Jeugd bezig met droomballonnen GRATIS! Sociale Zaken in Waddinxveen Gemeentebestuur vond vorig jaar 45 fraudezaken onderzoek waard kijkt terug op turbulent jaar gelden’ gestort worden; Rijn en Gouwe 01828 12578/ 32443 r Groeiend aantal bijstandsaanvragen in Gouwe dorp In één zaak werd conservatoir beslag gelegd Pagina 15 Dat zijn er in totaal 201. vrijlatings- ïdelijk na menwonen (21), 65 jaar ge- den, militaire dienst) (54). £1011 4''004000 M blad voor Waddinxveen, die Rijn en Gouwe -8 I I L j periode half juli augustus Interesse, bel dan: droomlied. Woensdag, de tweede vakan- WADDINXVEEN - Aan de eerste vakantieweek van de Waddinxveense jeugd kwam vorige week een einde toen alle droomballonnen de lucht in vlogen bij de Stichting Wad- Ruimtegebrek Feit is dat er per medewerk (st)er veel te weinig ruimte bij de afdeling Sociale Zaken beschikbaar is (nog geen 8 m2 per persoon, inclusief loop- ruimte, kasten, terminals en vergaderruimte). regels en de Wet Voorzienin gen Gehandicapten uit te voe ren, is de werkdruk bij een aantal mensen soms té hoog. Cultureelfonds Na een uitvoerige politieke discussie is vorig jaar uitein delijk besloten om het regle ment van het sociaal en cul tureel fonds voor 1993 onge- omstandigehden ;en op ding betrof voor kosten voor aansluiting CAI en kosten van krant en telefoon. Door toenemende bekendheid van het sociaal en cultureel fonds is het gebruik van het fonds toegenomen van 159 Ten aanzien van de afhande ling van ’zwarte fraudezaken’ valt te vermelden dat er in één geval conservatoir beslag i van degene die gefraudeerd had. januari 1994 voor de (voorlo pige) duur van een half jaar met sociale recherche-werk- zaamheden gestart. voor bijzonder onderzoek (in clusief witte fraudezaken). Hiervan zijn 7 zaken in be- verhaal en terugvordering is in 1993 een totaalbedrag van baar gesteld zijn voor de im plementatie van de Wet Voor zieningen Gehandicapten. De reden hiervoor was dat een medewerker van de afde ling Sociale Zaken die vanaf 1993 belast zou zijn met de schuldhulpverlening, ingezet werd voor de WVG en de ge meente voor 1993 alsnog van de diensten van Planpraktijk gebruik wilde maken. vertegenwoordigd i -- - J - -• g_ meente 10 keer in het gelijk gesteld, en het verzoek van de gemeente slechts 1 keer afge wezen. ZOEKT VAKANTIE BEZORGERS M/V minimumleeftijd 15 jaar, in WADDINXVEEN igan kinderen, Watje, te het fonds nog een bedrag mgestelde hoger beroep bij van ongeveer ƒ74.500,-. Per 1 januari 1994 is hier de struc- Jan Penz, die opkwam in een grote cameralens en de kin deren en hun begeleidsters o kennis heten maken met het luchtballon, die voor de voor malige Klaas de Vriesschool in de Vondelwijk klaar stond, over het radioleven. De dro men en droomliedjes van de jeugd werden opgenomen voor de radio-uitzending van vrijdagavond. Bij de Stichitng Waddinx- veens Welzijnswerk konden de meisjes en jongens zichzelf zien op de televisie, want met behulp van een cameraploeg werden er leuke opnames ge maakt. Peter Jan Penz was zo en thousiast geworden dat hij aan het eind van dag Watje en de kinderen beloofde hun mee te nemen naar Holly wood. De kinderen kregen van die dag was wel Juffrouw wood. Lens, de assistente van Peter Donderdag, de laatste vakan tiedag, nam Peter de Wad dinxveense jeugd inderdaad mee in een grote witte droom- gen 6 zaken en een totaalbe drag van ƒ110.000,- in 1992). Gezien de grote werkvoor- raad van het Bureau Sociale Recherche én de daar spelen de personele problematiek, nomen om, ter afhandeling van de Waddinxveense frau dezaken, in 1994 tijdelijke ex tra ondersteuning van een politie-ambtenaar van het o__Korps Hollands Midden te ƒ40.000,- nog toereikend is, of realiseren. Deze persoon is in dat dit eventueel zal moeten worden opgehoogd. Deze bezetting over de secties bijstandsmaatschappelijk werk, toetsing, beschikking en beleid en uitkeringsadmi- nistratie