Rijnlands Orkest Lof en bewondering PRINCIPES IN PRAKTIJK Sport dreigt opnieuw onbetaalbaar te worden Multifunctionele bedrijfsunits PCW Briljanten echtpaar i Toenemend aantal bezoekers Frans Bos (D66) over de sportwereld Goedgekeurd Geslaagden B-diploma Burgemeester bij D66 in Zevenhuizen Ontmoeting over drempels heen Een ton voor fusie- voorbereiding WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS Pagina 21 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 26 JANUARI 1994 Et^ De komende vier jaren zal er in de gemeente Waddinxveen drastisch bezuinigd moeten worden om financieel gezond te blijven W- p r Negen aanmeldingen voor Waddinxveense Ondernemersprijs ’94 WADDINXVEEN - Tegen het aflopen van de aanmeldingsperio de voor de Waddinxveense On dernemersprijs (dinsdag 1 februa ri) hebben zich inmiddels negen bedrijven aangemeld. Dat laat de gemeentelijke bedrijfscontactman drs. P.A.N. Kooien weten. Inlichtingen sect. PCW, Middelburgseweg 16, tel. 01829 - 2624 I l Budgetfinanciering rhuis n° 6 la j De heer en mevrouw J. Hertog-Vink van de Prins Bernhardlaan zijn deze week 65 jaar ge- de de WINKELTJES OPENBARE VERGADERINGEN Janssen de Jong Plancoórdinatie BV te Eindhoven op kenmale terugkeert, fel aangezet 3 WINKELTJES DAAR WIL J'J NOU ECHF EEN WINKELTJE WIWKELTES HIER WINKELTJES ZUS na een driejarige conservatorium- studie te Parijs. In de Ontmoetingskerk werd zijn Petite Suite Gauloise, een verdeli- ge suite, vertolkt door 9 blazers, 5 dames en 4 heren (2 fagotten, 2 hobo’s, 2 hoorns, 2 klarinetten en 1 dwarsfluit). De rustige Introduction kreeg haar vervolg in een mooi gedra gen aubade, zoals men zich een ochtendhulde moet voorstellen, daar hij ons in werkelijkheid zel den te beurt valt. DEBUGGERS trouwd. (Foto: Sjaak Noteboom). nanciële bijdrage van de gemeen te vast’. ‘En je spreekt een bepaalde ter mijn af, bijvoorbeeld vier jaar. Na twee jaar ga je evalueren, eventu eel enigszins bijstellen en na drie jaar kan je vaststellen of nu na het vierde jaar nog met de subsidië ring wilt doorgaan. Dat geeft zo wel de gesubsidieerde instelling als de gemeente financiële zeker heid1. Nieuwe ondernemers wordt er op gewezen dat Waddinxveen cen traal gelegen is en dat gestreefd wordt naar de aanleg van het NS- station Waddinxveen-Coenecoop. Aan de architectonische vormge ving van de gebouwen zijn bijzon dere eisen gesteld om verzekerd te zijn van de juiste uitstraling en ambiance op het parkachtig aan gelegde Coenecoop. Coenecoop 2 ligt in het westelijke deel van het totale bedrijvenpark' en heeft een bruto oppervlak van ongeveer 24,5 hectare. Hiervan komt ongeveer 16 hectare uitgeef- baar. Het gebied wordt globaal begrensd door de Kanaaldijk, Zui delijke Dwarsweg en spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn. Op het bedrijvenpark Coenecoop 1 staat al een in twee bedrijfshal- WADDINXVEEN - Op het be drijvenpark Coenecoop 2 in Wad- dinxveen-Zuid wordt begonnen met de bouw van multifunctionele bedrijfsunits. Het slaan van de eerste paal daarvoor gebeurt woensdagmiddag 16 februari door wethouder K.W.Th. van Soest (VVD). Het commerciële bedrijfsverza melgebouw omvat 10 units van 190 vierkante meter per eenheid. In het complex kunnen ook kan toorruimten worden gerealiseerd. Met de kozijpplaatsing is hiermee rekening gehouden. Het bouwplan is ontwikkeld door Janssen en De Jong Plancoördina- tie BV in Eindhoven. De verhuur en de verkoop van de units, die drie