Provincie reserveert subsidie voor project Ddfèmccfe Alphea aan den Rijn Nieuw onderwij sproj eet Ongeval na van 20-jarige Kerngroep Tot eind deze maand kan tegen streekplan geprotesteerd worden Eerste komkommers aangevoerd Eensgezinde toekomstvisie glastuinbouw zeer gewenst z f joy-riding Bibliotheek biedt kijkje in toekomst Snelheids controle Leren bidden HÏAlnran hi in Boskoop Contactochtend pijnpatiënten Gereformeerde Kerk op RTW r Winter- uitverkoop Jaarvergadering met zang en film .Kortingen tot 50% Belang van glastuinbouw in Nederland Gratis proefles Turks beginners Zevenhuizen- Moerkapelle tegen bosplan Bleiswijk- Waddinxveen (De Kring) belangrijkproduktiegebied Audio-apparatuur Ss I z Iv Pagina 13 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 11 JANUARI 1995 saldo schade. den. Deze projecten sluiten De provincie wil niet allerlei ar tel. 01720-92896. vraag. Hoe effectiever dit ge-, beurt, hoe beter de prijsfluc tuaties per produkt worden verminderd. projecten school en buurtwerk. Deze projecten zullen in nauwe sa menwerking met gemeenten worden vormgegeven. onderzoek van Zuidhol- WADDINXVEEN - De afde ling Waddinxveen van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt dins dagavond 17 januari om acht uur haar jaarvergadering in de recreatiezaal van Huize Souburgh (Prins Bernhard- jeugdwerk, arbeid, huisves ting en zorg). bouwcomplex1. Dit rapport beschrijft de re sultaten van een onderzoek dat is gehouden op initiatief van Stichting Masterplan Tuinbouw Complex, NCW West kring Westland en de Westlandse Rabobanken. Het rapport moet aanzet geven DEN HAAG/WADDINXVEEN - Het Nederlandse glastuin bouwcomplex, waartoe ook het ‘achterland1 van Waddinx veen wordt gerekend, zal een gezamenlijke eensgezinde toe komstvisie moeten gaan ontwikkelen om de huidige positie van de sector te handhaven. Dit is de kern van het rapport tweede belangrijkste" ‘Op weg naar een gezamenlijke toekomstvisie glastuin- bouwgebied daarin een be- In dit veranderingsproces is de rol van de veilingen essen tieel. Zij zijn als belangrijkste en krachtigste partij in staat om nieuwe taken op te pak ken zoals bij voorbeeld de in formatiefunctie. Zowel kwekers als handela ren hebben behoefte aan in formatie over produktie-area- len op internationale schaal en zowel de verwachte als de WADDINXVEEN - Voor de basisscholen in Waddinxveen is deze maand het nieuwe onderwijsproject ’Grondstoffen en plaats op de wereld’ beschikbaar gekomen, gemaakt door de dit jaar Dwarsweg waarbij een auto 20-jarige Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen. derf. Het slot van de achter deur werd geforceerd om bin nen te komen. De gehele wo ning werd doorzocht maar er werd niets vermist. Op het bedrijvenpark Coene- coop werd in de nacht van zondag op maandag ingebro ken in een bedrijf door het in slaan van een ruit. Een com- aantal projecten puter werd weggenomen. gen, bijvoorbeeld de kernpun ten, zoals de bebouwingscon- touren en onderdelen van de aanduidingen op de plan- kaart. lichtingen tel. 01727-12552 of Deze procedure kan in de toe- mers voor ƒ59,- per vrucht kocht. Jager Holland heeft dit bedrag verdubbeld ten bate van de Nederlandse Kanker bestrijding (Koningin Wilhel mina Fonds). Lange tijd schreef de tuinder thuis op een aanvoerbrief hoeveel hij aanvoerde. Ver volgens werden deze aan- voerbrieven van alle tuinders op de veiling ingevoerd in de computer. Voortaan is de aanvoerbrief bij veiling De Kring verleden tijd. Bij aankomst in de vei- 11 y» o 1 T'-'nolrf O 4-olcil’ TinL WADDINXVEEN - De zend tijd voor de kerken op de loka le RTW-radio wordt zondag 15 