Voor huwelijk moet men drie keer naar het gemeentehuis en géén roze wolkj espraat ‘Reële woorden met inhoud z .'uW ook duurder L7 PW' Pagina 11 derdag ƒ245,-, vrijdag ƒ270,- MüX HaVClaai*- Onder trouw Huwelijks sl ui ters Huwelijksvoorwaarden Tips >P' lijk, want die wordt immers rechtstreeks bij de producen ten gekocht'. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 20 JUL11994 it I - F I® 0MM| ip Ik ƒ37,50. i Een bruidspaar op weg naar de trouwzaal in het Waddinxveense gemeentehuis aan het Raadhuisplein. L i (Foto: Sjaak Noteboom). kan men verkrijgen bij een notaris, die ook Waddinxveen nu alleen open op vrijdag van 11.00-17.00 uur en zaterdag van 11.00- 13.30 uur. te Wanneer men geen voorkeur uitspreekt wordt een ambte nen. Deze acte is het (voorlopige) bewijs dat er formeel tegen het huwelijk geen bezwaar bestaat. Een afschrift ervan spraak is uniek'. Dat zegt ‘huwelijk! brochure ‘Trouwen in Waddinxveen*. 1 externe ambtenaren van de burgerlijke en eventuele zenuwen weg te werken. Dan kan ik aan jullie en :g op jullie toege- :h dit plechtige, gezellige halfuur ig zodat het voor alle be- ïkkenen een onvergetelijke en zaterdag ƒ750,-. Op maan- sen 11.00 en 12.00 uur zijn - mét uitzondering van de trouwboekjes - geen kosten verschuldigd. In de bovenstaande bedragen zijn de kosten van het trouw boekje niet begrepen. Een trouwboekje kost, afhanke- ƒ750, Op maan- „„JF 11 AA 1<FaA ,^s koffie is nu WADDINXVEEN - Na alle prijsstijgingen van de koffie omgi is. Stel de ceremoniemeester op de hoogte van de afspra ken die in het gemeentehuis zijn gemaakt en vertel de ambtenaar van burgerlijke stand wie de ceremoniemees ter is. Laat de ceremonie meester ook als eerste in het de koffie zelf, maar wel in de gemeentehuis zijn en contact winst die zij met de stijgend opnemen met de gemeentebo- koffieprijzen denken te beh de. len. Eén en ander hangt samen met de hoge inflatie die mo menteel op dit moment in de VS. Juist de speculatie heeft prijzen enorm opgedreven. De verwachting is dan ook dat de prijsstijging niet zal standhouden (inmiddels zijn de prijzen al weer iets ge- De kosten van deze stukken i ƒ13,75 per stuk. Een uittreksel uit het echt- scheidingsregister kan men opvragen in de gemeente waar men is gehuwd. Een uit treksel uit het overlijdensre- gister kan men opvragen in de overlijdensgemeente. Tenslotte is goed om bij de on dertrouw de informatie over de getuigen (minimaal 2, maximaal 4) te kunnen geven (zoals de relatie tot het bruidspaar); het persoonlijk memorandum geeft aan wel ke gegevens dan vermeld moeten worden. Zijn de stukken die men heeft De kosten van huwelijksvol trekkingen bedragen op maandag ƒ170,-, dinsdag ƒ195,-, woensdag ƒ220,-, don- Voor men kan trouwen moet men van dat voornemen aan gifte doen (‘in ondertrouw ^aan') bij de ambtenaar van ie burgerlijke stand van de gemeente waar beiden of één van de twee in het persoons register staat ingeschreven. Gebruikelijk is dat de huwe lijksaangifte persoonlijk ge beurt. Als men niet in de gele genheid is om hiervoor naar het gemeentehuis te komen - want daar vindt de onder trouw plaats - dan kan men dat ook schriftelijk doen. Een formulier hiervoor is bij de ambtenaar van de burger lijke stand (in het gemeente huis) verkrijgbaar. Wie in loondienst is, kan voor het doen van huwelijksaangifte in veel gevallen ’een extra vrije dag" krijgen. De huwelijksaangifte moet tijdig worden gedaan, maar in ieder geval uiterlijk 14 da gen voor de trouwdatum. Huwelijksaangifte is moge lijk op