Dagboek W’veense dominee in Canada Fietsen gestolen Ds. L.S.K. Hoogendoorn heeft bedankt voor Canada Gereformeerde Kerk bij RTW COLOPHON I- MEDISCHE DIENSTEN BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN Pagina 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 I, Woensdag 9 februari 00.00-06.00 uur: Non-stop muziek. 06.00-08.00 uur: Ochtendniveau, met Ferry van Loon Donderdag 10 februari 00.00-06.00 uur: Non-stop muziek. 06.00-08.00 uur: Ochtendniveau met Ferry van Loon. Vrijdag 11 februari 00.00-06.00 uur:Non-stop muziek 06.00-08.00 uur: Ochtendniveau met Ferry van Loon Zaterdag 12 februari 00.00-08.00 uur:Non stop muziek 08.00-10.00 uur Ochtendniveau, met Hildo Göbel Zondag 13 februari 00.00-02.00 uur: In ’t holst van de nacht, met Ed Muller Vrijdag Zondag Zaterdag Gevonden GEVONDEN I EN VERLOREN VOORWERPEN Donderdag Weekblad voor Waddinxveen Maandag f RTW-RADIO A Verloren Ondertrouw: M. Wiesemann en J. Visser, Groens- Groens- GE- GE- Gehuwd: L.A. van der Werf en J.M.M. Kraan; P. van Dodewaard en M.J. Smith. Mededeling: De regeling ‘medische weekeinddienst' is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huis arts op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen be reikbaar. Hoe het de Waddinxveense dominee bij de geëmigreerde Nederlanders en Canadezen is vergaan vertelt hij in zijn lezenswaardige dagboek dat op deze pagina in het Week blad voor Waddinxveen wordt gepubliceerd. Ds. Hoogendoom is sinds 1987 actief in Waddinxveen. 08.00-09.00 uur: Ochtendniveau met Luuk van Dijk 09.00-18.00 uur: Non stop muziek. 18.00-23.00 uur: Nederlands op z’n best, met Frank en Ronald 23.00-00.00 uur: Non-stop muziek. 08.00-09.00 uur: Ochtendniveau met Luuk van Dijk 09.00-00.00 uur: Non-stop muziek 08.00-09.00 uur: Ochtendniveau met Luuk van Dijk 09.00-10.00 uur: Non stop muziek 10.00-12.00 uur: Komisch magazine, met Gert-Frank van der Poel. 12.00-13.00 uur: Twaalfuurtje, met Martin Schlink 13.00-16.00 uur: Non-stop muziek 16.00-18.00 uur: Ron Soul 18.00-19.00 uur: Non-stop muziek 19.00-21.00 uur: The Friday-night Experience met Gert Voogd. 21.00-23.00 uur: Nieuwscafé, lokale en regionale informatie. 23.00-01.00 uur: Dag week, hallo weekend, met Peter Teunisse. 10.00-12.00 uur: Gouden Hits, met Ed Schuurman en Gerben van Kruistum. 12.00-14.00 uur: Het Middelpunt, met Peter Teunisse. 14.00-16.00 uur: Het Middelpunt, met Martin Schlink. 16.00-18.00 uur: Het muziekcentrum, met Luuk van Dijk. 18.00-19.00 uur: News Wave, met Ed Muller. 19.00-22.00 uur: Hitfront Danceable, met Gert Voogd. 22.00-00.00 uur: De avonduren, met Ron Menke. 02.00-09.00 uur: Non-stop muziek. 09.00-12.00 uur: Religieus programma door een der kerken 12.00-14.00 uur: RTW-klassiek, met Ben Evertse. 14.00-16.00 uur: Non-stop muziek. 16.00-18.00 uur: Sportcafé 18.00-19.00 uur: News Wave, met Ed Muller 19.00-22.00 uur: Hitfront Danceable, met Gert Voogd. 22.00-00.00 uur: De Avonduren, met Ron Menke. REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur geen dienst door ds. L.S.K. HOOGENDOORN GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde: 9.30 uur ds. K. Snoey, Oude Bildtzijl 17.00 uur ds. P.A.C. Bongers ROOMS-KATHOLIEKE KERK St Victorkerk, Zuidkade b GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage: 9.30 uur ds. P.M. de Wit, Gou da 16.30 uur ds. L.S.K. Hoogen doom JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE MEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 