SGP vervult in Staten een soort wip-functie Scholen krijgen Halt-leskist OPRUIMING Vrouwendag Waddinxveen over Avond van Rabobank voor actieve spaarders Zwemmers sprinten goed in Emmen ‘Bevrijding van onderdrukking6 1 J Jan Heijkoop (CDA) brengt werkbezoek aan Waddinxveen KUNT U 8 MAART NIET ZELF STEMMEN? SLAPEN SLAPEN AUPING t- 5 Pagina 15 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 1 MAART 1995 Criminaliteit Houtman Bijna alle Boskoopse schooldirecties gaven acte de presence tijdens een presentatie van bureau Halt dememingi staatkundig-gerefor- had. Dat is de laatste jaren Verbonden met alles wat is werkt Riet Kolenberg het liefst met en in AUPING 1210,- ging in op het voor hem nutti ge gesprek met de ouderen- Op de Waddinxveense infor- matie-avond voor spaarder- sen beginnende beleggers zal het woord worden gevoerd Rabobank Waddinxveen ge nomen initiatief om geinte- resseerden vrijblijvend en op chitectenbureau (Zwitserland) zij een sculptuur. In Pelhri- mov in Tsjechië wordt haar werk als vernieuwend in de beeldhouwkunst genoemd. Als tweede onderdeel van het programma geeft Anneriet de Stem dan bij volmacht en bel 19528 WADDINXVEEN - De Internationale Vrouwendag wordt in Waddinxveen gehouden op zaterdagmiddag 11 maart om één uur in het gebouw van de Stichting Waddinxveens Wel- WADDINXVEEN - Groenbeleid en recreatie mogen niet ten koste gaan van de agrarische sector. Dat zei ir. M.Houtman (SGP) vorige week vrijdagavond in ‘Het Nieuwe Trefpunt'. De SGP-lijstaanvoerder bij de komende verkiezingen voor de provinciale Staten van Zuid-Holland sprak op een regio nale verkiezingsavond van de SGP. Naast het Statenlid ga ven ook andere bestuurders hun mening over het provincia le beleid. doen. Je voorkomt met Halt weliswaar veel ellende maar daar moet je als gemeente voor betalen. Toch vind ik wel dat we er gebruik van moeten maken. Je beseft pas wat cri minaliteit is als je er zelf mee te maken krijgt Woningbouw SGP-lijsttrekker vindt dat het dagelijks be stuur van de provincie (Gede puteerde Staten) samenge steld moet worden uit een brede spreiding van partijen. Bij de onderhandelingen en samenstelling van Gedepu teerde Staten dienen alleen de hoofdlijnen van het beleid te worden vastgelegd. De dis cussie dient plaats te vinden door de door het volk gekozen Provinciale Staten. De afgelopen vier jaar heeft de SGP relatief veel invloed gehad. De positie van de SGP is te vergeleken met een wip. Zodra één of meer collegepar tijen zich niet gebonden voe len aan het collegeprogram kan de SGP-fractie de door slag geven. Voorbeelden hier van zijn het kleinere Bent woud (1000 hectare in plaats van 2000 hectare) en de slui ting van vliegveld Zestienho- ven. Het meerde statenlid hekelde het woningbouwbeleid van PvdA, D66 en Groen Links. Deze De aandacht van de provincie dient zich volgens Jan Hei jkoop niet alleen te richten op milieu, natuurbehoud en re creatie, ook zaken als econo mie en werkgelegenheid ei sen onverminderd aandacht op. In het gesprek met B. en W. van Waddinxveen lag het ac cent op vraagpunten met be trekking tot de ruimtelijke ordening. Burgemeester C.M. van der Linden somde de Waddinxveense bezwaren te gen het Bentwoud op. Jan Heijkoop onderschreef die goeddeels, en wees er op dat mede door toedoen van de CDA—statenfractie het oor spronkelijke Bentwoud tus sen Waddinxveen en Zoeter- meer meer dan gehalveerd is tot ongeveer 1.000 hectare. Voorts kwamen de Waddinx veense woningbouw aan de steen. Omdat iedere steen weer anders is kiest zij die steen die bij het onderwerp en gevoel past. De werkstukken die zij expo- zijn