Gemeente stelt voor KEUKWCE1 DE NIEUWE ZOMERGIDSEN LIGGEN VOOR U KLAAR 1995 voorlopige OZB-tarieven vast Cursusreeks belicht andere 2e kerstdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur ft I ft© kant van onze Gouden Eeuw Cultuurgeschiedenis filosofie in De Boog Zingen in koffiebar Muziek in levende kersstal RTWMET OUDJAAR f K ML Multihouse maar 5 a 6 miljoen ONBETWIST VAKANTIE SPECIALIST Uitslag loterij De Paddestoel Kerstbingo in De Paddestoel Kerstvakantie De Paddestoel Kerstnachtviering op de RTW-radio Schiesser^ Gevulde kas Historisch Genootschap •O- .ft X KERSTDANSAVOND Welkom in de Goudse Schouwburg V4 ft Eeuw?'. -H ftft V- Een impressie van de uitbreiding van de Passage- West, zoals ANVA Vastgoed B V in Vleuten dat zou wil- Natuurlijk is de kerstman weer bij Keukencentrum op 2e kerstdag! len laten uitvoeren. (Tekening: ANVA Vastgoed BV). L het adres Stationsstraat 19, 2741 HN Waddinxveen. Tijdelijk VOORDEEL van Schiesser ren nog steeds bezig kunnen houden. Historicus dr. André de Bruin zal een impressie zal geven van het economi- en politieke le ven en probeert mythe van werkelijkheid te scheiden. Mythen zijn onuitroeibaar. Ieder volk en ieder mens lijkt ze te koesteren. Nederlanders dere dan Rembrandt, Ver meer en Hals', zegt de Wad- dinxvener dr. André A. de Bruin, de man achter de nieu we cursusreeks cultuurge schiedenis filosofie.‘Nu zijn er in Rotterdam zelfs twee ten toonstellingen georganiseerd. In de Kunsthal en het Histo risch Museum. Over Rotter damse notabelen, de scheep vaart en landschappen. Zeer interessant. Maar, die zoge naamde Gouden Eeuw heeft veel meer kanten dan de eli taire, die opnieuw in Rotter dam wordt getoond. Het was .<S| II lil! Tezelfdertijd ontstaan er my then over het Oranjehuis. Cu rieus is ook dat er politieke, economische en volkenrech telijke theorieën zijn ontwik keld die later tot universele waarden werden verhven, maar die toch vooral het Ne derlandse belang moesten dienen. De Nederlandse Staat bestond in de 17e eeuw in feite uit zeven soevereine staten, waarvan de afgezan ten elkaar in de Staten-Gene- raal ontmoetten. Over be langrijke zaken kon men het echter vaak niet eens worden. - Wat wordt het straks Peru, Peking of Petten We hebben de meeste brochures al binnen. Kom snel langs, we hebben nog een kleine attentie voor u in petto. WADDINXVEEN - Vrijdag avond 23 december worden er in de hervormde koffiebar De Schaapskooi (Nesse) kerstlie deren gezongen. De deuren gaan om acht uur voor de 15- jarigen en ouder open en rond half negen wordt met het pro gramma begonnen. het niet eenvoudig zal zijn om zonder een vergoeding tot be ëindiging van de intentie- overeenkomst te komen', al dus B. en W. Voorts zeggen zij te willen voorkomen, dat ingeval van mogelijke arbitrage vertra ging ontstaat in de planont- wikkeling van het centrum gebied. Het bedrag, waarmee MAB heeft aangegeven ac- coord te zullen gaan, is be paald op ƒ275.000,- exclusief btw of wel ƒ323.125,- inclu- siefbtw. ‘Dit bedrag zien wij als een ring. Elk land lijkt wel een Gouden Eeuw te hebben. Ui teraard worden daar argu- tracteerd op tentoonstellin- menten door aangevoerd. De Nederlandse Gouden Aan de filosofie wordt bijzon dere aandacht geschonken. Aan die van Coomhert tot en met Spinoza. Filosofen als Coomhert - die in 1590 over leed - en de vrijzinnige Spino za, die eeuwen achtereen vrij denkers heeft geïnspireerd, hebben naar het lijkt vrijblij vend invloed uitgeoefend op het Nederlandse denken. -- prMftftftMft?