uur leesdienst 15.00 uur ds. C.A. van Dieren BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfaterkapel, Molenwerf- straat: 10.00 uur ds. H.G. Koekkoek 18.30 uur ds. H.G. Koekkoek Geboren: Maarten Jacob, z.v. J.H. Stoute en E.J.Bürger; Ayse Dudu, d.v. V Candan en A. Candan; Jesse Benjamin, z.v. P. de Pater en C.G. van Leeuwen; Lena Mirella, d.v. M. Gorissen en I. van Gent; Navsheet Kaur, z.v. P.S. Jolly en H.K. Atwal; Manon Sandra, d.v. P.C.J. Louwe en M. Berkhout; Loes, d.v. J. Blom en A.G.M. Schouten, Roderick Nicolaas Jacobus, z.v. G.J. Amme- raal en E.M. de Vogel; Scott Lucas, z.v. R.M.G. Smeets en P.E. de Winter- Eucharistievieringen op zon dag om 9.30 uur en op woens dag om 19.00 uur. Ontmoetingskerk, voorde: Eucharistievieringen op zater dag om 19.00 uur, op zondag om 11.15 uur, op dinsdag om 9.00 uur en op donderdag om 9.00 uur. De hierbij horende werk woordsvormen kennen een aparte vervoe- ging. Daar ben ik van school uit niet in ge traind. Men neemt er geen aanstoot aan als ik You ge bruik. Jongere predikanten doen dat ook vaker. Familie uit Edmonton woont de diensten ook bij. Met hen Ds. L.S.K. Hoogendoorn, eerste predikant van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in Waddinxveen. Zijn kerkgebouw staat aan de Passage (Kruiskerk). (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Om half tien ben ik fris en wel beneden. De zelfgemaakte pruimenjam smaakt voortref felijk! Daarom beleg ik er maar twee boterhammen mee, terwijl ik thuis maar met één volsta. Met mijn gastheer Lawrence Terpsma en zijn vrouw Lucille maak ik nu nader kennis. Hun zoontje Terrence wordt m’n grote vriend. Hij is twee jaar, een halfjaar ouder dan onze Siet- se. Net zo stevig en net zo blond ook. We praten over van alles en nog wat met be trekking tot Neerlandia en omgeving. De plaats zelf is een gehucht. Er staan twee kerken. Eén van de Christi an Reformed Church (ruim 600 zielen), en die van de Ca nadian Reformed Church die mij beroepen heeft (ruim 370 zielen). Verder zijn er twee scholen, WADDINXVEEN - Ds. L.S.K. Hoogendoorn van de Gerefor meerde Kerk (Vrijgemaakt) heeft besloten het beroep naar Canada niet aan te ne men. Hij heeft gemeend te moeten bedanken voor de uit nodiging die de Christian Re formed Churches in het Ca nadese Neerlandia (Alberta) hem had doen toekomen om het predikantschap overzee voort te zetten. Voor het beroep bracht de aan de Peuleyen wonende domi nee een kort bezoek aan Ca nada. De kerkelijke gemeen schap daar had tot dan toe al leen naar cassettebandjes met preken van de Waddinx veense dominee gehoord. Dé grote dag! Twee keren in het Engels preken, en één keer in het Nederlands voor oud- en nieuwimmigranten. ’s Morgens is de tekst Mattheüs 1:1: Geslachtsregister van Je zus Christus, de zoon van Da vid, de zoon van Abraham, en ’s middags 1 Johannes 3:8b: Hiertoe is de Zoon van God geopenbaard, opdat Hij de werken des duivels verbre ken zou. De Engelse uit spraak van de namen in Mat theüs 1 vergde wel de nodige voorbereiding! De orde van dient verschilt niet zoveel met de onze. Net als wij hebben zij de keuze tussen meerdere orden van dienst. Wel hebben zij meer gezangen in hun kerkboek dan wij. Enige moeite heb ik met de aanspraak van God. Bij voorkeur bezigt men in de gebeden Thou en Thy en Thi ne (te vergelijken met ons Gij, dat wij echter alleen in de le naamval kennen). CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN MEENTE Kerkgebouw