januari van 9.00-12.00 uur verzorgd door de 'Gerefor meerde Kerk (Vrijgemaakt). De wekelijkse uitzending start met kerkmuziek. Om half tien kunnen de kinderen luisteren naar een verhaal uit de bijbel. Daarna staat er gospelmuziek op het pro gramma. Om tien uur kan men luisteren naar een kerk dienst die is opgenomen in de Kruiskerk (Passage). Ds. L.S.K. Hoogendoom, predi kant van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in Wad dinxveen, gaat voor in deze dienst. Daarna volgt een ge sprek over de activiteiten die in de kerkelijke gemeente plaatsvinden. De uitzending sluit af met gedichten die van een toeliching worden voor zien. Beleid overheid De belangrijkste uitdaging voor het Nederlandse glas tuinbouwcomplex ligt vol gens de onderzoekers op het terrein van het ontwikkelen van concurrentievoordelen. Daaraan ontleent de sector zijn bestaansrecht. Maar dan geldt dat er ook mo gelijkheden aanwezig moeten zijn om de noodzakelijke con currentievoordelen te realiseren. Dit betekent dat de overheid voorwaarden moet scheppen om te komen tot een goed ondernemerskli maat. Belangrijke voorwaar de voor (grootschalige) bedrij ven en een goede infrastruc tuur. Bij maatregelen op de terreinen milieuzorg- en handhaving, arbeid en beidsklimaat zou meer reke ning gehouden moeten wor den met de specifieke situatie in de tuinbouwsector. DEN HAAG/WADDINXVEEN - Tot eind deze maand is het voor iedereen nog mogelijk deel te nemen aan de bezwaren- en beroepsprocedure tegen het door het provinciebestuur vastgestelde streekplan Zuid-Holland Oost, waarvan Wad dinxveen deel uit maakt. stemmingsplannen in het plangebied van groot belang zijn. De gewijzigde Wet op de Ruimtelijke Ordening be paalt namelijk dat het niet mogelijk is om een zienswijze in te dienen tegen ontwerp- bestemmingsplannen, voor zover dit bestemmingsplan gebaseerd is op een onderdeel van het streekplan dat kan worden aangemerkt als een concrete rechtshandeling. langrijke rol. Toch is de traditionele sterke positie van het Nederlands glastuinbouwcomplex in de wereldmarkt niet meer van zelfsprekend en niet meer uniek, aldus het rapport. Door steeds meer en sterkere concurrentie uit andere lan den en door hogere en zich wijzigende eisen van de markt en macht van markt partijen is de positie van het Nederlandse glastuinbouw complex sterk onder druk ko men te staan. Daarmee staat de sector voor een enorme uitdaging om het concurrentievoordeel actief te behouden en te versterken. Ondanks de groei van de vraag is het aanbod van tuin- bouwprodukten de laatste ja- ren harder gegroeid. Dit heeft geleid tot het ontstaan van een vragersmarkt. Uit het on derzoek blijkt dat het noodza kelijk is dat er een grote om schakeling plaatsvindt in de hele keten (kweker, veiling, handel-exporteur Een grote rol is hier wegge legd voor marketing. Neder landse produkten zullen zich veel sterker moeten onder scheiden van die van de con current. Daartoe is verder gaande ketenbeheersing en versterking van de marke ting noodzakelijk. de Staten de eerste serie sub- sidie-aanvragen beoordeeld. Zeven projecten die goed aan sluiten bij het beleid van de WADDINXVEEN/BLEIS- WIJK - De omzet van het glastuinbouwcomplex be droeg in 1992 ruim ƒ8 miljard gulden. Schattin gen over de produktie- waarde van het totale complex liggen tussen de ƒ20 en ƒ25 miljard. In 1992 heeft de glastuin bouw voor ƒ5 miljard bij gedragen aan het positie ve saldo van de Neder landse betalingsbalans (totale positieve saldo was ƒ13 miljard). In het totale glastuin bouwcomplex zijn onge veer 150.000 voltijdsba- nen aanwezig. Een groot deel van de medewerkers