Opbouwtijd van Waddinxveen werd gekenmerkt door hoog bouwtempo Geslaagde periode van grote groei na 1945 Pagina 23 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 ME11995 JUBILEUMBIJLAGE ijgerlaan) met een brug over Alpherwetering, ah aanzet tot de uitbreiding in de Putte- polder in de richting van het Koordeinde. Hierdoor zullen de Woningnood Op 1 januari 1963 waren 1642 na-oorlogse woningen gereed. Wegens de woningnood in de grote steden, vooral in Den Haag, zochten velen naar een ses bouwd van de Nederlands Her vormde 1 meente (deelgemeente). Tbt 20 augustus 1963 kon men nog, om van de Kerkweg naar de nieuwe huizen in de Oranje- wijk te komen, over de oude draaibrug met nekken over de Kerkwegvaart gaan. Men bereikte dan via 'het Uitbreiding In oktober 1955 werd op de Noordkade reeds een begin ge maakt met de ontsluitingsweg (de tegenwoordige Willem de Zwijgerlaan) met een brug over de Alpherwetering, als aanzet tot de uitbreiding in de Putte- polder in de richting van het nieuwe gemeentehuis. In november 1968 onthulde de Commissaris van de Koningin het beeld van koningin Wilhel mina op het naar haar genoem de plein en op diezelfde" dag werd door hem de Prins Willem Alexander-tunnel geopend. De ze tunnel geeft rechtsstreeks verbinding tussen de Oranje- wijk en Groenswaard. Het ou de woningbestand was sterk gewijzigd, want niet alleen aan nieuwbouw besteedde het ge meentebestuur veel aandacht, maar ook aan de oude bouw. In de achter ons liggende jaren van 1960 tot 1980 werden veel oude, soms als krotwoningen aan te merken huizen afgebro ken. Het merendeel van alle woningen .die in Waddinxveen staan, behoort tot de na 1945 gerealiseerde nieuwbouw. In oktober 1969 werd de oprit van de Zuidkade naar de nef- brug gesloopt en werd een on derdoorgang voor het verkeer van de Zuidkade naar de Nesse gemaakt. Het oude tunneltje voor voetgangers bleef gehand haafd. Op 28 september 1982 startte burgemeester C.M. van der Linden aan de Kerkweg-Oost de bouw van 33 huizen met winkels in de onderbouw. Op de hoek van de Sniepweg/Kanaal- dijk bevindt zich de samenwer kingsschool Atheneum. De voorzieningen in de onderwijs sector staan in Waddinxveen op een hoog peil, hetzelfde kan ook gezegd worden van de sportsector. Ook aan de wel zijnssector wordt, voor zover dit mogelijk is, alle aandacht besteed. Waddinxveen, nu met een aantal inwoners van 26.000 en zijn landbouw en veehouderij, tuinbouw, indus trie en middenstand, kan met het actieve gemeentebestuur terugzien op een geslaagde pe riode van grote groei na 1945 en blijft optimistisch voor de toekomst! In de verte de flats van Waddinx veen, die aan beide zijde van de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn zijn te vinden. Links achter aan de seniorenflats 'C.A. van der Hooft-Staetehet hoogste gebouw in Waddinxveen. Vooraan de her vormde Brugkerk aan de Kerkweg- Oost, één van Waddinxveens twee officiële monumenten. Aan de Oranjelaan in het Brugcentrumge- bied werden in mei 1945 de eerste exemplaren van het Weekblad voor Waddinxveen gedrukt. (Foto: Sjaak Noteboom). genoemde dag werd de brug tereenvolgens getild, om aan de overkant van de Kerkweg verder gedemon teerd te worden. Dat zwarte pad is de tegenwoordige Julia- Waddinxveen hoog. De resulta- ten van grote bouwactiviteit in Öm die laan te”maken, werden de jaren 1950-1980 zijn goed te zien: een nieuw gemeentehuis, nieuwe kerken en scholen, het wijkgebouw van Het Groene Kruis, bankgebouwen, winkel centra, het protestants christe lijk bejaardehuis 'Souburgh' met bijbehorende woningen, het woon- en servicecentrum ‘Anne Frank', de christelijke openbare uitleenbibliotheek, de brandweergarage met bo venwoningen, het bouwvoor- lichtingscentrum 'Midden-Hol- land‘ en het gebouw van de Stichting Landelijke Vakoplei ding Schildersbedrijf en dank zij veel geldelijke bijdragen door de inwoners ook net zwembad aan de Sniepweg. Ook aan de vestiging