De Gouwestem heeft 100 leden gezocht voor estafettestok Kandidaten Koren zoeken k/onI Bevrijdings-concerten van De Gouwestem gastgezinnen voor Canadezen Plattelands- van Monet eurohome Gemeentelijke milieuprijs Kunstkring over tuinen VoxJubilans en De Gouwestem QUICK - SUPPORT Op vier plaatsen vrouwen naar Spaans Santiago in Zevenhuizen Vrijdagavond 17 maart in Óntmoetingskerk Voorjaarsconcert van het Rijnlands Orkest Tel./Fax: 01828-32216 12 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 15 MAART 1995 herhaald in De Bron te Alphen aan den Rijn. scheiding zal voor de derde keer worden uitgereikt. in Waddinxveen in 22 Na jarenlang een ledental te veen), Martin Zonnenberg en dam. Orkestdirektie studeerde hij ook de naam Liberation Choir 1995. Het is een gemengd voor van de monumentale Laurens- kerk (Rotterdam). Aan dit concert wordt meegewerkt door de koren van de dirigen- Zijde 36 01727-14550 Op uitnodiging van het Im presariaat Dynamiek en De Doelen zal De Gouwestem als enige mannenkoor medewer king verlenen aan een groot Passie- en Paasconcert op za terdag 15 april in de Rotter damse Doelen. Aan dit avond vullende programma wordt WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wet houders van Waddinxveen roept iedereen in Waddinxveen op zichzelf of een andere persoon of instelling aan te melden voor de milieu-estafettestok 1994. De gemeentelijke onder- fonisch te bestellen 01828- 14114 of01828-16390. als In een in Givemy, Advies- en Administratiekantoor Waddinxveen in Boskoop Op die manier ontstaat een estafette van milieupresta ties. De achterliggende ge- 1_x_ t J11 1 2_x die van een ‘prijs voor de bes te', maar die van waardering voor een opmerkelijke presta tie. Iedereen hebben gehad van omstreeks 80 is De Gouwestem het laat ste halfjaar fors gegroeid tot zelfs boven de 100 leden. De repetities staan onder en thousiaste leiding van Martin Mans en worden door de le den goed bezocht. Het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem telt nu honderd leden. (Foto: Ar chief - Sjaak Noteboom). schillende kerken van Oud Verlaat, Zevenhuizen en Moerkapelle. Voor inlichtin gen Co Sterkenburg (telefoon 01803-12969), Jeanette van iestaan nu twee jaar, repete- de Berg (telefoon 01802-1841) en Margreeth Laurense (tele foon 01793-1203). WADDINXVEEN - De afde ling Waddinxveen van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt dinsdag 21 maart om acht uur de maandelijkse avond in de re creatiezaal van Huize Sou- burgh (Prins Bemardlaan). Op deze avond gaan de bezoe kers in gedachten met de Middeleeuwse pelgrims op weg naar het Spaanse San tiago de Compostela. Vanaf de negende eeuw trok ken miljoenen pelgrims naar het vermeende graf van de heilige apostel Jacobus Sant Yago Santiago) uit geloof, uit penitentie, uit zucht naar avontuur of ter vervulling van een belofte. Het was mo gelijk een bedevaart naar Santiago de Compostela op gelegd te krijgen als straf, zo als Mabel de Boclande die omstreeks 1300 naar Spanje moest trekken als boetedoe ning voor haar overspel. De weg naar Santiago de Compostela in noord-west Spanje was geen makkelijke, want uit Middeleeuwse reis verslagen blijkt dat de pel grim oneerlijke veerlieden, boosaardige tolgaarders en valse geldwisselaars kon ont moeten. Onechte priesters verleenden tegen hoge geld bedragen hun biechteling zo genaamd vergeving en strui krovers lagen altijd en overal op de loer. Ziekte, honger en dorst kon den de reis naar noord-west Spanje tot de laatste maken. Maar