50 JAAR BEVRIJDING WADDINXVEEN 1940-1945 Vijftig jaar bevrijding: vieren en herdenken Programma Waddinxveen 1945 -1995 DODENHERDENKING BEVRIJDINGSFEEST Donderdag 4 mei 1995 Dinsdag 2 mei 1995 Vrijdag 5 mei 1995 Pagina I Waddinxveen - WOENSDAG 3 MEI 1995 Weekblad voor Paasdai I betrekking Zie verder volgende pagina menwijk in Waddinxveen. Deze rondgang eindigt bij de Petteplas. 9.00-17.00 uur - Plantenmarkt Korbis-korfbal De Waddinxveense korfbalvereniging Korbis houdt bij het complex 1945 De worden 20.00-20.02 uur - Twee minuten stilte Na de twee minuten stilte zal de heer J.D. Geel declameren, zal het i van 1 van poorten, schuren en wo ningen open. Wie zijn kans schoon ziet, maakt dankbaar gebruik van de gastvrijheid. Zo kunnen 700 mannen wor den bevrijd. Rotterdam eert ons dorp met het tegeltableu ‘Poort geopend - Mond geslo ten'. In de laatste maanden van 1944 wordt in veel grote ste den de mannelijke bevolking bij razzia’s gegrepen. Voor het eind van het jaar zijn 150.000 mannen weggevoerd. Op 10 november 1944 begint de mensenjacht in Rotterdam. Alle mannen van 17-40 jaar moeten zich melden. Zo’n 50.000 Rotterdammers wor- Onder het motto Vijftig jaar bevrijding: vieren en herdenken’ staan we in Ne derland stil bij het feit dat op 5 mei 1945 de Duitse be zetters in Nederland zich overgaven aan de geallieer de strijdkrachten. Dat ge beurde in hotel De Wereld in Wageningen, in aanwe zigheid van prins Bern- hard, ere-burger van onze gemeente Waddinxveen. Ik weet niet of dat hotel destijds vanwege de naam is uitgekozen, maar wat een treffende symboliek: een oorlog die de hele wereld diep heeft geraakt, vindt voor Nederland zijn offici ële einde in hotel De We reld; alsof die wereld er in Europa ’zelf’ bij wil zijn als de zwarte periode van de Tweede Wereldoorlog ,ten in de in de aanbouw zijnde fa briek aan de Noordkade - nu NKF -. Daartoe wordt de gro- denking wordt dêelgenomen door de muziekvereniging Concordia en het algemeen koor Krea Musica. Van deze herdenking doet de lo- C.M. VAN DER LINDEN burgemeester van Waddinxveen zien Zuid-Limburg is bevrijd en het west niet blijft bezet Nederland verstoken van steenkool. Er ontstaat een te- 18.00 uur - Kranslegging op de oude begraafplaats Op de oude begraafplaats aan de Kerkweg-West wordt een kransleg ging gehouden bij de daar aanwezige oorlogsgraven. 18.45 uur - Bijzondere kerkdiensten In de Brugkerk (Kerkweg-Oost) en in de Ontmoetingskerk (Groens- voorde) worden bijzondere kerkdiensten gehouden ter gelegenheid van de 50e Dodenherdenking. De kerkdienst in de Ontmoetingskerk den afgevoerd voor dwangar- wordt uitgezonden door de lokale RTW-radio. beid in Duitsland. De onaf- zienbare colonne trekt in de late avonduren Waddinxveen den gevorderd. Burgemeester H.B.N. Mumsen dmkt onder, het verenigingsgebouw ach ter de Brugkerk wordt hospi taal. Koffiehuis ‘Kwaak' aan de Zuidkade wordt ‘Wehr- machtsheim'. Het ‘Centrum aan de Nesse wordt ‘Bier- haus'. In garage Buitelaar staan legerpaarden. In car- rosseriefabriek Verheul maakt de bezetter oorlogsma teriaal. In het huis van de fa milie Kempkes (Nesse) wo nen Duitse ingenieurs. In de Dobbehnanfabriek aan de Noordkade maakt de Wehr macht onderdelen voor VI en V2 (vliegende bom/raket). Bij tal van Waddinxveense burgers zijn Duitse soldaten ingekwartierd. Straatnamen 1 hebbend op het Koninklijk Huis worden vervangen door Zoals de vreugde van de be vrijding destijds onlosma kelijk verbonden