Politiekeurmerk Asielzoekers brengen middenstand straks Over de noodzakelijke komst van 600 asielzoekers ’’Veilig Wonen” Eveline Swidde exposeert extra geld in het laatj e Grote orders voor bakker, slager en groenteman Minder gif in boomteelt Bedrijven aan Noordstaring moeten afval zelf opruimen In Waddinxveen een steunpunt van Terre des Hommes Sjoelcompetitie Pagina 15 VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 WEEKBLAD MB op de eis van sommige asiel zoekers die alleen ritueel ge- dinxveense samenleving zal worden bewerkt om mensen te krijgen die bereid zijn on- ministerie van_ Justitie, de Stuurgroep Volkshuisvesting (SEV) van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer en het Onderzoekinstituut voor Ste- Souburghlaan met behulp van omstanders in de kraag gepakt door twee in de tegen over de woning gelegen gara ge werkende automonteurs van 24 en 30 jaar. Aangehou den door de politie werden ook twee mannen van 51 en 52 jaar die worden verdacht van het oplichten van alleen staande vrouwen. De gedu peerde vrouwen bleken maar moeilijk tot aangifte te bewe gen. Ze werden meestal op dansavonden aangesproken, waar de mannen probeerden een relatie met hen aan te gaan. Als het zover was wer den met leugens duizenden gulden afgetroggeld en ver dwenen de mannen met de noorderzon. Van een bedrijfs terrein in Waddinxveen is een grijze personenauto Citron BX met het kenteken YK-92- LZ gestolen. Herhaling is de TOVERKRACHT van de reklame Er kan ook een tweede ronde gespeeld worden dit gaat al leen om prijzen per avond. Die rondes tellen niet mee voor de competitie. Voor in lichtingen kan men bellen met Jan Kersbergen, tel. 01828-15421 of met Henk van Beek, tel. 01828-16349. die manier aan men. Het goedingerichte en comfortabele maar meestal per het In totaal zijn er ook dit sei zoen weer 14 sjoelavonden, altijd op woensdagavond om half zeven. De prijs per ronde over 10 sjoelbakken bedraagt ƒ4,- ook verbindingsfunctionaris- sen te werken om in nauwe samenwerking met de vreem- schoold in de zeden en ge woonten van de vluchtelm- Er wordt om het voor ieder een aantrekkelijk te maken gespeeld in 5 klassen. Aan het eind van het seizoen zijn er per klasse 3 bekers te win nen. Ook zijn er iedere speel avond drie prijsjes per klasse te verdienen. De Waddinxveense kunstenares Eveline Swidde, wonend aan de Nicolaas Beetslaan. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). Hiervoor kunnen gemeenten, woningcorporaties en project ontwikkelaars zich aanmel den. Het is de bedoeling pas over te gaan tot landelijke in voering als de projecten posi tief uitvallen. In de toekomst zal worden gewerkt aan een BOSKOOP/WADDINXVEEN - De Kring Boskoop van de Nederlandse Bond van Boom kwekers krijgt van de provin cie Zuid-Holland 25.000 gul den voor een project dat is ge richt op minder meststoffen en bestrijdingsmiddelen in de boomteelt. Op die manier kan worden bereikt dat het opper vlaktewater in Boskoop en omgeving minder wordt ver ontreinigd. Voorts wordt een bijdrage geleverd aan de ver betering van de milieuvrien delijke bedrijfsvoering in de agrarische sector. delaren, wit- en 1 veranciers en allerlei over heidsinstanties. In Vrij Ne derland wordt met name in gegaan op De Bonkevaert, met 15 andere gemeenten door WVC gevraagd nog dit jaar in totaal 9.000 asielzoe kers (600 per gemeente) op te nemen. Andere gemeenten zijn onder andere Dongera- deel (Dokkum), Heerenveen, Hillegom, Hoogeveen, Lei den, Smallingerland (Drach ten) en Zoetermeer. De over heid had de 640 Nederlandse gemeenten tot taak gesteld per 1 mei van dit jaar 60.000 Voordat het zover is zullen in ieder geval de onderhandelin- gen met de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) tot een goed einde moeten zijn gebracht. Boven dien hecht de gemeente aan een zorgvuldige en niet over