RTW-radio is Fromagerie Rehorst onmisbaar bij de feestdagen Da Capo boeit met concert 800 man levensvatbaar Autoradio voor echtpaar Camaval in Het Zuidhonk Krijgt centrum in Gouwedorp ook tientallen vrijwilligers op de been? DEMONSTRATIE SEBO AUTOMATIC X STOFZUIGER (of op verzoek bij u thuis) Anjerfonds steunt het opknappen van drie vaandels Handwerkverkoop Ontmoetingskerk Klaverjassen Het Zuidhonk Kinderportretten van Diet Alblas in Zevenhuizen C LEZERS SCHRIJVEN N Een blik op het asielzoekerscentrum ‘De Eendrachtin Middelburg met 325 bewo- door M. MOS sr. te beschikken over goed uit- t Rehorst Fromagerie Passage 19 2741 HB Waddinxveen Nieuw zijn - naast de normale grote variatie in thee - de zogenaamde thenine-vrije thee’s. TAPIJT-ONDERHOUD EEN PROBLEEM? NEE!!! WANT WIJ DENKEN MET U MEE!!! taart en gevulde peperbrie. Om het zuivelgebeuren compleet te maken is een vitrine ingericht met boerenpro- dukten zoals vla, melk en karnemelk; allemaal afkomstig van de zuivel- boerderij. Daarnaast verkoopt men vele soorten vleeswaren, salades, paté’s, delicates sen en ijs. Alle noten worden door Ad en Tanja zelf gebrand, terwijl in de vestiging Waddinx veen wel 32 soorten handgemaakte bonbons te vinden zijn. KAAS Zoals de naam “fromagerie” al doet vermoeden, bestaat het overgrote deel van het assortiment uit kaas. Er is keus tussen alle soorten Nederlandse kaas, maar er zijn ook heel veel buitenlandse kazen te koop. Speciaal vermeld dienen de zelfge maakte taarten. Ad en Tanja staan be kend om hun eigen blauwtaart, prei- PAKKETTEN EN FEESTELIJKHEDEN Uiteraard staan er samengestelde feest- pakketten klaar, doch het is ook mogelijk zelf een pakket samen te stellen in elke prijsklasse. Maar november en december hebben nog meer feestelijks te melden. Vanaf 17 novem ber is namelijk de Beaujolais Primeur weer te verkrijgen met daarbij eventueel een Beaujolais Primeur paté. Een plateau met 10 soorten Franse kaas is daarbij ook niet te versmaden. Genoeg aanknopingspunten dus om de fromagerie - waar men schoon te werk gaat, verse produkten levert en van tevreden klanten houdt - eens binnen te stappen. de juiste wijze treffen is be langrijk, ook de tekst als ge bed heeft hier een zeer be- TH.H.G. VAN DER VELDE Schielandweg 10, Waddinxveen Voorzitter RTW-radio WS’ HAR WA Ook mag niet onvermeld blij ven, dat voor sommige men sen de radio helaas nog im mer het enige contact is met gemotiveerde medewerkers, gen een zeer professioneel product in de ether te bren gen, dat, blijkens de uitkom sten van een door Hogeschool Delfland gehouden veel uit- Ad en Tanja Rehorst staan u zowel in hun fromagerie in Waddinxveen (Passage 19) als in hun fromagerie in Alphen aan den Rijn (Pieter Doelmanstraat 21) graag terzijde voor wat betreft de komende feestdagen. Zij hebben tal van feest- pakketten of andere leuke cadeautjes in de delicatessesfeer klaar staan. Tevens zijn er tal van lekkernijen voor bij de borrel of om de maaltijd te verrijken aanwezig. ners van 31 nationaliteiten. (Foto: K. W.Th. van Soest). voor ouderen en gehandicap ten, en dat moet de Unie 55+ toch zeker aanspreken, is het ing. J.G. Viergever, wil mijn ontzettend belangrijk om via genuanceerder onderbouwen. M. van Velde (rechts op de foto) schenkt de gewonnen Philips autora dio aan het Waddinxveense echtpaar TH. van Vliet. (Foto: Multi Car Niet alleen het notenbeeld op Nederland BV). langrijke rol. Dat Da Capo dit WADDINXVEEN - Bij auto- i i ii x cttjj i_J ::e lx’ o diging‘ van Charles de Groot. gen de juiste noot getroffen. Heel mooi klonk het “This World* van Ludwig van Beet- Da Capo pakte direct al flink hoven_ op een arrangement uit. Vier musici uit het orkest van Tom Parker, aangevuld met leden van de Rijnlandse Zelfs de mannen, nummeriek in de minderheid, zongen met volle inzet, hetgeen overigens van het gehele koor gezegd kan worden. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense carnavalsvereni ging De Gouweslobbers ver zorgt zaterdagavond 19 no vember van 20.15-01.00 uur in het wijkgebouw Het Zuid honk (Zuidplaslaan) de eerste carnavalsavond van het sei zoen gehouden. Op deze avond wordt de nieuwe prins, de levensvatbaarheid van RTW. In een artikel in het Week blad voor Waddinxveen van 9 november beweren raadsleden namelijk, dat zij er nog steeds niet van over tuigd zijn, dat de RTW zou voorzien in een plaatselijke Festival, waarbij de deelne mers kans maakten op een Philips cd-speler. Uit handen van eigenaar M. van Velde ontving het echtpaar TH. van Vliet (Frederik Hendriklaan) de waardevolle prijs. WADDINXVEEN - Zaterdag 26 november van 9.30-15.30 uur houdt de handwerkclub van de Gereformeerde Kerk in de Ontmoetingskerk (Groensvoorde) een verkoop. Te koop zijn er dames- en he rentruien en vesten, kinder- truien met ingebreide bees ten (beren, dino’s en draken) en babyspulletjes (vestjes, truitjes, broekjes en sokjes). Ook zijn er warme sokken, sjaals, mutsen, haarbanden, pannelappen, kleedjes en leu ke cadeuas voor Sint Nicolaas en Kerstmis (ballen, kransen en kaarsen). Tevens zijn er nog wenskaarten voor elke gelegenheid, zoals de jaarwis seling. WADDINXVEEN - In het wijkgebouw Het Zuidhonk (Zuidplaslaan) is er vrijdag avond 18 november om acht uur weer vrij-klaveijassen (géén competitie); De toe gangsprijs bedraagt ƒ2,50 per persoon. Waddinxveen zorgen de in komsten uit sponsoring en re clame voor een eindelijk slui tende begroting, waarin naast de reguliere uitgaven ook financiële "de ruimte gevonden kan worden enkele nette bezorgers voor het bezorgen van folders op maandag. prinses en adjudant gekozen. De muziek in handen van Happy Sound. De toegangs prijs bedraagt ƒ7,50. door wethouder KAREL VAN SOEST WADDINXVEEN - Vorige week dinsdag 8 november heeft het college van Burgemeester en Wethouders, vergezeld van gemeenteraadsleden, toekomstige buren van een even tueel asielzoekerscentrum met 600 bewoners aan de Zuide- een BOSKOOP/WADDINXVEEN - De in februari 1991 opge richte Boskoopse zanggroep ‘Da Capo‘, waarvan ook diverse Waddinxveners lid zijn, gaf in een met 800 toehoorders bomvolle Gereformeerde Kerk aan de Zijde in het kwekers- dorp voor het eerst een officieel concert. Een uitvoering die er wezen mocht. kunnen hiervoor niet bij dit centrum worden gevonden. Ook binnen de lokale politiek heeft men overwegend goede ervaringen met het centrum en de bewoners opgedaan. De politieke partijen in de Mid delburgse gemeenteraad zijn unaniem in hun opvatting dat ook voor de komende ja- ren een goede basis aanwezig is om het wérk van het asiel zoekerscentrum ‘De Een dracht' eendrachtig te blijven steunen. De belangrijke slotconclusie - van de vrijwilligers - is zorg voor goede opvang door vol doende vrijwilligers. Zij van gen de eerste spanningen, waarmee de vluchtelingen vanuit hun land hier binnen komen, binnen het centrum op waardoor verveling wordt voorkomen en binnen en bui ten de poort leidt tot de rust die wij bij aankomst aantrof fen. Een