodat te allen tij de de tv-zenders Nederland I, 2 en 3 kunnen worden doorgegeven. Na het verschijnen van mijn boek 'Wad in ’t veen' dreigde op haar eerste lezingavond de Vereniging Historisch Genootschap Waddinx veen in een discussie betrokken te raken, waar zij part noch deel aan had. Evenals ikzelf trouwens op dat moment, omdat de betrokken journalist Bert J. Woudenberg niet de moeite had genomen zijn artikel over mijn boek aan mij op te sturen. Laat staan mij om com mentaar te vragen. Waar bijvoor beeld tijdens de presentatie van het boek aan het gemeentebestuur alle gelegenheid voor was ge weest. Dat het Historisch Genootschap Waddinxveen op de door haar ge organiseerde avond geen behoefte had aan een soort volksgericht te gen haar gastspreker, lijkt me te recht. Wanneer daar bij dit Weekblad voor Waddinxveen be hoefte aan zou bestaan, had zij dit zelf moeten organiseren. Niet dat ik bang was voor zo’n confrontatie, of iets tc verbergen zou hebben. Ik dacht in mijn le zingen en artikelen vrij open te zijn over mijn benadering van ge schiedenis. Daarover wil ik best in discussie g’aan. Maar dan wel op een door mij tc bcp'alcn plaats en tijd en niet over de rug van ande ren. En bovendien op basis van iets meer, dan wat uit de lucht ge grepen suggestieve kreten. Zowel in mijn voorwoord, als bij de presentatie heb ik vermeld, dat het nooit de bedoeling is geweest een soort standaardwerk over 'De geschiedenis van Waddinxveen' te schrijven. Wat begonnen is als een paar artikelen in de Goudse Post Regio, is dankzij de reacties van de lezers uitgcgrocid tot het geen in dit boek nu gebundeld is. Korte, vlot leesbare verhalen, die aan de geïnteresseerde lezer een beeld willen geven van de vroege geschiedenis van deze streek langs de Gouwe. Zonder de bij een dissertatie gebruikelijke twin tig voetnoten per pagina. Die voor de gemiddelde lezer toch volsla gen zinloos zijn, omdaj het me rendeel van de geciteerde publi- katies alleen in gespecialiseerde bibliotheken zijn in te zien. Daarom heb ik in de ’bronnen en verder aanbevolen literatuur’ vol staan met hetgeen voor de lezer via de openbare bibliotheek en de bockhandel verkrijgbaar is. Er is bij het samenstellen van het boek bewust voor gekozen de oorspron kelijke opzet van de artikelen te handhaven. De ruim 300 Wad- dinxveners, die spontaan inteken den op mijn boek, wisten dus van tevoren wat ze kregen en blijk baar voorzag ’Wad in ’t veen’ in een behoefte. Het journalistieke optreden en de manier van schrijven van Bert J. Woudenberg laat ik overigens graag aan het oordeel van de le zers over. Ernstiger vind ik de naar mijn gevoel absurde emotio nele ondertoon van zijn artikel. Waarin hij als zelfbenoemde des kundige oproept tot een soort kruistocht tegen mijn boek, om dat daarin blijkbaar het voorva derlijk erfdeel zou zijn misbruikt. In zijn geloofsijver meent hij de volgens hem blijkbaar te goedge lovige bevolking van Waddinx veen tegen zichzelf in bescher ming te moeten nemen, door hen ernstig af te raden het boek te le zen en zelf een oordeel te vormen. Ik dacht dat de middeleeuwen al een tijdje achter de rug waren. In zijn artikel gaat hij geheel voorbij aan het feit, dat de laatste jaren ook in de streekgeschiedenis de tijd niet stil gestaan heeft en andere opvattingen hun weg vin den. In de traditionele opvatting wordt de geschiedenis van een dorp als iets unieks gezien, waarbij invloe den van buitenaf zoveel mogelijk worden geweerd. Het probleem bij deze benadering is, dat vanwe ge de schaarse plaatselijke bron nen het verhaal in losse fragmen ten uiteen valt en de geschiedenis verwordt tot een aantal leuke anecdotes. Een vrijwel onvermijdelijk gevolg daarvan is tevens, dat bronnen uit hun verband worden gelicht en aanleiding geven tot allerlei my thevorming. Het worden onderde len van het collectieve ’zelfbeeld’ van een streek of dorp, dat blijk baar iets unieks moet hebben. Waddinxveners tegen Zevenhui zenaren en gezamenlijk tegen Gouda. Ook het traditionele ge- schiedenisonderwerp was daar een generatie geleden nog in hoge ma te mee behept. In