GRO Valeriaan en blauwe HYPOTHEEKRENTE o.a. spaarhypotheek v.a. Voetbalseizoen start met bekercompetitie Voor kano in ’t Weegje kan nu worden gezorgd reigers in ”t Weegje Start van twee routes in Waddinxveen-Zuid CDK BANK Zuidplaslaan 19 Telefoon: 01828-14133 Gebiedskaart natuur- en recreatieschap 99 Gastouderproj eet Fiets gestolen Ft Pagina 23 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 ‘t Weegje in Waddinxveen-Zuid is naast een natuur- en recreatiegebied ook een vissersparadijs. (Foto: de mesfiets gestolen. Fejagrafie Ton Bennemeer). HYPOTHEEKCENTRUM De overdraagplaats voor roeiboten en Noteboom). omgeving te ontzien en om de InfOHnatie-aVOIld Roerdomp, Tweemanspolder 12, Zevenhuizen (tel. 01802- 1505). Campings in deze streek zijn er volgens de fol der in Zevenhuizen (Twee- manspolderweg 8), Moerka- pelle (De Randstad, Brede- weg 66) en in Gouda (Elzen hof, Broekweg 66, Gouda). De Stichting Croosboot in Rot terdam (tel. 010-4149751) verzorgt rondvaarten naar de Rottemeren. WADDINXVEEN - Vanaf het Stationsplein in Waddinx- kano 's bij 't Weegje in Waddinxveen-Zuid. (Foto: Archief Sjaak veen is een groene Gazelle da- WADDINXVEEN - Dinsdag 23 augustus start het nieuwe voetbalseizoen 1994-1995 met de districtsbekercompetitie. De wekelijkse competitie gaat anderhalve week later van start. Tevoren draait het oefenvoetbal op volle toeren. Rode nummers De kanoroutes worden aan gegeven op palen met rode nummers op een geel bordje. De deelnemers wordt ver zocht niet van de routes af te wijken, om de natuur in de J_ X—_1 privacy van omwonenden te waarborgen. De overdraag- plaatsen en steigers zijn zo veel mogelijk aangepast voor minder, valide kanovaarders. Het begrip ’geschiktheid voor minder validen’ is rekbaar. Wat de ene persoon met een handicap kan en wil kunnen, kan of wil de andere niet. Ka novaren in de Zuidplaspolder brengt hindernissen met zich, die voor minder valide kanovaarders extra moeilijk te nemen zijn. De aanpassin gen helpen deze verminde ren. Voor minder valide kano vaarders zal hulp van ande ren echter in veel gevallen praktisch zijn, en sommige routes blijven, door de aard van de hindernissen, voor hen niet geschikt dinxveen en visbotenverhuur ’t Weegje en caf-restaurant Praathuis”. In een gedeelte van ’t Weegje is door het In stituut voor Natuurbescher- mingseducatie (IVN) een na- tuurwandelroute uitgezet. In de veenpias start ook een ka- noroute door de Zuidplaspol der, met een doorvaart naar de Rottemeren. In de gebieds kaart wordt het rustige na tuur- en recreatiegebied ’t Weegje, waar veel mogelijk heden zijn om te wandelen en te vissen, gesitueerd in een landschappelijk aantrekke lijk polderweidegebied. Sportvissers kunnen in het horecabedrijf TOt Praathuis” een dagvergunning voor het vissen verkijgen; ook worden ling van Waddinxveen zijn RVC, Bergambacht, Nieu- werkerk, Nicolaas Boys, Ou- dewater, Ammerstol, Lekker- kerk en Haastrecht. Om een betere aansluiting en door stroming te bewerkstelligen heeft trainer Bas Janssens de A-selectie voor het nieuwe seizoen uitgebreid tot drie elf tallen. Van de ”oude” eerste- elftalselectie heeft een aantal spelers de wens te kennen ge geven om lager te gaan voet ballen. Dat zijn Rob Flier, John Schijff, Ron Scheurwa ter, Wilco Vermey, Willem Hoogendoom en Dave Wen- dijk. Verder is aanvoerder Karei Binnendijk terugge keerd naar zijn oude vereni ging Haastrecht. Nieuw in de A-selectie is de uit WSE Al afkomstige Ben Severien. Ar jen Waltman, die na een voortvarend