inleiding dat het CDA seert passen dan ook bij het een volkspartij wil zijn. ’We thema ‘Bevrijding van onder zitten niet bij elkaar ter be- drukking'. Riet Kolenberg zal niet alleen over haar werk vertellen, maar ook aan het werk te zien zijn. Sinds 1988 is zij als beeldhouwer werkzaam in haar eigen atelier. Zij is een natuurtalent, expo seerde in binnen- en buiten land en kreeg ook diverse op drachten. Voor het Archeon in i aan den Rijn maakte zij de Jupiterzuil voor de Ne- van de Zijden haalde op de 100 m wisselslag de finale en eindigde daarin als zesde met een tijd van 59.0 (halve finale 58.6 en serie 59.4). Miranda Boer noteerde op dit nummer bij de dames een tijd van 1.10.0 en zwom bovendien de 50 m vrije slag in 28.3. Voor Inge van de Schrier werd op de 100 wissel een tijd van 1.11.6 geklokt. De 50 vrij ging in 29.3 en de 50 vlinder in 32.5. Mark Nahon deed 25.8 over de 50 vrij en Mark van de Schrier tikte op de 50 rug aan na 30.4. De provincie Zuid-Holland mag de agrarische sector niet als restpostje gaan beschou wen. Deze waarschuwing liet ir.M.Houtman horen in ‘Het Nieuwe Trefpunt'. Elf kies verenigingen van de SGP hadden hem uitgenodigd voor een spreekbeurt in het kader van de komende verkiezingen voor de provinciale staten. In een helder betoog legde hij uit welke visie de SGP heeft op de ontwikkelingen in de pro vincie Zuid-Holland en het Groene Hart. Groenbeleid en recreatie mo gen niet ten koste gaan van de agrarische sector. De agra riërs kunnen, waar mogelijk, wèl betrokken worden in pro jecten van natuurbehoud. Houtman ziet meer in een Bentveld dan in een Bent woud. Zo’n Bentveld zou stro ken met groen kunnen bevat ten, die worden afgewisseld door gebieden met een agrari sche functie. Hierdoor kan het gebied func tioneren als een ecologische zone; een zone die de groen- cultuur in de duinen verbindt met andere natuurgebieden elders in ons land. Voor de na tuur is een Bentveld dus beter dan een Bentwoud. Peter Hennevelt is financieel adviseur en beleggingsadvi seur bij de Rabobank Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom) WADDINXVEEN In hotel-cafe-restaurant De Unie (Kerkweg-Oost) wordt door de Rabobank Waddinxveen dinsdagavond 7 maart omkwart voor acht een informatie avond gehouden over sparen en beleggen. Deze avond is Na de pauze ging de zaal met het statenlid en andere regio nale bestuurders in discussie. De onderwerpen Bentwoud en woningbouw kwamen daarbij uitgebreid aan de or de. SGP-wethouder R. de Gooyer van Moerkapelle en Zeven huizen ziet door de miljoenen recreanten, die op het Bent woud zullen afkomen, de functie en cultuur van de be trokken gemeenten totaal veranderen. Hij is bang dat de middenstanders daardoor hun winkels op zondag willen openstellen. Naar verwach ting zal ook de criminaliteit toenemen. Overigens ligt dat niet aan het bos maar de mentaliteit van de bezoekers. Op een vraag of het Bent woud verstedelijk kan tegen gaan, gaf ir.M.Houtman een ontkennend antwoord. Vol gens hem kan het Bentwoud woningbouw juist bevorde ren, omdat stukken grond van agrariërs in stukken ’ge knipt’ zullen worden, zodat ook percelen voor woning bouw zullen worden bestemd. aangebonden waren directeur Joop Baas en een van de ondeme- merskring Industrieel Con tact Waddinxveen (ICW) aan wezig. Het laatste programmaon derdeel van het bezoek van was de openba- verkiezingsavond in dc Rabobank en Roparco twee nieuwe belegingsfondsen. Het gaat hier om zogenaamde spaarfondsen, die zijn opge zet als dividend- en groei- fonds. Ze zetten hun midde len tegen variabele rente ui. De namen van beide Rabo- fondsen zijn