50 JAAR BEVRIJDING WADDINXVEEN 1940-1945 Oorlogsmonument werd op 5 mei 1947 onthuld p r I p'. Pagina III De oorlogsgraven op de oude begraafplaats aan de kerkweg-West. (Foto: Sjaak Noteboom). vrienden?'. onzen vijand Voorgevoel Hij moet een voorgevoel heb- Het is vrijdag 29 september 1944, ongeveer drie uur ’s WADDINXVEEN - ‘In den ondergrondschen strijd voor zijn Vaderland gevallen 30-9-1944. Niemand heeft meer liefde dan deze, dat iemand zijn leven zet voor zijn vrienden'. zegt hij ‘Als ik gearresteerd moe- dere komen en bid voor me'. Bij zijn moeder, die radeloos is. In die nacht van 29 op 30 ‘Wilhelmus van Nassouwe ben ik van duitsen bloed, den Vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Vuur In de ’bakken’ kwamen in 1947 en daarna geen bloe men. Dit zijn offerschalen, eveneens ontleend aan de oude historie. Symbolisch worden hierop de dankoffers gebracht voor onze 'J ding. Sinds in Waddinxveen in 1977-1978 de jaarlijkse Dodenherdenking soberder werd (geen stille tocht meer vanaf het gemeentehuis) is ook gaandeweg de ontste king van het vuur komen te vervallen. houten kruis aan de vroei Goudse Parallelweg (nu 1 staat een monument op het graf aan de Kerkweg-West. De eerste jaren na de oorlog bij de herdenking op 4 mei ko men vrienden en familie naar het graf en naar het huis van moeder Pille. Dan denken ze weer even aan Toon. Als me vrouw Pille overlijdt vervalt deze traditie. Misschien ben je er wel eens bij geweest, op de 4e mei, ’s avonds om 20.00 uur. Ieder jaar komen de Waddinxve- ners dan bij elkaar op het plein voor het station. Daar staat een monument ter Het muziekkorps speelt ons volkslied en iedereen zingt mee: op de lokaties Bloemendaalse polder, Dordrecht, Delft en Valkenburg (ZV). Men moet weten dat het mo ment dat op 10 mei 1940 onze oostgrens werd overschreden, de Duitsers met parachutis ten en luchtlandingstroepen de zelfde dag een aanval de den op de as Moer dij k-Rotter- dam-Den Haag. Deze verrassingsaanval door de lucht had succes bij de Moerdijk, bij Dordrecht en gedeeltelijk bij Rotterdam. De slag om de residentie werd gewonnen door Nederlandse militairen. Bij het optreden tegen de Duitsers rondom Den Haag werd het dorp Wa teringen op 10 en 11 mei 1940 het toneel van hevige gevech ten. De van Ockenburg naar Rot terdam terugtrekkende Duit sers van generaal Von Spo- neck hebben in Wateringen heftige tegenstand ondervon den. De capitulatie op 14 mei 1940 heeft voorkomen dat de ze Duitsers volledig bij Over- schie vernietigd werden. ‘Wat zeggen ons nog die ver halen? Maken ze ons wat wijzer voor nu? Of zullen we aarzelend bea men: Wie luistert naar de woorden van 4 mei, zal staan voor de vrijheid van de 5e!' Plotseling worden in de scha- bevrijding.... hoopt en bidt: Nooit meer, nooit meer! Dan klinkt er een kort ge dicht: ‘Dit is de avond van de verha- Overal hangen de vlaggen len, 1---- dit is de avond van de 4e mei. boven het zingen uit hoor Verhalen van de oorlog, over vriend en vijand, over mensen, die dapperder waren dan ze dachten, die laffer waren dan ze wil den'. Iedereen luistert aandachtig. Uit de verhalen van de oorlog jj ij- heid verloren ging en wat er nodig was om de vrede weer te winnen. Ieder jaar mag ik een gedicht opzeggen en het verhaal ver tellen. Heel duidelijk zeg ik de laat- ook in Waddinxveen eerst het jaartal 1940 aange bracht en lezend naar boven 1945. de bevrijding op 26 juni 1945. Net 21 jaar oud. Naast hem rust Cornells Both. Hij sneu velde als dienstplichtig sol daat in Dordrecht op 11 mei 1940. Wel verloren, niet ver geten', staat er op de graf steen van deze 35 jaar gewor den Waddinxvener. Temidden van het viertal aan het eind van de oude begraaf plaats ligt Toon Pille. ‘Bij u schuil ik. Psalm 143 vers 9b', staat