Prins Willem-Alexander kwam toch niet Wij zweren bij kamperen 3:1 Toppers van toen. Schaatser van oude stempel Kees Verkerk versus Kees Verkerk Eigen kaas brengt nu geld in ’t laatje ’Als dat natuurijs er is, gaat het ongelofelijk kriebelen Favoriet Niesten op laatste meters geklopt Wij komen graag naar Klaas 1 |w|| 5 9 de Tekst: Foto’s: altijd veel tevredenheid uit- tijden gehad. Toen was er nog geen clubhuis. Ik had een fa briek in de Dorpsstraat. Die werd op vrijdagmiddag leeg gemaakt om daar een feest van de club in te houden. Wat zeg ik, een knalfeest. Dat was In dezelfde winter van 1984/ 1985 mocht Ruitenberg wel een andere hoofdprijs afhalen. In het Noordhollandse Wes terland werd Henri Ruiten- Met zijn kaasproduktie is Evert van Benthem een van de weinigen uit de schaats sport die zijn naam nu ten gelde maakt. ‘Daarom heb ik ook twee keer de Elfsteden tocht gewonnen', zegt Van Benthem lachend. Wan Zand- stra heb ik alleen schaatsen gezien. En van Ritsma hele maal niets*, lacht Van Ben them verder. Fotoburo Martin Droog Dennis Captein Eind redactie: Aad Penning “Toen we met vier man weg waren achtte ik mezelf niet kansloos wanneer ik de club bij elkaar kon houden. Nies- berg Nederlands kam pioen op de 100 kilo meter. Op natuurijs. Eén van de vele prijzen, maar rijk is Ruitenberg er niet van geworden. Of toch? ‘Ach, ik ben nog steeds fietsen maker. In loondienst. Ik heb kansen zat gehad om een ei gen zaak te beginnen. Volleybal Verweij was al snel in de sponsoring terecht gekomen. Tegenwoordig heb ik de voet balclub Groeneweg onder mijn hoede als sponsor. En in dertijd heb ik de volleyballers van Zevenhuizen, toen Ver- weij/Zevenklappers, de eredi visie in geholpen. We hebben te maken. ‘Dat ging onder het motto dat de Prins toch niet kwam. Onze speaker heeft de afmelding toen om geroepen. Journalisten zijn daarna gaan informeren naar de aard van de blessu re en kwamen er achter dat Willem-Alexander gewoon in Lech zat en niets man keerde. En bovendien nooit van plan was geweest naar Zevenhui zen te komen.' Maar ik heb het goed naar m’n zin zo. Ik mag terugkijken op een flink aantal mooie sportja ren. En de gezondheid is goed. Dat vind ik misschien wel de belangrijkste overwinning.' Wat het 2 april gaat worden in Zevenhuizen? Ik heb geen flauw idee. Maar Klaas ken nende ongetwijfeld een leuk daggie.' ploeg heb ik echt geen cara van meer verkocht.'Dan valt ook de naam van Hans van Helden en begint Klaas Ver weij te lachen. ‘Als hij komt vragen om ’n pak dan zie ik later de rekening wel voor een stuk of zeven pakken. Kan hij voorlopig vooruit. Of hij kwam vragen om een ca ravan. ’Neem maar mee’, zei ik, maar het jaar daarop kwam Van Helden weer. Vol gens mij is hij in Frankrijk een handeltje begonnen.' ten. Zo vindt Ruitenberg het na 100 kilometer welletjes. Verweij: ‘Niesten is echt een natuurmens. Die is niet te houden.' Geen wonder dat Verweij yaak het individu achter de sporter ziet en steunt. ‘Ik heb het nooit zo op gehad met ploegen. Al heb ik zelf ook een ploeg gehad. Het waren vaak jongens die alléén bij me kwa men. Jan Bazen, Jos Valen- tijn, Ria Visser, Hein Vergeer, Jan Kooiman. Noem ze maar ZEVEN HUIZEN - Vier jaar ge leden werd Klaas Verweij ’slachtoffer’. Donderdag 14 februari werd de voorlopig laatste Rotte merentocht gereden. Win naar Jan Eise Kromkamp en organisatie - als altijd - Klaas Verweij. Aan de start echter geen Prins Willem- Alexander. ‘Dat is nog een hele rel geworden1, kan Ver weij er nu om lathen. dig huisvader in Ammerstol. “Niet te begrijpen dat het al weer tien jaar geleden is. Dat ontspannen sfeertje. Het was alsof de tocht gisteren is gere den. Mijn grootste kracht lag juist op de baan. Ik had de ca paciteit om te blijven demar reren. Daarom was het een ’toegift’ dat ik op natuurijs nog zo lekker uit de voeten kwam. Ik heb wat dat betreft een heerlijke carrière achter de rug. Marathonkampioen op de baan. Het werelduurrecord. En, na de twee ’Tochten der tochten’ in 1987 de alternatie ve elfstedentocht in Finland. Voor de rijders geldt de tocht van tien jaar geleden als ’de SINT Benthemmer Daarmee komt Evert sponsoring in die dagen.’ ‘Schaatsen is en blijft num mer één', verhaalt Verweij over zijn grote passie. Hij wordt daarom ook als de Peetvader van het marathon- schaatsen gezien. ‘Maar dan wel het echte schaatsen. Op natuurijs en niet die rondjes op de baan. Met de Elfsteden tocht natuurlijk als een hoog tepunt.' Verweij kan ook boos worden wanneer het er door het NOS-journaal of Studio Sport, na een paar nachtjes vriezen, weer wordt gescha keld met Leeuwarden. ‘Dan begint het onnodig ge zeur weer over de Elfsteden tocht. Dat kleineert de ande re goede wedstrijden, de na- tuurklassiekers van Neder land. De driedaagse van An- keveen bijvoorbeeld. Maar ook hier, de Rottemerentocht in Zevenhuizen. Zonder echte aanleiding wordt er over de elfsteden tocht ge sproken.' Toch kan Verweij zich er wel iets bij voorstel len. ‘Als dat natuurijs er is dan gaat het gebeuren. Dan gaat het ongelofelijk kriebelen. Dan pak ik de telefoon, en dan zeg gen ze van het bestuur van Zevenhuizen. ’Dat is Klaas, laat maar gaan.’ Niemand be moeit zich met de organisatie van de Rottemerentocht, want Klaas zoekt het wel uit. Ze vragen alleen waar ze moeten staan en wat ze moe ten doen.' Dan breken voor Klaas Ver weij slapeloze nachten aan. ‘Dan slaap ik .ook echt niet. Ik loop de hele nacht op het ijs.' Volgens Verweij niet alleen vanwege die bommelding die er tien jaar geleden binnen kwam. ’Wordt er gestart dan gaat clubhuis De Roerdomp de lucht in’, was de boodschap die voorzitter Bram Veerman van de Ijsclub Zevenhuizen in de nacht voor de tocht tele fonisch te horen kreeg. Onbekenden bellen ook met de Avro, die een afgelasting door de ether laat klinken, om even later te herroepen. De Rijkspolitie laat na gron dige inspectie weten dat het feest door kan gaan Niesten wint, maar andere toppers la ten het met het oog op de na derende Elfstedentocht afwe- niet aan. Dan wordt het alle maal tè commercieel. Dan verdwijnt ook de charme van het ambachtelijke, en dat is niet de bedoeling.' Wat maakt de kaas van Van Benthem nu zo bijzonder. ‘Het is een boerenkaas. Op zich is dat niet bijzonder, maar elke boerenkaas heeft zijn eigen kenmerken. Geen enkele boerenkaas is te ver gelijken. Dat hangt af van wat de koeien te eten krijgen. Ik geef de koeien blijkbaar iets anders dan jullie in het Westen. Daarom is het een volle, smeuïge kaas en min der zout dan anderen.' Volgens Verweij hoort Van Helden, evenals ’Dolle’ Dries van Wijhe thuis in het rijtje van ’De vier van de Bonke- vaart’. Allemaal schaatsers met een hoofdletter S. Nog steeds kanjers. Leeftijd speelt geen rol. Daar blijft het publiek naar vragen.' In 1986 ging Klaas Verweij met een grote groep naar Leeuwarden. ‘Met een man of vijftig, want iedereen wilde wel een pilsje pakken van Klaas. We zaten in het hotel met Manfred de Graaf. We hadden stuk voor stuk lol voor tien. Iedereen had een bed, behalve ik. En we had den de eerste man op het ijs. Jan van Capellen. Ik hoor Mart Smeets nog zeggen ’Het is er één van Verweij.’ Toen we naar de start reden scheet Gerrit Molenaar van de zenu wen in zijn broek.' Gretig bladert Verweij weer in oude kranten en kleurige fotobij lagen. Herinneringen komen boven. ‘Ik heb zoveel rommel', zegt Verweij, wij zend op een grote stapel. ‘En dat moet ook, want er wordt zo weinig bewaard.' op. En altijd was er wel iets. Ria Visser werd uit de kern ploeg gegooid en door mij op gevangen.‘Sportsponsoring bij schaatsers. Verweij kan er uren over praten. ‘Jeen van der Berg zei wel eens dat het niet eens om het geld ging. Die naam op het pak. Dan hoorde je erbij. De pr-waarde komt pas op het natuurijs naar voren. Op de kunstijsba nen zie je overal dezelfde mensen langs de kant staan. Door het sponsoren van een van het publiek toch leuke dingen te brengen, door in te spelen op de wensen van het publiek. Mensen willen meer huren dan in het verleden. Daarom zal het hele ANWB- verhuurprogramma gepre senteerd worden. We beste den aandacht aan de ver keersveiligheid. Er komt een rijschool die de mensen ach teruit leert rijden met een ca ravan. Ook de Nederlandse Beijerland Club is aanwezig om voorlichting te geven over het rijden met een caravan.' ‘Allerlei nieuwtjes op het ge bied van caravans, verpakt in een leuk sfeertje. Het moet gewoon een knalfeest wor den. Onder ons motto: ’Wij zweren bij kamperen.’ Dus ook een leuke barbecue erbij. En die vier schaatsers na tuurlijk.' Evert van Benthem, Henri Ruitenberg, Jos Nies ten en Jan Kooiman zijn zon dag 2 april tussen 10.00 uur en 14.00 uur aanwezig op het terrein van Verweij Caravans aan de Rottekade in Zeven huizen. Omdat gedurende de voorjaarsshow ook de Davis- cup-ontmoeting is tussen ne- derland en Duitsland, zullen op het terrein van Verweij een aantal televisies terug te vinden zijn waardoor bezoe kers op de hoogte blijven van de ontwikkelingen in Utrecht. Niet voor niets wordt Klaas Verweij ’sport gek’ genoemd. ‘Wanneer Re- gilio Tuur in Zevenhuizen zou wonen, had die hier mis schien gestaan. Hoewel, wie weet voor volgend jaar‘, laat Verweij weten. ZEVENHUIZEN - Klaas Verweij. Marathonschaatser!. Twee begrippen die bij elkaar horen. Onlosmakelijk aan elkaar verbonden zijn. Geen wonder dat het gaat kriebelen. Ook wanneer de vorst uitblijft. Klaas Verweij huizen kreeg Klaas Verweij als organisator van de tocht een bijzonder telefoontje. ‘Het paleis was aan de lijn met de mededeling dat de inmiddels bekende WA. van Buren wilde meedoen. Daar hadden we geen moei te mee, natuurlijk. Kroon prins Willem-Alexander had toch ook de elfstedentocht onder dat pseudoniem gere den.' Er moesten natuurlijk wel JANSKLOOSTER - boerenkaas. van Benthem (37) op zondag 2 april naar Zevenhuizen. Wat hem daar te wachten staat, weet de tweevoudig winnaar van de Elfstedentocht niet. ‘Ik laat me verrassen', geeft de veehouder/kaasmaker uit Sint Jansklooster aan. Dat wordt dan een wederzijdse verrassing, want Van Ben them wil ook het publiek ver rassen. ‘Ik neem wat kaas mee. Kunnen de mensen in het Westen ook eens proeven hoe lekker die kaas is.' Evert van Benthem zal zijn kaas niet te koop aanbieden in Ze venhuizen. ‘Die is en blijft al leen op de boerderij te koop.' Op de boerderij kan Van Ben them met zijn kaasproduktie precies aan de vraag van on der andere toeristen voldoen. Aan uitbreiden denkt de schaatser ook niet. Toch heeft Evert van Benthem al diverse aanbiedingen gehad. ‘Ook Al bert Heijn wilde het gaan ver kopen. Maar daar begin ik Dezelfde Rubeling gaf Ver weij tijdens de tocht de vrij heid om het nieuws bekend niet. Kijk hoe het bijvoor beeld in Amerika gaat. Daar organiseren ze in onze bran che zo’n vier tot vijf shows per jaar. En that’s it!' Volgens Verweij moet ook in Neder land meer aan die richting ge dacht worden. Een aantal verkooppieken per jaar. Met zijn vooijaarsshow van ko mend weekend