DRIE OPENBARE SCHOLEN SAMEN Rijn en Gouwe Partij van de Arbeid Bij fusie speelde Vereniging Openbaar Onderwijs grote rol Concert van Dient den Heer Alternatief agrarisch bedrijfsafval 4 Partij van de Arbeid AAD VAN HOLSTEIJN Niet in de gelegenheid zelf op 2 De Ridder tv Nachtrust-Adviseur. BEZORGERS m/v WADDINXVEEN Slechte vangst Michelle Horstink beste playbackster I Lijst 2 Waddinxveen bei 15768, m. Boere VOOR BETAALBARE BINNEN- EN BUITENSPORT. Lijsttrekker Aad van Holsteijn WADDINXVEEN fAA WADDINXVEEN r K BW WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 23 FEBRUAR11994 Pagina 17 de scholen de kerkweg-Oost blijft als zelfstandige school bestaan. (Foto: en gemeentebestuur zeer ge- Ieders talent telt! minimumleeftijd 15jaar De verdiensten zijn echt leuk! WADDINXVEEN - Goede regionale samenwerking tussen gemeenten is een must! BRIGITTE LEFERINK NR. 8 LIJST 1 PAUL VAN SCHIE NR. 5 LIJST 1 I iicttrpkk^r maart uw stem uit te bren9eri? Laat hem njet ver|oren gaan, omgeving Weidezoom/Wingerd en Noordkade/Tollenslaan en Alpherwetering Directie Over de benoeming van de di rectie van de fusieschool mer ken B. en W. het volgende op. De directie van de fusieschool moet gekozen worden uit de directies van de te fuseren scholen. Met de inwerking treding van de Wet ’Toerus ting en Bereikbaarheid’ is de keuze vrij geworden. Derhal ve bestaat er geen verplichte benoeming meer van de direc teur van de overblijvende school tot directeur van de fu sieschool. ment nog vier openbare scho len, nadat kort geleden twee scholen reeds waren gesloten door een tekort aan leerlin gen. Het Breed Overleg wil uiteindelijk twee scholen in stand houden: door fusie tus sen de Annie M.G. Schmidt- school, de Jan Ligthartschool en de Leon van Gelderschool. De Theo Thijssenschool kan als ‘kleine school’ in stand worden gehouden door ge bruik te maken van de rege ling ‘gemiddelde schoolgroot te’. Voor info: 01828-12578/32443 zoekt met spoed Gezamenlijk moeten de scho len één bestuur krijgen, in de vorm van' een bestuurscom missie op basis van artikel 82 van de gemeentewet (voor heen artikel 61). Juist die combinatie van be stuur, kwaliteit van scholen en het in stand houden van lespunten maken de initiatie ven in Waddinxveen tot een uniek voorbeeld van schaal vergroting.” WADDINXVEEN - De hen- gelsportvereniging Waddinx veen HSW hield weer een ex tra wedstrijd. De strijd werd aangebonden in het Amster- dam-Rijnkanaal. De vissen waren weinig bijtlustig. De exemplaren die wel toebe ten en zich lieten verschalken waren echter wel van redelijk formaat. De vangst van een snoekbaars van 65 cm door M. Reichard spande daarbij de kroon. Het uiteindelijke totaalgewicht van de vangst viel tegen. De verdeeld, in het B-vak: 1. M. Er werd een ‘Breed Overleg Schaalvergroting Openbaar Onderwijs’ ingesteld. Daarin zitten leerkrachten, ouders, deskundigen en gemeente ambtenaren. Vrij snel kregen wij de toezegging van het Col lege van B&W het huidige schoolbestuur om een ad vies te mogen uitbrengen dat voor hen zeer zwaarwegend zou zijn.” Invulling De nu voorgestelde invulling van de schaalvergroting moet ook een verbetering van de kwaliteit van het onderwijs op de openbare scholen moge- hjk maken. Kwaliteitszorg is meer dan uitsluitend de zorg voor een goed financieel beheer of de zorg voor het schoolgebouw en de materiële De lokatiemanagers en de ad- junct-directeur moeten even eens hun taak naar behoren kunnen vervullen. Daartoe zullen ook zij een aantal uren in de week moeten worden ‘vrijgeroosterd’. Om te komen tot een zo goed mogelijke fusie stellen de le den van het Breed Overleg aan het college voor om het vervolgtraject eveneens