Inhaalverbod GROEP HYPOTHEEKRENTE o.a. spaarhypotheek v.a. vnK ^witgoed de vrlezenpecialitt vrachtwagens op rijksweg Zaterdag kinderdag bij Het Zuidhonk D.M. van Gelderen werkte aan naslagwerk Een Acer-specialist bij uitstek CDK BANK Zuidplaslaan 19 - Telefoon: 01828-14133 Moerkapelse schakers weer actief J- steun Raymond Beij breekt been Schulden brengen eurohome -I wordt donateur! yX/ONEN hypotheekcentrum in de problemen Cursus Hebreeuws in Nieuw Trefpunt WADDINXVEEN - In het za lencentrum Het Nieuwe Tref punt aan de Stationsstraat in Waddinxveen wordt de ko mende maanden op acht za terdagmiddagen een cursus ’Elementair Hebreeuws voor gemeenteleden’ georgani seerd. Deze cursus is speciaal bedoeld voor diegenen die graag wat meer van He breeuws willen weten. w Pagina 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 Zijde 36 01727-14550 /GOEDKOPE VRIEZERS^ van 100 Itr. 379,-tot 600 Itr. 1.199,- f in Boskoop Toekomst Ondanks dat de firma C. Es- veld een goed lopend bedrijf is, waar buiten de vier leden van het gezin Van Gelderen nog een achttal andere perso nen werkzaam zijn, verwacht Van Gelderen dat voor zijn bedrijf de groothandel op den duur gaat verdwijnen waar na men zich volledig gaat spe cialiseren en concentreren op een aantal hoofdsoorten. Dit sterke tournooi, waaraan 96 schakers deelnamen, werd op 7 dagen gehouden. Gerard van Ommeren, die reeds het zomertoumooi van Waddinx- veen op zijn naam had ge bracht, kan terugzien op een geslaagd tournooi. Hij behaalde 4 punt uit 7 wedstrijden en belandde hier mee in de sub-top. Ben van Geffen had na 5 rondes 3 punt, maar helaas kon hij in de laatste 2 rondes geen pun ten toevoegen. Oude liefde Na het overlijden van de heer Esveld is Van Gelderen lang zamerhand toch een wat an dere weg ingeslagen, want het zelf kweken heeft hem nooit geheel losgelaten. Zijn hart ging uit naar het kwe ken van planten die men over het algemeen niet in grote aantallen tegenkomt. Daar toe werd een klein informa tief tuincentrum opgezet. Voorlopig bleef de nadruk toch wel op de Zwitserse han del liggen, maar de liefhebbe- Opmerkelijk was de prestatie van Sven Stange. Met zijn 12 jaar was hij de jongste deel nemer van dit seniorentour- nooi. Hij behaalde 3 punt uit 7. Hierdoor steeg zijn rating (speelsterkte, uitgedrukt in punten) met 70 punten, en behaalde hij de tweede ra- tingprijs. De jeugdschakers deden mee aan het Bolwinnik-toumooi in Zoetermeer. Verdeeld over 7 rondes moesten hier 14 wedstrijden geschaakt wor den. Als beste van de Moerka pelse schakertjes eindigde Jesse van Elteren. Met zijn 9 punt behaalde hij een mooie derde prijs. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat na of op de autosnelweg A12 tussen Waddinxveen-Gouda en Woerden een inhaalverbod voor vrachtwagens ingevoerd kan worden. Ex-minister J.R.H. Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft dat in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. pas verschenen ’Ma ine World’. Een formi dabel, weliswaar in het En- gels, geschreven naslagwerk over de veelheid van Acer- i soorten die zich in de loop der mj jaren, waar ook ter wereld, -J hebben ontwikkeld. Dik van Gelderen is zoals hij het zelf uitdrukt gewoon boomkweker van zijn vak. Na in 1948 met zijn diploma de Middelbare Tuinbouwschool te hebben verlaten werd het ook voor hem tijd om snel bij diverse bedrijven praktijker varing op te doen. Vervolgens kreeg hij verkering met de dochter van de al even beken de kweker C. Esveld, dus alle gelegenheid om ook binnen dat bedrijf