Dorpstraat: 9.30 uur ds. N. van der Want 17.00 uur ds. N. van der Want Elke woensdagavond: 19.30 uur ds. N. van der Want Vanmorgen ga ik de pastorie bekijken. Tsjonge, dat is een kast van een woning! Alle wo ningen worden in hout opge trokken en soms met sier- pleistersteen afgewerkt. Een grote hal, een keuken met van alles erop en eraan, mas sief eiken, een grote eetka mer, een grote woonkamer, 6 grote slaapkamers, waarvan één met een badkamer en twee met een doucheafdeling, een luxe studeerkamer com pleet met boekenkasten, een veranda in de royale achter tuin, dubbele garage en een behoorlijke voortuin. Waar vind je in Nederland zo’n knots van een pastorie? Ten behoeve van mijn vrouw schiet ik hier heel wat plaat jes. Achter in de achtertuin staat een klein molentje. Het draait ook nog. Ja, je merkt hier aan alles dat nederlan- ders Neerlan- dia uit het bos hebben opgebouwd. Barre tij den zijn dat ge- weest! Nu ligt ons bedje als het ware ge spreid. De kerk is zo’n 200 meter bij de pastorie van daan. De leden wonen in een straal van ongeveer 20 km. in het rond. Dat is naar Canade se begrippen dichtbij. WADDINXVEEN/NEER- LANDIA - Tijdens mijn be zoek aan de Canadian Chris- tan Church in Neerlandia in de Canadese provincie Alber ta, die mij had beroepen, heb ik voor het Weekblad voor Waddinxveen een dagboek bijgehouden. Omdat ik mijn vrouw Thea al had beloofd een dagboek te schrijven vond ik het een fijne vraag van de redactie eveneens mijn belevenissen op papier te zetten. WADDINXVEEN - In Wad dinxveen zijn de volgende fietsen gestolen. Vanaf het Stationsplein verdween een paarse Condor City dames fiets, framenr. 501645; vanaf de Passage is een blauwe Ga zelle herenfiets weggenomen; vanaf de Kerkweg-Oost ver dween een zwarte Gazelle Opoefiets; op de Wingerd wordt een rode damesfiets, merk onbekend, postcode 2742SK226, vermist; vanaf de Peppelhorst verdween een groene Grandsport dames fiets met velgremmen en ver snelling, postcode 2741JB32 en op de Dreef is een wit-roze Opoe kinderfiets, postcode 2743DG31, gestolen. Onbeheerd aangetroffen wer den een grijze Batavus Win ner damesfiets met versnel ling en velgremmen, postcode 2742DA104; een groene Mag neet damesfiets; een witte BMX kindercrossfiets; een blauwe Bato damesfiets en een gele Batavus damesfiets, postcode 2751CC51. Diverse sleutels; zonne bril; Perzische kat; bank biljet van 10,-; veelkleu rig horloge; dameshorloge; bril in koker; oranje dek zeil; zwarte portemonnee met inhoud. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Zuidhonk, Zuidplaslaan 10.00 uur samenkomst onder de grond. Dat heet een basement. Hier is gelegen heid om velen de hand te schudden bij een eerste ken nismaking. Grappig is het mengelmoesje waarin gespro ken wordt: engels, neder- lands, een mix van bei- den, of ook in een of ander Neder lands dialect en in die andere taal, het Fries. ieder voor zich verbonden aan één van de twee kerken. Er is één winkel, de Co-op, een soort ’winkel van Sinkei’, een garage en een technische groothandel. Verder staan er zo’n 30 huizen, waaronder de pastorie. De rest woont bui ten de plaats zelf op grote boerderijen. Er zijn veel var kenshouderijen, graanboeren en enkele melkveehouders. Een ouderling neemt mij ’s middags mee naar de school: de ’Cove- nant’ Canadian Re formed School. Die staat ook even buiten het dorpje. Het schoolsysteem zit wat anders inelkaar dan hier. Je door loopt vanaf je 6e jaar tien