te la ten begeleiden door de sa menwerkende geleidingen van directies, leerkrachten, MR-leden en de VOO. Op die wijze kan worden gegaran deerd dat het draagvlak voor de fusie zo groot mogelijk zal zijn. Sander Kleuver, enkele ko perblazers van muziekver eniging „Concordia”, het kin derkoor „Jong Geluid” o.l.v. W. Hornes, het dubbel man nenkwartet „Hofstad” uit Den Haag, de soliste Sjanie Smaal en de organist Marijn Slappendel. De toegang is vrij. Er is wel een collecte om de onkosten te bestrijden. Rol van ouders Tijdens de hele voorbereiding van de fusie hebben de ouders van de betrokken scholen veel invloed gehad. Mevrouw Minnee, één van de ouders die in het Breed Overleg zit, zegt daarover: „Inschakeling van ouders is belangrijk om dat zij vanuit praktisch standpunt naar het geheel kijken. De Theo Thijssen valt eigenlijk een beetje buiten schot, gezien de afstand tot de andere scholen en het feit dat deze school zelfstandig blijft. De ouders die niet direct bij de voorbereidingen zijn be trokken, hebben toch weinig Lespuntscholen „Twee scholen overhouden als je er vier hebt, lijkt wei nig,” vertelt Dirk Lont. „De beoogde fusie is echter vooral van bestuurlijke aard; de ge bouwen blijven gewoon in ge bruik als ‘lespuntschool’. Dat heeft ook voordelen voor de leegstand van de lokalen: die wordt niet groter dan in de huidige situatie. Elk van de lespuntscholen krijgt in onze visie een zoge noemde lokatiemanager; daarboven kent de fusie school één directeur en één adjunct-directeur. Bovendien kan de andere school, de Theo Thijssen, ge bruik maken van de fusie-fa- ciliteiten. Kwaliteit Dat advies is in mei 1993 aan B&W aangeboden. Het colle ge ging akkoord met de daar in genoemde voorstellen. Ver volgens werd een Coördina tiegroep opgesteld om de fu sie verder te onderzoeken. De commissieleden werden ver deeld over vier werkgroepen die vooral de praktische ge volgen van de voorgenomen fusie in kaart brachten. Daar bij gaat het bijvoorbeeld om de onderlinge afstemming van te gebruiken methoden, de medezeggenschap, de wij ze van rapportage aan de ou ders, de rechtspositie en de eventuele afvloeiing van leer krachten. Dat resulteerde in een tweede rapport: ‘De fusie nader bekeken’, dat onlangs verscheen. Waddinxveen telt op dit mo- Praktijk Als het college van B&W zich ook in inhoud van het tweede rapport kan vinden, kan de fusie van de Waddinxveense openbare scholen per 1 au gustus aanstaande een feit zijn. Tot die tijd zal er echter- nog heel wat moeten gebeu ren, zoals de benoeming van een nieuwe directeur van de fusieschool. Als deze direc teur van een van de huidige scholen komt, zal deze vanaf het begin bijna al zijn of haar tijd aan de fusie moeten kun nen besteden. De directeur moet daarvoor worden vrijge steld, ook in de eerste jaren na de fusie. in gebruik blijven. Het behou den van alle huidige lespun ten is immers een essentieel onderdeel van de fusiecon- structie. Aan het in de Grondwet vast gelegde vereiste ’voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs’ wordt dan ook in voldoende mate tegemoetgekomen. Om dat de bereikbaarheid voor het openbaar onderwijs in het algemeen gelijk zal blijven, zal er ook geen leerlingenver- lies verwacht worden. prijzen werden als volgt ■deeld, in het B-vak: 1. M. Reichard 5.100 gram, 2. H. Kraan 2.400 gram. In het A- vak: 1. J. Verhoef 4.500 gram, 2. A. van Leeuwen 3.710 gram. School Bij het ontwerpen van de fu sieplannen stond voor de deelnemers aan het Breed Overleg één zaak sterk voor op: het behoud van onderwijs mogelijkheden op korte af stand van het woonadres van de leerlingen. „Als er een fu sie was gekomen waarbij één school