begin in het af gelopen seizoen (6 doelpun ten in 5 wedstrijden) wegens omstandigheden tijdelijk moest stoppen met voetbal len, is ook weer teruggekeerd in de Waddinxveense gelede ren. O ver gekomen uit de ei gen jeugd zijn Marc van Vliet, Dennis Masselink, Michiel Vunderink, Alexander de Wil de, Sander van der Hoek en Roland Groen. Bij WSE is de training in handen van Bas Janssens> De leiding-verzor- ging wordt gedaan door Rik Verwaal. Vaste grensrechter is Jan de Jeu. Volleybal In de damesvolleybalcompe- titie heeft Be Fair een nieuwe tegenstander gekregen, om dat Gemini (Eist) zich uit de eerste divisie heeft terugge trokken. Hierdoor kwam er een plaats vrij voor Rentokil- ZVH (Zevenhuizen). Het team van de Waddinxveense coach Jaap Akkerhuis was in de promotie-degradatie wed strijden weinig gelukkig en keerde terug in de tweede di visie C. Waddinxvener Wil lem-Jan van Yperen is de nieuwe trainer-coach van de ZVH-dames. Hij was in het verleden al enkele seizoenen actief in Zevenhuizen. Hij wordt geassisteerd door Jaap Akkerhuis, die wekelijks een training voor zijn rekening neemt. Reigersburgh De Waddinxveense ponyclub De Reigersburgh (Piasweg) is tijdens de nationale kampi oenschappen voor zestallen van de NPC in Nijkerk eerste geworden. Vorig jaar was men ook al eerste en derde ge worden. Aan de wedstrijden nam De Reigersburgh deel met twee zestallen, die zich via drie selectie-wedstrijden hadden geplaatst. Het zestal dat eerste werd bestond uit Daphne Wegeling, Jelka Zee man, Wim Dekker, Nancy Both, Jennefer Wagenaar en Tanar Bom. Hun instructri- ces Maij olein Bonte en Kim Bom deelden in het succes. Het tweede team had poch doordat een springer uitviel. De leden van De Reigersbur gh, die aan de individuele ru brieken deelnamen, zijn geen kampioen geworden, maar vielen wel in de prijzen: Daphne Wegeling (2e), Nancy Both (erelint en 5e), Thessa Brasseur (erelint), Esther Ta- merus (erelint), Miriam de Vries (6e), Marlies van der Spek (5e) en Martine Voshol (tweemaal 2e). Waterpolo De Waddinxvener Leo Nieu- wenhuizen(58) keert weer te rug als trainer van de in de derde klasse van de KNZB uitkomende herenselectie van de Goudse waterpoloclub GZC. In de tussentijd trainde de oud-speler van DONK (Gouda) en De Gouwe (Wad dinxveen), die van beroep elektrisch installateur (pro jectleider) is, IJselduikers in Montfoort. De Waddinxvener speelde tot zijn 44e jaar wa terpolo (in Waddinxveen op landelijk hoofdklasse niveau) en is nu al weer 14 jaar trai ner bij diverse verenigingen. Leo Nieuwenhuizen wordt bij GZC gesteund door oud-spe ler en teammanager Jan den Edel. Kim Kano Kanoverhuurbedrijf Kim Ka no (verhuur, arrangementen, survivals, lessen, ook voor minder-validen) zorgt, op af spraak, voor een kano en ver voer in en naar ’t Weegje. Kim Kano is gevestigd op het adres Tweemanspolder 8 in Zevenhuizen (tel. 010- 4210864). Andere nuttige adressen die ’’Kanovaren in het Groene Hart” noemt zijn kano- en zeilbotenverhuurbe drijf B. van Vliet, Rottekade, Zevenhuizen (tel. 01802- 2361), kanoverhuur Jachtha ven De Eendragt, Rottekade 2a, Zevenhuizen (tel. 01802- 4036) en botenverhuur caf De Waddinxveen In de zondagafdeling speelt Waddinxveen dinsdagavond 23 augustus uit tegen Flore- ant (Boskoop). De A-selectie van Waddinxveen speelde af gelopen dinsdagavond uit te gen Bolnes, ontmoet zondag middag 21 augustus om twee 'Groene Hart-route” (35 uur uit Haastrecht. De ande re competitieclubs in de afde- WADDINXVEEN - Maandag avond 29 augustus