er op de zuil die graf siert van de Waddinxvener die op 23 jarige leeftijd viel ‘in den ondergrondschen strijd voor het vaderland'. We schreven toen 30 september 1944. ‘Niemand heeft meer liefde dan deze, dat niemand zijn leven zet voor zijn vrien den. Joh. 15.13' stata er op het grafmonument. ‘Getrouw tot in den doedt' le zen we op het graf van Lub bert Rozeboom. Deze geboren Bedummer is ‘gevallen voor het vaderland te Waddinx veen op 11 mei 1940'. De 21 jaar geworden Lubbert Rozeboom zat in een vliegtuig Een klein kruis Zijn broeders uit het verzet kunnen nu hun dank niet la ten blijken. Na de oorlog doen bij oorlogshandeling! ze dat wel. Er staat een klein westen van ons Is houten kruis aan de vroegere Goudse Parallelweg (nu Bur gemeester Jamessingel) en er God, den Heere, Hem boven al loven van harte zeer, en maken groot zijns lieven namens eere, die daar nu slaat teneer!' Daar komt de burgemeester naar voren. Hij heeft zijn ambtsketting om. Kinderen van één van de scholen dra gen een grote krans aan. De burgemeester loopt met de lende, de gevallenen, hi krans de paar treden op naar milileden, het verdriet de obelisk en samen met de kinderen legt hij die als eer bewijs van hen die bleven voor hen die vielen. De krans bestaat uit linten in de vader landse kleuren: rood, wit, blauw. dat in de polder Bloemendaal in de buurt vanhet Gouwe- aquaduct naar beneden stort te. Hij was aan boord als ser- geant-marconist. Hierbij ver loor ook de in Medan geboren adjunct-reserve officier J.L. v.d. As het leven. Deze niet ouder dan 33 jaar geworden militair is in Hilversum be graven. De Waddinxveense dienst plichtige soldaat A. Oudijk, die op de oude begraafplaats in een familiegraf ligt begra ven, stierf op 20-jarige leef tijd in Delft bij het nemen van een barricade in een lijmfa- briek. De jonge, voor zijn va derland gevallen militair, verloor het leven op 11 mei 1940. De in Waddinxveen geboren A.J. van Vuuren, wiens mili taire rang onbekend is, viel op bijna 25 jarige leeftijd in het Zuidhollandse Valken burg, in welke gemeente hij ook destijds werd begraven. Bij de beschrijving van de (Waddinxveense) slachtoffers uit de eerste meidagen vallen Dit laatste vooral op initia tief van de in 1976 naar Waddinxveen gekomen bur gemeester mr. A.F. Smallen- broek die vuur een omstre den symbool acht. Burge meester C.M. van der Lin den heeft daarin met zijn komt in het begin van de ja ren tachtig verandering ge bracht, terwijl de Dodenher denkingen ook weer meer aan zeggingskracht gaan winnen. halfstok, bewijzen van rouw en je klank van de kerkklokken. Even staan de burgemeester en de schoolkinderen stil voor de obelisk met de krans, een ogenblik en heel eerbiedig. Dan komen er uit de mensen massa meer kinderen met bloemen, van alle scholen een paar jongens en meisjes. Ze leggen hun bloemen en naast de krans die de burgemeester namens de Gemeente Wad dinxveen heeft neergelegd. De straatlantaarns gaan branden. Het is bijna 20.00 uur. Uit het muziekkorps dat met ste regels: het koor heeft meegespeeld en ook alleen liederen heeft laten horen, komt een hoorn blazer naar voren. Hij gaat naast de zuil staan en blaast de Last Post, het signaal dat altijd als afscheid wordt ge speeld bij de begrafenis van een soldaat. Nu zwijgen ook de kerkklok ken. len die op de muur van het monument staan herden- kingsvlammen ontstoken. Vreugdeoffers en dankoffers zijn ’t, omdat de ondrukking van 1940-1945 is verdwenen. Scouts komen naar voren en hij die nu niet op zak heeft. En Toon Pille zwijgt. Dan mo gen de twee makkers die ge lijk met hem zijn meegeko men naar huis. Pille moet mee naar Gouda en wordt naar een groot herenhuis aan de Ridder van Catsweg bin nengevoerd. Zodra dit bekend wordt duikt alles in