wat ervaring op te doen. Een factor is dat de afzet in de toekomst toch wat moeiza mer zal gaan. Maar door ver dere specialisering zal de fir ma Esveld nog meer dan voorheen een beroep blijven doen op het tiental bedrijven waar men al jaren zaken meedoet en via de beurs. Eén ding is voor de familie Van Gelderen wel duidelijk, de particulier weet steeds beter de weg te vinden naar de tuincentra en in het bij zonder naar die centra die kwaliteit en vakkennis com bineren. Wie daarbij dan ook hog geïnteresseerd is in bij voorbeeld Acers is bij Esveld aan het juiste adres. In het buitenland is men daar ook al van op de hoogte want met grote regelmaat worden TV ploegen en de nationale en internationale pers gast vrij op het bedrijf ontvangen om via deze media de consu ment voor te lichten over de vele mogelijkheden die met name het Acer assortiment te bieden heeft. Ook voor Boskopers, die toch echt wel wat gewend zijn met het groen binnen dit interna tionaal bekende sierteeltge- bied, zal dit Aceretum geves tigd aan het Rijneveld 72 overkomen als een plaats waar een stuk vakmanschap gekoppeld is aan een grote liefde voor dit onderdeel van de natuu MOERKAPELLE - Ter voor bereiding op het komende schaakseizoen zijn diverse schakers van schaakvereni ging Moerkapelle al weer in actie gekomen. Gerard van Ommeren, Ben van Geffen en Sven Stange hebben deelge nomen aan het Fokker-tour- nooi in Papendrecht. Leeuwen Esveld stuurde hem snel naar Zwitserland want Dik van Gelderen moest zich zo snel mogelijk het typisch Zwitsers-Duits dialect eigen maken daar Esveld in het kanton Bern veel goede klan ten had zitten. Hij had er trouwens destijds zijn vrouw leren kennen, met het prettig gevoel dat de later geboren dochter Hilly tweetalig werd opgevoed. Van de toekomstige schoon zoon werd verwacht dat hij dat moeilijke dialect snel on der de knie kreeg want, zo vond Esveld: als je de taal maar bovenal het dialect goed beheerst, verkoop je ook goed. Op 1 juni 1955 werd Van Gel deren als mede-firmant bin nen het bedrijf van Esveld ge haald en meteen door zijn schoonvader op reis gestuurd met een verkoopboekje en de opdracht om zes weken weg te blijven maar niet moest proberen om met lege handen thuis te komen. Van Gelde ren: ’Achteraf gezien ging ik op weg met een opleiding van niks. Want net als andereJoe- ginnende verkopers werd ik als het ware voor de leeuwen gegooid. Toch heb ik absoluut geen spijt gehad van de harde leerschool. En bijzonder leuk vind ik nog steeds dat ik bij een aantal van mijn eerste klanten nog steeds over de vloer kom.’ WADDINXVEEN - In de eer ste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen heeft Waddinxveen-voetbal een dubbel verlies moeten incas seren. De uitwedstrijd tegen het uit de 4e klasse KNVB ge degradeerde Floreant ging met 2-1 verloren. Het verlies van laatste man Raymond Bey, die met een gebroken scheenbeen van het veld moest worden gedragen, was minstens net zo erg. Waddinxveen start deze com petitie met een grotendeels nieuw eerste elftal. De jeugd krijgt, ondersteund door en kele meer ervaren krachten, de kans om zich te bewijzen Yloddinvi nnorc in rlo hnnfrlVla=Ca vcm Ho VT dUUUl A VVilVI 3 WADDINXVEEN - De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Waddinxveen heeft vorig jaar 36 plaatsgenoten geholpen die in grote financiële problemen waren gekomen. Dat blijkt uit het jaarverslag 1993 van de ge bracht, was het Waddinxveen meentelijke secretarieafdeling. Aan de financiële problemen hebben de gemeenteambte naren