Voor Kerngroep kent strijd van armen kent geen grenzen Grondslag onroerend goed in Waddinxveen van oppervlakte naar waarde BEZORGERS JA, IK WIG Eerste spruiten in Bleiswijk Inkomsten en uitgaven bijna 83 mille Jaarlijks tekort wordt geindexeerd Rijn en Gouw 01828 12578/ 32443 Sleuteluitreiking in Zevenhuizen Pagina 9 dacht uitgaat naar projecten in Burkina Faso en Peru. Hallo 8 I I I I I I I I I I I I I I periode half juli augustus Interesse, bel dan: I worden verwacht. Gebleken is dat het voorstel tot wijziging van de Gemeen- ZOEKT VAKANTIE- M/V minimumleeftijd 15jaar, in WADDINXVEEN Kring daalde het areaal met circa 10% tot bijna 1.200 ha. Dit betekent dat circa een kwart van het Nederlandse areaal spruitkool wordt ge teeld in het Groene Hart. Hiermee is De Kring de twee de spruitkoolveiling van het land met jaarlijks een aan voer van zo’n 25 miljoen kg spruiten. WADDINXVEEN - Als het er echt om gaat kent de strijd van de armen voor de Kerngroep Ontwikkelingssamenwe- kring Waddinxveen geen grenzen, hoewel de meeste aan- Publiciteit De werkgroep publiciteit, be staande uit vier mensen, zorgde voor alle publiciteit naar donateurs en belang stellenden van de Kerngroep. Dit deed zij door middel van Toma-Lima Nieuws, dat twee en door het doelgroepen, zoals inwoners van Waddinx veen, bedrijven en verenigin gen (huis-aan-huisfolder) en middel van artikelen en aan kondigingen van activiteiten. De lokale RTW-radio werkte groepen '(nee door middel van inter- views en door het maken van ’reclame’-tèkst, die in janu- ari-februari 1994 vier maal per dag werd uitgezonden. ZEVENHUIZEN - Vanmid dag - woensdag 13 juli - zijn de sleutels uitgereikt van de acht sociale huurwonin gen (eensgezinswoningen) aan de Potgietersingel in de nieuwe woonwijk Swan- la in Zevenhuizen. Deze of ficiële handeling werd ver richt door wethouder M. Zijderhand van woonruim- tezaken. De acht sociale huurwonin gen zijn door Bontenbal Bouw BV uit Reeuwijk ge bouwd in opdracht van wo ningbouwvereniging SSW uit Waddinxveen. Het plan is ontworpen door architec tenbureau Gelderblom BV uit Boskoop. De huurprij zen van de woningen is ƒ691,- (excl. servicekosten) per maand. Burkina Faso NOVTB bracht in 1993 veel goed nieuws uit de Sahel. Afrika is niet altijd alleen maar rampgebied. Er zijn veel positieve ontwikkelin gen. De mensen werken er aan om problemen het hoofd te bieden. De Kerngroep schreef al vaak over de dijkjes en bomen te gen erosie, over de graanban- ken, de zuinige stookplaat sen, de gezondheidswerkers. Dé contacten met Torna zijn hernieuwd door brieven van landbouwer Basil Paré. “Het is fantastisch om weer de ver halen te horen uit de eerste hand*, aldus de Kerngroep. Basil Paré, die in 1977 Wad dinxveen bezocht, vertelt over alle inspanningen, die er gedaan worden om het werk gaande te houden en om de mensen te motiveren zich te organiseren. Hij werkt er met plezier aan. De schrijver en journalist Al bert Stol noemt hem in het maandblad ’onze Wereld’ één van de voortrekkers. “Mensen die niet alleen angstig de vol gende regenbui afwachten, maar die ook aan de slag gaan, met een toekomst die meer perspectieven kan bie den dan wachten en gelaten heid alleen'. Mensen als Basil in Torna, Burkina Faso vormen een warm contact voor Waddinx veen, meent de Kerngroep. Het project in Toma, Burkina Faso, dat door Waddinxveen gesteund werd van 1975 tot 1980, is een landbouwproject. De Burkinabese ontwikke lingsorganisatie ADRTom verenigt boeren in de streek rond het dorp Torna. Door