DU Weekblad voor Waddinxveen begon 'illegaal' op bonkaartenpapier Eerste editie verscheen op zaterdag 19 mei 1945 Krant groeide uit tot graag geziene gast in vele gezinnen Pagina 5 JUBILEUMBIJLAGE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 ME11995 No. 1 Zaterdag 19 Mei 1945 le Jaargang Verschijnt des Zaterdags Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Wat wil het Weekblad voor Waddinxveen hopen op gunstigen wind. De eerste voorpagina van het Weekblad voor Waddinxveen. zo groot was als het eerste num mer. Precies twee maanden later werd door een verruimde pa- piertoe wij zing het formaat nog maals vergroot. In 1959 werd overgegaan op een nieuw for maat, dat in de praktijk bijzon der handzaam was gebleken. Band met lezers De redactie - immer bezig met het halen en schrijven van het net geboren nieuws - werd heel wat jaren door de heer F. Veld- Weekblad Waddinx- groeide uit Daar is in feite nog altijd spra ke van. De huidige, sinds 1 ja nuari 1973 hoofdredactionele verantwoordelijkheid dragende journalist Bert Woudennberg, is de zesde in het 50-jarige be staan van het Weekblad voor Waddinxveen. de vergun ning en vanaf dat ogenblik was het Weekblad voor Waddinx veen eigenlijk pas legaal. Naar mate de papiersituatie iets beter werd, kon ook het for maat van de krant worden aan gepast en op 6 juli 1945 ver scheen het Weekblad op een formaat dat al ruim tweemaal Vervolg op pagina 9: Veel zijdige informatiebron staat bol van lokaal nieuws’. van dit blaadje een leemte zal In het eerste jaar meldden zich driehonderd abonnees. Aan het begin van de tweede jaargang kon dan ook een verheugde uit gever schrijven dat zijn krant een vaste plaats had veroverd in bijna alle Waddinxveense ge zinnen. ‘Geen wonder!', stond er in het Weekblad voor Waddinxveen Illegale start De start van het plaatselijk nieuwsblad was 50 jaar geleden bescheiden en in feite illegaal. Onmiddelijk na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog op 5 mei 1945 vatte de toen bijna 50-jarige Waddinxvener F. Veldwijk het plan op om op de persen van zijn drukkerij aan de Oranjelaan - de latere grafi sche bedrijven Veldwijk BV en Veldwijk Van Loon BV - een we kelijks nieuws- en advertentie blad te gaan uitgeven. ‘Dagen achtereen heb ik op de bank gezeten en in de tuin gelo pen om dat plan uit te werken', zei de inmiddels overleden grondlegger van het Weekblad voor Waddinxveen eens. De naam van de nieuwe krant stond al in zijn geheugen ge grift: Weekblad voor Waddinx veen. Veertien dagen bleken er nodig te zijn voor het maken van dat eerste nummer van de eerste jaargang. Het telde vier pagina’s. ‘Het was geen makkelijk be gin. Er was nau welijks papier en elektrische stroom om de drukpers aan te drijven was er evenmin. Met de hand werd het krantje ge zet en daarna gedrukt op een degelpers, die in beweging werd gebracht met behulp van een zelfgebouwde primitieve trapinstallatie om op die manier het gebrek aan elektrische aandrijving te kun nen overbruggen'. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Mededeeling. Van belangrijke vergaderingen worden gaarne korte verslagen opge nomen, indien deze uiterlijk Woensdagsavonds aan ons adres bezorgd zijn. Ook actueele bijdragen zijn zeer welkom. Advertenties moeten Donderdags morgens bezorgd zijn, familieberichten uiterlijkVrijdagsmorgens. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat de uitgave geschiedt onder voorbehoud van goedkeuring door hoogere autoriteiten, ook wat betreft de prijsvast stelling. De uitgever. WADDINXVEEN - Deze maand is het niet alleen vijftig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog voorbij is, maar bestaat ook het Weekblad voor Waddinxveen een halve eeuw. Nog zon der toestemming van het toenmalig Militair Gezag ver scheen zaterdag 19 mei 1945 de eerste exemplaren van onze krant, sinds 1 januari 1992 een uitgave van het Dagblad van Rijn en Gouwe BV in Al- phen aan den Rijn, een doch ter van de Nederlandse Dag blad Unie. De editie van het Weekblad voor Waddinxveen van vandaag is de 2.441e. ‘Op eenvoudige wijze de plaatselijke belangen voor te staan, het pu bliek te dienen van voorlichting, door middel van kleine an nonces contact te brengen en de plaatselijke winkeliers gelegen heid te geven tot adverteren'. Opvallend was ook de in de loop der tijd gegroeide belangstel ling van buiten voor het Week blad voor Waddinxveen. Dit leidde begin 1965 tot de onder titel ‘Onafhankelijk nieuws blad voor Waddinxveen en om streken'. In juli van datzelfde jaar kon het verspreidingsgebied voor het eerst zodanig worden ver groot dat onder de naam Week blad Hollands Hart' het Week blad