houdt de Stichting Gastouderproj eet Waddinxveen en omstreken, dat inmiddels 90 gastouders telt, haar tweemaandelijkse informatieavond voor aspi- rant-gastouders. Deze ayond wordt gehouden in het kantoor van het Gas touderproj eet in het Anne Frank-centrum (Jan van Bij- nenpad) en begint om acht uur. Belangstellenden wordt verzocht zich tevoren aan te melden op telefoonnummer 01828-19591. In Waddinxveen is de gastou- deropvang^een erkende en ge- schap is een samenwerkings- „..i j verband van de gemeenten Gouda (Goudse Hout), Reeu- wijk (Reeuwijkse Plassen, Reeuwijkse Hout) en Wad dinxveen (’t Weegje) en van de provincie Zuid-Holland. De Reeuwijkse Plassen en omgeving worden in de ge biedskaart, die voor een klei ne zes gulden te koop is bij de VW-kantoren in deze streek, gekenschetst als een gevari eerd gebied met vele moge lijkheden. In de informatie worden toerisme en recreta- tie aan elkaar gekoppeld. De uitvouwbare grote gebieds kaart bevat onder andere adressen van het Gouwebad ”de Sniep”, de gemeente Wad- Flyers De basketbalsters van Flyers Waddinxveen zijn voor de nieuwe competitie ingedeeld in de eerste klasse van het ra yon West. Tegenstandsters zijn Midland, Dunckers, Ju ventus, BC Verkerk, SBU, Cangeroes 2, Voorburg, Ca- dy’73, Jumpers, DAS 2, DVZ- Grasshoppers 2, Argus en Schiestreek (Rotterdam). In de tweede klasse heren ont moet Flyers Green Eagles, Crackerjacks, Oegstgeest, Juventus 2, Hurricanes, BS Leiden 2, Baros, DBV Rowic en Red Star. daar roeiboten verhuurd voor het vissen op de rietrijke plas, ’t Weegje valt volgens het na tuur- en recretieschap Reeu wijkse Plassen en omgeving het best te omschrijven als een rust- en stiltegebied. Om het landelijke en rustige ka rakter te behouden, worden op de plas geen zeil- en motor boten toegestaan. Er kan in oppervlaktewater van goede kwaliteit gezwommen wor den, maar liever heeft men dat niet. Het gebied in Wad dinxveen-Zuid kent een rijke plantenwereld, waarin onder andere valeriaan, moerasspi rea, brunel, dotter en koe koeksbloem voorkomen. Ver der komen in de zeer drassige weiden van ’t Weegje weide- en moerasvogels voor zoals kievit, grutto, tureluur, zwar te stem en watersnip. Voorts biedt het rustgebied broedge- legenheid aan een kolonie blauwe reigers, ransuil, riet- zanger, rietgors, tuinfluiter en grote karekiet. Be Fair Voor de Goudse afdelings- competitie ontmoet Be Fair- voetbal zaterdag 3 september uit Aarlanderveen. In deze klasse spelen verder Linscho- ten, Sportief (Woerden), Zwammerdam, Siveo, Gouda, Rijnstreek (Bodegraven), Bergambacht, Moerkapelle, Soccer Boys en Perkouw. Be Fair traint volop en oefende al tegen Rijnsburgse Boys en Berkel. Ook werd er gestre den om de van Bommel-tro- fee. Gespeeld wordt er verder nog tegen Zoetermeer (24 au gustus), Pelikaan (27 augus tus) en TAW (30 augustus). Oostpolder In tegenstelling tot deze rou tes, die overal van start kun nen gaan, starten alleen de Schielandroute en de Oost- polderroute officieel in ’t Weegje, bij caf-restaurant ’t Praathuis. De start- en over- draagplaatsen in de Schie landroute zijn aangepast. Na de start in ’t Weegje wordt voor een deel de Oostpolder- route gevolgd tot de Juliana- sluis. Daar draagt men de ka no over, waarna onder het viaduct door in de richting van Moordrecht gevaren kan worden. De (Goudse) Oostpol der in Schieland vormdt ge vormd door veenputten, deels verland tot veenmosrijk riet land, deels open water omge ven door hakhout van els en struikhout van de grijze wilg. Voor