Een lichte daling vergeleken met 1992 Waddinxveense Hans Barth: ‘Milieubewust bouwen vergt uniforme regels werkgever leidt Jazz Festival BEZORGERS Moet afgedankt wit- en bruingoed weer terug naar winkel? Begin september in Gouda Brief van Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) 1.95 Rijn en Gouwe 01828 12578/ 32443 rsSE* Kewrshger/ Poelier Mini-keeperskamp bij Westlandia komt begin 1995 VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 27 JUL11994 Pagina 9 WEEKBLAD periode half juli augustus Interesse, bel dan: ZOEKT VAKANTIE M/V minimumleeftijd 15 jaar, in WADDINXVEEN Uitkeringen Onvoldoende Uneto Aandachtspunten FILETLAPJES (div. soorten) 4 stuks gratis bakje champignon-roomsaus^— THAI SATÉ Tq C 100 gram J. Zr vJ (repen varkensvlees rond een satéprikker) BARBECUESALADE (Heerlijk!) Q *7 C 250 gram O O Werkgelegenheid Sturing Nieuwe Vanaf 1 januari 1995 maken gemceritegids deze regelingen deel uit van Afval Overeenkomsten Haalbaarheid Waddinxveen telt 485 andere aan rechtszekerheid. ordening-Extra stuurgroep de benodigde ver anderingen te bespreken. beroepsmatige roept de vraag op of geschei den inzameling aan de bron wel de meest wenselijke op lossing is. Ing. Hans Barth, de in Wad dinxveen wonende voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf AVBB. (Foto: Archief - AVBB). Hans Barth vindt dat elk bouwbedrijf, afhankelijk van de omstandigheden, zelf moet bepalen of, hoe en in welke mate afval op de bouwplaats wordt gescheiden. Op dit mo ment bestaan er geen struc turen om op dit punt met de gemeenten tot duidelijke en eensluidende afspraken te komen. De bedrijfstak deed inmid dels slechte ervaringen op De Waddinxveense werkgever Tony Duits, directeur van druk kerij Van Tilbuirg BV, is voorzit ter van de Stichting Randstad Jazz Festival. (Foto: Archief - Fejagrafie Ton Bennemeer). plekken (de collectieve sector begint zo langzamerhand ver zadigd te raken van alle addi tionele krachten die in het kader van diverse regelingen geplaatst kunnen worden), het niet openstellen van de marktsector door het Regio naal Bureau voor de Arbeids voorziening Rijnstreek en de beperkte capaciteit die het arbeidsbureau beschikbaar stelt voor de indicatie en doorstroming van JWG-ers naar de reguliere arbeids markt. lingen inzake materiaalge bruik en stellen eisen aan het beleid voor de uitgifte van grond en voor de bouwver gunning. Waddinxvener Hans Barth vindt voorts dat milieube wust bouwen niet beperkt moet worden tot de lokaties in de Vierde Nota over de markt een concurrentiena-ruimtelijke deel op. (Vinex). Eind 1993 heeft Waddinx veen bij het ministerie voorlo pige ontheffing aangevraagd voor de plaatsing van werklo ze schoolverlaters die in 1972 geboren zijn. Door bovenge noemde problemen én door het toenemende aantal JWG- ers was het namelijk niet mo gelijk de gehele doelgroep op tijd te plaatsen. Dit verzoek is door het ministerie toegewe zen, waarmee een eventuele sanctie voorkomen werd. Voor wat betreft de banenpool zijn met de vervulling van twee plaatsen in 1993 alle ba- nenpoolplaatsen op één na vervuld. Daar de doelgroep van de banenpool bestaat uit mensen met geringe kansen op de arbeidsmarkt, is dit een zeer tijdrovende taak ge weest. Ook de begeleiding van de banenpoolers en de ’nazorg” neemt veel tijd in be slag. Om twee redenen heeft Wad dinxveen vooralsnog afgezien van de mogelijkheid die de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gecre- eerd heeft om het aantal ba- nenpoolplaatsen uit te brei den. In Waddinxveen zijn in totaal 485 uitkeringsgerechtigden (een jaar eerder 513). Het to taal aantal uitkeringsgerech tigden is ten opzichte van 1992 dus licht gedaald. Deze daling wordt voor een belang rijk deel verklaard door een afname van het ROA-bestand (Regeling Opvang Asielzoe kers). Doordat de doorstroom van ex-asielzoekers (mensen met een vluchtelingenstatus) naar reguliere woningen on voldoende is, bezetten deze ’ex-ROA-cliënten’ plaatsen in ’ROA-woningen’ waardoor er geen nieuwe asielzoekers kunnen instromen. Een lichte afname van cliën ten met een RWW- en ABW- uitkeringen is waarschijnlijk te verklaren door het feit dat er in 1992 een achterstand was in de administratieve verwerking van beëindigings- gevallen. Deze achterstand is begin 1993 ingehaald, waar door het saldo van het aantal uitkeringsgerechtigden een enigszins vertekend beeld geeft. verschillen in storttarieven, het acceptatiebeleid en de structuur van afvalverwijde ring een bron van problemen. Grote verschillen in tarieven verstoren volgens hem de concurrentie verhou dingen De sturing die deze tarieven teweeg moeten brengen neemt bij het doorgaan van het Stortverbod Afvalstoffen af. Dat maakt een gecoördi neerde aanpak noodzakelijk. Het Inter-Provinciaal Over legorgaan moet ervoor zorgen dat de model-regeling aan sluit op het rijksbeleid en -re- cies dit model uniform moe ten ovememen en toepassen. Vooruitlopend op het defini tieve Bouwstoffenbesluit stel len sommige provincies een eigen (interim) Bouwstoffen besluit op. Mede hierdoor on- staan er onduidelijkheden en verschillen in interpretatie. Ook het Stortverbod Afvalstoffen, dat op dit moment bij de Raad van State ligt, bevat regels voor het toepassen van bouw stoffen in werken. Deze over lapping met het Bouwstoffen- ling benaderd wordt besluit kan verwarring ver oorzaken bij de provincies die het beleid moeten uitvoeren wat weer kan leiden tot onze kerheid, vertraging en admi nistratieve lasten. De aan de Mozartlaan in Waddinxveen wonende voor zitter ing. Hans Barth van het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB) heeft volgens het bouwdagblad ‘Cobouw* in een brief aan de Nederlandse gemeenten (waaronder Wad dinxveen, Boskoop en Zeven- huizen-Moerkapelle) en pro vincies opgeroepen beleid en regelgeving eenduidig te ma ken. Deze rijksregels moeten uniform worden uitgevoerd. Voorts dienen lagere overhe den onderling en met het rijk afspraken maken voor het op stellen van standaard- of mo- delteksten voor overeenkom sten, milieuplannen, verorde ningen, voorkeurlijsten of handboeken, programma’s van eisen en bestekken. Als voorwaarde geldt de beschik baarheid van duidélijke, een duidige en betrouwbare ken nis en informatie overmilieu- bewust bouwen. Hans Barth stelt voor deze kennis onder te brengen bij een centraal in stituut. met de Verordening Bedrijfs- afvalstoffen, die vijf provin cies sinds 1 januari 1993 han teren. Te denken valt aan de administratieve last die de regeling veroorzaakt. De verordening bemoeilijkt verder het transport van bouw- en sloopafval tussen de ene en de andere provincie. Voorts is niet duidelijk wan neer een reststof uit een bouw- of sloopproject onder de noemer afval ressorteert. De verordening betreft alleen afvalstoffen. De mogelijkheden om dat al les tot stand te brengen be staat naar de mening van de Waddinxveense AVBB-voor- zitter reeds, maar worden tot op heden te weinig of onvol doende effectief gebruikt. De lagere overheden vereni gen zich in de Unie van Wa terschappen, het Inter-Pro- vinciaal Overleg en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Hun vertegenwoor digers overleggen regelmatig met het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. Deze partijen ontmoeten de overige ministeries en het bouwbedrijfsleven in de Stuurgroep van het Milieube- raad. Het AVBB nodigt de be trokken partijen uit in de De Uneto, waarbij ook Heemskerk BV is aangeslo ten, vindt dat de vakhandel wel degelijk zijn verantwoor delijkheid voor het milieu moet waarmaken door - onder voorwaarden - oude voor nieuwe apparaten in te ne men. Maar dan moeten de appara ten door de reinigingsdien sten wel gratis bij de detail handel opgehaald worden. In het jaarverslag 1993 van de afdeling Sociale Zaken is een aantal concrete aan- dachts- en actiepunten voor 1994 genoemd. Deze komen samengevat neer op: - Operationeel maken van de ROA-module (Regeling Op vang