krijgt elke week een baal papier thuis, aat is echt niet kinderachtig' Havenaar: 'Wie zijn taak als Havenaar: 'Voor het geld hoeven raadsleden zich al die inspanningen niet te getroosten Havenaar: 'Wat sterk in het oog springt is dat slechts twee van ae 19 raadsleden vrouwen zijn' raadslid serieus opvat, is er een hoop tijd mee kwijt Pagina 25 JUBILEUMBIJLAGE Een bijkomend aspect is dat raadsleden in hun vrije tijd nog wel eens worden aange- de en speciale bijlage over ’zo i gemeente Waddinx- de raadzaal van de schijnen, moet daarvoor kar- revrachten informatie doorne men. PvdA-fr actie voorzitter Boere over de papierstroom die hij als raadslid krijgt te bij een bouw- en aannemings- maatschappij. Zijn partijgenoot C. Dijks hoorn is marineofficier buiten dienst, heeft verschillende be stuursfuncties (onder meer bij een verpleeghuis) en is daar naast uitvoerend secretaris van het Industrieel Contact Waddinxveen. A. van Doorn (SGP), is directeur van een Blom, fractievoorzitter van het CDA in de raad, werkt op het ministerie van Binnen landse zaken als directeur op Echte arbeiders Een ander opvallend feit is dat er nogal wat ambtenaren in de gemeenteraad zitten. Drs. D. Lont (PvdA), werkt op het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Drs. G. verwerken: ‘Wij hebben als raad om informatie gevraagd en die hebben we dan ook ge kregen. Ik mag zelfs wel zeg gen dat we eronder worden be dolven*. En raadslid Barth zegt: ‘Je krijgt elke week een baal papier thuis, dat is niet kinderachtig*. Dat alles betekent voor het raadslid dat zijn zaken zorg vuldig wil aanpakken, het of feren van een fors deel van de vrije tijd. Voor het geld hoeven de raadsleden zich al die in spanningen niet te getroosten- .Ze krijgen voor hun moeite zo’n achtduizend gulden per jaar. Die worden voor de belastin gen bij hun inkomen geteld. Door de werking van het schij ventarief blijft daar dan niet zo gek veel van over. De raads leden die tevens wethouden zijn, krijgen overigens die ver goeding niet. Zij toucheren een wethouderssalaris dat rond de vijftigduizend gulden ligt. De heer Van Gent en mevrouw Oostenbroek doen het daar mee. Wethouder Van Schie heeft er, zoals eerder vermeld, nog een part time baan bij. Hij erkent overigens volmondig dat die twee banen eigenlijk niet goed met elkaar zijn te combineren. ‘Het werk voor de ene baan gaat vrijwel altijd ten koste van het werk voor de ander baan,* zegt hij. Hoe gaat een raadsvergade ring eigenlijk in zijn werk? Voordat de zitting door de bur gemeester wordt geopend schudden de deelnemers aan de vergadering elkaar de hand. Over het algemeen zijn ze ‘netjes* gekleed wat voor de heren wil zeggen dat ze col bertjes en stropdassen dragen. Het socialistische raadslid Ch.A.A. Wijnen vormt een uit zondering op deze regel. Hij wil nog wel eens in een gemak kelijke trui en zonder stropdas verschijnen. Hoewel wij ver der niets onregelmatigs aan hem kunnen ontdekken, wekt de man kennelijk toch irritatie op. Eén van de andere raadsleden fluisterde ons tenminste op lichtelijk verontwaardigde toon toe dat Wijnen een alter natieveling is omdat hij ook lang haar heeft en wel eens op klompschoenen loopt. Het zij zo. De vergadertafels staan in carrévorm opgesteld. Eén kant daarvan wordt in beslag geno- Er zijn maar weinig onderwer pen waar de gemeenteraadsle den van de SGP Onze Lieve Heer niet aan de haren bij we ten te slepen. Een religieuze overtuiging is een te respecte ren zaak, maar in de platvloer se alledaagsheid van de ge meentepolitiek kan men er niet altijd mee uit de voeten. Politiek gesproken staat de fractie van SGP/Hervormde Kiesvereniging/GPV dan ook nogal eens langs de zijlijn. Ma rie Boere, de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid zegt erover: ‘Met de SGP is op bepaalde gebieden niet samen te werken. Die vinden nou eenmaal dat je op zondag niet achter een tennisbal aan mag rennen. Maar tegen houden kun nen ze dat toch niet om dat ze maar vier van de negentien ze tels in de raad