was ruimer dan in 1992 (17 personen, ofwel 14.8 functietaakeeriheden). van hem kregen. Ze moesten in een dag ’een droomshow’ maken, die ’s middags opge voerd moest worden voor pu bliek. Heel enthousiast gin gen alle kinderen aan de slag voor de show. De kinderen speelden die dag hun droom figuur. Er was een kind dat graag kok wilde worden; zij was die dag de kok en maakte heerlij ke dingen voor de droomshow. Verder was er nog een prin ses, een fee, een journalist, een schildpad, een treinma chinist en nog veel meer. Het werd een gigantische show, waarna de samen met Watje, hun droomballon buiten loslieten, die vervolgens heel hoog de lucht inging, als symbool dat hun droom ook maar uit mag komen. De eerste vakantieweek werd georganiseerd door de Stich ting Waddinxveens Welzijns werk in samenwerking met een groep enthousiaste vrij willigers. Per dag namen 50 a 60 kinderen van 4-12 jaar deel aan de vakantieweek. Dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 augustus wordt met weer heel veel enthousi aste vrijwilligsters de tweede leuke vakantieweek gehou den. Het thema van deze drie dagen zal dan zijn ‘Professor Speurneus wil een kindvrien delijk Waddinxveen uitvin den*. Opgeven voor de tweede va kantieweek kan iedere werk dag van 9.00-17.00 uur op tel. 01828-31932 in de voormali ge Klaas de Vriesschool aan de Herman Heijermanslaan in Waddinxveen. Bijzondere bijstand Evenals in 1992 heeft Wad dinxveen voor 1993 van het rijk een bedrag van ƒ244.000,- ontvangen om bij zondere bijstand te verstrek- Daamaast beschikt de afde ling over te weinig geschikte spreekruimte; de ruimten zijn te klein, hebben (op één kamer na) geen raam, zijn ge horig en een adequate vlucht route ontbreekt. Het gevolg van dit ruimtege- brèk is onder meer een ineffi ciënte werkwijze van diverse werkprocessen (mensen kun nen zich moeilijk concentre ren). Als gevolg van onder andere de decentraliatie van diverse taken naar gemeenten toe én door nieuwe i Vanaf 1 mei 1993 neemt het hoofd van de afdeling Sociale Zaken, Marije van de Wouw, namens het college deze be sluiten. Vorig jaar zijn in to taal 1.426 rapportages ge maakt (1992: 1294). De be langrijkste aanleidingen voor deze rapportages waren: - de wettelijk verplichte her- controles (560 tegen 582 in 1992); - aanvragen om bijstand (265 tegen 241 in 1992); - beëindiging uitkering (201 tegen 144 in 1992); - verhaalsrapportages (362), inclusief debiteuren (327 in 1992); - Wet op de Bejaardenoorden (38). Daarnaast zijn er 226 aan vragen voor bijzondere bij stand binnengekomen (174 in 1992); een deel daarvan is ge lijktijdig met de hercontrole wetgeving, of de aanvraag voor ’regulie- neemt voorts de werkdruk re’bijstand behandeld, steeds meer toe. Ondanks het feit dat in 1993 de formatie uitgebreid is om nieuwe Automatisering Alle medewerk(st)ers werken inmiddels met hetzelfde com putersysteem. Net als in 1992 was het probleem echter dat er onvoldoende terminals be schikbaar waren, hetgeen een efficiënte inzet van de ambtenaren soms in de weg stond. Verder is er eind vorig hard gewerkt om de module werk- beheersing en de ROA-modu- le (Regeling Opvang Asielzoe kers) operationeel te maken. Deze zijn sinds begin 1994 operationeel. Bij de invoering van de module werkbeheêr- sing wordt zoveel mogelijk getracht te streven naar een optimale standaardisatie van de rapportages en beschik kingen. Daarnaast heeft een eerste oriëntatie plaatsgevonden op het kennissysteem voor ABW (Algedmene Bijstands Wet) en RWW (Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers). Dit pakket werkt volgens een systeem van vraag en ant woord vanaf de intake tot de beschikking. Dit verlost de medewerk(st)ers van een gro te hoeveelheid standaard werk. Tenslotte zijn er ook in 1993 weer twee uitgebreide be- standsanalyses gemaakt, die inzicht geven in de omvang en samenstelling van het uit- keringsbestand. Organisatie