^ Jw ETi m f n"„" i I’1 M-ftftft..,—, 4-4-. - De gemeenteraad is echter wettelijk verplicht om vóór 1 januari 1995 tarieven voor de OZB vast te stellen voor het nieuwe belastingjaar. Dit is de reden dat van 'voorlopige' (fictieve) tarieven gebruik zal worden gemaakt. Deze fictie ve tarieven zijn hoger dan de werkelijke tarieven 1995. De gemeente is namelijk wel bevoegd achteraf de tarieven te verlagen, maar een verho ging na 1 januari van het be lastingjaar is niet toegestaan. Met de fictieve tarieven van de OZB zullen de inwoners van Waddinxveen in feite niets te maken krijgen. door patriotten gepleit een eenheidsstaat. Als kleine mogendheid bleek het onmogelijk zich econo misch te handhaven, omdat de grotere een zeer egocentri sche politiek voerden die be kend is geworden als mercan- talisme. Oorlog werd daar door onvermijdelijk. Eerst te gen de Engelsen en later de Fransen. De schilderkunst, bouwkunst, letterkunde, mu ziek, filosofie en wetenschap kenden menige grootheid. Dat feit blijft recht overeind. WADDINXVEEN - Zaterdag avond 24 december zal de kerstnachtdienst vanuit de rooms-katholieke St. Victor- kerk (Zuidkade) worden uit gezonden via de lokale RTW- radio. De uitzending begint om 21.30 uur met koor- en sa menzang van kerstliederen. De nachtmis vangt aan om 22.00 uur met als voorganger pastor T. Buitendijk. Het zangkoor onder leiding van J. van Oosten zingt de Missa Pontificalis Secunda van Don Lorenzo Perosi. Na deze vie ring volgt tot 24.00 uur nog een aantal internationale kerstliederen. De luisteraars wordt er op at tent gemaakt, dat deze uit zending uitsluitend via de ka bel op 87.9 FM is te ontvan gen en niet via de ether, zoals abusievelijk is vermeld in het kerkblad 'Victorientje'. WADDINXVEEN - Van Twee de Kerstdag (maandag 26) tot en met vrijdag 30 december staan de programma’s van de lokale RTW-radio helemaal in het teken van de jaarwisse ling. Elke dag worden onder de formule 'RTW-94-95' uit zendingen gemaakt. Luisteraars kunnen bellen naar de studio aan de Sta- ringlaan (telefoon 01828- 10379) en hun nieuwjaars wensen inspreken op een ant woordapparaat. Geef dan eerst eigen naam en telefoon nummer door en spreek dan pas de nieuwjaarswens in. RTW-radio zal de wensen vervolgens via de radio uit zenden. Woensdagavond 28 december is van zes uur ’s avonds tot twee uur ’s nachts een spe ciale eindejaars-maratho- nuitzending van het RTW- programma ’Nederlands op z’n best’ te beluisteren, gepre senteerd door Frank Vos en Ronald Geurts. Sprekers zijn de Waddinx- veense historicus dr. André A. de Bruin (woensdagavond 18 januari over ‘In welke tijd leefden ze? Impressie van het economische, sociale en poli tieke leven. Werkelijkheid en mythen'), kunsthistoricus drs. Ernest Kurpershoek (woensdagavond 25 januari over ‘De strijd om het bestaan van de Nederlandse kunste naar in Italië' en op donder dagavond 9 februari over ‘Ziek, oud en arm in de Gou den Eeuw') en de filosoof prof.dr. M.J. Petry (donder dagavond 16 februari over ‘Het filosofische denken van Coomhert tot en met Spino za'). Verzoekjes voor de uitzending van maandagavond 2 januari de verschuldigde kunnen ingediend worden op V- - V* ft zaken in Waddinxveen vast te stellen. Pas als alle taxaties bekend zijn, kunnen de nieuwe tarie ven berekend worden. De nieuwe tarieven worden be paald door de totale waarde van alle onroerende zaken in Waddinxveen