ondanks alle gevaren trok de pelgrim toch naar het graf van Jacobus, bij voor keur langs de veel gevolgde ‘Jacobus' wegen, te beginnen in Frankrijk bij Orléans, Vé- zelay, Le Puy en Arles. Vervolgens langs bekende heiligdommen en kloosters om uiteindelijk in Spanje, net over de Pyreneëen in Puenta la Reina bij elkaar te komen. Vanuit deze plaats bereikten de pelgrims het einddoel San tiago de Compastela. Zoals bekend heeft de Wad- dinxvener Luit Bloem deze tocht (meer dan 2.000 kilome ter) vorig jaar lopend gedaan. Hij heeft toen ongeveer drie maanden nodig gehad om op de plaats van bestemming te komen. Aan deze dienst werkt even eens mee het Canadese Libe ration Choir uit Brampton Clbronto) onder leiding van Willem van Suydam, de so- tin Zonnenberg (vleugel), m-1-- nu te bestellen bij het secre tariaat van De Gouwestem (M.P de Bie, Houtstraat 45, Bergambacht, tel. 01825- 2674 of 01828-14114 en 01828-16390). Dinsdagavond 2 mei geeft De Gouwestem op uitnodiging van de Stichting Nationale Feestdagen Waddinxveen een bevrijdingsconcert in de Ont- moetingskerk (Groensvoor- de). Aan dit concert wordt mede werking verleend door de naar Canada geëmigreerde Nederlander Willem van Suy dam (piano), de Boskoper Ben Kramer (orgel) en de Wad- dinxveense muziekvereni ging Concordia onder leiding van hun nieuwe dirigent Pie ter Boer. De Gouwestem presenteert tijdens dit concert het lied Waddinxveen, parel aan de WADDINXVEEN - Het Christelijk Waddinx veens Mannenkoor De Gouwestem geeft in april en mei vier bevrijdings concerten. Op vrijdag 28 Grote of St. (Rotter dam), op dinsdag 2 mei in de Óntmoetingskerk (Waddinxveen), op don derdag 4 mei in de Grote Kerk (Maassluis) en op zaterdag 6 mei in de Gro te Rooms-Katholieke Kerk (Montfoort). gaan om energie- of waterbe- sparing, het bevorderen van het openbaar vervoergebruik door de werknemers van een dachte is nadrukkelijk niet instelling of bedrijf en ver mindering van de hoeveel heid afval die ontstaat. praan Riet den Hertog, Her man en Henk-Jan Drost (trompet), Martin Mans (or gel) en Martin Zonnenberg (vleugel). De meditatie zal worden verzorgd door ds. P. Vermaat uit Maassluis. De burgemeester van Maassluis zal een toespraak houden. Op uitnodiging van de con- certzanger dr. Pieter Vis en de Rabobank Montfoort ver leent het meer dan 100 leden tellende mannenkoor De Gouwestem medewerking aan een feestelijk bevrij dingsconcert op zaterdagmid dag 6 mei. Meegewerkt wordt door Pie ter Vis (bariton), Sander Don ze (jongenssopraan) en de or ganist Ben Kramer uit Bos koop. Rijnlands Orkest. Suus Bijle- WADDINXVEEN - Voor het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem - dat nu meer dan honderd le den telt - breken drukke maanden aan met de opname van een bevrijdings-cd met bekende koren in Dordrecht en een Passie- en Paasconcert in de Rotterdamse Doelen. (1845-1924) Allereerst wordt zaterdag 18 maart op uitnodiging van de Dutch International Society (DIS) meegewerkt aan een cd-mc-opname in de Grote Kerk (Dordrecht). Deze cd staat geheel in het teken van 50 jaar bevrijding. Een groot aantal landelijk be kende koren verlenen aan de ze opname hun medewer- Zo zijn er op maandagavond in de Waddinxveense Bethel- kerk (Bilderdijklaan) meestal tussen de 85 en 90 mannen om het repertoire in te stude ren. Een groot aantal leden komen uit de gehele regio. Kwam het 100e mannenkoor lid uit Benthuizen, de andere leden komen uit Moordrecht, Zevenhuizen, Moerkapelle, Zoetermeer, Gouda, Boskoop, Krimpen aan