50 JAAR BEVRIJDING WADDINXVEEN 1940-1945 Dr. L. de Jong over Waddinxveen en Boskoop in de hongerwinter ’44 Poort geopend, mond gesloten Pagina VIII het nodige geld betaald. ★Menige boom langs de weg werd in de hongerwinter opgestookt. -i met paard en wagen, nmet opzij en gaat midden op de Houtwerk verstookt In de oorlogswinter 1944 de Duitse machines werd traal Station), wèl werd toen in Rotterdam- Zuid het stati- maar volgens hem was eind januarie 1945 ook een meen getuigden van een in tens en door de razzia-slacht- offers ontzagelijk gewaar deerd medeleven.' nog dingen te, halen of vrien- i te 1 twaalf gemeenten was de si tuatie opgenomen in bij el- het westen des lands bezoch ten enquêteurs van het Mili tair Gezag 2164 gezinnen. dit punt dus tot 2534 gezin nen uit - 11% van die gezin nen had het binnenhoutwerk geheel of gedeeltelijk opge stookt en van die 11' behoorde meer zinnen die een jaarinkomen hadden van minder dan in de kachel of in het noodka- cheltje is opgestookt. ze voedselverstrekking de no- en de gebruikelijke weekkaar ten hadden gekocht. ‘O, Waddinxveen zag er toen - in 1940 - heel anders uit. Hier rechts was al wel de spijsfabriek, daarnaast 1 1 J-- j. kerk en verder mooie hui zen. U' stond ook een groot huis en er liep langs de heel Kerk- man en de vrouw allebei de beel den weer voor zich zien. doen. Je kon toch zo maar je land niet laten afpak ken? SW5 «W; de terecht en zaaide dood en verderf: de kade was voor een deel ingezakt, vier brug'. En weer gaat de stok van de meneer dreigend die kant op. 'Ja', zegt de mevrouw ‘de we alle zes weer een ogen- m: twee ganisaties opgericht om voed sel naar de betrokken ge meenten te halen. Dr. De drie mensen kwamen er om, een echtpaar en een moeder van kleine kinde ren. Toen ze haar vonden, lag ze over de wieg van haar baby heen, dicht bij de andere kindertjes. Die op - zonder papier kon met de kachel en het noodkacheltje nu eenmaal niet aan krijgen (het noodkacheltje moest trouwens op menige dag ver scheidene malen aangemaakt worden) en de kranten waren minimiem klein'. len van de woning die men in gebruik had (in de regel was dat een huurwoning) te slo pen: kasten, binnendeuren, de zolderbetimmering, vloer- planken, soms werden zelfs houten meubels stukgesla gen. reldoorlog door dr. L. de Jong (‘Het laatste jaar'), dat in hoofdzaak de periode van s j 1 li2_. 2__. nro nissen en -situaties beschreven die met Waddinxveen en Boskoop te maken hebben. het Oude Dorp woonde. Dat was nooit weg en... wat hebben we een plezier ge had! Ze kwamen in de nacht. Eerst dacht ik dat het on weer was. Maar nee, het was niet het gerommel geschoten', herinner ik me ‘is dat zo'? ‘Ja’, zegt de man ‘maar wat het parkeerterrein bij hielp het? Ach, je wilde iets naar brandstof. Bomen ver dwenen uit het straatbeeld, houtbestrating (bij parken en plantsoenen) werd verstookt. Dr. de Jong in zijn boek: ‘Als men dat hout niet ergens kon vinden of kopen (maar een zak hout kostte in Amster dam op de zwarte markt al gauw 40,-, hetgeen gelijk was aan het weekloon van een geschoolde arbeider), dan WADDINXVEEN - Na afloop van de herdenking ko men er altijd wat mensen een praatje maken. Dat is ie der jaar zo. Ook nu. Ze praten over het gedicht, dat ik heb opgezegd en ze vertellen hun herinneringen aan de oorlog. Dat is ook al jaren zo. Inmiddels