om te slaan over de geraamde OZB-op- brengst voor 1995 opbrengst 1994 2,1 procent). CENTRUMPLAN Nederlandse Eeuw zou zich onderscheiden door welvaart, vrijheid, vroomheid en kunstzinnig- WADDINXVEEN - De Waddinxveense gemeenteraad gaat vanavond (woensdag 21 december) voor de onroerende zaak belastingen (de nieuwe naam van de plaatselijke onroerend goed belasting) voorlopige tarieven voor 1995 vaststellen. WADDINXVEEN - Het ver trek van MAB Projectontwik keling BV in Den Haag uit de Passage-West kost de ge meente Waddinxveen 275.000 gulden (323.125 gul den inclusief btw). Dit onder handelingsresultaat heeft het college van Burgemeester en Wethouders - dat spreekt over een ‘correcte afwikke ling' - aan de vanavond (woensdag 21 december) ver gaderende gemeenteraad ter goedkeuring voorgelegd. Aanvankelijk rekende het be drijf de gemeente voor dat er zes ton aan gemaakte kosten betaald zou moeten worden, maar in de afgelopen maan den is deze schadepost voor het Gouwedorp terugge bracht tot de helft. Het gaat hierbij om een gedeeltelijke vergoeding van gemaakte kosten. MAB Projectontwikkeling BV is er duidelijk bij gebaat zon der kleerscheuren, strijd en juridische procedures een einde te maken aan het Wad dinxveense winkelavontuur dat zwalkend van de Passa ge-West naar de Passage- Oost en weer terug, met uit stapjes naar de Passage- Noord en de Be Fair-lokatie, ruim zes jaar heeft geduurd. Met het financieel wegwer ken van dit 'vlekje' denkt het college van B. en W. een vlotte aanpak van het vervolgtra ject nu mogelijk gemaakt te hebben. In januari krijgt de gemeenteraad over het win kelhart verdere informatie dan wel voorstellen om door te gaan in het Passage-gébied. In de gemeenteraadsvergade ring van 23 februari 1994 sloot de gemeenteraad zoals bekend een al jarenlang lo pende discussie over de uit breiding van het hoofdwin kelcentrum voorlopig af door in meerderheid te kiezen voor de Passage-West. De tijd sinds februari-maart van dit jaar is vooral benut voor het voeren van oriënte rend overleg over hoe nu ver der met de kandidaat-project- ontwikkelaars MAB Project ontwikkeling BV in Den Haag en ANVA Vastgoed BV in Vleuten. MAB vanwege de in juni 1988 door het gemeentebestuur ge sloten en tot op heden van kracht zijnde intentie-over- eenkomst en ANVA vanwege de uitkomst van de eerdere rapportage van de werkgroep Centrum over de Waddinx veense centrumontwikkeling. In de afgelopen periode zijn MAB en ANVA volgens het gemeentebestuur tot de con clusie gekomen dat samen werking bij de ontwikkeling van de Passage-West niet tot de mogelijkheden zou beho ren. Om een snelle planontwikke- ling niet te blokkeren, heeft MAB kenbaar gemaakt be reid te zijn zich voorwaarde lijk tenig te trekken. Die voorwaarde betreft een ver goeding van de gemaakte kosten. De in 1988 gesloten intentie- overeenkomst tussen MAB en gemeente is duidelijk. Daarin (artikel 13) is be paald, dat partijen het recht hebben, ieder voor zich de overeenkomst te beëindi gen door enkele opzegging zonder dat partijen gehouden zijn tot enige verrekening of vergoeding van kosten, scha den of interessen'. Dat niettemin toch door MAB een beroep wordt gedaan op een gedeeltelijke vergoeding van gemaakte kosten is vol- WADDINXVEEN - De 300 leden tellende Vereniging Historisch Genootschap Waddinxveen beschikt in middels over een rijk met giften gevulde kas. In ruim anderhalf jaar tijd werd het bestuur onder leiding van waarnemend voorzit ter Hans Geel met bijzon dere geldbedragen ver rast. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan 5.000 gulden van suikerwerkenfabriek Schuttelaar BV (Kanaal dijk), 7.500 van particulie ren, 2.500 van De Pater Makelaardij (Kerkweg- Oost) en 10.000 gulden van de gezamenlijke ser viceclubs. Aan lidmaat schapsgelden komt jaar lijks 7.500 gulden binnen. Het laatste bedrag van tien mille nam het Histo risch Genootschap Wad dinxveen zaterdag 17 de cember in hotel-café-res- taurant De Unie (Kerk- weg-Oost) in ontvangst van de vier Waddinxveen se serviceclubs, bijeenge bracht tijdens de eerste Bedrijvensportdag. Deze tien mille wil de ver eniging bestemmen voor het beheer van antieke voorwerpen. Met het on derbrengen van het mate riaal, de archivering, het documenteren en het ver zekeren zijn nu een,aal kosten gemoeid. Vitrines voor tentoonstel lingen zijn eveneens zeer gewenst. In mei 1995 zal de expositie ‘Waddinxveen in roerige tijden' gehouden worden in de raadzaal van het gemeentehuis. Tevens worden gelden gereser veerd voor een te zijner tijd te openen Oudheidka mer. Het Historisch Genoot schap Waddinxveen komt eind december met een nieuwe editie van het kwartaalblad ‘Het Dorp Waddinxveen'. Onderwer pen hierin zijn het Leesge zelschap Waddinxveen (deel 2), het 150-jarig be staan Van der Loo (Dorp straat), wijnhandel Verzij- den, Waddinxveense bo demvondsten en tin uit de Gouwe. Men kan de hele gang van za ken beschouwen als een ad ministratieve oplossing van de gemeente om de voor 1995 geraamde opbrengst onroe rende zaak belastingen door middel van belastingaansla gen, volledig in rekening te kunnen brengen. De aansla gen van de OZB zullen pas worden opgelegd nadat de fic tieve tarieven zijn verlaagd naar de alsdan berekende de finitieve tarieven. WADDINXVEEN - Vrijdag avond 23 december om acht uur is er voor 12-jarigen en ouder een kerstbingo in wijk- gebouw De Paddestoel (Lijs terbesstraat). Na afloop is er gelegenheid nog rustig na te babbelen en een drankje te nuttigen. De toegang is gra tis. In zijn vergadering van okto ber heeft de gemeenteraad besloten de onroerende zaak belastingen (OZB) te verho gen met 2,1 procent. In feite hebben de raadsleden hier mee besloten dat de totale op brengst van de OZB volgend jaar 2,1 procent hoger moet uitvallen dan die over 1994. Ondanks dat dan bekend lijkt wat de tarieven voor 1995 moeten gaan worden, kan de gemeenteraad op dit moment nog geen definitieve tarieven vaststellen. Een en ander wordt veroorzaakt door het feit dat de OZB in Waddinx veen met ingang van 1995 een andere grondslag gaat krijgen. Tot en met 1994 was de op pervlakte van een onroerende zaak bepalend voor de hoogte van de aanslag (voor iedere 10 vierkante meter was één maal het gebruikers of het ei genarentarief verschuldigd). Met ingang van 1995 zal de waarde van een onroerende zaak hiervoor bepalend zijn (voor iedere 5.000 gulden zal éénmaal het gebruikers- of het eigenarentarief verschul- digdzijn). Wat dé totale waarde van alle onroerende zaken in Wad dinxveen zal zijn, is nog niet bekend. Op dit moment zijn diverse taxateurs bezig om de waarde van alle onroerende WADDINXVEEN - In de kerstvakantie zijn er in het wijkgebouw De Paddestoel (Lijsterbesstraat) de volgen de activiteiten. Woensdag middag 28 december is er een filmdag van half twee tot vijf uur voor kinderen van 3-9 jaar en ’s avonds van half acht tot elf uur voor de oudere jeugd van 