mijn artikelen ben ik uitgegaan van de samenhang tussen dingen en is de ontwikkeling van Wad dinxveen in een groter verband geplaatst. Dat sluit aan bij heden daagse inzichten, waarin dankzij de Europese eenwording ge- schiedwetenschappers zich be- De Waddinxveense rijschoolhouders Henk van Erk (links) en John Mimpen bij hun Hoera-au- to, de Volkswagen Polo Prego van Henny van Schaik van automobielbedrijf Van Beynum Wad dinxveen BV aan de Brederolaan in Waddinxveen-Noord. (Foto: Sjaak Note boom). WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert dinsdagavond 14 december om acht uur Kerstfeest in de re creatiezaal van Huize Souburgh (Prins Bernhardlaan). Het pro gramma is als volgt. Opening door voorzitter mevrouw N. Hoi- tink-de Jong. Optreden van het koor. Kerstvertelling door me vrouw A. Stuiver, gevolgd door een muzikaal intermezzo (dit is een accordeonspel door leerlingen van het centrum voor kunstzinni ge vorming Kreater). Pauze. Kerstvertelling door mevrouw L. Rijnbeek. Optreden van het koor. Pauze, waarbij gelegenheid is om gelijk een praatje te maken. Ou- dejaarsgedicht van mevrouw A. Stuiver. Sluiting om 22.45 uur. Het koor wordt muzikaal op de piano bijgestaan door mevrouw A. Lith. Verder is er ook een muzi kale omlijsting door de fluitistes Marianne Wekking en Marielle Straub. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense rijschoolhouders Henk van Erk (Vijverlaan) en John Mimpen (Oranjelaan) hebben sa men met Henny van Schaik van VW-autodealer Van Beynum (Brederolaan) een 'Hoera-auto' in gebruik genomen. Per 1 januari van het komend jaar krijgen alle rijexamenkandidaten die zijn ge slaagd de wagen gratis een dagje mee. De ‘Hoera-auto' is een samenwer kingsproject van de drie onderne mers en biedt de kersvers geslaag- geschiedcnis, zoals wij dit de af gelopen jaren hebben leren ken nen. Waddinxveen is daarip niet uniek, maar welke plaats is dat wel. Ik heb daarbij mijn eigen keuze uit de beschikbare bronnen ge maakt. Mede ook, omdat die el kaar soms grondig tegenspreken. Dat ik door die keuze soms van mening verschil met bepaalde au teurs, is mijn goed recht. Zo ben ik er niet van overtuigd, dat de plaats van de oude dorpskern in Bloemendaal exact bekend is. En zolang concreet archeologisch be wijsmateriaal ontbreekt, zullen velen die mening met mij delen. Dat men er vroeger bij de spelling van namen soms een potje van maakte, kan mij moeilijk verwe ten worden. Om achteraf corrige ren van de geschiedenis te vermij den, heb ik steeds de spelling van de bron aangehouden. Voor illustratiemateriaal, dat jon ger is dan 100 jaar, zijn steeds originelen gebruikt en is, voor zo ver bekend, steeds de bron ver meld. Dat andere publikaties voor een deel uit dezelfde bron geput hebben is best mogelijk. Alhoewel ik dit nog niet heb kunnen consta teren. Maar ik moet bekennen, niet iedere heruitgave van oude ansichten te hebben gecontro leerd. En wanneer dit het val zou zijn, so what. Dat de naam Waddinxveen af komstig zou zijn van een meneer Wadding, is best mogelijk. Net zo goed als dat Gouda vernoemd kan zijn naar een meneer Goud en Zoetermeer naar mevrouw Zoet. Het probleem met dergelijkc cir- kelredenaties is, dat ze alleen maar meer vragen oproepen. Want wat zou die meneer Wad ding, met zijn niet-Hollandse naam, dan hier gedaan moeten hebben om een dorp naar hem vernoemd te krijgen? Dat de eerste kerk aan de Dorp straat tweebeukig geweest zou zijn, is voor mij nieuw. Want voor zover mij bekend, dateert de eer ste beschrijving van eeuwen later en daarin is sprake van een drie- beukige kerk. Hetgeen overigens in die tijd gebruikelijk was. Ik zou dan ook graag vernemen, waar dit op gebaseerd is. Hetzelfde geldt voor het feit, dat de stenen toren bij die kerk al uit de middeleeuwen zou dateren. Want daarmee zou Waddinxveen een aantal eeuwen vooruitlopen op plaatsen als Gouda. En wan neer de bekroning eveneens uit de middeleeuwen zou dateren, was hier sprake van een kunsthisto risch unicum. Ons land heeft in de 17e en 18e eeuw de facto een staatskerk ge kend. Zonder dat dit overigens