Asielzoekers); - Streven naar een optimale standaardisatie van de rap portages en beschikkingen bij de invoering van de module werkbeheersing; - Onderzoek doen naar de eventuele aanschaf van het pakket kennissystemen voor Algemen Bijstands Wet (ABW) en Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers (RWW); - Bezien of er met een (nog) ef ficiëntere werkwijze tijd winst te behalen valt, om het toenemend aantal taken waarmee de afdeling Sociale Zaken geconfronteerd wordt uit te voeren; - Eventuele uitbreiding van het aantal banenpoolplaat- sen; - Kritisch bezien van de stij ging van de uitgaven bijzon dere bijstand en oplossing zoeken wanneer blijkt dat budget van ƒ200.000,- struc tureel overschreden wordt; - In de loop van 1995-1996 be zien of de structurele jaarlijk se storting van ƒ40.000,- in het sociaal en cultureel fonds nog toereikend is of eventueel aangepast dient te worden. GOUDA/WADDINXVEEN - Zaterdag 27 augustus, donderdag 1, vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 september wordt in Gouda voor de vijftiende keer het Randstad Jazz Festival gehouden, georganiseerd door de stichting met die naam die wordt voor gezeten door de Waddinxveense werkgever Tony Duits, direc teur van drukkerij Van Tilburg BV op het bedrijvenpark Coe- necoop. Wij bezorgen gratis op vrijdagochtend. Bel of fax voor 11.00 uur: teljfax: 01828-12034 Zuidplaslaan 424 - Waddinxveen - tel./fax: 01828-12034 U kan ook bij ons pinnen!! en wij zijn de hele vakantie periode geopend. te horen. Boogie Woogie is sy noniem aan Jaap Dekker. Verder is hier - gelukkig - ook de jazzzangeres Milly Scott weer te horen. Vorig jaar moest ze op het laatste mo ment verstek laten gaan. In deze herkansing zingt ze bij de Harbour Jazzband, met als pianist Rob Agerbeek. Zaterdagmiddag 2 september is er wederom de Rabobank Streetparade Concours. Een aantal orkesten trekt door de binnenstad van Gouda en speelt in de Ronde Spiegel tent voor een jury. ’s Avonds kan in diezelfde zaal geluisterd worden naar onder andere de fantastische muziek van Roger and the Evolution. Het verhaal van Rogger and the Evolution is lang geleden eigenlijk al be gonnen. Zijn hele leven is Ro de Amerikaanse seing- en jazzmuziek, vooral de stijl die is gecreerd door de bands uit New Orleans. Het was ook in die stad dat Radatz voor het eerst Louis Prima en Sam Butera zag spelen. Hun verfrissende en levendige stijl fascineerde hem zo, dat Roger besloot een band te beginnen die deze stijl muziek ook zou brengen. En zo werd in 1986 Roger and the Evolution geboren. Voor de River Boat Shuffle op zondagmiddag 4 september is wederom Schoonhoven als vertrekhaven gekozen. De gasten worden van Gouda per bus naar de Lek vervoerd. Daar ligt de boot klaar voor een muzikale tocht richting Rotterdag. Aan boord kan onder andere geluisterd worden naar Deni se Jannah, die op 27 augus tus ook al optrad in de Goud se Schouwburg. In 1992 sloot ze haar zangstudie af aan het Hilversums Conservatoriom. Van 1989 af schitterde ze ge- drurende anderhalf jaar in de zeer succesvolle musical A Night At The Cotton Club. Denise Janah won in 1991 de Gouden Michrofoon op het Nationaal Jazz Concours in Breda en ze maakte indruk op het North Sea Jazz Festi val en het Drum Rhythm Fes tival. Het repertoire van De nise Jannah is veelzijdig. Ze zingt net zo gemakkelijk jazz als blues, latin, salsa, fu- sio en zelfs pop. Verder is er op het dames-quintet Five Times A Lady. Leading Lady Heleen Schuttevaer past de samenstelling van het orkest aan aan de behoefte. Zo kan het zijn dat u al een hebt geluisterd naar Three Times A Lady of Fout Times A Lady. Op de River Boast Shuffle worden gitaar, piano, bas en drums aangevuld met saxofoon en hoort men vijf Lady’s musiceren. De kaartverkoop voor het Randstad Jazz Festival is al begonnen. Voor het concert in de Goudse Schouwburg dient men zich te vervoegen bij de kassa aan de Boelekade. Voor de overige kaarten kan men terecht bij de VW aan de