zangvogels is het een aantrekkelijk gebied. Broed- vogels zijn onder meer win terkoning, rietgors, tjiftjaf en bosrietzanger. Van de aanwe zige flora vallen te vermelden de gewone hennipnetel, moe raswederik, watermuur, greppelrus en akkerkool. Voor de eerste ronde in West II van de districtsbekercom petitie speelt WSE in de Oranjewijk tegen Delfia. Af gelopen weekeinde werd een trainingskamp in het Noord- brabantse Oisterwijk gehou den met wedstrijden tegen plaatselijke clubs en een be zoek aan het duel Eindhoven- Sparta. Daarvoor werd ge speeld tegen Unio (3-0 ver lies) en Fortuna. Geoefend wordt er nog tegen Stolwijk (18 augustus), MSV (21 au gustus) en Delfia (23 augus tus). Dinsdag 28 augustus er een trainingsdag in de Oran jewijk. Bij het door Jan Kramp getrainde WSE, die over Jan Wijnen (Nieuwer- kerk) als hulptrainer kan be- schiklken, blijft spitsspeler Marco Scheurwater in de se lectie. Hij gaat bij nader in zien niet naar Groeneweg. Naar de club in Zevenhuizen zijn Richard Scheurwater en Guido Hack wel gegaan. Nieuwe gezichten bij WSE zijn Martijn Nossent (Nieu- werkerk), Henry Blijleven (Groeneweg), Julian Vogel zang (Alphense Boys), David Oron (Vriendenschaar, Cu- lemborg) en Vincent van Sta veren (was gestopt). Jan-Wil lem van Triest is gaan stude ren en Ren Moons gaat in het derde team spelen. Verder is Peter Rijnbeek weer elftallei- der. Peter Janssens verzorger en is Albert de Koning grens rechter als opvolger van "bouwpastor” Joop van der Lans. Voorzitter Andr Moons is door de Goudse afdeling van de KNVB tot 1 oktober van dit jaar verboden in het voetbal een begeleidingsfunc- tie (trainer, teambegeleider) te bekleden gezien zijn wan gedrag tijdens een junioren wedstrijd. WSE, Waddinx- veens enige vierde klasser, komt uit in de vierde klasse B, waarin ook aantreden ES TO (Bodegraven), Gouderak, GSV (Gouda), Bodegraven, Schoonhoven, Moordrecht, Soccer Boys, UNIO (Oudewa- ter), Cabauw, Groeneweg (Ze venhuizen) en ONA (Gouda). De rooms-katholieke voetbal vereniging, waarvan de pu pillen komend weekeinde hun sportdagen hebben in Waddinxveen en in Burgh- Haamstede, start het voet balseizoen zondag 4 septem ber in de vierde klasse uit te gen Unio. Op papier is dat ge lijk al een interessante wed strijd. Het IVN heeft in een deel van ’t Weegje een natuurwandel- pad uitgezet. De route daar van is verkrijgbaar in caf-res taurant ’t Praathuis, bereik baar via de Noordringdijk over de ophaalbrug die eens in Zwammerdam de Oude Rijn overbrugde. Door een ef fectief natuurbeheer van het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plasssen en om geving is in de laatste tien jaar het aantal soorten plan ten en dieren in ’t Weegje aanmerkelijk toegenomen. Onder leiding van opzichter Peter de Groot en de beheer ders Kees de Vries en Solange de Andrade gaat de natuur er tegenwoordig veel meer zijn eigen gang. Wandelaars en fietsers kunnen daar elke dag weer getuige van zijn. Ge maaide oevers hebben plaats gemaakt voor wilde oeverbe- groeiingen, karakteristiek blauw grasland (volgens som migen cultuur-historisch in teressanter dan de Zuidlim- burgse heuvels) wordt omge toverd in velden met kruiden- gewassen en er zijn veel meer natuurlijke plekken gekomen waar de dieren zich be schermd kunnen weten tegen indringers als loslopende honden. Dankzij Ruud van Tol en Arie v.d. Schoor van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging Zuidplaspolder De Zuidplaspolder bestaat in hoofdzaak uit een aaneenge sloten complex