was opgeheven, dan zouden er ongetwijfeld meer leerlingen uit het openbaar onderwijs zijn overgestapt naar een bijzondere school dichterbij huis,” zegt Dirk Lont. „Wij hebben alle moge lijkheden stuk voor stuk doorgenomen. Na heel veel rekenen, gevolgen bekijken voor zowel de betrokken scho len met hun personeel als voor de ouders met hun kin deren, zijn wij tot deze oplos sing gekomen. Vanzelfspre kend is daarbij ook gekeken naar de financiële gevolgen. Door het onderbrengen van zowel de lespuntscholen als de zelfstandige Theo Thijs senschool onder één bestuur (scommissie) kan een aantal kosten centraal worden sa mengebracht. Dat levert een besparing op ten opzichte van het gescheiden besturen van elk der scholen. De openbare Theo Thijssenschool aan Joop Dorst). Informatie Belangstellende agrarische ondernemers worden verwe zen voor i naar Stibos, Italiëlaan 1, 2391 PS Hazerswoude, telefo nisch te bereiken via 01727- 18692. Faxen is ook mogelijk: 01829-3664. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense afdeling van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs speelt een belang rijke rol bij de komende fusie tussen de plaatselijke open bare basisscholen. „Scholen hebben recht op onze steun,” zegt VOO-secretaris Dirk Lont, in het VOO-onderwijs- magazine ‘In Zicht’. „Fuseren is geen leuke zaak, maar het moet wel gebeuren. Wij heb ben onze verantwoordelijk heid genomen en ondersteund.” WADDINXVEEN - Vrijdag 4 maart zal het geref. kerk koor „Dient den Heer” een concert geven in de Ontmoe- tingskerk om 20.00 uur. Aan dit concert werken ver der nog mee de Chr. gem. zangvereniging „Excelsior” uit Woerdense Verlaat o.l.v. WADDINXVEEN - Het college van B. en W. in Waddinxveen Als hoofdgebouw willen B. en heeft de gemeenteraad gevraagd in te stemmen met de fusie W. daarom de school aan de van de drie openbare basischolen Annie M.G. Schmidt (Zuidplashof), Jan Ligthart (Sperwerhoek) en Leon van Gel der (Essengaarde). De Theo Thijssenschool (Kerkweg-Oost) De fusieplannen zijn in Wad dinxveen niet alleen gericht op het samengaan van scho len „De toekomst van het openbaar onderwijs hangt ook samen met de kwaliteit van het onderwijs dat wordt geboden en met de bestuurs vorm,” legt Dirk Lont uit. „Er bestond al overleg tussen scholen en de VOO. Begin 1992 hebben wij de handen ineen geslagen om alle zaken gezamenlijk aan te pakken, nadat het bijzonder onderwijs te kennen had gegeven hun eigen boontjes te willen dop pen. idee van de gevolgen. Welis waar zijn zij in drie fusiebul- letins voorgelicht, maar als het om hun eigen kind gaat dat bijvoorbeeld naar een an der gebouw moet, komen de emoties los. Juist doordat een aantal ouders namens allen hun inbreng kon hebben, is er een aanvaardbaar resultaat uit de bus gekomen.” Uiteindelijk komt er na de fu sie één medezeggenschaps raad voor de fusieschool, met daarin vertegenwoordigers van alle lespunten. Hetzelfde geldt voor de ouderraad: één raad met verschillende - sa menwerkende - commissies per lokatie. Voor de MR gel den wettelijke bepalingen, voor de ouderraad is er meer vrijheid. voorzieningen,” zo stellen de leden van het Breed Overleg vast in him rapportage aan B&W. „Met het oog op de kwaliteit en ook om uitvoe ring te geven aan de landelijk gestelde prioriteiten betref fende het onderwijs, zal het bevoegd gezag, het schoolbe stuur, hoofdlijnen moeten uit- 1 zetten voor werving, selectie en nascholing van leerkrach ten. Tevens dient de ontwik keling van het onderwijs te worden vastgelegd, zoals de ze wordt geregeld binnen het schoolwerkplan en het activi teitenplan, in relatie tot de daarvoor noodzakelijke on derwijsbegeleiding.” Dit