ge zamenlijke inspanning pro beren zij hun situatie te ver beteren. KLeurrijk Festival Samen met de Stichting Vluchtelingenwerk Waddinx veen en omstreken en met spontane hulp van anderen, organiseerde de Kerngroep vorig jaar september het Kleurrijk Festival - Hallo Waddinxveen. Het festival werd gehouden twee boeken en een lange brief van de mensen van het CIDIAG-project. Het contact met de Peruaan se ontwikkelingsorganisatie CIDIAG dateert van 1981. Sinds die tijd is ook de finan ciële bijdrage uit Waddinx veen bestemd voor deze orga nisatie, die daarmee bedrij ven met zelfbestuur in Lima ondersteunt. De organisaties in Torna (ADRTom) en in Lima (CIDI AG) zijn beide partner-orga- nisaties van NOVIB. De Kerngroep ontvangt ook van NOVIB-zijde nog informatie over de projecten. De samen werking tussen Kerngroep en NOVIB is goed. Lima Grote indruk maakte vorig jaar op de Kerngroep de ont moeting met drie vrouwen uit Lima begin 1993. Het waren Emma Hillario, Teresa Apar- cana en Ellen Padron. Zij wa ren in Nederland op uitnodi ging van NOVIB. Onder soms zeer moeilijke omstandighe den proeberen deze vrouwen hun werk te doen in Lima, Peru. Ellen Padron is contactper soon voor NOVIB in Lima. Zij is Nederlandse, maar woont al jaren in Lima. Zij bracht voor Waddinxveen een foto boek en een brief mee van de organisatie waar Waddinx veen contacten mee heeft. Emma Hillario en Teresa Aparcana werken bij de volkskeukens in Lima. Zij lei den andere vrouwen op, ge ven hoop en maken kleine verbeteringen mogelijk. La ter in het jaar kwamen er nog fenspel. Deze kisten zijn door SME aangeboden aan de lan delijke Centra voor Ontwik kelingssamenwerking, die er in het schooljaar 1993-1994 mee zullen werken. De Kern groep heeft een rol gespeeld bij het aanleveren van het speelgoed uit de derde wereld voor de vijf leskisten. De leskist ’Burkina Faso’ is geleend door een school in Overasselt (Gld) en door de werkgroep ontwikkelingssa menwerking in Warmond (ZH). De schoolkrant Toma- Lima Flitsen verscheen drie keer, met als onderwerpen ’grondstoffen’, ’en wereldspel’ (ove rhet domino-spel) en ’re gen’. De schoolredactie, dit school jaar bestaande uit leerlingen van de St. Paulusschool, de Theo Thijssenschool en de Koningin Julianaschool, heeft de Kerngroep ge' met het samenstellen van de krantjes. De redactieleden kregen extra informatie door middel van dia’s, video’s, ge sprekken en informatiemap- jes. Aan het einde van het schoojaar ontvingen ze als dank het boek ’De boom in’ (over Alfred Jodocus Kwak). Leerlingen van verschillende scholen (basis- en voortgezet onderwijs) hebben informatie opgevraagd voor hun werk stukken over diverse landen en onderwerpen. sidie 1 voor gestegen lonen en prij zen. Het ten laste van de gemeen te Waddinxveen blijvende ex- welke kostenelementen nu ploitatietekort van het Gou- wel en welke niet voor com- webad ‘de Sniep‘ beloopt al pensatie door de gemeente in een aantal jaren een bedrag aanmerking komen. Tevens van ƒ603.500,-. Door de ge meentelijke commissie voor het beheer en de exploitatie van het Gouwebad wordt re- van het werkmateriaal. Dankzij de medewerking van velen konden alle activiteiten worden uitgevoerd. De eerste winterkoninkjes werden gekocht dooi- commis siehandel W de Mooij BV voor ƒ6,10 per kg. Als gevolg van de tegenval lende prijzen van het vorige seizoen is het landelijke are aal spruiten gedaald met cir ca 8%. In het tuinbouwgebied De WADDINXVEEN - De Waddinxveense gemeenteraad heeft vorige week woensdagavond