hebben*. Bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1978 kwam het CDA in Wad dinxveen als grootste partij uit de bus. De christen-democra- ten verwierven zes zetels in de nieuwe raad. In hun nek voel den zij echter de hete adem van de Partij van de Arbeid die vijf zetels veroverde. Een combinatie van de Staat kundig Gereformeerde Partij, de Hervormde Kiesvergun- ning en het Gereformeerd Po litiek Verbond wist op vier ze tels beslag te leggen. De VVD kreeg drie zetels en D’66 ten slotte moest het met één zetel doen. Daarmee waren de stoelen verdeeld en de krachtsverhou dingen in de raad bepaald. Van PvdA, CDA en WD werd vervolgens een raadslid tot wethouder gekozen. Voor de PvdA werd dat A.H. van Gent die de portfeuille van onder wijs en welzijn beheert. Het CDA is in het college van burgemeester en wethouders vertegenwoordigd met P.F.J. van Schie (openbare werken en bedrijven, ruimtelijke orde ning, woningbouw, verkeer en milieu). De WD heeft me vrouw L.M. Oosterbroek- Waagmeester in het college. Zij heeft onder meer sociale za ken, volksgezondheid en woonruimteverdeling in haar portefeuille. Wat sterk in het oog springt is dat slechts twee van de negen tien raadsleden vrouwen zijn. Behalve wethouder L.M. Oos- terbroek die tevens nog de zorg voor een huishouding heeft, is dat mevrouw H.J. Groenendijk-Bemard (CDA), men door het college van bur gemeester en wethouders. Een kant is bestemd voor de pers en de notulist. Er is ook een publieke tribune. Daarop treft men overi gens voorna melijk ambte-, naren. Met de regelmaat van een klok lopen deze naar de leden van het colle ge om ze iets in het oor te fluisteren of om ze briefjes te overhandigen. De Waddinxveense gemeente raad is, wij moeten het helaas constateren, niet rijk geze gend met begenadigde spre kers. Dat maakt het bijwonen van de vergadering niet be paald tot een lolletje. Het meest doet de vergadering nog denken aan een loodzware kar die door de modder wordt ge duwd. Niet verwonderlijk dat de Waddinxveense burger nog met geen tien karrepaarden naar de raadszaal valt te sle pen! De besluitvorming van de ge meenteraad verloopt in grote lijnen als volgt: Er worden suggesties voor de beleidsvoor bereidingen gegeven aan het college van burgemeester en wethouders. Het college werkt die richtlijnen in samenwer king in samenwerking met het ambtelijk apparaat uit tot meer concrete beleidsvoorstel len. Voordat die voorstellen de raad bereiken worden ze ge woonlijk ‘voorgekookt* in de raadscommissie. Blijkt daar al dat zo’n voorstel waarschijn lijk moeilijk de eindstreep zal halen dan wordt gewoonlij ge tracht tot een compromis te komen. Het voorstel moet dan inhoudelijk meestal worden gewijzigd, maar maakt dan ook een grotere kans door de raad te worden aangenomen. En ook als een voorstel uitein delijk in de raad wordt behan deld kan er nog wel eens wat mis gaan. Fracties kunnen ‘om* zijn gegaan en bij nader inzien toch niet met het voor stel te kunnen instemmen. Veelal wordt de vergadering dan tijdleijk geschorst en vindt er in de wandelgangen druk overleg plaats tussen le den van het college en de raadsfracties waarbij wordt getracht iedereen toch weer op één lijn te krijgen. ‘Zielsmassage* noemt men dat inpraten op elkaar tijdens de schorsingen. Dat kan ertoe lei den dat zo’n voorstel alsnog wordt aangenomen. Maar het kan ook zijn dat het voor stel uiteinde lijk wordt te ruggenomen of dat het in houdelijk op een of meerde re punten wordt gewij zigd. Wethou der Van Schie zegt erover: ‘Als de hele raad anders wil, komt het college echt niet met hetzelfde voor stel terug'.Het hele besluitvor mingsproces kan men als volgt samenvatten: Er wordt gepro beerd voorstellen met een zo groot mogelijke meerderheid door de raad te laten aanne men. En dat is een keurig de mocratisch streven. liditeit van de vorige bewoner. De extra investeringen die daarvoor waren gedaan, wa ren doorberekend in de huur die doordoor hoger was gewor den. De nieuwe bewoner was echter niet invalide