10-16 jaar. Dinsdag 3 januari is er van half twee tot vier uur een bingo-middag voor kinderen van 4-12 jaar. WADDINXVEEN - Na afloop van de derde kerstmarkt in de Bomenwijk zijn door wijk en speeltuinvereniging De Paddestoel (Lijsterbesstraat) de volgende lotnummers ge trokken. De eerste prijs (tele visie) viel op lotnummer 466, de tweede prijs (radio-casset- te-recorder) op lotnummer 638 en de derde prijs (friteu- se) op lotnummer 1675. Be zitters van deze lotnummers kunnen contact opnemen met D. Angenent, tel. 01828- 15283. ft 1 niet al goud wat er blonk'. De Waddinxveense cursus reeks over de Gouden Eeuw kunnen worden afgedaan, wil ook de keerzijde van de medaille laten zien. Daartoe zijn drie inleiders uitgeno digd die gewend zijn voor een breed publiek te spreken. De Amsterdamse historicus drs. Ernest Kurpershoek zal de aandacht vestigen op de belangstelling van schilders voor de onderkant van de sa menleving, de spinhuizen, le prozenhuizen en dolhuizen, en op de kunstenaars die een keiharde strijd om het be staan moesten voeren. Hij zal zijn verhalen toelichten met dia’s. Prof.dr. M. J. Petry bespreekt Daarom werd in de 18e eeuw De vier avonden in De Boog de filosofen die de gemoede- door patriotten gepleit voor beginnen telkens om acht uur, met uitzondering van de eerste avond, zodat de deel nemers om half acht hun cur susboeken in ontvangst kun- sche, sociale nen nemen. De kosten bedra gen voor niet HV-leden 60 gulden en voor HV-leden 40 gulden. CJP-leden (maximaal 10 deelnemers) betalen f 30,-. Voor opgave maken daarop geen uitzonde- kan men in Waddinxveen het nummer 01828-13431 bellen. ‘Keer op keer worden we ge- 1 gen over onze Gouden Eeuw. Vorig jaar nog over De Dage raad van de Gouden Eeuw. Toen bleek dat ook heel wat amateurs penseel en teken- stift hanteerden en andere j onderwerpen belichtten. An- GOUDA/WADDINXVEEN - Het automatiseringshuis Multihouse in Gouda - dat ook in Waddinxveen (Coene- coop) is gevestigd - verwacht dit jaar een verlies van vijf a zes miljoen gulden. In 1993 werd nog een negatief netto resultaat geboekt van ƒ15,7 miljoen. Ondanks deze daling is het verlies groter dan was voorspeld. In september verwachtte Multihouse voor de laatste zes maanden van 1994 nog een positief resultaat. Daar door zou het negatieve resul taat van ƒ4,1 miljoen, dat in de eerste helft van 1994 werd geboekt, nog enigszins kunne worden teruggedrongen. Algemeen directeur R. Geers noemt als oorzaak van het verlies de vertraging die is ontstaan bij de acceptatie van orders. “Wij kunnen pas or ders in onze omzet boeken, wanneer zij volledig zijn ge accepteerd en de klant ze gaat toepassen. In 1994 heb ben we nog voor ƒ1 miljoen aan orders lopen, maar die kunnen we dus pas in 1995 boeken'. Een andere reden voor het verlies is volgens Multihouse de sterke daling van de ver koopprijzen van hardware. ‘Multihouse heeft dit jaar meer hardware afgezet, maar dat was niet genoeg om de prijsdaling, die weer een da ling van de winstmarge tot gevolg had, te compenseren'. WADDINXVEEN - In het Waddinxveense buurtcentrum ‘De Boog' (C. Huijgenslaan) wordt deze en volgende maand weer een nieuwe cursusreeks cultuurgeschiedenis filosofie zo tot de verbeelding blijft van het Humanistisch Verbond Midden-Holland gehouden spreken dat in de eeuwen onder het motto ‘Hoe ’goud’ was het ’goud’ in de Gouden, daarna daarover door protes- gens het gemeentebestuur een gevolg van werkzaamhe den, die