was met het verdriet vanwege de tal loze slachtoffers, gaat de viering van die bevrijding - nu voor de 50e keer - samen met de herdenking van de doden, met als doel dat ie dereen de vrijheid naar waarde weet te schatten, zodat die vrijheid door ons 1943 In mei 1943 moeten alle man nen van 18 tot 35 jaar zich melden om in Duitsland te gaan werken. Wie zich door onderduiken hieraan ontrekt, wordt door NSB-ers opge spoord. De arbeidsinzet wordt dwangarbeid. De Wad- dinxvener J. Sonneveld - lan darbeider - zal hiervan het slachtoffer worden. Het blijft de tijd dat door de Duitsers veel wordt geroofd, zelf klok ken, want het Derde Rijk heeft dringend behoefte aan metalen voor de oorlogsin dustrie. Uiteraard worden ook de klokken van de Wad dinxveense kerken geroofd. In 1949 krijgen de Brugkerk en de Kruiskerk weer een klok. Op de klok van de Brug kerk staat: ‘1943 weggehaald door ’s vijands macht - 1949 vernieuwd weer aange bracht'. Op de klok van de Kruiskerk staat: ‘1943 de vij and kwam. De vijand nam. De klok uit deze toren. 1949 God sloeg met kracht. Des vij ands macht. Zijn lof doe ik u horen' (gedicht van TJ.v. Dam, hoofd Chr. Mulo-Wad- dinxveen. Op 15 mei 1940, om 10 uur 5, ondertekenden in een school te Rijsoord generaal Winkel man en generaal Von Küchler de capitulatie-overeenkomst. Aan Nederlandse kant zijn 2500 militairen en 2500 bur gers omgekomen. Evenals al le andere steden en dorpen in ons land krijgt ook Waddinx veen te maken met de Duitse bezetting. Er komt een NSB- burgemeester. Schoolgebou wen worden gevorded. Leer lingen krijgen les in de Brug- - kerkenindespijsfabriekaan de Passage (Kerkweg). Het notarishuis en de burgemees- terswoning ‘Beukenhof wor-verstopt Joden en Engelse pi loten. Er is ook sabotage: ka bels onder de Gouwe worden doorgesneden. Zullen de Duitsers gijzelaars maken? Overal heerst angst en grote spanning. Noord- en Zuid-Holland zijn nog door de Duitsers bezet. Het laatste voedsel is in de steden verdeeld. Seyss-In- quart gaat er mee akkoord dat de geallieerde luchtmacht voedsel laat vallen boven vliegvelden en andere terrei nen op 29 april en de volgen de dagen. Ook boven Wad dinxveen vindt één - ver dwaalde - dropping plaats in de Puttepolder (Oranjewijk). Het gemeentehuis zorgt voor distributie. Op 30 april 1945 Hein staat weldra geen boom plex aan de Alberdingk Thijmlaan nationale wedstrijden, meer. Eind april 1945 vechten de Russen in ^BerlijnUtrecht, meentehuis de expositie’Waddinxveen in roerige tijden’van de Ver eniging Historisch Genootschap Waddinxveen. De tentoonstelling gaat in op Waddinxveen gedurende de Nederlandse Opstand tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), het rampjaar 1672, de Franse tijd (1795-1813), de Eerste Wereldoorlog 1914-1918) en de Tweede Wereldoorlog (1940-1945). De expositie duurt tot en met zaterdag 20 mei 1995 en is op werkdagen te zien van 9.00-17.00 uur, op don derdagavond van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-16.00 uur. De toegang is vrij. In de trouwzaal van het gemeentehuis verzorgen op de openingsdag de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen, de Stich ting Vluchtelingenwerk en de werkgroep Waddinxveen van Amnesty International presentaties. 