den IJssel, Ca- pelle aan den IJssel, Nieu- werkerk aan den IJssel, Bergambacht en Stolwijk. Nieuwe leden zijn nog steeds van harte welkom. Vooral mannen die hoog kunnen zin gen - eerste tenoren - worden met open armen ontvangen. WADDINXVEEN - De Canadezen komen ook naar Wad dinxveen. De Hervormde Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans en het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem zijn op zoek naar gastgezinnen om de zingende den dat Nederland werd be vrijd van de Duitse bezetting. Wat dat voor ons volk betekende, kan alleen wor den verwoord door hen die de oorlogsjaren hebben meege maakt. Dat zijn natuurlijk de nu wat oudere mensen. Bij stanta in Roemenië. Michel Havenith is als artistiek di recteur en dirigent verbon den aan het Nederlands Strij- orkest, dat in 1994 op zijn ini tiatief werd opgericht. Suus Bijleveld ontving haar vioollessen van Sander Hes- selink in de stad Utrecht waar ze tevens het conserva torium bezocht. In Brussel studeerde zij voor viooldocent en orkestspel bij Jan Witteberg. Na haar eindexamen stu deerde zij bij Jan Lemkes, terwijl zij achtereenvolgens in het Radio Filharmonisch Orkest en in het Utrechts Or kest speelde. Vanaf die tijd is WADDINXVEEN Woensdagavond maart om acht uur zal André Huisman op ini tiatief van de Waddinx veense Kunstkring een dialezing over de tuinen van de Franse impres sionist Claude Monet Verzorgen in gebouw De Vlieger (Staringlaan). De toegang is vrij. meegewerkt door een tweetal jongerenkoren en groot aan tal bekende musici. Martin Zonnenberg bespeelt het grote Doelenorgel. Verder werken mee Gezinus Veld man (vleugel), Noortje Mid delkoop (panfluit), een koper- ensemble onder liding van André Heuvelman, de so praan Riet den Hertog en de bariton Pieter Vis. In de voorverkoop zijn reeds kaarten te bestellen. Telefo nisch zijn de plaatsen te re serveren op de nummers 01828-14114 of 01828-16390 nam het niet zo nauw met mensenrechten. Duizenden Nederlanders ver loren in deze jaren het leven. Na de oorlog werd Nederland herbouwd en ontstond de na- xWlllv vUlllvliLl ZEVENHUIZEN - Donder- Monet en zijn vrienden verzetten zich tegen de academische kunst in Frankrijk en trokken er op uit om bij wisselende lichtval de natuur te schilderen. Kleurige schilderijen met een snelle lichte toets zijn kenmerkend, ontwikkelde geld kunnen we ook gasta- dressen gebruiken voor slechts de eerste twee nach ten, dus voor donderdag avond 4 en vrijdagavond 5 mei'. Waddinxveense gastgezinnen niet alleen in zijn geboorte- kunnen hun naam en adres opgeven aan mevrouw J. van Loon te Gouda (tel. 01820- 11900) en aan de heer N.J. Vavier te Waddinxveen (01828-14114). Men kan daarbij ook zijn of haar voor keur opgeven, bijvoorbeeld niet-rokers of dat men wil dat de gasten iets van de Neder landse taal kunnen verstaan. Mei 1995 is het 50 jaar gele- Borodin speelde muziek dinxveense dirigent van het mannenkoor, zal het monu mentale orgel bespelen. Mar tin Zonnenberg bespeelt de vleugel, vader Herman en zoon Henk-Jan Drost spelen trompet en de sopraan Riet den Hertog verleent eveneens haar medewerking. De bevrijdings-cd zal in de eerste week van april te koop zijn bij de leden van het man nenkoor De Gouwestem. De oolconcert in g klein, Op. 26’. cd gaat ƒ40,- kosten en is tele- Bruch begon reeds op jonge y,,™„ leeftijd met componeren. Ge durende zijn leven was hij veense Óntmoetingskerk om vat het werk vanm drie com ponisten. Als eerste wordt van G.Fauré ’Suite Pelléas et Mélisande, Op. 