Dominee K.J. Jansen met emeritaat PPH-mailing over herfst- en winterbloeiers Boskoops enige mavo bouwt weer 9 Fusie is impuls voor Don Bosco Voorverkoop bij WV «ngjl Wg J.J. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 Pagina 1 Ds. Jansen: 'In zeker zin ben ik altijd een gelukskind geweest.' (Foto: Peïer Veenstra) Vader Directe plannen voor straks heeft ds. Jansen niet. Tk zal anders dan kweker. Wat wel opvalt in een dorp als Bos- Dominee Jansen lijkt Bos koop hals over kop te verla- choolse activiteiten beter ge regeld kunnen worden. Basisvorming houdt in dat al le scholen voor voortgezet on derwijs de eerste jaren een zelfde pakket leerinhouden bieden. De keuze van de leer- BOSKOOP - voor onder andere: De Drake- kop, natuurlijke geneeswij zen, lezingen en cursussen op niet, daarover wordt wel na gedacht door een werkgroep PR. ling of hij met mavo, havo, vwo of een beroepsgerichte opleiding verder gaat wordt uitgesteld. De leerling maakt pas een keuze als hij of zij het programma van de basisvor ming heeft afgerond. voornamelijk bestaat uit au tochtonen. Men kent elkaar Mavo-top Sinds 1993 is de basisvor ming ingevoerd voor scholen voor voortgezet onderwijs. Dit betekent concreet dat op de Don Bosco Mavo basisvor ming wordt gegeven met een ’mavo-top’. zelf wel een zeker gevoel hoe het gelopen is, toch moeten de mensen hun eigen conclusies maar trekken. Hoewel mijn collega De Reuver mij in de afscheidsdienst ongetwijfeld zal toespreken, heb ik laten weten toespraken niet op prijs te stellen. Misschien is het wel juist om te zeggen dat ik een beetje een brugfiguur ben. Dat heb ik ook weer van mijn vader. baar Mavo aan de Maurits- laan en de Chr. scholenge meenschap voor Mavo en VBO De Wadde aan de Sniep- weg zijn betrokken. In bestuurlijke zin is al sinds augustus van dit jaar sprake van samenwerking. Volgend jaar moet de fusie een feit worden. Op dit moment is een wa t meer tijd aan mijn grote hol >by, het houtsnijwerk, be stellen en ook zal ik wat meer naar concerten gaan, maar ik zal zeker ook mijn hulp aan bieden aan de predikant in mijn Utrechtse wijk. Daar kom t die zendingsdrang weer een beetje naar boven. weet dat ik vroeger graag de zen ding was ingegaan.’ Zo komt het onderwerp op zijn keuze om predikant te worden. Het is opvallend dat ds. Jans<en veel over zijn va der, voor’ wie hij grote bewon dering heeft, praat. Vlak bo ven het schaakbord hangt een grote foto van vader Jan sen. Zijn .zoon, ds. Jansen, lijkt op hem Don Bosco Mavo. (Foto: ar chief) Beroepsonderwijs Hoewel enerzijds blijdschap is om de goede kansen voor de Don Bosco Mavo bestaat ook enige ongerustheid over an dere onderwijskundige ont wikkelingen in Boskoop. Na het sluiten van de openbare Egelantier Mavo en de Prot. Chr. Maranathma Mavo ver huisde vervolgens de Hogere Tuinbouwschool naar Velp. Op dit moment staat ook de hoofdvestiging van het mid delbaar agrarisch onderwijs ’Groen College’ ter discussie. Verdwijnt deze hoofdvesti ging ook uit Boskoop dan gen van een predikant dat hij alleen maar hoeft te zorgen dat de woorden goed overko men. Het is heel anders dan bij een reclamemaker. Die moet zorgen dat het produkt verkoopt. Ik moet wel zo goed mogelijk preken, maar of U nar renvereniging moest worden, de vallen, daar zorgt iemand anders voor. Nee, dat is niet vrijblijvend. Je weet dat er in de kerk veel verschillende mensen zitten. Die mensen kun je nooit alle maal bereiken. In Spreuken staat toch ook: ’Werp uw brood uit op het water en ge zult het vinden na vele da gen.’ Daarom zie je als predi kant meestal niet wat er met en Waddinxveen. Daarmee ziet de toekomst voor de RK Ma vo ’Don Bosco’ in Boskoop er rooskleurig uit. De basisvorming is voortge komen uit de behoefte het on derwijs te moderniseren om de leerlingen beter toe te rus ten voor handhaving in een sterk veranderende maat schappij. Kennis gaat ge paard aan vaardigheden en het vermogen om samenhang aan te brengen tussen allerlei stukjes kennis. Vandaar dat de traditionele leerstof in de eerste jaren van het voortge zet onderwijs nu uit vijftien verplichte vakken bestaat. Andere in oktober bloeiende soorten zijn: Cimicifuga acerina en Cimicifuga ra mosa, waarvan de bruinbla- dige ’Atropurperea’ zachtroze bloemen heeft. Zilverkaars houdt van vochtige, humus rijke grond en is volkomen winterhard. Knip de bloeiwijzen na de bloei niet af: als wintersilhou- et zijn ze nog lang mooi. Crisis Na een kort moment van stil te, alsof hij aarzelt om verder te gaan, zegt ds. Jansen: ’Ja, een gelukskind, zeker als ik kijk naar mijn opvoeding, mijn opleiding, mijn vrouw, mijn kinderen en kleinkinde ren. En toch heb ik ook wel eens in een crisis gezeten. Ik ben twee keer, weliswaar ge durende een betrekkelijk kor te tijd, overspannen geweest. Dat gebeurde in een tijd dat ik zeer fanatiek met een aan tal zaken bezig was en dan is het plotseling over. Mensen moeten beseffen dat ze ook hun rust nodig hebben en niet maar door moeten blijven gaan. Ik ben mezelf toen aardig tegengekomen. Daarom is het nu ook goed om ermee op te houden. Niet om dat ik het werk zat ben en ge spannen uitkijk naar mijn vrije tijd. Er valt beslist geen last van me af als ik uit Bos koop vertrek, maar het is goed om weer eens met iets nieuws te beginnen. Daarom blijf ik ook niet in Boskoop wonen, maar ga ik naar Utrecht, waar tal van moge lijkheden zijn om aangenaam en nuttig bezig te zijn. Voor een predikant is er in een stad altijd werk. Dat ik hoop nog eens naar Boskoop ko men om te preken, spreekt ei genlijk vanzelf.’ Ook als stamboompje in pot is Viburnum tinus heel decoratief. (Fo to: Jaap Westland) 4 t/m 6 november in Stads schouwburg Nijmegen. Um berto Tozzi op 31 oktober in Ned. Congresgebouw Den Haag. Voor inlichtingen: WV Bos koop, Reijerskoop 54, tel. 14644. Open op werkdagen van 09.30-12.00 en van 13.30- 16.30 uur. Op zaterdagen ge opend van 10.00-12.00 uur. Maandagmorgen en zondag gesloten. Extra kleurig Extra kleurig is de tamelijk nieuwe Viburnum tinus ’Gwenllian’, die op de boom- kwekerijvakbeurs Plantari- um ’93 met de persprijs werd die woorden gebeurt, maar daardoor haalt het voor een predikant wel meteen iets krampachtigs weg. Het maakt het werken ontspan nend. Jij hoeft als predikant immers niet te scoren. Dat doet een Ander voor je. Daar om hecht ik ook geen extra waarde aan de afscheids preek. Met jou gaat immers het Evangelie niet (uit Bos koop) weg, al gebiedt de eer lijkheid me te zeggen dat er wel eens dominees zijn die dat denken.’ Boskoop is mij meegevallen. Het is ieder wel bekend dat ik be komend vertrek wijst. Bij zijn dankte, omdat ik mij in Lei- 1-x.i i.-x >ox.-n. jen erg thuisvoelde en het mij moeite kostte om mijn ge meente daar los te laten. In een stad is een predikant in zekere zin harder nodig dan in een dorp. Er waren daar in mijn wijk - en dat was een grote wijk - veel mensen die de kerk los wilden laten. Er waren daar veel ’verloren schapen’ binnen te halen. Toen ik Boskoop aannam, voelde ik me schuldig. Ik heb het al eens verteld, want niet de vraag ’Waar wil ik wezen?’ is belangrijk, maar de vraag ’Waar'moet ik zijn?’ ’Christus leidt Zijn kerk en een dominee staat niet in dienst van een kerkeraad. Een predikant heeft een vrij beroep. Dit wel met die res trictie dat een dominee volle verantwoording schuldig is aan zijn Heer.’ Lachend ontwijkt Jansen de x1 1x in de Boskoopse Hervormde Gemeente is veranderd. Hij laat merken dat dit een on mogelijke vraag is en tegelijk een vraag naar de bekende weg. ’Een mens moet niet on derstrepen wat hij gedaan heeft. Doe wel en zie niet om. Ik heb in Boskoop niet meer dan de mij opgedragen taak Als hem gevraagd wordt wat gedaan. Natuurlijk heb ik die mentaliteit dan is, komt dominee Jansen niet veel ver der dan dat er hard gewerkt wordt en dat men tamelijk recht door zee is. bruik van koning als werk- aan de Sniepweg, de Prof, woord geeft een activiteit aan Kohnstammschool voor open en dat is meer dan een toe- -J- --1-- stand. Ik hoop dat ik dat straks aan de gemeente dui delijk kan maken.’ bekroond. Vele wintermaan den lang kan deze plant bloei en! Alleen in een periode met vorst staat de bloei even stil. De bloemschermpj es zijn lichtroze, erg mooi. Omdat de struik tamelijk langzaam groeit kan küj goed in een flinke pot worden ge bruikt. Leuk als accent op het terras of balkon of bij de voor deur. Idee: zet de plant in een wijnrode pot, mooi bij de kleur van de bloemen! Eén van de laatst bloeiende vaste planten is zilverkaars, Cimicifuga. Niet alleen van wege de late bloei is zilver kaars een aantrekkelijke tuinplant. Het is een echte schaduwplant en dat is voor een bloeier tamelijk bijzon der. De witte bloemen vallen juist op een schaduwrijke plek goed op. Het blad is bij zonder decoratief. De plant kan 100 - 150 centimeter hoog worden. Vooral Cimicifuga simplex is een laatbloeier: de witte, flesserager-achtige bloeiwij zen zijn in oktober op z’n mooist. De bloempjes geuren (hoewel niet iedereen de geur waardeert) en worden door vlinders druk bevlogen. Zui ver wit is ’White Pearl’. Steunmateriaal is doorgaans aan te bevelen. Daarvoor zijn handige hoepelvormige plan- tensteuenen te koop die tus sen het blad nauwelijks zicht baar zijn. Van Cimicifuga simplex zijn aantrekkelijke bruinbla- dige vormen te koop, zoals de lage ’Ebony’ en de hoge ’Ma hogany5. BOSKOOP - De tuin veran dert langzaam van kleur. Herfsttinten krijgen de over hand. Maar overdag kan het nog zomers warm worden. Dan is het heerlijk om even in de tuin bezig te zijn. Daar over gaat de PPH oktober mailing aan weekbladen en periodieken. Het advies is: loop eens binnen bij een tuin centrum of een andere goede leverancier van tuinplanten. Ook in deze herfsttijd is er heel veel moois in bloei te koop en het is een prima planttijd. Er is altijd wel een plekje voor een aantrekkelij ke heester of een laatbloeien- de vast plant in uw tuin, op het terras en het balkon. Eén van de mooiste winter- bloeiende heesters is Virbur- num tinus. Door de zachte winters van de laaste jaren is de populariteit van dit struik je sterk gestegen. In menige tuin staan prachtige exem plaren. Als er niet wordt ge snoeid dan zal deze heester in een jaar of zes uitgroeien tot zo’n 2 meter hoogte, als ze het goed doen, worden ze even breed als hoog. Door zijn langzame groei is Viburnum tinus toch heel geschikt voor kleine tuinen. Met snoeien is deze Vibrunum heel goed in toom te houden. Dat moet dan gebeuren in het voorjaar door