Gemeente denkt aan wissel Werk van Josiah 9 VOOR Vlinderexpositie in de bibliotheek Anders zijn alle vrijkomende huurwoningen voor woningzoekenden weg 0 o HYPOTHEEKRENTE o.a. spaarhypotheek v.a. Onemu bij Rotte 4 WEKEN VERLOOP Vernieuwd buitenbad officieel open woningen voor statushouders ties hiervoor te bestemmen. De bouw van deze woningen zal in overleg met de woning bouwverenigingen worden uitgevoerd. Met minder ambtenaar meer en beter werk CDK BANK - Zuidplaslaan 19 Telefoon: 01828-14133 h-J Vol goede moed De Hoeksteen Rijn en Gouwe Evangelisatie- avond in KRISTALHELDER x VIJVERWATER... over opvang ’nieuwkomers -<5>, "AA Pagina 19 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 ME11994 wisselwoningen op twee lokaties in het Gouwedorp. ZUURSTOFPLANTEN DIVERSE FILTERS UV-LAMPEN (doden algen) Derhalve stellen B. en W. de I I I I I i i i i I I I I I 8 i Noordeinde 351, 2771 WR Boskoop, tel. 01727-15569. Maandagochtend en woensdagochtend gesloten. Vrijdagavond koopavond. Veel aandacht is besteed aan de terreininrichting. De getrouwde beeldhouwer is vader van drie kinderen en houdt sinds 1963 groepsten- De in Nigeria geboren Josiah Onemu (1945) woont aan het Wikkeveld in Waddinxveen. Al deze mogelijkheden wor den op dit moment in het ge meentehuis aan het Raad huisplein onderzocht, tenein de ook voor de nieuwe ver plichte taakstellingen voor de komende jaren werkbare op lossingen te vinden. toonstellingen en sinds 1966 eenmanstentoonstellingen. Werk van hem is overal te vinden (Nigeria, Oostenrijk, Nederland). In binnen- en buitenland is daarover veel gepubliceerd. Van hem is ook het beslag op het paardentuig van de Gouden Koets. DAT KAN erlo op De afdeling personeel en or ganisatie is belast met de on dersteuning van deze voorbe reidende fase. Gezien de om vang van de huidige perso neelsbezetting van deze afde ling, realiseren B. en W. zich dat de personele consequen ties van de uit te voeren werkzaamheden in het kader van het veranderproces niet binnen de huidige personeels formatie kunnen worden op gevangen. voorbereiden van besluiten die moeten worden genomen door het managementteam, het college van Burgemeester en Wethouders, de medezeg genschapscommissie, de com missie voor georganiseerd overleg, de commissie IV en de gemeenteraad; Dit is nodig om na de zomer daadwerkelijk met de uitwer king van de gekozen verande- ringsrichting te kunnen star ten, aan het personnel zo snel mogelijk de duidelijkheid te geven om de onrust en onze kerheid in de ambtelijke or ganisatie zoveel mogelijk te kunnen inperken en op korte termijn voldoende inzicht te hebben over de gevolgen (fi- Het aantal vlindersoorten in ons land gaat snel achteruit door aantasting van hun mi lieu. Door deze diertjes wat meer aandacht te geven kap iedereen helpen, zeker als tuinbezitter. Deze zomer gaat de aandacht vooral uit naar de Atalanta, Dagpauwoog, Citroenvlinder, Kleine Vos en Gamma-uiltje. Ze zijn allemaal te zien op de KNNV-poster. Het gaat hier om vlinders die nog regelma tig overal te zien zijn. De Vereniging voor Veldbiolo- gie in Zuid-Holland wil erg graag weten hoe het met de WADDINXVEEN - De gang van zaken zal in het gemeente huis van Waddinxveeen behoorlijk worden veranderd. Er moet met minder mensen meer en beter werk worden ge daan. Ter ondersteuning en advisering van de voorberei dende fase van het veranderingsproces hebben B. en W. de vanavond - woensdag 18 mei - vergaderende gemeenteraad een krediet van 60.000 gulden gevraagd. Alle perrons zijn opnieuw betegeld