1130-18.00 uur - Feestmarkt In de Willem de Zwijgerlaan wordt op initiatief van de marktkooplie den een extra feestelijke weekmarkt met hier en daar naoorlogse prij zen gehouden. Van 12.00-17.00 uur draait elk uur het rad van avon- te weg verlaten. Men loopt langs de Zuidkade, Kerkweg, kale RTW-radio rechtstreeks verslag. Oranjelaan en de Noordkade. ------ Waddinxveen is verontwaar- digd en zet spontaan deuren herdenkingsvuur worden ontstoken en zullen er twee coupletten l het Wilhelmus worden gezongen. 20.10 uur - Einde herdenkingsbijeenkomst 1941 Waddinxveen kan zich slecht aanpassen bij de ‘nieuwe or de', al lijkt het aanvankelijk nog wel me te vallen. NSB-ers beginnen Joden te treiteren. Daar er in Amsterdam veel Joden wonen, zijn relletjes aan de orde van de dag. Steeds vaker zijn er ook vechtpartijen en als een poli tieagent gewond raakt slui ten de Duitsers de Amster damse Jodenwijk af. Enkele honderden Joden worden op gepakt en weggevoerd. De jacht op Joden gaat door. Veel Nederlanders helpen Joden door hen te laten onderdui ken. Ook in Waddinxveen worden Joden verborgen ge houden. Soms wordt hun schuilplaats verraden. In ons land wordt zeer gevaarlijk werk gedaan door talloze ver zetsmensen van de LO, de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers. Een poging door de Rotterdamse verzetsgroep ‘De Geuzen' in Waddinxveen nieuwe leden te winnen mislukt. Op 4 maart 1941 worden de 18 Geuzen gefusilleerd. Zij zijn de 18 do den uit het bekende gedicht van Jan Campert. Later kent Waddinxveen ook een LO- groep van 10 mensen. Zij ver gaderen in de bibliotheek in de Nesse en in een winkel aan het Noordeinde. Onderdui kers kunnen terecht bij boe ren in de omgeving. Eén LO- er werkt op het Distributie kantoor te Boskoop. Hij kan aan persoonsbewijzen en bon kaarten komen. Verschillen de keren dreigt er gevaar. Soms worden onschuldige Waddinxveners gevangen ge nomen en in Rotterdam in hechtenis gehouden. Men 1944 Het gaat Hitler en zij Derde Rijk niet goed meer. In 1944 bombarderen Engelse vlieg tuigen Duitse munitieopslag- plaatsen. Op de Brugweg komt een 15-jarig meisje om. In de vroege morgen van 6 ju ni 1944 - D-day - landt een grote invasievloot van 1200 oorlogsschepen en 4000 transport- en landingsvlieg- tuigen, waarmee 150.000 Amerikaanse, Canadese, Britse en Poolse militairen zijn vervoerd, in Normandië. De geallieerden staan onder bevel van generaal Eisenhou- wer. In de Waddinxveen on dergrondse werkt ook Toon Pille. Door verraad weet de SS van Toons verzetswerk. Op vrijdag 29 september 1944 wordt hij in een zadel makerij aan de Kerkweg- West gearresteerd en meege nomen naar Gouda. In een herenhuis aan de Ridder van Catsweg wordt Toon door de SD - de Sicherheitsdienst - verhoord. Wie zijn je vrien den? Toon zwijgt. Zaterdag 30 september om 7 uur in de morgen vinden werklieden langs de Parallelweg bij Gou da het dode lichaam van Toon Pille vermoord door 9 kogels. Op die plek staat nog altijd een houten kruis met het op schrift: ‘Hier viel op 30-9-44 in dienst van zijn vaderland Toon Pille, oud 23 jaar‘. De Duitsers - na de Dolle Dins dag - bevreesd voor volksver zet hébben ‘spitsers' nodig voor hen verdedigingserken. allen ook door ons allen be houden blijft! In het besef dat het nieuwe begin dat in de capitulatie van 5 mei 1945 lag besloten, voortdurend een vervolg moet hebben, zijn vele bur gers de afgelopen weken ac tief geweest om van ’50 jaar bevrijding’ een waardige en tegelijkertijd feestelijke ge beurtenis te maken in Wad dinxveen. Ik hoop dat met ditzelfde besef zoveel mogelijk Wad dinxveners - jong en oud - de evenementen rond ’50 jaar bevrijding’ zullen bij wonen. De overwinning op nazisme en facisme is dat namelijk meer dan waard! 