op typisch Hollandse manier ooit concreet zo is genoemd. Aan die periode danken we nog de talloze schuilkerken, die er moesten uit zien als een woonhuis, maar waar van iedereen wist waar ze voor dienden. Volgens hetzelfde principe moest de Remonstrantse Kerk in Wad dinxveen kleiner blijven dan de toenmalige ’bevoorrechte’ Gere formeerde Kerk en met pannen in plaats van met leien gedekt. Volgens mij bekende informatie, is het Hubertsvcrlaat in 1962 ge dempt bij een opknapbeurt van de Gouweoevcr daar ter plaatse. Dat de door mij getekende schets matige plattegrond van de Zuid- plaspolder een kopie zou zijn van een kaart uit 1850, lijkt mij een belediging voor de toenmalige kaartmakers. Die hebben echt be ter verdiend. Evenals de sugges tie, dat er in al die jaren maar één schrijver geweest zou zijn over de drooglegging van die polder. Iedereen die een keer een molen bezocht heeft, weet dat die din gen een behoorlijk lawaai kunnen maken. Zeker wanneer met stam pers brokken steen fijngestampt moeten worden. Er is niet veel veel fantasie voor nodig om te be denken, hoeveel herrie een groot aantal molens vlak bij elkaar kun nen maken. Ik kan me voorstellen, dat de toenmalige Waddinxveners maar wat blij waren om die dingen te slopen en te vervangen door stoommachines. Alhoewel het voor het dorpsaanzicht natuurlijk jammer is, dat er niet een paar bewaard zijn gebleven. Door mijn krantenartikelen te bundelen heb ik voorzien in de behoefte van een groot aantal Waddinxveners. Die daar, gezien de reacties, alleszins tevreden mee zijn. Bert J. Woudenberg be hoort daar blijkbaar niet bij. Dat is zijn goed recht. En gezien de vele, door hem aangeprezen publi caties, vraag ik me af waar hij zich druk over maakt. JAN DEN OUDEN, Crabethstraat 19-21, Gouda (Naschrift redactie: Deze schrif telijke reactie van Jan den Ou den, schrijver van het boek ‘Wad in 't veen', ontvingen wij per tele fax op maandagmiddag 6 decem ber. Inhoudelijk zullen wij er nog op reageren, maar wij hebben de publikatie van deze brief niet on nodig willen ophouden. Wat het boek van de Goudse BvA-BNA- architect in ernstige mate blijft ontsieren - en daar gaat hij to taal aan voorbij - is de enorme hoeveelheid plagiaat (letterlijk overgeschreven teksten en afbeel dingen). grove slordigheden en daardoor volledig gebrek aan ori ginaliteit in het door hem samen gestelde boek, dat de hoge prijs dan ook niet waard is. Bovendien heeft hij voor ons onvoldoende aannemelijk gemaakt waarom zijn zogenaamde inzichten de be staande (soms van wetenschappe lijk niveau) naar het rijk der fa belen zouden kunnen doen verwij zen. Door deze onzorgvuldige wij ze van werken - waar de geschie- denisbeoefening geen recht mee wordt gedaan - heeft Jan den Ou den zichzelf een brevet van onver mogen opgeplakt, waardoor de serieuze lokale en regionale ge schiedschrijving volgens ons nim mer door mag worden geken merkt). WADDINXVEEN - Zaterdag 11 december wordt er in de Bo menwijk de tweede Kerstmarkt gehouden. De opening ervan is in handen van wethouder J. Neele (PCW). ‘de Sniep'. Het openluchtgebeu- ren, vorig jaar geopend door Wad- dinxveens burgemeester C.M. van der Linden, wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens de Kerstmarkt zal om 11.15 en om 14.30 uur een optre den worden verzorgd door de Waddinxvener Sander Grimmeli- us. Om 13.30 uur zal de muziek afdeling van het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater (Kerkstraat) een uitvoering geven. Verder zal er op de markt ook een Kerststal aanwezig zijn. Voor de tweede editie van de Kerstmarkt in de Sniep hebben zich weer enkele tientallen onder nemers aangemeld. Zij zullen vol gens de organiserende winkeliers- en ontspanningsvereniging ‘de Sniep' weer bijdragen een het wust zijn geworden van het werk van collega’s in andere landen. Terwijl dankzij de stads- en dorpsarcheologie de afgelopen ja ren heel wat zogenoemde harde feiten en nationalistische heilige huisjes onderuit zijn gegaan. De moderne opvatting gaat uit van een grote culturele homogeni teit in het verleden, ook in Euro pees