Streekarchiefdienst wil geschiedenis van joden documenteren WORDT U 50 JAAR op 19 mei 1995? PARKET LAMINAAT rAndstad KAMPEERSPORT Rini Kuijf kreeg van WSV flinke tegenstand 50 jaar vrijheid ’Kreater’ kijkt terug op een geslaagde expositie r Veel kandidaten voor besturen Waterschappen Wingebied ecologisch ingericht Vakkundig gelegd. Kwaliteitszorg visitekaartje bedrijfsleven Goed begin van het eerste lustrumjaar aan de Kerkstraat I I I I I I I I I I I I I Rijnen Gouwe omgeving woont. De spot op twee van hen. voor 004000 Bel: 01828-30332z tsn. 8.30-17.00 uur. Vraag vrijblijvende offerte aan! van dit jaar nog het een en ander volgen, maar met de expositie hoopt men bij Krea- ter toch dat het de gemeente raad duidelijk moet zijn dat Waddinxveen beschikt over veel talent. Het zou toch jam mer zijn als jong en oud niet de mogelijkheid krijgt dit ta lent te ontplooien. nog meer gaan inzetten voor Gouwelanden. Momenteel is hij ook voorzitter van het schouwdistrict 1. Dat is het gebied rondom de J.C. Hoo- gendoomlaan en de Boskoop- se Gouwepolder. Dat werk bestaat in hoofd zaak uit controle op het schoonhouden van de polder en watergangen. Daarnaast BOSKOOP - De gemeenteraad kiest donderdag 27 april de leden voor de waterschappen Rijnland, Meer en Woude en Gouwelanden. Een groot aantal personen heeft zich daar voor kandidaat gesteld waarvan er een aantal in Boskoop en en zich vermengden met het baggerslib. Dit baggerslib is in vier klassen onderver deeld. De klassen één en twee geven geen problemen en kunnen gewoon op het land worden gestort. Slib uit klas se drie moet tijdelijk in depot worden opgeslagen. Na vol doende uitwaseming en door- luchting kan ook dit slib later gewoon weer voor het land worden gebruikt. Het slib uit klasse vier moet wel worden afgevoerd maar deze slechte kwaliteit heeft Van Gaaien na de vele controlemetingen nog niet kunnen ontdekken. Baggerschouw In 1981 trad Van Gaaien toe tot dit algemeen bestuur en van daaruit werd hij in het dagfelijks bestuur gekozen. Nu hij niet meer zo direct be trokken is bij het werk op en rond de boerderij kan hij zich wisseling van verschillende g. vogelstand gunstig beïnvloe- zal het landschap meer kleur den. Zuiveringsstation De Steeg ligt in landbouwgebied. De ook te maken met het water, met meststoffen en met ver schillende 1 Afstemming met de agrariërs is dan ook noodzakelijk. WZHO onttrekt water; de na tuur wil dit water, maar de agrariër wil vooral niet te veel water. Het gericht in- en vier maal op een nederlaag Voor H. Smitskamp werd het werd getrakteerd. Omgere kend een overwinningsper- centage van 72%. De WSV- spelers, die succesvol hun Bestuurslid Kan iedereen Waterschaps- bestuurder worden? ’Ja en neen’, zegt Van Gaaien. ’Ik persoonlijk vind het een voor waarde dat men als lid van een waterschap in de polder moet zijn geboren. Men is dan als het ware vergroeid met de polder en daardoor toch spe cialist op dit gebied.’ Hij be treurt het dat zoveel gemeen tebestuurders, hoewel goed bedoeld, zich kandidaat heb ben gesteld. Het merendeel heeft absoluut geen binding met de polder. ’Waterschapsbestuurders zijn specialisten, dit in tegen stelling tot gemeentebestuur ders. Een gemeentebestuur der moet van alles een klein beetje weten. Een water- schapsbestuurder moet van een klein beetje alles weten. Precies dat is het verschil. Je moet gewoon in dit water- schapswereldje, dus in de pol der, zijn opgegroeid om de problemen aan te voelen. Je kunt niet zeggen: dat ga ik wel even doen en er vervol gens op lek varen. Het is he laas wel de opstelling van een aantal personen die zich kan didaat hebben gesteld. Ik ben daar toch wel een beetje hui verig voor. Iedere inwoner van dit gebied heeft recht op een ervaren maar bovenal deskundig wa- terschapbestuur dat de pro blemen aanvoelt en ze op juis te waarde weet te schatten. Ik denk dat alle ingezetenen, en echt niet alleen zij, willen weten waar ze aan toe zijn. Zij moeten ook financieel bij dragen maar daarvoor willen zij ook een stuk zekerheid ten aanzien van het beleid dat wordt gevoerd en het bestuur dat daarvoor verantwoorde lijk is’, aldus Van Gaaien. WSE-dames in halve finale WADDINXVEEN - Een bus vol WSE-speelsters en sup porters togen naar Rijnsburg- se Boys waar de kwartfinale voor de beker werd gespeeld tussen dames 1 van Rijns- burgse Boys en WSE-dames 1. WSE kwam na een 1-0 ach terstand voor de rust nog langzij. De tweede helft be paalde WSE de wedstrijd. Op aangeven van Natalie Sterk kon Nancy Rats de eindstand oi reikten de WSE-dames onder leiding van Henk Smakman de halve finale, die dinsdag avond 2 mei wordt gespeeld. Zo wordt een beeld gege ven van de jaren 1940- 1945 en daarna, met de Boskoopse situatie als uit gangspunt. Waddinxveen BI wint van Floreant (2-0) WADDINXVEEN - De Bl-ju- nioren van Waddinxveen- voetbal moesten twee weken achtereen uitkomen tegen Floreant BI, dat op de rang lijst een hogere plaats innam. In de eerste ontmoeting in Boskoop wist Waddinxveen in een spannende strijd het sterk aanvallende Floreant in te laten zien dat men niet was gekomen om te verliezen. Toen Floreant dat begreep en fysieke middelen inzette, was het te laat. Waddinxveen had de 0-1 winst. De return op het sportcom plex De Sniep kende een ge lijk opgaande saaie eerste helft met een 1-0 ruststand. Maar toen ontbrandde een ware strijd, waarbij Floreant fysieke middelen inzette om de ijzeren verdediging van Waddinxveen te breken. Dat lukte niet. BI bleef koel en won verdiend met 2-0. Alle andere Waddinxveense elftallen namen deel aan het jaarlijkse Zwaluwen-tour- nooi, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het goede doel. GOUDA - Bedrijven die van uit een gezonde concurrentie positie in de markt willen (blijven) opereren, moeten systematisch aandacht beste den aan het verbeteren van de kwaliteit van de bedrijfs voering. In de praktijk gebeurt dit echter nog veel te weinig. Daarom organiseert het In stituut Midden- en Kleinbe drijf (IMK) maandagavond 1 mei van zeven tot tien uur in het gebouw van de Goudse Kamer aan de Burgemeester Van Reenensingel in Gouda de voorlichtingbijeenkomst ’Kwaliteitszorg als visite kaartje’. De toegangsprijs be draagt f75,-. Kwaliteitszorg is het sleutel woord voor bedrijven die de komende decennia stevig in het zadel willen blijven. De klant en afnemer stelt steeds hogere eisen aan zowel de kwaliteit van produkten en diensten als aan de gehele or ganisatie van een bedrijf. De consument wordt steeds kritischer. Kwaliteitszorg hoort dan ook een vast onder deel te zijn van het bedrijfs beleid. Hoe de ondernemer dat doet, vertellen sprekers- uit-de-praktijk tijdens de in formatiebijeenkomst. Tijdens deze avond krijgt de ondernemer aan de hand van vele praktijkvoorbeelden ide- een en modellen aangereikt hoe het bedrijfsleven structu reel