1942 In maart 1942 begint het zo genaamde Englandspiel, één van de meest tragische episo den uit de Tweede Wereldoor log. Huub Lauwers - een ge heim agent - wordt door de RAF boven Nederland uitge worpen, gearresteerd door de Duitsers en gedwongen met zijn zender contact te blijven onderhouden met Engeland. Keer op ker meldt Lauwers door een bepaalde code dat hij is gevangen genomen. Enge land merkt het niet; 36 ge heim agenten worden daar- WADDINXVEEN - Er is geen boek over Waddinxveen 1940- 1945. Over de oorlogsjaren is wel in het Weekblad voor Wad dinxveen en fragmentarisch in een aantal Waddinxveense boeken gepubliceerd. Ook op in de raadzaal van het ge meentehuis gehouden tentoonstellingen werd beetje bij beetje een beeld gegeven van het léven in dit Gouwedorp tij dens de Tweede Wereldoorlog. Daarom in vogelvlucht een beeld van Waddinxveen in 1940-1945. door opgepakt en via hen meer dan 400 contactperso nen. Velen zullen nooit terug keren. Wapens voor het Ne derlands verzet bedoeld, ko men in handen van de Duit sers. Ook de Waddinxvener Jan Molenaar - marechaus see en sabotageagent - is be trokken bij het Englandspiel, als marconist ‘Martin'. Bij een parachutesprong boven Hellendoom op 29 maart 1942 botst hij tegen een paal en blijft dodelijk gewond lig gen. De volgende dag - Eerste Paasdag - overlijdt hij, 24 jaar oud. Jan Molenaar wordt posthuum onderscheiden. El ke Nederlander - of hij wil of niet -raakt bij de oorlog be trokken. Men moet koperen, nikkelen, tinnen of loden voorwerpen inleveren, om Duitsland aan grondstoffen te helpen. Ook het geld wordt7 vervangen. Er komen zinken munten met germaanse sym bolen en nieuwe bankbiljet ten van 1,-, 2,50 en 10,-. Van de postzegels moet de ko ningin verdwijnen, nu staan er olkse symbolen en zeehel den op. Fietsen worden gevor derd, zodat de Duitsers zich snel kunnen verplaatsen. Ook radiotoestellen moeten worden ingeleverd, opdat nie mand meer naar Radio Oran je en de BBC kan luisteren. In Waddinxveen bouwen de Duitsers langs de Henegou- werweg - betonnen bunkers en geaven zij tankgrachten - bij de Sniepweg en Piasweg. Woonhuizen, winkels, een houthandel en een fabriek langs de Zuidkade moeten worden afgebroken teneinde op de rijksweg te kunnen schieten. neutrale namen: Wilhelmina- kade, wordt Gouwekade, Ju- lianastraat wordt Javastraat. Al op de eerste oorlogsdag zijn verduisteringsmaatrege- len van kracht geworden. De straatverlichting blijft ge doofd. Uit de huizen mag geen licht komen. Lampen in portieken moeten verduiste- ringslampen worden, die al leen naar beneden stralen. Auto en fietslampen mogen heel weinig licht geven. De knijpkat - een handdynamo - doet z’n intrede. Toch is het aardedonker ’s avonds. Velen raken te water in de sloot langs Kerkweg en Dorpstraat en in de Gouwe. Een kapper in de Oranjelaan kapt de da mes ’s nachts. Dan is er stroom. En als men na 20.00 uur niet meer op straat mag komen blijven de dames over nachten. Een houthandel aan de Noordkade maakt zelf electriciteit. Omdat de Duit sers ons land beginnen leeg te roven, verdwijnen grote voor raden over de grens. Levens middelen gaan op de bon, eerst thee, koffie en suiker, later vlees, brood en melk. Ook voor schoenen en rookar tikelen moet men bonnen hebben, voor textiel punten. Zo worden de schaarse pro- dukten gelijkelijk verdeeld; ieder kreeg een kleine hoe veelheid toegewezen. Distri- buteistamkaarten - en in ’39 ingevoerd - raken snel vol. Ze worden vervalst. Er komen nieuwe distributiestamkaar- ten. tuur. Op de markt worden door gastvrouwen gratis bonnen uitgë- deeld met kans op een groot aantal waardevolle prijzen en huishou delijke artikelen. De trekking om 15.00 uur is in handen van wethou der J.A. Hielema (CDA). Om 15.15 uur is er een optreden van Beau Rivage. Op de markt is ook een terras aanwezig. 