be stuurlijk functioneren moet er volgens het rapport op ge richt zijn de scholen in staat te stellen zelf maatregelen te ontwikkelen en uit te voeren ter verbetering van de kwali teit van het onderwijs op de school. Om dat te laten slagen is het nodig dat acties gericht op kwaliteitsverbetering wor den uitgevoerd als ‘maat werk’ voor de school. Huisvesting De vrije keuze van het hoofd gebouw is vastgelegd in een ministeriële circulatie van vorig jaar zomer. Er is een aantal redenen om te kiezen voor de Annie M.G. Schmidt- school aan de Zuidplashof als hoofdgebouw. Gelet op de formele capaciteit Voorts is het een gegeven dat in het geval een adjunct-di- recteur van een van de te fu seren scholen zou aangeven in aanmerking te willen ko men voor een adjunct-direc- teurschap van de fusieschool, deze voorrang heeft boven de wens van een van de direc teuren om als adjunct-direc teur benoemd te willen wor den. Zowel mondeling als schrifte- lijk zijn de directeuren en ad- junct-directeuren gevraagd naar hun belangstelling voor de functies van directeur en adjunct-directeur van de fu sieschool. Voor de functie van directeur heeft zich één kandidaat ge meld, A. de Rijke, de huidige directeur van de Annie M.G. Schmidtschool. Bert de Rijke past volgens het college in de opgestelde profielschets. Niemand van de huidige ad- junct-directeuren heeft te kennen gegeven adjunct-di recteur van de fusieschool te willen worden. Dit is dan ook de reden dat de adjunct-direc teur gevonden moet worden uit de directeuren van de te fuseren scholen. Voor de functie van adjunct- directeur heeft zich eveneens één kandidaat gemeld, H. Rottschafer, de huidige direc teur van de Leon van Gelder school. Herman Rottschafer voldoet aan de te stellen ei sen. van het gebouw is, onder de huidige omstandigheden, de kans het kleinst (vrijwel uit gesloten) dat de dislocaties (Sperwerhoek en Essengaar de) moeten worden afgesto ten (dit is een essentieeel on derdeel - behouden van de huidige vier lespunten - van de fusie); Kijkend naar het aanbod van leerlingen (met name uit de wijk Zuidplas) is Zuidplashof als hoofdgebouw eveneens een logische keuze vanwege de centrale ligging, nu en ook na uitvoering van de huidige bouwplannen (Zuidplas-Ex- tra en het gebied ten noorden van de Zuidelijke Rondweg). Verder biedt de werkelijke ca paciteit van het gebouw (ten opzichte van de formele capa citeit) ook meer mogelijkhe den dan de beide andere ge bouwen en is de Annie M.G. Smidtschool het nieuwste ge bouw. volgende lot- 7 ~jzen geval len, die nog niet afgehaald Hoofdgebouw van de drie sa- or nn on na men fe voegen SCholen WOrdt de Annie M.G. Schmidt school. Nog beraad vindt plaats over de nieuwe naam van de fusieschool. De fusie gaat het nieuwe schooljaar in (1 augustus 1994). Directeur van de fusieschool wordt A. de Rijke en adjunct-directeur H. Rottschafer. De medezeggenschapsraden van de vier openbare basis cholen kunnen instemmen met de scholenfusie. Dat geldt ook voor de gemeente raadsleden, die in commissie verband al over deze zaak hebben gesproken. B. en W. zullen wat betreft de financiële kant van de scho lenfusie werken binnen de rijksvergoeding en voor wat betreft de ontwikkeling van het aantal leerlingen de vin der aan de pols houden. *.lede naar aanleiding van het rapport ’Onverdeeld ach ter de openbare school’ heeft het college van B. en W„ na de verkregen instemming van de trokken medezeggen schapsraden, reeds op 18 mei vorig jaar een (fusie-)inten- tiebesluit genomen, waarin het voornemen tot een fusie tussen de openbare Annie M.G. Schmidt-, de Jan Lig thart- en de Leon van Gelder school werd vastgelegd. In het