aandacht kan besteden aan kwaliteitszorg. Mevrouw J.M. de Stigter- Manschot en M. Rijke, kwali- teitszorgadviseurs bij het IMK, informeren de deelne mers over het hoe en waarom van kwaliteitszorg. Zij geven tevens aan welke voordelen kwaliteitszorg in de dagelijk se praktijk oplevert. Het IMK is van mening dat het invoeren van kwaliteits zorg maatwerk is. De cultuur van een bedrijf is hierbij be palend. Ook het tempo van invoeren kan per bedrijf ver schillen. Een ondernemer uit de regio presenteert tijdens de bijeen komst zijn visie op en erva ringen met kwaliteitszorg. Hij vertelt welke voordelen het structureel aandacht be steden aan kwaliteitszorg voor zijn bedrijf heeft opgele verd. De bespreking van de uit komst van de tijdens deze avond gehouden collectieve kwaliteitstest blijkt iedere keer weer bijzonder verhelde rend. Na afloop van de avond ontvangen de deelnemers een informatieset. De tentoonstelling, die open blijft tot 6 mei, is tot stand gekomen in samen werking met de plaatselij ke scholen en enkele inwo ners van Boskoop die ma teriaal beschikbaar stel den. van der linde Kandidaat voor Meer en Woude, categorie gebouwd, is mevrouw J.W.A. van Veen, wonend in de Nessepolder (Oude Wijk 6). Haar plaats vervangster is Y. J.M. van der Laan uit Zoeterwoude en hun kandidatuur wordt gesteund door de Zuidhollandse Mi lieufederatie, het Zuidhol- lands Landschap, Staatsbos beheer en de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten. Mevrouw Van Veen maakt duidelijk dat de taker! van het waterschap zijn verbreed. Er zijn meer belangen in het spel gekomen, bijvoorbeeld op het gebied van natuurontwikke ling en de mogelijkheden van recreatief medegebruik. Dit vraagt een gewijzigd beleid van het waterschap. Daar naast zijn er meer verande ringen te verwachten die van invloed zijn op de waterhuis houding. Te denken valt aan woningbouwlokaties, verbe tering van de infrastructuur, uitbreiding van het areaal sierteelt en de komst van het Bentwoud. Dit vergt een nadere bezin ning op de zorg voor schoon water, het peilbeheer wat me de is afgestemd op natuurbe- langen, een natuurvriendelij ke inrichting en beheer van de oevers en het vergroten van de mogelijkheden van re creatief medegebruik van oevers, dijken en water. Bij dit alles dient ook een beper king van de beheerskosten een punt van aandacht te zijn. Met techniek kan veel maar technische hoogstand jes zijn ook kostbaar. Kandidaat voor het bestuur van De Gouwelanden is de heer J.W van Gaaien die al 25 jaar lid is van dit bestuur en bovendien een aantal ja ren in het dagelijks bestuur zit. De nu 58-jarige Van Gaai en volgde destijds zijn vader op. Niet alleen als landbou wer maar ook als lid van één van de vele kleine polderbe sturen die toen nog beston den. Die besturen werden vaak gevormd door een aan tal land- en tuinbouwers uit de desbetreffende polder, mensen uit het veld en dus met kennis en ervaring. Daarnaast ook mensen die het leiden van het polderbe stuur gewoon tussen het werk door er even bij deden. In 1979 vond er een concen- >p uèTbrengem Hiennee“b*e“ tratie plaats van alle polder- eikten de WSE-dames onder besturen en werd meteen de basis gelegd voor de huidige situatie. De kosten namen destijds toe, mede door de ambtelijke ondersteuning, maar er werd wel veel nauw keuriger gewerkt. De land- en tuinbouwers hadden in de be ginperiode echt wel wat aver sie tegen die omschakeling