en de zonneweide is uitgebreid. Het geheel is afge- staande scholen, kloosters en werkt met veel bamboe, het geen het nieuwe bad een ex tra tropisch tintje geeft. WADDINXVEEN - In de Openbare Bibliotheek Waddixveen (Van Mecklenburg Schwerinlaan) is tot het einde van deze maand een vlindertentoonstelling van de Vereniging voor Veldbiologie (KNNV) te zien, die inhaakt op het Vlindeijaar. Kunstpark 1994, waarbij op een speciale manier aandacht wordt besteed aan Amnesty International en die ook een binnenexpositie omvat, werd zondagmiddag 8 mei officieel geopend door Arend Schwab, vertegenwoordiger van de re gio Rotterdam in de Amnes- ty-campagne ‘Politieke moor den en verdwijningen'. Am nesty is een internationale mensenrechtenorganisatie die zich in het bijzonder bezig houdt met het lot van politie ke gevangenen. coördineren, administreren en verwerken van de in- spraakreacties van het perso neel; Voor de hele kleintjes is er een aparte kleuterboek met een maximale waterdiepte van 30 cm. Dit gedeelte is ook voorzien van een glijbaan. Rond het zwemwater is er voldoende terrasruimte voor de ouders om van een drankje en de zon te genieten. advisering met betrekking tot de inrichting (organisatie) van het veranderproces. Resumerend stellen B. en W. de gemeebnteraad voor een bedrag van ƒ60.000,- ten las te van de post voor onvoorzie ne uitgaven beschikbaar te stellen ten behoeve van on dersteunende en adviserende werkzaamheden in het kader van de voorbereidende fase van het veranderproces. De expositie met ongeveer 80 objecten, die een beeld schet sen van het hedendaads ruimtelijk vormgeven in Ne derland, en die in de open lucht wordt gehouden duurt tot en met vrijdag 3 juni. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10.00-16.00 urn- en zater dag en zondag van 12.00- 16.00 uur. kazernes. Thans worden er grote woonschepen ingezet. Alle gemeenten moeten ver plicht taakstellend woningen beschikbaar stellen. Deze verplichting geldt dus ook voor de gemeente Waddinx veen. Het Gouwedorp heeft door de rijksoverheid als taakstelling de verplichting opgelegd ge kregen om 2 promille van het inwonertal (50 asielzoekers) te huisvesten. Dit aantal zal met ingang van volgende maand zijn gehaald. Tfen aanzien van de status houders dient Waddinxveen voor het jaar 1993 huisves ting beschikbaar te stellen voor 45 statushouders. Deze taakstelling, die geldt tot 1 mei van dit jaar kan in juni worden gehaald. Van de rijksoverheid is in middels een brief ontvangen waarin een (nieuwe) verplich ting voor dit jaar wordt opge- administratieve en inhou delijke ondersteuning bij het formuleren van de inrichting (organisatie) van het veran derproces (onder andere sa menstelling stuur-, project en werkgroepen, inzichtelijk maken van de financiële en personele gevolgen die de uit werking vna het verander proces teweeg zal brengen. Afhankelijk van de concreet hiervoor benodigde uren, denkt de gemeente een be drag van ƒ20.000,- (inclusief BTW) nodig te hebben. De door het Adviesbureau Be stuur en Management Con sultants verrichtte of te ver richten werkzaamheden be treffen in elk geval: B. en W. achten het tevens ge wenst dat het Adviesbureau Bestuur en Management Consultants door hen inge schakeld kan worden voor ad visering en overleg tot het tijdstip waarop de gemeente raad een beslissing naar aan leiding van het uitgebrachte rapport neemt. samenstellen van een lei draad bij organisatieverande ringen (fasen in het verander proces, inspraak- en besluit vormingsprocedures) in sa menhang