Eind 1993 telde de afdeling Sociale Zaken 19 personen, omgerekend 16,8 functie- taakeenheden. Twee weken Rijn en Gouwe, vóór zeven uur. Daarna kies ik voor het volgende abonnement: stands Wet (vermoedelijk 1994-1995); - groei van het aantal JWG- ers Jeugdwerkgarantiewet) vanwege de verslechterende arbeidsmarktsituatie. Om een deel van het extra werk dat uit het toenemend aantal taken voortvloeit op te vangen, zal in de loop van dit Deze toename is ene gevolg van de uitbreiding met 2 for matieplaatsen (beide: struc tureel en full-time) vanwege het toenemend aantal nieuwe taken dat de afgelopen jaren op de afdeling SZ afgekomen is en en uitbreiding met 1 tij delijke (full-time) formatie plaats vanwege ziekte (werk zaamheden in verband met de Wet Voorzieningen Gehan dicapten). De tijdelijke functie van ar beidsbemiddelaar is opgehe ven en (vooralsnog) niet op nieuw vervuld. Daarnaast is jweer gebruik gemaakt van de diensten van een budgetcon- sulente van de Stichting Planpraktijk-Consument en Huishouding (8 uur per week) en van een sociaal re chercheur (20 uur per week), die in dienst is van het Bu- WADDINXVEEN - Ook 1993 is voor de afdeling Sociale Za ken van de gemeente Waddinxveen weer een turbulent jaar geweest met veel ontwikkelingen: een groeiend aantal bij standsaanvragen door de aanhoudende econmische reces sie, de decentralisatie van de Wet Voorzieningen Gehandi capten, uitbreiding van de mandateringsbevoegheid aan medewerk(st)ers van de afdeling, ontwikkelingen op het ge bied van automatisering en personele veranderingen. reau Socaile Recherche in Al- phen aan den Rijn. van de gemeente Waddinxveen. Tot 1 mei vorig jaar nam het college van Burgemeester en Wethouders wekelijks op ba sis van een besluitenlijst (sa menvatting van de voorstel len tot het al dan niet verle nen van bijstand) een beslis sing over de voorstellen welke de bijstandmaatschappelijk werkers in hun rapportages doen. Dat staat in het eind vorige week verschenen jaarverslag 1993 van de afdeling sociale zaken. ‘Dankzij de inzet van de medewerk(st)ers van de afdeling Sociale Zaken is de gemeente Waddinxveen er ook vorig jaar weer is ge slaagd te voldoen aan haar wettelijk verplichte én niet verplichte taken op het ge bied van bijstandsverlening, terugvordering en verhaal, schuldhulpverlening, fraude- bestrijding, sociale vernieu wing en arbeidsmarkttoelei- ding‘, aldus Marije van de Wouw, chef van de afdeling Sociale Zaken. Zaken 1993-1994 vastge steld. De meeste voornemens uit dit plan zijn in de loop van 1993 reeds geëffectueerd, zo als: - de oprichting van fonds bij- Van deze totale opbrengst komt 10% ten goede aan de gemeente, ofwel een bedrag van ongeveer ƒ30.000,-. Schuldhulpverlening Naast de eigen schuldhulp- De gemeente heeft in 1993 verlening verzorgd wordt, is J f ook vorig jaar weer gebruik gemaakt van de diensten van een budgetconsulente van de Stichting Planpraktijk-Con sument en Huishouding. Zij heeft in 1993 ongeveer 420 ken. Hiervan is het afgelopen uur op contractbasis voor de jaar in totaal ongeveer ƒ215.000,- besteed, ofwel 90% van I 1992. Daarnaast heeft Waddinx veen ongeveer ƒ15.000,- aan bijzondere Ij terug ontvangen (bijvoor beeld leenbijstand). Netto is in 1993 dus ongeveer gemeente Waddinxveen ge werkt. het totaal, tegen 70% in In totaal zijn in 1993 36 cliën ten door de consulente gehol pen in de vorm van budgetbe- een ’plafond’ van ƒ200.000,- bereikt is) jaarlijks de reste- rende ’bijzondere bijstands- Waddinxveens meisje WADDINXVEEN - Vorig jaar heeft de gemeente Waddinx veen 45 fraudezaken voor een bijzonder onderzoek aange meld bij het Bureau Sociale Recherche in Alphen aan den Rijn. Hiervan zijn er zeven met een bruto-fraudebdrag van bijna twee ton (f 195.000,-) in behandeling genomen. Dat staat in het jaarverslag 1993 van de afdeling Sociale Zaken - de samenstelling van een in formatiemap voor cliënten met