f 485.000,- op tafel gelegd voor de omschakeling van de grondslag voor de onroerende zaak belastingen (de vroegere onroerend goed belastingen) van oppervlakte naar waarde. Voor dit bedrag, waarvan twee ton weer terugkomt aan inkomsten, is een ton uit het reser- vepotje van de gemeente gehaald. De omschakeling is een feit per ingaande van 1 januari 1995. van wet zal krijgen. Gezien de in de wet opgenomen bepa ling komt de gemeente in aanmerking voor een eenma- zaakbelastingen voor het jaar lige rijksbijdrage, die naar baseerd was op oppervlakte maatstaf. afwijken van de ontwikkeling komen, heeft de commissie van de indexering. Daarnaast Kostenverrekening kunnen verschillen ontstaan als gevolg van het feit dat de indexering betrekking heeft op^de omvang van het exploi- ontwikkeld. Alleen de kosten, die direct verband houden met de waardering van on- - -roerende zaken, komen voor (namelijk de t°t^le uitgaven verrekening in aanmerking. 1 Dit rekenmodel is gebaseerd op de resultaten van een lan delijk onderzoek. Alle kosten zijn zoveel als mogelijk genor meerd. Naar verwachting zullen in gaande 1997 de genormeerde kosten verdeeld worden op basis van 40% gemeente, 30% waterschappen en 30% Rijks- ’'“j' Gedurende de periode tot 1997 zal naar verwachting een kostenver deling worden gehanteerd van 60% gemeente en 40% waterschappen. Ofschoon vorengenoemde kostenverdeling nog niet defi nitief is, zijn B. en W. bij het maken van een financiële op zet vooralsnog uitgegaan van de verwachte kostenverreke- ningsmethode 60% gemeente en 40% waterschappen. Zo dra meer inzicht bestaat om trent de gevolgen van de vol ledige inwerkingtreding van de Wet Waardering Onroe rende Zaakbelastingen (ver moedelijk 1 januari 1997) zal een nader voorstel aan de ge meenteraad worden voorge legd. Uit het onderzoek naar de kosten van de voorbereidende werkzaamheden blijkt, dat de totale kosten van de omscha keling worden geraamd op ƒ485.000,-. Van dit bedrag kan 130.000 gulden als rijks bijdrage worden afgetrokken en 155.000 gulden als bijdra ge van de belastingdienst, zo dat uiteindelijk twee ton aan investering overblijft. Naast de jaarlijkse kapitaal- lasten van de investerings kosten blijkt dat na invoering van de maatstaf economische waarde ingaande 1995 voors hands rekening gehouden moet worden met de volgende structurele meerkosten: a. Het jaarlijks inhuren van taxatie-technische kennis (bepaling economische waar de nieuwbouw, verbouw etc, alsmede beoordeling be zwaarschriften), te ramen op van de definitieve nominale compensatie in de tijdens het begrotingsjaar verschijnende septembercirculaire, vindt éénmaal een bijstelling van de compensatie plaats; - De daarna eventueel nog op tredende bijstellingen van de nominale compensatie wor den niet meer verwerkt, maar betrokken bij de indexering voor het volgend jaar; - In de compensatie wordt te vens betrokken de zogenaam de aanvulling op de nominale compensatie (heeft onder an dere betrekking op zaken als seniorenregeling en dergelij- ke); - Tevens wordt compensatie ontvangen voor de (op lande lijk niveau geraamde) inci dentele loonstijging (als ge volg van promoties en perio dieke verhogingen). Bij de berekening van indexe- ringspercentages door het ISMH wordt uitgegaan van de nominale compensatie, zo als die via het gemeentefonds wordt ontvangen. Deze wordt berekend als een gewogen ge middelde, waarbij de perso neelskosten met een factor 2/3 en de materiële lasten met een factor 1/3 worden ge wogen. Indien bij het