i 50 JAAR BEVRIJDING WADDINXVEEN 1940-1945 Graf van Jan Molenaar is onbekend ’Spion’ Jan Molenaar (24) werd opgeofferd Pagina IV die bij landen geëlimineerd Britse geheime dienst doelbewust opgeofferd voor de vrij- Het recreatiegebied en vissersparadijs 't Weegje in Waddinxveen-Zuid. feiten lijks op het programma. en Vorstelijk gedragen niet tot stilstand komen. Zijn lijke en sadistische Duitse SS Vervolg op volgende pagina I 1 WADDINXVEEN - Wie deze zomer in ’t Weegje in Wad- dinxveen-Zuid komt, zou het niet zo zeggen, maar er heb ben zich dramatische gebeur tenissen afgespeeld halver wege de Tweede Wereldoorlog en daarna. Arbeidersgezin Jan Molenaar stamde uit een gewoon Waddinxveens arbei dersgezin. Toen in mei 1940 de oorlog uitbrak, was hij ma rechaussee te Domburg. Hij vocht daar tegen de overwel digende vijand en week ten slotte uit naar Engeland. In Engeland gekomen hoorde hij niet tot degene die het kalm afwachtten, nee, hij gaf zich vrijwillig op voor de geheime dienst.Al spoedig bleek dat hij daarvoor geknipt was. iets gedaan. Hij is precies eender. Hij is de grootste boef die er bestaat'. Van het mooie ’t Weegje was veel te zien. De naar het ver leden terugvoerende beelden spraken voor zich. speeld met de Nederlandse en Britse geheime dienst. Vier- halen en dat meen ik. Goed is goed en uit is uit bij mij'. land. Op een avond stond Jan met tranen in zijn ogen voor- aldus Jelte Rep in zijn boek over de dood van de als mar conist 'Martin' optredende Waddinxvener Jan Molenaar. Na de Tweede Wereldoorlog vertelde de oud-brigadecom- mandant van Jan Molenaar, sum, over deze Waddinxve ner ‘Omstreeks land was geweest en weer in j was toen bevorderd tot Kapitein. - in de richting van een ste nen put. Molenaar trachtte het obstakel te ontwijken. Het mislukte, hij sloeg met zijn hoofd tegen de put en kwam dodelijk gewond tot terecht in de moordende handen van de Duitse bezetter en hun Nederlandse landverraders, omdat de Engelsen met de Duitsers (en niet andersom) een l speelden. ‘Intellegence Service' (Gehei me Dienst). Enige tijd later schreef hij mij, dat hij de zwa re training met goed gevolg had doorstaan en was bevor derd tot le Luitenant. Nu heb ik mijn doel béreikt en hoop spoedig wat voor mijn vader-, land te kunnen doen, zo schreef hij. Later vernamen wij, dat hij in Nederland was geweest en weer in Neder- Gefilmd Voor het VPRO-televisiepro- gramma filmde cameraman Jochgem van Dijk uitgebreid in ’t Weegje. Dat gebeurde voornamelijk vanaf het voet en fietspad nabij dë spoorlijn Gouda-Rotterdam-Den Haag-Alphen aan den Rijn en bij de plek waar vroeger een woonhuis en de uitspanning Het Praathuis stond. In dit meest zuidelijke deel van het recreatiegebied werd niet al leen Gerard van Schaik geïn terviewd, maar ook Willem- Jan R. die destijds met zijn broer Barend R. in ’t Weegje woonde, en zijn vrouw. sen in ’t Weegje. Na de oorlog nam Gerard van Schaik wraak. Met een in Rotterdam gekochte zware revolver trok hij naar de woning van Ba rend R. in ’t Weegje en schoot daar op het huisje zonder ove rigens de Waddinxveense pa- lingvisser B.R. te raken. Voor deze moordaanslag veroor deelde de Rotterdamse recht bank hem tot een halfjaar ge vangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Beginjaren ’50 kwam Gerard van Schaik weer vrij, trouwde en werd vader van een talrijk gezin. den als deelnemer aan het dramatisch en tragisch verlo pen Englandspiel, dat ook het verliezen voor de geallieerden mogen opleveren en die opzet lukte. gebleven. Deze onfortuinlijke Nummer 8 Blijkens de gegevens in het boek ‘Englandspiel ontmas