maar op den duur zag men toch wel in dat deze landelij ke ontwikkeling niet was te gen te houden. Door uit ieder oud-polderbe- stuur twee personen af te vaardigen naar het nieuwe algemeen bestuur van het Waterschap bleef men er toch nauw bij betrokken. GOUDA - Onder het motto ’Beter laat dan nooit’ wil het Streekarchief Hollands Midden, waarbij ook Waddinxveen ken dan voorheen^ MMdelen *s aangesloten, in contact komen met personen die iets we- H l. 21. ten omtrent de joodse medeburgers die onder ons hebben slootwater terecht kwamen gewoond. ‘Hoewel we ons realiseren dat wij aan de late kant zijn om zogenoemde ’orale’ geschied schrijving te ondernemen, doen wij alsnog een poging daartoe. Vijftig jaar na de Tweede Wereldoorlog is lang geleden, toch moeten er nog vele mensen in leven zijn die met de joodse medeburgers hebben samengeleefd', aldus het stredekarchief. Wie weet iets omtrent het joodse leven voor en in de oor log in Gouda en omstreken? Hoe was het geestelijk leven in en rond de synagoge? Waar woonden zij, ook in de ge meenten rond Gouda? Wat is er gebeurd met hun huizen en spullen nadat ze zijn weggevoerd? Waar zijn de voorwerpen uit de synago ge gebleven? Waar zijn de no tulen van de diverse joodse verenigingen voor, in en na de oorlog (de jeugdfarm aan de Ridder van Catsweg in Gouda heeft dienst gedaan tot en met mei 1951)? Hoe verging het de joodse vluchtelingen? Wie weet iets omtrent de situatie in het weeshuis (Spieringstraat 1, Gouda), waar joodse kinde ren als vluchtelingen werden opgevang? Zo kunnen er nog tientallen vragen meer worden gesteld. Ieder gegeven, hoe klein ook, is belangrijk. Niet alleen over Gouda, maar ook over Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen en Ze- venhuizen-Moerkapelle Het streekarchief zelf heeft een genealogisch onderzoek ingesteld naar alle mensen van joodse oorsprong in Gou da. Daarvan zijn nu in het klad familietabellen beschik baar, lopende van 1800 tot 1945. Over dit onderwerp is bij het streekarchief zeer weinig be kend. Wat overgebleven is, is een register van de beide be graafplaatsen op de Boeleka- de en de Bloemendaalseweg. Verder enkele foto’s van de jeugdfarm op de Ridder van Catsweg 61 (de Catharina- WADDINXVEEN - Omdat de Waddinxveense Schaak Ver eniging WSV 60 jaar bestond was er geen competitieschaak, maar was er een simultaan wedstrijd met Rini Kuijf, oud- Boskoper en tevens de nationaal schaakkampioen van 1992. Hij speelt nu voor het eerste team van Cap Volmac, uitkomend in de hoofdklasse. BOSKOOP - In de biblio theek is dinsdag 25 april de tentoonstelling ’50 jaar vrijheid’ geopend door Marga van Praag, onder meer bekend als TV-pre- sentatrice. Marga is boven dien de dochter van de be kende Max en Saar van Praag die tweeënhalf jaar in Boskoop zaten onderge doken in de bezettingsja ren. GOUDA/WADDINXVEEN - Het terrein bij zuiveringssta tion De Steeg van de NV Wa- termaatschappij Zuid-Hol- land Oost (WZHO) in Gouda, waarbij ook Waddinxveen is aangesloten, wordt opnieuw ingericht. Over enkele jaren zal er een meer natuurlijk evenwicht zijn op het terrein. Er zullen meer weidevogels te vinden zijn, meer soorten planten, bloemrijke slootoevers en ver schillende amfibieën. Deze ecologische herinrich ting is door de provincie Zuid- Holland als voorwaarde ge steld bij het verlenen van de vergunning voor de nieuwe oevergrondwaterwinning bij zuiveringsstation De Steeg. De