van in dustrie en aan allerlei andere voorzieningen om van Wad dinxveen een goede en leefbare gemeente te maken, werd ge dacht. Tussen Waadinxveen- Noord en Boskoop ligt het re- creatieproject 'Gouwenos' en in Waddinxveen-Zuid het recrea tiegebied "t Weegje* (een oude veenpias). Twee mooie gebie den die hopelyk, ter wille van de rust, in de toekomst meer natuur- dan recreatiegebieden zullen zijn. Op 19 november 1966 was het aantal inwoners gestegen tot 15.000. In 1975 ruim 20.000. In mei 1965 bezocht koningin Ju liana Waddinxveen en in 1967 prins Bernhard. Hij heeft het bezoek later her haald en opende in 1978 het beide kernen Dorp en Brug in elkaar overgaan, werd toen voorspeld en dat is een feit ge worden. De noodzakelijkste dingen wer- In 1952 telde Waddinxveen on geveer 9000 inwoners. Dit aan tal breidde zich steeds meer uit, vooral toen in 1958 en vol gende jaren nieuwe woningen in de Oranje- wijk betrokken konden worden. Naast werkge- meente werd Waddinxveeen toen ook woon- gemeente. De 10.000 inwo ners werden be reikt in 1959, al 2000 meer dan in 1943. De nieuwbouw ging regelmatig door. In 1963 werd aan de Prin- Beatrixlaan de. kerk je- Immanüëïkerkgê- gunstig gelegen woning, die gemeente). Tbt 20 Waddinxveen steeds te bieden had. Spoedig volgde de nieuw bouw van de Vondelwijk en la ter van Groenswaard I, Groenswaard II en Groens waard III. Vooral in de tijd dat C.A. van der Hooft burgemeester was zwarte pas'de nieuwe wijk. Op (1958-1976), kwamen er ach- „....„„....L 2^, ..„2 L ‘„«e uitbreidings- met een kraan van zijn hoofden plannen op tafel, die snel gere- aliseerd werden. Vergeleken met veel andere gemeenten in ons land was het bouwtempo in ten van grote bouwactiviteit in Waddinxveen gezien vanaf de geopende hefbrug in noordelijke richting. Rechts de Henegouwerweg en het poldergebied daarachter. Links de Nesse en de Noordkade met een steeds meer van bedrijven naar woningen veranderende Gouwe-oever. (Foto: Sjaak Noteboom). zorg‘, een paar kleine huizen en de achter hoge bomen schuil gaande boerderij van de familie Van der Starre. Het pand ‘De Vleeshal' van Jan Compeer aan de westzijde werd na lang on- dehandelen met de gemeente ook afgebroken. Er verdwenen daar toen tevens enige hoge bo men. door W. VERBOOM WADDINXVEEN - Zolang Waddinxveen is bevrijd, zolang be staat het Weekblad voor Waddinxveen. Dezer dagen is in het Gouwedorp door de snel uit de grond gestampte Stichting Na tionale Feestdagen Waddinx veen - een voortzetting van de plaatselijke Oranjecomité’s van de jaren vijftig, zestig en zeventig - uitgebreid herdacht en gevierd dat we officieel op 5 mei 1945 - hoewel de eerste Canadezen in Waddinxveen op 8 mei werden gesignaleerd - weer vrij waren van het Duitse juk. Vrijheid blijheid‘, waren gevleugelde woorden en van het gezicht van elke goede Nederlander af te lezen. De vaderlandse driekleur werd overal uitgestoken en het zo vele jaren verboden oranje kon weer gedragen worden. Maar we hadden een geschon den en leeggeroofd land. Wat was er ontzettend veel te doen in het herrijzend Nederland! J~X J11 1 X .1 den het eerst aangepakt, ook in Waddinxveen. Op 20 juli 1945 kon de gasfa briek weer gas leveren. De noodkacheltjes konden weer op geruimd wor den. Op vrijdag 10 augustus 1945 werd de dienst op de spoorlijn hervat. In beide richtin gen reed dage lijks weer een tiental treinen. De eerst ver trekkende trein was met drie bloemenkransen versierd. In 1947 werd het monument 1940-1945 aan de Stations plein geplaatst. Tijdens de ja ren vijftig werd de Bomenwijk, ook wel 'de Sniep' genoemd, ge bouwd. Daar kwamen de eerste nieuwe huizen na de bevrij- ding. De Stationsstraat werd in 1951 aangelegd. Omstreeks 1953 werd de Sint-Victorwijk bij de Zuidkade gebouwd. na vanStolberglaan. enige huizen ten oosten van de draaibrug afgebroken, waaron der het oude gebouw ‘Zieken- 50 JAAR

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 49