kerd' was de Waddinxvener opgewacht Jan Molenaar nummer 8 van de 54 (meestal in een door de Duitsers afgeluisterd radio- Waddinxveen - Het is tot op dag van vandaag onbekend gebleven waar Jan Molenaar, de in de nacht van 29 op 30 maart 1942 bij het England spiel omgekomen Waddinx veense spion - marachaussee - marconist - parachutist is begraven. De 24 j aar geworden bewoner van de Piet Heinstraat veron gelukte in Ommen-Hellen- doom, werd daar opgebaard, moet zijn gecremeerd in Drie- huis-Westerveld en een onbe kende urnenplaats hebben gekregen op een begraaf plaats in Amsterdam. In Den Haag heeft Koningin Juliana in 1980 een monu ment ter herdenking van de slachtoffers van het England spiel onthuld. Het gedenkte ken, dat in de Scheveningse Bosjes staat en waarop de naam van Jan Molenaar nog altijd ontbreekt, is vervaar digd door de beeldhouwer Ti tus Leeser en beeldt een neer komende parachutist uit. Den Haag is als plaats voor het beeld gekozen omdat de gevangenen door de Gestapo op het Binnenhof werden ver hoord. In het gebouw waar deze verhoren plaatsvonden is tevens een plaquette ont huld. Het Englandspiel is de naam voor de raadselachtige misleidingsacite waardoor 54 Nederlandse agenten gevan gen werden genomen, van wie 50 de oorlog niet hebben overleefd. Englandspiel Jan Molenaar deed mee aan het Englandspiel. ‘De groot ste aller in de doofpot gestop te spionagetragedies', noem de de schrijver A. den Dool aard na de Tweede Wereld oorlog het zo geruchtmaken de Englandspiel, dat ook be kend staat als Unternehmen Nordpol. Twee namen voor hetzelfde wrede spel, dat de niet naast mijn broer zitten, want dan had ik hem op zijn gezicht geslagen. Er ging dus iemand van de Politieke Op- sporings Dienst tussen ons zitten. In Scheveningen kwa men we beiden in een hoek van een kamer te zitten, waar we allebei niets mochten zeg gen. Om de beurt kwam er en landwachter naar binnen. Ze mochten alleen wie het had gedaan. Hij is toen zeven keer aangewezen en hij durft nu nog te beweren dat hij niets geflikt heeft? Ik ging toen di rect naar huis en hij werd vastgezet'. Cherry Duyns: Door zijn grote moed, helder inzicht, volkomen betrouw baarheid en liever sterven dan spreken, werd hij een grote kracht. Hij werd spoe dig kapitein. In 1941 en 1942 kwam hij met een vliegma chine van de RAF een paar maal naar Nederland, sprong als parachutist af om hier op drachten te voltooien. Begin 1942 is hij zelfs 6 weken in zijn vaderland geweest.Als spion liet hij niets van zich horen, hoe aanlokkelijk het ook was even contact te zoe ken met zijn ouders te Wad- dinxveen. Zo zwierf hij dan als spion in zijn land, totdat hij zijn plicht had gedaan en weer terug naar Engeland vloog.Op 29 en 30 maart 1942 woei er e^n flinke bries wind, Jan Molenaar vloog met een toestel van de RAF boven Ommen en Hellendoom. Met drie andere parachutisten sprong hij af, om weer een op dracht te voltooien. Door de sterke wind maakten ze veel drift, Jan botste tegen een in een weiland staande paal en bleef dodelijk verwond lig gen.Zijn drie vrienden bleven bij hem, totdat enige burgers van Hellendoorn zich over hem hadden ontfermd. In korte tijd is hij ter plaatse overleden.De goede Neder landers van Hellendoom heb ben hem toen opgebaard in een garage, maar het werd niet stil genoeg gehouden. De moffen kwamen, namen het lijk met zich, verdreven het publiek, zodat zijn graf onbe kend is. ‘Het is dus niet zo dat u nu uw broer als het ware de schuld geeft van het verraad, omdat hij u het gebied in 1943 af nam? Willem-Jan: ‘Nee, om de bliksem niet. Helemaal niet. Het gaat er bij mij om