zwembad de kapitaallasten buiten be schouwing worden gelaten, geldt deze verhouding ook on geveer voor het zwembad, zo dat het gebruiken van het door het ISMH te berekenen percentage acceptabel is. Bij het hanteren van deze systematiek is voor de com missie in een vroeg stadium duidelijk op welke netto-ge- meentelijke bijdrage voor het komende jaar kan worden ge rekend. De ontwikkeling van de wer kelijke kosten kan zowel in positieve als in negatieve zin tatietekort, terwijl de ontwik keling van de werkelijke kos ten een groter bedrag beloopt (namelijk de totale uitgaven exclusief kapitaallasten). Voor dergelijke verschillen dient binnen de zwembadbe- groting dekking te worden ge vonden. Vanaf 1995 gaat het ISMH dé beschreven methode hante ren. Vanaf dat jaar is het dus mogelijk bij de bepaling van het compensatiepercentage voor het zwembad simpelweg be^astïngdrenst. aan te sluiten bij het ISMH- - percentage. De organisatie Op verzoek van het Waddinx veense gemeentebestuur heeft de Kerngroep gewerkt aan haar rechtspersoonlijk heid. Zij is in 1993 officieel vereniging geworden. De sta tuten zijn in een vergadering van de kerngroep op 16 febru ari 1993 vastgesteld en door de notaris in juni in een nota riële akte vastgelegd. De ge meente, in persoon van oud- wethouder P.F.J. van Schie (CDA), trad vanaf dat mo ment officieel uit het bestuur van de Kerngroep. De uit 16 leden bestaande Kerngroep vergaderde zes keer. Verslagen van de verga deringen werden ter informa tie toegestuurd aan de ge meente en aan NOVIB. De Kerngroep werkte volgens keer” verscheen, een planningsschema. Hierin jaarverslag, via waren de activiteiten ver- deeld over verschillende doel groepen en gespreid over het jaar. Er waren twee vaste werk groepen: de werkgroep onder wijs en de werkgroep publici teit. Tijdelijke werkgroepen waren er voor de financiën, donateurêwerving, voorberei ding Kleurrijk Festival, voor bereiding openbare avond en de actie Honger Hoeft Niet. Daarnaast is er een studie groep Milieu, samen met NI- VON. Er was één interne discussie avond en er werd een geza menlijke discussie-avond voorbereid voor begin 1994, voor alle Waddinxveense groepen, die samenwerken in Honger Hoeft Niet. De Kerngroep onderhield contacten met de plaatselijke politieke partijen. Met diver se organisaties in Waddinx veen wordt op een prettige uvauciiLuioraiiuivuLiciuaui - - manier samengewerkt. Daarna is door de studie- van ƒ603.500,-. Door de ge- zijn B. en W. er een voorstan- Er zijn vele en goede contac- groep aangehaakt bij de lan- meentelijke commissie voor der van om voor het zwembad ten met groepen in andere ge- delijke actieplannen voor uit- het ^heer en de exploitatie uitsluitend een structurele meenten en met landelijke or- breidina van de betrokken- van het Gouwebad wordt re- bijdrage te verstrekken, zon- ganisaties. heid van burgers bij het mi- gelmat?g aandacht gevraagd der deze te verhogen (of te De Stichting Vluchtelingen- lieu door zogenaamde 'eco- voor 1 en om- teams’ naar haar mening door de ge meente dienen te worden ge compenseerd (door een verho- de gemeenteraad voor om in ging van het ten laste van de gemeente blijvende exploita tietekort). De vraag om compensatie be treft zowel structurele facto ren verhogingen, energieprijsstij gingen) als incidentele facto ren met de seniorenregeling). Voor de gemeentelijke com missie zwembad, die wordt voorgezeten door WD-wet- houder Karei van Soest, blijkt het een moeilijke opga ve om met het tot op heden ontvangen ’budget’ van ƒ603.500,- te blijven rondko- voorjaar men. Een te drastische ta riefsverhoging brengt im mers het risico met zich mee WADDINXVEEN - Het Gouwebad ‘de Sniep‘ wil beter met de gemeentelijke middelen om kunnen gaan door een gein dexeerd “budget1. Boven de gebruikelijke ruim zes ton subsi die per jaar zou daar voor dit jaar 32.800,-bij moeten komen met berichten in de pers door in verband met 2%-salarisverhogingen (f 22.800,-) en de se niorenregeling (f 10.000,-). Teler W Bos uit Bleiswijk (links) overhandigt koper W. de Mooy de eerste spruiten van het nieuwe sei zoen. (Foto: De Kring - Peter Varkevisser). BLEISWIJK/WADDINX- oVEEN - Vorige week woens- heeft de Kerngroep geholpen dag 6 juli verkocht de coöpe ratieve groenten- en fruitvei ling De Kring in Bleiswijk de eerste spruiten van het nieu we seizoen. Hartje zomer werd het eerste bakje met inhoud van 5 kg aangevoerd door de firma W. Bos en Zonen uit Bleiswijk. Rijn en Gouwe dit ’waardeloze’ afval creatief om te gaan. De leskist is bestemd voor de basisscholen in Waddinxveen en acht scholen werkten er mee in het schooljaar 1992- 1993. Op al deze scholen is een voorstelling gegeven van ’De wereld in een mand’ door mensen van het ’Centrum voor Mundiale Vorming’ uit België. r In opdracht van het Landelijk nisaties mee (Unicef, Stich- Servicebureau Ontwikke- - lingseducatie (LSO) is door de landelijke organisatie Stich ting Milieu Educatie (SME) in de loop van 1993 op een viertal basisscholen in Wad dinxveen, waar met de leskist ’Afval’ is gewerkt een onder- zoek ingesteld. De SME zocht Vluchtelingenwerk Waddinx- basisonderwijs milieu- wereldvraagstukken met elkaar in verband te brengen. De leskist was daar voor een interessante activi teit. De positieve ervaringen, die uit het onderzoek kwamen, hebben de SME er toe ge bracht vijf leskisten, identiek aan de onze, samen te stellen, aangevuld met een grondstof- tingJGoed Werk. gaande 1994 het ten laste van de gemeente blijvende exploi tatietekort te indexeren vol gens vaste afspraken. Vanaf 1995 kan daarvoor worden (zoals algemene salaris- aangesloten bij de methodiek, zoals onlangs is ontwikkeld door het intergemeentelijk (zoals kosten in verband samenwerkingsorgaad Mid- den-Holland (ISMH). Deze methodiek houdt het volgende in: - Er wordt (over het exploita tietekort) compensatie ont vangen voor de gemiddelde loon- en prijsstijging, zoals die wordt ingeschat in het van het jaar vooraf gaande aan het begrotings jaar; - Op grond van de vaststelling Van de Kerngroep zijn thans 16 Waddinxveners lid: Koos Dankers, Han Flietstra, Jan Groenewegen, Nolda Hoots- mans, Huub Huijten, Emka Krösschell, Mieneke v.d. Lans. Noortje Meskers, Elise Monteiro Varela, Lous Oos- terbroek, Louise Perbal, Nico v.d. Post, Corrie Smallegan- ge, Chiel Smallegange (voor zitter), Cocx Spoor en Witte de Vos. De Kerngroep - met een be groting van bijna 83 mille - is ontstaan in 1975, op initiatief van de Waddinxveense ge meenteraad. De groep is breed samengesteld. Doel van de Kerngroep is werken aan voorlichting en bewust wording en financieel bijdra gen aan een project in een ontwikkelingsland. Vorig j aar droegen donateurs bij aan de inkomsten (f 8.089,-), waren er financiële acties en giften (f 9.194,12), werden er Derde Wereld-pro- dukten verkocht (f 1.446,70), waren er rente-inkomsten (f 498,43) en kwam er f 2.000,- uit diverse bronnen binnen. Van de inkomsten, die door de gemeente werden aangevuld met een bijdrage van bijna 54.000 gulden, werd 60.000 gulden