Gouda en Waddinxveen wat verzet was onder, men kent de verhoor methodes van de SD. Nie mand zal ooit weten wat men - ging. ‘Er zullen niet veel gemeen ten zijn, die een dergelijk kunstwerk op haar grondge bied hebben', schreef het toenmalige Weekblad voor Waddinxveen. ‘De keuze van de plaats van oprichting kon zeker niet beter zijn en de reizigers, die van het station komen of met de trein al daar passeren, zullen on middellijk een goede indruk van onze gemeente krijgen'. lijk dat als men de naald van het monument zou beschou wen als een soort reclame zuil, dan zouden inderdaad de jaartallen 1945-1940 ver keerd staan. Men leest dan van boven naar beneden. De gedachtengang bij het aanbrengen van de jaartal len op het monument aan het Stationsplein is evenwel teruggegaan in de grijze oudheid. In de mythologie en bij de oude-Egyptenaren, zeggen de geschiedschrij vers, richtte men bij bijzon dere gelegenheden een naald, obelisk op, die als het ware uit de aarde omhoog reikte naar de hemel. Deze obelisken konden steeds hoger gemaakt wor den en had men dus iets daarop te schrijven, dan was het zaak beneden te begin nen en steeds zo nodig naar Vragen Over het ’oorlogsmonument’ werden door de Waddinxve- ners van toen wel twee klemmende vragen gesteld. De eerste was: Staan de jaartallen niet fout op de naald en de tweede was: Ko men er in beide bakken aan het einde van muur bloe men. Geopperd werd name- Daar werkt geen Pille, daar zegt men hem niet te kennen. Datzelfde krijgt Balvert te horen even verderop in de Dorpstraat bij schoenmaker Perridon. boven te vervolgen. Deze ge- x.^ dachtengang^yolgens is dus herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. In de andere plaatsen van Nederland ge beurt hetzelfde, ook daar ko men de mensen samen op 4 mei om 20.00 uur in de avond bij net zo’n monument, of op de plek waar iemand voor de vrijheid van ons land z’n le ven heeft gegeven. Bij ons heeft het monument: De poort der bevrijding. Het is een zuil op een verhoging met een muur erachter. Op WADDINXVEEN - Waddinxveen in oorlogstijd (1940-1945). ‘We zijn er genadig afgekomen' kan de conclusie zijn wan neer het Gouwedorp zijn verhaal vertelt, zoals de Waddinx vener J.D. Geel dat heeft opgetekend ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding. Hij vertelt over zijn wandeling op papier voor jong én oud. De Goudse politie wordt ge waarschuwd. En Den Ouden gaat het rampbericht aan Toons’s zuster vertellen. Op het Goudse politiebureau, waar men bezig is met de lijk schouwing, herkent ze hem, haar broer. Hij is geveld door op zaterdag 30 september 1944 tussen 5 en 7 uur in de morgen. Dat is het enige dat zeker vaststaat na het tijd stip, waarop hij dat SD-kwar- tier in Gouda werd binnenge bracht. Een spoorwachter vertelt, dat hij een felle woor denwisseling heeft gehoord. En schieten. Verder weet hij niets. Het was donker. Men sen, die Toon kenden zijn er van overtuigd, dat er nog ge vochten is. Toon was lenig, een goed worstelaar, voorwer ker voor de TOOS-jeugd. den van de faraos te vermel den: elke nieuwe overwin ning werd aan de zul toege voegd en zo groeide die hoger en hoger. Op het Waddinxveense mo nument staat onderaan het jaartal 1940: voor ons land het begin van de Tweede We reldoorlog, en daarboven het jaartal van de bevrijding: 1945. Hoger op de zuil staan geen jaartallen meer; er is sindsdien vrede in Neder land. ‘En dat moet zo blijven', zeg gen de mensen tegen elkaar. Daarom komen er zovelen op de herdenkingsavond naar deze plek. Helaas is er elders op de wereld vandaag de dag nog oorlog genoeg. “Wat kun nen we daar nu aan doen'? denken de mensen. ‘Stop de discriminatie, stop het racisme, probeer geen egoist te zijn, gun de anderen een plekje onder de zon en als