dat hij die jongen verraden heeft. Dat is het kardinale punt. Ik vind dat een vuile vieze rotstreek. En om dan nog te proberen het op mij te schuiven. Waarom moest hij na de oorlog zitten en ik niet?' Cherry Duyns: ‘Heeft u nooit meer met uw broer gespro ken?' Willem-Jan: ‘Nee, nee, dan vermoord ik hem. Dat hoeft hij nooit in zijn hoofd te Waarom? ‘Toen de jongens werden mee genomen namen ze mij ook mee, sneden mijn broek kapot en boeiden me zo naar Gouda toe. Waarom wist ik niet. Ik dacht: die jongens hebben ze gepakt op de één of andere manier, maar ik had er nooit erg in dat mijn broer dat had geflikt. Ik weet zeker dat hij dat heeft gedaan. Ook al ont kent hij dat nu bij hoog en laag. Dat moet hij bij mij maar een proberen'. Cherry Duyns: ‘Ik ben bij uw broer geweest en heb hem gevraagd of hij zich dat kon herinneren en of hij er bij betrokken is ge weest en hij ontkent dat abso luut'. Willem-Jan: ‘Waarom moest ik dan met die land- wachters mee en kon hij op de werf achterblijven. Waarom moest hij dan niet mee? Mij werd in Gouda gezegd: We waarschuwen je dat je niet verraadt dat je broer dit ge daan heeft, want anders ga je gelijk met die jongens mee. Van mij heb je geen last, zei ik, ik houd mijn mond wel. Als ik maar weg was'. ‘Toen kwam ik hier in ’t Weegje weer terug en zei tegen mijn broer: Man, wat ben je nu overhoop an het halen. Hoe krijg je het in je hersens. Wat moet ik met die lui hier', zei hij toen. ‘Laten ze weggaan'. Ik moest je kop van je romp snijden, zo heb ik het gezegd. Laat hij nou maar eens zeg gen dat dat niet waar is. Maar hij is net eender als al die anderen: Ze hebben nooit Emoties De voor de camera van de VPRO in ’t Weegje verschij nende Willem-Jan gaf in niet mis te verstane bewoordin gen zijn visie op de gebeurte nissen in Waddinxveen-Zuid, welke nog volop emoties ble ken te roepen. Willem-Jan: ‘Ik weet dat Gerard van Schaik kwam vragen om on der te duiken. Hij kwam met zijn bootje aanvaren endook aan de andere kant in de bos jes onder. Dat heeft niet lang geduurd, want de man heeft er maar anderhalve dag geze ten. Mijn broer ging op don derdagmorgen sla halen op de Goudse Markt en kwam toen met zeven SS’ers en land- wachters lopend terug'. ‘Die SS’ers en landwachters stel den zich om het woonhuis in ’t Weegje op. Toen Gerard van Schaik met zijn zwager eten kwam halen werden ze 30-40 meter van de kant af onder schot genomen en moesten hun handen omhoog doen. De jongens dreven in hun bootje naar de kant en werden mee genomen. Mijn vrouw ging nog naar buiten, maar die moest direct weer naar bin nen omdat ze anders bescho ten zou worden'. Twist Na deze uitspraken in de be langwekkende VPRO-televi- sieuitzending zei Cherry Duyns: ‘Holland in oorlogs tijd. Het lijkt maar niet tot het verleden te willen gaan behoren. Een twist tussen de twee broers over het bezit van het viswater bepaalde het lot van Gerard van Schaik. Jan- Willem moest vluchten, zelfs onderduiken'. Jan-Willem: ‘Na de oorlog kwam Gerard van Schaik los en ging er na tuurlijk werk van maken wie hem dat geflikt had. Toen zijn ze mij wezen halen in Ouder kerk aan den IJssel - dat ge beurde door de Politieke Op- sporings Dienst - en ook mijn broer. In Gouda gaf hij mij de schuld en ik hem. Die mensen wisten niet meer waar ze aan toe waren. Ze zeiden dat ze zonder de landwachters niets konden beginnen. Dus zat ik zes weken voor niets vast tot dat de landwachters in Sche veningen - waar ze vast zaten - werden gevonden'. ‘Wij zijn op transport naar Schevenin gen. In een auto, maar ik ging Uw Jan, want hij heeft iets groots verricht: Waddinx- veen, schrijft die naam van Jaren geleden werd hieraan uitvoerig aandacht besteed in een programma van de VPRO-televisie. In een 70 mi nuten durende uitzending uit de serie 'Lotgevallen' met journalistieke omzwervingen van Cherry Duyns werd het portret geschetst van Gerard van Schaik, die in 1943 na een korte tijd in Duitse dienst in het Waddinxveense recrea tiegebied was ondergedoken voor de Duitse bezetter, werd verraden, anderhalf jaar naar Dachau moest en na de oorlog (1947) een moordaan slag in ’t Weegje uitvoerde. Oud-Gouwenaar Gerard van Schaik haalde in 1977 uitge breid de publiciteit als de man die de villa van oorlogs misdadiger Pieter Menten in de as legde. In 1975 had hij al een brand gesticht in de uit geverij die in Nederland ‘Mein Kampf wilde herdruk ken. ‘Een man met een ver pletterend leven', oordeelde programmamaker Cherry Duyns, die de achtste afleve ring van 'Lotgevallen' de titel ‘Een krans van vuur' had meegegeven. chutisten die in het kader van deze omstreden actie naar be zet Nederland werden ge stuurd. Sommige werden ’s nachts moederziel alleen ge- tijdstip waarop de nieuwe pa- parachuteerd, anderen rachutictcn neerkwamen, maakten deel uit van kleine Daardoor zijn ook honderden groepjes. Jan Molenaar had andere Nederlandse verzets strijders omgekomen. de oorlog aan het papier toe vertrouwde: ‘Op de Eerste Paasdag 1942, werd ik des moesten wij (een SOE-agent die op 7 april zoeker vond hem en deed er per boot uit Engeland op het aangift van. Hierna werd Jan 1 en begonnen de Duitsers met hun onderzoek. Familie Mo- mij: ‘Opper, ik wil wat doen, lenaar, Gij kunt trots zijn op ik wil vechten tegen de mof fen'. Spoedig daarna werd Jan parachutist. Daarna ver- Ten behoeve van het pro- gramma-onderdeel over de oorlogsgebeurtenissen in ’t Weegje werd informatie inge wonnen bij het Rijksinstituur voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. Zo werd een krantenknipsel over de moordaanslag in Waddinx veen-Zuid getoond. Bij de af titeling van de jndrukwek- kende uitzending werd ook nog speciaal bedankt café Het Praathuis in ’t Weegje voor de medewerking. Rekken Gerard van Schaik was we gens de poging tot moord in Waddinxveen veroordeeld tot de Rekkense inrichting. Psy chiaters die hem hadden on derzocht spraken van een huis uit debiel-psychopati- sche persoonlijkheid. Een ka rakteristiek die hem nauwe lijks deerden. Wat hem wan hopig maakte was dat nie mand hem geloofde. Moeilijk levend in het mensonvriende- lijke regiem in Rekken be sloot hij na drié maanden te ontsnappen. Zijn doel was Rusland. Hij bereikte de Oost-duitse zone, zag sprak met Russen, maar werd uitgeleverd en kreeg toen dagen cel wegens illega le grensoverschrijding. Tot zover het Waddinxveense deel van het leven van oud- Gouwenaar Gerard van Schaik. Zijn verhaal kwam uitgebreid aan de orde in die VPRO-televisieuitzending. (een oud-Victoriaans bouw werk 65 kilometer ten noor den van Londen, waar inko mende code-telegrammen van agenten te velde werden Anderhalve dag Gerard van Schaik was in 1943 als 19-jarige nog maar andferhalve dag in de bosjes op een eilandje van de veen pias ondergedoken toen de Gouwenaar werd verraden. Door wie dat is gebeurd is nooit goed boven water geko men, maar zowel de voorma lige onderduiker als Willem- Jan R. blijven van mening dat dit Barend R. moet zijn ge weest. Deze Barend kwam niet in beeld. Cherry Duyns zei dat hij deze oude en bange man, wonend ergens in een flat in Zuid-Hollan zonder naam in een telefoonboek en zonder naambordje op zijn huis, wel had opgezocht, maar niets uit hum had ge kregen over de