van droogma kerijen van onder meer door verveving ontstane meren en plassen. Men vindt hier een polderlandschap met restan ten van oude veenriviertjes, -plassen, -kades en moeras gebieden. Cultuur-historisch gezien is dit een interessant landschappelijk gebied met een rijke variatie aan vogels en planten. De turfwinning in het veengebied van de Zuid plaspolder resulteerde in tal van veenpiassen. Door afkal ving van de oevers ontston den uit de kleine plassen steeds grotere. In 1825 werd begonnen met de droogma king, die in 1841 klaar was. In Moordrecht wordt de ver kregen grond hoofdzakelijke gebruikt voor de veeteelt, in Nieuwerkerk aan den IJssel is er veel tuinbouw op geves tigd en in Zevenhuizen ook akkerbouw. Het is aardig te vermelden dat, bij de indeling van de Zuidplaspolder, alle lengte-hoofdwatergangen pa rallel lopen aan de lijn tussen de kerktorens van Moor drecht en Moerkapelle. Voor de rest gaat het om een interessant gebied in de "ach tertuin” van Waddinxveen. De Rotte is een oude veen- stroom. In vroeger dagen werd hout door boten vanuit Rotterdam naar de Rotteme ren getrokken voor verza- ging. De Zevenhuizerplas in Zevenhuizen, met een diepte van 30 meter, ontstond uit de zandwinning. Bij caf De Roer domp, een niet ontveend ge biedje, stonden de eerste ze ven boerderijen van het dorp Zevenhuizen (anno 1240). De eerste molens stonden er in 1553. De oudste van de huidi ge vier (bewoonde en draaien de) molens dateert van 1722. WADDINXVEEN/ZEVENHUIZEN - ’’Kanovaren in het Groene Hart” heet de nieuwe kleurrijke folder met zes rou tes in de Zuidplaspolder. Twee daarvan zijn deels uitgezet op Waddinxveens grondgebied: de Schielandroute (16 km) en de Oostpolderroute (7 km). Beiden starten in ’t Weegje, de oude veenpias met rondom moerassig grasland in Wad dinxveen-Zuid. De nieuwe folder beschrijft in totaal zes kanoroutes door de Zuidplaspolder en geeft hier van de mogelijkheden aan voor minder-valide kanovaar ders. De routes zijn onderdeel van het groene netwerk, dat de provincie Zuid-Holland sa men met anderen ontwikkelt. Het groene netwerk is een sa menhangend geheel van wandel-, fiets- en kanoroutes. De routes zijn op initiatief van het intergemeentelijk sa menwerkingsorgaan Midden- Holland (ISMH), waarvan ook Waddinxveen en Zeven- huizen-Moerkapelle lid zijn, tot stand gekomen met de ge meenten Zevenhuizen-Moer- kapelle, Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht, de natuur- en recreatieschappen Reeuwijkse Plassen en omge ving en Rottemeren, de afde ling watersport-accommoda- ties van de NEBAS, de pro vincie Zuid-Holland, het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) en het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer (VROM). De Schielandroute is een doorgaande (hoofd)rou- te door de ringvaart van de Zuidplaspolder, tussen ’t Weegje in Waddinxveen-Zuid en de Rottemeren in Zeven huizen, met daarvan afgeleid een vijftal kortere routes. Dat zijn de Oostpolderroute (7 km), de Zuidplaspolderroute (8 km), de Eendragtspolder- route (10 km), de Molenroute (8 km) en de Zevenhuizer- plasroute (3 km). De gave molenviergang trekt telkens de aandacht van ve len. Moordrecht stamt uit de tijd van de Romeinen en ont leent haar naam deels aan de grondsoort waarop ze is ge bouwd (’’moer” is veenachtige aarde). ’’Drecht” kan wijzen op de aanwezigheid van een ”veer”. Het ’’Ambacht Moor drecht” zou al voor 1300 heb ben bestaan. Tussen het dijk- dorp Moordrecht en het rond 1250 op een zompig stukje Nederland