overgedragen aan de NOVIB. Van deze overhandi ging in de raadzaal van het gemeentehuis werd weer een speciaal gebeuren gemaakt. Aan voorlichtingskosten werd ruim 10 mille uitgege ven. De Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Wad dinxveen volgt twee projec ten, één in Toma (Burkina Faso) en één in Lima (Peru). Het laatste project wordt ook financieel gesteund. Milieu De studiegroep milieu be stond uit leden van de Kern groep en van NIVON, totaal vijf mensen. De studie over de problemen op milieu-gebied in Toma, Lima en Waddinx veen is afgerond met de publi catie van een milieu-verjaar dagskalender. De cartoons op de kalender zijn getekend door Daan Meskers, leerling van de Academie van Beel dende Kunsten in Rotterdam. Daarna is door de studie groep aangehaakt bij de lan- J -1 ”1X-1 1 breiding van de betrokken heid van burgers bij het mi lieu door zogenaamde ’eco- werk Waddinxveen en om- teams’ streken dankt de Kerngroep Dit zijn groepen, waarvan de voor het beschikbaar stellen leden elkaar en anderen sti- van ruimte voor het opslaan muleren het gedrag ten aan- x z.en van het mjjjeu verbe teren met als hoofddoel op deze manier mee te werken aan duurzame ontwikkeling. Twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven uur. Daarna kies ik voor het volgende abonnement: kostenstijgingen, die verlagen) voor incidentele elementen. Gelet hierop stelden B. en W. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 13 JUL11994 De gemeente is voor 1994 dat er vraaguitval optreedt, slechts bereid f 15.500,- extra Ook het bezuinigen en het ge- beschikbaar te stellen, zodat nereren van extra inkomsten de zwembadcommissie zelf uit bijvoorbeeld reclame ken- het gat van f 17.300,- binnen nen bepaalde grenzen. B. en de eigen begroting zal moeten W. zijn daarom van mening wegwerken. dat aan de vraag van de com- Hierbij komt nog dat voor missie tot aanpassing van het 1995 een prijsstijging voor exploitatietekort tegemoet het water (heffing grondwa- dient te worden gekomen en terwinning) is voorzien van f heeft daartoe een voorstel 14.000,-. Maar voor volgend compensatiemethodiek aan jaar zal de gemeentelijke sub- de gemeenteraad gedaan. worden geindexeerd Volgens het colege moet voor komen worden dat ieder jaar in de raadzaal een discussie wordt gevoerd over de vraag welke kostenelementen wel en welke niet voor In de raadsvergadering van december 1992 is een nieuwe verordening op de heffing en invordering van onroerende 1994 vastgesteld, die nog ge- verwachting ƒ5,- per inwoner zal bedragen. Thans kunnen door het Wad- De reden hiervoor was gele- dinxveense gemeentebestuur aan de omschakeling ver- bonden werkzaamheden daadwerkelijk in gang wor den gezet om verzekerd te zijn dat met ingang van 1995 over de nieuwe heffingsmaat- staf kan worden beschikt. Voorts is het hierbij nog van belang rekening te houden januari 1994 zijn gelden be- met de eisen, die gesteld gaan schikbaar gesteld voor de worden ten aanzien van het taxatietraject als gevolg van het in werking treden per 1 januari 1995 van de Wet rap- Waardering betrokken of voor de omscha- F keling een rijksbijdrage kan ding zal evenwel gen in het feit, dat het op dat de moment nog volstrekt onze ker was of de gemeente in aanmerking zou komen voor een eenmalige bijdrage voor de kosten van omschakeling naar de maatstaf economi sche waarde. In de raadsvergadering van schikbaar gesteld voor de voorbereiding van het om schakelingsproces. Het on derzoek en de resultaten wor- januari 1995 