en meende dat hij ten on rechte de ho gere huur betaalde. Barth: ‘Ik ben toen voor die man met de wet- bouwonderneming en zijn par tijgenoot T. Drost heeft de titel ‘ir* voor zijn naam staan. De boer in het gezelschap is D. Uitbeijerse (Hervormde Kies vereniging). De heren Boere (frac tievoorzitter van PvdA) Havenaar (SGP) vor men in dit gezelschap de uitzonde ringen. Zij worden dan ook wel de twee enige echte arbeiders in de raad genoemd. Boere om dat hij jarenlang fabrieksar beider is geweest en hij thans elektrotechnisch onderhouds- man is bij een bank en Haven aar omdat hij werknemer is bij een machinefabriek. Wie zijn taak als raadslid seri eus opvat, is er een hoop tijd mee kwijt. De gemeenteraad vergadert als regel maande lijks. Maar daarmee is het ver- gaderwerk niet afgelopen. De raad heeft allerlei commissies ingesteld, bijvoorbeeld voor onderwijs, voor bezwaar- en beroepsschriften en voor fi nanciën, die óók regelmatig vergaderen. Daarnaast zijn er dan nog fractievergaderingen waarbij de standpunten die tijdens de raadsverga dering zullen worden inge nomen, wor den voorbe reid. D’66 heeft als eni ge fractie pe riodiek over leg met alle raadsleden hier in de re gio. ‘Daar proberen wij grensoverschrij dende zaken op elkaar af te stemmen. Wij willen in alle ge meenten in de buurt eenzelfde het terrein van de arbeids- soort geluid laten horen*, voorwaarden en arbeidsver- houdingen van het overheids personeel. Ook CDA-man W.L.M. Kruijk klampt of opgebeld door bur- werkt op binnenlandse zaken gers die met een bepaald pro- en wel bij de inspectie gemeen- bleem zitten. Barth geeft een tefinanciën. WD-raadslid 11J ™--— 1J J.B. Borger is verbonden aan de provinciale griffie. Ook de overige leden van de raad lij- huis ken nit te behoren tot wat we WADDINXVEEN - ‘Wat in strijd is met God’s woord moet geen subsidie worden toegekend. Wij blijven de ontheiliging van God’s dag, waaraan deze vereniging zich schuldig maakt, be treuren’. De redactie van El- seviers Weekblad bevindt zich oktober van 1981 voor een maar een veen’ in c gemeentesecretarie te Wad dinxveen. In deze jubile- umbijlage kijken we even te rug naar die tijd van bijna veertien jaar geleden, omdat het een aardig tijdsbeeld geeft van de onderweg zijnde lokale democratie. Aan het woord is in 1981 het raadslid Jan Havenaar SGP/Hervormde Kies vereniging GPV). Aan de orde is het voorstel om subsidie te verlenen aan tennisvereniging ‘De Gouwe Smash1. een onderwijzeres van wie overigens vrijwel niemand zich kan herinneren dat zij tij dens een raadsvergadering wel eens het woord heeft geno men. Op zich nog geen ramp als men bedenkt dat degenen die wel graag en veel aan het woord zijn niet altijd zulke verschrikkelijk belangrijke dingen te vertellen hebben. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 ME11995 overige leden voorbeeld. Enige tijd geleden werd hij benaderd door een man die voor eenzelfde soort van dezelfde woning- bouwvereniging méér huur gemakshalve maar even de on- moest betalen dan zijn buur- derkant van de samenleving man. Nu was zijn huis wél ver zuilen noemen. H.P. Barth, het bouwd in verband met de inva- enige D’66-raadslid, heeft HTS-werktuigbouwkunde ge daan en is adjunct-directeur van een beheers- en exploita- tiemaatschappij van onroe rend goed. Wethouder Van Gent (PvdA), heeft een aantal jaren econo mie gestudeerd en was, voor dat hij van het wethouder schap een volledige dagtaak maakte, secretaris Oost-Euro- pa van het Nederlands Cen trum voor Handelsbevorde- ring. De CDA-er Van Schie is niet alleen wethouder, maar oefent daarnaast part time de functie uit van bedrijfsleider houder gaan praten. Ik vind namelijk dat als je op honderd huizen er één geschikt moet maken voor een invalide, dat je dan die extra kosten moet omslaan over die honderd huizen en niet over dat ene huis. Die zaak is in middels dan ook rechtgetrok ken*. Wie redelijk goed geprepa reerd ter vergadering wil ver- 50 JAAR

Weekblad voor Waddinxveen | 1995 | | pagina 51