ecologische herinrichting van het terrein bij zuiverings station De Steeg is voorbeeld- project geworden voor de Ne derlandse waterleidingbe drijven. Op woensdag 19 april was de officiële aftrap van het project. Door het wingebied bij De Steeg ecologisch te beheren, levert WZHO een belangrijke bijdrage aan de natuuront wikkeling in het gebied en brengen van schoon spoelwa ter uit het zuiveringsproces zou in dit geval kunnen lei den tot een win-win-situtie. Het spoelwater wordt nu op het oppervlaktewater geloosd en gaat het gebied uit. Dat is zonde, want dit produkt van de waterwinning terugbren gen in het gebied, is een mooi voorbeeld van hergebruik. Omdat weidevogels één van de kenmerkende elementen vormen in het veenweidege bied van de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, kan ge rust worden gesteld dat het i waren er voor J. Auad en D. J. van Offe ren. H. Smitskamp ging de teil in tegen A. Bos, H. Brink horst, J. v.d. Heiden en J. Ponsioen. Het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater aan de Kerkstraat in Waddinxveen. (Foto: Kreater). WADDINXVEEN - Twee weken lang heeft de Waddinxveen se bevolking op initiatief van het centrum voor kunstzinni ge vorming Kreater (Kerkstraat) de gelegenheid gehad in de raadzaal van het gemeentehuis meer dan 250 kunstwer ken te bekijken van amateurs. Uit de reacties bleek dat ve len verbaast zijn over het talent dat in Waddinxveen is te vinden. De docenten van de cursus sen ’schilderen-tekenen’, Aleid Abels en Ton van Steen bergen, waren er in geslaagd een goed overzicht te geven van de verschillende technie ken en thema’s die in hun cursus aan bod komen. Jeroen Dijkhuizen, die met zijn jeugdige cursisten een speciaal hoekje in de zaal be zette, kon aantonen dat er ook aankomend talent in Waddinxveen in. Josiah Onemu, de docent beeldhouwen-boetseren die vrij recent zelf geëxposeerd heeft in de raadzaal, liet deze keer zijn leerlingen aan bod komen. Zowel jonge als vol wassen leerlingen kregen vol op de kans te laten zien waar zij toe in staat zijn. Met behulp van een videofilm en foto’s was er ook een duide lijk beeld van de sfeer tijdens de lessen. Fotografiedocente Kobie Koorengevel mag zeer tevreden zijn. Een bezoeker van de expositie raadde de ge meente aan de foto’s die ge maakt zijn van de hefbrug aan te kopen voor het ge meentehuis. De muzikale aankleding van de expositie bleek een succes. Het klarinettrio onder leiding van Aad Torenvliet, de keybo arddocent Cees Tijssen met een aantal leerlingen en ac- cordeonleerlinge Corry de Jong mochten rekenen op flinke belangstelling. Boven dien werd het gemeentehuis opgefleurd door twee demon straties bloemschikken van Marina Winters. Kreater kijkt terug op een ge slaagd begin van haar lus trumviering. Er zal in de loop hoeve), een foto van het inte rieur van de synagoge, en fo to’s van de grafstenen die naar de algemene begraaf plaats in Wageningen zijn overgebracht. Voorts enkele proces-verbalen van de ge houden razzia’s in Gouda. Voor alle duidelijkheid: het gaat onder andere om aan vullende gegevens en docu menten ten opzichte van het artikel van ds. H.C. van Itter- son over de joden in het ge denkboek ’Gouda in de Twee de Wereldoorlog. Gegevens kunnen worden doorgegeven aan het Streek archief Hollands Midden, Groeneweg 30, 2801 ZC Gou da. Contactpersoon is J. Oud- genoeg. Wie teveel heeft om op te schrijven kan bellen voor