heeft een part-time func tie zodat geconcludeerd kan worden dat de sector aan circa 200.000 mensen werk verschaft. TNO heeft berekend dat de toptien van internatio naal concurrerende pro dukten wordt aangevoerd door de glastuinbouw, met name toegespitst op snijbloemen en tomaten. In het onderwijsproject wordt aandacht besteed aan een 30- tal grondstoffen, die ver spreid over de wereld voorko men. Het gaat bijvoorbeeld over aardolie, cacao, zijde, ka toen, koper, bamboe, rubber, medicijnen. In onze maatschappij zijn de produkten, die van deze grondstoffen gemaakt wor den volgens de Kerngroep zo ingeburgerd, dat we soms amper weten, waar ze van ge maakt werden en uit welke landen de grondstoffen kwa men. Wie in huis rond kijkt merkt hoe ’internationaal’ al les is. Het nieuwe project van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen bestaat uit een wereldkaart met daarop aangegeven de vindplaatsen van de ruwe WADDINXVEEN - Woens dagmorgen 18 januari van 10.00-11.30 uur houdt de Stichting Pijn-Hoop haar zes- wekelijkse contactochtend in de veste, Ridder van Cats- weg, Gouda. Tijdens deze och tend zullen ervaringen rond chronische pijn uitgewisseld worden. Ervaringen vanuit de mens met chronische pijn zelf, maar eventueel ook de ervaringen van partners en andere familieleden kunnen zo ter sprake komen. Ieder een is van harte welkom. De stichting probeert op deze manier herkenning en erken ning van chronische pijn te geven. total-loss raakte. Voorts wer den drie hekken vernield en werden drie auto’s bescha digd. Het ongeval werd veroor zaakt door een 17-jarige Bos- 1-J-_ J-J-„ neïijk niet kon weerstaan even een stukje te gaan rij den. Toen hij op de Zuidelijke Dwarsweg afremde, verloor hij de controle over het voer tuig waarna hij drie hekken de grond uit reed. Deze hek- voorbereiding heeft zeker eni- ken kwamen op hun beurt op -j -- een drietal auto’s terecht, die daardoor beschadigd werden. Op de kruising van de par keerplaatsen bij het winkel centrum Zuidplas en de Zuid- plaslaan vond vrijdagmiddag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door een 49-jarige Waddinx- vener, en een personenauto, bestuurd door een 71-jarige Waddinxvener. Er ontstond alleen materiële schade. Zondagavond vond een een zijdig ongeval plaats op de Beijerincklaan ter hoogte van de Dreef. Een 20-jarige auto mobilist uit Waddinxveen reed richting rijksweg A12 en verloor in de bocht de macht over zijn voertuig. Hij kwam tegen een boom tot stilstand. DEN HAAG/WADDINXVEEN - De provincie Zuid-Holland Er ontstond alleen materiële heeft subsidie gereserveerd voor de evaluatie van een pro ject voor Marokkaanse jongeren in Waddinxveen, Boskoop, Moordrecht en Schoonhoven. grondstof. Alle grondstoffen zijn in natura te bekijken en worden beschreven. In een winkelwagen liggen de eind- koper die de verleiding ken- produkten, zoals deze in de winkels te koop zijn. De Kerngroep heeft van tevo ren onderwijzers in Waddinx veen gevraagd of er belang stelling is voor zo’n project. De belangstelling was er. De v - 1_ 1 1fj 1 ge maanden in beslag geno men. Zes basisscholen in Waddinx veen zullen tot de zomerva kantie in hun lessen aan dacht schenken aan ’Grond stoffen en de wereld’. Het pro ject blijft ook daarna beschik baar voor de Waddinxveense scholen, evenals de kerngroe- pleskisten ’Afval opnieuw ge bruikt’, ’Burkina Faso’ en ’Pe ru’. rein van het jeugdbeleid (36.000 gulden); kennis van groepsleiders vergroten met betrekking tot de problema tiek rond sexueel geweld en incest (17.000); cursus voor sociaal-cultureel werkers, ge- terdag werd van een bedrijfs- Intussen