weet ik er een heleboel. kinderen en de mevrouw moeten hem wel volgen. Hij wijst met z’n stok in de richting van de hefbrug. ‘Daar kwamen ze vandaan, de Duitsers. De moffen, zeiden we toen, daar, vanaf de brug'. De woorden klin ken fel, maar dan vertelt hij zachtjes: Jacht op mannen In het najaar van 1944 waren de Duitsers druk in de weer om spitters bij elkaar te krij gen. Deze jacht op de mannen werden ware razzia’s om de bezetter te kunnen laten be schikken over voldoende spit ters voor het aanleggen van de nodige stellingen in Ne derland en Duitsland. Het op straat drijven van mensen voltrok zich ook in Rotterdam en Schiedam. Het Militair Gezag ging on- middelijk na de bevrijding in Amsterdam, Rotterdam en in tien Zuidhollandse gemeen ten (waaronder Boskoop) steekproefsgewijs na in hoe verre uit de woningen het binnenhoutwerk geheel of ge deeltelijk was verdwenen: dat bleek in Amsterdam in 15‘ van de woningen het geval te zijn, in Rotterdam in 45%, in de tien Zuidhollandse ge- Waddinxveen komt ter spra ke als het gaat om de jacht op mannen in Rotterdam, die na op straat gedreven te zijn on der andere Waddinxveen pas seerden en daarbij de nodige hulp van de bevolking onder vonden, terwijl Boskoop in de laatste oorlogswinter be schikte over een Voedings raad, welke leden voedsel in zamelden in nabije land bouwgebieden ter uitdeling aan zieken en voor de kinder voeding. Daarnaast kon de raad vóór de bevrijding tot acht keer toe een vrachtauto naar de provincie Groningen sturen die vandaar met in to taal ruim 22 ton aan levens middelen terugkeerde. hele dorp uit de Dorpstraat dorp werd bezet', bast de man. ‘Daar bij de brug, die er nog maar 4 jaar was, zag je zo nu en dan de haken kruisvlag: rood met een witte cirkel in het midden, waarin het zwarte haken kruis stond, teken van Hit lers Nationaal-Socialisti- Aan de uitdelingen door de Voedingsraad zelf kon een scherpe controle voorafge- naar de gaan: wie extra voedsel aan- ilaatsen aan de zuidelijke Ve- vroeg, deed dat op een formu lier waarop hij moest invul len wat hij nog aan zelfverza- melde levensmiddelen in huis had en waarop hij verklaarde accoord te gaan met huiszoe king. Tot die controle was be sloten nadat zich gevallen hadden voorgedaan waarin personen die nog eigen voor raden bezaten, toch een be- hamsterd, wat niet mocht, maar iedereen dacht: er komt vast oorlog. Toch ge beurde er in ons land niets onrustbarends. Wel hoor den we dat het in Duits land verschrikkelijk was. Wij daarentegen gingen aan de situatie wennen, ach ’t was alleen maar drei ging. teld dat het doel Zwolle was.... Er waren jongens bij, zo van de straat opgeraapt, met alleen een boezeroentje de hoop dat de ’arbeidsinzet’ over hun blote lijf en colbert- slechts van zeer korte duur jasjes. Er waren er op klom- zou zijn. pen. In de stoet liepen onder meer politie-agenten, postbo des en conducterus, allen in uniform'. WADDINXVEEN - In de late avonduren van de 10e november 1944 strompelde een onafzienbare colonne jonge Rotterdamse mannen Waddinxveen binnen. Het waren de slachtoffers van de massale razia’s in de Maasstad, die onder bewaking als dwangarbei ders naar Duitsland zouden worden gestuurd. Op de grote weg was ontsnapping onmogelijk: her haaldelijk klinken de geweerschoten, waarmede een klein aantal bewakers de colonne in