werkdagen ’s morgens tussen 08.30 en 12.30 uur. Hiervoor moet men wel van tevoren den afspraak maken met de ambtenaar van de burgerlijke stand op de sectie Burgerzaken van de afdeling Algemene Zaken, telefoon 01828-24533. De huwelijksaangifte is be doeld om de ambtenaar van de burgerlijke stand in de ge legenheid te stellen de nodige voorbereidingen voor de hu welijksvoltrekking te treffen en verder om na te kunnen gaan of er tegen uw huwelijk eventueel bezwaren bestaan. Bij de ondertrouw moet men een aantal stukken overleg gen, waaruit de ambtenaar van de burgerlijke stand al de meeste gegevens, die nodig zijn, kan halen. Zo moet men overleggen: - een uittreksel uit het ge boorteregister van de man en nog minderjarig is - althans de leeftijd van 18 jaar nog inlichtingenstaat op niet heeft bereikt - en haar of overige gegevens in zijn ouders niet bij de huwe lijksvoltrekking op het ge meentehuis aanwezig zullen zijn, moet men een schriftelij- WADDINXVEEN - Teder bruidspaar is uniek. Iedere toe spraak is uniek'. Dat zegt 'huwelijkssuiter' A. Both in de brochure ‘Trouwen in Waddinxveen'. Hij is één van de negen externe ambtenaren van de burgerlijke stand, aan het Raadhuisplein uitsluitend belast met het sluiten van huwe lijken. Met elkaar zijn ze van mening dat zij zoveel mogelijk op de achtergrond staan want het is en blijft tenslotte dé dag van het bruidspaar. De huwelijksvoltrekking vindt meestal plaats in de zelfde gemeente als waar men in ondertrouw gaat. Wil men daar niettemin van af wijken, dan kan men dit ken baar maken bij de onder trouw. Met de gemeente van zijn en haar keuze dient men vervolgens zelf een afspraak te maken. In Waddinxveen zijn 9 exter ne ambtenaren van de bur- gerlijke stand belast met uit sluitend het voltrekken van huwelijken. Deze ambtenaren voltrekken het huwelijk op eerste voor keur van het bruidspaar. Het is derhalve prettig als men zijn of haar eerste en tweede voorkeur bij de ondertrouw al bekend maakt. In de gemeentelijke brochure Trouwen in Waddinxveen' komen de negen externe amb tenaren van de burgerlijke stand, die allemaal in Wad dinxveen wonen, in woord en beeld aan het woord. Mevrouw E. Bakker-van den Boogaart (Lindengaarde 57): ‘Een huwelijkstoespraak is in het leven van menig mens vaak de enige toe spraak die tot hem of haar persoonlijk gericht wordt. Mijn visie is dan ook een per soonlijke benadering. Een re- eel woord met aandacht en inhoud, géén roze wolkje- spraat! Door middeèvan we- Zo kan men er zelf voor zor gen dat daarvoor een moment wordt gezocht dat én beiden goed uitkomt én de ambte naar van de burgerlijke stand voldoende tijd biedt. kondiging in ’het bekendma- aan het ge meentehuis zal men niet meer vinden. In 1987 gebeur de dat voor het laatst; daarna werd het wettelijk afgeschaft. welijk op wettige wijze is bee- Tijdens de ondertrouw maakt men de eerste en tweede keu ze voor een ambtenaar van de de vrouw; dit is tegen beta ling (kosten zijn landelijk bedragen (ƒ13,75) verkrijgbaar bij de ambtenaar van de burgerlij ke stand van de gemeente waar men is geboren; - een uittreksel uit het per soonsregister bestemd voor een huwelijk, eveneens van alle twee, waarop behalve persoonsgegevens ook natio naliteit en burgerlijke staat voorkomen en, als men eer der getrouwd is geweest, de naam of namen van vorige echtgeno(o)te(n). Dit uittreksel kan men afha len in de gemeente waar men woont. In Waddinxveen kos ten deze uittreksels op dit overlegd in orde, dan maakt moment ƒ8,- per stuk. Indien een van de