voorlichtingsmateriaal over de diverse regelingen en voorzieningen en de onder steuning die de afdeling So ciale Zaken kan bieden; - diverse bevoegdheden die eerst voorbehouden waren aan het college of afdelings- en sectiechefs, zijn inmiddels ’lager in de organisatie ge legd’. Naast de oorspronkelijke taak van bijstandsverlening, voert de afdeling Sociale Za ken ook steeds meer beleids matige taken uit. Zo is vorig jaar veel aandacht besteed aan het beleid rondom de Wet Voorzieningen Gehandicap ten en is de coördinatie van het sociale vernieuwingsbe leid overgeheveld van de af deling Welzijn naar de afde ling Sociale Zaken. De kinderen gingen in ge dachten over Engeland, kwa men bij een onbewoond ei land en zagen waarachtig Hollywood. Mister Hollywood Sanctiebeleid Ook vorig jaar zijn de nieuwe sanctieregels van de RWW (Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers) gehanteerd. Conform 1992 zijn deze regels niet toegepast bij cliënten die tijdelijk (niet) tot arbeid in staat zijn, of die gezien per soonlijke omstandige geen kans (meer) maki werk. Ieder geval is steeds in dividueel bezien. De belangrijkste redenen om iemand te sanctioneren wa renin 1993: - het niet of onvoldoende trachten aan het werk te ko men (12 personen); - het tonen van ongenoeg zaam besef van verantwoor delijkheid voor de voorzie ning in het bestaan, zoals zelf ontslag nemen zonder dat men verzekerd is van een an dere baan (5 personen). In 1993 zijn geen waarschu wingen gegeven, daar het rijk het geven van een waarschu wing niet langer toestaat. Bij de toekenning van een RWW- uitkering wordt de cliënt(e) in J_ 111 1 *1 k erop gewezen dat de uitke- huizing (21), hereniging-sa- ring tijdelijk verlaagd zal menwonen (21), 65 jaar ge- worden wanneer ooit zou blij- worden (4), overige (overlij- ken, dat hij of zij niet aan de opgelegde (arbeidsvoorwaar den voldoet. Cliënten die bijvoorbeeld on voldoende pogen werk te ver krijgen, dienen onmiddellijk te worden gesanctioneerd. ƒ200.000,- aan bijzondere bij- (eenmalig) ten laste gebracht is gelegd op bezittingen stand uitgegeven. Daar het budget van ƒ244.000,- ruim toereikend leek te zijn, heeft de gemeen teraad bij de begrotingsbe handeling in oktober 1993 be sloten dat van dit totale bud get jaarlijks een bedrag van ƒ44.000,- naar de algemeen middelen overgemaakt wordt. Echter, als de stijgende fijn in de uitgaven van bijzondere bijstandsgelden doorzet, dient het raadsbesluit van oktober 1993 herzien te wor den. Eind 1994 zal de nood zaak hiertoe bekeken wor den. In totaal is in 1993 ongeveer 300 keer bijzondere bijstand toegekend, voor een totaalbe drag van ongeveer ƒ200.000,-. nieuwe verhaalswetgeving van toepassing was. Met de verhaalsactiviteiten heeft Waddinxveen zelfs het nationale vakblad ’Actualitei- Bijstandsverhaal’ ge en op deze wijze bijge- dentie op verhaalsgebied. In dit blad wordt een zaak uitgewerkt die de gemeente Waddinxveen bij de arrondis sementsrechtbank Rotter dam gewonnen heeft. Het door de onderhoudsplichtige het Gerechtshof is ongegrond verklaard. turele jaarlijkse storting van Met de activiteiten gericht op ƒ40.000,- én een bedrag van 1 1 x J ongeveer ƒ5.200,- rente aan toegevoegd, zodat het fonds ongeveer ƒ300.000,- gemoeid, op deze datum ƒ120.000,- be vatte. Overigens: de reden dat de omvang van het fonds eind 1993 zo groot was, is dat met name de eerste helft van 1992 zeer weinig gebruik van het fonds gemaakt is. Pas na een Beleidsplan In 1993 heeft de gemeente raad het beleidsplan Sociale dinxveens Welzijnswerk (SWW) aan de Herman Heijer manslaan. Drie dagen lang konden alle kinderen uit het Gouwedorp genieten van een ’droomvakantie’ met als the ma ’Met Watje Dinxveen naar Hollywood’. De tweede en laatste vakantieweek voor 4-12-jarigen is van 16-18 augus tus. zondere bijstand waarin (tot Vorige week dinsdag werd de eerste vakantieweek geopend door Watje