bedwang hield. In de in aanbouw zijnde fabriekscomplexen aan de Noordkade moest een groot deel van deze colonne de nacht doorbrengen. Daarom werd bij Waddinxveen de grote weg verlaten en trok de stoet in het duister door de smalle straten van ons dorp. Groot was de verontwaardiging van de bevolking: spontaan haar reactie. De deuren van poorten, schu ren en woningen werden uitnodigend opengezet. De langgestrekte gedeporteerden, die hun kans schoon zagen, maakten dankbaar gebruik van de gastvrij heid. Naar schatting konden zo zevenhonderd jonge mannen worden bevrijd. De kwaliteit van de warme voedsel was overigens vaak bedroevend, meerdere malen (werd) voedsel opgeschept dat, hoewel goedgekeurd voor de menselijke consumptie, door huisdieren werd gewei gerd', en in april moesten de weekkaarthouders ‘soms ge noegen nemen met wat lauw water ronddrijvende reepjes rode- of zuurkool' die ‘bij een gezin van zes personen een theekopje vulden'- niettemin had bijna twee-derde van de oude kerkhof. Zijn jullie nog wel eens bij hun graf geweest? Niet? Dan moe ten we daar vanavond nog even heen of hebben jullie wat anders te doen'? ‘Op de 4e mei niet', zeg ik. ‘Ik zou met haar meegaan en bij haar slapen, dan kunnen we morgen bijtijds 5 mei vieren', zegt het ene meisje ‘en op een avond als deze is er toch nergens iets te doen'. ‘Als we maar om ongeveer tien, half elf thuis zijn', zegt de ander ‘want dan ko men ook mijn ouders pas terug'. De mevrouw pakt haar fiets en met z’n zessen lo pen we de Kerkweg af in de richting van het oude dorp. Dr. De Jong in zijn boek: ‘Vrij dagochtend 10 november 1944 omstreeks half zeven waren Schiedam en de bui tenwijken van Rotterdam af gesloten van het stadscen trum. Wie zich voordien op straat had begeven, was door de Duitse militairen naar huis teruggestuurd. Op be langrijke punten in de afgel- soten stadgedeelten waren mitraileurs opgesteld, soms ook kanonnen. Overal liepen Duitse militairen rond die een gedrukt ’Bevel’ afgaven of het in de brievenbussen dede. De inhoud van dat stuk schet terde ook uit de rondrijdende luidsprekerwagens: alle man nen van zeventien tot en met veertig jaar moesten met een voorgeschreven uitrusting (warme kleding, stevige schoenen, dekens, bescher ming tegen regen, eetgerei, mes, vork, lepel, drinkbeker en boterhammen voor één dag, eventueel ook met hun fiets) op straat gaan staan. ‘De mannen van de genoemde jaargangen die bij een huis zoeking nog in huis worden aangetroffen, worden ge straft, waarbij hun particu liere eigendom zal worden aangesproken'. Men moest eventuele vrijstellingsbewij- zen meenemen. Werden die niet erkend, dan zou men kennelijk als spitter worden weggevoerd'. c De dagelijkse vergoeding', al dus het ’Bevel’, ^bestaat uit goede kost, rookartikelen en vijf gulden. Voor de achter blijvende familieleden zal worden gezorgd. Het is aan alle bewoners der gemeente verboden hun woonplaats te verlaten. Op hen die pogen te ontvluchten of weerstand bie den, zal worden geschoten'. De bevolking werd door de ac tie volledig verrast. Slechts zeer weinigen slaagden er in, buiten het afgezette gebied te komen. Ieder voelde zich op gesloten. Dat men slechts ’bo terhammen voor één dag’ moest meenemen, gaf velen rijksweg, waar nu de Coe- necoopbrug is, door de vij and een Nederlands^vlieg- 1 een verdwaalde Duitse