twee of bei den in het buitenland is gebo ren, dan moet men de geboor- teacte ook in het geboorte- Een huwelijksvoltrekking vindt plaats in ’algehele ge meenschap van goederen’. Al le bezittingen en schulden van man en vrouw vermen gen zich tot één geheel. Dit geldt niet alleen voor de situ atie op het tijdstip van het huwelijk, maar ook voor all^s wat de echtgenoten tijdens hun huwelijk, maar ook voor alles wat de echtgenoten tij dens hun huwelijk, bijvoor beeld door erfenis verkrijgen en voor de schulden die wor den gemaakt. Van dit wettelijk systeem kan worden afgeweken door het maken van huwelijksvoor waarden, wat bij voorkeur vóór de dag van het huwelijk dient plaats te vinden. Maak daarvoor, minstens een maand voor de trouwdatum een afspraak met de notaris voor het opmaken van de ac te. Na de huwelijksvoltrekking kan ook, maar dan moet men minimaal één jaar getrouwd zijn en kost het veel meer. In dat geval is namelijk goed keuring van de rechtbank no dig. Daarnaast moet men een advocaat inschakelen en moet de notaris ook een acte van boedelscheiding opma ken. Nadere inlichtingen hierover i-'-"igen bij een de acte van huwelijksvoorwaarden op maakt. Om hiervan een in druk te geven volgen hier de kosten, die aan de eigenlijke huwelijksvoltrekking zijn verbonden. Het uiteindelijke bedrag is afhankelijk van de dag en het tijdstip waarop Soms valt een bijzondere dag als de trouwdag is, door toe vallige omstandigheden, let terlijk of figuurlijk in het wa ter. Soms heeft dat ook nog fi nanciële consequenties. Het is goed om nu al te weten dat sommige verzekeringsmaat schappijen een zogenaamde zakt), huwelijksverzekering ken- ‘Het t: nen. De Stichting Relatie- voorlichting heeft in de uitga ve Tips voor trouwers’ nutti ge informatie voor trouwers op een rij gezet. In en rondom de trouwzaal zijn goede mogelijkheden om te fotograferen. De fotograaf Havelaarkoffie koopt natuur- kan zonodig met de gemeen- tebode specifieke wensen be spreken. In de Waddinxveense trouw zaal is een muziek- en ge luidsinstallatie aanwezig. Tijdens de plechtigheid is het ver-goudmerk, mogelijk eigen favoriete mu- ziek te laten klinken. In de trouwzaal is een ringlei ding voor gehoorgestoorden is er kg-verpakking in voor- aanwezig. Daardoor zijn ook raad. Bovendien biedt de We- zij goed in staat de plechtig- 1J1 ”T heid te beluisteren. Het raad huis en de trouwzaal zijn toe gankelijk voor ouderen en li chamelijk gehandicapten. In het raadhuis is een personen lift aanwezig. Rondom het raadhuis is in het algemeen voldoende j heid voor de auto’s van geno digden. Om de huwelijksdag tot een onvergetelijke dag te maken willigers is de Wereldwinkel biedt de gemeente Waddinx veen, na afloop van de huwe lijksplechtigheid, een blijven- de herinnering aan. Voor een huwelijksvoltrek king in het buitenland of met iemand die niet de Neder landse nationaliteit heeft, raadt de gemeente Waddinx veen in de nieuwe brochure ‘Trouwen in Waddinxveen' aan reeds tijdig voor de on dertrouw contact op te nemen met de ambtenaar van de burgerlijke stand van de ei gen woonplaats, omdat zich hier nogal eens problemen kunnen voordoen in verband met de te overleggen stuk ken. In Waddinxveen kan men op elke werkdag van de week, tussen 08.30 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 16.00 uur in het huwelijk treden. De aan- vangstijdstippen van de hu welijksvoltrekkingen zijn ’s middags 13.30, 14.15, 15.00 en 15.45 uur en ’s ochtends tot 11.45 uur. De huwelijks voltrekking op maandag- en dinsdagochtend