intentiebesluit stond een aantal vragen en op drachten, waarmee de laatste onduidelijkheden rondom de voorgenomen fusie tussen de Annie M.G. Schmidtschool, de Jan Ligthartschool en de Leon van Gelderschool (en de gelijktijdige instandhouding van de Theo Thijssenschool als zelfstandige basisschool) moesten worden weggeno men. Derhalve een ’haalbaarheids onderzoek’ van de voorgestel de fusie. Bij brief van 16 de cember 1993 heeft de coördi natiegroep schaalvergroting openbaar onderwijs Wad dinxveen, ter beantwoording van de in het (fusie)-intentie- besluit van 18 mei 1993 door het college gestelde vragen, het onderzoeksrapport ’De fu sie nader bekeken’ (een haal baarheidsonderzoek) aan B. en W. aangeboden. Afzonderlijk is nog aandacht besteed aan de vragen inzake de minimale toerusting van de Theo Thijssenschool, de lange termijn prognoses, de financiële haalbaarheid en de gebouwelijke consequenties van en voor met name de Theo Thijssenschool. Wederom hebben B. en W. exclusief 20% heffingen. Ten- ve7 waardering (en het colle- - ge heeft die ook overgebracht) voor de hoeveelheid (en de ho ge kwaliteit van het) werk, dat de coördinatiegroep, on dersteund door vier werk groepen, in een betrekkelijk korte periode heeft verricht. Men is weer uitstekend om- gegaan met de in het intentie- nadere"inlichtingen besluit vastgelegde ’opdrach- ten’. Natuurlijk betreft het slechts een zogenaamde ’houtskool- schets’, dat wil zeggen, dat de grote fijnen zijn aangegeven wen in de toekomst van het WaddinxveenseoOpenbaar basisonderwijs', aldus het col lege van B. en W. De Wet Toerusting en Be reikbaarheid’ (schaalvergro ting basisonderwijs) is dit jaar in werking getreden. De derwijs'zal rapportages zijn getoetst aan deze wet en hebben deze toets kunnen doorstaan. De conclusie, dat de voorge nomen fusie tussen de Leon van Gelderschool, de Jan Lig thartschool en de Annie M.G. Schmidtschool (ook financi eel) haalbaar is, is naar de mening van het college dan ook zeer gerechtvaardigd. Hoewel er in feite sprake is van een fusie tussen drie scholen gaat het formeel om een op dit moment ’vrijwilli ge’ opheffing van twee open bare basisscholen. De rede nen waarom B. en W. in dezen gekozen hebben voor de op heffing van de Leon van Gel derschool en de Jan Ligthart school hebben met name te maken met de huisvesting en zijn vastgelegd in de eerder genoemde rapporten. De praktijk Eenmaal per maand, voor het eerst op vrijdag 25 februari, staat de Chemocar van BFI op het Stibosplein om verfaf- val, bestrijdingsmiddelen en hun verpakkingen, klein che misch kantoorafval en afge werkte olie in kleinverpak king aan te nemen van agra rische ondernemers. Het standaardtarief is 150,- exclusief 17,5 BTW en 2,5% afvalheffing bij een aanbod van maximaal 30 kg per jaar. Bij een groter aanbod moet men een toeslag betalen. Daarnaast kan men elke vrij dagmorgen schoongemaakte stekfolies, afdekfolies en plastic potten aanleveren. Men betaalt daar slechts 36,- per m2 voor, eveneens T1 1 nr» - slotte vindt men op het Sti bosplein ook een depot voor de inname en uitgifte van pal lets en palletboxen. Op grond van nieuwe wetgeving mogen gemeenten geen be drijfsafval inzamelen. De aanbiedstations van Wad dinxveen, Boskoop en Rijn- woude zijn al gesloten voor bedrijven, in Reeuwijk is de besluitvorming op dit punt in volle gang. De Stichting Boomkwekerij- belangen Sierteeltcentrum (Stibos) heeft snel ingespeeld op deze ontwikkeling. Stibos biedt een verantwoord alter- natief door vanaf 25 februari boomkwekers en ook andere bedrijven in de vier gemeen ten gelegenheid te geven che misch en plastic afval in te le veren. De bedrijven kunnen daar