probeert Klaas Verweij daar een aan zet voor te geven. Zijn show heeft alles ’erop en eraan’. ‘We proberen in de richting In de aanloop naar schaatsklassieker in Zeven- eerste elfstedentocht’. ‘In 1985 was het wel de dertiende Elfstedentocht, maar wij noe men hem nog steeds de eerste. Alles was nieuw. Anders. Geen grauwe wollen schaat spakken. Nee, allemaal kleu rig nylon. Met de televisie aan je zijde', verklaart Kooiman de ’nieuwe première’. Zondag 2 april is hij weer van de partij bij Klaas Verweij. ‘Die man blijft ook altijd voor ons klaar staan. Wanneer ik een schaat- spakkie of zo nodig heb, is Klaas nooit de beroerdste. Daarom doen we graag wat voor hem terug. Komen we ook graag naar Klaas', besluit Kooiman. ZEVENHUIZEN - De komst van de vier coryfeeën uit het marathonschaatsen valt sa men met de voorjaarsshow van Verweij Caravans. Een show die vrijdag 31 maart be gint en zondag 2 april eindigt. Dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. ‘We moeten in de Nederland se detailhandel eens naden ken', geeft Klaas Verweij aan. ‘De mensen komen niet zo maar aanwaaien. Op doorde weekse dagen al helemaal ten en Kooiman wilden graag demarreren. Die moest ik in de gaten houden. Evert was nog een beetje de onbekende man. Hij begon zich op het kunstijs net in de prijzen te rijden. Evert had misschien het geluk dat hij in mijn spoor reed. Ik kwam te vroeg op kop', haalt Ruitenberg herin neringen op. AMMERSTOL - Jan Kooiman (42) maakt vanuit Ammerstol de minste kilometers om naar Zevenhuizen te komen. De re unie, die Klaas Verweij op 21 februari 1995, precies tien jaar na dato, in Ouderkerk aan den Amstel organiseerde, was een idee van Kooiman. Klaas Verweij: ‘Ik sprak er met Jan over dat we toch ’n keer iets wilden doen. Dat was vorig jaar. Toen merkte Jan op dat het binnenkort tien jaar geleden zou zijn dat de Elfste dentocht weer werd verreden. Ik riep meteen ’Dat is het’. Het idee voor de reünie was daar, en de caravanshow kwam snel daarna.1 Kooiman, tegenwoor- is zo’n man. ‘We moeten eens wat doen, Jan. Het gaat maar niet vriezen.' De aangesproken Jan Kooiman be denkt: 'Binnenkort is het tien jaar terug dat we met z’n vieren de Bonkevaart op schaatsten.' Het idee van een reünie is geboren. Op 21 februari ontmoeten ze elkaar weer, in restaurant De Voetangel in Ouderkerk aan den Amstel. Evert van Ben them, Henri Ruitenberg, Jos Niesten en Jan Kooiman wor den welkom geheten door ’gastheer’ Klaas Verweij. Klaas Verweij, de ’sportgek’ uit Zevenhuizen. ‘Dat kun je wel zeggen', be aamt Verweij zijn bijnaam, op een stille woensdagmor gen aan de Rottekade in Ze venhuizen. De caravanhan- del is duidelijk niet voor door deweekse dagen. Vandaar binnenkort een show. Met ’De Vier van de Bonkevaart’ als gasten. HEEMSKERK - In editie 1985 van de Elfstedentocht was Jos Niesten de te kloppen man. De (toen) 39-jarige tuin der uit Heemskerk had zich kort voor de Friese titanen strijd op de Rottemeren laten zien. In het pronkstuk van Klaas Verweij, de 200 kilome ter van Zevenhuizen, greep ’oer-schaatser’ Niesten de ze ge- Met een derde plaats misluk te de machtsgreep van Nies ten. Of toch niet. ‘Het is nooit fijn om ’de te kloppen man’ te zijn. Iedereen let op je. Dan is het al een hele prestatie om er van voren toch bij te zijn', laat de nu 49 jarige Jos Nies ten weten. ‘Daar komt nog bij dat de Elfstedentocht lange tijd was weggeweest. Al was hij er voor mij eigenlijk een paar jaar te laat. Hij is geko men. Er zijn zat marathon schaatsers die hem niet heb ben meegemaakt. Tweeënt wintig jaar was hij niet gere den.' Tevredenheid straalt van Niesten af wanneer hij terug kijkt op zijn