dankbaar werk van ruim 70 vrijwilligers dat be wondering afdwingt. Met vele ervaringen, advie zen en indrukken nemen we rond drie uur afscheid van onze gastheer. De terugreis geeft voldoende ruimte om de ervaringen uit te wisselen. Eén ding is duidelijk: Het is goed dat we dit bezoek heb ben gebracht. Het heeft ons veel informatie verschaft die we op geen enkele andere ma nier konden opdoen. Dat moet het ons met elkaar in Waddinxveen mogelijk ma ken om op een verantwoorde wijze mee te werken aan het bieden van een nieuwe toe komst voor mensen die van wege gevaar voor eigen leven hun huis en haard hebben moeten verlaten. Hopelijk krijgen we hiervoor ook in Waddinxveen veel vrijwilli gers op de been. komst moet gedurende het verblijf in het centrum plaatsmaken voor afhanke lijkheid en weinig privacy. Hoe lang het verblijf duurt hangt af van de beslissing over hun verblijfsvergun ning. Een spannende periode van onzekerheid en afwachten. Gedurende die periode mogen de bewoners niet werken. Ze zijn dus overgeleverd aan de mogelijkheden die het cen trum biedt om zich bezig te houden om te voorkomen dat de verveling toeslaat. Gelukkig zijn die mogelijkhe den er volop. Naast diverse mogelijkheden voor sport en spel kan men naar de Neder landse les, naar de biblio theek, naailessen volgen, werken in de werkplaats (meestal het opknappen van een fiets) of meedoen aan de vele activiteiten die door de ruim 70 vrijwilligers worden opgezet. Opvallend is het grote aantal (ruim 100) kinderen. Dat betekent dat in dit centrum veel jonge gezinnen leven. De meeste kinderen gaan over dag naar school. Op het cen trum zelf zijn geen onderwijs voorzieningen, tenzij men de crèche voor de kleinsten als zodanig moet zien. De kinde ren worden gespreid over een aantal scholen in de wijk. Dat betekent veel coördinatie- werk en organisatie om een goed en adequaat vervoer op delijk over het Middelburgse asielzoekerscentrum ‘De Eendracht' wanneer de bus uit Waddinxveen de poort binnenrijdt. Een vader loopt met een baby op de arm over het voorterrein. De komst van de bus lokt een aantal bewoners naar buiten, benieuwd naar de gasten. Vriendelijk Jachtend worden we begroet. De directeur van het centrum, die een Wad- dinxvenef blijkt te zijn, wacht ons op en heet ons welkom. Binnen is er meer bedrijvig heid. Mensen zitten te praten of doen een spelletje. Kinde ren, voor zover op dat mo ment niet naar school, spelen in de gangen. Men is duide lijk gewend aan regelmatig bezoek. Er is een merkbaar open sfeer. Door directeur H.R. Muller en één van de medewerksters worden we geïnformeerd over de gang van zaken op het cen trum. Het mag duidelijk zijn dat de bewoners (die vele na tionaliteiten hebben) uit di verse culturen afkomstig zijn en zeer verschillende gewoon ten hebben. Dat leidt natuurlijk tot aller lei taferelen, ook komische. In het algemeen zijn de bewo ners middelbaar tot hoog op geleid. Ze zijn door traumati sche ervaringen hun land ontvlucht. Hun trots en drang tot het op bouwen van een nieuwe toe- De ingang van het Middelburgse asoielzoekerscentrum, dat geleid wordt door de Waddinxveense directeur H.R. Mulleren waarbij 70 vrijwilligers zijn betrokken. (Fo to: K. W.Th. van Soest). hen later wanneer men naar een woning elders in het land verhuist van pas komt. Zo kunnen ze in een winkeltje voor een gering bedrag ge bruikte kleding aanschaffen, iets waar veel gebruik van wordt gemaakt. Ook activi teiten zoals zwemmen, som mige