bom Oranjelaan kwam op de Wilhelminaka- 1 Mijn vrouw en ik staan sa men ook nog even bij de zuil en bij de bloemen en herdenken stil de oorlogs doden die wij gekend heb ben: een vader, een oom, een vriendje. Van allen die vanvond ge komen zijn, ken ik er in middels velen. Zij zijn er ie der jaar, onze 4 mei-ken- nissen met hun 4 mei-ver- halen. Ook nu is de me vrouw er weer. Ik had haar al zien staan. Ze hoort er helemaal bij: ze heeft ook zo veel meegemaakt. Op haar mantel draagt ze een rood-wit-blauw-oranje ge knoopt lintje, overblijfse len uit de oorlog, toen ze het stilletjes droeg. ‘Mooi gedicht', zegt ze ‘om zat er niets anders op dan de- Over na te denken'. WADDINXVEEN/BOSKOOP - In deel 10B (eerste helft) uit nOg dingen te, halen of vrien- aan de centrale keukens te de serie Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We- dinnen te waarschuwen, Gouda waar het voedsel werd - 1 snikkende, huilende... Vijf gekookt dat in Boskoop werd x september 1944 tot april 1945 be- transporten zijn die middag uitgedeeld aan diegenen die handelt in ruim 750 pagina’s, worden ook oorlogsgebeurte- langs gegaan.... Er werd ver woonde aan de Henegou- werweg, nog geen electrici- teit hadden, dus ook geen radio'. ‘En geen tv', merkt het meisje op. ‘Nee, tv moest geloof ik nog ook uitgevonden woren. We dachten allemaal: het loopt wel los met die oorlog. Wel gingen de vrouwen een EHBO-cursus volgen bij dokter Hemminga, die op oorlogsgeweld en kwamen met fietsen en handkarren, kleren over elkaar aan, on derweg waren ze nog be schoten... Toch hadden sommigen bloeiende gou- denregentakken op hun voertuig gezet. Op 12 en 13 mei, Eerste en natte, 1 rig, de handen vol blaren van het sjouwen, rug en schou- derweg', aldus een verslag, ders stuk van de drukkende ‘kwamen uit de zijstraten nog bagage, met kapotte schoe- meer vrouwen en kinderen toegestroomd. De vrouwen zochten de colonnes af in de hoop, onder de duizenden ge- renwagens geladen. zichten hun man of hun te ontdekken. Groot was de ont- Ontsnappen uit de stoeten roering: kinderen riepen hun was nauwelijks mogelijk, vader goedendag, huilend stonden vrouwen langs de kant'. van 1944 weinig of geen levens middelen. Hier en daar in on ze streek waren dan ook door kele militairen met geweer in gemeentebesturen aparte or- jl pas- :alloze vrouwen en kinderen. Heel langzaam kwam de stoet Jong weet het niet precies, dichterbij en hoorde je de maar volgens hem was er stemmen. Mannen en vrou- eind januarie 1945 ook van wen riepen elkaar een af- een dergelijke organisatie scheid toe: ‘Moed houden', sprake in Boskoop. ‘Oranje boven'. Vrouwen huil den. Meisjes liepen mee, met Dr. De Jong in zijn boek: ‘Bos hun armen om haar jongen koop kreeg een Voedingsraad geslagen. Vrouwen met kin- welks leden voedsel inzamel- derweagens, oude mannen en den in nabije landbouwgebie- vrouen. Van alle kanten kwa- den ter uitdeling aan zieken men vrouwen aangerend met en voor de kindervoeding dekens, kleren en eetwaren, (voor de kinderen werd circa Anderen liepen weer terug om 20 ton aan voedsel bijeenge bracht, gedeeltelijk evenwel na de bevrijding) - daarnaast Het onderzoek strekt zich op kon de raad voor de bevrij ding tot acht keer toe een vrachtauto naar de provincie Groningen sturen die van daar (niet zonder grote moei lijkheden!) met in totaal