klassen, grades geheten. Een volwaardige school telt 12 grades. Met het ouder wor den van de leerlingen hoopt men in Neerlandia over 2 ja- ren als school volgroeid te zijn. Maar hoe hoger de gra des, hoe hoger ook de eigen fi nanciële bijdragen! De staat betaalt de helft van de kosten van een schoolkind. Die be dragen op jaarbasis 3600 Ca nadese dollars (deze dollar schommelde laatst tussen de f 1,45 en f 1,50). De andere helft komt voor rekening van de ouders en andere kerkle den. Er zijn nu 137 leerlin gen. Na grade 10 volgen de leerlin gen hier meestal een schrifte- lij- ke cursus van 2 jaar om hun schoolopleiding af te ron den. Daarna ga je een vakop leiding doen of een studie vol gen. Je mag ook gaan home- schoolen. Dat houdt in dat je zelf je kinde- ren thuis onder wijs mag geven. Hiervoor zijn allerlei metho- dieken be schikbaar. De overheid oefent er wel controle op. Sommige ouders geven hier aan de voorkeur. Het school- meubilair is hier en daar aan vervanging toe. Veel hiervan is zelf gemaakt om de kosten te drukken. Daar wil men dan ook zo lang mogelijk mee doen. Maar het computerlo- kaal mag er zijn! De pas aan gelegde ijsbaan naast de school wordt druk gebruikt voor ijshockey! ’s Avonds is er in de kerk een kerstzang- dienst voor jong en oud. Ba bies gaan ook mee. Zij houden zich aanmer- kelijk rustig. Aan de kinderen wordt na af loop een zak met inhoud uit gedeeld: een boekje, snoep en fruit. Daarna is er koffiedrin ken in een zaal onder de kerk. Vrijwel elk huis en gebouw heeft één of meerdere ruimtes derop. Hier kun je winke- len in ’s werelds grootste over dekt winkelcentrum, de West Edmonton Mall. Je kunt hier terecht in 800 winkels, 110 res- taurants, 19 bioscopen en een overdekt amusements park. Met name mensen van het platteland brengen hier weleens hun vakan- tie door, ’s Middags is er een kerke- raadsvergadering. Er zijn 6 ouderlingen en 3 diakenen. Allerlei vragen worden over en weer gesteld: hoe zit het met de belastingen, met de medische voorzieningen, met de arbeidsvoorwaarden, wat is de Tigging’ van de gemeen te, wat zijn haar specifieke problemen of kenmer- ken, hoe is de jeugd, hoe is de sa menwerking binnen de ker ke- raad, enz. enz. Na twee uren vergaderen gaan we weer op huis aan om de zon dag voor te bereiden, ’s Avonds smaakt het hapje, worst van een amerikaanse eland, bij het drankje, een ei- genge- maakte soort advo caat, voortreffelijk! Hij is de eerste predikant van de zelfstandige gemeente in Waddinxveen, die in zijn pe riode uitgroeide van 350 naar 550 leden. Er wordt gekerkt in de Kruis kerk aan de Passage, die daarvoor in handen was van de Gereformeerde Kerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDER LAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.00 uur leesdienst LEGER DES HEILS Het Nieuwe Trefpunt, Stati onsstraat 16.00 uur samenkomst met kindemevendienst (iedere tweede en laatste zondag van de maand) breng ik verder deze dag door bij diverse gemeenteleden. Uit de ge- sprekken blijkt on der meer dat onze broeders en zusters in Canada kritisch aankijken tegen ontwikkelin gen in onze kerken. Vooral het pas bij ons ingevoerde ac tief vrouwenkiesrecht voor de ambten roept vragen op. En ook de de verschillende bla den die onder ons circuleren en een verscheidenheid aan meningen weergeven. ’s Avonds halen zij die het ne- derlands nog machtig zijn hun hart op bij het zingen van de hen nog bekende psalmen en gezangen uit