sporten en het lidmaat schap van de plaatselijke bi bliotheek moet gewoon van dit zakgeld betaald worden. Na de lunch hebben we een gesprek met de verantwoor delijke wethouder van Mid delburg, de directeur van het centrum, een vrijwilliger en een buurtbewoonster. Uit de beantwoording van de vele vragen ontstond het dui delijke beeld van een centrum dat in zijn bijna 5-jarige be staan, een geaccepteerde plaats in de Middelburgse sa menleving heeft ingenomen. Dat er desondanks ook wel eens een dissonant kan zijn, en waar heb je dat niet met zoveel mensen van diverse komaf bij elkaar. Wellicht komt dit ook door de samenstelling van de veelal jonge gezinnen waardoor er sprake is van een rustige sa menleving binnen het cen trum. Overigens werd deze dag de bevolking door de ge boorte van een meisje met één persoon uitgebreid. Een heuglijk feit dat zo af en toe ook voor komt. Dankzij de open dagen, waar van er een paar per jaar wor den georganiseerd, is er een goede onderlinge bekendheid met de bewoners van de wijk. Veelvuldige voorlichting en een open houding van de di rectie en medewerkers schept een leefbaar klimaat in de wijk. Natuurlijk zullen er al tijd mensen zijn die met een dergelijk centrum problemen hebben, maar echte redenen wel kon bewees het in “Üitno- bedrijf Multi Car Nederland - - BV van M. van Velde aan de Hierin werd door nuancerin- Onderweg in Waddinxveen is Kja primeur Show gehou den. Een onderdeel daarvan was het Multi Car Proefritten te zetten. In Waddinxveen, waar waarschijnlijk evenveel kinderen maar dan op 600 in woners komen, opteren we voor een schoolvoorziening op het centrum zelf. Toch heeft het spreidingsmodel in Mid delburg ook voordelen. Voor kinderen moet het een aflei ding zijn om van het overwe gend eentonig leven binnen het centrum af en toe los te zijn. De kennismaking met Neder landse kinderen werkt voor hen verfrissend en bevordert het aanleren van de Neder landse taal en dus ook de in tegratiemogelijkheden. Dat dit werkt blijkt uit het regel matige bezoek van Neder landse kinderen die met hun klasgenootjes komen spelen. Na de informatie van de di recteur wandelen we in twee groepen door het complex en bekijken de voorzieningen. Een paar kinderen huppelen vrolijk door de gang, net thuisgekomen van school. Ondanks hun verschillende afkomst kunnen ze dankzij het vlot opgepakte Neder lands aardig met elkaar com municeren. De lunch gebruiken we met de bewoners in de grote eet zaal van het centrum. Veel gezinnetjes nemen hun lunch (soep, brood en vandaag een eitje) mee naar hun kamer om daar rustig met elkaar te eten. Anderen, veelal de vol wassenen, De bediening vanuit de keu ken ge die h diensten aanbieden. Zo kun nen ze aan hun werkelijke zakgeld van 30 gulden per week één gulden per gewerkt uur toevoegen. Een deel van dit geldt wordt weer in het centrum besteed. Zo leert men in ieder geval dat voor veel diensten be taald moet worden, iets wat van Tom Parker. Met een schitterende vertolking van de Carpenters, bewerkt door Orkestvereniging, vormden Ben Kramer, bewees Da Capo het (samengestelde) orkest. te beschikken over goed uit- Mirjam v.d. Berg begeleidde gebalanceerde koorpartijen. op de dwarsfluit, Elisabeth de Hoog en Mariëlle Snel waren de vocale sofisten en er was een echte (charmante) pre sentator die het programma vlot presenteerde. Hij had ook nog een spreekrol in de ‘Young Messiah'. Decor en verlichting completeerden het geheel.Er zijn dirigenten die hun repertoire