80’ uitgevoerd. Het door Maurice Maeterlinck ge schreven toneelstuk Pelléas et Mélisande ligt ten grond slag aan diverse muziekwer ken die geïnspireerd zijn op dit toneelstuk en die rond de eeuwwisseling zijn geschre ven. Fauré’s werk was het ge volg van een opdracht door de king. Martin Mans, de Wad- destijds bekende Engelse ac- trice Mrs Patrick Campbell. Zij las tijdens een bezoek van Fauré aan Engeland de tekst van het Franstalige toneel stuk aan hem voor. Fauré liet vanuit een soort verkorte pa- rituur het werk orkestreren voor klein orkest door een van zijn leerlingen aan het Parij- se conservatorium. Het tweede muziekstuk is van M.Bruch (1838-1920) Vi- De Waddinxveense organist en dirigent van het Christelijk Wad dinxveens Mannenkoor De Gouwestem Martin Mans. (Foto: Archief - De Gouwestem). Gouwe’. Een lied naar een in 1993 geschreven lofdicht van de Waddinxvener Hans Geel en op muziek gezet door Mar tin Mans. De tekstschrijver zal voorafgaande aan de pre sentatie van dit Waddinx veense lied zelf een toelich ting verzorgen. Donderdagavond 4 mei verle nen de mannenkoren van Martin Mans (De Gouwes tem) en Martin Zonnenberg hun medewerking aan een herdenkingsdienst in de mo numentale hervormde kerk van Maassluis. Monet zich landschapschilder. 1883 betrok hij landhuis i waarvan hijzelf de tuin aanlegde. In fases ontstond een paradijselijke tuin met rozenbogen, smalle paadjes en een grote waterlelie vijver. In de ze tuin ontstonden zijn mooiste schilderijen. Hij schilderde lange se ries schilderijen vanuit één standpunt. Uitein delijk bereikten zijn kleurorgieën een bijna abstractie schilder kunst, die tot op de dag van vandaag kunste naars weet te inspire ren. Eliot Gardiner in Stuttgart, en lands Orkest de bezoekersJin Heinz Rögner in Gotha. Con- Waddinxveen een origineel, - maar ook goed voorbereid concert aanbieden. Liefheb bers van klassieke muziek, van vioolconcerten en met be- Limburgs Symphonie Orkest, langstelling voor romanti sche en niet-alledaagse wer ken zullen aan hun trekken komen. Suus Bijleveld, concertmees ter van het orkest, treedt op als solist in het vioolconcert van M. Bruch. Dirigent is Mi chel Havenith. De vaste lei der van het Rijnlands Orkest studeerde koordirectie bij Frans Moonen in Den Haag André Huisman stu deerde aan de Rijksaca- demie van Beeldende Kunsten in Amsterdam en is stafdocent bij het centrum voor kunst en cultuur in Hoofddorp. Naar aanleiding van de kunstreis met 42 leden en vrienden van de Waddinxveense Kunst kring naar Parijs en om geving wil André Huis man meer inzicht geven in de Franse schilder Claude Monet, leider van de impressionisti sche school, die zijn le ven lang in de open lucht schilderde. den Het samengestelde Canadese bevrijdingskoor is - mede op initiatief van ex-Nederlan- ders - speciaal opgericht voor ‘Omgaan met strijd'. Het doel 1' L de bevrijdingsfeesten van is elkaar te bemoedigen en op Martin Mans (orgel) en Mar- 1995 in Nederland. Vandaar te bouwen in het geloof. Er is tin Zonnenberg (vleugel). ook de naam Liberation Choir kinderopvang aanwezig. De Toegangsbewijzen zijn reeds 1995. Het is een gemengd koffieochtenden zijn een ini- koor van een kleine 240 per- tiatief van vrouwen uit ver- sonen. Het koor bestaat behalve uit Canadezen ook uit ex-Neder- landers. Er zitten ook een paar oorlogsveteranen bij. Ze b< ren voortdurend en het koor heeft naar Nederlandse be grippen een hoog niveau. geëmigreerde Nederlanders en hun familieleden, vrienden en kennissen