12.00-17.00 uur - Feestmiddag met voorronde karaoke-wedstrijd Op het parkeerterrein Beukenhof wordt een feestmiddag gehouden met onder andere de voorronde van de deelnemers aan de karaoke- wedstrijd (voor opgave tel. 01828-31932 en 01828-11448). De pre sentatie hiervan is in handen van Carlo Strijk. Er wordt gestreden om een prijzengeld van in totaal ƒ500,-. De feestmiddag omvat op initia tief van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk en het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater activiteiten voor de jeugd zoals kinderschmink, tekenen, kleien, jazzballet, een kindervriendenmusi cal en een kinderkunstwerkenwedstrijd (13.30-16.30 uur). Ook zijn er twee optredens van de Chileense dansgroep Chile Lino. Verder is er een jeu de boulesbaan, zijn er kramen van verenigingen, is er een modeshow van de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen, is er volks dansen voor ouderen, treedt er een kinderjazz-dansgroep op en is er de uit Australië overgewaaide Acrobat-bar-fly-jumping. De deelne mers dragen een klittebandpak en met behulp van een trampoline lanceren ze zichzelf tegen een opblaasbare wand die tevens is voor zien van klitteband. Hotel-café-restaurant De Unie richt een terras in. 12.45 uur - Feestelijke bevrijdingslunch voor senioren De 65-jarigen en ouderen in Waddinxveen krijgen in de recreatiezaal van zorgcentrum Souburgh aan de Prins Bernhardlaan een feestelij ke lunch aangeboden. Deelnamekosten ƒ9,75. Ouderen kunnen ge bruik maken van gratis Aanvullend Openbaar Vervoer (AOV). Op stapplaatsen omstreeks 12.30 uur: 1. Koningin Wilhelminaplein, 2. parkeerplaats St. Victorkerk (Zuidkade), 3. hoek Kromihe Esse-He- negouwerweg, 4. parkeerplaats hoek Beethovenlaan-Groensvoorde, 5. ingang winkelcentrum Zuidplas (Zuidplaslaan). 15.00-16.00 uur - Rondrit truckers In tientallen robuuste vrachtwagens maken Waddinxveense verstan delijk en lichamelijk gehandicapten vanaf het parkeerterrein bij Vol vo Bedrijfswagens Nederland BV op het bedrijvenpark Coenecoop een rondtoer door Waddinxveen. Tijdens de rondrit, die wordt voor afgegaan door een jeep met daarin burgemeester C.M. van der Lin den en voorzitter G. van Ringelenstein van de Stichting Nationale Feestdagen Waddinxveen en zeven historische trucks, zullen Zweed se broodjes worden uitgedeeld. Route: Coenecoop, Zuidelijke Rond weg, Beijerincklaan, Zuidplaslaan, Dreef, Sniepweg, Limaweg, Dreef, Kanaaldijk, Kanaalstraat, Kerkweg-Oost, Oranjelaan, Noord kade, Staringlaan, Koningin Wilhelminasingel, Koningin Wilhelmi naplein, Willem de Zwijgerlaan, Chopinlaan, Kerkweg-West, Prin ses Beatrixlaan, Prins Bernhardlaan, Juliana van Stolberglaan, Ka naalstraat, Stationsstraat, Rijnlandstraat, Jan Dorrekenskade-Oost, Zuidkade, Apollolaan, Kanaaldijk, Coenecoop. 