ruim 22 ton aan levensmiddelen terugkeerde, ‘bij een landbou wer die zijn diensttijd gedu rende de mobilisatiedagen van T doorbracht, mocht', aldus het voorzichtigheid worden ge hanteerd, maar zij maken toch wel waarschijnlijk dat in tienduizenden gezinnen het binnenhouwerk van de wo- Tweede Pinksterdag, moest ik ze in café De Unie registreren, ik werkte toen bij de notaris, ’t Was heel man ‘Duitse vliegtuigen vol erg vreemd, al dat gedoe pp richting zondag en tijdens de feest dagen. We raakten alle maal van slag. De vluchte lingen werden opgenomen R;j mensen thuis. Half Waddinxveen had evacué’s en dat in een dorp met iets meer dan 7.700 inwoners. Nee, dat viel zeker niet jj mee. Enkele Waddinxveense mannen hebben met een vrachtwagen nog spullen van de vluchtelingen ge haald, helemaal uit Beesd. Ook zij werden beschoten. Toen Nederland zich had overgegeven, zijn deze mensen weer naar hun ei gen woningen terugge gaan'. ‘Ik heb wel eens gelezen, dat er vanaf het plein bij de Theo Thijssenschool door de Waddinxveense Burger- sche Partij, de partij van de wachten op de overvliegen- Nazi’s. Waar nu het gebouw van De Bonkelaar (kinderdag verblijf De Boemel) staat en L_. r 1 was het hier prachtig, met de Rabobank is, stonden toen twee prachtige oude huizen: het notarishuis en de 1. 1 paardebloemen, Beukenhof. Daar moesten Op 11 mei werd boven de De leerlingen van mijn school, die bloemen hebben gelegd, komen ook nog even langs, ’t Zijn eigenlijk geen kinderen meer; ze zijn al 16. ‘Veel bloemen, hè meester'! zegt de één. "t Is fijn dat er veel mensen - komen', zegt de mevrouw ‘en zo veel kindern'. Er komt nog iemand bij ons staan. Een oude heer met een gleufhoed op en een wandelstok in z’n hand. Ook hem ken ik al jaren. Z’n ogen zijn een beetje be traand. Van de ouderdom of van de herinneringen? Hij knikt even naar ons en herkent ons ook. Dan staan meenten in 12%. In deze - -- S blik in gedachte: mensen die de oorlog in kaar 370 gezinnen - elders in Waddinxveen hebben mee- gemaakt, twee die toen i| kinderen waren en elders woonden en twee die toen nog niet eens geboren wa ren. We denken allemaal aan de oorlog, we denken allemaal wat anders. "t Lijkt me eng, zo’n oorlog', zegt één van de meisjes in dan de helft tot die ge- eens. ‘Als je dat ziet op de woordt de mevrouw ‘maar, J wij zijn ei genadig afgeko- men'. ‘Dat ben ik met je eens', zegt de oude heer ‘en toch zie ik ze nog altijd daar vandaan komen'. Hij doet een paar stappen opzij en gaat midden op de ningen geheel of gedeeltelijk Kerkweg staan. Wij en de De afvoer vond op drie wijzen plaats: per trein, per schip en te voet. Bij de treintranspor- ten kon de bezetter op vrijdag, Weggevoerd uit Rotterdam en de eerste dag van de razzia, Schiedam werden circa vijf natuurlijk niet gebruikmaken tigduizend mannen vermoe- van het station dat in het delijk twintigduizend te voet, stadscentrum was gelegen, twintigduizend per schip en Delftse Poort (het latere Oen- tienduizend per trein (een groep van circa vijfhonderd Boskoopse bevolking voor de- mannen moest fietsen, naar r 1 - -■>- ons. Feijenoord gebruikt en Amersfoort). Te voet liepen dige bonnen ingeleverd ook moesten uit Schiedam en sommigen, gelijk reeds ver- de westelijke buitenwijken meld, naar Delft, anderen via van Rotterdam grote groepen Waddinxveen en Gouda naar