Rabo Dividend Sparen en Rabo Groei Spa ren. Volgens Peter Hennevelt is sparen een deel van beleggen. ’Beleggen wordt vaak gezien als wat zwaarder. Maar je kunt naar beleggen ook kij ken als een van de beleg- gingsmogelijkheden, fiscaal aantrekkelijk en zonder risi co’s in vergelijking met het beleggen in zijn algemeen heid’. De Rabobank Waddinxveen vindt het van belang tradi tionele spaarders te wijzen op fiscale mogelijkheden en ze te attenderen op een hoger ren dement dan met spaargelden het geval kan zijn. Vandaar dat we betoog heb ben op de kleine belegger’, legt Peter Hennevelt. Later in het jaar denkt hij een zelf de informatie-avond te gaan beleggen maar dan over obli gaties en aandelen. Dat is voor de op dit terrein wat meer gevorderde cliënt. De informatie-avond in De Unie is toegankelijk voor alle cliënten van de Rabobank Waddinxveen. Niet-clienten wordt vriendelijk verzocht hun komst bij de bank aan de Kerkweg-Oost te melden. nog betrekkelijk nieuw is maar Boskoop niettemin de laatste gemeente in de regio die zich aansluit. ’Toch zijn we er van overtuigd dat het Hierbij een goed alternatief is’, aldus de wethouder. Hij legde uit delegatie dat in overleg met de politie een aantal jaren geleden is strijden om de Wereldcup als lid van de Bondsploeg. De be zetting was bijzonder sterk met toppers uit de hele we- was De Gouwe reld en in dit selecte gezel- aanwezig. Boskoper Mark schap kon Mark geen potten breken. De 400 m wisselslag ging in een tijd van 4.32.19 (14e), de 200 m wisselslag gaf een 19e plaats te zien met een tijd van 2.06.65 en op de 200 m vrije slag kon men Mark op de 29ste plaats terugvinden (1.53.76). gens deze bank een interes sante manier om van geld meer geld te maken, of fiscaal voordeel te genieten. Maar wat is de beste vorm? Wilt u veel of juist geen risico ne men? Wilt u actief beleggen of wilt u dat er een oogje in het zeil gehouden wordt?’, licht Peter Hennevelt toe. De Rabobank weet nu een maal dat er verschillende spaarders zijn. De een kiest voor zekerheid en mijdt risi co’s om op de gewenste mo menten geld beschikbaar te hebben, de ander spaart be wust en overweegt om eens te want hij be gint dat zakelijk interessant te vinden, en het spaarder die bereid is een be perkt risico te nemen voor een deel van zijn vermogen. Er blijkt op het gebied van sparen en beleggen veel mo- werd er nog in informele sfeer gelijk. Vandaar het door de nagepraat onder het genot van een door de Baas Bedrij ven aangebonden buffet. ook algemeen een deskundige wijze te infor- meren. Dat gebeurt overigens op een zeer actueel moment. Juist vorige week presenteerde de De volksvertegenwoordiger en veehouder uit Oud-Alblas, fractieleider van de christen democraten in de huidige Staten, werd in het Gouwe- dorp vergezeld door CDA- Tweede—Kamerlid Maxim Verhagen en Waddinxveens CDA—statenlid Willem Wa- terreus Het CDA in Zuid-Holland kiest wonen en werken tot thema’s in de provinciale ver kiezingsstrijd. Er is in deze provincie een schrijnend te kort aan (betaalbare) wonin gen, en het vertrek van veel bedrijven maakt de werkloos heid steeds nijpender. Het provinciaal beleid is vol gens het CDA, dat als opposi tiepartij geen deel uitmaakt van het ’paarse’ college van Gedeputeerde Staten, op eco nomisch terrein verbeneden de maat gebleven. Naast allerlei informatie is er de mogelijkheid om, met een hapje en een drankje, elkaar bij de diverse stands te ont moeten. De dag wordt georga niseerd door de Stichting Vrouwenraad Waddinxveen en het Waddinxveens Wel zijnswerk in samenwerking met vele anderen. W’VEEN/BOSKOOP - In het Drenthse