15.15- 1530 uur - Vliegtuigdropping boven Waddinxveen Boven het parkeerterrein Beukenhof in Waddinxveen geeft een echte Dakota van de Dutch Dakota Association een vliegshow en werpt 2.000 pamfletten van De Vliegende Hollander van 8 juni 1944 (des tijds weekblad van de geallieerde luchtmacht) en 30 exemplaren van De Wervelwind (destijds maandblad voor vrijheid, waarheid en recht van de RAF) uit. Wie een exemplaar van De Wervelwind weet te be machtigen kan die in de kraam van de Stichting Nationale Feestda gen Waddinxveen en de Kunst Kring Waddinxveen op het parkeer terrein Beukenhof omruilen voor de Waddinxveense betaalmunt ’Wokkeltje’ van 5 gulden. 18.15- 1930 uur - Ballonfiësta Groots festijn met 15 heteluchtballonnen op het complex van WSE- voetbal aan de Willem de Rijkelaan. De meeste ballonnen, met in to taal 46 passagiers, hebben een luchtinhoud van 2.700-3.500 kubieke meter, terwijl de temperatuur in de ballon oploopt tot zo’n 80-100 graden Celcius. De voorbereiding van de ballonfiësta is vanaf 18.15 uur. De hoogte van de ballon is 20-25 meter. De bedrijven die een ballon hebben gesponsord zijn: Grondbedrijf Gemeente Waddinx veen, DGS Wijnkopers, Van Noort Verhuizingen en Transporten BV, Heemskerk BV, Autopunt Gouda-Waddinxveen, Drukkerij A-Twee, Heiwerken P. van ’t Wout BY Air Products BV Van Ginkel Vakan- ties, Machine- en Apparatenfabriek J. Boere BV, Toyota Van Leeu wen BY Festo-Pneumatiek, De Jong Waddinxveen BY Trenforma BV en Axis-Aandrijvingen BV Voorafgaande aan de ballonfiësta krijgen de ballonpiloten, hun helpers en de passagiers om 17.30 uur in de WSE-kantine De Lansbrekers een maaltijd aangeboden door Partyservice Van den Berg en Horecaservice Van der Zwaard. JieC ballongas is afkomstig van A. Yis BV De terugkomst van de piloten, helpers en passagiers in de WSE-kantine is vanaf 21.00 uur voorzien. 20.00 uur - Koffiebar De Schaapskooi In de hervormde koffiebar De Schaapskooi (Nesse) wordt voor 15- jarigen en ouder een filmavond gehouden die in het teken staat van Bevrijdingsdag. 20.00 uur - Feestprogramma voor ouderen Voor de ouderen is er op initiatief van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk een feestelijk avondvullend programma in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad. Het programma omvat onder meer een optreden van de dixielandband van Cees van Es. Ou deren kunnen gratis gebruik maken van het Aanvullend Openbaar Vervoer (AOV). Opstapplaatsen omstreeks 19.30 uur: 1. Koningin Wilhelminaplein, 2. parkeerplaats St. Victorkerk (Zuidkade), 3. hoek Kromme Esse-Henegouwerweg, 4. parkeerplaats hoek Beethoven laan-Groensvoorde, 5. ingang winkelcentrum Zuidplas (Zuidplas laan). 2130 uur - Finale karaoke (voorprogramma 5 Mei Festival) In de sporthal de Sniep aan de Sniepweg wordt de finale van de kara oke-wedstrijd (met een gezamenlijk prijzengeld van ƒ500,-), waar voor ’s middags op het parkeerterrein Beukenhof de voorronde-wed- strijden zijn gehouden. De toegang is gratis. 22.00-02.00 uur - 5 Mei Festival voor jongeren In de sporthal De Sniep aan de Sniepweg wordt aansluitend op de ka raoke-finale een groots 5 Mei Festival voor jongeren gehouden met live-optredens van de zangeres Sandy Kandau en het duo Dolce Via, bekend van de Veronica Zomerteer 1994. Tussen de programma-on- derdelen door wordt er discomuziek gedraaid. De toegang is gratis. Het Gouwedorp Waddinxveen werd officieel op 8 mei 1945 door de naar den Haag trekken de Canadezen bevrijd. (Foto: Sjaak Noteboom). einde loopt. Wat een vreugdevol mo ment, na al dat onvoorstel bare leed, al die verschrik kelijke ontberingen. Hierbij mogen we niet vergeten dat voor een aantal Nederlan ders in het Verre Oosten de beproevingen nog niet ten einde waren, omdat het Ja panse leger pas in augustus 1945 capituleerde. 