haaste besluitvorming. Er moet namelijk over van alles leven in een asielzoekerscen- i trum is nu eenmaal een leven in het begin verder in het al gemeen vrij zijnde asielzoe- woningkopers blijken waarde te hechten aan een wijk die het politiekeurmerk heeft verworven. Inbrekers blijken op hun beurt huizen in een dergelijke wijk veel meer links te laten liggen. Voorals- eerst met proefpro- /erkt gaan worden. en nog wat intensief worden gepraat en overlegd. Daarbij gaat het ook om de veiligheid van de woonomge ving. Indien het asielzoekers centrum nadrukkelijk ook als opvangcentrum functioneert dan is daar meer beveiliging en begeleiding mee gemoeid. In de Waddinxveense situatie is overigens volgens de daar voor gestelde nonnen al voor zien in 20 extra formatie plaatsen bij de politie (dis trict Gouwe en IJssel van het politiekorps Hollands Mid den). WADDINXVEEN - Het steunpunt Waddinxveen van Terre des Hommes is geves tigd bij Henk en Jannie Ned- dermeijer aan de Gerstakker (tel. 01828-30465). Terre des Hommes, dat nu ook extra ac tief is in Rwanda, heeft zo juist de landelijke campagne "Laat ze leren” gehouden. Van de hulpverleningsorgani satie is Margriet Eshuijs mu zikaal ambassadrice. WADDINXVEEN - De bedrij ven aan de Noordstaring, het' achterom bij de Staringlaan lopende bedrijfsweggetje, moeten zelf de kosten van het schoonmaken van de grond betalen. Volgens het Wad dinxveense gemeentebestuur is het alom bekend dat daar in de jaren zestig huisvuil werd gestort. Daarover heen is destijds schone grond ge gaan en vervolgens is dit be drijfsterrein in die toestand bij stukjes en beetjes ver kocht. Nu bij elke activiteit onder de grond, zoals het aan leggen van riolering, op huis- vuilzakken en ander huis houdelijk afval wordt gesto ten zullen ze zelf de troep moeten opruimen. De milieu dienst Midden-Holland waakt daarover. Het college van B. en W. is dan ook niet bereid bij te dragen in de sa- neringskosten, die op maximaal 60.000 gulden wor den geraamd. Dat de gemeen te medeverantwoordelijk zou zijn, gezien de vuilnisstort in het verleden, wordt aan het Raadhuisplein van de hand gewezen. Iedereen kent de si tuatie ter plaatse en het is al zo lang geleden dat er gestort werd, zo redeneert men. Op ambtelijk niveau bestond nog wel bereidheid het financile verzoek van de bedrijven met eenderde te honoreren, maar B. en W. blijven er niets voor voelen in de kosten bij te dra gen. Gebleken is dat het huis vuil voornamelijk is vinden is onder de aangelegde ontslui- tingsweg. Hoeveel afval er echter precies in de grond zit is onbekend. De schattingen lopen uiteen van 100 tot 200 kubieke meter. Gemeentelijke taak dat niet mag worden weggelo- Waddinxveen is deze keer jen voor deze maatschappe- ijke problematiek. "Niemand tan de kop daarvoor meer in het zand steken”. Waddinx veen krijgt een regulier asiel zoekerscentrum op tijdelijke basis. Hier verblijven mensen die al een voorlopige beschik king tot verblijf in Nederland hebben en dus kansrijk zijn om een definitieve vluchtelin genstatus te verkrijgen. Na het verblijf in het asielzoe kerscentrum, in principe voor een maximale periode van een half jaar voor onderzoek en eerste opvang (eerste an derhalve maand), moeten de bewoners doorstromen naar speciale huurwoningen (Re geling Opvang Asielzoekers), verspreid over het hele land. In het asielzoekerscentrum in Waddinxveen - gesitueerd op een geschikte lokatie die de bestaande woonomgeving zo min mogelijk aantast - worden de mensen gehuis vest in van rijkswege neer te zetten woonunits. Dat asielzoekers niet alleen maar geld ksten en een woon gemeenschap helemaal op zijn kop kunnen zetten, maar ook heel lucratief zijn blijkt met name uit een reportage in Vrij Nederland van een paar weken geleden. Dit weekblad signaleert in ge meenten met asielzoekers centra namelijk een