Markt in Gouda. De toe gangskaarten voor de Ronde Spiegeltent zijn behalve bij de VVV op de festivaldagen zelf ook (in voorverkoop) bij de kassa van die Spiegeltent te verkrijgen. Het Randstad Jazz Festival wordt, zoals inmiddels ge bruikelijk, geopend in de Goudse Schouwburg (zater dag 27 augustus) en afgeslo ten met een muzikale boot tocht (zondag 4 september), de River Boat Shuffle. Er is sprake van een gevari eerde programmering voor de vijf festivaldagen. Tijdens het derde lustrum wordt ook de Randstad Jazzprijs weer uit gereikt. Aan wie en door wie houdt de organisatie geheim tot vrijdagavond 2 september. De Randstad Jazzprijs wordt eenmaal in de vijfjaar uitge reikt aan een persoon of or kest dat zich verdienstelijk maakt of heeft gemaakt voor de jazz muziek en de sfeer op het Randstad Jazz Festival. De wisselprijs (een door Men no Meijer modern vormgege ven vioolsleutel) werd in 1984 ger Radatz geïnteresseerd in uitgereikt aan Rita Reys, Eu rope’s First Lady of Jazz. Bij het tweede lustrum, in 1989, ging de prijs naar Bernhard Berkhout en Frits Landes- bergen. Bernhard Berkout is dit jaar, met zijn orkest Swingmates, weer te horen op het Rand stad Jazz Festival en wel op zaterdag 27 augustus in de Goudse Schouwburg. Daar wordt verder opgetreden door onder andere The Rosenberg Trio en Frits Landesbergen Big Band. De naamgever van dit orkest is niet de vibrafonist die al vaker (samen met Bernhard Berkhout) op het Randstad Jazz Festival heeft opgetre den. Doch verder gaat elke vergelijking zowat op. Prima muziek om uren naar te kun nen Juisteren, het swingt en ga zo maar door. Donderdag 1 september ver plaatst het festival zich naar de binnenstad van Gouda. In de vertrouwde Ronde Spie geltent op de Goudse Markt kan onder andere geluisterd worden naar de muziek van Bob Kerr and his Whoopee Band. Bob Kerr presenteert een compleet kijkspektakel van muziekale wanorde. Vrijdag 1 september wordt in de loop van de avond voor de derde keer de Randstad Jazz prijs uitgereik. In de Ronde Spiegeltent zal worden opge treden door het Jaap Dekker Sextet. Na voorgaande suc cessen hier is Jaap Dekker wederom in Gouda te zien en Doordat het Arbeidsmarkt en Opleidingsfonds voor Overheid nu andere criteria hanteert voor de toekenning van gelden voor werkgelegen heidsprojecten, komt Wad dinxveen helaas niet meer in aanmerking voor gelden uit dit fonds. De twee personen die in 1993 hun deelname aan het ’werk gelegenheidsproject voor werkloze jongeren’ beëindigd hebben en tijdelijk in dienst waren van de gemeente Wad dinxveen, hebben in 1993 bei de een vaste baan elders ge- NAALD WIJK/WADDINX- VEEN - Het mini-keepers- kamp van donderdag 18 en vrijdag 19 augustus, met als gast Oranje- en Feijenoord- doelman Ed de Goey, zal dit keer niet bij Be Fair-voetbal in het Wamaarplantsoen kunnen worden gehouden, maar bij voetbalvereniging Westlandia in Naaldwijk. Volgens de organisatoren In ge Rehorst (Kromme Esse) en Piet Bokje (Zoetermeer) telt het mini-keerperskamp in Naaldwijk ruim 40 deelne mers, onder wie de Be Fair keepers Jan Lugthart, Mark v.d. Zalm, Stef Dorgelo en Gil bert Both. Van WSE-voetbal is Rogier Streng van de partij. De inschrijving van het kee- perskamp sluit deze week, in verband met de vakantie. Keepers vanaf 6 jaar uit Wad dinxveen kunnen zich nog op geven bij Inge Rehorst, tel. 01828-31360. In Naaldwijk zal de begelei ding verzorgd worden door een trainersstaf van 14 perso nen, onder wie de ex-Be Fair- trainers Hans van Rijthoven en Andre de Ket, vorig sei zoen succesvol coach van het Be Fair B-l-team. Alle trai ners hebben het hoogste ’kee- perstrainers-diploma’. De hoofdsponsers van het mi- ni-keeperskamp in Naald wijk zijn voor het vijfde jaar Massa Sport (Waddinxveen) en Nederpel Sport (Naald wijk). Ed de Goey zal op de tweede dag om 19.00 uur het doel verdedigen tijdens de finale van de Penalty-bokaal. Daar bij zal hij wederom worden geassisteerd door Rob Over kleeft, grensrechter uit