van den beschreven in een rap- Waardering Onroerende port. In het onderzoek is ook Zaakbelastingen (Wet WOZ). De volledige inwerkingtre- 1 naar ver wachting plaatsvinden met ingang van 1997. Deze wet geeft uniforme re- tewet met betrekking tot de gels met betrekking tot de materiële belastingbepalin- waardebepaling en waarde- gen per 1 januari 1995 kracht vaststelling van onroerende zaken, mede in het licht van de gegevensuitwisseling met de waterschappen en de Rijksbelastingdienst ten be hoeve van hun heffingen, ui teraard voorzover de econo mische waarde van onroeren de zaken in het geding is. Voor de verstrekking van de gegevens aan de waterschap pen ingaande 1995 en de Rijksbelastingdienst, naar verwachting ingaande 1997, zal door Waddinxveen een kostenvergoeding worden ontvangen.Voor de bereke ning van de kosten, die voor verrekening in aanmerking - van de Waarderingskamer (toezicht houder op de naleving van de wet WOZ) een rekenmodel I I I I circa ƒ35.000,-per jaar; b. Het inhuren van personele capaciteit voor het bijhouden g van de relatie tussen het be- lastingobject en de kadastra- le percelen (er is vooralsnog geen betrouwbare koppeling mogelijk tussen het kada strale pakket en het belas- tingpakket) te ramen op I ƒ23.000,- per jaar. De totale lasten worden geraamd op ƒ79.300,- per jaar. Voor de uitwisseling van ge- gevens met de waterschap pen ingaande 1995 wordt er I van uitgegaan dat daarvoor een bijdrage wordt verkregen gebaseerd op 40% van de normkosten, hetgeen naar verwachting neerkomt op een s* bedrag van ƒ32.000,-per jdar. beoordeling Onderwijs De werkgroep onderwijs be staat uit vier leden. Veel aan dacht is in 1993 gegaan naar de leskist ’Afval opnieuw ge bruikt’. Hierin wordt aan dacht besteed aan de afval berg en aan het grondstoffen probleem. Er wordt gepro beerd leerlingen nader naar afv^l te laten kijken door met op het parkeerterein Beuken- dit ’waardeloze’ afval eens hof en duurde van 10.00 tot 16.00 uur. Doel was een festi val te organiseren, waarin plaatsgenoten iets van hun cultuur laten zien en waarin organisaties laten zien aan welke landen en culturen zij aandacht besteden in Wad dinxveen. Er is veel tijd ge stoken in de voorbereiding. Er waren 20 kramen en een podium. Er deden tien orga- XIC1X2 _1_ ting Vriendschapband Pelhri- mov, Stichting Wereldwinkel Waddinxveen, Zending-We- relddiakonaat-Ontwikke- lingssamenwerking (ZWO), Stichting Goed Werk, MOV, Lionsclub, Stichting Gered Gereedschap, Stichting naar mogelijkheden om in het veen en omgeving en de Kem- -J-_:u— en groep) Er waren zes groepen uit an dere culturen (Turken, Chile- nen, met allerlei informatie en activiteiten. Er werd ge boetseerd onder leiding van Joshua Onemu, panfluit ge bouwd onder leiding van Tm Jansen, haar werd gevloch ten door Eritrese vrouwen en riksja gereden door de Stich- derde 4 Gouwebad ‘de Sniep‘ komt moeilijk rond met subsidie I Betaling d.m.v. toegezonden acceptgiro's. Automatische betaling d.m.v. machtiging. Automatische betaling d.m.v. machtiging. Een kwartaalabonnement a f 8380. Een kwartaalabonnement a f 8180. Een maandabonnement f 28.00. Vocx öe automatische afscbrrvmg van het aoonnementsgeid ts dit min oanK/gro-fekersngntxnmer. HandteKemng Bon in open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rijn en Gouwe afdeling abonnementen Antwoordnummer 10008 2400 VB AJphen a/d Rijn Naam.m/v* Adres Posicode/Woonplaats: Telefoon: (voor controle op bezorging)

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 9