enthou siaste plaatselijke midden stand vanwege extra grote or ders. De centraleiding be weert namelijk het liefst en zo veel mogelijk in de eigen plaats inkopen te doen. Schoonmaak- en beveili gingsfirma’s zijn blij met hun nieuwe contracten. Gemeen tebesturen ontvangen extra huur en politiekorpsen krij gen er extra formatieplaatsen door (in Waddinxveen onge veer 20). Verder er zijn extra onderwijskrachten (beroeps krachten en vrijwilligers) no dig voor Nederlandse taalles sen aan kinderen van asiel zoekers. Ook voor andere educatieve en ontspannende activiteiten (spelletjes, cur sussen) worden mensen inge zet. Het werkt in de praktijk allemaal integratiebevorde rend. Als het een beetje mee zit kan de gemeente Wad dinxveen volgens de verza melde gegevens van Vrij Ne derland al gauw zo’n 200.000 tot 300.000 gulden huur per jaar in rekening brengen voor de plek waar het asielzoe kerscentrum komt te staan. Dergelijke bedragen zullen ook worden gencasseerd door het Energiebedrijf Midden- Holland in Gouda voor de le vering van gas en licht. Ook de watermaatschappij Zuid- Holland Oost pikt een graan tje mee, evenals de Dienst Luister- en Kijkgelden om maar eens wat te noemen, want in het centrum zullen beveiligingsbureau overal televisies staan. Dat is Een dus een andere kijk op de in biedt ook volop werk aan be- aantal groeiende asielzoe- roepskrachten en vrijwilli gers. In de 80 asielzoekers centra in ons land werken 7.000 mensen, onder wie scherpe omgeving bijvoorbeeld buurt- co rdinatoren om paal en perk te kunnen stellen aan vanda lisme en diefstallen, is soms sprake van internationale misdaad. Ook zijn er crimine- presenteerd. Bij de uitwer- le of agressieve asielzoekers king ervan zijn betrokken het Zo’n bestelling levert al gauw die bendes blijken te vormen ministerie van Justitie, de die weer anderen terrorise- Stuurgroep Experimenten ren. De centra hebben van de rijksoverheid de opdracht van elk crimineel gedrag di rect aangifte bij de vreemde lingenpolitie te doen, want anders is het gauw gedaan debouw, Planologie^ en Archi- met het draagvlak voor de asielzoekerscentra in de sa menleving. Uit een bericht in de Volkskrant blijkt bijvoor beeld dat de criminaliteit in Flevoland, waar 600 asielzoe- Vrijwiligers Voor de dagelijkse gang van zaken in een asielzoekerscen trum is ook de inzet van veel vrijwilligers noodzakelijk. Daaraan zal het Gouwedorp niet ontkomen. In Waddinx veen is al 15 jaar actief de Stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omgeving. De lokale vluchtelingenorga nisatie, waar Gerda van Leeuwen deze zomer Han Erath is opgevolgd als be taald co rdinator, dwingt veel respect af in de gemeenten waar zij nu werkt: Waddinx veen, Zevenhuizen-Moerka- pelle en Boskoop. De stich ting kent de weg in de vele landelijke en internationale regelingen en weet ook alle hulpverlenende instanties te vinden. Het is nu eenmaal een lastige juridische wereld met lange en tijdrovende fa ses en veel te trage procedu res. Ook de begeleiding van LEIDERDORP/WADDINXVEEN - De politieregio Hollands Midden, waarvan het district IJssel en Gouwe met Wad dinxveen (Mozartlaan) een onderdeel is, heeft het keurmerk "Veilig Wonen” voor nieuwbouwwoningen ontwikkeld. 80.000 tot 100.000 gulden aan omzet per jaar op. Waar vind je een grotere klant? Ook de groenteman vaart wel bij een asielzoekerscentrum. In de Waddinxveense situatie gaat het immers om 600 eters per dag. Een ton aan groente en fruit is elk jaar zo bereikt. Dat is een mooie doelgroep er bij. Zo denkt ook de slager er over. Vast staat dat hij nog betere zaken zal kunnen doen als hij er in slaagt in te spelen kers zijn ondergebracht in op de eis van sommige asiel- een voormalig bungalowpark zoekers die alleen ritueel ge- in Luttelgeest, voor plaatse- slacht vlees willen eten. Met lijke begrippen