redelijkerwijs niet geheel onder de paraplu van de intentie-overeenkomst vallen. Het betreft hier bijvoorbeeld de werkzaamheden aan het winkelplan Kerkweg-Oost, dat overigens na de gehouden inspraakprocedure en de be sluitvorming nadien in de ge meenteraad om geluids- en verkeerstechnische redenen geen doorgang kon vinden. Het gepresenteerde planvoor- stel van toen bleef overigens wel binnen gestelde financi ële randvoorwaarden. Even eens zijn de afgelopen jaren werkzaamheden verricht die niet direct aan de intentie- overeenkomst kunnen wor den toegerekend. ‘Het lijkt ons dan ook redelijk een gedeelte van de gemaakte kosten te vergoeden. Wij la ten hierbij tevens meewegen de mening van een door ons geraadpleegde juridisch advi seur. Deze is van oordeel, dat i r mbkihi riE~~ l - - uir Geen kerkprogramma WADDINXVEEN - Het op de ochtend van Tweede Kerst dag door de Centraal Her vormde Gemeente te verzor gen kerkprogramma op de lo kale RTW-radio gaat wegens problemen in de studio niet door. Het verzoekplatenprogram ma die dag van 19.00 tot 20.00 uur gaat wèl door. De hervormde RTW-commissie verzorgt ditmaal zelf de uit zending met een platenpro- verantwoord’ en verdedigbaar gramma rond het kerstfeest, onderhandelingsresultaat. Overigens zullen wij nog trachten btw terug te ontvangen' schrijven B. en W. in het raadsvoorstel. De mede-ondertekenaar van de intentie-overeenkomst, het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalindustrie, is ermee bekend, dat MAB de samenwerking wil beëindi gen. IN DE ROZENBURCHT IN BOSKOOP U 26 DEC., 2E KERSTDAG VANAF 20.30 uur DANSSCHOOL NIEUWENHUIJZEN-VISSER Denk je aan feestelijke kleding? WADDINXVEEN - Op Tweede Kerstdag (maan dag 26 december) zullen ’s middags vanaf twee uur enkele blazers - zeven kla rinettisten, een fluittiste en een hoboïst - van de Waddinxveense muziek vereniging Concordia de levende kerststal in de rooms-katholieke St. Vic- torkerk (Zuidkade) muzi kaal omlijsten. De muzikanten zullen kerstliederen ten gehore brengen. Dit zal afgewis seld worden met orgelspel. Een harpiste en een flui tiste zullen ook nog wat muziekwerkjes ten gehore brengen. n heid. Opmerkelijk is dat de Nederlandse Gouden Eeuw zo 1 het Humanistisch Verbond Midden-Holland gehouden spreken dat in de tanten, katholieken, libera len, socialisten en fascisten voorstellingen zijn geconstru eerd die thans als mythen Pagina 23 8tvooea*3fHG MAB trekt zich voor ZUIDKADE 6 WADDINXVEEN TEL. 01828-11631 (Zolang de voorraad strekt) ■\'- WADD INXVEEN SCHAAL Op 20 en 28 januari a.s. organiseren wij een gezellige informatieve avond. Entree slechts f 10,-. Uw entreebewijs is tevens lot. Maak kans op fantastische prijzen, zoals reischeques t.w.v. f 1000,- WADDINXVEEN Passage 222, tel. 01828 - 17522 GOUDA Nieuwe Markt Passage 42, tel. 01820 - 81222 GOUDA K.Tiendeweg/hoek Markt, tel. 01820- 21922 ZOETERMEER Dorpsstraat 136, tel. 079- 167555 H - - i I H -rn— r - SCR r £^3^ ft Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% ka toen in 2 kleuren, n r- Slip of singlet 1 2 stuks JL MANNENMODE PASSAGE 57- WADDINXVEEN- TEL12127 - - WINKELVOORZIENINbEN I-1 UITBREIDING I-1 WINKELCENTRUM I BESTAAND I-WINKELCENTRUM I I PUBLIEKE 1-1 VOORZIENIGEN I I 4 WONlrffitH H VCRBOUWt" I TOT VIHKtlS ruim 3,2 ton terug uit de Passage-West :is- CV KV30MA3<tn W50 »J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 ir jjj l .771 i i-

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 23