hebben Gedeputeer- richt op doorverwijzen en ver- 1 1 1-x---*- groten van de vaardigheden in het omgaan met jongeren met problemen (25.000); pre- ventieactiviteiten en samen provincie "hebben subsidie ge- werking bevorderen door uit kregen. gave van preventiekranten Elf projecten zijn aangehou- (27.000); methodiekontwik- dt**. olulvcxi keling en deskundigheidsbe- een woning aan het Machtel- .lrL„2 wel aan bij het provinciaal be- vordering van vrijwilligers en 1 r TT '1J -1- -i— beroepskrachten op het ge- den, In een volgende ronde kunnen deze projecten op nieuw meedingen. GS willen de projecten vooral (16.000), waarbij de inbreng inzetten voor lokale en regio nale samenwerking. Proble men van de jeugd zijn niet al leen door de provide op te los sen. Ook gemeentebesturen zullen daarbij ingeschakeld moeten worden (vanwege hun taken op het gebied van het jeugdbeleid: onderwijs, jeugdigen; evaluatie 1 - project voor jeugdgezondheids- jongeren in vier gemeenten in Midden-Holland (Moor drecht, Schoonhoven, Wad dinxveen en Boskoop); projec- nieuwe instellingen opzetten, ten bestrijding vandalisme en maar gebruik maken van de projecten samenwerking bestaande capaciteit. Er zijn al veel voorzieningen voor jeugdigen. Deze instellingen moeten meer gaan samen wérken, zodat vragen en pro blemen van jeugdigen met succes aangepakt kunnen worden. WADDINXVEEN - Vorige week donderdag werd op de Noordkade in Waddinxveen een snelheidscontrole gehou den waarbij 27 bestuurders werden bekeurd. De snelste reed 87 km per uur. Op de Beethovenlaan werden 16 be stuurders bekeurd waarvan de snelste 73 km per uur reed. voor onderzoek WADDINXVEEN - Vorige naar wensen van Zuidhol- week dinsdagavond werd in landse gemeenten op het ter- gebroken in een woning aan van het jeugdbeleid het Neptunuspad. Men for ceerde het slot van de achter deur om binnen te komen. Ontvreemd werd audio-appa-- ratuur. In de nacht van vrijdag op za- pand in de Passage een ruit vernield waardoor een ope ning ontstond die groot ge noeg was om naar binnen te gaan. Of men binnen is ge weest is niet bekend. Er wordt niets vermist. Zondag werd ingebroken in WADDINXVEEN - Vorige week dinsdagmiddag vond na een joy-riding een ongeval plaats op de Zuidelijke Teler M. Kneppers (rechts) ontving de eerste code-sleutel uit handen van de tweede voorzitter van vei ling De Kring, J. de Mik. (Foto: De Kring). BLEISWIJK/WADDINX- VEEN - Vorige week donder dag 5 januari werden op groente- en fruitveiling De Kring in Bleiswijk de eerste komkommers van het nieuwe seizoen aangevoerd. Gelijktij dig nam de Bleiswijkse vei ling voor ook de Waddinx veense telers daarmee hun nieuwe aanvoerregistratie- systeem (DAS) in gebruik. De landelijke primeur werd gekocht door commissiehan del M. van Wageningen die namens Jager Holland de y->r»4- 1 d Ir-oy via een code-sleutel bekend aan de computer en voert via een aanraakscherm voortaan zelf de aanvoergegevens in. De aanvoerder van de eerste komkommers, de heer M. Kneppers uit Berkel en Ro denrijs, ontving de eerste co de-sleutel uit handen van J. de Mik, tweede voorzitter van veiling De Kring. Met het nieuwe aanvoerregi- stratiesysteem kan de veiling ring zal het eigen koor liede- ingeleverd kan worden tus- de aanvoergegevens sneller ren ten gehore brengen. Er sen 8 en 25 januari. De werk- verwerken en is deze infor- zal ook een film van het vorig stukken krijgen een plaatsje eerder beschikbaar jaar gevierde 60-jarig be- in de vitrine, waar ze door ie- O’*’»"’ C,"f’OOT> Tr/-,y4- z'y, *4 tvo***^ Jcy'fr' K f»TTT'"'y'•'t’-.On WADDINXVEEN - In het ge bouw De Vlieger (Staring- laan) wordt