de berijming van 1773. Met name de twee de en derde generatie sinds de stichting van Neerlandia zijn in de hollandse dienst aanwezig. Het vierde ge slacht is het neder- lands niet meer machtig. Ook tuinen waren soms voor zien van ware kunststukken van licht. Dat alles stak fraai af tegen de donkere lucht en de witte sneeuw! Het is avond hier. Met de kou valt het mee. Het vriest licht. Na een kop koffie met koek ga ik om 12 uur ’s nachts naar bed. Mijn vrouw Thea en onze kinderen Christine en Sietse zitten nu, dankzij het tijdsverschil van acht uur, al wel aan het ont bijt de volgende dag. Ik hoop te kunnen slapen na een dag van 24 uur! Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen ZATERDAG 12 EN ZONDAG 13 FEBRUARI 1994 Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms (groep I) heeft dienst: Arts: P.C.W. Hertogh, Woubrechterf42, tel. 19239 Voor de praktijk van de huisartsen Alberts, Glaser, Van der Linde, Voskamp en Vreeken (groep II) heeft dienst: Arts: P.J.E. v.d. Linde, Souburghlaan 15, tel. 14100 Dienstdoende apotheek: Boskoopse apotheek, Zijde 22, Boskoop, tel. 01727-17834 Dienstdoende verloskundige: J. Frinking-Scholten, Gentiaan 6, Boskoop, tel. 01727-13898 Dan op naar de middagmaal tijd, lunchtime. Lucille heeft er weer een feest van ge maakt! Ook Canadese aard appels zijn niet te versmaden. Ze vertelt dat veel vrouwen veel van hun eigen voedsel bereiden: brood, kaas, yog hurt, fruitproducten enz. Boodschappen doe je in de plaatselijke winkel, of in Barrhead, een plaats van 5000 inwoners, een half uur rijden verder. Daar kun je goed terecht voor alles. Daar is ook een goed uitgerust zie kenhuis en het schriftelijk schoolinstituut, een soort LOL Vaak gaan sommige vrouwen samen gezellig shoppen in Barrhead. Ze ma ken er een middagje uit van. Wil je nog meer, dan ga je naar Edmonton, 150 km. ver- Weekeinddienst dierenarts: J. Slager, Kerkweg-Oost 220, Waddinxveen, tel. 01828-12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfinarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts W.C.M. van den Heuvel, Driewegplein 8, Gouda, tel. 01820-11215). C. de Vos en B. de Vos-Kroeze, Prins Bemhardlaan 17, tel. 10462 (bij afwezigheid dierenarts C. Moons, tel. 01829-2568). Het was een royaal gebaar van de kerk die mij beriep, om mij te laten overkomen voor een kleine week om ter plekke kennis te komen ma ken! Ik kende deze plaats al wel van verhalen van wijlen mijn grootmoeder. Drie van haar broers emigreerden in 1928 met grote gezinnen van uit Uithuizen (Groningen) hiernaartoe om er een nieuw bestaan op te bouwen als boer. In 1985 heeft een histo rische vereniging te Neerlan dia een geschiedenisboek over deze plaats uitgegeven dat er wezen mag: ongeveer 1000 bladzijden dik, verlucht met veel foto’s, en met de his torie van alle emigranten die hier vanaf 1911 zijn neerge streken. Deze pil, bekroond met een prijs van de provincie Alberta, kreeg ik juist één dag voor onze zomdervakan- tie van het vorige jaar bin nen. Ik had net de eerste 200 bladzijden verslonden, toen er sprake was van een moge lijk beroep...! Nu zou ik het zelf met eigen ogen mogen zien wat er van Neerlandia geworden is. Helaas kan mijn vrouw niet mee. Hopelijk kan ik met foto’s en video-opnamen haar een goe de indruk geven van wat ik in het echt te zien en te horen zal krijgen. Exact een uur te laat, om vijf voor vier ’s mid dags, taxiet het vliegtuig, een MC-Douglas 10-30, naar de baan