met het sociaal sta tuut; REPROSET tX kit tfPWCfrVTMM nanciële, personele) die de uitwerking van de gehele ope ratie met zich zal brengen. Alvorens de besluitvorming op woensdag 6 juli door de ge meenteraad kan plaatsvin den, zal er in een relatief kort tijdsbestek (ongeveer twee maanden waarin bovendien veel vrije dagen zijn te voor zien) een groot aantal werk zaamheden moeten worden uitgevoerd zoals: BERGSCHENHOEK - Ook werk van de Waddinxveense beeldhouwer Josiah Onemu is te zien tijdens het jaarlijk se Kunstpark 1994 van het Artihove Art Centre in het re creatiegebied de Rottemeren bij Bergschenhoek. gemeenteraad voor om een krediet van ƒ40.000,- (inclu sief BTW) beschikbaar te stellen ten behoeve van het inhuren van personele capa citeit tot 1 juli op tijdelijke ba sis ter ondersteuning van de werkzaamheden in het kader van het veranderproces. vastlegging van bijeekom- sten van het personeel; WADDINXVEEN - Vrijdag avond 20 mei om kwart voor acht wordt er in De Hoek steen (Esdoomlaan) een avond gehouden met als the ma ’Evangelisatie juist nu’. Evangelist G. van Dooije- weerd, directeur van de Stichting In de Rechte Straat, zal een lezing te houden waarbij hij ingaat op het ver schil katholicisme-protestan- tisme. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, ter wijl er ook een boekentafel aanwezig is. Dat maakt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op uit het feit dat nu al 226 gemeenten een goed doortimmerd plan voor de op vang van deze zogenoemde nieuwkomers hebben inge diend bij het ministerie van WVC. Gemeenten gaan met de plannen in op de door WVC geboden subsidies van in totaal ƒ32 miljoen in 1994 en ƒ36 miljoen in de jaren daarop. Als onderdeel van de projecten kunnen nieuwko mers de Nederlandse taal le ren, zich verdiepen in de Ne derlandse samenleving en hun arbeidskansen vergro ten. legd om nog eens 58 status houders aan huisvesting te helpen in 1994. In een bespreking die onlangs heeft plaatsgevonden tussen het gemeentebestuur en de Waddinxveense woningbouw verenigingen met een delega tie van de ministeries van VROM en WVC werd mede gedeeld dat ook de komende jaren gerekend dient te wor den op nieuwe verplichtingen voor de huisvesting van sta tushouders. Het Waddinxveense college van Burgemeester en Wet houders is in samenwerking met de woningbouwvereni gingen bereid om binnen de aanwezige mogelijkheden medewerking te verlenen. B. en W. hebben in de bespre king met de ministeries wel gewezen op de enorme beper kingen die zich voordoen. Genoemd zijn de beperkte mogelijkheden tot woning bouw in het Groene Hart, de lange overbruggingsperiode totdat compensatiebouw ge reed is en de lange, bestaande wachtlijst van woningzoeken den. Door deze beperkingen is de doorstroom van woningzoe kenden zeer gering en komt het er zelfs op neer dat - in aantallen gesproken - de dit jaar vrijkomende woningen nagenoeg allemaal aan sta tushouders zouden dienen te worden toegewezen als de ge meente aan de taakstelling van 1994 wil voldoen. En dan is het nog maar de vraag of er voldoende geschikte wonin gen vrijkomen. Ook al is de Waddinxveense samenleving tolerant en zijn de burgers bereid te helpen waar men kan - de Stichting Vluchtelingenwerk Waddinx veen en omstreken verricht wat dit betreft volgens het ge meentebestuur voortreffelijk werk - desondanks vindt het college dat deze taakstelling op een dergelijke korte ter mijn niet realiseerbaar is. De mogelijkheid bestaat dat Waddinxveen voor iedere wo- presentatie rapport aan personeel