zij het slechter hebben dan wij, geef hen dan wat van on ze welvaart. Denk maar aan de eerste re gel van de Grondwet, waar staat dat allen die zich in Ne derland bevinden, gelijk be handeld moeten worden'. Hoor, daar begint op het plein voor het monument een koor te zingen. Het zijn de woor den van een oud Nederlands lied, dat al zo’n 400 jaar ge zongen wordt als het gaat over oorlog en bevrijding, een lied uit de Tachtigjarige Oor log: Wilt heden nu treden voor Jo Loef, de verloofde, trouwt later met Toon’s beste vriend Adriaan van Eik, die levend uit Duitsland is terugge keerd. Hun eerste zoon heeft naar Toon: Anthonie Hendri- kus. Een naam om trots op te zijn. En als de hoornblazer is uit gespeeld, wordt het heel stil op het plein. Twee minuten lang. Je hoort geen trein, geen au to, geen brommer, niemand praat of schreeuwt. Een paar minuten is het stil, alleen de hijsen de vlaggen in top. vogels blijven fluiten. En iedereen denkt, herdenkt, gedenkt: gedachten over de Tweede Wereldoorlog, de el- iun fa- milileden, het verdriet en de honger, de martelingen en de executies. Iedereen heeft z’n eigen gedachten. Iedereen Een prince van Oranje 1 ben ik vrij onverveerd, den koning van Hispanje heb ik altijd ge-eerd‘. Mooier en passender nog dan het eerste couplet over Wil lem van Oranje, de Vader des Vaderlands, die in 1584 zijn leven gaf voor de vrijheid van ons volk, vinden de mensen het zesde couplet: ‘Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer! Op U zo wil ik bouwen, verlaat mij nimmer mee! Dat ik toch vroom mag blij ven, kan je veel leren, hoe de vrij- uw dienaar t’aller stond, 1 --J-1- -x detiranieverdrijven, die mij mijn hart doorwondt'. Dat gebed hebben de mensen ook in de Tweede Wereldoor log gebeden en stiekum ge zongen, want toen was het lied verboden. Daarom zin gen de ouderen het nu nog graag. Dan is de plechtigheid afgelo pen. Iedereen gaat weer naar huis. Een paar mensen blijven nog wat praten. Ze staan even stil bij de bloe men. Ze kijken nog even naar het monument: de poort van de de fiets Waddinxveen binnen. Oberleutnant Balvert, voor de oorlog NSB-er, boerenzoon uit Moordrecht. Hij heeft een gen, steeds vragen “Wie zijn je gericht doel, hij moet Toon - j -o< Pille hebben. Die had iets met het verzet te maken. Dat weet Balvert door verraad. Zoals hij door verraad weet, dat Toon werkt bij een schoenmaker of een zadelma ker. Zijn eerste poging doet de lijst met die SS-er bij schoenmaker Doomheim in de dorpstraat. WADDINXVEEN - Het oorlogsmonument aan het Stations plein is sinds maandag 5 mei 1947 de plaats waar de Wad- dinxveners jaarlijks stilstaan bij de dood van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk der Neder landen zijn gevallen, alsmede allen, die door oorlogshande lingen en terreur zijn omgekomen. Voor hen die vielen. Van hen die bleven 1940-1945', staat er heel simpel op het monument dat op de middag van Bevrij dingsdag 1947 om half drie officieel werd overgedragen aan het gemeentebestuur, gevolgd door krans- en bloemenleg- Vermoord Hij is dood. Zijn kleren zijn wonder, dat droog Toon Pille is vermoord Deze tekst staat op het opval lende graf van Toon Pille aan het eind op de algemene be graafplaats aan de Kerkweg- West. Aan de vooravond van de Dodenherdenking en de Bevrijdingsdag in het jaar begin van Nederland 55 jaar geleden en de bevrijding van de Duitsers 50 jaar geleden opnieuw het meisje van Perridon heeft het heeft gezwegen, geen verhaal over Toon Pille. WADDINXVEEN - In de da gen tussen 10 en 14 mei 1940 - de dag waarop de Duitsers ons land binnenvielen en de dag van de capitulatie - vielen er in Waddinxveen in de pol der Bloemendaal bij de Gou- webrug twee doden, terwijl er jen in het land drie Waddinxveners sneuvelden. Hun