K@RT WEG Rolls-Royce op onbetwiste hoogte Gepantserde Land Rovers voor hulpverleners Audi komt met A8 van aluminium Renault Laguna stil en stabiel ■F f Recycling Klassieke motoren Ford Conservation Award Auto's jaren '60 Bont kan alleen als *t je op je rug groeit! Eerste rij-indruk met opvolger van 21 r TECHNISCHE GEGEVENS: 7 I I I I I I I I J Pagina 21 GK/WvW - WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 REDACTIE: HENRI STOLWIJK Fj Hjr Basismodel Om roest tegen te gaan, wordt bij de produktie van auto's steeds vaker verzinkt plaatstaal gebruikt. Dat geeft wat problemen bij de recycling aan het einde van het autoleven. Zink laat zich namelijk moeilijk van staal scheiden. Autofabrikant Toyota heeft echter een doeltreffende methode ontwikkeld. In een vacuüm oven wordt het plaatstaal verhit. Het zink, dat een lager kookpunt heeft, smelt onder die omstandigheden makkelijk en laat los van het plaatwerk. Inmiddels heeft Toyota deze recyclingmethode in Japan al in gebruik genomen. Liefhebbers van klassieke motorfietsen en brommers kunnen in het weekeinde van 15 en 16 januari hun hart ophalen in het Autotron in Rosmalen. Daar wordt dan voor de veertiende keer de klassieke motoren en brommermarkt gehouden. Naast oude motoren van fameuze merken als Harley Davidson, Indian, Norton, BMW, Solex en Puch wordt een belangrijk deel van de ruimte in beslag genomen door onderdelenstands. Alles, van spruitstuk tot zuigerveer en van koplamp tot versnellingshandel, wordt te koop aangeboden. De motorenmarkt is op zaterdag en zondag open van 9.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijzen zijn 13,50 gulden voor volwassenen en 7,50 gulden voor kinderen tot 12 jaar. Het project 'Levende rivieren' van het Wereld Natuur Fonds heeft, als beste Nederlandse inzending, de Ford Conservation Award gekregen. Het gaat hier om een prijs die sinds 1984 jaarlijks wordt uitgereikt. Hij wordt toegekend aan initiatieven voor het behoud van een stuk natuur of een stuk nationaal cultuurbezit. De uiteindelijke winnaar krijgt een trofee en een cheque van 50.000 dollar. Dit jaar dongen 22 landen naar de eer. Het plan van het WNF beoogt het in natuurlijke staat terugbrengen van de oevers van de Waal, Rijn en Maas. Dat houdt ondermeer in dat uiterwaarden en andere oeverlanden weer bij de loop van de rivieren worden getrokken met het doel de oorspronkelijke flora en fauna weer terug te krijgen. De auto-industrie maakte in de jaren zestig een enorme bloeiperiode mee. In dit decennium is het aantal per jaar geproduceerde auto's bijna verdubbeld. Tevens kwamen er in die jaren ook heel fraai vormgegeven wagens op de markt. Het was de tijd, waarin de auto aanzien en status kreeg. Rob de la Rive Box heeft een boek over de auto's in de jaren zestig uitgebracht. Het is een kijkboek, vol foto's met daarbij alleen korte tekstjes. Rechthoekig ^7^7 1\/T et de Laguna als opvolger van de uit 1986 1V1. daterende 21 hoopt het Franse Renault in de hogere middenklasse weer vaste voet aan de grond te krijgen. Een eerste rij-indruk toont aan, dat de Laguna over kansrijke kaarten beschikt. rganisaties als het Rode Kruis en Artsen VJ Zonder Grenzen maken in het voormalig Joegoslavië gebruik van gepantserde voertuigen. Dat is bittere noodzaak, ter bescherming van de hulpverleners tegen de kogels van bijvoorbeeld sluipschutters. International Transport and Management (I.T.M.) uit Doesburg prepareert Land Rovers voor gebruik in dit oorlogsgebied. Sportieve versie Opgesierd Prijzen Vering "D olls-Royce blijft de onbetwiste keizer onder J-V de automobielen. Dat blijkt uit een rij-impressie met de modellen voor 1994. Exclusiviteit is verzekerd. Slechts weinigen kunnen zich een dergelijke wagen veroorloven. Jaarlijks zet importeur Hessing in ons land circa tien van deze rijdende statussymbolen af. Wereldwijd gaat het op dit moment om zo'n 1.500 stuks. 