verband. Waardoor in soort gelijke situaties vrijwel identieke ontwikkelingen verwacht mogen worden. Tenzij er harde bewijzen zijn voor het tegendeel. Het onvermijdelijke gevolg daar van is, dat allerlei zogenoemd uniek materiaal achteraf niets uit zonderlijks blijkt te zijn. Alsme de, dat de redenatie en bewijsvoe ring omgedraaid wordt. Wanneer overal in Europa in de nabijheid van Romeinse forten grote burgerlijke nederzettingen zijn geweest, mag je er vanuit gaan dat dit op soortgelijke wijze ook tussen de Oude Rijn en de Hollandsche Ussel het geval is geweest. Tenzij er concreet bewijs is, dat in de forten in Alphen aan den Rijn en Zwammerdam uit sluitend celibatair levende jonge lingen gelegerd waren, die uitslui tend vanuit Valkenburg aange voerd legervoedsel gebruikten. Dat die dorpen nog niet gevonden zijn, is niet relevant en hooguit een aansporing om daar nu eens systematisch naar tc gaan zoeken. De onmacht van de Frankische en Engelse koningen, om greep te krijgen op de bevolking in de moerassige kustgebieden, is al in de middeleeuwen in die landen uitvoerig beschreven. Zelfs Wil lem de Normandiör heeft na de verovering van Engeland hier gro te moeite mee gehad. Een aantal van dit soort conflicten leeft in de plaatselijke legenden nog steeds voort (tot grote vreugde van de plaatselijkc middenstand). De weinige uit die tijd bewaard ge bleven Hollandse bronnen geven geen aanleiding hier een afwijken de situatie te verwachten. Van een aantal Hollandse graven is bekend, dat zij langdurig in het buitenland vertoefd hebben. Op kruistocht, of aan het hof van Franse, Engelse of Duitse konin gen. Of gewoon, omdat hun moe der, of hun echtgenote daar van daan kwam. Graaf Willem I, die later bekend geworden is door zijn waterstaat kundige werken, is opgegroeid in Engeland en Schotland. Waar men op dat moment onder leiding van Italiaanse ingenieurs druk be zig was de veengebieden te ont ginnen. Al in de 13e eeuw werden door Duitse bisschoppen in Noord- Duitsland en langs de Oostzee Hollanders geronseld, om de veengebieden daar te ontginnen. Ook nu nog vind je langs de Elbe en de Wezer landschappen, die zo van een 17e eeuws Hollands schil derij zijn weggelopen. Zowel in Engeland als in Duits land zijn die gebieden al in de vo rige uitgebreid wetenschappelijk beschreven en is ook veel meer historisch materiaal bewaard ge bleven. Hetzelfde geldt voor de houten middeleeuwse dorpen en steden in Polen en Rusland. De resultaten van de opgravingen in Hollandse steden en dorpen ge ven aan, dat de verschillen met het buitenland marginaal waren. Een gevolg van deze benadering van geschiedenis is, dat het wei nig ruimte biedt voor zogenoemd unieke gebeurtenissen. De ontgin ning van Waddinxveen was er één van de honderden dorpen, die toen in Holland ontstaan zijn. En van de duizenden in heel Europa. Eveneens dat in de eeuwen daarna tientallen dorpen als gevolg van wateroverlast en vervening in de problemen zijn gekomen. Het nieuwe landsbestuur aan het eind van de 15e eeuw is zo ongeveer bedolven onder petities voor be lastingvermindering. Ook van het ontduiken van tollen en de wederwaardigheden rond een sluisje met een overtoom, vind je talrijke voorbeelden. En zovoorts. Opmerkelijk daarbij is, dat je in al die publikaties, ook in buiten landse, vaak vrijwel dezelfde his torische anecdotes tegenkomt. Dat soort verhalen vormde toen blijkbaar een soort gemeenschap pelijk erfgoed. In dat opzicht heb ik een gezond wantrouwen tegen het materiaal, waaruit al genera ties lang in publicaties over Wad dinxveen geput wordt. Dat doet overigens niets af van de praktische waarde van dit soort ’bronnen’. Ze zijn de jus van de geschiedenis en brengen deze tot leven. Zelfs wanneer de exacte bewoordingen van elders ’geleend’ zijn. Bij het samenstellen van een krant of op de televisie gebeurt trouwens in principe niets anders. Maar laten we ophouden ze tot uniek Waddinxveens erfgoed te verklaren. producerende bouwers binnen val len. Boordevol nieuws over het randstedelijke bouwgebeuren, produktnieuws en berichten over ons onafhankelijke’centrum