en de budgetconsulen- te het hoofd proberen te bie den in de vorm van budgetbe- geleiding en schuldhulpverle ning. De totale kosten van de schuldhulpverlening bedroeg vorig jaar 23.800 gulden. WADDINXVEEN - Zaterdag 3 september is er weer de tra ditionele kinderrommelmarkt in de wijk Zuidplas. Die dag zijn er ook leuke andere dingen te zien en te doen, zoals dro- praden, schminken, kamertje verhuur en grabbeljurk. Voor de kleintjes is er een draaimolen. Vanaf negen uur kunnen kin deren zich melden bij wijkge- bouw Het Zuidhonk (Zuid plaslaan) voor de rommel markt. Het inschrijfgeld be draagt ƒ1,- per plaatsje. De plaatsen zullen - na betaling - toegewezen worden aan de kinderen die daar him verza melde en zelfgemaakte spul letjes kunnen verkopen van 10.00-14.00 uur. Er staat op de kinderrommel markt een informatiekraan! van de Stichting Wijkwerk De Zuidplas waar de bezoe kers alle informatie kunnen krijgen over wat er allemaal georganiseerd wordt door de stichting. Tevens zijn ideëen welkom, maar ook nieuwe vrijwilligers, zodat alle wijk- activiteiten kunnen blijven draaien. Komende zaterdagavond is er een kinderdisco gepland als opening van het nieuwe sei zoen. De disco begint om 18.30 uur en het zal om 20.00 uur afgelopen zijn. Om 21.00 uur begint in Het Zuidhonk een avondje dansen voor vol- wasssenen. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden per per soon. In Het Zuidhonk kunnen kin deren en ouderen ook terecht voor een volksdanscursus. Er wordt rustig begonnen en stap voor stap zullen de dan sen uit allerlei landen als Roemenië, Israël, Bulgarije en Amerika worden geleerd. Vanaf september is er weer iedere eerste en derde vrij dagavond klaveijassen in Het Zuidhonk. Deze avonden zijn voor iedereen vrij toeganke lijk. De avonden beginnen om 20.00 uur en aan het eind van Biniam David wist na een zwak begin (2 uit 6) toch sterk terug te komen, en met een score van 9 punten werd hij uiteindelijk 7e. Hugo van Elteren werd 18e met 7 punt en Kevin Bakker behaalde 6 punten. Voor een beginner een mooie score. Barry Loef en Jaap Prins (Waddinxveen) behaalden allebei 6 punt. De schaaklessen voor de jeugd beginnen weer op 2 sep tember om 19.00 uur in het Dorpshuis Op Moer. Belang stellenden kunnen informa tie inwinnen bij Ben van Gef fen, tel. 01793-2238. de avond worden er prijzen uitgereikt aan die spelers die die avond het hoogste ge speeld hebben. De kosten be dragen per avond ƒ2,50 per persoon. De (kinder)kledingbeurs wordt gehouden op maandag 19 en dinsdag 20 september. Men kan winterkleding van kinderen inleveren in de ma ten 86 t/m 176. De kleding wordt in overleg geprijsd en moet schoon en in goede staat zijn. De innamedagen zijn maan dag 19 september 19.00-21.00 uur en dinsdag 20 september 9.00-10.30 uur. De verkoop is dinsdag 20 september 13.30- 16.30 uur. Niet-verkochte kleding of het geld van de ver kochte kleding kan worden opgehaald op woensdag 21 september van 9.00-10.30 uur. De tien procent die op de ge kochte en verkochte kleding ingehouden wordt komt ten goede aan het Foster Parents Plan. Kleding die niet opge haald wordt gaat naar een goed doel (de zomerkleding van de laatste beurs is naar Polen gegaan). Tijdens de verkoop mogen er geen tas sen mee naar binnen. Wat men leert is Bijbels He breeuws lezen en schrijven, een heel basale kennis van de grammatica, een aantal He breeuwse bijbelteksten zin gen, hoe om te gaan met He breeuwse woordenboeken en Hebreeuwse woorden in com mentaren, een aantal He breeuwse kernwoorden en iets