voor terecht op het Stibos plein, Italiëlaan 1, ITC-ter- rein, Hazerswoude (net bui ten Boskoop, tegenover de vestiging van busmaatschap pij Westnederland). Om de verantwoorde verwer king van het afval te kunnen garanderen is Stibos een sa menwerkingsverband aange gaan met BFI Afvalverwer- kingstechnieken uit Delft. BFI verzorgt tevens de wette lijk verplichte administratie bij de inzameling van che misch afval. Stibos werkt nog aan een hergebruiksysteem voor plastic potten. Zuidplashof aanmerken. De schoolgebouwen aan de Sper- zxz werhoek en aan de Essen- blijft voorlopig tot in lengte van jaren als zelfstandige school ?aar^ ^iUaaen iSl° overeind. en niet té veel in details is ge treden, ook om de uitwerking in de praktijk straks niet on nodig te bemoeilijken. Belangrijk is het gegeven, dat het rapport een breed draag vlak heeft: ouders, medezeg genschapsraden, leerkrach ten, directies en enkele exter ne deskundigen hebben één gezamenlijk advies uitge bracht, hetgeen als een grote prestatie mag worden be schouwd. ‘Het is dan ook een goed voor beeld van een zaak, waarbij D door een goede samenwer- Bestuursvorm king de afstand tussen burger Voordat B. en W. een princi- en gemeentebestuur zeer ge- pe-besluit nemen inzake de ring is. Dit geeft veel vertrou- bestuursvorm openbaar ba sisonderwijs acht het college het gewenst, dat er een ’draagvlakonderzoek’ komt. Over de opzet en de financiële gevolgen van een mogelijke wijziging van de bestuurs vorm van het openbaar on- 1, om net fusie-be- sluit niet op te houden, nog nader advies worden uitge bracht. Dit betekent dat B. en W. ten aanzien van enkele punten uit het rapport ’De fusie na dere bekeken’ thans nog geen standpunt innemen. Voor wat betreft de naamge ving van de nieuwe fusie school merken B. en W. op, dat hierover nogal genuan ceerd wordt gedacht. De coör dinatiegroep zal zich nog be zinnen over de naamgeving van de fusieschool. Het resul taat daarvan ware af te wach ten. WADDINXVEEN - In de kan tine van Waddinxveen-voet- bal is de jaarlijkse playback show gehouden. Het geheel was schitterend aangekleed door disco The moving sound’. Veertien acts streden voor de wisselbeker die een jaar in het bezit van Selemawit Ber- hane was geweest. Door de jury werd gelet op presenta tie, playback en natuurlijk de choreografie. Onder de geimiteeerde arties ten bevonden zich giganten als Tina Turner, Peter Koele- wijn, Michael Jackson en An dré van Duin. De jury had het dan ook moeilijk om tot een beslissing te komen. Uiteindelijk ging de hoofd prijs en dus ook de wisselbe ker naar Michelle Horstink met een schitterende vertol king van 4 Non Blondes met What’s Up. De tweede prijs was voor Peter van der Hoek (Mick Jagger met Angie) en derde wred Mirella Schouten (Taylor Dayne met Tell it to my heart). Voor alle deelnemers was er na afloop nog een speciale herinnering aan deze ge slaagde avond. Daarna was er nog een optreden van Jac- [ueline de Heer en de disco Iraaide door tot in de kleine uurtjes. Tevens werd die avond een succesvolle loterij gehouden. Nog niet alle prijzen zijn afge haald. Op de 1 nummers zijn prij: zijn: 9, 25, 30, 39, 68, 86, 95, 197, 218, 223, 254, 266, 267, 282,293,338 en 347. I J ilISlIi gEaywg d] by lottoflex DEALER VAN LATTOFLEX. MUSTERING. POSEIDON. TRECO. ZEVENSLAPER ETC. EIGEN OONSDEKBEOATELIER Alphen aan den Rijn, Eikenlaan 229, tel. 01720-22257 industrieterrein Rijnhaven West, naast Karwei bouwmarkt vrijdag koopavond Gouda, Lange Tiendeweg 56. tel. 01820-29480 Centrum, nabij parkeerterrein klein-amen ka donderdag koopavond IS HET WAARD! IS HET WAARD!! - 'i

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 17