1 i I A udi start binnenkort met de produktie van £1een auto met een aluminium carrosserie. Het gaat om de A8, die is ontwikkeld op basis van een eerder dit jaar getoond studiemodel, ASF (Audi Space Frame). Het Duitse merk, dat deel uitmaakt verkoop op de Nederlandse markt r-t WO Rolls-Royce Corniche IV. Audi A8 van aluminium gaat in produktie. Veel ruimte en vloeiende lijnen zijn de interieur kenmerken. De Renault Laguna biedt een goed rijgedrag. i een later stadium volgt nog een 2,2 liter diesel. De motoren kennen we al van andere Renaults, zoals de 19 en de Safrane. De huidige generatie krachtbronnen van de Franse producent kenmerkt zich door een relatief hoog kilogrammen, wat zeker zal leiden tot een vermindering van het brandstofverbruik. Het ASF chassis garandeert volgens Audi een hoge mate van veiligheid. Met behulp van de computer zijn de sterkteberekeningen uitgevoerd. Ondanks het lagere gewicht is daardoor toch een betere bescherming bereikt dan ooit met een chassis van staal mogelijk zou zijn geweest. Hoeveel de aluminium Audi moet kosten, is nog niet duidelijk. De fabrikant streeft wel naar een concurrerende prijs. De wagen moet per slot van rekening wel zijn te verkopen. Uiteindelijk wil Audi met aluminium voor een doorbraak zorgen in de automobielbouw. vermogen en een groot koppel. In de Laguna voldoet met name de 2,0 liter aan de hooggespannen Dikke platen pantserstaal beschermen de inzittenden van de Land Rover. 1 Motor: 1998 cc. Vermogen: 83 kW/115 pk. Acceleratie: 10,6 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 200 km/uur. Gem. verbruik: 8,6 ltr/100 km. Gewicht: 1245 kilo. i O Stuur mij meer informatie. Noteer mij als donateur voor f.per jaar. i Naam: 1 Straat: PCPlaats: Stuur deze bon in een gefrankeerde envelop naar Bont voor Dieren. t I ,|fw,147 IH77 CY rv ATA 474 4 4 AA I Moderniteiten gaan aan het oer-Britse merk voorbij. Waar de producenten van meer alledaagse automobielen allang kiezen voor ronde en bolle vormen houdt Rolls-Royce het op rechthoekig. Ook op een centimetertje meer of minder wordt niet gekeken. De Rolls-Royce Silver Spirit III meet nagenoeg 527 centimeter. W7/Z&S kap plaatst Audi een achtcilinder motor met een inhoud van 4,2 liter. Die is gekoppeld aan een automatische versnellingsbak glas getest. Daarbij werden drie kogels, kaliber 7,62 mm, van dichtbij afgeschoten. De ruit, een sandwich van verschillende kunststoffen met een totale dikte van 39 millimeter, doorstond de test glansrijk. "De ruiten monteren we in speciale frames die in een handomdraai zijn te verwisselen”, vertelt Van Benthem. De ruit wordt namelijk ondoorzichtig nadat hij is getroffen. Een uitgebreide standaarduitrusting en veel interieurruimte zijn de sterke punten van de Renault Laguna. Zelfs in het basismodel, de 1.8 RN, zitten luxe zaken als stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling en zonwerend glas. Tegen een meerprijs zijn een airbag voor de bestuurder leverbaar en een anti-blokkeer-systeem op de remmen. Daarmee kan Renault de vergelijking met de meeste concurrenten aan. Het uiterlijk bepaalt het succes van een auto. Dat is bij de Laguna dik voor elkaar. De wagen toont robuust en heeft een opvallende snoet. Uit een enquête, verricht door Renault, is naar voren