over de achtergronden van het Oude Testament. Er is voor het volgen van de praktische en leerzame cur sus is geen speciale vooroplei ding vereist. Docent is dr. P.A. Siebesma uit Bameveld. De cursus in het zalencentrum Het Nieuwe Trefpunt (Stati onsstraat) wordt telkens ge geven op zaterdagmiddag van 15.15 tot 17.00 uur. Die acht zaterdagen vallen op 17 september, 15 oktober, 19 november, 21 januari, 11 fe bruari, 11 maart, 22 april en 20 mei. De cursuskosten be dragen ƒ120,-. Voor meer in formatie kan men schrijven of bellen naar de Vereniging Da’at, dr. P.A. Siebesma, Wet houder Rebellaan 8, 3771 KA Bameveld, tel. 03420-18187. Boek ’Mijn andere hobby, het schrijven’, zo vervolgt Van Gelderen zijn verhaal, ’was blijkbaar eveneens bekend want ik kreeg vrij onver wacht de opdracht van een Amerikaan om eens een boek rij begon op den duur wel wat uit de hand te lopen. Doordat in 1984 de beide zoons in het bedrijf kwamen werd een nieuwe vennoot schap onder firma gestart. Maar wel onder voorwaarden van vader Dirk. Wil je binnen het bedrijf wat verdienen? Prima, maar dan moet je ook financieel risico durven aan vaarden.’ Gezien het voor beeld van hun ouders hadden beiden daar geen probleem mee. Zo wierp zoon Dirk jr. zich op de automatisering en Cor specialiseerde zich in de con- tainerteelt. In datzelfde jaar werd op de kwekerij een klein winkeltje opgezet waar met name mevrouw Van Gelderen goed uit de voeten kon. Acercollectie Sinds vele jaren is Dik van Gelderen bezeten van Acers. Ook weer een behoorlijk uit de hand gelopen hobby. Want zijn collectie, begonnen met een grote Acer die op het laat ste stuk verworven grond stond en niemand wist wat er mee aan moest, is deze eerste Acer bij Dik van Gelderen in de loop der jaren uitgebreid tot een wereldwijd bekend ge worden Esdoom-collectie, het Aceretum. Nog niet zo lang geleden is dit Aceretum sterk vergroot waardoor er nu al meer dan 500 soorten in al hun schoonheid zijn te be wonderen. Maar daar bleef het niet bij, want de al in 1977 gestarte Pieris collectie werd eveneens naar dit Ace retum overgebracht. Daarnaast werd bovendien nog een grote Buxus-, een Olearia- en een Lonicetera- collectie aangelegd. Al met al een meer dan fascinerende collectie die echter slechts na veel studie en praktisch on derzoek tot stand is gekomen. ’Als je een onderzoek begint blijken er altijd nog meer mensen met hetzelfde idee rond te lopen’, zegt Dik van Gelderen. Ik heb toen het ini tiatief genomen om een Ace- rologenclub op te richten. Zeer bescheiden van omvang maar waar ondermeer dr. ing. PC. de Jong en dr. H.J. van Peerboom deel van uitmaak ten. Op een goed moment zijn wij met de club voor een stu diereis naar Engeland ge weest en daarna barstte het pas echt goed los.’ De budgetconsulent wordt door de gemeente ingehuurd van de Stichting Planprak- tijk-Consument en Huishou ding. Zij werkte vorig jaar 420 uur op contractbasis voor de gemeente Waddinxveen. Voor een bijdrage uit het soci aal en cultureel fonds - welk fonds in Waddinxveen aan populariteit wint - werd vorig jaar 191 maal een aanvraag ingediend. Het merendeel van de aan vragen betrof een vergoeding voor kosten van de kabel-tv (CAI-aansluting) en de kos ten van krant en telefoon. Met deze uitgaven was 45.000 gulden gemoeid. In 1993 zijn 45 Waddinxveen- se fraudezaken bij het Bu reau Sociale Rcherche in Al- phen aan den Rijn aangemeld voor een bijzonder onderzoek. Zeven zaken werden in be handeling genomen. Hierbij ging het om een bruto-fraude- bedrag van 195.000 