waarvandaan het zal opstijgen. Onderweg in het vliegtuig lees ik het boek In heritance Preserved (De erfe nis bewaard). Dat gaat over de geschiedenis van de Cana dese gereformeerde ker- ken. Met hen onderhouden onze kerken, de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), een zgn. zusterkerkrelatie. De douaneformali- teiten zijn streng. In Minneapolis (VS) moet ik overstappen. Een broeder en zuster van de ge meente te Neerlandia halen mij op van het vliegveld te Edmonton, de hoofdstad van Alberta. De wereld is maar klein: ik ken twee van zijn broers, en we kunnen samen ook in de mooie taal van het groningerland con- verseren! Zij zijn 5 jaar geleden in Neerlandia komen wonen vanuit Nederland, en zij niet als enigen. Na twee uur rij den bezorgen zij mij bij mijn logiesadres, een kleinzoon van een broer van mijn groot moeder, met zijn vrouw en him 2-jarig zoontje: Lawren ce, Lucille en Terrence. On derweg bood de bebouwing een gezellige aanblik. Boer derijen, schuren en huizen waren helemaal omhangen met bontgekleurde verlich ting. WADDINXVEEN - De zend tijd voor de kerken van de lo kale RTW-radio wordt zon dag 13 februari van 09.00- 12.00 uur verzorgd door de Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt) van Waddinxveen. De uitzending kent een zeer afwisselend programma. Om 9 uur wordt gestart met gos pelmuziek. Daarna, om kwart over negen, kunnen de kinderen luisteren naar een bijbelverhaal en muziek. Om half tien wordt de kerkdienst uitgezonden die is opgeno men in de Kruiskerk (Passa ge) in Waddinxveen. Ds. L.S.K. Hoogendoorn, de eigen predikant van de Gere formeerde Kerk (Vrijge maakt), gaat voor in deze dienst. Om tien over half elf staat kerkmuziek op het pro gramma, gevolgd door een ge sprek in de RTW-studio over ’christelijke vrijheid’. De uit zending sluit om kwart voor twaalf af met de poëzie-ru- briek. Uitgave: Dagblad van Rijn en Gouwe BV, Raoul Wallenbergplein 9, Postbus 1, 2400 AA Alphen a/d Rijn Redaktie-adres: Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-15594 Kantoor: Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 372, 2740 AJ Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: Maandag t/m donderdag; 08.30-17.30 uur. Vrijdag: 08.30-16.30 uur. Klachten bezorging: Donderdag voor 17.00 uur Oranjelaan 9 2740 AJ Waddinxveen Tel. 01828-14788 Vanmorgen leiden mijn oom en tante uit Edmonton mij rond op de begraafplaats. Hier liggen de 3 broers van mijn grootmoeder begraven. Zij waren niet de eerste pio niers die hier neerstre- ken. Toch hebben ook zij barre tij den meegemaakt voordat er grond in cultuur kwam. Eén broer was al 58 toen hij met zijn gezin hiernaartoe kwam! Als arbeider op het gronin gerland had hij net zomin als de twee anderen enige toe komst. Zij hebben in Neerlan dia goed geboerd. Evenals trouwens de nieuwe immi granten. Sinds ongeveer 5 jaar komen er opnieuw neder- landers aan die hier voor hun agrarisch bedrijf geen toe komst zien. In Neerlandia bouwen zij een nieuw bestaan op. Het leven, het werken, de vrijheid, de rust, de mentali teit: dit alles en nog meer spreekt hen bijzonder aan! Voor thuis koop ik in de win kel wat kleine souverniertjes. Voor mijzelf een sleutelhan ger met het wapen van Neer landia: een hollandse molen! ’s Middags rijdt een ouderling mij rond. Wij gaan naar het noorden. Boven Neerlandia ligt het gehucht Vega, oor- spronke- lijk door duitsers ge sticht. Ook hier wonen een paar gemeente- leden. Eén