op maandag 2 mei; overleg met management team, commissie IV, commis sie voor georganiseerd over leg en het college van Burge meester en Wethouders over het uitgebrachte rapport ’Richting’; genoemde vijf vlinders gaat. Men kan daarbij helpen door te melden als ze ergens zijn gesignaleerd. Hiermee wordt geprobeerd een bijdrage te le veren tot het behoud van de vlinders in de eigen omge ving. De KNNV-afdeling Gouda en omstreken organiseert sa men met andere afdelingen in Zuid-Holland het Vlinder- jaar. De vereniging is actief in Gouda, Waddinxveen, Bos koop, Reeuwijk, Oude water, Moordrecht, Zevenhuizen- Moerkapelle en de Krimpe- nerwaard. vervaardiging populaire versie van het rapport (reeds gereed) ten behoeve van het personeel; Verder is er een groot speel- bad voor de wat oudere kinde ren met een maximale water diepte van 90 cm. Dit bad is voorzien van een grote spuit- kikker, twee fonteinpadde stoelen en een glijbaan. Het nieuwe uitzwembad is Dit hebben zij reeds in de toe lichting op de gemeentebe groting voor 1994 kenbaar ge maakt. Bovendien zal de chef van de afdeling personeel en organisatie in verband met een te verwachten zieken huisopname in deze cruciale periode enige weken afwezig zijn. WADDINXVEEN - Het gemeentebestuur van Waddinxveen zoekt naarstig naar oplossingen voor de huisvesting van een nieuwe stroom van asielzoekers met een verblijfsver gunning. Om te voorkomen dat dit jaar nagenoeg alle vrij komende huurwoningen naar statushouders gaan, zodat de geregistreerde woningzoekenden achter het net vissen, denkt het college van B. en W. aan de bouw van (tijdelijke) Hij kwam in 1967 naar Ne derland en studeerde onder andere aan de Vrije Akade- mie in Den Haag. Van 1970 tot 1985 werkte en doceerde hij in Oostenrijk (Wenen) en Nigeria (Benin). Vorige maand heeft het ad viesbureau Bestuur en Ma nagement Consultants zijn werkzaamheden in het kader van het veranderproces in het gemeentehuis afgerond en zijn bevindingen in een rap port aangeboden aan het ma nagementteam. Het rapport is inmiddels bin nen de gemeentelijk organi satie op ruime schaal ver spreid teneinde de discussie over mogelijke veranderings- richtingen op alle niveaus op gang te brengen. Het ligt in de bedoeling de besluitvor ming ten aanzien van deze voorbereidende fase nog voor de zomer af te ronden met een raadsbesluit op woensdag 6 juli. De VNG is er, ondanks de goede toekomstperspectie ven, niet zeker van dat het taalonderwijs en arbeidsvoor ziening ’kwalitatief en kwan titatief’ berekend zijn op de nieuwkomers na de eerste op vang door de gemeenten. Hiermee is het laatste gedeel te van het oude buitenbad, daterend uit 1969, geschiede nis. Dit laatste gedeelte, 25 x 21 meter diepwater, was aan renovatie toe en moest tevens waterzuiveringstechnisch aangepast worden aan de Wet hygiëne en veiligheid zweminrichtingen. Uit eigen ervaring en een be- zoekersenquette kwam naar voren dat er sterke behoefte is aan ondiep buitenwater, gericht op jonge kinderen en gezinnen. Met dit nieuwe bad wordt volledig aan deze doel stelling voldaan. TEVENS MOOIE GOUDVISSEN, KARPERS ENZ. Laat nu uw vijverwater testen! DEN HAAG/WADDINX- VEEN - Het ziet er naar uit dat de gemeenten vóór 1 ja nuari 1996 vrijwel alle vreemdelingen op kunnen vangen die zich voor gezins hereniging en gezinsvorming in ons land mogen vestigen. WADDINXVEEN - Vanmid dag - woensdag 18 mei - heeft Waddinxveens burgemeester C.M. van der Linden de offici ële handeling verricht waar mee het vernieuwde buiten bad van het subtropisch