gulden. Op het gebied van de bijzon dere bijstand is vorig jaar 215.000 gulden uitgegeven. Hierbij gaat het om bijdragen in de vervoerskosten (23.000 gulden), medische voorzie ningen (25.000), woonkosten (17.000), overige levensbe hoeften (17.000), eenmalig le vensonderhoud (19.000), woonkostentoeslag (26.000), leenbijstand (43.000), brillen (11.000) en overig (20.000). waarbuiten Zwitserland, Duitsland, België en Japan de grootste afnemers zijn. Maar ook in Soedan en op de Azoren kan men plantmateri- aal van deze Boskoopse kwe ker tegenkomen. Waddinxveen/Gouda-Woer den (A12) is één van de wegg- deelten met drie rijstroken die voor een inhaalverbod voor vrachtwagens in aan merking komt. De andere lo- katies zijn Grathem-Wessem (A2), Roosteren-Bom (A2), Waterberg-Terlet (A50) en Houten-Hagestein (A27). Met de A12 tussen Waddinx veen/Gouda en Woerden wordt door de rijksoverheid op korte termijn nagegaan of een inhaalverbod voor vrachtwagens haalbaar is. Op basis van deze haalbaar heidsstudies wordt bepaald of een inhaalverbod ook daad werkelijk op de desbetreffen de lokaties kan worden afge- kondigd. Kan de eerste onderzoeksfase met positief resultaat worden afgesloten, dan zal uiterlijk dit najaar het inhaalverbod op de overgebleven lokaties van kracht worden. Volgend jaar worden vervolgens de re sultaten van het begeleidend onderzoek naar de effecten op de verkeersveiligheid en doorstroming opgeleverd. De lokaties voor een inhaal verbod voor vrachtwagens zijn op basis van ampel over leg met de wegbeheerders, het wegtransport en de regio nale politiekorpsen tot stand gekomen. Rijkswaterstaat heeft vervolgens vijf lokaties geselecteerd waar een door de Tweede Kamer gevraagd se lectief inhaalverbod wordt overwogen. met een beschrijving van alle soorten en cultivars plus de wijze van vermeerdering. Een pittige opgave maar waar ik niet alleen aan be gon.’ Mede-auteurs werden dr. ing. PC. de Jong en dr. H.J. Ot- tendoom. Het fotografisch materiaal werd aangeleverd door J.R.P. van Hoey Smith. In het begin was er ook nog een Engelsman bij betrok ken, maar om organisatori sche redenen haakte die in het verloop van het traject af. ’Het assortiment bleek toch veel omvattender dan dat wij in beginsel gedacht hadden. Veel studie en overleg met derden bleek keer op keer noodzakelijk. Want je kan je geen fouten veroorloven. Nu het boek klaar is en je het in alle rust doorbladert stuit je toch wel weer op wat kleine oneffenheden maar dat is iets dat absoluut niet te voorko men is’, meent Van Gelderen. Datzelfde is wellicht ook van toepassing op het coniferen- boek, een werk wat is ver schenen ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van de Koninklijke Vereniging van Boskoopse Culturen. En de Rhododendron Atlas, ook in opdracht van deze Vereniging ter gelegenheid van de Floria- de 1992 waarvoor Van Gelde ren en fotograaf Van Hoey Smith verschillende Europe se landen hebben bezocht. Andere stukken van zijn hand kan men regelmatig aantreffen in ’Dendroflora’, eèn periodiek verschijnende uitgave voor de vakbroeders en andere geïnteresseerden. Alle in de loop der jaren uit gekomen Dendroflora’s zijn inmiddels ook aanwezig in het Boomkwekerijmuseum. Boskoper Dik van Gelderen tussen de Acers met in zijn handen het naslagwerk ’Maples of the World waaraan hij een belangrijke bijdrage leverde. (Foto: Peter Veenstra) BOSKOOP - Tientallen kwekers, vaak familiebedrijven, zijn in de sierteeltregio Boskoop hoeders van de wereldwij de reputatie van dit gebied, die al