schrikbarend voor hem een extra jaarlijkse omzet van 350.000 tot 400.000 gulden gauw in het verschiet. Het wordt voor een slager dan zelfs interessant de winkeldeur voorgoed op slot te doen en alleen van de grote bestellingen te gaan le ven. Hierbij moet natuurlijk wel worden bedacht dat vluchtelingen weliswaar van onschatbaar belang kunnen zijn voor een beter econo misch klimaat, in hun hart moeten de middenstanders er rekening mee houden dat de o toeloop als het goed is tijde- Overigens is dat voor de be- lijk is. Andere ondernemers trokken ondernemer houden zich weer bezig met de levering van diepvriesarti kelen, allerhande voedings middelen, schoonmaakwerk- zaamheden en beveiligings activiteiten. In alle 80 asiel zoekerscentra wordt overi- o gens schoongemaakt door het dïnxveên°lijkt’- in°tegenstel- 11_ TTJ_X - J daardoor de omzet met 20 miljoen gulden zag stijgen. Schoonmaken van sanitaire gedeelten in de asielzoekers- der'geval dat het midden- centra blijkt telkens weer een weinig aantrekkelijk karwei, wegens het ontbreken van ”een sanitaiere cultuur in hun eigen land”. De beveili gingsactiviteiten zijn om praktische redenen ook bijna Gouwedorp. allemaal in n hand. Het dag en nacht in de gaten houden van asielzoekerscentra ge beurt door het Culemborgse i NL86. asielzoekerscentrum vluchtelingen onder te bren gen. Hoewel er tevredenheid bestaat over het tot nu toe be reikte resultaat (51.000) moet er voor de resterende 9.000 toch nog een plek wor den gevonden. De gemeenten zijn overigens nog lang niet klaar. Het ministerie van WVC heeft hen inmiddels een nieuwe taak gesteld. Deze loopt tot 1 januari 1995. Tot die tijd moeten zij voor 37.000 asielzoekers met een verblijf status woonruimte beschik baar stellen. Vorige week maakte het ministerie van Justitie bekend dat zich sinds 1 januari van dit jaar bijna 30.000 buitenlanders zich in Nederland hebben gemeld voor politiek asiel. Geduren de de eerste zeven maanden van vorig jaar waren dat er 16.000. Een stijging derhalve van ruim 75%. Mensen uit het voormalige Joegoslavi, vooal Bosni-Her- cegovina, zijn nog steeds het talrijkst. Op de tweede en derde plaats komen Iranirs en Somalirs. De top-tien van afgelopen maand wordt ge sloten door asielzoekers uit Algerije. Om snel aan de slag te gaan kunnen gemeenten een beroep doen op een tijde lijke stimuleringsregeling voor wisselwoningen, zoals die in Waddinxveen achter het winkelcentrum Zuidplas aan de Zuidplaslaan-Zuid- plashof voor maximaal vijf jaar zullen worden neergezet. Deze rijksregeling houdt een eenmalige rijksbijdrage in van 12.000 gulden per wo ning, met een maximum voor 2.500 woningen. Over de Waddinxveense wisselwonin gen moeten de bevolking en de gemeenteraad nog worden gehoord. van wachten -, op andere l uren moeten ze huishoudelijk kers, die ook in Waddinxveen werk doen, kleding wassen en en omgeving zonder een fiets afwassen. Want de wachten- nergens kunnen komen, moe ten zich n keer per dag in de eetzaal melden en eenmaal per week bij de vreemdelin genpolitie. In het Opvangcen- nog zal er trum Waddinxveen komen jecten gewerkt gaan WADDINXVEEN - Woens dagavond 24 augustus gaat in het clubgebouw van de schuttersvereniging Wad dinxveen (Alberdingk Thijm- laan) de nieuwe sjoelcompeti tie weer van start. tectuur van de Technische Universiteit in Delft. Voorals nog gaat het inbreken, oplich ten en stelen in Waddinxveen op de oude voet verder. Twee 18-jarige Fransmannen wa ren in een huis aan de Noord- kade geslopen. Toen het alarm afging wilden ze weg rennen, maar ze werden op de lopen ze in de Friese hoofd stad etalages te bekijken - het loopt zoals het moet lopen. De veiligheid. In Engeland wordt leven in een asielzoekerscen- na een verplicht programma al jaren met een dergelijk keurmerk gewerkt. Potentile iet jeugd- genomen die het inbreken in het