baseren op het gangbare en van daaruit soms een zijweg inslaan. Da Capo-dirigent Ben Kramer deed het tegenovergestelde. Hij heeft kennelijk gegras duind in een repertoire. Dat is zowel voor uitvoerenden als toehoorders plezierig. Een swingend begin met ‘Get on board' van Tore W. Aas, waarin de twee vocalisten een behoorlijk aandeel hadden, werd opgevolgd door ‘Heer, ik kom tot U' van G. Whelpton. De benadering van dit werk had wat genuanceerder ge moeten. ZEVENHUIZEN - De Zeven- huizense Diet Alblas (37) ex poseert tot het eind van deze maand haar kinderportretten in de hal van de Openbare Bi bliotheek in Zevenhuizen. De portretten zijn tijdens de ope ningsuren te zien.Diet Albas leerde tekenen door zelfstu die en wérkt met pastel en aquarel. Ze begon met teke nen na de geboorte van haar eerste kind en kreeg er steeds meer plezier in om kinderen in allerlei dagelijkse situaties te portretteren. In januari 1992 hield zij haar eerste expositie (ook in de Ze- venhuizense bibliotheek) van portretten van hoofdzakelijk haar drie eigen kinderen. Ze kreeg veel positieve reacties en verzoeken van andere ou ders om hun kinderen te por tretteren. Sindsdien neemt ze werk in opdracht aan en kon er een nieuwe expositie sa mengesteld worden. Naast haar eigen kinderen zijn nu dus ook andere kinderen uit Zevenhuizen te bewonderen. In de loop der tijd is Diet Al blas meer aandacht aan de achtergrond op de tekening gaan besteden en is ze steeds grotere papierformaten gaan gebruiken. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bi bliotheek in Zevenhuizen op maandag van 13.30-16.30 uur en van 19.00-21.00 uur, dinsdag van 09.30-11.30 uur, woensdag van 13.00-16.30 uur, donderdag van 19.00- 21.00 uur en zaterdag van 09.30-11.30 uur. ZEVENHUIZEN - Door het Anjerfonds Zuid-Holland is het verzoek van de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerka- pelle om een bijdrage in de kosten van het herstel van de haar drie geschonken vaan dels gehonoreerd met een subsidie van f4.800,-. Het provinciale Anjerfonds is daarmee de eerste instelling die geldelijk bijdraagt aan het vaandelproject van de ju bilerende stichting. De totale projectkosten van de vaan dels bedragen f 12.041,-, in clusief de aanschaf van spe ciale vitrines voor de vaan dels. Door donateurs en symphati- santen is de stichting in het bezit gekomen van de drie vaandels met bijbehorende schriftelijke oorkondes. Des kundig advies luidde dat res tauratie een eerste vereiste is om het reeds jaren durende verval te keren. Om de vaandels na restaura tie in goede staat te kunnen bewaren zijn die vitrines on ontbeerlijk. Vanwege de ver eiste afmetingen moeten die speciaal worden vervaardigd en dient uiteraard een klima tologisch verantwoorde ruim te beschikbaar te zijn om de doeken te bewaren. De vaandels zijn afkomstig van de Christelijke Zangver eniging Euphoria Zevenhui zen 1919, de Vrijwillige Landstorm Als ’t Moet, afde ling Moercapelle en Gemeng de Zang Vereniging Ons Ge noegen Zevenhuizen aan de Rotte, opgericht in 1929. Naast het Anjerfonds is door de Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle een klem mend beroep gedaan op de provincie Zuid-Holland (Pro vinciaal Museumfonds) en het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen (Deltaplan Cultuurbe houd) om in de eenmalige kosten bij te dragen. De stichting, die dit jaar 10 jaar bestaat, hoopt langs deze weg 90% van de kosten ge subsidieerd te krijgen en spant zich in om