lopen naar het station te Utrecht en vandaar naar Delft. Soesterberg en Amersfoort, zelfs nog verder: naar de P- - - - - luwezoom waar zij aan het spitten werden gezet. Het weer was op de dagen waarop transporten te voet plaatsvonden, aan de koude kant - één dag was er, maan- was maar in Delft waar de Rotter dammers en Schiedammers in gebouwen van de Techni sche Hogeschool moesten ‘Tegen enen', zo noteerde op overnachten en waar de Cen- zaterdagavond, terugziend op trale Keuken voor warm eten 11 was gebeurd, enl J inwoonster van Kralin- legale groep bijna tweehon- J—- die gedaan hadden alsof zij een mannentransport via de bij de voedselvoorziening wa- Hoofdweg zou plaats hebben ren ingeschakeld, in staat in naar Gouda. Er ontstond een de stad onder te duiken. Een run onder de vrouwen in de dergelijke hulp werd ook el- richting van de Hoofdweg. La- ders verleend, zoals de inwo- ter hoorden we dat er van ’s ners van streken, steden en morgens vroeg af talloze vrou- dorpen waar de Rotterdam- wen en kinderen al op de mers en Schiedammers door Hoofdweg hadden gestaan heen trokken, over het alge- met eten en kleren. Het weer - j—-- ■- was koud, niet zo winderig, maar wel met regenbuien en dan weer heldere zon. Tegen half twee openeens een op roep: ze komen van de Hof- laan, en daar kwam het eerste Weekblad voor Waddinxveen - WOENSDAG 3 MEI 1995 Op de tweede dag van de raz zia werd het station Delftse Poort, wèl ingeschakeld en voorts liepen op die eerste en bp de tweede dag grote groe- die pen naar enkele kleine, niet- vernielde havens op de noor delijke Maasoever, waar rij- dag de 13de, waarop het vrij- naken en sleepboten gereed- wel «onafgebroken regende, lagen - andere grote groepen ‘Vermoeid, gepakt en ge werden te voet de stad uitge- zakt.... met bagage die steeds voerd, maar niet alleen in de zwaarder scheen te worden, roep op de Voedingsraad had- richting van Delft maar ook in liepen de mannen', aldus een den gedaan'. die van Waddinxveen en Gou- verslag, ‘tientallen kilome- da. ters per dag. Rust werd hun De Boskoopse Voedingsraad zelden gegund, en dan nog liet ook de bomen langs de Veel vrouwen die tevoren bij slechts voor korte tijd. Met wegen omhakken voorzover de verzamelplaatsen waren natte, pijlijke voeten, honge- die niet al omgehakt waren, gaan staan, volgden al die co- rig, de handen vol blaren van enwees deze toe aan hen die lonnes zo ver mogelijk. ‘On- het sjouwen, rug en schou- in het geheel geen brandstof meer hadden, en hij verdeel de ook enige hoeveelheden turf, briketten, anthraciet en zij die niet verder konden, olie die bij burgers in beslag waren genomen, ten behoeve van circa zestig tbc-patien- ten, tenslotte werd vis gevan gen die gebakken werd- in slaolie welke door de Bos koopse illegaliteit ter be schikking was gesteld'. Deze transporten vonden plaats met goedkeuring van de Voedselcommissaris voor Menigeen stookte trouwens Zuid-Holland (zijn bureau gaf ook een deel van zijn boeken dus de vervoervergunningen af), maar de Voedingsraad mocht van het derde trans port slechts de helft en van net vierde tot en met achtste deel een tiende deel voor ei gen uitdeling behouden - de rest moest worden afgestaan nen, sleepten zij zich voort' - werden op gevorderde boe- brood zorgde, stelde een il- werd er hardnekkig gezocht wat ’s middags gen in