gekomen dat de koper van een middenklasse auto echter ook steeds meer waarde hecht aan een sfeervol en prettig interieur. De stoelen en de achterbank bieden zeker veel comfort. Renault heeft voor zacht aanvoelende stoffen gekozen. Het dasboard buigt zich sierlijk het interieur in. Het middenstuk vloeit als het ware de console tussen de voerstoelen in. Dat geeft een beschermd gevoel. De achterbank is in twee delen neerklapbaar, waardoor een forse laadruimte ontstaat. Die is vervolgens toegankelijk via een handige vijfde deur, die vanaf bumperhoogte opent. en vierwielaandrijving. Een tweede variant van de A8 zal worden geleverd met een zescilinder motor van 2,8 liter. De ASF-constructie garandeert een zeer grote duurzaamheid. Roesten is er niet bij. Voor AudLisdk: De Bentley's gelden overigens als de sportieve versie. Motor en veerkarakteristiek zijn daarop afgestemd. Het snelste jongetje uit de klas, de Bentley Continental R, accellereert in nog geen zeven seconden uit stilstand tot 100 km/h! Bentley's moeten wel door het leven zonder het boegbeeld, de vliegende dame of, zoals de Engelsen zeggen: the Flying Lady. In alle gevallen voldoen de uitlaatgassen aan de hedendaagse emissienormen. kosten gelet. De hulpverlenende organisaties beschikken immers niet over gigantische budgetten. Een gepantserde Mercedes of BMW, die gauw zeven tot acht ton kost, ligt niet binnen bereik. Een gepantserde Land Rover van I.T.M. komt voor de hulporganisaties op een slordige 150.000 gulden. De bepantsering gaat veel makkelijker met een Land Rover. De Defender 110 heeft een hoekige carrosserie met veel recht plaatwerk. Daarom is de auto relatief simpel van pantserstaal te voorzien. Daarom moesten we een auto kiezen die in de basis al vrij eenvoudige vormen heeft”, verklaart Van Benthem. De gehele carrosserie wordt bepantserd. Zelfs de radiateur krijgt een beschermende plaat. De naden tussen de deuren worden met overlappende stukken staal beschermd. Op de vloer worden Twaron matten gelegd. Deze bieden bescherming bij mijnexplosies. Twaron is een sterke en zeer lichte kunststofvezel, ontwikkeld door Akzo. "De banden hebben een speciale behandeling ondergaan. Ze zijn gevuld met een soort schuim. Zelfs als ze worden getroffen, lopen ze niet leeg. I.T.M. zegt een paar weken nodig te hebben om de Landrover geheel om te bouwen. Dankzij de bepantsering wordt de auto zo'n zevenhonderd kilo zwaarder. Voor en achter moet daarom de vering worden versterkt. oor de kennismaking met de Laguna koos Renault een gebied in Noord-Frankrijk uit. In het heuvelachtige terrein rondom het fraaie Chantilly konden drie versies worden uitgeprobeerd: die met de 1,8, de 2,0 en de 3,0 liter V6 benzinemotoren. In In het fraaie interieur is bepaald niet op een dubbeltje gekeken. Het leer is afkomstig van Scandinavische runderen. Het dashboard is opgesierd met verschillende soorten hout. Welbeschouwd is het dashboard uitermate sober, met de bedieningspook voor de automatische versnelling nog aan het stuur en het knopje voor de ruitewisser op het dashboard. Maar het geheel ademt stijl en traditie en dat is best leuk. De moderne zakenman kan desgewenst tegen bijbetaling een portable computer, een printer, een televisieset met video en een telefoon laten aansluiten. Het benzineverbruik van circa 1 op 7 bij 120 km/h (fabrieksopgave) valt trouwens nog mee voor een motor van een dergelijke cilinderinhoud. Rijden met een Rolls-Royce blijft natuurlijk iets bijzonders, vooral vanwege de enorme uitstraling. Hij stuurt vederlicht en de beresterke motor reageert feilloos