via extra do naties het resterende bedrag beschikbaar te krijgen. Als deze actie niet slaagt zal de teloorgang volgens deskundi gen niet meer te stoppen zijn. organisatie aan met zeer die er in hun vrije tijd in sla- dit gevoel alleen maar kun nen positieve reacties van luiste- plex, dat lijkt op de vestiging die in Waddinxveen moet ko- raars bevestigen dit beeld dan ook. Rest mij de Unie 55+ immer -vaak alleenstaan den, eten in de eetzaal. ïdienmg vanuit de keu- ;eschiedt door bewoners liervoor vrijwillig hun Als voorzitter van de lokale RTW-radio voel ik mij zeer gekwetst door de ongenuan- spri meenteraadsli lijk aanslaat bij de bevolking hun politieke visie via RTW van Waddinxveen en omstre ken. Deze medewerkers, zo is mijn ervaring, steken gigantisch Een mogelijkheid, worden bijgestaan dankbaar gebruik is radio dan toch levensvat baar? men, telt 325 bewoners van 31 nationaliteiten. Bij de vele activiteiten zijn 70 vrijwilligers betrokken. gebreidereenquete, wel dege- in de gelegenheid te stellen De najaarszon schijnt vrien- onder de bevolking van Wad dinxveen en omliggende ge meenten kenbaar te maken. waarvan veel tijd in hun ’hobby1 en tot op heden door de Unie 55+ hierin bijgestaan dankbaar gebruik is ge- door een bestuur, dat er mede maakt. Dus is de lokale RTW- voor gezorgd heeft, dat de fi nanciële situatie bij de RTW op dit moment gezond is te noemen. Naast de jaarlijkse garantie- subsidie van de gemeente ceerde uitspraak van de ge leden van de Unie. 55+ met betrekking tot inmiddels voor de noodzakelijke ’herin vesteringen. Onder andere uit deze toene- beide mende inkomsten uit sponso ring en reclame blijkt des te meer, dat in ieder geval bij de middenstand van Waddinx veen en omliggende gemeen- behoefte. ten het geloof in een levens- Dit zeker gezien de bevindin- vatbare RTW aanwezig is. gen van beide heren in een door hen gehouden kleine en- quete. Daarom ook zou de ga- rantiesubsidie ter grootte van ƒ10.000,- per jaar afgeschaft hun naaste omgeving. Vooral moeten worden. Om nu niet voor ouderen en gehandicap te vervallen in dezelfde fout als de heren J.B. Borger en jTC1 TTi‘1 ongenoegen hierover ietwat dit medium het gevoel te krij- genuanceerder onderbouwen, gen er nog bij te horen. Toen ik, nu enkele maanden Een locale zender, met onder geleden, aantrad als voorzit- andere veel plaatselijk ter van de RTW-radio trof ik nieuws, wekelijkse kerkdien sten ,en uitzendingen gericht lijke Rondweg in het Gouwedorp en enkele ambtenaren, op specifieke doelgroepen, zal oriënterend bezoek gebracht aan het asielzoekerscentrum nx -1 _n-i‘pe Eendracht' in Middelburg, waarvan directeur H.R. Mul- aanwakkeren. De vele Ier in Waddinxveen (Sportpad) woont. Het Zeeuwse com- P I U 4 l Pagina 17 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 Wij vragen per direct Telefoon (01828) 15438 Telefoon 01828 -11244 j t VAN RIJK Press Service 0546-5765 25 ADVERTORIAL i 4 Vloerbedekking Gordijnen Slaapcomfort Zonwering Rijnlandstraat 4, Waddinxveen. Telefoon 01828- 16119 Dagelijks bij ons in de winkel met de unieke In Waddinxveen uitsluitend verkrijgbaar bij: een jt*i i Waddinxveen kij kt rond in Zeeuws asielzoekerscentrum Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te I buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder 1 pseudoniem w orden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam J AZC Middelburg bevoorrading beroewrs meW»’

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 17