prefab asielzoekerscen- werkgarantieplan kunnen op trum in Leeuwarden. Daar die manier aan de slag ko- wachten 500 kansrijke vluch telingen gemiddeld zo’n ze ven maanden lang op hun de- vertierloze asielzoekerscen- Hierbij gaat het ook om de in- RIJSWIJK/WADDINXVEEN - Tot het eind van deze maand is er nog werk te zien van de Waddinxveense kunstenares Eveline Swidde (Nicolaas de reeds in Waddinxveense huurwoningen gehuisveste 50 erkende vluchtelingen uit onder andere Afghanistan, Bosni, Eritrea, Ethiopi, Irak, Iran, Somali en Zare is in handen van de Stichting Vluchtelingenwerk Waddinx veen en omgeving. Daarvoor kan men een beroep doen op 15 vrijwilligers. De stichting regelt bijvoorbeeld de maan delijkse toelages (445 gulden voor voeding, huisinrichting (tweedehands meubilair) en kleding van een alleenstaan de), organiseert activiteiten voor jong en oud, bemiddelt in cursussen en helpt mee voor de vluchtelingen een baan te zoeken. Een belangrijk gege ven is echter dat de van hein de en ver komende asielzoe kers het in hun land niet ge makkelijk hebben gehad en ook in Nederland soms in een uitzichtloze situatie lange tijd moeten afwachten. Dat geeft - ook nog eens in ver schillende culturen bij elkaar in n centrum - stress, span ning en irritatie. Aan de psy chische problemen van een asielzoeker moet dan ook de nodige aandacht worden ge geven. Bij het opheffen van het Op vangcentrum Waddinxveen verdwijnen die plaatsen weer. Vermoedelijk over on geveer driejaar. Niet weglopen Uitgangspunt van het ge meentebestuur is echter dat de asielzoekers naar het Gou wedorp kunnen komen, om- Het Opvangcentrum Waddinxveen kan alleen maar worden gerealiseerd op een piekwaar de bestaande woonomgeving er zo weinig moge lijk last van heeft. Toch moet die plek binnen de bebouwde kom liggen en goed bereikbaar zijn. Bovendien moet de lokatie riolering hebben, electriciteit, drinkwater en communicatievoorzieningen. Het bedrijvenpark Coenecoop II is afgevallen, omdat zich daar steeds meer bedrij ven vestigen. Wellicht is de eind dit jaar geheel vrijkomende lokatie van NKF Kabel BV aan de Noordkade een interessante mogelijke lokatie. (Foto: Sjaak Noteboom). de vleesleverancier zijn daar medische voorzieningen, natuurlijk afspraken over te maken. In Leeuwarden wordt bijvoorbeeld bij een vleeshan- del elke maandag speciaal voor het asielzoekerscentrum volgens islamitisch gebruik een lam geslacht. De slager I haakt daar creatief op in met het parool in alle centra is: j --- -- - hakt, lamskoteletjes en lams- trum kent een directie, be- richting van de wijk: straten- staande uit een directeur en patroon, overzichtelijkheid, een belast met de dagelijkse lei- verlichting van huizen. In fei te een combinatie van in braakpreventie en sociale deren, levensmiddelen en an dere spullen aan een asielzoe- kerscentrum gaat overigens niet zomaar, zo zullen de Waddinxveense winkeliers straks wellicht ook ondervin den. Kwaliteit en prijs bepalen - na een verge lijkend warenonderzoek - bij voorbeeld welke bakker elke dag 200 tot 300 broden in het Opvangcentrum Waddinx veen mag komen brengen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De 600 asielzoekers, die hoog gestegen is. In Emmel- voor het einde van dit jaar in een Waddinxveens prefab- oord, 12 kilometer van Lut- wooncentrum zullen moeten zijn ondergebracht, gaan ook telgeest, melden winkeliers zorgen voor een behoorlijk extra centje in de kassa’s van de rond de tien diefstallen per plaatselijke middenstand en het lokale bedrijfsleven. Maar week. ,n na.p wera er m- er moet ook rekening worden gehouden met extra overlast gebroken in vijf woningen. De en irritatie vanwege het Opvangcentrum Waddinxveen. Dat leert althans de gang van zaken in de ongeveer tachtig asielzoekerscentra elders in het land, waar overigens stren ge leef- en gedragsregels