19.45 uur - Herdenking bij het monument op het Stationsplein Bij het herdenkingsmonument op het Stationsplein worden alle ge- vallenen van het oorlogsgeweld herdacht, terwijl iedereen in de gele- binnen. Men zal overnachten genheid wordt gesteld bloemen te leggen. Er worden kransen gelegd namens het gemeentebestuur, de Stichting Nationale Feestdagen Waddinxveen, hêt verenigingsleven en het onderwijs. Aan de her- tjes, fietsdynamo’s en knijp katten. Gas is er tussen 11 en 1 uur. In januari 1945 zijn de rantsoenen gedaald tot 1 pond brood en 1 pond aardap pelen per persoon per week. Maar ook nier heeft de bur gerbevolking het niet breed. Vrijdag 10 mei 1940,3 uur 55. Duitsland valt zonder oor logsverklaring Nederland binnen, ondanks Hitlers be lofte onze neutraliteit te eer biedigen., Ook België en Frankrijk zijn het slachtoffer. Duitse troepen overschrijden de oostgrens. Bommenwer pers bombarderen vliegvel den in het westen. Parachu tisten dalen neer bij Den Haag, de Moerdijk en Rotter dam. Grote luchtvloten trek ken over ons land. Onze luchtdoelartillerie, die bui tengewoon nauwkeurig kan richten, haalt veel Duitse vliegtuigen naar beneden. Waddinxveense Vrijwillige Burgerwachten beschieten bij de Theo Thijssenschool aan de Kerkweg Oost Duitse Junkers. Bij een bombarde ment aan de westelijke zijde van de Gouwe worden twee burgers gedood en woningen vernield. De Gouwekade (Wilhelminakade) zakt ge- deeltelijkin. Boven de polder Bloemendaal wordt een Ne derlands vliegtuig neerge haald. Sergeant-majoor Lub bert Rozeboom uit Bendum komt om. Ook Waddinxve ners verliezen het leven. Cor nells Both (dienstplichtig mi litair) sneuvelt in Dordrecht. A.Oudijk (dienstplichtig mili tair) sneuvelt te Delft. A.J. van Vuuren (militair) sneu velt te Valkenburg (ZH). Op eerste Pinksterdag (12 mei 1940) worden vluchtelin gen uit de Betuwe in Wad dinxveen (7725 inwoners) ge herbergd. Ze komen op fiet sen, met handkarren en wor den onderweg beschoten. De vijand neemt een gruwelijk besluit. Het is 14 mei 1940, 13.30 uur. De binnenstad van Rotterdam wordt gebombar deerd om zo, door het treffen van de weerloze burgerbevol king aan elk verzet een eind te maken. Dagenlang woedt de brand, die tot ver in de om trek zichtbaar is. Velen vin den de dood, ook Waddinx veen is diep onder de indruk. De zwarte rookwolken zijn, vooral vanaf de Piasweg, goed te zien. Stukken verkoold pa pier en as dwarrelen neer. Weer worden vluchtelingen opgenomen. Sommigen blij ven hier wonen in de leeg staande woningen aan de Kleikade. De Duitse legerlei ding dreigt met nieuwe bom bardementen op Utrecht, Den Haag en Amsterdam. Te gen zulk een overmacht is geen verweer. Generaal Win kelman oordeelt dat het zin loos is de strijd nog langer voort te zetten. Het geeft op 14 mei om ongeveer 19.00 uur het leger de opdracht de strijd te staken. 