ton gaan kosten, is in handen van De Pater Makelaardij BV in Waddinxveen en Boskoop. Verrassend klinkt dan het derde deel Ronde de Nuit, dat zeer vlot, zelfs speels met zijn tegenmaten, vertolkt werd. Vooral in deel drie zijn elementen te horen, die als voorlopers beschouwd kunnen worden voor de moderne muziek. Het slot Tambourin heeft een volks karakter. Ook hier vraagt het ritme veel aandacht. Als het programmaboekje meldt, dat deze muziek meteen boeit en toeganke lijk is, dan valt dat eerste direct te beamen, maar dat tweede op zijn minst te betwijfelen. Een melodie valt niet meteen te distilleren, overgangen zijn niet ZEVENHUIZEN - Zondagmid dag 30 januari wordt er om vier uur in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsstraat in Zevenhui zen weer een samenkomst voor kerkdijken en niet-kerkelijken ge houden onder het motto ‘Ontmoe ting over drempels heen'. Tijdens de samenkomst zal J. Seele uit Nieuwerkerk aan den IJssel spreken over het thema ‘Waar woont Jezus eigenlijk'. El- Jakim, het interkerkelijk koor uit Zevenhuizen, verleent vocale me dewerking. De Waddinxveense or ganist Jaap Akkerhuis begeleidt de samenzang. Voor de kinderen is er in een aparte zaal een verhaal en een kinderlied. Er is oppas voor de al lerkleinsten. Voor inlichtingen: tel. 01802-1889. door J.M.W. VERHOEVEN WADDINXVEEN - Vrijdagavond 21 januari gaf de Rijnlandse Orkest Vereniging uit Alphen aan den Rijn haar winterconcert in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde in Waddinxveen. Als so- klarinetdocente aan de Alphense streekmuziekschool en heeft zich gespecialiseerd in de kamermu ziek. Zij is onder andere leerlinge van Emiel Kleijmeer van het Amster damse Sweelinck Conservatori um. In het verleden heeft zij zich een plaats weten te veroveren in ht Nationaal Jeugd Orkest. De grote onbekende was Fransman Theodore Gouvy. Geen Fransman van huis uit, maar Duitser, ook geen componist in de dop, maar een muzikale meester- in-de-rechten. Hij maakte, na geïnspireerd te zijn door de 7e symphonic van Beethoven, op la tere leeftijd van muziek zijn vak WADDINXVEEN - Met voorfinanciering van de voorberei- dingskosten van de fusie in het voortgezet onderwijs in Waddinx veen (Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO, samenwer kingschool voor HAVO-Athe- neum, christelijke scholenge meenschap voor MAVO-VBO De Wadde en de Don Bosco-MAVO in Boskoop) bedragen honderd duizend gulden. B. en W. hebben de Waddinx veense gemeenteraad voorgesteld dit bedrag uit de gemeentekas te halen. Het geld komt als fusie-fa- ciliteiten weer terug van het rijk met ingang van het schooljaar 1994-1995. De nog altijd kwieke bruid werd geboren in Moordrecht en de bruidegom, wiens gezondheid wat te wensen overlaat, in Moerkapel- le. De heer Hertog is altijd ma chinaal houtbewerker van beroep geweest. Nog een kleine week kan iedereen het eigen bedrijf of dat van een ander aanmelden. Voor diegenen die de brochure en het aanmel dingsformulier niet ontvangen hebben, zijn deze in het gemeen tehuis aan te vragen bij de secre taris van de jury, drs. P.A.M. Kooien, op werkdagen bereikbaar onder nummer 01828-24629. De criteria waarop een bedrijf wordt beoordeeld zijn de kwaliteit van het ondernemerschap, de bij drage van de werkgelegenheid en de aandacht voor het milieu. De prijs omvat een oorkonde en een trofee. De jury voor de Waddinxveense Ondernemersprijs, die voor de derde maal zal worden uitgereikt (eerdere winnaars zijn potplanten kwekerij Sjaloom aan de Abra ham Kroesweg en CombiCare BV op het bedrijvenpark Coenecoop) bestaat uit vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland, het Arbeidsbureau Gouda, de on- dernemerskring Industrieel Con tact Waddinxveen (ICW), de On dernemersvereniging Waddinx veen (KNOV), de vakbonden FNV en CNV, de gemeenteraad en het college van Burgemeester en Wethouders. Voorzitter van de jury is CDA-wethouder J.A. Hie- lema. WADDINXVEEN - ‘Een gezonde geest in een gezond lichaam. De oude Romeinen zeiden het al. En nadat het credo bijna twee duizend jaar in onbruik was geraakt, ontdekten enkelen begin deze eeuw opnieuw het belang ervan. Sindsdien bloeien sport en sportwereld. Langzamerhand echter dreigt sport weer de elite- aangelegenheid te worden die het voorheen ook was. We moeten oppassen dat sport niet weer onbetaalbaar wordt. Dit keer niet voor de beoefenaar, maar voor de gemeente'. Dat zegt Frans Bos (47). Hij is kandidaat-gemeenteraadslid voor D66, sportfanaat, ex-voorzitter van de basketbalclub Waddinx veen Flyers, ex-voetballer, gedre ven tennisser en tweemaal finisher in de Rotterdam Marathon. De democraat, van beroep free lance journalist, maakt zich ern- WADDINXVEEN - Vorige week dinsdag 18 januari is er in het Gouwebad ‘de Sniep' weer ge zwommen voor het B-diploma. De Nationale Raad had deze keer mevrouw C. Jonkman als toe- zichthoudster afgevaardigd. De beoordelingscommissie bestond uit Wim van Minnen en Cock Slagter. Alle 19 kandidaatjes die hebben gezwommen, zijn geslaagd. De volgende kinderen kregen hun B- zwemdiploma: Linda Voskamp, Jan van Straalen, Deborah van Bezu, Nicky v.d. Roovaart Jordy Groen, Bennie de Groot, Amanda van Tilburg, Daphne van Kleef, Sander Linssen, Tom van Berkel, Ilse Bontan, Laura Boon, Ferry Boon, Sandra Kemner, Savanna v.d. Zwan, Audrey de Graaff, Sven Bennink, Merijn de Baare en Nienke Hoondert. len ondergebracht Onderhemers- centrum Waddinxveen voor star tende en kleine uitbreidende be drijven. Deze hallen zijn in 1987 en in 1989 neergezet en bieden ruimte aan ongeveer 20 bedrijven. In Waddinxveen zijn eerder com merciële initiatieven geweest voor het realiseren van bedrijfsverza melgebouwen. Eén daarvan (met 14 bedrijfsruimten) kwam van ar chitectenbureau C.R. Baart BV te Rotterdam, aannemingsbedrijf De Langen Van den Berg te Ber gambacht en van De Pater Make laardij BV. Een ander project, ’t Coenepark Waddinxveen, omvatte 14 hoog waardige multifunctionele bedrijs units van achitectenbureau Visser Wijtman te Waddinxveen, Ro din Invest BV en Vlietland Make laardij te Gouda. phonie is, dat Grieg uiteindelijk een i deze symphonie te spelen. Hon- derdveertien jaar heeft men dit verbod gerespecteerd, maar - even merkwaardig - na 114 jaar ge schonden. Ook in het Waddinxveense win terconcert bezondigde het Rijn lands Orkest zich daaraan. Geluk kig maar, want nergens voelde het orkest zich zo als een vis in het water als in dit laatste stuk van de avond. Het Allegro-molto, in volle bezet ting, werd aangevoerd door de vi olen. r mee. Een orkest in zijn element. Het Adagio Espressivo weet een meer ingetogen sfeer, stemming op te roepen om dan over te gaan naar het zeer ritmische Intermez zo, met staccato-achtige streken. Dit deel dwingt ontzag af. Het heeft een duidelijk thema, dat tel- iets extra’s voor de jeugd? Willen we dat? Willen we dat in die om vang? Wat zijn je externe geld