op elke beweging van het gaspedaal. gewichtsbesparing ev minstens zo belangrij Hoeveel kilo's de auto iL, minder weegt dankzij het van de Volkswagengroep, wil in het najaar van aluminium is nog niet 1994 met de beginnen. De auto met een aluminium chassis krijgt de type-aanduiding A8. Het gaat om een wagen die is bedoeld voor de topklasse. Onder de Natuurlijk oogt deze gigantische automobiel met zijn rechthoekige vormen heel ouderwets. Hij straalt echter wel klasse uit. Het beroemde beeldje van de vliegende dame op de punt van de motorkap geeft de Rolls iets mystieks. Onder de motorkap van de circa 2.360 kilo wegende Rolls Royces en Bentley's zit altijd een 6,75 liter V8 motor. Die levert afhankelijk van de afstelling tot 450 pk maximum vermogen. Zo kom je dus vlug een blokje om. I.T.M. bouwt de Land Rover, type Defender 110 Hardtop TDi, zelf om. Daarbij wordt sterk op beheersing van Hoe bescherm je de inzittenden van een auto tegen kogels en rondvliegende granaatscherven? "Daarvoor gebruiken we millimeters dik pantserstaal en speciaal pantserglas uit Italië. Het Duitse Beschussamt in München heeft het speciale De Laguna is immers bedoeld als wagen voor het gezin. De praktische zaken, dus ook de bergruimte, moet dan goed voor elkaar zijn. Vanaf half maart is de Renault Laguna leverbaar. Prijzen zijn nog niet bekend. De importeur streeft er evenwel naar het basismodel bij een krappe 37.000 gulden te laten beginnen. Dat een uitstekende geluidsinstallatie noodzaak is, staat in dit geval buiten kijf. Rolls-Royce heeft daarvoor ook gezorgd. Wie echt wil genieten, gaat heerlijk rustig achterin zitten en laat zich rijden. Dat geeft pas echt een rijk gevoel. De Laguna ligt zeer stabiel op de weg. Van overhellen in bochten is nauwelijks sprake. De vering is beslist niet te week, terwijl toch een maximaal comfort wordt geboden. Dat laatste wordt versterkt door de prettige demping van bandengeruis en rijgeluiden. In dit aantal zijn tevens de auto’s meegeteld die onder de merknaam Bentley worden verkocht. Dit merk heet iets minder kostbaar te zijn, hoewel er welbeschouwd nauwelijks verschillen zijn te meten. En de goedkoopste Bentley, de Brooklands, staat nog altijd voor vier ton in de prijslijst. Aan de duurste Rolls, de Touring Limousine, hangt een prijskaartje van ruim 720.000 gulden. De kopers dragen aardig bij aan de bestrijding van het begrotingstekort, want van dit bedrag verdwijnt ongeveer drie ton aan belastinggeld in de staatskassen! Bont is bij de beesten af. Dat jaarlijks meer dan anderhalf miljoen dieren in Nederland sneuvelen omdat mensen handel zien in hun vacht is onacceptabel. De eerste bont- randjes worden hier en daar alweer gesignaleerd! Steun Bont voor Dieren in haar strijd tegen de zinloze roof moord op pelsdieren. Bel of schrijf voor gratis informatie of word donateur. BONT^f Dat kan al voor vijftien gulden per jaar! ^oOR Ox j verwachtingen. Deze levert 115 pk, wat in de praktijk ruim voldoende blijkt om de 1245 kg. zware auto voort te stuwen. Het topmodel met de 3,0 liter V6 is dankzij zijn enorme vermogen van 170 pk bedoeld voor de ultrasportieve rijder. In de Nederlandse verhoudingen is dit allemaal wel wat veel. Aan de 1,8 liter versie met 95 pk mankeert op zichzelf niets, alleen maakt deze krachtbron bij wat hogere snelheden in verhouding tot de 2,0 liter wat veel geluid. De twee liter beschikt dan ook over een extra motorsteun, die trillingen dempt. Het blijkt weer eens, dat dat in de praktijk toch effect heeft. .1. o I™" f‘ o

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 21