namen zijn: J.L. van As, C. Both, A. Oudijk, L. Roze boom en A.J. van Vuuren. De oorlog eiste verder de levens van tenminste twee Wad dinxveners, A. Pille en J. Son- neveld. Het zal duidelijk zijn dat gedurende de Tweede We reldoorlog ook Waddinxve ners naar Duitsland zijn ge gaan om nooit meer terug te keren. Aan het eind van het door bo men omgeven grintpad op de oude algemene begraafplaats aan de Kerkweg-West liggen vier slachtoffers van de bezet ting van Nederland. ‘Gevallen voor het vaderland' staat er op het graf van J. Sonneveld. Hij stierf kort na bevrij- die plek is niemand omgeko men, maar aangezien daar zo’n beetje het midden van Waddinxveen is, hebben ze in 1947 dat hoekje uitgekozen om te denken aan allen die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog tijdens de Duitse bezetting en de Ja panse overheersing voor het Koninkrijk der Nederland zijn gevallen, burgers en mili tairen, maar ook aan hen die later door oorlogshandelin gen en terreur zijn omgeko men. Voor hen die vielen - van hen die bleven', staat er op de muur van het Waddinxveen se monument. De zuil op de verhoging heeft de vorm van een oude Egypti sche obelisk. Zo’n puntig toe zijn lopende pilaar werd daar heel vroeger opgericht om de da- Het herdenkingsmonument aan het Stationsplein in Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). Toon’s vrienden zijn de man nen van het verzet. Hij kent ze allemaal in de wijde omge- Gouda. Het is Toon Pille. ving, met naam en adres. Hij heeft in de morgen nog een namen naar BÏeiswijk gebracht. Een geluk, een Weekblad voor Waddinxveen - WOENSDAG 3 MEI 1995 waarin we stilstaan bij het De enige kans die de mensen- de bezetting van jager overbluft is dan de za delmakerij van Van der Oest Pille daar in Gouda heeft ge- op de Kerkweg. Een elfjarig vraagd. Iedereen weet, dat hij t>.._j... i. rxx x-x t namen door. Ze rent, rent om Toon te heeft genoemd, waarschuwen. Maar de SS-er op de fiets is sneller. In de werkplaats van Van der Oest mannen. zweeg en omdat hij bleef zwij- Opd evraag wie Pille is stapt ben gehad dat dit zou gebeu- x-xj.-j. TX..-X Toon naar voren. Zonder ver- ren. De avond daarvoor, als moordenaars in de vroege der> uitleg neemt Balvert het hij afscheid neemt van zijn verloofd Jo Loef uit Boskoop negen kogels. Zijn kleren zijn u,, 'Aio doordrenkt van het bloed. Zijn bril is nog heel. Het laat ste schot was een nekschot. Wijlen zijn zwager S. Pille gaat dan naar Gouda. Met pa pieren. En hij krijgt het lijk van Toon mee. Mee naar een treurend Waddinxveen. En naar een Waddinxveen dat nu in angst leeft. Maar er vol gen geen arrestaties. Dan weet men. Toon Pille heeft niet doorgeslagen, hij heeft gezwegen tot de dood. Een gewone Waddinxveense jongen, die niet ouder zou worden dan 23 jaar, omdat hij treft hij drie jonge Z J-x 1—- Ul-.r n u gen tot de kogels van de Duit- Toon naar voren. Zonder ver se morgen van 30 september drietal dan mee naar een op- 1944 een einde aan zijn leven slagruimte onder de hefbrug. maakten. Daar valt de vraag‘Wie zijn je wordt blijf dan bij mijn vrienden?' Pille houdt zich van de domme, noemt een paar vrienden, die gedwon- middags. Een SS-er komt op gen in Duitsland werken, laat september regent het. Regen brieven van deze jongens tot 5 uur in de morgen. Om zien. De SS-er neemt daar zeven uur passeert een groep- geen genoegen mee, blijft vra- je werklieden de vroegere Pa- rallelweg bij Gouda in de buurt van garage Hulleman. Langs de weg zien ze een mens liggen. Hij wordt her kend door J. den Ouden uit •O AA rrri 'F Toon Pille niet ouder dan 23 jaar, omdat hij zweeg Waddinxveen in oorlogstij d We zij n er genadig afgekomen Wel verloren, niet vergeten i

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 25