bronnen? Als je die vragen beant woord hebt gekregen, stel je de fi- achterkleinkinderen. J. Hertog en J. Hertog-Vink tra den om precies te zijn op 30 janu ari 1929 in het huwelijk. Deze trouwdag gaan ze vieren op zater dag 29 januari tussen drie en ze ven uur in hotel-café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost. ‘Je kunt', aldus Frans Bos, ‘in die methode zo ver gaan, dat je de werkelijke kosten van het sport veld, de sporthal, de accommoda tie die de organisatie gebruikt, doorberekent. Als de vereniging daardoor een contributie van vele honderden guldens per jaar moet heffen, zou je via de bijstand of via een speciaal fonds of iets der gelijks aan de individuele leden een persoonlijke bijdrage kunnen geven'. ‘Dat maakt de mensen bewust wat hun sportbeoefening werkelijk kost. Het leidt bovendien tot mee betalen naar draagkracht. Als ie mand een kostbare opleiding tot profvoetballer of wereldkampioen jeu de boules wil hebben, zal hij eerst zijn eigen portemonne moe ten aanspreken voordat hij (of het opleidingsinstituut) bij de ge meente zijn hand ophoudt. Dat moet het principe zijn'. ‘Dat zijn rigoreuze methoden, dat geef ik toe. Het zou de bestuur ders van verenigingen ertoe moe ten aanzetten goed na te denken over de financiering van hun acti viteit. Want als vanzelfsprekend jaarlijks de hand ophouden voor de ’gebruikelijke’ financiële bij drage kan geen enkele gemeente zich vandaag-de-dag nog veroorlo ven', besluit Frans Bos. door pauken, blaas- en strijkin strumenten. Als dan de trombo nes zich laten horen, zitten we in het vierde en laatste deel van de Finale. Wederom doen alle instrumenten mee, er wordt fars gespeeld, in slaap vallen is er niet bij, bekende thema’s worden herhaald, gelar deerd met stemmingen uit het markante Noorse berglandschap, waar Grieg zijn werk componeer de, dan weer piano, dan weer far- te en dan het slotaccoord. Het orkest weet het. De avond is geslaagd. Een amateurorkest als de Rijnlandse Orkest Vereniging heeft geen try-outavonden. Het moet de eerste keer dus maar ge woon goed gaan. En het is goed gegaan. Een verdiend applaus, staande ovatie voor de program mamakers, dirigent en spelers. Napratend met de eerste celliste van het Haagse jeugdorkest Viot- ta, die als bezoekster aanwezig was, maar meteen naar haar eer ste reactie gevraagd: ‘Het Rijn lands Orkest is tot heel veel in staat. Lof en bewondering'. Bijleveld - beroepsmusicus is. Alhoewel er op vrijdagavond meer activiteiten in Waddinxveen waren, zoals een poëzie-avond in de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade, heeft het het Rijnlands Orkest zeker niet aan belangstel-' ling ontbroken. Integendeel, het aantal bezoekers was hoger dan ooit. Het orkest verdient deze belangstelling, waarschijnlijk meer dan het zelf beseft. Het publiek uitte zijn waardering in een staande ovatie voor dirigent en orkest, die zowel wat programma als spel betreft zich wisten te beperken, een ei genschap waar men een meester aan herkent. Het programma bestond uit de vierdelige Petite Suite Gauloise, opus 90 van Theodore Gouvy, het Klarinetconcert in c-klein, opus 26 van Louis Spohr, een Elegie voor strijkers, opus 105 van Alexander Glazounov. De musici besloten de avond met de Symphonie in c-klein (1863-1864) van Edvard Grieg. Een interessant programma met de onbekende Gouvy, de overbe kende Spohr, de gedurfde Gla zounov en verboden Grieg. De soliste vrijdagavond was de dertiger