maandagavond 23 januari van half zeven tot half acht een proefles Turks voor beginners gegeven. Daarna kunnen belangstel lenden beslissen om wel of niet aan de cursus deel te ne men. In De Vlieger gaat in fe bruari voor het tweede ach tereenvolgende seizoen in Waddinxveen een cursus Turks van start. Deelnemers schrijven zich in voor tien les sen van een uur, die de cur sist inzicht geven in de begin selen van de Turkse taal en de meeste gebruikte om gangsvormen. Er wordt les gegeven, onder meer met be hulp van rollenspellen. Voor opgave en informatie kunnen ZEVENHUIZEN - Het ge meentebestuur van Zeven- huizen-Moerkapelle is tegen een bosplan tussen Waddinx veen en Zoetermeer, zoals de rijksoverheid en de provincie Zuid-Holland willen. Door het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land is de concept-nota Bos plan Bentwoud vastgesteld en is de inspraak daarover gestart. Voor de gemeente raad van Zevenhuizen-Moer- kapelle is de tijd gekomen een oordeel over het plan te ge ven. B. en W. zijn van mening dat niet ingestemd moet worden met het plan. Hiertoe is een notitie opgesteld waarin dit standpunt tot uidrukking is gebracht. Tijdens de vergade ring van de raadscomissie ruimtelijke ordening en mi lieu op maandagavond 16 ja nuari zal de gelegenheid be staan in te spreken door het publiek. Het college zegt het op prijs te stellen dat de verantwoorde lijke gedeputeerde mevrouw en een verte genwoordiger van de minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij, ing. J.W Harreveld, bereid zijn gevon den aan de vergadering deel te nemen om een eventuele toelichting te geven en vra gen te beantwoorden. Tevens maakt de eerste fase MER (Milieu-effectrapporta- ge) Zoetermeer-Zuidplas on derdeel van de besprekingen uit. Voorts is beschikbaar de inspraakreactie van het Plat- Het gebied Bleiswijk-Waddinxveen (De Kring) is het tweede belangrijkste tuinbouwgebied in het westen van Nederland dat een domine rende rol speelt in het internationale concurrentie van de glastuinbouw. wordt gedomineerd door de glastuinbouw. Na het West land speelt ook De Kring (Waddinxveen-Bleiswijk) als tuin- Vorige maand hebben provin- Op basis van deze uitgangs- uit huis gestolen ciale staten van Zuid-Holland punten hebben GS subsidie het provinciaal plan jeugdbe- toegekend leid 1995 vastgesteld. In dit plan wort het budget voor projecten jeugdbeleid aange geven. Voor deze projecten, gericht op vernieuwing, pre ventie en risico-groepen, is dit jaar ruim 7 ton beschik baar. aan een proces van revitalise ring van het glastuinbouw complex binnen de Neder landse economie en in de we reldmarkt. Uit het onderzoek blijkt dat de top van internationaal concurrerende produkten Provinciale staten van Zuid- Holland hebben zoals bekend in november het nieuwe streekplan Zuid-Holland Oost vastgesteld. Dit plan geeft een beeld van de belang rijkste ontwikkelingen tot 2005 in het oostelijke gedeel te van de provincie. De Rijnstreek, Midden-Hol land en de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden vormen het streekplangebied. Het streekplan is onder andere de basis voor de toetsing van ge meentelijke ruimtelijke plan nen, zoals bestemmingsplan nen. Het vastgestelde streekplan ligt ter inzage bij de betrok ken gemeenten en openbare bibliotheken in het plange bied en in de bibliotheek van het provinciehuis. Al ruim een jaar is het mogelijk voor een ieder beroep in te stellen tegen een nieuw vastgesteld i of onderdelen hiervan bij de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. Om een dergelijk beroep te kunnen instellen moet men daaraan voorafgaand