Gou- webad ‘de Sniep' is geopend. Hij werd hierbij geholpen door de in het zwembad aan wezige kinderen. Een andere oplossing is huis vesting in de private sfeer. Hierbij denkt het college aan het verkrijgen van medewer king van particuliere beleg gers voor het toewijzen van woningen. Er zijn bij B. en W. ook ideeën aangedragen door beleggers om in de private sector te komen tot het bou wen en verhuren van klein schalige woonvormen. De verbouwing, waarvoor wethouder Jan Hielema (CDA) op 8 november 1993 het startsein gaf, is precies op tijd voltooid om het nieuwe zomerseizoen in te luiden. ning die aan een statushou der wordt toegewezen een ex tra woning mag bouwen (compensatiebouw). Maar dan moet er eerst een be staande woning zijn toegewe zen en kan de nieuwe woning pas later gebouwd worden. Om nu te voorkomen dat na genoeg alle vrijkomende huurwoningen in 1994 naar statushouders gaan heeft het college van B. en W. besloten om gebruik te maken van de landelijke regeling voor de bouw van zogenoemde wissel woningen. Dit zijn tijdelijke woningen die voor de eerste opvang die nen en die aangewend wor den als tussenoplossing om naar definitieve woningen door te stromen. Voor de bouw van deze woningen wor den thans locaties gezocht. Gedacht wordt om twee loca- In 1985 werd hij voor een jaar gastdocent bronzen giettech- nieken in Den Haag. De Wad- dinxvener is lid van de lande lijke Raad voor de Kunst en doceert onder andere aan het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater (Kerk straat). Het vernieuwde buitenbad van het subtropisch Gouwebad ‘de Sniep in Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). In Nederland hebben de afge lopen jaren veel mensen asiel aangevraagd. Deze grote aan tallen mensen kunnen niet meer centraal worden opge vangen en moeten dus ge spreid over het land worden gehuisvest in afwachting van de uitspraak over het verkrij gen van een verblijfsvergun ning. Iemand die geen verblijfsver gunning krijgt moet het land verlaten. Krijgt men wel een verblijfsvergunnin dan wordt men statushouder. Een sta tushouder heeft recht op re guliere huisvesting en de mo gelijkheid om werk te zoeken een voorziening voor het ge- op de arbeidsmarkt. hele jaar. Ongeacht de weers- Door de lange procedures die omstandigheden kan er altijd nodig zijn voor de afhande- vanuit het binnenbad naar ling van de asielaanvragen en buiten worden gezwommen, de aanhoudende stroom van Het uitzwembad is voorzien nieuwe vluchtelingen nemen van een lange borrelbank de opvangproblemen lande- waar ongeveer 15 personen lijk toe evenals de druk op de tegelijk op kunnen liggen, gemeenten om mee te werken aan de - al dan niet tijdelijke - opvang. In het recente verleden heeft men voor de huisvesting ge bruik gemaakt van leeg- AQUARIUMSPECIAALZAAK r-k 9 I 7/0 I Handekdrukwerk Rekiamedrukwerk Stuur deze bon /i een open envelop (zonder postzegel) naar Rifi en Gouwe Antwoordnummer ’0008 2400 VB Aiphen a/d R/i r o/ Ja. ik maak graag gebruik van dit voordelige aanbod. Ik ontvang Rijn en Gouwe 4 weken voor slechts fl. 12.75. Naam: Adres Postc/WoonpL Telefoon (voor controle op bezorging) Wanneer U nü kiest voor een kenmsmakingsabonnement. dan ontvangt U Rijn en Gouwe 4 weken lang s morgens vóór 7 uur in de brievenbus! c Zwart/wit kopteen c Kleurkopieën o Gelegenheidsdrukwerk Fidl-color kopteen o Inbinden Plastificeren o Papierwaren Dorpstraat 68 - Tel. 01828-18640 12.75 Veranderingsproces in gemeentehuis van start V'

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 19