gebeurtenis- Dat is de onthullende theorie van de Amerikaanse Neder lander meneer Pieter Hans Hoets, die hij minitieus en zeer boeiend beschrijft in zijn boek ‘Englandspiel ontmas kerd' over een spionnentrage die die in de geschiedenis zijn weerga niet kent. In het door Ad. Donker uitge geven meeslepende boek van 208 pagina’s concludeert hij in heldere bewoording dat voor de ‘schijnstoot op Neder land en België (zoals hij het Englandspiel ter voorberei ding van de verrassende en geslaagde Normandische ge allieerde invasie op D-day noemt) in korte tijd maar liefst 54 'Nederlandse para chutisten in Engelse dienst werden opgeofferd. Deze gruwelijke betekenen volgens Pieter Hans Hoets dat op vier para chutisten na alle door de Spe cial Operations Executive - Dutch section (SEO), een zelf standige uitvoerende tak van de Britse geheime dienst (SIS), gedropte Nederlandse agenten rondom het Eng landspiel door de Duitsers zijn geliquideerd. der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog' re] pitale blunders, i vergissingen van de Britten, waarvan de slimme Duitsers handig gebruik hadden ge maakt om een fantastisch Duits misleidingsspel op te zetten) en andere (Engelse) Forest bij het Solent langs de geschiedschrijvers met de- zuidkust van het graafschap zelfde opvatting meent Pieter Hampshire, stonden dage- Hans Hoets op basis van ei gen onderzoek dat het Eng landspiel met juist dóór de Engelsen met de Duitsers ge speeld dubbele-bodem-spel was (en niet andersom). ‘Met de 1 meegerekend, zijn er gedu rende een periode van ruim Met drie maten De Waddinxveense Piet Hein- straat-bewoner sprong vol- wapenzendingen gens Pieter Hans Hoets in de 'j nacht van 29 op 30 maart l 1942 met drie andere colle twee jaar (van maart 1942 tot ga’s uit een Engelse bommen- april 1944) 95 afwerpingen geweest waarvan de Duitsers afwisten. Zoiets was nooit in de annalen van de krijgsgeschiedenis voorgeko men. er 1 zich vrijwillig voor het spion nenwerk aangemeld en werd op een Britse agentenschool Dubbele bodem opgeleid. Voordat hij voor zijn eerste en gelijk laatste drop- In tegenstelling tot dr. Lou de ping werd voorzien van bur- Jong (die in ‘Het Koninkrij gerkleren, een vervalst per- 1 'T 1 1 - soonsbewijs, adressen en een spt over ka- zender kreeg hij in Engeland fouten en een zware lichamelijke trai ning en sabotage-oefeningen met explosieven. Die activi teiten, eerst in kampen in Winterford buiten Londen en later in Beaulieu in de New bij de Duitsers was aange- kondigd, zouden pas op 28 mei 1942,1 mei 1942 en 3 mei 1 en opgesloten worden in de Scheveningse strafgevange nis. Twee van hen (Andringa en Ras) stierven op menson- - toe, die tot de uitrusting be- spionagediensten in de Twee- hoorde. Kort daarop stierf jan Engeland terug was. Hij 1 1 1 1 rr p zijn te zijn gekomen. Met tra- Later drongen de droeve ge envijftig Nederlander vonden misselijk wanhopig gevoel was gevallen voor zijn vader de dood als direct gevolg van groef Andringa haastiger gat land'. overleefden het. Honderden verzetsmensen werden opge pakt. Velen keerden nooit meer terug. Onder hun dus de jonge Waddinxveense ma rechaussee Jan Molenaar. Over hem staan ook passages in het boek ‘Englandspiel, spionagetragedie in bezet Ne- net bestemming Amsterdam', derland 1942-1945' van Jelte Rep uit 1977. Daarin lezen we: ‘In de nacht van 29 op 30 maart 1942 koerste een Brit se bommenwerper laag over Oost-Nederland. Er stond een straffe wind, sterker dan in Engeland was verwacht. De struiken en boompjes op de hei bij Ommen bogen diep ner het volgende verhaal: voor de kracht van de wind. ‘Omstreeks