flink terug te knippen. Een zonnige plek is belang rijk, vooral voor een rijke bloei, al in de nazomer zijn de bloemknoppen zichtbaar, die in de late winter en lente opengaan. De bloem-scher- men komen goed uit tegen het frisgroene blad. In knop zijn de bloempjes roze, ze ver- bloeien wit. Later kunnen zich ovale, staalblauwe vruchten ontwikkelen. BOSKOOP/WVEEN - Sinds de bestuurlijke fusie die op 1 augustus van kracht werd, wordt nu toegewerkt aan een fu- dat sie tussen vier scholen voor voortgezet onderwijs in Boskoop teerde was een fusie waarbij de Don Bosco Mavo, de Wad- dinxveense samenwerkings proces gaande van overleg en sturing waardoor alle neuzen dezelfde kant gaan opwijzen. Bij de fusie is het behoud van werkgelegenheid een belang rijk element. Niettemin wordt ronduit toegegeven dat onderwijsmensen nog wel eens solistisch denken. Voor al mensen die op een kleinere school lange tijd als enige op hun vakgebied werkzaam zijn en er aan moeten wennen niet langer op een eiland te zitten. Daarentegen is juist de sa menwerking met collega’s van andere scholen heel ver frissend. De uitwisseling van kennis en ervaring, het over leg met vakgenoten kan bij zonder nuttig zijn. Van be lang is ook dat de vier scholen gaan werken met dezelfde methoden en dezelfde men sen. Dat geeft betere door- stromingsmogelijkheden en daar moeten alle betrokke nen aan werken. Voor de Don Bosco Mavo heeft dit alles als voordeel dat de school wat uit een isolement komt en er meer wisselwer king optreedt. Dat is in het voordeel van de Boskoopse lo- katie die profiteert van de know-how en beschikbare middelen terwijl ook buitens- 29 oktober in de Energiehal in Rotterdam. De Dijk op 17 Preken Met een bijna mysterieus lachje op zijn gezicht, ver volgt ds. Jansen: ’Het is de ze- samenwerkingsschool acht dit een bijzonder slechte ont wikkeling voor de beroepsop leiding in Boskoop en de band die dit onderwijs heeft met de boomkwekerij sector. Men kijkt echter van de zijlijn toe en is nauwelijks bij machte iets te doen. ’Maar we willen altijd het gesprek aangaan’, zo wordt verzekerd. bouw Den Haag. Inner Circle op 13 november in Nighttown Rotterdam. Peter Hamill op 1 november in discotheek Tivo li in Utrecht. De Dijk op 3 no- vember in de Boerderij, Zoe- ker troost bij termeer. Er zijn nog kaarten bij voor het jubileumconcert van Corry Konings op 12 decem- ’Ja, mijn vader was voor mij een identificatiefiguur. Hij had een zeer positieve uit straling. Oorspronkelijk kwam hij uit Putten. Hij ken de daardoor ook veel mannen die in 1944 door de Duitsers na die aanslag werden wegge voerd. Zijn eigen broer en zwager behoorden tot die groep. Weet u dat die mannen bijna alle omkwamen kwam, omdat ze het werk dat ze moesten doen zo goed moge lijk uitvoerden. Zich even drukken was er niet bij, dus velen hebben zich letterlijk dood gewerkt. Door die Veluwse achter grond en het feit dat zijn fa milie ook altijd al kerkelijk zeer betrokken was, voelde mijn vader - en ook ik - zich gesteund vanuit de familie. Ik mocht predikant worden. Dat was voor ons gezin best een offer. Er moest in vaders bedrijf hard gewerkt worden. Als ik gekozen had om piloot of iets dergelijks te worden was dat uitgesloten geweest. Ik had en heb zes broers en zussen en in feite heeft het hele gezin achter die keuze gestaan. Ze hebben daar ze ker voor moeten inleveren. Objectief gezien ben ik bin nen ons gezin zeker voorge trokken, maar predikant worden had ook voor ons ge zin iets als een roeping in zich. In zekere zin ben ik al tijd een' gelukskind ge weest...’ varing zeggen dat er in rijke huizen vaak grote zorgen zijn, want rijkdom en g vallen lang niet altijd samen, fie, z’n pijp of zomaar om even ZA1_ x - Ti niet te zjtten j«ja het laat ste antwoord gaat hij op de leuning van zijn stoel zitten met de voeten op de zitting. Het lijkt wel of hij het nu pas vormde Gemeente zijn iets echt naar zijn zin krijgt. Ds. Jansen: ’U vroeg me vori ge keer ook al waarover ik koop is dat een kerkeraad zou gaan preken. Toen betrof -k:i. v-_x_.x ..;i het. mjjn intredepreek en nu mijn afscheid. Is zoiets be langrijk om te weten?’ Het antwoord bevalt hem kenne lijk maar gedeeltelijk, want de echte tekst wil hij niet kwijt. Wel dat het over Psalm 146 gaat, (de intredepreek ging over Psalm 145, Sjb). Do minee Jansen geeft aan hij graag over psalmen Voorverkoop preekt. ’Ze zijn voor mij het hart van de Bijbel. Ze staan ook niet voor i 5 en 6 november in de Beurs worsteling die uit die liederen van Berlage, Amsterdam. Slayer op 7 december in Ahoy, Rotterdam. Walt Disney On Ice in het Ned. Congresge bouw Den Haag van 7 t/m 13 december. Evita pp 8 novem- ber in het Ned. Congresge- Dit uit zich ondermeer uit het aan de Kievitstraat wordt uitge breid. Op dit moment wordt er een nieuw lokaal voor tech niek en handvaardigheid aan gebouwd. ’Er wordt weer ge- een die heb.’ Kijk, die worsteling aantal dingen is te lang uitge steld’, zo merkt de directie op. Dat uitstel is niet zo vreemd, al zo’n drie jaar is als gevolg van de opgelegde schaalver groting gepraat over samen werking tussen scholen in j en Waddinxveen, waarbij op een gegeven mo ment ook een school in Ha- zerswoude in beeld kwam. BOSKOOP - Bijna zes jaar was K.J. Jansen predikant bij de Hervormde Gemeente in Boskoop. Op 1 november a.s. gaat hij met emeritaat. Zijn afscheidsdienst is op zondag 23 okto ber a.s. Dominee Jansen is ontegenzeglijk een man geweest die een brugfunctie heeft vervuld. Hoewel hij daar zelf be slist geen uitspraken over wil doen, heeft hij samen met col lega R. de Reuver voor een aangenaam kerkelijk klimaat ge zorgd in de Hervormde Gemeente van Boskoop. Door SjaakBlaazer en eikaars ouders en soms ook grootouders. Dat was in een stad als Leiden heel an ders.’ ten. In de gang van de pasto- Ds. Jansen: ’Ja, het werken in rie staan de verhuisdozen al ---11 klaar. Toch is er in zijn werk kamer niets te zien dat op het destijds aanvankelijk jJ1x122_x _22__ _1lx _l_x 21_ leesstoel lig het boek ’Stille den erg thuisvoelde en het omgang’ van Willem Bar nard, die bij velen bekender is onder zijn dichtersnaam Guillaume van der Graft. Hij heeft dat boek van de kerke raad cadeau gekregen. Het schaakbord staat speelklaar en ernaast liggen een paar dagschaakprobleempjes. De boekenkast ziet er geordend en verzorgd uit. Aan dominee Jansen is te merken dat hij zich op z’n ge mak voelt. Rustig rookt hij zijn pijp, schenkt koffie in en er ontstaat spontaan een ge sprek dat nauwelijks een in terview genoemd kan wor den. ’Ja, een week na mijn af scheidsdienst vertrek ik naar Utrecht. Even hebben we ge aarzeld, want ook Leiden trok ons erg, maar terug naar de plaats waar ik op het gymna sium zat en studeerde, leek vraag wat er sinds zijn komst ons toch het aardigst. Oor spronkelijk kom ik uit Loe- nen aan de Vechtwaar mijn vader bloemenkweker was. Daardoor kon ik me waar schijnlijk gemakkelijk inle ven in de mentaliteit van de Boskopers. Beter gezegd: in de mentaliteit van de kweker aan land.’ Prognose Alle betrokkenen zijn ervan overtuigd dat de fusie per 1 augustus 1995 een feit wordt al zal in de tussenliggende tijd nog een groot aantal de tails geregeld en plooitjes gladgestreken moeten wor den. De samenwerkings- grondslag berust op drie pij lers: Prot. Chr, Rooms Katho liek en openbaar onderwijs. Met daarnaast nog wat klei nere zuiltjes waardoor' de school ook plaats biedt voor allochtonen. Die grondslag is inmiddels breed onderschre ven. Op dit moment tellen de vier scholen samen zo’n 1900 leer lingen: op grond van de bevol kingsontwikkeling is de ver wachting gerechtvaardigd dat tot de eeuwwisseling een groei van 10 tot 14 procent realistisch is. Dan zal de Don Bosco Mavo zo’n 240 leerlin gen tellen wat ook het streef getal is en het totaal van de vier scholen ruim 2000. Volgens de betrokken direc ties is de vrees voor een ’leer fabriek’ met minder sociale verbondenheid ongegrond. De klassen zullen immers niet groter worden en de gefu seerde scholengemeenschap heeft dit onmiskenbaar gevol- opereert in kleinere eenhe- ge n voor het lager beroepson- den. Een naam voor de nieu- .dei-wijs op ’De Groene Zijde’, we gemeenschap is er nog Het bestuur van de nieuwe moet dan eerst de vraag be antwoord worden wie of wat Boskopers nou precies zijn. ’Je hoort wel eens dat Bosko pers stug zijn. Ik heb daar echter niet zo veel van ge merkt. Nu heb ik als dominee natuurlijk een gemakkelijke uitspraken als stug zijn altijd zo ongenuanceerd. Ook dat gepraat over rijke kwekers heeft me in zekere zin altijd Psalmen wat geïrriteerd. Ik kan uit er- Tijdens het gesprek is domi nee Jansen al zeker zes keer van zijn stoel opgestaan om geluk iets te pakken; een boek, kof- Ook praten over Boskopers heeft geen zin. Wat zijn Bos kopers? We denken dan meestal aan kwekers, maar de meeste mensen in de Her- Autochtonen Over Boskopers in het alge meen wil Jansen liever niet praten. Niet om zich er mak kelijk vanaf te maken, maar omdat men zo vaak blijft ste ken in vaagheden. Bovendien Veel kerkelijke jongerenver enigingen droegen wat strijd bare namen als Gideon of Sa- muël. Toen mijn vader eens moest beslissen hoe de naam mogelijk preken, maar van de pas opgerichte jonge- mijn woorden in de goede koos hij voor ’Heb dan de waarheid en de vrede lief’, entree, maar ik vind dat soort Kijk, in zoiets herken ik me- ------- zeif> niets in het midden. De feit dat het schoolgebouw spreekt, fascineert me. Het staat niet in de Psalmen maar iemand heeft eens ge schreven ’O God, als U be staat, redt dan mijn ziel als ik bouwd en dat is goed, spreekt mij aan. Dat herken nen mensen ook in psalmen. Psalmen verwoorden gevoe lens van protest beter. Dat merk je ook in oorlogstijd. Mensen vinden dan veel va- een psalm dan Boskoop een gezang. De kern van - alles staat in een psalm meestal in het slotwoord. In ber in Ahoy. Megarave IV op psalm 146 staat dat God ko- Deze haakte af, de Prot. Chr. 29 oktober in de Energiehal ningt voor eeuwig. Niet God Maranatha besloot tot vrij- in Rotterdam. De Dijk op 17 is koning, maar koning als willige sluiting en wat resul- november in zaal Nighttown werkwoord. Dat is meer. in Rotterdam. Music Meeting Daar kan ik lang over naden- 4 t/m 6 november in Stads- ken. De Hebreeuwse tekst is BS!o_ daarin heel duidelijk. Het ge- school voor Havo-Atheneum aan de Sniepweg, de Prof. i j A Als predikant hoef je niet te scoren I I I- "F**, --X. y

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 11