van hen fokt struisvogels. Dat is big business vandaag de dag. Struisvogelvlees is een delicatesse in Ameri- ka. Een volwassen exemplaar kost al gauw 600 dollars. We wandelen ook op het bevroren deel van de Athabascarivier. Sporen verraden dat hier ook auto’s op zijn geweest en een moose: een amerikaanse eland. De groene bosrand steekt prach- tig af tegen de strakblauwe lucht met de hel gele zon en de hagelwitte sneeuw, ’s Avonds is er de offi ciële kennismakings- avond met de gemeente. Eerst laat ik een video zien van Wad dinxveen: de hefbrug over de Gouwe, de Kruiskerk aan de Passage, de gereformeerde school De Leilinde (Hegge- winde) en de pastorie en haar bewoners aan de Peuleyen. Die wordt ademloos bekeken. Vooral de verrichtingen van onze kinderen en het toe spraakje van mijn vrouw wor den aandachtig gevolgd. On- voor- stelbaar vindt men het dat we zo klein wonen! En dan te beden- ken dat we in de grootste huurhuizen van Waddinxveen zitten... Maar hun pastorie is dan ook naar het oordeel van een van onze ouderlingen ’decadent’ wat grootte en inrichting be treft. ’s Lands wijs ’s lands eer, dat geldt ook hier. De avond be- staat verder uit korte gesprekjes in een kring rondom een tafel. Best wel vermoeiend, vooral als men nogal snel spreekt in het Neerlandia-Engels, maar ook inzichtgevend in de eigen heid van deze gemeente. Na afloop is het goed bijkomen met een hapje en een drankje ophetgastadres. Het zal weer een korte nacht rust worden, terwijl de kort ste dag van het jaar daarop mijn langste zal worden. Na een hartelijk afscheid van Lawrence en Lucille, en niet te vergeten van Terrence en de hond Scotty, rijd de scriba mij dinsdag naar Edmonton International Airport. Hier drink ik met familie nog kof fie voordat ik aan boord ga van het vliegtuig dat mij naar Minneapolis zal brengen. Van hen mag ik terugko- men! Vanuit een zonovergoten win ters Canada land ik 18 uur la ter in een zwaarbewolkt herfstachtig Nederland. Mijn vrouw en kinderen staan al te wachten. Sietse glundert he lemaal als hij zijn papa terug ziet! Nu breekt de moeilijke tijd van overwegen aan. Dat is vooral ook een tijd van ge bed om de goede leiding bij het nemen van een verant woorde beslissing. EVANGELISCHE GEMEEN TE PAROL SLA GOUDA Aula Joh. Calvijn-MAVO, Winterdijk: 10.00 uur dhr. E. Voogt ZONDAG 13 FEBRUARI NEDERLANDS HERVORM DE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost: 9.30 uur ds. A.W van der Plas 14.30 uur ds. P. Visser, Harder- dijk De Hoeksteen, Esdoornlaan: 9.30 uur ds. H. Schipaanboord 18.30 uur ds. H. Zethof, Koc- kengen Bethelkerk, Bilderdijklaan: 9.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 17.00 uur ds. M. van Campen Rehobothschool, Sperwer- hoek: 9.30 uur ds. M. van Campen 17.00 uur ds. A.W. van der Plas Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan: 10.00 uur ds. A. A. van Houwe- lingen 17.00 uur SoW-dienst in Ont moetingskerk CHRISTELIJKE GERE FORMEERDE KERK BOS KOOP Kerkgebouw Nieuwstraat 79: 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. M.J. Oosting I Via de FM-band 87,9 (kabel) en 105,8 I I (ether). Staringlaan 2, postbus 330, I l 2740 AH Waddinxveen. J Tel. 01828-10379. J Diverse portemonnees en portefeuilles met geld en bescheiden; diverse bank- pasjes; zilveren speld; zil veren naamarmband; zwa re bouvier; semafoon; zil veren kinderarmband met bedels; rood-grijs-zwart horloge.

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 11