tussen 11.00 en 12.00 uur is kosteloos. Voorts is het mogelijk op za terdag in het huwelijk te tre den. Het aanvangstijdstip van de huwelijksvoltrekking kan men dan kiezen tussen 10.00 en 16.00 uur. De huwelijksvoltrekking vindt plaats ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand. Daarnaast moeten er bij de huwelijksvol trekking ook getuigen aanwe zig zijn: minimaal twee maximaal vier. Dat mogen de ouders zijn, fa milie of vrienden. Men mag dat zelf bepalen. Een voor waarde is echter dat zij meer- deijarig (18 jaar of gehuwd) zijn. Voor opgave van de ge tuigen is een formulier be schikbaar bij de ondertrouw. Trouwen in Waddinxveen. Hier verlaat een zojuist in de echt verbonden bruidspaar de trappen van het tijdstip van*deondêrtrouw in gemeentehuis aan het Raadhuisplein. (Foto: Sjaak Noteboom). het gemeentehuis bij de sec tie Burgerzaken van de afde ling Algemene Zaken telefo nisch een afspraak te maken. aan ’samen op weg’ te gaan. Feestelijk:omdat zij blij zijn met die verbintenis en ande ren in hun vreugde willen la ten delen. De huwelijksvol trekking in Waddinxveen dient een weerspiegeling van beide elementen te zijn. - P. de Vries (Woubrechterf 19a): ‘Trouwen is een bewuste keuze. Een keuze voor een ge zamenlijke toekomst. Waar je duidelijk laat weten: Vanaf vandaag horen wij bij elkaar; zijn wij een eenheid met be houd van onze eigen identi teit. Samen durven wij het aan die toekomst een eigen en persoonlijke invulling te ge ven. Vanuit die gedachte wil ik met bruidsparen mijn ken nismakingsgesprek voeren, ons gezamenlijk voorberei den op één van de belangrijk ste beslissingen in hun leven en op hun trouwdag de huwe lijksvoltrekking tot een on vergefelijke laten worden'. Naast deze negen externe ambtenaren van de burgerlij ke stand, die uitsluitend met het voltrekken van huwelij ken zijn belast, zijn er nog an dere ambtenaren van de bur gerlijke stand die bij uitzon dering huwelijken voltrek ken. Het is gebruikelijk dat er voor de huwelijksvoltrekking een gesprek plaats vindt tussen het bruidspaar en de ambte naar van de burgerlijke stand met de bedoeling aan de hu welijksvoltrekking een per soonlijk karakter te geven. Men kan in dit gesprek de ei gen wensen kenbaar maken over onder andere de inhoud van de toespraak, het dragen van de toga door de ambte naar van de burgerlijke stand en de muziek die ten gehore wordt gebracht. Mevrouw M. Versteegh-Bazuin, ambtenaar van de burgerlijke stand, geeft het bruidspaar in de trouwzaal van het Waddinxveense gemeen- Waddinxveen eerder dit jaar tehuis het trouwboekje. (Foto: Sjaak Noteboom). Het is lang de gewoonte ge weest getrouwde vrouwen - ongevraagd - aan te schrijven op de naam van hun man. Ook de gemeente Waddinx veen deed dat. Sinds enige tijd echter leggen trouwamb tenaren van de zaken aan vrouwen die in Waddinxveen gaan trouwen de vraag voor op welke naam ze in de toekomst post van de gemeente willen ontvangen: op hun eigen naam of op die van hun man. De ceremoniemeester zorgt ervoor dat zowel het bruids paar als de ouders zonder ex- koffie-export tra zorgen van de bruiloft kunnen genieten. Hij (of zij) heeft de leiding van de trouw dag en regelt alles wat gere geld moet worden. Belangrijk is dat de ceremo niemeester goed kan organi- de lage prijzen van de laatste seren, goed met mensen kan jaren producenten hun koffie- omgaan en ’paniekbestendig’ aanplant hebben verwaar loosd. Tenslotte is er de speculatie op de koffiebeurzen. Met na me grote beleggingsfondsen hebben op