20.00 uur - Bevrijdingsconcert Het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem onder leiding van Martin Mans geeft in de Ontmoetingskerk aan de Groens- levensomstandigheden voorde een Bevrijdingsconcert met de Nederlandse Canadees Willem .1 vanaf september van Suydam (pianist-organist), Ben Kramer (organist), de muziek- 1944 ^steeds ^slechter. Aan^ej vereniging Concordia onder leiding van Pieter Boer en Hans Geel (declamator). Tijdens het concert zal het lied ’Waddinxveen, parel aan de Gouwe’, een in 1993 geschreven lofdicht van Hans Geel en op muziek gezet door Martin Mans ten gehore worden gebracht. Toe- gangsprijs ƒ10,-(volwassenen) en ƒ5,-(kinderen tot en met 12 jaar en 9.00-24.00 uur - Speciale RTW-uitzendingen Onder het motto ’Waddinxveen bevrijd’ verzorgt de lokale RTW-ra dio de gehele dag rechtstreekse uitzendingen. In "de spinfabriek aandePas- De drumband Cormula’s maakt een muzikale rondgang door de Bo- sage haalt men uit de gaar- keuken ‘kousenwatersoep'. Van dit eten kan men niet le- - ven. De jonge schoolkinderen aan de Dreef een plantenmarkt. Deze zal op dezelfde lokatie ook za- krijgen in de fabriek van Ver- terdag 6 mei worden gehouden. heul aan de Kleikade bijvoe ding: 1 boterham en zelfge maakte bietenstroop en 1 schaaltje met grote erwten. Ouderen gaan - evenals de stedelingen - langs de boeren om aai of melk té bemachtigen. ruilt gebruiksvoorwerpen voor een beetje eten. Veel landbouwers en veehouders helpen. Wie door de Duitsers wordt betrapt, raakt alles kwijt - soms zelfs zijn fiets, een fiets met - bij gebrek aan beter - houtenof massieve banden. Anderen maken ge bruik van een kar of wagen tje. Men kon lopend uit de steden met dikke voeten en benen van de hongeroedeem. Gekookt wordt er op kleine kacheltjes, die boven op de grote kachel worden gezet. 930 uur - Bevrijdingsloop Wageningen-Waddinxveen Na een route door Waddinxveen eindigt langs de Petteplas de ’s nachts om 02.00 uur in Wageningen gestarte speciale bevrijdings loop met door twintig atleten van de sportclub Antilope, de schaats vereniging De Gouwe Streek en de Waddinxveense Ambtenaren Loop Klup (WALK) in Wageningen opgehaald bevrijdingsvuur, irdappelen, rogge, tarwe Route: Wageningen, Amerongen, Leersum, Driebergen, Rijsenburg, Ik te bemachtigen, men Bunnik, Utrecht, De Meem, Harmelen, Woerden, Bodegraven, Reeuwijk, Waddinxveen. Op de Kerkweg-Oost bij het parkeerterrein Beukenhof zal de bevolking zich om 9.20 uur bij de atleten kunnen aansluiten voor het in een rustiger tempo afronden van het loopeve- nement. Route: Kerkweg-Oost, Kanaaldijk, Sniepweg, Dreef, Es- doomlaan, Chopinlaan, Willen de Zwijgerlaan, Juliana van Stolberg- •laan, Prins Bernhardlaan, Prinses Beatrixlaan, Kerkweg-West (Pette plas). 930 uur - Gebedsdienst in de Immanuëlkerk (Prinses Beatrixlaan) In de Ontmoetingskerk (Groensvoorde) wordt ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding een gebedsdienst gehouden. 10.00-10.15 uur - Ontsteken bevrijdingsvuur in Petteplas In de Petteplas wordt aan het slot van de bevrijdingsloop een bevrij dingsvuur ontstoken. Hieraan wordt meegewerkt door leden van de Klimop-groep, de postduivenvereniging De Sperwer en de muziek- vereniging Concordia. Voorts is er een declamatie en een toespraak Men sprokkelt hout voor de van burgemeester C.M. van der Linden. noodkacheltjes of‘duveltjes1. 1030 uur-Nationale jeu de bouleswedstrijden Langs Kromme Esse en Piet De jeu de boulesvereniging Waddinxveen houdt op het eigen com- tt i i i i 1* li J’ l nri t i J_t J 11.00 uur - Opening expositie ’Waddinxveen in roerige tijden’ Burgemeester C.M. van der Linden opent in de raadzaal vdi het ge- F z WADDINXVEEN IN 1940-1945 I I i I -Kort aan gas en eieKtnciieii. s-c ni1)CCarci Men behelpt zich met drijver- Ö5-P'ussers). nj- uir.in ixcu xucv mx ccu 9.00-10.00 uur - Muzikale rondgang

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 23