het betaalde voetbal. Ook moet de detailhandel niet op een andere manier voor de kosten opdraaien, vindt de Uneto. De organisatie hoopt met de oud-voor-nieuw-regeling een statiegeldregeling te voorko men, omdat die veel romp slomp en administratieve las ten voor de detailhandel met zich mee zou brengen. Intussen gaat Heemskerk BV uit een oogpunt van dienst verlening en een bijdrage aan het milieu door met de inna me van afgedankt wit- en bruingoed. Waar mogelijk worden de spullen doorver kocht of meegegeven voor hergebruik in bijvoorbeeld Oost-Europa. Achter het bedrijf aan de Dorpstraat in Waddinxveen is soms sprake van een be hoorlijke opslag. ‘Ik heb nu al zo’n 40 afgedankte wasauto maten staan, die eens per maand worden opgehaald'. ‘Maar er wordt nog meer door ons ingezameld, zoals koel kasten, televisies, tl-buizen en batterijen. Dat vergt een hele organisatie en er zijn na tuurlijk ook de nodige kosten aan verbonden. Deze inzame ling vraagt inderdaad om meer structuur en regels*, be sluit Jan Heemskerk. WADDINXVEEN - De afdeling Sociale Zaken van de ge meente Waddinxveen, waar vorig jaar bijna 10,7 miljoen gulden omging, heeft een bestand van 485 uitkeringsge rechtigden. In 1992 waren dat er nog 513, zodat er sprake is van een lichte daling. Een en ander blijkt uit het pasver- schenen jaarverslag 1993 van de afdeling Sociale Zaken in het gemeentehuis. de Provinciale Milieuverorde ningen, die de provincies op grond van de Wet Milieube heer moeten opstellen. Sommige gemeentelijke bouwverordeningen stellen uitermate strenge eisen aan gescheiden inzameling van bouw- en sloopafval op de In de eerste plaats financiële reden: de extra plaatsen wor den namelijk minder gesubsi dieerd dan de reguliere ba- nenpoolplaatsen. Voorts was er een organisatorisch ele ment: het plaatsen en bege leiden van banenpoolers kost veel tijd. Het gaat hier om tijd waar over de coördinatrice van het Intergemeentelijk Stimule- ringsproject ISP (onder ande re vanwege de toestroom van JWG’ers - Jeugdwerkgaran- tiewet) op dit moment niet be schikt. Wel zal een eventuele uitbreiding van banenpool- plaatsen in 1994 blijvend aandachtspunt zijn. Ook de plaatsing en begelei ding van de JWG-ers heeft veel tijd gekost. In 1993 is de doelgroep van de Jeugdwerk- garantiewet uitgebreid met ’22-jarigen’. Belemmerende factoren voor de uitvoering van de JWG waren het tekort aan werk- DEN HAAG/WADDINXVEEN - Steeds vaker krijgt de uit voerende bouw te maken met initiatieven voor milieube wuste bouw van de lagere overheden. De bedrijfstak staat daar niet afwijzend tegenover. Maar doordat regels sterk verschillen en op onderdelen strijdig zijn met het milieu- en bouwbeleid van het rijk, ontbreekt het bouwbedrijven onder uitkeringsgerechtigden vonden. Van de twee personen die in 1993 hun deelname aan het project ’werkloze etnische minderheden’ afgerond heb ben, werkt één persoon (tijde lijk) bij de gemeente, één per soon is voortijdig gestopt. Per 31 december 1993 waren er 45 Waddinxveners werk zaam via de WSW (Wet Socia le Werkvoorziening), onge veer hetzelfde aantal perso nen als voorgaande jaren. Deze personen worden door Sterrenborgh te Göuda ’uit geleend’ aan verschillende in stanties. Het merendeel hier van werkt bij de sociale werk plaats in Gouda (22 perso nen), 9 personen werken op diverse ’buitenobjecten’ in Waddinxveen (onder andere bij de gemeentelijke dienst Openbare Werken en Bedrij ven) en 14 personen werken op diverse ’buitenobjecten’ in Gouda en omgeving. Via de afdeling Sociale Zaken (inclusief Intergemeentelijk Stimuleringsproject) zijn vo rig jaar 18 personen op de wachtlijst bij de WSW ge plaatst. Ook dit jaar is echter vanwege de lange wachtlijs ten een groot deel hiervan (17 personen) nog niet voor plaat sing in aanmerking gekomen. Proefprojecten leiden in veel gemeenten tot overeenkom sten met plaatselijke woning corporaties en bouwbedrij ven. Ook hier constateert Hans Barth versnippering, bouwplaats. De