grote schaal koffie op de beurs gekocht. Niet om dat ze geïnteresseerd zijn in winst die zij met de stijgende ‘ia- is nu ook de prijs van Max Havelaar-koffie in de Wereld- winkel Waddinxveen (bij Ko- lijk van het model, ƒ26,25 of ningin Wilhelminaplein) ver- hoogd, want de prijzen zijn zelfs gestegen boven de mini mumprijs die Max Havelaar garandeert. Eén van de vijf voorwaarden van het keurmerk voor Max Havelaar is dat wanneer de wereldmarktprijs stijgt bo ven de Max Havelaar mini mumprijs er voor koffie die onder dit keurmerk valt een tenaren van Je sectie Burger- toeslag van 10% wordt be taald. Deze toeslag is nodig om kleine boeren in staat te stellen hun achterstand in te halen. Er zijn een drietal oorzaken voor de prijsstijging op de we reldmarkt. Sinds oktober 1993 hebben de koffieprodu- cerende landen 20% van hun achtergehou- den. Zo verkleint het aanbod en stijgt de prijs. Verder zijn er de tegenvallen de koffie-oogsten in Colom bia, Brazilia en Oost-Afrika. Dit onder meer doordat door de ambtenaar van de burger lijke stand aan de hand hier van een ’acte van huwelijks aangifte’ op, die de trouwlus tigen en de ambtenaar van de land opvragen. Het is goed dit burgerlijke stand onderteke- - vóór de ondertrouw- al ken baar te maken bij de burger lijke stand. Het is verstandig om de trouwboekjes van de weder zijdse ouders mee te nemen of wordt dan ook bij de huwe- de benodigde gegevens in het lijksstukken gevoegd. Voor persoonlijk memorandum in dit stuk betaalt men weer te vullen. ƒ13,75. Indien de bruid of bruidegom Verder maakt de ambtenaar van de burgerlijke stand een j waar de overige gegevens in worden opgenomen, die voor een goed verloop van de huwelijksvol trekking van belang zijn. Als dit alles is gebeurd is men, zo- ke toestemming overleggen als dat wordt genoemd, ’in on- van die ouders die niet aan- dertrouw’. wezig zullen zijn. De huewelijksaangifte is 12 Indien de bruid of bruidegom maanden geldig. Binnen die nog mindeijarig is en één van termijn moet men getrouwd de ouders of beide ouders overleden zijn, moet men een 1i __2x 1xj register van de ouder(s) over zijn, anders moet men de hele procedure weer opnieuw uittreksel uit het overlijdens- doorlopen. Een openbare af register van de ouder(s) over- 1n**'t v"’J leggen en een schriftelijke kingenkastje’ toestemming van de voogd. Verder moet men, als men eerder getrouwd is geweest, aantonen dat het vorige hu- indigd. Dit kan men doen door overlegging van een uit treksel uit de echtscheidings- burgerlijke stand bekend, acte (als men is gescheiden) of de overlijdensacte (als de echtgenoot of echtgenote is naar aangewezen die dan het overleden). huwelijk zal voltrekken. derzijds overleg kunnen wen sen en vragen een plaats krij gen. Belangstelling voor het bruidspaar zélf, het is ten slotte hun dag! Daar is wat van te maken en zo hoort het ook'. A. Both (Lindengaarde 7): Teder bruidspaar is uniek.' Ie dere toespraak is uniek. Dit wordt bereikt door een goed gesprek vooraf met het bruidspaar en een persoonlij ke benadering zodat met be paalde wensen rekening kan worden gehouden'. Mevrouw J.E. van Doom- Visser (Prins Bernhardlaan 67): ‘Jullie hebben je huwe lijksdag tot in de puntjes ver zorgd. Graag kom ik kennis maken om ook het officiële gedeelte door te spreken weg wensen tegemoet komen in een volledi; spitste speed maar ook afronden'. N. Goedraad (Elzenhorst 85): ‘Het huwelijk zie ik als de uiting van twee mensen om bij elkaar te willen zijn en te blijven en eventuele kinderen de