met haar permanente expositie, pu blieksvoorlichting en cursussen. succes van dit jaarlijkse evene ment. Naast de dertien eigen leden, en kele particulieren en een 16-tal bedrijven zullen er ook door di verse organisaties stands worden bemand, zoals Wereld Natuur Fonds, Stichting Goed Werk, In wendige Zendings Bond, St. Vic- torkerk, De Gouwebloem, WSE- voetbal, Veilig Verkeer Neder land, Politie, Vereniging tot Be scherming van het Ongeboren Kind, Stichting Thuiszorg, Kan kerbestrijding, Greenpeace, NCRV en EHBO. den voor het rijexamen de moge-, lijkheid het geleerde in praktijk te brengen, zodat zij direct ervaring opdoen. Voor dit doel heeft Van Beynum Waddinxveen BV een spiksplinternieuwe Volkswagen Polo Prego ingezet. Het beschikbaar stellen van een auto wordt door sommigen gezien als een publiciteitsstunt van de rijscholen, maar dat is echter niet het uitgangspunt geweest. 'Wij la ten zien dat we het volstrekt ver trouwen hebben in onze WADDINXVEEN - Vijftien Tsjechische docenten zijn op sta ge geweest bij de afdeling jazz van TOOS-gymnastiek. De leer krachten van de Association of All Sports (één van de gymnas- tiekbonden in Tsjechië) bezoch ten Nederland in het kader van een door de Tsjechische overheid gesubsidieerd programma. Jazzdans staat in Tsjechië nog in de kinderschoenen, terwijl er in Nederland al vele jaren ervaring is met het doceren van jazzdans. De docenten, alle volwassenen en toptrainers op het gebied van ae robic, ritmische gymnastiek en gymnastiek op muziek, bekeken de methodieken die in Nederland worden gebruikt voor het aanle ren van jazzdansen aan kinderen, tieners en volwassenen. Vorig jaar heeft al één Tsjechi sche docente bij TOOS drie maanden lesgegeven. Zij heeft de contacten met TOOS onderhou den en uitgebreid, hetgeen heeft gefesulteerd dat Ariënne Zwij- nenburg in oktober in Praag aan deze groep heeft les gegeven tij dens een driedaagse cursus. Ari- enne Zwijnenburg verzorgt ook een groot deel van de jazzlessen bij TOOS. Deze cursus kreeg een vervolg in het vierdaagse bezoek aan Nederland. De docenten logeerden bij gastge zinnen van TOOS er. werden tij dens hun bezoek aan Nederland door TOOS-leden begeleid. Tij dens hun bezoek van donderdag tot en met zondag hadden ze een druk programma. Zo hebben ze vele uren in een danszaal gestaan. Ook werd Rotterdam bezocht ■waar de docenten overdag lessen gingen bekijken op de Rotterdam se Dansacademie. Ze bekeken daar de lessen die in de verschil lende studio’s worden gegeven. Hun belangstelling gint er voorna melijk naar uit hoe de Nederland se Jazzdocenten worden opgeleid, ’s Avonds volgden ze nog twee lessen bij de Rotterdamse dans studio’s Ria Plezier en Nous Fio- let. Voorts werd een groot deel van de tijd doorgebracht in de grotere dansstudio’s in Amsterdam. Voor namelijk de bekende dansstudio’s, waar veel buitenlandse docenten worden opgeleid, trokken hun aandacht. Natuurlijk werd er tij dens dit bezoek aan Amsterdam ook nog wat in de stad rondgeke ken. Samen met de jazzgroepen van TOOS en de demonstratiegroepen jazz van Reeuwijk is er een de monstratie in de sportzaal Groens- waard gegeven van verschillende soorten jazzdans. Zo liet de demonstratiegroep van Reeuwijk twee dansen zien, de jeugdselectie van TOOS één dans, de maandagavondgroep van TOOS één dans, de demonstratie groep van TOOS twee dansen en de Tsjechen zelf ook een dans. Tijdens deze demonstratie was een lid van de commissie jazzdans van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond aanwezig die het niveau van de Tsjechen beoor deelde. De Tsjechische docenten en de TOOS-demonstratiegroep hebben verder meegedaan aan de 15e lan delijke Demogyjada in het Con gresgebouw in Den Haag. Ze wer den door de KNGB uitgenodigd een kijkje achter de schermen te nemen om te zien hoe zo’n groot schalig project wordt opgezet. Na de landelijke Demogyjada gin gen de Tsjechten met hun eigen bus naar huis terug reizen met een goede indruk hoe het jazz dansen bij TOOS en in Neder land wordt gegeven. ^yANBEYWJ

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 23