eerst bezwaar indienen bij provin ciale staten. Dit is mogelijk tot en met 30 januari van dit jaar. De Wet op de Ruimtelijke Or dening geeft de nieuwe be zwaren- en beroepsmogelijk heid aan, voor die onderdelen die op grond van de nieuwe Algemene wet bestuursrecht kunnen worden aangemerkt als ’publiekrechtelijke rechts handeling’. Omdat deze ronde van be zwaar en beroep geheeld t ze- te leren bidden. Voorganger kerheid vast te stellen tegen welke onderdelen van het streekplan nu bezwaar kan worden gemaakt en daarna opgave en informatie kunnen belangstellenden bellen met cursusleider Jelle Vaartjes, tel. 01720-92896. BOSKOOP - Deze week wordt de Wereldwijde Week van Gebed gehouden, een an derhalve eeuw oud initiatief van de Evangelische Allian tie. In tientallen landen tege lijk wordt deze gebedsactie georganiseerd. In het kader van de Gebedsweek houdt de Christengemeente Bethel aan de Boomgaard 21 (tegen over hotel Neuf) in Boskoop zaterdag 14 januari van 10.00-15.30 uur een gebeds- seminar. Het thema van deze dag is ’Heer, leer ons bidden!’ Veel mensen verlangen er- zwaar en naar om beter en veelvuldiger nieuw is, is nog niet met 1 Dick van Steenis aan de hand van het Onze Vader uitleggen hoe Jezus Christus hierin een voorbeeld heeft gegeven. The- beroep kan worden ingesteld, orie en praktijk gaan hand in Gedeputeerde staten zijn van hand. Het gebedsseminar is mening dat dat in ieder geval toegankelijk voor mensen uit kan tegen concrete beslissin alle kerken en gemeenten. 1 1 1 Voor de middagpauze moet men zelf een lunchpakket mee nemen. Voor koffie en frisdrank wordt gezorgd. In- ZEVENHUIZEN - In de Openbare Bibliotheek aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen is tot vrijdag 27 januari een expositie te zien over de toe komst, gericht op de jeugd van 10 tot 14 jaar. De ten toonstelling is samengesteld door de Provinciale Biblio theekcentrale voor Noord- Holland. Dit is een expositie in het kader van het ’Jaar van de toekomst 1994-1995’ dat loopt van september 1994 tot en met augustus 1995. De tentoonstelling bestaat uit een boekenkast in de vorm van een zilverkleurige robot en een standaard met futuristische kleding. De ro bot is gevuld met boeken en andere materialen over de toekomst. Bij de tentoonstel ling zijn vouwbladen aanwe zig met puzzelvragen die be trekking hebben op science fiction en de toekomst. De vragen kunnen worden opge lost met behulp van de boe ken uit de bibliotheek. Onder het motto ’Zo was het vroeger, hoe zal het worden?’ staan in de hal van de biblio theek boeken voor de jeugd drs. H.E. Blok, tentoongesteld over verschil- -------j- lende perioden uit de geschie denis, de geschiedenis van het vervoer, mode en kleding. Kinderen uit groep 5 tot en me 8 worden opgeroepen eens na te denken over de toe komst en dit vorm te geven door middel van een werk- laan). Öp deze jaarvergade- stuk, tekening of verhaal, dat aanvoergegevens ren ten gehore brengen. Er ---- zal ook een film van het vorig matie eerder beschikbaar jaar gevierde 60-jarig be- Trr»f>T» rif» nfy O’T''>’'0 .«'y, ’T’CvJf'r' leid maar moeten op een aan tal punten nog verbeterd wor- bied van intercultureel wer ken (12.000) en samenwer kingsprojecten in Cromstrij- en (16.000) en Leerdam van de jeugd zelf in het aan pakken van hun problemen essentieel is. Voor een hebben GS subsidie gereser veerd. Het betreft hier onder meer de analyse van vragen en problemen van allochtone van een Marokkaanse Botterdam Ftoflwdam L en todemgr f Kampen V Zx». f>i ooq. oooon i OOr '’opr ortn'orr P>o_ 7 - eell TetA«r

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 13