blijken te gelden. Beetslaan) tijdens de zomer- n van de 21 aan deze galerie manifestatie ’94 van Rij- verbonden kunstenaars. Ze broeck Art Agency Holland in heeft met anderen kunstwer- het Noordbrabantse Rijswijk ken gemaakt rond het thema (Maasdijk). Eveline Swidde is "Lust”. WADDINXVEEN - De verwachting is dat de Waddinxveen se gemeenteraad in september of oktober - nadat ook de be volking zal zijn gehoord - besluiten zal nemen ter voorberei- da gemeenteraad in september of oktober Iking zal zijn gehoord - besluiten ding van de komst en de huisvesting van 600 asielzoekers. Het prefab-asielzoekerscentrum, dat twee drie hectare grond nodig heeft, kan dan voor het einde van dit jaar in ge bruik zijn. finitieve status. Is dat het ge val dan kunnen ze doorstro men naar een eigen huis el ders in ons land en proberen een baan te vinden. Overdag ding en zorgen er met hun lopen ze in de Friese hoofd- medewerkers voor dat alles adjunct-directeur. Zij zijn straatverlichting en bulten de asielzoeker - die van de centrumleiding overal in het land wekelijks 30 gulden zak geld krijgt - wordt geacht be hoorlijk de handen uit de mouwen te steken. Professio nele schoonmakers en andere vakmensen doen de grotere klussen. Het leveren van goe- delingenpolitie, die zijn ge- J -;JJ.l- „U— -J ?e_ gen, allerlei vormen van cri minaliteit effectief aan te pakken. In de bestaande asielzoekerscentra, met in de keurmerk voor de aanpassing van bestaande woonwijken. Het politiekeurmerk "Veilig Wonen” zal begin oktober tij dens een congres in Noordwij- kerhout officieel worden ge- overal televisies staan. Dat is dus een andere kijk op de in kers, die niet altijd en door ie dereen als een zware econo mische last behoeven te wor den gezien. Want ook vluchte- 4.000 vrijwillig. Ook de Wad- lingen moeten eten, drinken, wassen, kortom leven, en dat maakt ze interessant voor bakkers, slagers, groentehan- betaald vrijwilligerswerk te bruingoedle- doen. De beroepskrachten worden eerst en vooral be trokken via het arbeidsbu reau. Ook banenpoolers en gegadigden van h< daders bleken Oosteuropa- nen uit het opvangcentrum Luttelgeest. In een asielzoe kerscentrum worden huisart sen gevraagd hun medewer king te verlenen aan allerlei -zo als vaste spreekuren. Dat betekent ook meer afzet voor de drie Waddinxveense apo theken. In de keuken werken professionele koks. De uitgif te van het eten doen de asiel zoekers meestal zelf, want lamslapjes, poulet, lamsge- wat zelf gedaan kan worden T 1 moet zelf worden gedaan. Op schijven. Op die manier komt die manier kan ook direct wat tegenwicht gegeven worden aan de verveling waar de vluchtelingen vaak mee te kampen hebben. Met bijzon dere activiteiten in de kanti ne, waarvoor de vrijwilligers zich meestal inzetten, wordt hier overigens ook het nodige aan gedaan. Is er extra huis- vestingsruimte nodig dan valt niet uit te sluiten dat er kamers zullen moeten wor den gehuurd in Waddinx veens enige hotel ”De Unie” (Kerkweg-Oost), zo leert ook de gang van zaken elders. trokken ondernemer geen vetpot. Per asielzoeker be taalt het rijk 33 gulden dag. Van dit geld moeten het slapen, drie maaltijden en koffie en thee worden be taald. Het caravanpark aan de Henegouwerweg in Wad- Limburgseibedrijf Hago, dat Hng’tot situaties eldersin het land - niet voor zulke tijdelij ke extra opvang in aanmer king te komen. Zeker is in ie- en kleinbedrijf in ieder geval reikhalzend kan uitkijken naar de komst van het Op vangcentrum Waddinxveen met 600 asielzoekers als nieuwe inwoners van het Het politiekeurmerk wordt aan veilige nieuwbouwwijken verleend als er de nodige voorzorgsmaatregelen zijn woningen met effectief hang en sluitwerk in deuren en ra men een stuk lastiger maakt. 1 Eerst het woord aan de inwoners, dan aan raad

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 15