Ingrid Slangen. Zij is altijd vanzelfsprekend. Heel goed -j- a i..v- luisteren is hier geboden. En dat kon, want het gezelschap-van-ne- gen speelde voortreffelijk. Goed op elkaar ingespeeld, mooi van toon en zeer geïnspireerd. Een prachtige opening van de avond. Het tweede deel voor de pauze was van Louis (in het programma boekje consequent Lois genoemd) Spohr: Klarinetconcert in c-klein, opus 26. De Duitser Spohr was naast dirigent en componist ook een begenadigd violist. Dat hij een klarinetconcert kon schrijven behoeft geen twijfel. De solopartij werd vertolkt door Ingrind Slangen, die gedurfd, ge makkelijk en met een flux de ZEVENHUIZEN - D66 gaat in Zevenhuizen-Moerkapelle praten over gemeentepolitiek. De bijeen komst is vrijdagavond 28 januari om acht uur in het dorpshuis Swanla. Gastspreker is de Bode- graafse D66-burgemeester drs. A.W.M. Brugman. D66 heeft in Zevenhuizen-Moer kapelle (nog) geen zelfstandige af deling. Zij doet hier voor het eerst aan de gemeenteraadsverkie zingen mee. De leden, groeiend in aantal, ressorteren nu nog onder de afdeling Waddinxveen van de democraten. Plannen om zo spoe dig mogelijk als zelfstandige afde ling verder te gaan, zijn in een vergevorderd stadium. D66 Zevenhuizen-Moerkapelle gaat de gemeenteraadsverkiezin gen van woensdag 2 maart in sa men met de Partij van de Arbeid. De gezamenlijke PvdA-D66-lijst hoopt op vier zetels. Op verkiesbare plaatsen staan lijsttrekker Madelon Leewis en Maarten Strijdhorst en namens D66 staan verder Johan Helmer, Evert-Ben van Veen en Jan-Dirk Dorrepaal op de gezamelijke lijst. Tijdens de bijeenkomst van ko mende vrijdagavond stelt burge meester Ad Brugman aspecten van gemeentelijke politiek aan de orde. Er zal ruime gelegenheid zijn daarover te discussiëren en er kan uitgebreid kennis worden ge maakt met de D66-kandidaten voor de gemeenteraad van Zeven huizen-Moerkapelle. sport. heel veel gevallen onevenredig duur te worden. Dat heeft een aantal oorzaken. Veel accommo daties zijn indertijd te ruim (of oneconomisch) opgezet en door de veelheid aan verschillende ont staan', begint de Papaverveld-be- woner zijn visie. ‘Wie dertig jaar geleden aan sport deed voetbalde, of deed hooguit aan turnen of atletiek. Nu kan men kiezen uit tientallen sporten. Van American football tot en met den geïnfecteerd en ze ontlokt de zaalhockey. En al de verenigingen luisteraar de opmerking: ‘Och, v:"— i..— klagen jullie zo?' Als je dat als modatie', gaat de democraat f*“j'- -L- dan zit je wel goed. Tot slot de componist Edvard Grieg, die zijn Noorse afkomst weliswaar nooit verlochend heeft, maar zeer veel westerse invloeden heeft ondergaan, zodat zijn mu- ziek door ons zo gemakkelijk ge- Plaatselijke waardeerd kan worden. Van hem de vierdelige Symphonie in c- klein 1863-1864. Het merkwaardige van deze sym- cómmodaties te komen'. verbod uitgevaardigd heeft, Voetbalclubs Frans Bos: ‘We hebben hier in Waddinxveen drie voetbalclubs: een protestant-christelijke, een rooms-katholieke en een neutrale vereniging. Die clubs hebben alle maal hun eigen velden. Zoveel elftallen, zo rekende men inder tijd op het gemeentehuis, en dus zoveel velden. Maar wel een beet je naar boven afgerond en dat drie keer'. ‘De gemeente zit nu met voetbal- ik vind daf verkeerd omdat het de velden, misschien wel een paar te veel, die bovendien de gemeen- Pauken, koper, alles doet schap veel meer kosten dan ze aan huur opbrengen. En bij elke