oktober 1939 De parachutisten aan de rand kwam Jan Molenaar als jong van het springluik besloten niettemin de sprong te wa gen. Als geheime sabotage- agente zouden ze wel voor meer gevaren komen te marechaussee van het depot hebben wij daar onze hoofden in contact met Bletchey Park op de brigade Venray. Al spoe- wat studiezin, dienstijver en karaktereigenschappen aanklopte. Mij bleek toen, dat er een kameraad van deze pa- adjudant Rouvroye uit Otter- rachutist een halve kilometer verder gewond was achterge bleven. Bij onze komst bleek de gewonde reeds overleden te zijn. In de prille morgen ‘Martin De jonge veelbelovende ge heim agent Jan Molenaar - die in de oorlog de schuil naam 'Martin' droeg - kwam vrijwel direct om het leven bij zijn ongelukkige para chutelanding in bezet Neder land. Bij zijn fatale sprong in de buurt van het Overijsselse Ommen - Hellendoorn bleef de Waddinxveens spion op 29/ 30 maart 1942 aan de voor avond van Eerste Paasdag dodelijk gewond liggen. Hij overleed op 24-jarige leeftijd. Na de oorlog werd de Wad dinxveense verzetsstrijder posthuum onderscheiden. Volgens de schrijver van het boek (een oud-inlichtingen- man) is hem door dit overlij- Gearresteerd De drie maten van Jan Mole- naar, waarvan hun komst stilstand. De parachute bleef trok hij naar de school van Jan Molenaar met gulden let- door de Engelsen nu eens niet zenuwachtig klepperen om ‘Intellegence Service' (Gehei- ters op Uw gedenkteken, los te komen. Zo werd hij ge- me Dienst). Enige tijd later want een der Uwen heeft zich vonden door zijn compagnon, schreef hij mij, dat hij de zwa- vorstelijk gedragen: Leden de achtentwintigjarige pries- re training met goed gevolg van het Wapen der Koninklij- 1942 worden gearresteerd terstudent Leo Andringa. De- had doorstaan en was bevor- ke Marechaussee, laar Jan ze kon niet veel meer voor derd tot le Luitenant. Nu heb Molenaar U ten voorbeeld Jan doen dan bidden. Uren- ik mijn doel béreikt en hoop zijn, hij was een held en een lang bleef hij met hem in de spoedig wat voor mijn vader-, der Uwen: Jan Molenaar armen zitten, wachtend op de land te kunnen doen, zo heeft niet tevergeefs geleefd, terende wijze door de gruwe- dood. Toen de ochtend al sche- schreef hij. Later vernamen gestreden en geleden. Zijn le- merde, diende Andringa zijn wij, dat hij in Nederland was ven zij ons een lichtend voor- kameraad de zelfmoordpil geweest en weer in Neder- beeld'. werper van de Royal Air For ce (RAF). Wat de vier - An- nog dringa, Molenaar, Ras en Jor- daan - meemaakten staat be schreven in het nieuwe boek. was dus een spel ge- Voor het eerst zond de SOE speeld tussen Duitsers en En- (Special Operations Execu- gelsen, met Nederlandse tive) vier agenten in één nacht in een RAF-bommen- werper. In de nacht van 29 op 30 maart 1942, slechts twee nachten na de komst van Baatsen (die in de nacht van 27 op 28 maart in 1942 als zesde in Nederland gepara chuteerde SOE-agent werd gearresteerd), landden de SOE-agenten Andringa en ruchten tot° ons door, dat hij Molenaar bij Ommen', vertelt 11 --J Pieter Hans Hoets. ‘Maar Molenaar werd voort gesleept door de harde wind en sloeg met zijn hoofd tegen een stenen put, waardoor hij om het leven kwam. Zijn zender werd bij WADDINXVEEN - De in de Tweede Wereldoorlog omgeko- agenten als levende pionnen, men 24-jarige parachutist en maconist Jan Muienaar van die bij landen geëlimineerd de Piet Heinstraat (vroeger Prins Hendrikstraat) is door de werden. Dit is het England- Britse geheime dienst doelbewust opgeofferd voor de vrij- spiel geweest'. De schrijver heid in Nederland en Europa. De