opkomst van inconsistentie en een zekere beroepsmatige sorteerders willekeur. Een nationaal model voor dergelijke convenanten ont breekt. Regionale overeen komsten scheppen juridisch zeer diffuse situaties die de rechtszekerheid van aanne mers aantasten. De gemeentelijk overheid hanteert hier volgens Hans Barth een privaatrechtelijk instrument voor het realiseren van publieksrech telijk beleid. Alleen de onder tekenaars zijn eraan gebon den. Bovendien bevatten de conve nanten ge- en verbodsbepa- WADDINXVEEN - Begin r1995 verschijnt de volledig Hans Barth noemt verder de geactualiseerde gemeente- gids Waddinxveen. De ge- meentegids wordt in op dracht van het gemeentebe stuur van Waddinxveen sa mengesteld door de daarin gespecialiseerde uitgevers maatschappij ’Suurland’s Va demecum’ uit Eindhoven. In de gids wordt uitgebreid aandacht besteed aan onder meer de gemeentelijke instel lingen, de gezondheidszorg, het onderwijs, sport, cultuur en recreatie, middenstand en industrie, sociale instellingen en kerkgenootschappen. De gids wordt huis-aan-nuis ver- gelgeving, waarna de provin- spreid in de gehele gemeente Waddinxveen. Aanvullingen en wijzigingen voor de nieuwe uitgave kan men zenden aan Uitgevers maatschappij Suurland’s Va demecum BV, Redactie Ge- meentegids Waddinxveen, Postbus 9510, 5602 LM Eind- hoven. Adverteerders zullen ontwerp-Besluit in de komende tijd benaderd worden door mevrouw L. van Rossum van Suurland’s Vade mecum BV. Het komt meermalen voor dat men telefonisch of monde- om een advertentie te plaatsen in ‘een gids van de gemeente* of een ‘een gids welke (zoge naamd) met toestemming van de gemeente wordt uitge geven*. Directeur Jan C.M. Heemskerk van Heemskerk BV aan de Dorp straat in Waddinxveen. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). DEN HAAG/WADDINXVEEN - De Raad Nederlandse De tailhandel is geen voorstander van het inzamelen van wit- en bruingoed (koelkasten, wasmachines, tv’s, koffiezetap paraten) in winkels. Die mening wordt niet helemaal ge deeld door directeur Jan C.M. Heemskerk van het installa tiebedrijf Heemskerk BV aan de Dorpstraat in Waddinx veen en zijn vakorganisatie Uneto. De Raad heeft zijn mening kortgeleden verwoord in een brief aan minister Hans Al ders van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer naar aanleiding van het zogenaamde concept- implementatieplan voor de afvalstroom wit- en bruin goed. Daarin is sprake van een zo genaamde oud-voor-nieuw- regeling waarbij de detail handel bij aankoop van een nieuwe produkt het afge dankte apparaat in ont vangst neemt. De Unie van elektrotechnische onderne mers (Uneto) is het overigens niet eens met het standpunt van de Raad. De Raad Nederlandse Detail handel is van mening dat winkels niet zijn ingesteld om als inzamelpunt van allerlei soorten afval te fungeren in verband met hygiëne, ruimte en kosten. De Raad voelt wel voor een vrijwillige oud-voor-nieuw- regeling ingeval detaillisten aan huis bezorgen of laten be zorgen. De veronderstelling dat de consument met zijn' af gedankte apparatuur op zoek gaat naar een nieuwe aan schaf acht de Raad niet realistisch. De Raad onderschrijft de doelstelling van gescheiden inzameling van afval, maar vindt dat daarbij gebruik moet worden gemaakt van bestaande inzamelstructuren die uitgebouwd en geoptima liseerd moeten worden. Ter illustratie beschrijft Hans Barth onder meer de gang van zaken omtrent het duurzaam bouwen. Volgens hem ontbreekt hier door gaans de aandacht voor de economische haalbaarheid. De ideale omstandigheden waarin deze vorm van bou wen plaatvindt komen op de markt niet vaak voor. Duur zaam bouwen is door de expe rimentele aanpak nog geen gemeengoed op de reguliere markt. Het deelnemende bouwbe drijf kan bij het uitblijven van een vervolgopdracht de in spanningen en investeringen niet rendabel en effectief ma ken. In het ergste geval loopt zo’n bedrijf op de reguliere

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 9