ontgstane Nieu werkerk aan den IJssel, waar nu het Abraham Kroesge maal staat, heeft in 1489 een veldslag plaats gevonden tus sen de Hoeken en de Kabel jauwen. In de achttiende eeuw bloeiden in Moordrecht touwslagerijen (voor de scheepvaart op de Holland- sche IJssel), een steenbakke rij en een wolkammerij. Over blijfselen hiervan zijn tot op heden nog terug te vinden. dat niet voldoende. De in het midden anderhalve meter diepe paddepoel, die in ver binding staat met een sloot, is belangrijk voor de voorplan ting van amfibien als padden, groene kikkers, watersala manders en ringslangen. De KNNV houdt voor wander- laars ook geregeld wandel tochten in ’t Weegje. Dat was afgelopen zaterdag nog het geval. Het natuurgebied is ook aan te doen door de berij ders van de ANWB-fietsrou- tes Gouwe-route” (38 km) en ”C km). subsidieerde vorm van kin deropvang. Kinderen in de leeftijd van 0 tot 13 jaar van werkende of studerende ou ders worden bij de gastouder thuis opgevangen. Gastouderopvang is klein schalig en persoonlijke op vang in het gastgezin op tij den die de vraag- en de gas touder met elkaar afspreken. De sfeer en het opvoedings- klimaat van de gast- en vraagouder vertonen in grote lijnen overeenkomsten met elkaar. Het uurtarief wordt door de vraagouder recht streeks aan de gastouder be taald. Het Gastouderproj eet, dat zo wel in Waddinxveen als in Ze- venhuizen-Moerkapelle en sinds kort ook in Rijnwoude (Hazerswoude) actief is, zoekt voor vraagouders (zij die opvang zoeken) een pas sende gastouder. De stichting regelt de zakelij ke en persoonlijke afspraken bij de eerste contacten tussen gast- en vraagouder. Na het starten van de koppeling vindt na 6 a 8 weken een eva luatie plaats. De afspraken worden nog eens doorgeno men, eventueel bijgesteld en er wordt besproken hoe de eerste periode voor alle be trokkenen is verlopen. Het project kan desgewenst bij vakantie of ziekte van de gastouder zorgen voor een re- serve-gastouder. Ook worden er opvoedingsondersteunen de activiteiten georganiseerd zoals koffie-ochtenden voor gastouders en thema-avon- den. Het doel van de aspirant-gas- touderavond van maandag avond 29 augustus is tweele dig. In de eerste plaats goede voorlichting. Belangstellen den worden zo volledig moge lijk geïnformeerd over wat het betekent om gastouder te zijn of te worden. WADDINXVEEN - ’t Weegje in Waddinxveen-Zuid is niet alleen in trek bij rustzoekers, natuurminnaars, wande laars, fietsers en vissers. Ook organisaties als het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving (be heerder), het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN), afdeling IJssel en Gouwe in Gouda, en de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) zijn erfhuis. WADDINXVEEN/REEUWIJK - Het natuur- en recratie- schap Reeuwijkse Plassen en omgeving heeft een nieuwe gebiedskaart uitgegeven. De kaart, waarin een halve ton produktiekosten is gestoken en die een oplage van 20.000 exemplaren heeft gekregen, bevat ook een beschrijving van het recreatiegebied ’t Weegje, een door moerassig grasland omgeven oude veenpias in Waddinxveen-Zuid. Het natuur- en recreatie- (KNNV) fungeert er in ’t Weegje (ten noorden van de Stoofkade) een paddepoel, laatst nog door de Waddinx veense vrijwillige brandweer van voldoende Gouwewater voorzien. Normaal zorgt daar een klein waterpompje voor, maar in deze warme zomer is f 7/0 WADDINXVEEN 0/ Organisaties volop actief in ’t Weegje

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 23