verhoging van de tarieven met het percentage van de gestegen kos ten, moeten we met z’n allen méér erbij leggen', aldus Frans Bos. Zo gaan de multifunctionele units van het bedrijvenpark Coenecoop 2 er uitzien. PROTESTANTSE COMBINATIE WADDINXVEEN liste trad tijdens dit concert de Alphense klarinettiste Ingrid Slangen op. Het amateursorkest stond onder leiding van de vaste dirigent Michel Havenith, die - evenals de concertmeester Suus bouche haar partij ten gehore gaf. Een begeesterde musicus met een buitengewone technische vaardig heid. Het Rijnlands Orkest weet de laatste jaren trouwens toch zeer goede, jonge solisten aan te trek ken. Zocht men het jaren geleden bij een grootmeester als de hoboïst Han de Vries, nu zijn het vooral jonge en begenadigde pro fessionals of semi-professionals. Spohr begint deel 1 met zacht paukenslagwerk. Het slagwerk neemt in het gehele stuk een be langrijke plaats in en dwingt, dat geldt tijdens de gehele avond, veel respect af. Zelden hoor je een slagwerker, die zijn muziek zo in overeen stemming met het orkest weet te brengen als deze. Naamsvermel dingen in het programmaboekje zou hem ten volle toekomen. Ingrid Slangen weet voortreffelijk naar hoogtepunten toe te werken, waarbij ze de strijkers moeiteloos meesleept. Het was aan te voelen dat het orkest één van zijn hoog tepunten in het tweede deel van Spohrs werk zou bereiken. Het orkest opende daar schitte rend. Hier wist het de rustige stemming en de emotie op het pu bliek over te brengen. Zo spelen is geen muziek maken, maar nieu we muziekschappen. Prachtig. Tot driemaal toe spoorde Ingrid Slangen tijdens het applaus het orkest aan om te gaan staan en zo doende te delen in de haar ge brachte huldiging. Tot driemaal toe oordeelde het Rijnlands Or kest dat de klarinettiste die eer al leen toekwam. Die houding van het orkest was té bescheiden. Na de pauze kwam als eerste de Rus Alexander Glazounov aan de beurt. Dit moet een knipoog van het orkest geweest zijn naar zijn kunstbroeders in de Remonstrant se Kerk aan de Zuidkade. Het speelde namelijk de Elegie voor strijkers, opus 105. In de geschreven literatuur geldt de elegie als een van de, zo niet dé meest lyrische vormen van po ëzie. Als een dichter ooit au séri- eux genomen moet worden, dan is het in zijn elegie. Zeker zo gevoelig ligt dat voor stig zorgen over de dreigende on- het muzikaal uitvoeren van de betaalbaarheid van de sport, klaagzang. De strijkers hebben ‘Sport begint voor gemeenten in zich heel goed van hun taak ge kweten. Het was een klaagzang. Ze wisten een gedempt volume aan te houden, dat uiteindelijk wegstierf in een enkel instrument. Glazounov heeft hierbij niet de de veelheid aan gemakkelijkste weg gekozen door sporten is ’versnippering’ de hoofdpartij aan de bij uitstek - geschikte cello partij te geven, maar de violisten een meer dan evenwaardige plaats toe te delen. Dit stuk geeft een kijkje in de Russische ziel. Deze muziek is nauwelijks door westerse invloe- WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft goedkeuring gehecht aan de vol gende Waddinxveense raadsbe sluiten: - wijziging verordening heffing en invordering hondenbelasting, - wijziging verordening toeristen belasting 1984. - wijziging legesverordening 1993. - wijziging verordening lijkbezor- gingsrechten Waddinxveen 1992. - wijziging verordening marktgel- den 1992. krediet voorbereiding en uitvoe ring groot onderhoud groenvoor zieningen eind 