Emmen organiseer de de KNZB de Nationale Kampioenschappen sprint. Uiteraard was De Gouwe orde, die niet voldoende is om aan de vraag naar woonruim te van de lokale bevolking te voldoen. De CDA-lijsttrekker zette uiteen dat primair de woningbouw bij de grote ste den zal wordt gestimuleerd, doch dat ook de kleinere ge meenten leefbaar dienen te blijven en daarom moeten kunnen uitbreiden. Woningbouw langs de gren zen van het Groene Hart is daarom niet altijd te voorko men. Gemeenten dienen ove rigens te worden gestimu leerd ’compacter’ te bouwen, en woningbouwprojecten op te zetten binnen de contouren van de bestaande bebouwing. Na het gesprek in het ge meentehuis aan het Raad huisplein Vertrok het CDA— gezelschap per ’aanvullend openbaar vervoer’ naar het seniorencomplex ’t Suytende aan de Zuidplaslaan, dat vo rig jaar nog door toenmalig staatssecretaris drs. E. Heer- ma van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi- lieubeheer(VROM) - nu frac tieleider van het CDA in de Tweede Kamer, werd ge geerd door middel van dienst verlening en eventueel een schadevergoeding, ze komen dan niet in aanraking met justitie en krijgen derhalve geen strafblad. Halt doet veel aan het geven van voorlichting en begelei ding. Het bureau onderhoudt nauwe contacten met politie besloten geen aansluiting bij en onderwijs, verzorgt even- Halt te zoeken omdat Bos- tueel ook lessen en geeft des- koop op dat moment nauwe- gevraagd advies als er proble- lijks ’Halt-waardige’ klanten Jan Heijkoop -m i__i j. !__j T-i.x j. 1 1 ji re verkiezingsavond in de veranderd. De gemeente wil- protestants-christelijke Ko- steen. ternational, Eritrese Ge meenschap, Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking, Historisch Genootschap, Goed Werk, Stichting Japan se Ereschulden (Den Haag), Gered Gereedschap, Vluchte lingenwerk, Vrouwenraad, Wereldwinkel Waddinxveens Welzijnswerk. Op de 4x50 m vrije slag esta fette kwamen Mark Nahon, Pascal Holleman, Marcel Zij- derhand en Mark van de Schrier tot een tijd van 1.47.1. Bij de meisjes waren het Inge van de Schrier, Mi chelle Nahon, Marijke Theus- sen en Wilke van de Valk die de 4x50 vrij zwommen. Het viertal maakte een tijd van 2.01.9. Met Eva Idelenburg in plaats van Marijke Theussen werd ook deelgenomen aan de 4x50 wissel estafette. Na 2.15.1 werd de finish bereikt. In Gelsenkirchen nam Mark van de Zijden deel aan wed- BOSKOOP - Alle Boskoopse scholen voor basis- en voort gezet onderwijs hebben van bureau Halt een leskist ont vangen met materiaal waar mee op school aandacht kan worden gegeven aan crimina liteit, de gevolgen en de voor koming ervan. Aan dit onder werp kan meer aandacht wor den geschonken sinds Bos koop met ingang van dit jaar is aangesloten bij bureau Halt. Halt biedt een alternatieve aanpak wanneer jongeren tussen 12 en 18 jaar worden gepakt in verband met van dalisme, (winkel)diefstal, mishandeling, heling of het aanbrengen van graffity. De jongeren worden dan gecorri- J in het gemeentehuis waarbij wethouder P. Trimp de leskisten overhandigde. (Foto: Peter Veenstra) men zijn. Ten behoeve van de voorlichting op scholen is er een leskist samengesteld, die de eigenlijk al een jaar eerder ningin Beatrixschool aan het alle scholen in de regio heb- bij Halt aansluiten maar zag Zuidplashof. daar toen om begrotingstech nische redenen geen moge- partijen willen géén extra wo ningen in de regio Midden- Holland. Hierdoor is er in de komende tien jaar géén ruim te voor de ruwweg tiendui zend jongeren die in deze re gio geboren zijn en zich hier ook willen vestigen. Deze dui zenden jongeren moeten dus elders