haar dagboek, ‘gingen dervijftig razziaslachtoffers er plotseling geruchten dat er Voedingsraad Boskoop transport... Heel langzaam, In het Westen waren er gedu- stap voor stap, (zang men) na- rende de oorlogswinter deren een dichte menigte mannen, die de hele rijweg vulde, geescorteerd door en- de aanslag, om de zoveel sen, en begeleid door ta zen. ’t Was hier heerlijk'! ‘En toen ineens ‘Was het oorlog', vult de mevrouw aan ‘op 10 mei 1940: voor we het goed en wel wisten, waren we al overvallen. In de maanden ervoor waren mannen en jongens die konden vech ten al wel opgeroepen in het Nederlandse leger. Ook hadden de mensen eten ge- naam Wehrmachtsheim. In de Nesse had je het ’Cen trum’, een feestzaal, en dat werd Bierhaus. Allemaal andere kindertjes. op een kluitje daar bij de kleintjes leefden nog... Ja, bij de gevechten in de eerste oorlogsdagen zijn veel mensen omgekomen, ook Waddinxveners. Een vijand kwam van die kant anatal ligt begraven op het Vergeet niet dat we, waarik vrachtauto’s en zelfs met kanonnen. Hoe heetten ze ook alweer? Ik herinner me Hauptmann Bergner en Feldwebel Otto. Niet alleen de Duitsers kwamen van over de.brug, _.L hun slachtoffers, vluchtelingen uit de Betu we. Ik weet het allemaal nog zo goed: we werden ge woonweg overspoeld. Ze waren opgejaagd door het al die bloemen: het witte fluitekruid, het gele kool zaad, de pinksterbloemen en de 1 waar je als ze uitgebloeid de bezetters in en om er waren tegenaan moest bla- kantoor te houden: de be woners werden er zonder pardon uitgezet. In het tuig neergeschoten. En huis aan de overkant hoek verdwaalde Duitse 1 Kerkweg en ging de Ortskommandant wonen, hij had het bevel over de soldaten van de Wehrmacht. Het gebouw huizen werden vernield en achter de Brugkerk werd hospitaal en een koffiehuis aan de Zuidkade kreeg de burgemeesterswoning zegt één van de meisjes in- tv'. ”t Is ook vreselijk', ant- 1400,-. De statistische cijfers wij zijn er genadig afgeko- die uit deze enquête zijn ge- 1939-1940 in Boskoop bleken, moeten met grote verslag van werkzaamheden van deze Voedingsraad, ‘tel kens de auto worden bijgela den totdat ze geheel gevuld was.' door de bliksem, het was het geronk van vliegtuigen, dat ons uit de slaap hield'. 'Bommenwerpers', zegt de parachutisten Rotterdam en Den Haag, ’t Zal zo omstreeks 04.00 uur in de morgen zijn geweest. Dat geluid van de eindeloze bij stroom vliegtuigen vergeet had je een school, dan de je nooit De bommen be- -1stookten de vliegvelden en Hier links op de hoek de parachutisten moesten belangrijke punten in de steden bezetten. Het vlie- weg een vaart met brugge- gen ging de hele dag door', tjes erover, zo kon je een rij En dan is het net of de kleine huisjes bereiken, die c„ JL we de Stroobuurt noem- den. Eigenlijk bestond het ‘Ons land werd bezet, ons 1 J- J en de Kerkweg, de Noord kade en de Zuidkade tot en met de St. Victorkerk, dan nog wat straten aan de overkant van de brug en verder de Oranjelaan, de Julianastraat, de Kanaal straat, de Jan Dorrekens- kade en ginds het Noord- einde en de Kleikade met de Onderweg. De rest was weiland. Ja, er kwamen wel kinderen door de wei naar school. In het voorjaar "s 'i %SS. Half Waddinxveen had vluchtelingen in huis Ion van do wnnincr dio mon in ta_ i 12 -,a i

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 30