1993 en 1994. - krediet opschonen rechtspositie regelingen. - krediet Ondernemersprijs 1993. - versnelde afschrijving boekwaar den tweetal vervangingsinvesterin gen. - krediet eerste opvang allochtone nieuwkomers in de basisschool leeftijd in opvangklas te Gouda. - voorlopige vaststelling subsidie 1993 Stichting Waddinxveens Welzijnswerk. - verkoop perceel grond met op stal aan Anna van Burenstraat. - krediet realisatie en inrichting technieklokaal samenwerkings school HAVO-Atheneum. - krediet oprichting voetbalefltal voor verstandelijk gehandicapten Be Fair. - krediet voorbereidende werk zaamheden invoering WVG. - krediet vervanging meubilair Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO. - krediet ten behoeve van cursus klantgerichtheid. - vaststelling gemeentebegroting voor 1994 en die van Openbare Werken en Bedrijven, gemeente lijk Grondbedrijf, Gemeenschap pelijk Antenne Systeembedrijf en- van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum. - krediet continuering schuldhulp verlening door Planpraktijk. - aangaan vaste geldleningen in 1994. - aangaan en verstrekken van kas geldleningen in 1994. Frans G. Bos staat op de derde plaats van de D66-kan- didatenlijst. Hij is free-lance journalist en - zoals hij zelj zegt - een ‘sportfanaat'. (Foto, D66). eens uitleggen dat een gemeente van 25.000 inwoners drie verschil lende voetbalclubs heeft. Ze la chen je uit en ze geloven je niet', weet de politiek geïnteresseerde Waddinxvener. ‘Maar komen we op het punt van fusies of het samen bespelen van een sportveldencomplex, dan ra ken we emoties, die overigens vanuit de historie gezien wel be grijpelijk zijn. Die emoties kosten veel, te veel geld. De kunst is dan ook om de financiering zo te rege len, dat de verantwoordelijke be stuurders - dat geldt voor sport, maar in feite ook voor andere wel zijnsinstellingen - zelf tot de con clusie komen dat het eigenlijk op de huidige manier niet meer kan'. Frans Bos: ‘Een bekende methode om uit de hand gelopen subsidies aan te pakken is budgetfinancie ring. Dat kan door dat te baseren op ervaringscijfers. Dat kan, maar IJ. 1 bestuurder niet voldoende aanzet tot nadenken over de eigen taken. Ik zie meer in de methode met meerjarige contracten, zoals in Tilburg al een aantal jaren met succes wordt gehanteerd'. ‘Je gaat met een sportvereniging aan tafel zitten en je stelt vragen. Wat lever je? En voor wie? Wat ‘De oplossing lijkt simpel: drie dragen de deelnemers bij? Doe je clubs die hetzelfde complex be spelen. En misschien liever nog: een fusie van de clubs. Kijk maar naar het buitenlands Ga in Frank rijk, Duitsland of Spanje maar WADDINXVEEN - Deze week vieren J. Hertog (84) en J. Her tog-Vink (84) dat ze 65 jaar gele den zijn getrouwd. Het briljanten paar, dat met plezier woont aan de Prins Bernhardlaan in Wad dinxveen, doet dat men hun 4 kin deren, 16 kleinkinderen en 11 luisteraar de opmerking: ‘Och, willen het liefst hun eigen accom- klagen jullie zo?' Als je dat als modatie', gaat de democraat ver- strijkersgroep kunt overbrengen, der. ‘Tarieven van bijvoorbeeld sport zalen worden sterk beïnvloed door de vergoedingen die gemeenten van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen krijgen en die vergoedingen staan onder druk, "■-----i-ji sportvereningingen zouden veel meer moeten overleg gen en samenwerken om tot een optimaal gebruik van de sportac- 'C

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 21