een paar dagen onder dak te krijgen. De Dutch International Soci ety (DIS) organiseert eind april en begin mei acht bevrij dingsconcerten in de grootste kerken van Nederland. Hier aan zullen bekende Neder landse koren en solisten mee doen en ook een samenge steld Canadees bevrijdings koor. Bij de optredens in het land van dit Liberation Choir 1995 zijn ook Vox Jubilans en De Gouwestem intensief betrok ken. Vox Jubilans verzorgt bijvoorbeeld samen met de Canadezen een concert op donderdagavond 27 april in de Oude Kerk (Amsterdam). De Gouwestem geeft acte de présende in Rotterdam (vrij dag 28 april) en Maassluis (donderdag 4 mei). Het Canadese koor betaalt zelf de reiskosten. De DIS, die de concerten in ons land orga niseert, heeft hen gastvrij heid aangeboden in een gast gezin waar de koorleden kun nen slapen en eten. De bus- sen voor het vervoer in Ne derland betalen ze weer zelf. Het koor van overzee zal on der andere drie dagen gast zijn van het koor De Lofstem (Broek op Langendijk), drie dagen van de kerkelijke ge meente in Amersfoort, drie dagen van het koor Praise Him (Dordrecht) en tenslotte vier dagen van Vox Jubilans en De Gouwestem in Wad dinxveen. ‘Helaas zijn we er nog niet in geslaagd voor allen een gast gezin te vinden. Daarom doen wij een beroep op de Wad- dinxveners', aldus het be stuur van beide Waddinx veense koren. ‘Wij vragen om voor een paar dagen - van donderdag 4 mei tot en met zondag 7 mei - ■gastheer of gastvrouw te wil len zijn van de leden van het Canadees koor dat voor de viering van de bevrijding naar ons land komt*. ‘Omdat een groot aantal koor leden vanaf zaterdag 6 mei zelf al onderdak heeft gere- kan de komende weken zich zelf of een andere persoon of instelling aanmelden voor de 1994. Dat kan door vóór vrijdag 7 april een briefje te sturen naar het college van Burge meester en Wethouders, Post bus 400, 2740 AK Waddinx veen, onder vermelding van ‘milieu-estafettestok 1994“ uit de Vermeld in de brief duidelijk de naam van de kandidaat en zijn of haar milieuprestatie. Men kan in het gemeentehuis ook telefonisch kandidaten aanmelden bij mevrouw L. Adolf (telefoon 01828-24758) of de heer B. Kaandorp (tele foon 01828-24757), eveneens voor vrijdag 7 april. De milieu-estafettestok kan lieu hebben ingezet worden worden uitgereikt voor aller- hiermee voor het voetlicht ge- lei soorten milieuprestaties, haald. De estafettestok 1992 had be- De kandidaten die de estafet- trekking op de inzameling testok hebben gekregen mo- van oud-papier door de vrij- gen hem een jaar houden, willigers van Be Fair en die waarna hij wordt doorgege ven aan degene die het jaar daarna een bijzondere mi- Dit jaar kan het bijvoorbeeld of bij het secretariaat van het lieuprestatie heeft geleverd. mannenkoor (M.P. de Bie, Houtstraat 45, Bergambacht tel. 01825-2674). De milieu-estafettestok is een soort wisselbeker die jaar lijks wordt uitgereikt aan de gene die een opmerkelijke mi- milieu-estafettestok lieu-prestatie in het Gouwe- 1 dorp heeft geleverd. Vorig jaar werd de milieu-es tafettestok uitgereikt aan M.Mos sr. voor zijn grote in zet voor de schoonmaakactie in 1993 waarbij het zwerfvuil van de straten en plantsoenen werd verwij derd. Eerder kwamen de oud- papierophalers van Be Fair- voetbal voor de onderschei ding in aanmerking. Waddinxveen wil met de esta fettestok waardevolle initia tieven op milieugebied in de gemeente stimuleren. De mensen die zich voor het mi WADDINXVEEN - De Rijnlandse Orkestvereniging brengt gent uitgenodigd