voor Waddinxveen ook in Moerkapelle, Reeuwijk en Ze venhuizen ging verschijnen. Die situatie duurde tot juni 1971, maar zou later gaan her halen. wijk zelf gevoerd. Uitgangs punt was toen, evenals nu, dat het Weekblad voor Waddinx veen hoofdzakelijk gevuld moest zijn met plaatselijk nieuws. Later ging H. Jenné in zijn functie als gemeentesecretaris - misschien wel Waddinxveens eerste ’gemeentevoorlichter’ - de redactie assisteren. In 1961 maakten de ontwikkelingen het nodig het redactiebeleid te herzien en werd besloten tot het vormen van een aparte één mansredactie. van vrijdag 24 mei 1946. “Wij blijven op de hoogte van het wel en wee in onze naaste omge ving; van het specifieke plaat selijke nieuws, dat zo geschikt is in een ‘eigen blad' opgenomen te worden, van den burgelijken stand, den doktersdienst, de predikbeurten en de bonnen- lijst'. Het voor veen tot een graag ge ziene gast in vele gezinnen. Van de mini-krant van een halve eeuw geleden is niets meer overgebleven. De krant groeit jaarlijks met tientallen pagina’s. JAAR 5 Plaatsgenooten» Hierbij wordt U ter kennismaking aangeboden het eerste nummer van het „Weekblad voor Waddinxveen” Geheel onverwacht, zonder dat iemand op de komst rekende, is het verschenen, in de veronderstelling, dat het in voorzien. Vooral op het oogenblik, nu een ieder zoo graag op de hoogte wil zijn van belangrijke mededeelingen en besluiten, wordt een plaatselijke po ging ondernomen U van voorlichting te dienen. Die poging moet op hoogst bescheiden wijze worden gedaan. De papiervoorraden zijn van dien aard, dat vooralsnog geen groote plannen kun nen worden opgezet en dus ook de omvang van dit blad voorloopig niet grooter kan zijn dan het nu aangebodene. Van meer beteekenis is, dat getracht wordt met ons weekblad de plaatselijke belangen te dienen. Pretentie om de groote pers in den weg te staan heeft dit blad niet; evenmin heeft de gedachte post gevat, dat de bur gerij aan deze uitgave voldoende zal hebben. Op eenvoudige wijze de plaatselijke belangen voor te staan, het pu bliek te dienen van voorlichting, door middel van kleine annohce’s contact te brengen en de plaatselijke winkeliers gelegenheid te geven tot adverteeren, ziedaar het hoofddoel van deze uitgave. Het plan is het blad eiken Zaterdag te doen verschijnen, enkele we ken huis aan huis bezorgd, daarna tegen een billijk abonnementsgeld ver krijgbaar te stellen, een en ander behoudens de goedkeuring van hoogere instanties, die over het al of niet verschijnen hun oordeel zullen geven. Dit moet worden afgewacht. Wij kozen zee en Met dit doel voor ogen liet de geboren en getogen Waddinx veense uitgever-drukker F. Veldwijk zaterdag 19 mei 1945 zijn 'Weekblad voor Waddinx veen' voor het eerst verschij nen. Dat gebeurde op de kop af twee weken na de met de gealli eerde overwinning beëindigde Tweede Wereldoorlog. Het Weekblad voor Waddinx veen begon vijftig jaar geleden als een abonnementskrant en veranderde in de tweede helft van de jaren ze ventig in een gratis en huis- aan-huis ver spreid nieuws blad. Een situ atie die ook in de eerste meiwe- ken van 1945 had bestaan, terwijl na de ’in troductieperio de’ drie kwartjes per kwartaal betaald moest worden. Verscheen het Weekblad voor Waddinxveen in het allereerste begin ‘des Zaterdags', al gauw werd dit ‘eiken Vrijdag' en dat zou tot september 1961 zo blij ven. De vrije zaterdag en de we kelijkse koopavonden op vrij dag en op zaterdag waren er zo’n kwart eeuw geleden de oor zaak van dat de krant vanaf dat moment en voorzien van het predikaat ‘onafhankelijk' tel kens een dag eerder zou ver schijnen. Al gauw op donder dagmiddag en daarna - zoals nog altijd het geval is - op woensdagmiddag. Bonpapier De eerste hoeveelheid papier kwam van een nog resterend voorraadje, waarop in de oor logsjaren bonnen waren ge drukt voor de centrale keuken. Vandaar dat de eerste num mers van het Weekblad voor Waddinxveen verschenen zon der de vereiste toestemming van het Militair Gezag, het toenmalig bestuur. De initiatiefrijke Waddinxveen se drukker had ook aan zijn ‘plaatsgenoten' geschreven: ‘Een en ander behoudens de goedkeuring van hoogere in stanties, die over het al of niet verschijnen hun oordeel zullen geven. Dit moet worden afge wacht. Wij kozen zee en hopen op gunstige wind'. Pas nadat zeven nummers wa ren verschenen werd de tijd rijp gevonden de benodigde officiële vergunning aan te vragen. Na tuurlijk gaf dat moeilijkheden, vooral ook, om dat de autoritei ten wel wilden weten waar het papier voor die eerste nummers vandaan was ge komen. Niettemin kwam Weekblad voor Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 31