bescherming van de wet te bieden. De huwelijksvoltrek king is naast een officiële ook een feestelijke gebeurtenis, waarbij iedereen zich inspant om deze tot volle tevreden heid van bruidspaar en gas ten te laten plaatsvinden. R.P. Hendriksz (Bosboom Toussaintsingel 8): ‘De huwe lijksvoltrekking wordt meest al gezien als een feestelijk moment van de trouwdag; sóms ook als alleen maar een formele verplichting. Het moet mogelijk zijn er in Alle gevallen een prettige, begrij pelijke en toch stijlvolle ge beurtenis van te maken die is afgestemd op de wensen van het bruidspaar. Daar streef ik naar'. Mevrouw T. van Houten- Wijma (Nicolaaserf 25): ‘Ik zie het huwelijk als een offici ële verbintenis van twee mensen die zich al lang in liefde aan elkaar verbonden weten en met elkaar verder willen, door ’dik en dun’. Zij willen door deze verbintenis aan hun familie en vrienden en bekenden en aan de bui tenwereld laten zien dat zij als getrouwden verder gaan. Ik vind het een eer om zo’n verbintenis wettelijk te vol trekken. Ik wil dat graag doen op een persoonlijke wij ze, afgestemd op de ideeën van het bruidspaar. Graag wil ik dit hoogtepunt in hun leven markeren op een wijze die dicht bij hen staat'. Mevrouw M. Versteegh-Ba zuin (Heuvelhof 41): ‘Een hu welijksvoltrekking is een zeer belangrijke gebeurtenis, waaraan met veel plezier te ruggedacht moet kunnen worden. Graag zal ik hieraan, in nauw overleg met het bruidspaar en rekening hou dend met hun specifieke wen sen, een bijdrage leveren. J.C.A.C. de Vogel (Machtel- derf 22): ‘Overal ter wereld is de huwelijksdag niet alleen een belangrijke maar ook een feestelijke dag. Belangrijk: omdat twee mensen zich dan o officieal verbinden om voort-men trouwt. ‘Het trieste aan het hele ver haal is, dat de prijsstijging die de consument moet beta len niet terecht komt bij de producent, maar bij de specu lanten op de beurs', aldus de Wereldwinkel Waddinxveen. Tenzij de consument Max In de Wereldwinkel Waddinx veen zijn alle soorten koffie (prijs vanaf f 3,80 en rood-zil- vacuumver- pakt en gemalen) verkrijg baar. Ook standaard maling is te koop. Voor grootverbruik is er kg-verp; ndi reldwinkel Waddinxveen bio logische en cafeïne vrije koffie aan. Alle soorten koffie hebben het Max Havelaar keurmerk. In de Wereldwinkel Waddinx veen wordt voor alle produk- ten, sieraden, textiel en parkeergelegen- kunstnijverheid aan de pro ducenten een goede prijs be taald. Door de vakantie van de vrij- WADDINXVEEN - Wie van plan is te trouwen, kan ook in Waddinxveen niet om het ge meentehuis heen. Hij of zij moet er naar binnen. Dat ge beurt gewoonlijk drie keer: eerst voor de aanmelding, dan voor de ondertrouw en tenslotte voor de huwelijks voltrekking zelf, zo meldt de Waddinxveense brochure ‘Trouwen in Waddinxveen'. Dat er voor de trouwdag het nodige moet worden geregeld, is duidelijk. De meeste din gen moet men tijdig vooraf re- gelen. Maar ook op de trouw dag is er een aantal zaken waaraan men moet voldoen. Een huwelijk kan namelijk alleen worJen gesloten als aan de wettelijke voorge schreven regels is voldaan. Dat klinkt nogal zwaar, maar dat valt in de praktijk best mee. Over de bezoeken aan het ge meentehuis en wat er dan ge beurt, heeft de gemeente een brochure uitgegeven. Met deze brochure hoopt de ge meente het bruidspaar goed voor te bereiden op de trouw- da[ trol dag wordt, waar men nog vaak met plezier aan terug zal denken. Het is verstandig om voor het w .i SWB WW

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 11