in het land een huis zien te vinden. Dit beleid lijkt veel op de situatie in de jaren twintig en dertig van deze eeuw. Ir.M.Houtman wil een wo ningbouwbeleid waarbij hui zen worden gebouwd voor de natuurlijke aanwas van de bevolking in Midden-Hol- land. Jongeren die in deze re gio geboren zijn moeten, als zij dit willen, ook hier kunnen wonen. De vestiging van mensen uit de Randstand of andere grote steden moet wèl afgeremd zo niet stopgezet worden. Houtman vindt het ook vreemd dat ondermeer PvdA en D66 kiezen voor de Hoges nelheidslijn (HSL), die dwars door het Groene hart zal ko men. De HSL neemt dan meer dan tweemaal zoveel ruimte in als de ruimte die de SGP wil voor woningbouw. WADDINXVEEN - De CDA-lijstaanvoerder bij de volgende week te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Jan Heijkoop, heeft vorige week donder dag een werkbezoek gebracht aan Waddinxveen. Hij werd ontvangen door het college van Burgemeester en Wethou ders, bezocht de Baas Bedrijven (Wilhelminakade) en dis cussieerde in de Koningin Beatrixschool (ZuidplashoO. Pijper een lezing over de on derdrukking van vrouwen in de interneringskampen in voormalig Nederlands-Indië. Verder is er een inleiding over Suriname toen en nu door mevrouw E. Ferrol. Ook treedt er een Surinaamse dansgroep op. Protesteren tegen verkrach ting en het gebruik van ge weld tegen vrouwen, die ge- wetensgevangenen zijn, daar kan iedereen die deze middag bezoekt, aan meedoen. Amnesty International voert jaarlijks campagne rond In ternationale Vrouwendag. Al sinds 1949 werkt de Verenig de Naties aan Verdragen voor rechten van de vrouw die op het werkterrein van Amnesty liggen. De Amnesty werk groep Waddinxveen zal ook dit jaar weer meedoen met de landelijke campagne. Vier vrouwen uit vier verschillen de landen zullen centraal staan. De Wereldwinkel Waddinx veen zal laten zien hoe de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1992, Rigo- berto Menchü, opkomt voor de Indianenbevolking in La- tijns-Amerika. Met een informatiestand zul len op deze middag vertegen woordigd zijn: Amnesty In- Daaraan voorafgaand was nog een gesprek ingelast met het Comité Bentveld, dat zich inzet voor het open houden de Halt van het wij dse en open akker bouwgebied waar het rijk en de provincie een bos willen aanleggen. Zuidhollands statenlid en Waddinxvener Willem Water reus, die voorzitter is van de provinciale commissie van economische zaken, legde nog eens uit hoe weinig interesse er binnen het ’paarse’ college zijnswerk (voormalig Klaas de Vriesschool) aan de Herman van GS bestaat voor de econo- Heijermanslaan. De toegang is gratis en er is kinderopvang, mie in Zuid-Holland. Voor het CDA kan er evenwel niet over milieu of natuurbe- i zon der de economische realiteit opend. Na een rondleiding onder lei ding van H.M. van den Dool, voorzitter van de woning bouwvereniging SSW, vond in de recreatieruimte een ronde tafelgesprek plaats met ver tegenwoordigers van de oude renbonden ANBO (alge meen), KBO (rooms-katho- liek) en PCOB (protestants- christelijk) en van de Wad dinxveense woningbouwver enigingen. Centraal thema was de zorg voor en huisvesting van oude ren. Met klem wezen de oude renbonden op de noodzaak de prijzen van ouderenhuisves ting onder controle te hou den. Soberder bouwen lijkt even wel geen oplossing. Immers, ook de ouderen - zeker van de komende generaties - stellen prijs op kwaliteit. Goede se niorenwoningen, zoals gerea liseerd in ’t Suytende, zijn waardevaste investeringen voor de toekomst. Het CDA-Tweede-Kamerlid speciaal bedoeld voor mensen die er wel eens aan hebben Maxim Verhagen onder- gedacht meer met hun spaargeld te doen, maar daar om streepte tegenover de oude- verschillende redenen nooit toe gekomen zijn. renbonden nog eens de lijn die het CDA op basis van de vele discussies van het afgelo pen jaar over de AOW heeft ontwikkeld. De AOW als basispensioen door de beleggingsadviseurs - j. -i...