vijfhonderd jaar in stand wordt gehouden. In veel gevallen wordt de gespecialiseerde kennis van vader op zoon overgedragen. Tot deze kenners behoort ook Dirk Martinus van Gelderen, beter bekend als Dik van Gelderen. Zelf opgegroeid binnen een oud boomkwekersgeslacht is Van Gelderen inmiddels al vele jaren medefirmant van de firma C. Esveld. Daarbij heeft hij zich ontwikkeld tot een Acerkenner bij uitstek en heeft daarbij ongelofelijk veel anderen van informatie voor zien. Niet alleen via de kwe- kerspraktijk maar ook door publicaties in diverse vakbla den en uitgifte van indruk wekkende boekwerken zoals ook de pies of the World’. Een formi- in de hoofdklasse van de Goudse KNVB. Tegen het meer ervaren Flo reant kreeg het publiek voor al in de eerste helft leuk voet bal van Waddinxveense zijde te zien. Nadat Boskoper Christiaan de Groot zijn ploeg al na vijf minuten op een 1-0 voorsprong had ge- Kwaliteit ’In feite was dat kinderspel’, zeggen beiden, maar nadat ze in 1988 het land konden ko pen waarop nu de winkel en een deel van de assortiment- stuin is ingericht, liep het fantastisch. De tuinwinkel is inmiddels uitgegroeid tot het hart van het bedrijf waar om heen via een ’eenvoudig1 be drijfsbeleid op een viertal percelen een assortiment wordt gevoerd van meer dan 6000 houtige gewassen en al lemaal van de hoogste kwali teit. Daaronder bevinden zich vele zeldzame, soms zeer unieke soorten die sinds jaar en dag zelf worden gekweekt. Daarnaast betrekt dit bedrijf nog een groot aantal soorten van collega-specialisten zoals de coniferen van Kas Koe- mans en de heesters van Rein Bulk. Een tuinwinkel kan nu een maal niet zonder een afdeling vaste planten en zaden. Ook deze produkten zijn volop aanwezig. Buiten de levering aan parti culieren wordt de buitenland se handel niet verwaarloosd. De firma Esveld doet zaken met een twintigtal landen samen te stellen over Acers dat het spel dicteerde. Aan valler Remco de Jeu faalde echter tweemaal voor een leeg doel. Toen Floreant-verdediger Kees van Soest na twintig mi nuten de rode kaart kreeg we gens het vastpakken van de doorgebroken Jack Mograbui leek de Boskoopse opponent rijp voor de slacht. Een kwar tier later trok Jack Mograbui de stand dan ook gelijk (1-1), nadat hij goed was vrijge- speeld. Een paar minuten later kon de Boskoopse keerper ternau wernood een vrije trap van de hardwerkende Tan Plantfe- ber onschadelijk maken. Vlak voor rust raakte Waddinx- veen-verdediger Raymond Bey mede door zijn eigen schuld zwaar geblesseerd, waarna hij per brancard het veld moest verlaten. Na dit ongelukkige moment stortte Waddinxveen als een kaartenhuis in elkaar. De or ganisatie was volledig zoek, en de Sniep-bewoners ston den na rust dan ook binnen de kortste keren voor de tweede maal op achterstand, toen wederom Christiaan de Groot een fout in de Waddinx veense defensie afstrafte. In plaats van de combinatie te zoeken, zochten de geel zwarten het veel te vaak in lange ballen die negen van de tien keer een prooi waren van de Floreant-verdedigers. Ook een slotoffensief mocht niet meer baten. Donderdag 1 september speelt Waddinxveen de thuis wedstrijd tegen RVC (aan vang 18.45 uur). Op zondag 4 september speelt men thuis tegen Bergambacht (aanvang 14.00 uur). fff:- É- I, SPEZ. 7/0 inruil en 2e hands tot 50,- meeneemkorting 0/ Hoofdstraat 37 (Novalux) Bergambacht tel. 01825-1444 Oudekerk a/d IJssel 01808-1866 Westbroek (Utr.) 03469-1459 ADDINXVEEN fa '//y' 'f/k fr ff*

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 11