in de nacht van 29 op 30 wil met zijn boek erkend heb- maart 1942 dodelijk verongelukte Waddinxveense mare- ben dat de Nederlandse agen- chaussee en sabotageagent kwam in het kader van het ten, onder wie Jan Molenaar, raadselachtige Englandspiel (Operation 'Nortpole') met 53 doelbewust zijn ingezet als andere Nederlandse agenten per parachute vrijwel direct pionnen in een uiterst gede tailleerde en gewaagde mis- oleidingsoperatie van de En- groot midleidingsspel gelsen, waarbij het al dan niet slagen van de uitgestelde invasie van 6 juni 1944 op het spel stond. D-day zou met het uit de buurt houden van de Duitsers zo weinig mogelijk Weekblad voor Waddinxveen - WOENSDAG 3 MEI 1995 komst. Jan werd een goed ka meraad, een goed politieman, ji 1 _x1_ ken. Een steun voor zijn bri- meraden zeer gezien. In 1940 Andringa ('Akki') zijn Maar 'Akki' gaf het niet op'. sprongen even later nog twee Nederlandse SOE-agenten, Ras en Jordaan, bij Rijssen omlaag. Jordaan was de mar- Engelse en de Duitse contra- z12j2__ J m k - de Wereldoorlog hebben ge- Molenaar, zonder tot bewust- nen in zijn ogen en met een gevoel gat dit macabere spel. Slechts vijf voor de parachutes. Hij wierp er ook de zender in. ’t Appa raat was kapotgeraakt bij de J_121_22 _1X_ 1X 12 chaam van Molenaar achter wat struiken en verliet daar op haastig het landingster rein. Met ’n dof gevoel van verdriet vertrok Andringa geld en wapens hebben wij medegenomen. Dat was Jan Ij ons later bleek. Ik moest eerst zorgen, gedecodeerd) alsook met de (1 I 1 1 1 -212— X A 1-1-2 .X Iemand die wist van aanpak- heid kwamen, vierentwintig) arige Jan kwam moeilijk neer. Hij kon gadecommandant, bij zijn ka niet tot stilstand komen. Zijn meraden zeer gezien. In 1940 parachute sleurde hem voort kwam Jan met ons in Enge- opgehaald en opgebaard ‘Plan voor Holland' met de in zet van 1070 saboteurs om vatte, heel veel leed bespaard Hollandse verzetsstrijders werden namelijk meestal on- middelijk na hun nachtelijke landing op Nederlandse af- werpplaatsen door Duitse SD’ers en de Ne derlandse landverraders. De Duitse bezetter ('Abwehr') contact aangekondigde) para- wist dat ze er aan kwamen, i -1--- want via het gecontroleerde radiocontact met Engeland waren ze van tevoren perfect ingelicht over de plek en het ƒ2 2 A _X2___1 2 rachutisten neerkwamen. ontbloot en een ‘Rust zacht' dig bleek dat Jan Molenaar, uitgesproken. De papieren. staan. De wind joeg de para- trof, veel beloofde voor de toe- Molenaar, zoals chutes met zich mee. De grond schoot op hem af. De -a—mare- Molenaar chaussee dat de overlevenden in veilig- agent 'Akki', die met De Haas zo moesten wij (een SOE-agent die op 7 april hem laten liggen. Een eier- 1942 niet per vliegtuig, maar Hollandse strand was afge zet) ondergedoken in Haar lem'. ook de zender in. ’t Appa- landing. hij sleepte het li- Tenslotte nog de herinnering jammelijk van de Haarlemmer C.Bever- I dam, zoals hij die ook vlak na de landing totaal vernield. Zo was maat en zijn zender kwijt. A /T A 1 T-1 y"l Vï 1 Z~x4“ morgens om 6 uur gewekt “Vanuit hetzelfde vliegtuig door mijn schoonmoeder te Hellendoom, waar wij logeer den, die mij vroeg, wat ze moest beginnen met een pa rachutist die bij haar om hulp conist. Met zijn witblonde ha- nr-2 i t-.i-xj_x ren en foiauwe Ogen was hij het prototype van de jonge Germaan - mannen die vol gens Hitlers rassenleer be stemd waren om de wereld te veroveren'. ‘Zijn zender bleef heel en spoedig was hij zowel V///////A Oorlogsdrama in ’t Weegj e i i i m _i_ i iij? j i j TT22 o_u i be

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 26