--x— J. p Hennevelt van de Rabo bank Waddinxveen en C.J. Sonneveldt van de Rabobank Nederland-Robeco Groep. ben ontvangen. Tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis, afgelopen lijkheden toe. week, stelde wethouder P. Trimp onderstreepte de suc- Trimp dat Halt weliswaar cesvolle aanpak van bureaus in Nederland. Ge middeld leidt de aanpak van Halt in 88 procent van de ge vallen tot succes. De reste rende 12 procent komt voor een tweede keer bij Halt te recht waarvan slechts een klein deel voor een derde maal over de schreef gaat en dan wel in aanraking komt met justitie. De wethouder plaatste toch een kritische kanttekening. Voor het CDA kan er evenwel Het thema voor deze dag is ’De gemeente zit hier eigen- niet over milieu of natuurbe- ‘Bevrijding van onderdruk lijk de taak van justitie te houd worden gesproken zon- king'. Het programma begint j t--x x tt_ix jer je economische realiteit met een bijzondere bijdrage. daarbij te betrekken. Tweede- Voor de organisatie is het ver- Kamerlid Maxim Verhagen heugend dat beeldhouwe Riet Kolenberg uit Bodegraven naar Waddinxveen komt. bonden diezelfde middag in ’t Verbonden met alles wat is Suytende. Hij legde verder de werkt zij het liefst met en in nadruk op het belang van de provinciale statenverkiezing voor de samenstelling van de Eerste Kamer. Jan Heijkoop benadrukte in volkspartij wil zijn. ’We hartiging van onze persoon lijke belangen. Wij willen juist die verbanden bescher men en stimuleren waarin mensen oog voor elkaar heb ben en zich voor elkaar ver antwoordelijk weten’. In de discussie die zich ver volgens onder leiding van CDA-voorzitter Frans Potuyt ontwikkelde kwamen talrijke Alphen onderwerpen aan de orde zo- T als dijkversterking, spoorwe- helenia-tempel. Voor een ar- gaanleg, het Groene Hart, chitectenbureau in Basel milieu en natuuurbescher- (Zwitserland) vervaardigde ming, maar ook het donorco dicil. Een interessante dis cussie sloot het werkbezoek van de christen—democrati sche lijstaanvoerder Jan Hei jkoop af. blijft volgens de christen-de- mocraten ook in de toekomst gewaarborgd. De kabinets voorstellen om de AOW te korten indien een partner ’Sparen en beleggen is vol- jonger dan 65 jaar is, zijn na CDA-verzet teruuggedraaid. Vervolgens toonde CDA-wet- houder Jan Hielema het CDA-gezelschap de voort gang van de werkzaamheden in de geprojecteerde wijk Zuidplas ’90, de lokatie van het asielzoekerscentrum aan de Zuidelijke Rondweg en de bedrijvenparken Coenecoop 1 en 2. In het jonge autobedrijf Auto- punt Waddinxveen-Gouda werd met enkele jonge Wad dinxveense ondernemers van gedachten gewisseld over de risico’s en de kansen van het ondernemerschap. Compli- gaan beleggen, menten waren te horen aan gint dat zakelij het adres van de gemeente Waddinxveen inzake voortvarend bij staan van on- jen bij het vinden van een nieuwe lokatie. Na afloop van de discussie dan is er de W ft Wf - Ook bouwen in kleinere dorpen voor leefbaarheid s Automaat1750,- INFO LUN 01820-84770 ALLES UIT VOORRAAD LEVERBAAR, SNELLE LEVERING, GRATIS THUISBEZORGEN, GRATIS MONTAGE. UW BEDDENSPECIALIST NIEUWE HAVEN 161 GOUDA (bij het bolwerk) TELEFOON 01820-84770 VOLG PIJLEN NIEUWE HAVEN Vlak.. Hand- verstelbaar1470,- V f

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 15