imponerende staat van dienst. ‘Ik was een man van aanvallen en nog eens aanvallen. Een beetje te vergelijken met Jan Kooi man. Ik heb aan veel dingen geroken. Net als vele ande ren. Meer wedstrijden verlo ren dan gewonnen, maar dat is normaal. Wanneer ik alles zo overzie heb ik toch een mooie carrière achter de rug.' Door velen wordt Niesten ge zien als de ’oer-schaatser’, die na een dag werken in zijn tuinderij de schaatsen onder doet voor een wedstrijdje. ‘Schaatsen was voor mij een uitlaatklep. Daar kon ik mijn spanning van een dag werken omzetten in ontspanning. Later kwa men de jongens die er een half beroep van maakten. Dat kon ik niet. Dat zou bij mij verkeerde spanning opgeroe pen hebben.' Over zijn aanwezigheid in Ze venhuizen, aanstaande zon dag, weet Niesten nog niet al te veel te verhalen. ‘Ik laat het wel op mij afkomen', is ook de reactie van de Heems kerker. ‘Het is natuurlijk een schitterend initiatief geweest van Klaas om ons tien jaar na dato weer bij elkaar te halen.' OLDEBROEK - Met Jos Niesten was Henri Ruitenberg torenhoog favoriet voor de zege in de Elfstedentocht van 1985. Toch ont breekt de ’Tocht der tochten’ op de erelijst van de Olde- broekse fietsenmaker. ‘In dat jaar was ik gewend bijna alles te winnen. Toch heb ik er niet zoveel moeite mee dat de elf stedentocht op mijn lijst ont breekt. Dat doet hij bij veel mensen. En een tweede plaats is toch T °°k mooi', zegt Ruitenberg, als ZEVENHUIZEN - Klaas Verweij is altijd te porren voor een stunt. Ook in 1982 toen Verweij op de Rottemeren een bijzon- stralend, dere ontmoeting regelde. Kees Verkerk versus Kees Verkerk. De Puttershoekse schaatser uit het tijdperk ’Ard en Keesie’ nam het op tegen zijn naamgenoot uit de draverswereld, met pikeur Gerard van Eijkelenborg in de slee. de nodige veiligheidsmaat regelen getroffen worden. Verweij: ‘Dat regelde opper wachtmeester Peter 'Rube ling wel. Die belde later met de mededeling dat de prins afbelde. In zijn voorberei ding op de tocht had hij een spierblessure opgelopen. Jammer maar helaas dus.' ph - I J®' i- PAGINA 27 WEEKBLAD VOOR WADDIXVEEN - WOENSDAG 29 MAART 1995 huizen. 9 9 Foto boven: Tien jaar na dato brengt Klaas Verweij (midden) 'De vier van de Bonke- vaart' weer bijeen. Henri Ruitenberg, Jan Kooiman, Evert van Benthem en Jos Niesten (v.l.n.r.) flankeren de 'sportgek' uit Zeven- Foto onder: Klaas Verweij met zijn schaatsploeg in de zomer van 1988. V.l.n.r. Emiel Hopman, Steven Zoon, Jan Kooiman, Hein Vergeer, 'de Ouwe zelf', Tineke Dijks hoorn, Alex Jansen en Jan van Capellen. de ir- bij staan, want dat weet ik niet meer', meldt Verweij die Schenk de beker overhandigde (foto boven). Op De Uithof in Den Haag was Verweij ook getuige van een ontmoeting tus sen naamgenoten. Verweij richt het woord tot bekerwin naar Joop van der Berg uit Woerden (rechts) terwijl ook het Friese boegbeeld van het marathonschaatsen Jeen van der Berg lovende woorden lijkt te spreken (foto onder). Schaatsen blijft grote passie Klaas Verweij Maart 1988 organiseerde Klaas Verweij wedstrijden voor de Toppers van Toen. Ard Schenk kwam andermaal op d hoogste trede van het podium. 'En vraag me niet wie daai c-//-'fff ■mhmbmhm Op dat mo- ment was de rel geboren. Opper wachtmeester Rubeling j bleek de bedenker van de grap, die aanvankelijk bij Verweij in het verkeerde keelgat was geschoten. Bur- gemeester Lips van Moer- huizen, waaronder de ge- meente Zevenhuizen valt, doet ook zijn duit in het zak- je. Verweij: ‘Alles is daarna weer gesust. Willem- Alexander krijgt voor de eerstkomende tocht een offi ciële uitnodiging.' I a 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 27