een afspraak. Het voorstel van WZHO voor omringende agrariërs hebben de ecologische herinrichting van het terrein bij De Steeg moet nog door de provincie plantensoorten. Zuid-Holland worden goedge keurd. Naar verwachting zal eind dit jaar met de uitvoe ring kunnen worden begon nen. Volgend jaar zomer zul len de eerste resultaten al zichtbaar kunnen zijn. J.W. van Gaaien, kandidaat voor het bestuur van het Waterschap de Gouwelanden (Foto: Peter Veenstra) Het interieur van de toenmalige synagoge in Gouda. (Foto: Stree- de baggerschouw want het karchiefdienst Hollands Midden). water moet wel op diepte blij ven. Die controle vraagt wel veel loopwerk want alle pol dersloten worden daarbij ge controleerd. Er kan na de schouw een verplichting tot baggeren uit voortvloeien. Met de huidige milieuwetge ving kan dit wel eens proble men geven. Maar Van Gaaien heeft inmiddels wel kunnen constateren dat met name de boomkwekers veel minder chemische middelen gebrui- J i n tr .1 J 1 die natuurlijk ook in het Remise kwamen overeen J. v.d. Born, T. v. Bruggen, L. v.d. Haven, T. Kuiper, J. v. zeker het tempo omlaag Oord, E. Philipse, H. Reus, H. 1 T' Stam, A. Versluis en H. van Woudenberg. In de schaduw van het ge vecht tegen Rini Kuijf trad eveneens H. Smitskamp aan voor een simultaan en wel te gen tien schakers, zij het de worden de effecten die de wa terwinning heeft op de na tuur gecompenseerd. De mogelijkheden blauwgraslanden en dotter bloemen worden vergroot. In de sloten kunnen zich ken merkende vegetaties ontwik kelen en slootkanten worden bloem- en kleurrijke linten in gebied mooi zal zijn wanneer het groene landschap. De af- deze groep vogels nog uitbun- wisseling van verschillende diger aanwezig is. Door het graslandtypen zal de weide- gebied ecologisch te beheren, variatie krijgen. Het jubilerende Weekblad van Waddinxveen heeft een verrassing voor u! Na een vlotte start, waarbij 32 schakers bestreden moes ten worden, ging langzaam maar; en al snel bleek, dat Rini Kui jf het niet makkelijk zou krij gen. Toen even na middernacht de balans werd opgemaakt bleek dat de oud-kampioen 18 par tijen in winst wist om te zet- ten, 10 remises plaatsvonden wat zwakkere schaakgoden. geen makkie, want na mid dernacht bleek dat er slechts een overwinningsscore werd bereikt van 50%. partij wisten te beëindigen, Puntendelingen waren B. Jansen, J. Markus, P. de Niet en L. Willemen. Zij smaakten het genoegen om Rini Kuijf met een nederlaag naar huis te sturen. A w PAGINA 13 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 26 APRIL 1995 Wie nu kiest voor een kennismakings-abonnement, KAM PE E R P LEZW.W Dorpstraat 38 Waddinxveen Tel.: 01828-12373 Mercuriusweg 16-b Waddinxveen (Ind.terr. Zuid 1) Telefoon 01828-13488/13283 1 - V1- _1_1 klein beetje alles weten’ INTERIEUE/ERZORGING Zijde 3 Boskoop Tel.: 01727-12544 ’Van een I377ÖÖ0ZÏJNÜ iVOORGEGAAN! Wie nu kiest voor een kennismakings-abonnement, I ontvangt Rijn en Gouwe vier weken lang ‘s ochtends vóór zevenen in de bus. Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 13,25. De afgelopen drie maanden heb ik geen proefabonnement gehad op Rijn en Gouwe. Naam: m/v Adres: I Postcode/Woonplaats: I Telefoon: I (voor controle op de bezorging) Bon m open envelop, zonder postzegel. I zenden naar; Rijn en Gouwe, afdeling Abonnementen. I Antwoordnummer 10008 i-. ,zz

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 13