bij het Or- vrijdagavond 17 maart om kwart over acht in de Ontmoe- chestra Simfonica din^Con- tingskerk (Groensvoorde) een boeiend voorjaarsconcert. De ze uitvoering, met werken van G. Fauré, M. Bruch en A. Bo rodin, wordt zondagmiddag 19 maart om kwart over twee land Duitsland maar ook daarbuiten een zeer gewaar deerd componist. Dit viool concert behoort met enkele anderen tot de meest gespeel de romantische vioolconcer ten. Het laatste werkstuk is van A. Boroding (1833-1887) ’Symfonie nr.2 in b klein’. Voor de Russische componist van af zijn vroege jeugd een grote rol in zijn leven. Met Balaki- riev, Cui, Rimskij-Korsakov Vrijdagavond 28 april werkt en Moussorgsky behoorde hij De Gouwestem mee aan een tot een groep componisten die groots bevrijdingsconcert in zich hebben ingezet voor een 1 1 Russisch-nationale muziek. Borodin’s tweede symfonie, velen heeft deze oorlog diepe waaraan hij werkte van 1869 wonden gemaakt. De bezetter tot 1876, laat een duidelijk ten Martin Mans (Waddinx- -Russisch karakter horen en is veen), Martin Zonnenberg en een van de hoogtepunten uit Arjan Breukhoven. zijn oeuvre. Hoogtepunt op deze avond is het optreden van het 238 le den tellende Canadese Be vrijdingskoor onder leiding van de naar Canada geëmi greerde Nederlander Willem van Suydam. Speciaal ter ge- l2 J1X ET/T 2t 1_ vrijdingsjubileum is dit koor samengesteld. Meegewerkt wordt verder door de sopraan Riet den Her tog, Nick Wout (pauken), tie zoals wij die nu kennen. Ons land werd bevrijd door de geallieerde strijdkrachten en met name door het Canadese dagmorgen 23 maart van half legenheid van het 50-jarig be leger. Vele duizenden Cana- tien tot elf uur is in het Her- -- - -- 1 dese jonge levens waren er vormd Centrum aan de nodig om Nederland te bevrij- Dorpsstraat in Zevenhuizen op de koffieochtend van vrou wen uit verschillende kerken te gast Diet Wachter.Zij zal Maijolein de Wit en Kees zpreken over het onderwerp Alers (fluit), Herman en 1 Henk-Jan Drost (trompet), april in de Laurenskerk op dinsdag 2 mei Óntmoetingskerk oud-papier door de vrij- van 1993 op de schoonmaak actie vanM. Mos. formaties uit het Groot Om roepkoor in Hilversum. In het buitenland trad Michel Have nith op als gastdirigent bij en Uwe Gronostay in Amster- Principado de Asturias in dam. Oviedo (Spanje) en The Mace- jaarsconcert in de Waddinx- Orkestdirektie studeerde hij donian Philharmonic i„ onder anderen bij Antoni Ros Skopje (Macedonië). Marba in Rotterdam, John Binnenkort is hij als gastdiri- Na de goede recensies van de vorige concerten wil het Rijn- Ferenc Nagy en Rome certen dirigeerde Michel Ha venith in Nederland onder meer met het Noordhollands Philharmonisch Orkest, het bij Carlo Neste Het Nieuw Philharmonisch Orkest Groningen en het Ne derlands Kamerkoor. Hij dirigeerde diverse opera- produkties bij de Stichting Kamer Opera Nederland en maakte radio-opnames met zij ook concertmeester bij het 12. y^ X y' y—X 1. y~» X ZT y> X Z*”"\ 1 1 _1 1 1_ C't I 1 2.1 veld heeft samen met het Rijnlands Orkest in Frank rijk een aantal soloconcerten het Orquesta Sinfónica del gespeeld. i Het programma van het voor- 4^ 3X ;9- m- :h. 50 fel ue m- 15. 50 ;m 50 en n. n. el- en l el: i ap tje Het uit 238 koorleden samengestelde Liberation Choir 1995 uit Canada. UW AANGIFTE ZOALS HET HOORT VANAF 75,- (incl. BTW)! Voor: Particulieren (startende) ondernemer Belastingaangifte Bedrijfsadministraties Salarisadministratie V,

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 13