Dinxveen, een - dat droomde dat ze een ster wilde worden. In een droomdecor en met droommuziek nam Watje de kinderen mee naar Johannus Goedlobbus van de droomboom in Dromenland. Die dag maakten de kinderen voor de droomboom ’droom- wolkjes’, waarop zij hun droom schreven. Met mooie droommutsen speelden ze een dromenspel met allerlei iten. Uit deze gegevens valt af te leiden dat het aantal beëin- om nieuwe digde uitkeringen ten opzich- taken als witte fraudebestrij- te van 1992 sterk is gestegen, ding, aangescherpte sanctie- Dit is echter niet toe te schrij ven aan een grotere uit stroom, maar aan het feit dat reeds in 1992 geblokkeerde uitkeringen in 1993 formeel Ook dit jaar zal weer een aan- beëindigd zijn (er was sprake tal nieuwe taken structureel van een achterstand in de af- door de gemeente uitgevoerd handeling van beëindigings- moeten worden, zoals: rapportages). - uitvoering van de Algemene Bezwaarschriften Tegen de besluiten van het college van B. en W. is in 1993 door 12 personen een be zwaarschrift ingediend. Deze bezwaarschriften waren ge richt tegen een diversiteit aan soorten beslissingen, zo als tegen de beëindiging van een uitkering, tegen een op gelegde voorwaarde en derge lijke. Niettemin is het aantal be zwaarschriften ten opzichte van 1992 met ongeveer 46% gedaald. Dit is wellicht deels te verklaren doordat de toe lichting in de beschikking uit gebreid en vereenvoudigd is. Slechts één van de twaalf be schikkingen is tot nu toe ont- vangkelijk en gegrond ver klaard. In verhouding tot het aantal beschikkingen (onge veer 880, een toename van 10% ten opzichte van 1992) is het aantal bezwaarschriften miniem, namelijk slechts 1,4%. Bij het genoemde aantal be schikkingen zijn de terugvor- derings- en verhaalsbeschik- kingen alsmede de beschik kingen terzake de vaststel ling van een eigen bijdrage ingevolge de Wet op de Be jaardenoorden niet meegere kend. - I 1 I I I I I I I I I I In 1993 is de gemeente Wad dinxveen in totaal 11 keer in rechte vertegenwoordigd, actieve voorlichtingscampag- Van deze 11 zittingen is de ge ne in zowel 1992 als in 1993 is 1 n het gebruik van het fonds goed te noemen. Een en ander betekent dat het merendeel van de aanvra gen in 1993 (96%) een vergoe- Fraudebestrijding Ook in 1993 is weer gebruik gemaakt van de diensten van het Bureau Sociale Recher che in Alphen aan den Rijn. Vorig jaar zijn 45 Waddinx- veense zaken bij het Bureau (gehonoreerde) aanvragen in Sociale Recherche aangemeld 1992 tot 191 (gehonoreerde) 1 J J aanvragen in 1993. De uitgaven van het fonds handeling genomen en is een zijn daarmee gestegen van totaal bruto-fraudebdrag van ongeveer ƒ36.000,- (1992) ƒ195.000,- geconstateerd (te naar ƒ45.000,- in 1993. Mocht deze trend zich in 1994 en verdere jaren voortzetten dan betekent dit dat het jaarlijkse budget van ƒ40.000,- over schreden wordt. -. Aangezien er in het fonds nog zijn eind 1993 stappen onder een aanzienlijke ’buffer’ aan wezig is, zal dit in eerste in stantie niet tot financiële pro blemen leiden. Wel zal in de verre toekomst bezien moe ten worden of het budget van wijzigd te handhaven. Gezien de ervaringscijfers van 1992 heeft de gemeente raad bij de begrotingsbehan deling 1994 tevens besloten om de structurele storting in het fonds van ƒ52.500,- vanaf 1994 te reduceren tot ƒ40.000,- op jaarbasis. Dankzij een intensieve voor lichting, zoals in formatie van de eigen medewerkers, een brief die huis-aan-huis ver spreid is en een folder, is het gebruik van het fonds goed te noemen. In totaal is in 1993 ƒ45.000,- besteed aan (1992: ƒ36.000,-), hiervan hadden 55 aanvragen betrek king op een telefoonabonne ment, 24 op een CAI-retribu- tie, 104 op een combinatie WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 20 JUL11994 Een deel van de medewerkers van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Waddinxveen. Van links naar rechts M. v.d. Wouw (chef), J Visser, J. v.d. Meeberg en R. G. de Bruin. Achteraan van links naar rechts B. Gilijamse, A. Bijlsma, E. Philipse, L. van Maanen, E. Koetsier, M. Leter. I. Coumou-Simons en E Kentin. (Foto: Sjaak Noteboom). I I urooinmuLsen een dromenspi droomopdrachl De spectaculaire feestklapper een vliegticket naar Hoïly- I I I I I tiedag, kwam Peter Jan Penz naar Hollywood. bij Watje op bezoek en nam alle kinderen mee naar radio en tv-land. Ze ontmoetten die dag hoofdredacteur Bert Woudenberg van het Week- I hen heel goed en boeiend ver- stond bij de Sterrenpromena- telde over het maken van een de al iedereen op te wachten. krant. Hij had zoveel goede dingen I Ook kwamen ze bij de lokale gehoord en gezien op de radio RTW-radio, waar de jonghe- en televisie, dat de kinderen 1 lui alles kregen uitgelegd- dan ook meteen een opdracht Wet Bestuursrecht (1 januari Verder is het aantal aanvra- 1994); gen voor bijzondere bijstand uitgebreidere procedure met. 35% toegenomen ten op- voor verstrekking van een zichte van 1992. Reden hier- verklaring van onvermogen van is de toenemende be ll oktober 1994); kendheid van cliënten met de - Wet op de Identificatieplicht mogelijkheid om bijzondere (1 juni 1994); bijstand aan te vragen. - decentralisatie vrijlatings- Dit kan, als deze trend zich bepaling (vermoedelijk na- voortzet, op langere termijn jaar 1994); overigens leiden tot tekorten - herinrichting Algemene Bij- in het totaal budget bijzonde- _xj- Tir.x -re bijstand dat de gemeente jaarlijks van het rijk ont vangt. Alhoewel in 1993 201 uitke ringen beëindigd zijn, is het totale cliëntenbestand nage noeg gelijk gebleven (onge veer 500 personen). De voor naamste redenen van beëin diging van de uitkering zijn: de beschikking uitdrukkelijk jaar bezien worden of er met werkaanvaarding (101), ver- erop gewezen dat de uitke- een (nog) efficiëntere werk wijze (bijvoorbeeld door ver dergaande automatisering) tijdwinst te behalen valt. Terugvordering Ook in 1993 is conform de nieuwe verhaalswetgeving 191 cliënten (ingangsdatum: augustus 1992) gehandeld. Waddinx veen heeft aan haar wettelij ke verplichting voldaan om vóór 1 augustus 1993 alle cli ënten (meestal ex-echtgeno- van beiden en 8 op diverse ten) te benaderen op wie de voorzieningen. Het overschot van 1993 is net als vorig jaar in het fonds ge bleven en wordt aangewend voor eventuele overschrijdin gen van het budget voor 1994. ten Van 23 cliënten is het verzoek haald tot een vergoeding uit het dragen aan een stuk jurispru- fonds afgewezen. De reden hiervoor was meestal dat men niet tot de doelgroep van het sociaal en cultureel fonds behoorde, doordat men in komsten boven de norm had. Op 31 december 1993 omvat- prioriteit gegeven aan de af handeling van ’witte fraude zaken’. De reden hiervan is dat de ’witte fraude-zaken’ simpeler af te handelen zijn en hier soms grote bedragen mee gemoeid zijn, zodat (met een relatief geringe tijdsin vestering) de opbrengst voor de gemeente groot is. Boven dien gaat van de afhandeling van deze fraude-zaken ver- Iomoedelijk een preventieve geleiding en schuldhulpverle- werkinguit. bijstandsgelden ning. De totale kosten van de m schuldhulpverlening bedroe gen dit jaar ongeveer ƒ23.800,-, een bedrag dat is van de gelden die beschik- I 5 t '1 nu Handtekening Bon in open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rijn en Gouwe afdeling abonnementen Antwoordnummer 10008 2400 VB Alphen a/d Rijn Een kwartaalabonnement f 8380. Een kwartaalabonnement f 8180. Een maandabonnement a f 28.00 Betaling d.m.v. toegezonden acceptgiro's. Automatische betaling d.m.v. machtiging. Automatische betaling d.m.v. machtiging. Voo- oe axiomatische afschmvng van het aDonnementsgetó rs dn mjn oanx/gro-reKeningnummer Naam.m/v* Adres Postcode/Woonplaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) i’

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 15